Welkom in Sint-Annalandse haven Sint gaat te voet door Stavenisse Sint per reddingsboot naar Scherpenisse Snelle uitruk St.Philipslandse brandweer Sinterklaas verslaapt zich in Tholen St.Maartensdijkse mutsen op de foto voor sint en piet Donderdag 27 november 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 rx-^- 3.* itïït r Sinterklaas was zaterdag in Sint-Maartensdijk zeer te spreken over de ontvangst in de smalstad. 's Morgens scheen de zon in Stavenisse, rond twee uur begon het te regenen, en om drie uur - toen de sint en zijn pieten bij het centrum thuiszorg arriveerden - was het weer droog. „Ik was bang dat het hier zou gaan regenen, maar nee hoor, met zoveel vrolijke mensen worden de regenwolken weggewaaid." Het was de Spaanse bis schop ook opgevallen dat de muzikanten van Euterpe weer beter speelden dan vorig jaar. Na een rondrit in een open rijtuig door het dorp werd de goedheilig man ontvangen door burgemeester H.A. van der Munnik voor het gemeentehuis op de Markt. „De kinderen hebben al weken gewacht op uw komst en in spanning gezeten. Ook de vaders en moeders." De burgemeester riep op vooral cadeautjes in de smalstad te kopen. Sinterklaas was drie dingen opgevallen toen hij op Tholen was aangekomen. Dat de lucht er nog zo fris is, maar ook dat een van zijn pieten als maar uit de snoepzak zat te eten. De piet werd bij sint op het matje geroepen. En wat bleek? De snoeppiet had van het vele snoepen zwarte tanden gekregen. Het was geen gezicht! Sinterklaas was boos en zei dat hij uit het werknemersboek zal worden geschrapt. Maar hij waarschuwde ook de kinderen niet te veel te snoepen en om goed tanden te poetsen want de zwarte tanden kwamen volgens hem ook van het niet goed poetsen. Het was Sint-Nicolaas ook opgevallen dat er zoveel kinderen met mutsjes rondliepen en een piet met een fototoestel. De hoofdpiet moest daar maar eens uitleg over geven. Die vertelde dat de pieten in het jaar 2000 allemaal een nieuwe muts nodig hebben. Maar dat het patroon voor de muts uit het grote boek is zoekgeraakt en dat de hoofdpiet (die zich steeds goofdpiet noemde) daarom de scholen een brief had geschreven met de vraag of de kinderen een muts wilden maken. Sinterklaas kon dat wel waarderen en vroeg alle kinderen op het podium te ko men om hun zelfgemaakte muts te showen. De fotopiet maakte een heleboel kiekjes en daarna werden alle kinderen uitgenodigd om naar het re creatiecentrum Haestinge te gaan. In de evenementenzaal konden de kleintjes nog eens rustig bij sinterklaas zitten en hun mutsen tonen en liedjes zingen. Alle kinderen met een muts kregen en schminksetje. De wat oudere kinderen woonden een optreden van goochelaar Aad de Koning bij in de sportzaal. Aan het eind van de middag kregen de bijna 350 kinderen allemaal een snoepzak mee naar huis. Met de Diana S„ waar schipper C. Smits voor het laatst aan het roer stond, arriveerde sinterklaas met een groot gevolg zaterdagmiddag om kwart over drie in de St. Annalandse haven. Er waren veel zwarte pieten aan boord, alsmede het zogenaamde zwarte-pietenorkest van de koninklijke fanfare Accelerando. De voorzitter van middenstandsvereniging Activa, W.J. Mosselman, hielp de bejaarde sint over de loopplank naar de vaste wal, waar ook oud-havenmeester Joh. den Engelsman behulpzaam was. Veel ouders met kinderen begeleidden de sint naar de Wellevaete. Zoals gebruikelijk had J. de Boer weer voor een comfortabel rijtuig voor de sint gezorgd. In de sportzaal was het een drukte van belang. Enkele kinde ren mochten bij de sint komen en werden voorzien van een cadeautje. Tüssendoor vermaakte Leo Troost uit St. Maartensdijk de kinderen. Uit de reacties bleek, dat dit de ouders en kinderen beter beviel dan de trekking van de jeugdprijzen, waarvoor het geduld van de kleinsten voorgaande jaren soms te lang op de proef werd gesteld. De jeugdtrekking is nu a.s. zaterdag om kwart over vier op de hoek Ring/Voorstraat in St. Annaland. Zaterdag kwamen Sint Nicolaas en zijn zwarte pieten al om kwart voor elf aan in Stavenisse. Dat was heel vroeg. Maar het was wel een bijzondere aankomst, want de zon scheen volop toen de boot uit Spanje de haven van het dorp binnenvoer bij opkomend water. En dat is bijna nooit het geval. De pieten stonden te zwaaien terwijl de kinderen en het paard stonden te wachten op de kade en muziekvereniging Euterpe vrolijke sinterklaas liedjes speelde. De boot legde aan, de pieten sprongen zo van boord, maar sinterklaas had daar veel meer moeite mee. Hij moest een beetje gehol pen worden. De goedheilig man werd verwelkomd door J. van der Pol van het sinterklaascomité. Op de kade schudde hij handjes en nam hij teke ningen in ontvangst die de kinderen speciaal voor hem hadden gemaakt. Sommige kinderen waren een beetje bang ook al hadden ze niks te vrezen van de sint die immers lieve kinderen altijd beloont. De zwarte pieten deelden pepernoten uit en hadden ook een zakje met suikerklontjes voor het paard meegebracht. Maar de schimmel van sinterklaas was een beetje geschrokken van alle drukte en aandacht. Er stonden zoveel mensen te kij ken: kinderen, ouders, voorbijgangers en muzikanten met trommels en trompetten. Sinterklaas probeerde het dier wat gerust te stellen door klontjes te geven en het beest te aaien, maar het paard wilde veel liever naar de stal. Dat leek de sint ook beter. En toen gebeurde het dat de sint, die oude man, te voet door het dorp ging. Tussen de kinderen in, als een echte kindervriend. Wat stapte hij nog kwiek voor zijn leeftijd. Voordat de sint was aangekomen hadden de kinderen al in De Stove een voorstelling van Ome Leo uit Roosendaal gezien. Nog niet alle kinderen waren gekomen omdat het wat vroeg was. Na de ronde door het dorp gingen de kinderen met de sint en de pieten terug naar het dorpshuis. Ze zongen liedjes en maakten een praatje met de Spaanse bisschop. De pieten hadden nog een verrassing in petto. Zij voerden een dansje uit op een smurfenlied. En ze nodigden de kinderen uit om ook mee te doen. Samen dansten ze voor sinterklaas. Maar wat gebeurde er? Ook de sint ging meedoen! Na een enerverende ochtend gingen de 110 kinderen met een snoepzak, appel en mandarijn naar huis en kon de sint zijn weg vervolgen. r -* -jua «l.** „r xi i In Scherpenisse kwam de sint dit jaar in een reddingsboot aan. De boot waarmee hij met de zwarte pieten uit Spanje naar Nederland wilde ko men, was gezonken. Gelukkig had hij op tijd over kunnen stappen en zo kwam hij in de rubberboot achter de auto het dorp inrijden vanaf de Veerdijkseweg, samen met zijn pieten en de pietenband. Het gezelschap maakte eerst een tocht door het dorp. De pieten deelden lekkers uit. Niet alleen aan kinderen maar ook aan ouders die hun huis uit waren gekomen. Zo gingen ze naar het Holland Huis waar de stoelen al klaar stonden en het podium volhing met de kleurplaten van de kinderen met daarop een zwarte piet die op een grote trom speelt. De sint had een moeilijke tocht achter de rug want ook in de reddingsboot was hij niet helemaal veilig geweest omdat een stoute piet het dopje uit het opblaasbare vaartuig had getrokken. De boosdoener werd betrapt, want de piet liet het dopje stiekem aan de kinderen zien. Om veilig aan land te komen, had een paar pieten zwemvest en zwemband nodig gehad, maar gelukkig voor de kinderen was de boot met cadeaus heel gebleven. Het werd heel gezelling in het dorpshuis al waren er wat minder ouders dan vorig jaar. Pia Jansens speelde sinterklaasliedjes op de accordeon. Anita Kouwenhoven kondigde het optreden aan van de Spice Girls en de Kelly Family. De sint, de pieten en de kinderen waren heel verrast. De kinderen uit groep 7 en 8 van de Oosterscheldeschool deden de populaire groepen na en ook de pieten durfden het aan hen te imiteren, al geloofde sinterklaas eerst niet dat ze dat zouden kunnen. De Spaanse kindervriend maakt ook de winnaars bekend van de kleurwedstrijd en van de rebussen. Die rebussen bleken niet gemakkelijk maar de goede oplossingen waren: 1 zwarte pieten vind je overal; 2 zwarte piet komt op 22 november pepernoten strooien in het Holland Huis; 3 sinter klaasje op het dak. Aan het eind van de middag kregen de kinderen nog een snoepzak mee naar huis. Sinterklaas schakelde zaterdagmiddag in St. Philipsland de vrijwillige brandweer in om hem snel bij de haven te krijgen, want het was laag water, zodat de Philipskercke niet kon aanmeren. Brandweerman Arco Kunst leverde de sint veilig af, maar een zwarte piet - een echte waaghals - stond bovenop de brandweerauto. Tot opluchting van de vele kinderen en hun ouders liep het avontuur goed af. Nadat de sint vele handen had geschud, ging hij naar zijn traditionele vervoermiddel - een viervoeter - waarvoor P. den Ouden had gezorgd. Begeleid door muziekvereniging Concordia ging de stoet naar dorpshuis de Wimpel waar een gezellig sinterklaasfeest volgde. Voetbalvereniging Noad tekende voor de organisatie en had eer van al het werk, want het dorpshuis was propvol. Concordia speelde nog enkele sinterklaasliedjes, waarna de sint een dankwoord sprak tot de mu ziek en de brandweer die zo kordaat was opgetreden. Sinterklaas was gelukkig nog op tijd in Tholen maar bijna had hij het stadje aan de Eendracht gemist. Hij bleek namelijk zoek, zo vertelde burge meester H.A. van der Munnik op de muziektent op de Markt. Samen met de lokale omroep hadden ze naar de hooggeëerde gast uit Spanje ge zocht en hem om vijf uur 's morgens gevonden in een schuur in de buurt van Oud-Vossemeer waar hij lag te slapen naast zijn.paard. „We hebben sinterklaas maar tot tien uur laten slapen, zodat hij goed uitgerust was." Aldus geschiedde en kon de sint monter zijn tocht naar Tholen over het water aanvangen. Om twee uur arriveerde het gezelschap in de haven en mocht de Spaanse bisschop, nadat hij welkom was geheten door de burgemeester, de boot verwisselen voor een open rijtuig. Niet getrokken door een schimmel maar door twee kloeke Friese paarden die dapper achter muziekvereniging Concordia via de Eendrachtsweg, Botermarkt en Kerk straat naar de Markt liepen. Honderden kinderen en volwassenen verzamelden zich rond de kiosk om de goedheiligman te zien en om een handje pepernoten te bemachtigen van de zwarte pieten. Sinterklaas vertelde dat hij zich verslapen had in Oud-Vossemeer waar hij vorige week met moeite aan wal stapte en bijna in het water was gevallen. „Maar ik kan wel zwemmen hoor," zo stelde hij de kinderen gerust. Hij had een cadeau voor de burgemeester meegebracht maar dat moest nog helemaal van de boot komen. Bovendien miste hij een van zijn pieten. Hij vroeg de kinderen dan ook mee te helpen zoeken. „Zwarte Piieet", klonk het over de Markt en jawel uit de Paulinastraat kwam een heftruck met een grote doos. Daarin zat de piet verborgen. Ook al in slaap gevallen. En omdat deze piet belast was met het inschepen van de cadeaus, had sinterklaas niks bij zich en riep hij de ouders op hem te helpen door inkopen in Tholen te doen. Voor de burgemeester was er echter wel een doosje. Daar kwam een mooi, rond, roze varkentje uit, maar ook een spuitbus. „Het is een varkentje dat niet stinkt," zo lichtte sinterklaas toe die altijd heel goed op de hoogte is van toestand in de wereld en dus ook in Tholen. Van der Munnik toonde het aan het publiek en beloofde aan de sint Tholen schoon te houden. „Aan ons zal het niet liggen." Na de ontvangst op de Markt toog het gezelschap naar het gemeenschapscentrum Meulvliet waar de kinderen vermaakt werden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9