Volop variatie op kerstmarkt Tholen Van W Samenwerking VVV's van Tholen en Beveland kost 12.900 gulden Brand weergarage krijgt puntdak UW NIEUWSBLAD VAN HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Alarmering probleem bij rampenbestrijding Behoefte aan 114 nieuwe woningen per jaar Nieuwe techniek tegen plaques in bloedvaten Alle Zeeuwse hulpdiensten volgend jaar in één gebouw Vanaf juni elke week natte laarzentochten bij Sint-Annaland Donderdag 11 december 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 I.C. Moerland (GGD) stelt bespreking uit Verwarrend Van Gorsel gestopt als voorzitter van commissie grondgebruik ukens De gemeenteraad zal deze maand gevraagd worden bij na 13.000 gulden beschikbaar te stellen voor de streek VVV eiland Tholen. Het geld is nodig om de VVV aan te laten sluiten bij het Toeristisch bureau Zuid-Beveland in Goes. Dat kost 7000 gulden. Het bureau gaat dan on der een nieuwe naam verder; het Toeristisch bureau Zuid-Beveland en Tholen. Om het tekort in de gezamen lijke begroting van volgend jaar te dichten is 26 cent per inwoner nodig. Voor Tholen is dat ongeveer 5900 gul den. Drie gidsen Bouwbedrijf Muller Franke uit Sint-Maartensdijk is aan de Oostsingel begonnen met de bouw van de nieuwe ga rage voor de brandweerwagen van de blusgroep Sint- Maartensdijk. De garage verrijst naast het instructielo kaal. C.J. Slager uit Scherpenisse promoveert Oud-inwoner C.J. Slager uit Scherpenisse verdedigt vol gende week woensdag aan de Erasmus universiteit in Rotterdam zijn proefschrift over het verwijderen van verdikkingen in hartbloedvaten met een speciale tech niek die vonkerosie genoemd wordt. DE THOOLSE COURANT Het stond op de agenda van de bespreking met minister H.F. Dijkstal van binnenlandse zaken: situatie rampenbestrijding op Tholen. Ais on derdeel van het agandapunt, de geneeskundige hulpverlening bij onge vallen en rampen. Maar het werd in Middelburg niet aangeroerd. Wet houder I.C. Moerland, voorzitter van de gemeenschappelijke gezond heidsdienst Zeeland (GGD) liet het van de agenda afvoeren. „Dat heb ik heel bewust gedaan. In het bestuur van de GGD is het nog niet goed besproken. Directeur Slenter van de GGD had wel een voorstel voorbereid, maar dat was nog niet door het bestuur bekeken. Dan kan ik daar op zo'n moment in een bespreking met de minister geen verantwoording voor nemen. Daarom is het niet besproken." Wel is er gesproken over zoge naamde geneeskundige combinaties die ingezet moeten worden bij het bestrijden van rampen. Op Tholen zou dat kunnen gebeuren in het ge val van een ernstig scheepsongeluk op het Schelde-Rijnkanaal waarbij giftige stoffen ontsnappen. De com binaties bestaan uit Rode Kruisme dewerkers die deel uitmaken van een zogenaamde snel inzetbare groep ter medische assistentie (Sig ma), een traumateam met een chi rurg en een verpleegkundige, ambu lancepersoneel en een leider. Ze be staan uit 8 mensen en draaien piket dienst. De GGD is verantwoordelijk voor de rampenbestrijding en levert ook de leider. Zeeuwse gemeenten be kostigen het GGD-deel. De uitrus ting van het Rode Kruis- en ambu lancepersoneel komt voor rekening van het rijk. De ploeg kan met een auto vol apparatuur en materiaal uitrukken voldoende om vier uur lang de ramp te bestrijden. Aanvankelijk kreeg Zeeland geld voor twee van dergelijke hulpverle- ningsgroepen maar minister Dijk stal zal op verzoek van de GGD proberen ook geld te vinden voor een derde ploeg, zo heeft hij laten weten. Lukt dat dan komt er een combinatie voor Zeeuws-Vlaande ren, Noord- en Midden Zeeland en Schouwen-Duiveland. Het is echter nog de vraag waar Tholen en Sint- Philipsland aangehaakt zullen wor den. Een ander probleem is de alarme ring. De GGD wordt in het geval van een ramp of ernstig ongeval aangestuurd door de centrale post ambulancediensten Zeeland maar Tholen valt onder westelijk Noord- Brabant. Volgens arts R. Boog van de GGD is dat niet efficiënt en werkt het uitermate verwarrend. „Het is het meest ingewikkelde dat er is omdat we met twee meldka mers te maken hebben. Daar zal ze ker nog wel naar gekeken moeten worden." Donderdag heeft Moerland in Goes voor de GGD twee piketauto's offi cieel in gebruik genomen. Een wa gen gaat naar Zeeuws-Vlaanderen, de ander is bestemd voor Midden- en Noord-Zeeland. De auto's kun nen worden ingezet bij rampen en grote ongevallen. In en om sporthal Meulviet in Tho len wordt zaterdag voor de tweede keer een kerstmarkt gehouden. Bij na vijftig standhouders bieden een scala van producten aan, van kerst artikelen en wijn tot kalenders en agenda's. Verder zijn er hobbytafels waar mensen terecht kunnen voor adviezen, aankopen en demonstra ties. Natuurlijk zijn daar kerststuk jes te zien, maar ook Anton Pieck- decoraties, fimoklei en poppenma- ken. De kerstvrouw zal aanwezig zijn en cadeautjes uitdelen aan de kinderen. De sporthal zal sfeervol ingericht zijn met kerstbomen, ver lichting en sfeermuziek. Ook is een terras ingericht waar men koffie met iets lekkers kan verkrijgen. Buiten worden oliebollen en brood jes verkocht en staat een draaimo len voor de jeugd. Op het podium in de zaal treden de hele dag door ensembles, koren, muziekgroepen en solisten op. 's Morgens brengen The Jolly Beggars Ierse folkmuziek ten gehore, 's Avonds om half acht staat een akoestisch optreden ge pland van de bekend? groep Gar field, die vanaf negen uur een spet terende afsluiting verzorgd in de feestzaal. De kerstmarkt duurt van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds en wordt georganiseerd door de stichting Thoolse evene menten en promotie. In de periode 1997-2006 heeft Tho len jaarlijks behoefte aan gemid deld 114 nieuwe woningen: 55 in het stadje en 59 in de andere plaat sen. Het door de proivincie opge stelde woningbouwprogramma meldt voor dé periode 1997 t/m 2000 408 woningen en 731 voor de jaren 2001 t/m 2006. In verband met het hoge leegstandspercentage is voor de eerstgenoemde periode een correctie toegepast, namelijk een aftrek van 87 huizen. Het grootste deel van de huizen is nodig om de natuurlijke aanwas op te vangen en daarom worden ze over de gemeente verdeeld; de behoefte wegens vestiging van elders wordt volledig toegerekend aan het stadje Tholen, dat in het streekplan als dragende kern is aangemerkt. Voor de jaren 1997 t/m 2000 betekent dit een uitbreidingsbehoefte voor Tho- len-stad van 97 (natuurlijke aan was) plus 141 (vestiging van el ders). Met aftrek van 24 om de leegstand in te lopen komt het to taal op 214 woningen. Voor de an dere dorpen zijn 257 huizen ge dacht voor de natuurlijke aanwas, min een leegstandscorrectie van 63. Dus totaal 194, wat als volgt wordt verdeeld: Poortvliet 20, Scherpenis- se 18, St.-Maartensdijk 42, Stave- nisse 18, St.-Annaland 38, Oud- Vossemeer 28, St.-Philipsland 23 en Anna Jacobapolder 5. Voor de jaren 2001 t/m 2006 wordt een ontwikkeling verwacht die iets minder gunstig is. De woningbe hoefte voor Tholen-stad zal dan 334 zijn (inclusief 184 voor opvang vestiging van elders), Poortvliet 41, Scherpenisse 38, St.-Maartensdijk 87, Stavenisse 37, St.-Annaland 78, Oud-Vossemeer 58, St.-Philipsland 48 en Anna Jacobapolder. De bouwgrondcapaciteit in de gemeen te is toereikend voor 288 woningen, aldus de provinciale notitie. Deze is gebaseerd op de bevolkingsprogno se van dit jaar. De regionale brandweer Zeeland, de centrale post ambulancevervoer, de regionale diensten van de politie Zeeland, het provinciaal coördina tiecentrum, de brandweer stadsgewest Vlissingen/Middelburg, de am bulance en de politie Walcheren komen samen in één gebouw te zitten. Het pand - waarvan de aanbesteding in april zal worden gedaan - gaat 'Stromenpoort' heten. Het samenkomen van de verschillende organisa ties in één gebouw schept mogelijkheden tot intensievere samenwer king. Er komt voor heel Zeeland (exclusief de gemeente Tholen) een gemeenschappelijke meidcentrale en er kan efficiënter en meer worden samengewerkt. Diverse ruimten kunnen ook gezamenlijk gebruikt wor den. Daarnaast zijn de diverse organisaties beter bereikbaar. Voor het samengaan is de stichting Stromenpoort in het leven geroepen. De poli tie neemt de voorbereiding voor haar rekening. Eind 1998 gaan de bouwactiviteiten van start en in 2000 moet het nieuwe pand opgeleverd worden. Maandag was minister H.F. Dijkstal van binnenlandse zaken op werkbezoek in Zeeland en werd van de bouw van Stromenpoort op de hoogte gebracht. J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer heeft afscheid moeten nemen als voorzitter van de commissie grond gebruik, water en milieu bij de land bouworganisatie GLTO. In verband met de reorganisatie waarbij een af splitsing en een nieuwe fusie op het programma staat, zijn de commis sies opgeheven. Er is maar één be stuur van tien mensen (de algemeen voorzitter, vijf provinciale voorzit ters onder wie H.C. van der Maas uit Kats en vier vakgroepvoorzitters) overgebleven. Algemeen voorzitter B. van het Erve zwaaide Van Gorsel uit en zei begrip te hebben voor de gemengde gevoelens bij dit niet ge wenste afscheid. KEUKENCENTRUM Steenbergseweg 85, Lepelstr Telefoon: 0164-682871 Advertentie I.M. Anita de Boer (rechts) is de informatrice van de streek VVV-eiland Tholen op het kantoor in Sint-Maartensdijk. Els Frigge vervult de rol van vervangster en heeft ook coördinerende taken overgenomen van A. Saris-Coolegem. De nieuwe samenwerking kan tot een succes leiden, zei wethouder J. Versluys maandagavond in de commissie voor het bedrijfsleven waar hij de laatste stand van zaken toelichtte. Volgens Versluys is het geld nodig voor de voortgang van de samenwerking tussen Zuid-Be veland en Tholen. Hij benadrukte dat dit bedrag los staat van de jaarlijkse subsidie van 40.000 gulden aan de streek VVV eiland Tholen. De 12.900 gulden is volgens Vers luys onder meer nodig voor een di recteur die de samenwerking ver der gestalte moet geven en een be gin moet maken met het promoten van beide regio's. Die directeur wordt voor twee da gen per week aangesteld. De samenwerking tussen Tholen en Zuid-Beveland moet uitmonden in een regionaal VVV. Alle betrok ken partijen zoals de lokale VVV's, de Recron, Horeca Neder land en de wethouders van recre atie, werken aan deze nieuwe con structie mee. De lokale VVV's van Tholen, Borsele en Yerseke blijven gewoon bestaan. Het Toeristisch bureau bestaat zelfstandig naast de VVV-kantoren op Zuid-Beveland. Nu al wordt gewerkt aai) het pro moten van het toeristisch product uit beide streken. In januari wordt de brochure 'Zuid-Beveland en Tholen, ontdek de andere kant van Zeeland' gedrukt. Daarin komen zes pagina's over Tholen en Sint- Philipsland. De kleurenbrochure heeft een oplage van 20.000 en be vat naast algemene informatie over Zeeland een ABC van plaatsen met namen en adressen van attracties en andere toeristische voorzienin gen op Tholen en Sint-Philipsland. Aan de samenstelling van de Thoolse kant werken Els Frigge en ambtenaar B. Pouwer van de ge meente Tholen mee. De brochure moet in februari ge reed zijn omdat dan de vakantie beurzen beginnen. Het blad wordt voor een groot deel bekostigd uit de opbrengsten van adverteerders en een bijdrage van de campinghouders. In feite is het een bestaande brochure die wordt uitgebreid met Tholen en Sint-Phi lipsland. Behalve aan deze uitgave wordt op dit ogenblik gewerkt aan de VVV- evenementenkalender en aan de landelijke fietsdag van de ANWB. Binnen de organisatie van de streek VVV eiland Tholen heeft Els Frigge de coördinatie van de activiteiten overgenomen van A. Saris-Coolegem die secretaris is van het bestuur. Frigge is advise rend lid maar valt ook in op het kantoor. Anita de Boer is het VVV- gezicht aan de balie op het kantoor aan de Haven in Sint-Maartens dijk. De natte laarzentochten in samen werking met Staatsbosbeheer, op de schorren van Sint-Annaland krijgen een andere opzet. De tochten in maart en mei verval len in verband met het broedsei- zoen. De eerste tochten vinden plaats in de eerste twee weken van juni (Zeeland natuurmaand) en worden uitgebreid tot half september. Elke week wordt er een tocht gepland, de ene week op woensdag, de an dere week op zaterdag. De tochten die tweeëneenhalf tot drie uur du ren, staan onder leiding van een gids. Er zijn nu drie gidsen opgeleid: E. Frigge uit Oud-Vossemeer, J. de Koek uit Nieuw-Vossemeer en L. Vermaas uit Tholen. Het afgelopen jaar stonden er tien tochten op de kalender, zeven keer ging men de schorren op. Naast het instructielokaal van de brandweerkazerne aan de Oostsingel komt de nieuwe garage voor de brandweerwagen. Het leslokaal wordt aangepast. Er komt een douche en een heren- en damestoilet, plus een klein maga zijn. In de huidige garage zal het instruc tielokaal ondergebracht worden. De uitbreiding was onder meer nodig omdat de garage te krap werd voor de wagen met motorspuitaanhan- ger. De arbowetgeving eist bovendien toiletten voor dames en heren. Een douche ontbrak. Ook het in structielokaal voldeed niet meer. Voor een gezelschap van twintig spuitgasten die praktijkles krijgen is het te klein. Bij de renovatie zal ook de gevelkachel vervangen wor den door een luchtverwarmingska- chel. Het nieuwe gebouwtje krijgt, in te genstelling tot het bestaande ge bouw, een puntdak. Hiermee loopt de gemeente vooruit op het vast stellen van het bestemmingsplan voor beschermd dorps- en stadsge zicht dat voor het centrum van de smalstad gaat gelden. Het gebouw gaat daarmee meer lijken op schuur van de voormalige boerderij aan de Oostvest. De huidige garagedeur hoeft niet vervangen te worden en zal straks ook dienst doen in de nieuwe garage. Op de plaats van de deur wordt een muur gemetseld voorzien van ra men. Het is de bedoeling dat de garage eind april klaar is. Volgend jaar zal de brandweergara ge in Sint-Annaland aangepast wor den. Het betreft geen grote renova tie maar het aanbrengen van toilet voorzieningen voor mannen en vrouwen. Daar ontbreekt het nu Pak even uw zakboekje THOLEN tot 2 jan. Tentoonstelling Hardanger handwerken van Cathrien, Veld, Openbare Bibliotheek. 12 dec. Concert Julia Lo'ko, Meul- vliet, 20.15 u. 13 dec. Kerstmarkt, Meulvliet 10- 21 u. 13 dec. Kerstsamenzangavond, N.H. kerk, 19.45 u. 16 dec. Reisje Anbo naar Intratuin, vertrek Ten Ankerweg 14 u. 17 dec. Kerstliturgie NCVB 17 dec. Kerstviering Plattelands vrouwen in N.P.B.-gebouw 18 t/m 20 dec. Provinciale kam pioenschappen bij vogelvereniging Vogelvreugd, Meulvliet do 19.30-22 u., vr 10-22 u. en za 10-18 u. 19 dec. Kerstmiddag Anbo, het Vis net 6 jan. Nieuwjaars instuif Anbo, zaal Schuttershof, 14 u. OUD-VOSSEMEER 13 dec. Toneeluitvoering Rederij kerskamer Eendracht, Vossenkuil 19.30 u. 16 dec. Kerstviering Anbo, Vossen kuil 14.30 u. 23 dec. Kerstdiner AVB, 19 u. 27 dec. Snerttocht, Hof van Hol land, 19 u. SINT-ANNALAND 20 dec. Thoolse tafeltenniskam pioenschappen jeugd en senioren, Wellevaete 20 dec. Kerstconcert Accelerando, Sakofahal, Bierensstr. 2a, 19.30 u. 22 dec. Kerstviering Plattelands vrouwen, de Wellevaete, 17.00 u. 24 dec. Kerstzangavond N.H. kerk, 19.30 u. STAVENISSE 20 dec. Oliebollenactie gymver. Kwiek. SINT-MAARTENSDIJK 13 dec. Concert van Thoolse bands In Spite of Everything en LOZ, Ha- estinge. 15 dec. Jaarvergadering Jacoba van Beieren, Haestinge 16 dec. Kerstviering plattelands vrouwen, Haestinge 19 dec. Kerstzangavond, N.H. kerk 19.30 u. 19 dec. Kerstklaveijaswedstr. Pen delaars, café Smerdiek 19.30 u. 20 dec. Volkskerstzang met Euterpe en Smalstads Mannenkoor, Haestin ge, 19.30 u. 7 jan. Poppentheater Robhetty, Ha- estinghe 14.15 u. SCHERPENISSE 17 dec. Kerstviering Plattelands vrouwen POORTVLIET 13 dec. Kerstzangavond met o.a. Chantez a Dieu, Ned. Herv. kerk, 19.45 u. 15 dec. Kerstavond Plattelands vrouwen 't Ouwe Raed'uus, 17.30 uur. SINT-PHILIPSLAND 17 dec. Kerstavond Plattelands vrouwen 19 en 20 dec. Duivententoonstel- ling, Druiventros, 19 dec. van 19-21 u., 20 dec. van 15.30-22 u. 23 dec. Kerstzangavond, De Wim pel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 1 feb. Expositie 'Zwarte Fara o's, koninkrijken aan de Nijl', Mar kiezenhof. 11 dec. Muziektheater Pater Moesk- roen, De Maagd, 20.15 u. 12 dec. Bluesconcert Cuby and the Blizzards, De Maagd, 20.15 u. 13 dec. Kerstconcert Berdien Sten- berg, De Maagd, 20.15 u. 21 dec. Kerstconcert Kiev Kamer koor, De Maagd, 14.30 u. 23 dec. Komedie 'Facelift', De Maagd. 28 dec. Familieballet 'Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen', De Maagd, 14.30 u. 2 jan. Nieuwjaarsconcert The Time less Orchestra, de Maagd. 3 jan. Cabaret 'Fanfare', De Maagd. 4 jan. Concert 'The Glory of Gos pel', De Maagd, 15.00 u. 6 jan. Toneelvoorstelling 'Jane Ey re'De Maagd. 8 en 9 jan. Musical 'De Jantjes', De Maagd +film+++film+++film+++film+ ROXY 1: Father's Day - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., zo en wo 14 en 20 u. ROXY 2: Hercules - vr 18.45 u., za 14, 16.15 en 18.45 u., zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. The Game - do en ma t/m wo 20 u., vr 21.30 u., za 16.15 en 21.30 u., zo 16.15 en 20 u. CINEM'ACTUEEL 1: Alien Re surrection - do, ma t/m wo 20 u., vr. 21.30 u., za 18.45 en 21.30 u.,zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Hercules - vr 18.45 u., za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. CINEM'ACTUEEL 2: Seven Ye ars in Tibet - do en ma t/m wo 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u. George of the Jungle - za, zo en wo 14 u. CINEM'ACTUEEL 3: Double Team - vr, za en zo 18.45 u. The Peacemaker - do 20 u., vr t/m zo 21.30 u. Tomorrow Never Dies (Voor première) - wo 14 en 20 u. Cinema Paradiso: Le Huitieme Jour- ma 20.30 u. Smilla's Sense of Snow - di 20.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 107,5 MHz. Omroep Zeeland ra dio op 101,9 MHz (ether) en via de kabel op 87,6 MHz. Omroep Zeeland televisie is te zien op 182,250 MHz (kabel) of 735,25 MHz kanaal 54 (ether). Slager heeft onderzocht of het mo- de HBS in Bergen op Zoom en ging gelijk is met behulp van een elektri sche 'vonkerosie' plaques te verwij deren uit bloedvaten door deze te verdampen. Dat gebeurt met een catheter die voorzien is van een elektrode die gekoppeld kan woren aan een elektrische vonkgenerator. Een uitvinding van Slager die er octrooi op heeft aangevraagd. Volgens de 52-jarige Slager is de methode, een vorm van elektrochi- rurgische snijtechniek, succesvol en verdient het verdere studie. Het is bij hartcomplicaties bijvoorbeeld minder gecompliceerd dan het leg gen van by-passes. Slager beproefde de nieuwe tech niek onder meer op varkens. Als zoon van wijlen de slager J.A. Sla ger zijn deze dieren hem niet vreemd. Hij werkte tussen 1966 en 1970 zelfs in deeltijd in de slagerij van zijn ouders in Scherpenisse. Slager begon aan zijn proefschrift op aandringen van collega's. Zelf vond hij het niet zo nodig om zijn bevindingen op deze manier te bun delen en te verdedigen. Slager bezocht na de lagere school met zijn HBS-B diploma op zak in 1963 studeren aan de technische universiteit in Delft. In 1971 haalde hij het doctoraal examen elektro techniek. Hij deed onder meer onderzoek.op de afdeling medische fysica aan de katholieke universiteit in Nijmegen naar ademhalingsregistratie en aan het thoraxcentrum van het acade misch ziekenhuis Dijkzicht in Rot terdam. Van 1971 tot 1975 was hij als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de afdeling elektro nica van de technische universiteit Delft. Sinds 1975 geeft hij leiding aan de groep haemodynamiek aan het thoraxcentrum van het acade misch ziekenhuis Rotterdam-Dijk- zigt. Het proefschrift Removal of cardio vascular obstructions by spark ero sion heeft Slager opgedragen aan zijn grootvaders Cornelis Slager en Jacob Boon. 'Verder leren was in hun tijd geen optie'. De negende stelling van zijn proef schrift luidt: Zonder twijfel en ge loof staat de wetenschap stil. Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar incasso 26,40 per jaar incasso 48,25 (een jaarabonnement is dus 4,50 goedkoper) postabonnement incasso 64,15^ Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode M, EEN MAAND GRATIS. v <fb Naam:'j/L Adres: Postcode: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 0166-657007 b.g.g. 653474. ÉEMfflUTQDDt:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11