De kaemer was te klein ammen nog 'n stikje speelhoed kreehe Zeeuws rampenplan voorkeur van Tholen Helft van Thoolse basisscholen ziet het leerlingenaantal groeien GGD privatiseert deel takenpakket Burgeravond in december Keuze voor openbaar of bijzonder onderwijs wisselt per plaats Danisco loopt te hard van stapel Vishandel Schot opent winkel in Bergen op Zoom Alert zijn op Auvergnepolder Donderdag 4 december 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De tijd vliegt, het is al be gin december. En dat bete kent: sinterklaasfeest. De oude bisschop van Myra, die met gulle hand de ar me kindertjes verwende. Want dat is eigenlijk het principe dat erachter zit. Niet het verwennen van al die kinderen uit onze wel vaartsmaatschappij die ei genlijk alles al hebben en zich vanaf oktober verga pen aan de schitterende gekleurde en geïllustreer de boekjes en folders die wekelijks in de brievenbus vallen. Weinig veranderd Geen belemmering voor Brabantse hulp Tholen kiest voor het Zeeuwse model-rampenplan, on danks dat voor de uitvoering een beroep op Brabantse diensten gedaan zal moeten worden. Beide plannen ver schillen nauwelijks en schetsen bovendien slechts de structuur van de rampenbestrijdingsorganisatie. De uit voering dient nader te worden uitgewerkt. Bestuurlijk is Tholen op dit terrein nauw verbonden met het Zeeuwse. Draaiboeken Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maar tensdijk is het afgelopen jaar met twaalf leerlingen het snelst gegroeid, maar de Eben-Haëzerschool in Tholen blijft de grootste basisschool in de gemeen te met 292 leerlingen. De kleinste, met 40 leerlin gen, is Het Kompas in An na Jacobapolder. Dat blijkt uit de telling, die jaarlijks per 1 oktober plaatsvindt. Ter Tolne stabiel Keuze Stichting naast bestaande regeling De gemeenschappelijke gezondheidsdienst (GGD) Zee land gaat een scheiding aanbrengen tussen de wettelijke en de aanvullende taken die ze uitvoert. De aanvullende taken zullen, als het algemeen bestuur akkoord gaat, on dergebracht worden in een stichting. Het is de bedoeling dat drie van de vijf leden van het stichtingsbestuur op voordracht van het algemeen bestuur benoemd worden. Risico Financiële gronden Gemeentehuis minder open, betere service wprctt i ugV^re n t u g Were Mug Weren ugVvlrèltul A'crèntu gWerè nt u sWerc ntu gWerè ntuglVgfè n Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 Dat laatste, die folderstroom, is .echt iets van deze tijd. Ik wed dat je, wanneer je in november en de cember niet de post uit de brieven bus of van de mat zou halen, na en kele weken de voordeur niet meer open of dicht kreeg. Onder het ge not van een kopje koffie met een koekje, en bij het tweede komme tje...., ging mijn inmiddels 75-jarige maar zeer bijdetijdse moeder hier- over filosoferen. Uiteraard in dia lect. „Da's echt iets van deze tied, die pepierwienkel. Onhevroohe höóie ze vanalles bie 'n méns binnen. In noe ka je wè zo'n plaetje op de kleppe van je brievebusse doen, ma dan krieg j' êêlemae niks mêêr. Oak nie de diengen die a je hraeg wil weete. 't Is dus kieze uut twee kwa- ejen. Ma 'n méns mö toch wat te klaehen ebbe. Ménsen die a buuten- af weune, kriehen dat drukwèrk be- kant nie. Noe nie, ma vroeher êêle mae nie. Ons weunden op 't Ouw- land, m'n adden zelfs hêên brieve busse. Piet van Elsacker de post hóöiden de weinige post die ammen ontvienge heweun op de keukentae- fel, bie 't schienkblad mi te komme tjes. Dus de post kwam nie vee, ma sinterkloas nog minder. Toch wieren ons as kinders oak a 'n bitje zenuw- Sinterklaas is en blijft een heerlijk kinderfeest. achteg teehen a 't sinterkloas wier. Mar ons waeren buutenkinders in in de wintertied nae vieren noch even op meroote om vd de wienkels nog wat te hielen, dat was t'r nie bie. Want 't was overa aerdedonker. Je keek dan noch effetjes nae buut- en, nae de maene die a 't rond de vuufde december dü de boamen scheen." Ik kan het niet nalaten om even op te merken dat er toen tenminste nog bomen stonden. „Ons adden oak hêên radio. Mar d'r speelden d'r êên op 'n mondur- hel in ons zonge dan sinterklaas versjes. M'n adden oak hêên tille- viesie, mar ons kenden de hróóte kindervriend uut "n prenteboek. Dan zaeten ons as kleintjes op 'n stoove. Stief teehen moeder - joe n opoe - d'r keusen an. In a t'r dan buuten 'n bitje leeven klonk, dan kropen m 'n bekant onder de bonte schortel Affetoe wier t'r op de luuken hebonsd in klonk t'r hestom- mel. 't Was hêên paerd, dat snapten m'n wè. Ma dan duukelde sinterk loas over de klompen die adden op z'n kant op 't stoepje stonge. In 't donker nae 't Ouwland viel vd zo 'n man oak nie mee. Helukkeg a 't ie mêêsta wè 'n stallantaern bie z'n. In dan hieng de deure op 'n kiere open, in dan kwam t'r 'n zwarten and die stróóihoet nae binnen smeet. Da tie 'n and zwart was, kwam du 'n zwarte hebreide sokke. Ma ons as kinders adden dat nie in de smiezen. In je most piet dan 'n andje heeve, zo om 'n oekje. In dan von je 't altied jammer da je voader net nie tuus was. Ma a tie trug kwam dan vertelden je 't verhael in heuren in kleuren, 'k Zien voader z'n buuk nog schudde van 't lachen. In dan kreehe m'n suukeloademelk mit hesuukerde spikkeloas, van Ie- beltje uut d'n Bouwendam. Dan mos je nae je bed. Dat was bie ons de bes tie in de kaemer. In d' andere bestie laehen voader in moeder. In boven die bestie iengen van die móóie spreuken, mi houwe letters op zwart ferwêêl. Nog even most voader 'n paeje pakke vd 't paerd. Die most in je schoene, in dan nae bed. M'n broertje durfde nog wè 's te plaehen, ma rond deze tied liet ie dat wè. Dan zat ie oak in z'n schij ter. Dan hiengen de deurtjes toe in ons sliepen zo, want m 'n waeren op van de vaeke. De vollehenden ochend waere m'n a vroeg wakker. Ma me deejen de bestiedeurtjes nog nie open, want m'n hloafden ommers nog in sin terkloas. In dan keeke me deur 'n klein kiertje nae moeder die êêl be- drijveg al d'r ankoapen verdêêlde over de schoenen. Muusstil keken m'n toe: iederéén kreeg 'n suukerbêêst, dat bewaerde je weken achter mekoare. Nog wat kleindere suukerbêêsjes in nog 'n marsepeine vèrreke. Da kocht ze oallemae bie Dirkje Duivendijk op de Mart. Dan was t 'r vd mien nog 'n suukeloade- letter in 'n zakje mit móói blien- kend held. Vd m'n broers waeren d'r suukeloadesigretten. M'n voel den ons eihe stêênriek. In dan zon ge m'n O kom toch eens kijken wat ik in mijn schoentje vind. De kae mer was te klein ammen dan soms oak nog 'n stikje speelhoed kreehe. Ik kreeg 'n kêêr 'n wienkeltje in m'n broer 'n bouwdööze. Dae at sinterkloas êêl vee butterbonnetjes vö motte spaere. 't Stae me noe nae al die jaeren nog vóó oe blieje a 'k was. 'k Dienken wel 's: zouwen die kinders, die a 't noe zo vee kriehe, dat hevoet van blieschap nae zo vee jaer oak nog ebbe? Lae ons 't mar oope." Maar eerlijk is eerlijk. Als je, zoals enkele weken geleden bij de aan komst van de sint in Tholen, die kindergezichtjes vol spanning ziet, dan denk je toch: er is weinig ver anderd. Sinterklaas is en blijft een heerlijk kinderfeest waar de ouders net zo hard van meegenieten. En de kerstman die zijn best doet om de sint te verjagen, blijft geluk kig nog op afstand. Want ondanks dat we alles hebben en bijna niemand in ons kleine landje iets tekort komt, is sinter klaas dé gelegenheid om iemand te verrassen met een mooi geschenk. En niet te vergeten een leuk ge dicht. Hoeje raed van 'n sinterkloas uut Thoole stad die at vroeher oak wel 's stout was in mi te roe ei gat. Je mot noe 's 'n kêêrtje 'n hedicht in dialect perbêêre. Ai 't lukt ka je bie de dialectgroep Tholen sollisetêêre! Tholen zit in de stuurgroep openba re veiligheid Zeeland. Daardoor is de gemeente betrokken bij de tot standkoming van het Zeeuwse mo del-rampenplan en neemt deel in de beleidsondersteunende crisisteams. Via de stuurgroep zijn bovendien overeenkomsten gesloten met Om roep Zeeland, Zekatel en het Rode Kruis Zeeland. Gezien die bestuurlijke verweven heid kiest het gemeentebestuur voor het Zeeuwse rampenplan, temeer daar die keuze niets uitmaakt voor de uitvoering. Tholen is aangesloten bij het streekgewest westelijk Noord-Brabant in verband met de brandweer- en ambulancezorg, maar dat biedt ten aanzien van het rampenplan geen voordelen. Het voor Zeeland ontwikkelde plan gaat uit van vijf scenario's. Scena rio nul betreft een incident waarbij inzet van de normale hulpverle ningsdiensten toereikend is. Bij sce nario vier is sprake van een boven- gemeentelijke ramp. In zo'n geval is intergemeentelijke coördinatie van de taken noodzake lijk en treedt het provinciaal coördi natieplan in werking. Welk scenario van toepassing is, wordt bepaald aan de hand van de ernst en aard van het incident. Dan is ook duidelijk welke diensten gealarmeerd moeten worden die in het betreffende scenario een taak hebben. Het rampenplan hoeft in de toe komst niet meer formeel van toe passing verklaard te worden, maar is in feite voortdurend in werking. Afhankelijk van de ernst en aard van het incident wordt de bestrij ding van de gevolgen Volgens een bepaald scenario ter hand genomen. De nadruk ligt daarbij op de proces sen die uitgevoerd moeten worden. Als er aanleiding toe is, kan de bur gemeester een incident tot een ramp verklaren. Het plan geeft een globaal overzicht van de bevoegdheden, verantwoor delijkheden en taken, en van de pro jectorganisatie die voor de bestrij ding van een ramp in het leven wordt geroepen. De uitvoering van de rampenbestrij ding moet nader worden uitgewerkt in draaiboeken voor de diverse pro cessen. Ook voor de taken die aan de1 gemeente toebedeeld worden, zullen draaiboeken opgesteld wor den die als handleiding kunnen die nen voor de rechtstreeks betrokken organisatie-onderdelen. Het streven is om deze draaiboeken in de eerste helft van volgend jaar gereed te hebben. De gemeenteraad zal het rampen plan op korte termijn ter vaststel ling voorgelegd krijgen. De jaarlijkse burgeravond, bedoeld voor nieuwe inwoners van de ge meente Tholen, zal op woensdag avond 17 december worden gehou den. Mensen die tussen 1 december vorig jaar en 30 november dit jaar in Tholen zijn komen wonen, wor den er door het gemeentebestuur voor uitgenodigd. In het gemeente huis in Sint-Maartensdijk worden ze verwelkomd, krijgen de film 'Uw vereniging, de gemeente Tho len' te zien en aansluitend een rondleiding door het gebouw. Ten slotte is er voor iedereen de gele genheid om vragen te stellen aan het gemeentebestuur. Fusie arbodiensten. De arbo- dienst (arbeidsomstandighedenwet) van de GGD Zeeland te Goes wordt per I januari overgenomen door de Arbo Unie Zeeland te Middelburg. Daarbij vallen geen gedwongen ontslagen. Jeugdgezondheidszorg. De GGD gaat door heel Zeeland servicepun ten opzetten waar het preventief ge zondheidsonderzoek van 5-jarige kinderen zal plaatsvinden. Het le vert de organisatie een besparing op. De gemeente Borsele wil deze bezuiniging niet en zal de kosten van dit onderzoek op de scholen apart aan de GGD vergoeden. MkkMhamis HellevoetsJuis Zlwikzae Oud-Bdjeriand Tel.0187-482188 Tel.0181-320016 Tel.0111-413163 Tel.0186-613624 Advertentie I.M. f Tholen telt acht openbare en twaalf bijzondere basisscholen. Samen hebben die 2711 leerlingen: 1050 in het openbaar en 1661 in het bijzon der onderwijs. In dat laatste cijfer zijn ook niet- Thoolse kinderen begrepen, want de reformatorische Rehobothschool in Stavenisse en montessorischool De Kraal in Tholen hebben ook leerlingen uit andere gemeenten. Het totale aantal basisschoolleerlin gen is ten opzichte van 1 oktober 1996 met driekwart procent - twin tig kinderen - gestegen. Die groei komt volledig voor reke ning van het openbaar onderwijs; dat kreeg er 23 leerlingen bij, ter wijl de bijzondere scholen drie kin deren minder telden. Uitgesplitst naar leeftijd is in het openbaar on derwijs de groep 4-jarigen het grootst: 145. In het bijzonder onderwijs zijn de 5-jarigen met 224 het best verte genwoordigd. Totaal gezien gaan de 7- en de 4-jarigen aan kop, respec tievelijk 351 en 350 kinderen van die leeftijd bezoeken een Thoolse basisschool. De leeftijdsgroepen naast elkaar leggend, blijkt de Eben-Haëzerschool het grootste aantal 4-, 5-, 7-, 9- en 10-jarigen te hebben, de Rehobothschool de meeste 5-, 8- en 11-jarigen en De Rieburch de meeste 12-jarigen. Op merkelijk is dat in Scherpenisse op 1 oktober geen enkele 12-jarige op de beide basisscholen ingeschreven stond. De verdeling van de scholie ren naar leeftijd is als volgt: 4 jaar 350; 5 jaar 349; 6 jaar 314; 7 jaar 351; 8 jaar 332; 9 jaar 339; 10 jaar 287; 11 jaar 321; 12 jaar 65; overi ge 3. Het aantal leerlingen per plaats is Tholen 776, Poortvliet 163, Scherpenisse 204, Sint-Maar tensdijk 342, Stavenisse 321, Sint- Annaland 397, Oud-Vossemeer 226, Sint-Philipsland 242 en Anna Jacobapolder 40. Van de acht openbare basisscholen zagen er slechts vier het leerlingen aantal stijgen ten opzichte van de vorige teldatum. De Rieburch kreeg er 12 leerlingen bij, De Casem- brootschool in Sint-Annaland 11, Die Heenetrechtschool in Oud-Vos- semeer 9 en De Luyster in Sint-Phi lipsland 3. De andere vier gingen achteruit: Ter Tolne in Tholen met 1, De Eevliet in Poortvliet en de Oosterscheldeschool in Scherpenis se met 4 en De Schalm in Stavenis se met 3 leerlingen. De scholen in Scherpenisse, Poortvliet en Stave nisse behoorden in 1996 nog tot de stijgers ten opzichte van 1995. Ter Tolne boekte toen een enorm ver lies (13), maar dat lijkt dit jaar tot staan gebracht. De aantallen per school, met tussen haakjes de cij fers van vorig jaar, zijn als volgt: De Rieburch 237 (225), De Casem- brootschool 209 (198), Ter Tolne 173 (174), Die Heenetrechtschool 111 (102), De Luyster 96 (93), De Schalm 84 (87), De Eevliet 80 (84) en Oosterscheldeschool 60 (64). Zes bijzondere basisscholen gingen er ten opzichte van vorig jaar op vooruit: Eben-Haëzerschool (8), Groen van Prinstererschool in Scherpenisse (7), Juliana van Stol- bergschool in Sint-Maartensdijk (6), School met de Bijbel in Poort vliet (5), De Ark in Oud-Vossemeer (5) en de Rehobothschool (1). De Kon. Julianaschool in Sint-Philips- land bleef precies gelijk, terwijl de vijf resterenden achteruit gingen: De Regenboog in Tholen (11), De Kraal in Tholen (9), Het Kompas in Anna Jacobapolder (9), Sint Antho- niusschool in Oud-Vossemeer (5) en School met de Bijbel in Sint-An- naland (1). Hier zijn de aantallen: Eben-Haëzerschool 292 (284), Re hobothschool 237 (236), De Regen boog 223 (234), School met de Bij bel St.-Annaland 188 (189), Kon. Julianaschoo( 146 (146), Groen van Prinstererschool 144 (137), Juliana van Stolbergschool 105 (99), De Kraal 88 (97), School met fle Bijbel Poortvliet 83 (78), Sint Anthonius- school 72 (77), De Ark 43 (38) en Het Kompas 40 (49). Per plaats blijkt de keuze voor openbaar of bijzonder basisonder wijs sterk te verschillen. In Sint- Maartensdijk bijvoorbeeld bezoekt 69,3% van de kinderen de openbare school, terwijl dat in het stadje Tholen maar 22,3% is. In Sint-An- naland ligt dat cijfer op 52,6%, in Oud-Vossemeer en Poortvliet 49,1%, Sint-Philipsland 39,7% (in clusief Anna Jacobapolder 34%), Scherpenisse 29,4% en Stavenisse 26,2%. Het aantal leerlingen van de mon tessorischool bedraagt 3,2% van het totaal, dat van het rooms-katholiek basisonderwijs 2,7%, van het on derwijs op gereformeerde/reforma torische grondslag 24,8%, overig protestants-christelijk onderwijs 30,5% en van het openbaar onder wijs 38,7%. De GGD is nu een gemeenschappe lijke regeling waaraan alle 17 Zeeuwse gemeenten meedoen. Elke gemeente levert een lid voor het al gemeen bestuur, waaruit een dage lijks bestuur van 9 leden wordt be noemd. Op dit moment is de Thool se wethouder I.C. Moerland voor zitter van de GGD. De omvang van het dagelijks bestuur is nog geba seerd op de situatie van voor de ge meentelijke herindeling, toen Zee land nog 30 gemeenten telde. De werkgroep die zich over de toe komstige bestuurlijke opzet heeft gebogen, adviseert dan ook om het dagelijks bestuur te verkleinen naar 6 leden: 2 uit elke regio (Ooster- schelde, Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen). Redenen zijn het ver groten van de slagvaardigheid en het brengen van meer evenwicht tussen beide besturen. Ingrijpender is het voorstel om een deel van het takenpakket te privati seren. De GGD volledig op afstand van de gemeenten zetten gaat niet, want dat wil minister Borst van volksgezondheid op dit moment niet. Sinds 1987 voert de instelling voor de Zeeuwse gemeenten de ta ken uit die verankerd zijn in de wet collectieve preventie volksgezond heid. De GGD-bestuurders moeten over het op dit terrein gevoerde be leid verantwoording afleggen aan hun gemeente. Maar dat geldt niet voor de aanvullende taken die de GGD uitvoert: arbozoyg, indicatie commissie, forensische geneeskun de, reizigersvaccinaties, tuberculo sebestrijding en rampenbestrijding. De twee eerstgenoemde taken wor den met ingang van volgend jaar af gestoten. De overige zouden op ter mijn in een stichting ondergebracht moeten worden. De scheiding heeft tot gevolg dat gemeenten niet lan ger een juridisch en een financieel risico dragen ten aanzien van de aanvullende taken van de GGD. Schulden en lasten blijven voor re kening van de stichting. Dat bete kent overigens ook, dat een exploi tatie-overschot niet naar de ge meenschappelijke regeling of de gemeenten gaat. Nu wordt jaarlijks 1 tot 2,5 ton vanuit de aanvullende taken naar de wettelijke taken over geheveld. De kostprijs van de wet telijke taken zal als gevolg van de scheiding dan ook hoger worden. De stichting zal zelf personeel in dienst nemen - eventueel worden medewerkers van de gemeenschap pelijke regeling gedetacheerd - en aansluiting zoeken bij de cao voor de thuiszorg. Komen drie bestuurs leden vanuit het GGD-bestuur, de andere twee zouden deskundigen (inhoudelijk en financieel) moeten zijn. Er zijn meerdere varianten ten aan zien van de toekomst van de GGD bekeken. De gemaakte keus lost niet alle problemen op, maar maakt ze wel helderder en eenvoudiger. Eén van de moeilijkheden op dit moment is, dat de bestuurders van de GGD onvoldoende ondersteu ning hebben (ambtelijk, maar ook heeft geen enkele Zeeuwse ge meente op dit moment een volksge zondheidsbeleid) om tot een afge wogen oordeel te komen over de producten van de dienst. In plaats van inhoudelijk wordt er veelal een besluit genomen op financiële gronden. Ook zijn de verwachtin gen van gemeenten ten aanzien van de GGD te hoog gespannen. De dienst heeft weliswaar een taak op het gebied van ontwikkeling en ad visering van beleid, maar kan die niet uitvoeren omdat er geen be leidsmedewerker betaald kan wor den. Bij het vaststellen van een volksge zondheidsbeleid is géén taak voor de GGD weggelegd. Een ander pro bleem is, dat bestuurders van de dienst altijd meerdere petten dra gen. Wat ook zou moeten verbete ren, is het contact tussen directeur en algemeen bestuur én tussen da gelijks bestuur en de achterban. Ten aanzien van de producten zou de GGD graag met contracten gaan werken, maar dat zou betekenen dat de aangesloten gemeenten partij worden en via hun GGD-bestuurs- lid in feite met zichzelf onderhan delen. In het voorgestelde model verandert die situatie alleen voor de aanvullende taken via de stichting. Het algemeen bestuur van de GGD neemt in februari een besluit over de nieuwe bestuursvorm. Om de klanten beter te kunnen be dienen,' gaat het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk vanaf 1 januari op de maandagmiddag dicht voor het publiek. Nu komt het nogal eens voor dat mensen 's middags niet geholpen kunnen worden, om dat de betreffende ambtenaar in vergadering zit of werkoverleg heeft. Het ligt in de bedoeling om dit soort zaken zoveel mogelijk op de maandagmiddag te gaan plan nen. Daardoor zal het publiek op de andere middagen zo optimaal 'mo gelijk' bediend kunnen worden, menen burgemeester en wethou ders. Het gemeentehuis is op werkdagen geopend van 9 tot 12 uur en van half twee tot drie uur. Daarnaast is het bureau burgerzaken op donder dagavond van 6 tot 7 uur open (in de periode oktober t/m maart alleen de eerste donderdag). Danisco Foods loopt te hard van stapel met de voorgenomen integra tie van de bedrijven te St. Maar tensdijk, Bergen op Zoom, Zundert en Tilburg, waardoor 75 arbeids plaatsen in de niet-productieve sfeer zouden kunnen vervallen. Dat hebben de vakorganisaties aan de directie laten weten tijdens de ver- volgbespreking over de plannen. In Bergen op Zoom worden de staf en de administratie geconcentreerd, die nu zowel in Bergen als in Zun dert zijn gevestigd. St. Maartensdijk en Tilburg komen als productiebedrijven voor respec tievelijk gebakken uien en patates- frites waarschijnlijk met een gering verlies aan arbeidsplaatsen door de reorganisatie. Gezien de bezwaren van de vakor ganisaties tegen de voortvarende aanpak van de inkrimpingsplannen, besloot de directie uitgebreider ad vies te vragen aan de onderne mingsraden van de betrokken be drijven: Danisco, Fri d'Or en Gro- ko. Vrijdag 5 december worden de onderhandelingen voortgezet. Vishandel J.C. Schot uit Tholen heeft aan de Parade in het centrum van Bergen op Zoom dinsdag een viswinkel geopend. „Brabant is voor ons geen vreemd gebied om dat we overal rijdende winkels heb ben, maar een permanente winkel beginnen, dat is nooit onze bedoe ling geweest. De bestaande eigenaren gingen er echter mee stoppen en als leveran cier kregen wij de eerste keus. We moesten snel beslissen en toen heb ben we ja gezegd. We hebben er alle vertrouwen in, want aan de Parade, vlakbij de He- ma, zit je in de loop",'vertelt Jo Schot. Zijn 20-jarige zoon Arie zal de zaak, die de naam vishandel Oosterschelde heeft gekregen, voornamelijk gaan runnen, samen met mevr. Schot. De gemeenteraad heeft het gemeen tebestuur gevraagd de ontwikkelin gen in de Auvergnepolder nauwlet- tend in de gaten te houden. Bergen op Zoom onderzoekt de mogelijk heden om in het gebied - tegenover het stadje Tholen - een industrieter rein te ontwikkelen. Milieu- en ag rarische organisaties hebben inmid dels kritisch gereageerd. „Wordt het niet eens tijd dat het gemeente bestuur van Tholen hierover een standpunt inneemt. Hoe eerder je op plannen reageert, hoe beter je ze nog kunt beïnvloeden", meende M.A.J. van der Linde (PvdA). Ook SGP'er K.A. Heijboer was het niet duidelijk wanneer Tholen inspraak krijgt. De RPF/GPV vond afwach ten niet goed en de VVD liet blij ken tegen de vestiging van zware industrie te zijn. Burgemeester H.A. van der Munnik noemde het allemaal nogal voorbarig: „Ik heb de indruk dat we hier een beetje vrije schietoefeningen aan het hou den zijn." Hij wees op de uitvoerige stukken die b. en w. aan de raadsle den gestuurd hebben om hen op de hoogte te houden. „Het is nu nog te vroeg om te reageren, want Bergen op Zoom voert eerst een haalbaar heidsonderzoek uit. Pas als dat er ligt, weten we waarmee we het al dan niet eens moeten zijn. En dan kan je oordeel ook sterker zijn", al dus de burgemeester. Wat de proce dure betreft, wist hij al wel te mel den dat de provincie Noord-Bra bant een wijziging van het streek plan niet nodig acht. „Met sommi ge aspecten kun je nu al wat doen, bijvoorbeeld de Tholenseweg die nog drukker zal worden", zei Van der Linde. J. van den Donker (D66) bracht bij de rondvraag het fietspad langs deze weg ter sprake. Eind volgend jaar zou de gemeente Ber gen op Zoom de verbetering daar van ter hand willen nemen, maar dat duurt het raadslid te lang. „Dan zit je weer in de winter en dat is de gevaarlijkste periode voor fietsers. Probeer bij het college van Bergen op Zoom of dat het werk naar voren wil halen", vroeg hij wethouder Van der Jagt. Volgens Van der Linde is er 40.000 gulden voor beschikbaar, waarop de wethouder zei dat je daar niet veel mee kunt. Tholen zou het liefst zien dat er een gescheiden fietspad langs de drukke weg komt. De Eben-Haëzerschool is de grootste basisschool in de gemeente.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9