K- a Vuylcarre, karreman en kraakwagen gingen aan de milieustraat vooraf Bij 150 stemmen reeds een zetel Maquette van de nieuwe werkplaats voor gemeente KOOPZONDAG AL 53 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Niet al het Thoolse brandbaar afval mag naar De Kragge Binnenkort begin van de reconstructie T. Ankerweg Balie kadaster in gemeentehuis Bevolking groeit met 193 mensen Tholen pagina op het internet Halt start met vuurwerkactie ZONDAG 14 DECEMBER Donderdag 4 december 1997 54e jaargang no. 3 Wethouder J. van der Jagt van openbare werken opende dinsdagmiddag officieel de milieustraat aan de Nijver heidsweg te Sint-Maartensdijk. Hij deed dat door een partijtje takken te lossen uit een kar, getrokken door een paard uit de stallen van Brooijmans uit Tholen.Van der Jagt hoopt dat de Thoolse bevolking nog meer dan voor heen de weg naar de nieuwe voorziening zal weten te vinden. Voorgeboden Wraak van Brabanders Uitstekende mogelijkheden voorkeursacties Wie 150 stemmen weet te vergaren bij de verkiezingen op 4 maart 1998 is vrijwel verzekerd van een plaats in de nieuwe Thoolse gemeenteraad. De nieuwe kieswet opent buitengewone mogelijkheden voor voorkeursacties. Men hoeft slechts een kwart van de kiesdeler te halen om voor een raadszetel in aanmerking te komen. De invloed van de kiezer op de samenstelling van de gemeenteraad is daardoor versterkt. Klippel Van Kempen Deze week Omvangrijk karwei van ruim 1 miljoen HWZ uit Goes was met 1.148.000 gulden, exclusief btw, de laagste bij de aanbesteding voor de reconstructie van de Ten Ankerweg/Grindweg in Tholen. Nog deze maand wordt een begin gemaakt met dit veelbesproken karwei, anders zou de subsidie vervallen en die heeft de gemeen te hard nodig. Het werk wordt in vijf fasen uitgevoerd. Nu de milieustraat officieel is geopend, krijgt de nieu we gemeentewerkplaats meer gezicht. De werkplaats die de bestaande in Scherpenisse moet vervangen, komt naast en achter de milieustraat aan de Nijverheidsweg en de Pluimpotweg op het industrieterrein in Sint- Maartensdijk. Maquette en tekeningen van de werk plaats waren dinsdagmiddag te zien in het bedrijf van American Phil Textiles Europe tijdens de opening van de milieustraat. I Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk komt een zogenaamde ka dastrale balie. Via een on line-ver- binding met de computer kan dan de meest actuele informatie geraad pleegd worden bij het kadaster in Middelburg. Inwoners kunnen zo doende voor informatie over het ei gendom van onroerend goed dichter bij huis terecht. De gemeente zal de zelfde tarieven in rekening brengen als het kadaster. De opzet is om deze service met ingang van 1 januari te gaan verlenen, maar het is niet zeker of dat ook werkelijk lukt. Vijf amb tenaren zullen worden aangewezen om de kadastrale balie te bemannen. Vooralsnog wordt deze bij de land meter gestationeerd, maar in de toe komst komt ze bij het loket aan de achterkant van het gemeentehuis. Aanpassing van computerappara tuur houdt hier ook verband mee. Behalve een service aan de inwo ners profiteert de gemeente ook zelf van de kadastrale balie, omdat ze op elk gewenst moment over actuele in formatie kan beschikken. De com missie openbare werken reageerde maandagavond positief op het initia tief, omdat het een verbetering bete kent van de service aan de inwoners. De VVD was wat terughoudend, on der meer omdat het gemeentehuis minder uren, open is dan het kantoor van het kadaster. Maar volgens amb tenaar W.A. Blaas is het toch een verbetering omdat mensen niet meer per se naar Middelburg hoeven; als het gemeentehuis dicht is kunnen ze echter altijd nog bij het kadaster in de Zeeuwse hoofdstad terecht. De bevolkingsgroei in de gemeente Tholen is in het tweede halfjaar aanmerkelijk groter dan in het eer ste halfjaar. Was de toename toen slechts 42, per 1 november bedroeg de groei 193 zodat er in vier maan den 151 mensen bijgekomen zijn. Per 1 november bedroeg het inwo nertal 23.362. Een geboortenover- schot van 109 (tegenover 289 ge boorten stonden 180 overledenen) en een vestigingsoverschot van 88 (651 gevestigde en 563 vertrokken Tholenaren) zorgden voor de stij ging van het inwonertal. Wie de cij fers vergelijkt met vorige jaren, constateert een flinke afvlakking van de groei. Zo was de stijging in het eerste halfjaar van 1995 bijvoor beeld 166 en in het eerste halfjaar van 1994 was het groeicijfer 148. Het aantal vrouwen was per 1 no vember met 11.595 een 25-tal meer dan het aantal mannen in de ge meente Tholen: 11.570. De groei was het eerste halfjaar van 1997 be perkt door een laag geboorten- en vestigingsoverschot. In de laatste vier maanden was dat veel hoger. In juli werden er 17 mensen meer ge boren dan er overleden zijn, in au gustus 18 en in september 16. In ok tober was het verschil slechts één. Bij het vestigingsoverschot zijn de cijfers nog sprekender: in juli zijn er 49 mensen meer gevestigd dan er vertrokken zijn, in augustus was er. een kleine teruggang (3), maar in september en oktober was er weer een vestigingsoverschot van respec tievelijk 17 en 42. Doet de gemeente het niet, dan doe ik het wel, moet W.R. Zwikker uit Scherpenisse gedacht hebben toen hij een Thoolsev internetsite opzette. Zwikker maakte een zogenaamde 'site' met allerlei informatie over Tholen en Sint-Philipsland en met verwijzingen naar andere Thoolse mensen, verenigingen en bedrijven met een 'homepage' op internet. Met de 'digitale regio Tholen' heeft Zwikker de gemeente op de digitale landkaart gezet. „Er bleek nog geen Thoolse internetpagina te zijn. En dat terwijl de gemeenten in de om geving er al wel een hebben", zegt Zwikker. „Het is een site waar ie dereen informatie op kwijt kan of een verwijzing naar zijn pagina kan laten opnemen. Er mag alleen geen commerciële boodschap op staan. Het is interessant voor zowel inwo ners als toeristen", aldus Zwikker. Het adres van de site is http://www.zeelandnet.nl/tholen. Wethouder J. van der Jagt opende de milieustraat door met paard en wagen van begeleider J. Brooijmans) een lading takken te brengen. De wethouder kweet zich met verve van zijn taak. Het was duidelijk te zien dat hij meer met dit bijltje heeft gehakt. Het opstappen op de kar ging soepel maar ook het ver wijderen van het achterschot, het kiepen en het terugduwen van de bak, was voor hem een fluitje van een cent. „Ik ken het van vroeger," zei hij tegen de voorzitter P.M. van Wingerden-Boers van Olaz (open baar lichaam afvalstoffenverwijde- ring Zeeland) nadat de takkenbos was gelost. Het zou wel eens een van de laatste officiële handelingen als wethouder van de gemeente Tholen kunnen -zijn, zo had Van Wingerden even daarvoor opge merkt. De feestelijke opening (met toe spraken in het bedrijf van American Phil Textiles Europe schuin tegen over de milieustraat) had ook een kritisch tintje. Van Wingerden be treurde het dat de gemeente Tholen niet al het brandbaar afval over mag slaan op De Kragge in Bergen op Zoom. „Vanaf begin 1996 wordt bij de afvalverbrandingsinstallatie Moerdijk brandbaar afval uit Zee land aangeleverd. Ook Thools afval wordt daar verbrand. Uit milieuhy giënische overwegingen is besloten de rij-afstand te verkorten door Thoolse afval op De Kragge, dus buiten het Olaz-gebied, over te slaan. Pas geleden is dit overslag terrein op De Kragge in gebruik ge nomen. Tot voor kort bleef de ge meente Tholen dus op en neer rijden naar het Sloegebied. Maar nu de overslagvoorziening gereed is, blijkt ineens niet al het Thoolse brandbaar afval daar overgeslagen te mogen worden." Het gevolg is dat er weer flinke af standen met de Thoolse vuilniswa gens gereden zullen moeten wor den naar Nieuwdorp. Maar Van Wingerden liet weten dat het Zeeuwse provinciebestuur het daar onmogelijk mee eens kan zijn. De milieustraat is de vierde in een reeks van tien die het Olaz in de ge meenten boven de Westerschelde aanlegt. In de grote paarse contai ners langs het losperron kan zes da gen per week onder meer puin, ij zer, grond en hout worden gestort. Er is een depot voor klein chemisch afval, papier, glas en kleding, voor bruin- en witgoed, voor tuinafval en asbest. Van Wingerden voorspelde dat er veel gebruik gemaakt zal worden van de milieustraat. De vuilnisop haaldienst zal dat ook gaan merken. Ervaringen in Kapelle en Reimers- waal (die ook over een milieustraat beschikken) wijzen volgens haar uit dat er minder afval aan de weg wordt gezet. De milieustraat zal ook bijdragen aan het scheiden van afval aan de bron. Volgens Van Wingerden heeft Olaz met de mi lieustraat vastere voet gekregen in de gemeente Tholen en wil het openbaar lichaam blijven samen werken. „Samen kan gestreefd worden naar een nog hoger voor zieningenniveau tegen zo laag mo gelijke kosten." Hoewel Olaz een gemeenschappe lijke regeling is waarin de gemeen ten vertegenwoordigd zijn, werd het openbaar lichaam door Van der Jagt als 'nieuw bedrijf' binnen de gemeente Tholen begroet. Hij over handigde Van Wingerden een vlag met de tekst 'Tholen daar kun je niet omheen.' Van der Jagt ging heel ver terug in de geschiedenis. Uit de gemeente lijke archieven blijkt dat in Tholen in de vijftiende eeuw zogenaamde voorgeboden van kracht waren, vergelijkbaar met de huidige alge mene plaatselijke verordening. Die bevatten talrijke artikelen waaron der het verbod om vuilnis te storten naast het spui en de nieuwe poor ten. Ook in andere straten, op het kerkhof of in de grachten mochten de ingezetenen geen vuilnis wer pen. Wel konden gruis, stenen en sintels op de wegen buiten de stad gedeponeerd worden. In 1589 was al sprake van een 'vuylcarre', die twee keer per week langskwam om 'as en andere vuyligheid' op te ha len. Deze maatregel hing samen met de pest die er toen heerste als gevolg van de oorlog en de vlucht van Vlamingen en Brabanders naar het noorden, waardoor Tholen overbevolkt raakte. Paard en kar verschenen in 1621 in beeld. De burgemeester werd ge rechtigd een paard en kar te kopen en een man te huren om de straten schoon te houden en dagelijks het vuil en de mest af te voeren. De 'statskarreman' bracht de 'misch' buiten de Oudelandse-, Verbrande- en Vossemeersepoort. Het paard werd behangen met een bel en zelf moest de man zijn komst kenbaar maken door lawaai te maken met een ratel. „In de negentiende eeuw werd de secreetmest (huisvuil vermengd met straatmest en de beer uit de tonnetjes) grotendeels verkocht aan landbouwers in Noord-Brabant waar het met overdekte karren heen werd gebracht. Je zou bijna denken dat de Brabanders wraak nemen en hun overtollige mest nu terug naar Tholen brengen. Maar dat is een ander chapiter waar ik in dit ver band niet op wens in te gaan." De verkoop van straatmest werd nog tot 1969 door de gemeente ge daan en in datzelfde jaar pas wer den de tonnetjes (voor menselijke uitwerpselen) afgeschaft omdat het waterspoelcloset op grote schaal werd toegepast. De eerste vuilnis wagen dateert van 1956. Vijf jaar later werd de gegalvaniseerde vuil nisemmer ingevoerd. De stortplaats Tuttelhoek in een inlaag bij Scher penisse werd vanaf 1965 tot 1991 gebruikt. De reinigingsrechten bedroegen in 19b4 tien gulden per jaar voor een emmer. Later werden de reinigings rechten verrekend in de plastic vuilniszakken, een systeem dat tot 1994 bleef bestaan waarna de rol- emmers voor groente -, fruit- en tuinafval en voor gewoon huisvuil kwamen. Nu bedraagt de afval stoffenheffing voor een gemiddeld gezin ongeveer 280 gulden. Vier jaar geleden moest men nog de helft van de kiesdeler halen om di rect een raadszetel te veroveren. Daarin slaagde toen alleen oud wethouder L. Walpot uit St. Phi lipsland, die 577 stemmen kreeg, maar hij stond al op een verkiesba re, vijfde plaats op de kandidaten lijst. De VVD'er G.J. Hoek uit St. Maartensdijk, die toen met 243 stemmen buiten de boot viel, zou nu met ditzelfde aantal gekozen zijn ten koste van mevr. E. Frigge- Hogesteeger, die 129 stemmen ver zamelde. „Als ze wat actie voeren, kan ie mand op de twintigste plaats nog wel in de raad gekozen worden. Met voorkeurstemmen kom je nu gauwer aan de bak", zegt L. den Braber, hoofd verkiezingen van de gemeente Tholen. De ruimere voor keursregeling van een kwart van de kiesdeler geldt vanaf een gemeen teraad van 19 zetels. Een tweede vernieuwing is, dat de stembussen op 4 maart een uur langer open zul len zijn, dus tot acht in plaats van zeven uur 's avonds. De opkomst zou daardoor gestimuleerd kunnen worden. Gezien de gunstige voorkeursrege ling heeft PvdA-raadslid H.J. Ver maas uit Stavenisse misschien te vroeg de moed opgegeven, hoewel hij in 1994 maar 19 stemmen haal de. Ook de SGP in Tholen-stad hoeft de hoop niet op te geven ge zien de 792 stemmen vier jaar gele den. Wie de uitslagen van 1994 bekijkt, ziet dat naast de lijsttrekker, bij de PvdA de huidige wethouder I.C. Moerland met 277 de nieuwe voor- keursgrens bereikt zou hebben. Als nieuwe lijsttrekker zal hij volgend jaar helemaal geen moeite hebben om een zetel te veroveren. Fractie voorzitter M.A.J. van der Linde zat met 147 stemmen heel dicht bij de nieuwe voorkeursnorm. We gaan hierbij uit van de 11.276 uitge brachte stemmen 19 zetels, wat een kiesdeler van 593 oplevert. Een kwart daarvan is 148, afgerond 150. De opkomst was vier jaar ge leden 67,69% zodat bij een grotere opkomst de kiesdeler hoger wordt. Bij de SGP haalde, naast Walpot, het huidige raadslid M.J. Klippel ruimschoots de nieuwe grens met 281 stemmen. Voor Klippel werd toen echter een voorkeursactie ge voerd en dat leverde hem in zijn ge boorteplaats Stavenisse 84 stem men op, in zijn woonplaats Scherpenisse 75 en in Tholen 59. Door de kwestie Eskes heeft de huidige SGP-fractie in Tholen ech ter niet aan populariteit gewonnen. De tweede Scherpenissenaar, frac tievoorzitter M. Dijke, haalde in 1994 totaal 168 stemmen, zodat ook hij de nieuwe grens zou halen. Beiden stonden echter op verkies bare plaatsen. Bij het CDA zou alleen fractievoor zitter W.C. van Kempen, de nieuwe* lijsttrekker voor 4 maart 1998, aan de grens van 150 voldaan hebben met 165 stemmen. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven, die door het verlies voor het CDA afscheid moest nemen als raadslid, kreeg met 130 stemmen ook voor de nieuwe voorkeursnorm te weinig aanhang, evenals de nu niet meer herkiesbare J. de Jager met 109 stemmen. ZIE VERDER PAGINA 5 Tweede carpoolplaats aangelegd op Tholen Gouden jubilaris H.J. Boogaard werd CNV-lid in strenge winter Helft van Thoolse basisscholen ziet leerlingenaantal stijgen C. Smits kan werk als havenmeester niet langer combineren met sportvisvaart CDA'er J.P. Bout: Sterker profileren en meer nadruk op de C Scheidende directeur thuiszorg J. van der Veer zal mensen op Tholen missen. Leerlingen van Rieburch en Luyster winnen verkeersprijs Scoren bij SPS zeldzaam, maar Tholense Boys wint met acht treffers DE FANTASIE IS DE MACHTIGSTE DESPOOT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De laatste maand van het jaar is aangebroken en de jaarwisseling- komt naderbij. In dat kader is het bureau Halt begonnen met de vuur werkactie. Op alle scholen in het Oosterscheldebekken wordt infor matiemateriaal verspreid en de ba sisscholen krijgen het 'super knal- spel' voor groep 8. Het voortgezet onderwijs behandelt in de eerste klassen de vuurwerkkrant. Er mag dit jaar alleen op oudejaarsdag vuurwerk afgestoken worden. Aan gezien nogal wat jongeren moeite hebben met deze afspraak, contro leert de politie extra scherp op het afsteken, verkopen en in bezit heb ben van vuurwerk. Jaarlijks wordt er in Nederland voor 20 miljoen aan vuurwerk gekocht. VAN 13.00 UUR TOT 17.00 UUR lll.Tl.Uli <4 Advertentie I.M. f i Begonnen wordt er op de Ten An kerweg vanaf de Molenvlietsedijk tot aan de Prins Clauslaan. De par keerplaatsen aan de noordkant ver vallen om twee vrijliggende fietspa den te kunnen aanleggen. Via verkeerslichten zal het doorgaande verkeer op deze druk bereden weg worden geregeld. Er komt geen vol ledige omleiding. De tweede fase loopt van de Prins Clauslaan tot aan de Simon Lindhoutstraat. Als derde deel wordt de Ten Ankerweg tussen de Simon Lindhoutstraat en de toe komstige rotonde aangepakt. De vierde fase is de rotonde met de Grindweg tot aan de Koningin Ju- lianastraat. Het laatste en vijfde deel is het minst ingrijpend en om vat wat aanpassingen op de Grind weg vanaf de Koningin Juliana- straat tot aan garage Bal. Er komt daar onder meer een verkeersheuvel en een kunststofdrempel, zoals die ook op de Ten Ankerweg in de buurt van de Simon Lindhoustraat komt naar het voorbeeld van de Molen weg in Oud-Vossemeer. Voor de aanleg van de fietspaden zullen nog al wat bomen gerooid moeten wor den. Tussen de parkeerstrook langs de rijbaan en het fietspad, dat van rood asfalt wordt gemaakt, komt een visuele scheiding door middel van een verhoogd bandje. De Grontmij. zal in opdracht van de ge meente de directie voeren over het omvangrijke karwei. De verdere uitslag van de aanbeste ding is: 2. Heijmans Roosendaal 1.177.000 gulden 3. Van Dijck Petit Middelburg 1.186.000 gulden 4. Jaartsveld Kapelle 1.194.000 gul den 5. Van Gelder Zierikzee 1.228.000 gulden 6. Moerland St. Annaland 1.236.000 gulden 7. Ra- senberg Krabbendijke 1.246.000 gulden. De nieuwe gemeentewerkplaats met de Nijverheidsweg (links) en de Pluimpotweg. Achter de werkplaats ligt de milieustraat. De ingang van de nieuwe werk plaats komt aan de Nijverheids weg. In het hoofdgebouw naast de ingang worden kantoor en kantine ondergebracht. De beheerder krijgt een vertrek beneden met een balie. Ook komen er een vergader ruimte en douches en toiletvoorzie ningen, voor mannen en vrouwen apart. Ook voor de beheerder in dienst van het Olaz (die de milieu straat exploiteert) is een ruimte ge reserveerd in het gebouw met een deur naar het terrein van de milieu straat. Tegenover de ingang van het gebouw komen parkeervakken voor het personeel en bezoekers. Op de verdieping komt de perso- neelskantine, een keuken en een berging. In de loods ernaast komt de werkplaats voor de algemene dienst, de groenvoorziening en het magazijn. Daarnaast komen werk plaatsen voor de bouwploeg en de schilders. Die grenzen aan de gara ge met brug voor de gemeentewa gens. Er is een lashoek voorzien, een opslagruimte voor olie en een klein kantoortje. Worden auto's op de werkplaats in Scherpenisse nu nog in de open lucht afgespoten, straks gebeurt het wassen binnen. Tegenover het hoofdgebouw komt een loods voor de auto's (busjes) van de gemeente, evenwijdig aan het bedrijfsverzamelgebouw aan de Pluimpotweg. De vrachtwagens worden naast deze loods in de bui tenlucht geparkeerd. Dat is het ge- t 7 volg van de versobering van het plan waar de raad op heeft aange drongen. Langs het straatmakers- bedrijf van L. Bolier aan de Pluim potweg komt de open loods voor de gladheidsbestrijding tot aan de watergang langs de Westkerkse- dijk. Het terrein achter de milieu straat wordt benut voor de opslag van onder meer zand, grond en ste nen. Milieustraat en gemeentewerk plaats beslaan samen 9000 vier kante meter. De kosten werden in 1994 globaal op ruim drie miljoen geschat, het plan dat de commissie openbare werken in april dit jaar voorgeschoteld kreeg, kostte 5,3 miljoen gulden. SGP en CDA had den moeite met de hoogte van het bedrag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1