SGP Tholen-stad lijdt beetje pijn Canadezen bekijken varkensstal met groen label aan Noormansweg Vragen over schuldenlast De Kraal Volgende maand duidelijkheid over mer-plicht stallen Raad vraagt strenge hand bij handhaven van de milieuregels Wim Gaakeer maakt beste afstudeerscriptie D66 Tholen op internet Nog 80 mille in gemeentekas voor onverwachte zaken Donderdag 27 november 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Pas kandidaat op 11de, onverkiesbare plaats De gemeentelijke kiesvereniging van de SGP heeft vrij dagavond de ontwerp-kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen op 4 maart 1998 ongewijzigd vastge steld. Daardoor is de grootste van de acht kiesverenigin gen van de SGP, die in Tholen-stad, bij de verkiesbare plaatsen blijvend buiten de boot gevallen. Pas op de 11de plaats is de eerste Tholenaar te zien: M. Neele. Plaatselijk voorzitter M. Griep, die door de eigen kies vereniging als nummer 1 naar voren was geschoven, staat pas op de 17de plaats. Wethouderschap vraagteken Zelfde college Veel nieuwelingen Over apparatuur voor bewaren aardappelen De scriptie waarmee Wim Gaakeer vorig jaar afstudeer de aan de landbouwuniversiteit Wageningen is bekroond als de beste scriptie van het studiejaar 1996/1997 bij de vakgroep landbouwtechniek. De 25-jarige Vössemeer- der, die tegenwoordig in Wageningen woont, is er ver guld mee. De uitverkiezing leverde hem een oorkonde op en een bedrag van 500 gulden. Gaakeer nam de luchtbehandelingsapparatuur in aardappelbewaarplaat sen onder de loep. Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Beter inzicht in uren ambtenaren Eerst waren er Chinezen die op bezoek kwamen om zich te oriënteren op de bouw van een moderne varkenshou derij, woensdag keken 33 Canadezen uit de provincie Québec hun ogen uit in de groen labelstal van A.J.M. van Genugten aan de Noormansweg in Poortvliet. G.s. bekijken gevraagde ontheffingen Procedures opgeschort PvdA: Geen compassie met varkenshouders Geen onderscheid Niet bang Vrijdags en zaterdags GEOPEND „Dit heeft wel een beetje pijn ge daan bij de Tholenaren, maar uit eindelijk heeft de ledenvergadering de lijst toch unaniem bekrachtigd", zegt voorzitter J.W. Duvekot van de gemeentelijke kiesvereniging. „De vergadering verliep goed. Men stond er allemaal achter, maar er zijn altijd plaatselijke kiesvereni gingen die hun man hoger willen hebben. De acht kiesverenigingen gezamenlijk beslissen nu eenmaal. Ik hoop dat de afgevaardigden van Tholen over vier jaar hoger op de lijst komen. Het vertrouwen in nieuwe mensen moet nog groeien en verschillende leden waren niet zo blij met de uitspraken van Griep in de Eendrachtbode van juni. Hij zit nu wel in de steunfractie, waarin trouwens uit iedere woonkern een afgevaardigde zit. Het bestuur van de kiesvereniging Tholen is ook best actief met ledenwerving bezig. Met goede inzet wordt de kiesver eniging nieuw leven ingeblazen, maar voor de verkiezingen van 4 maart a.s. willen we het met deze lijst proberen", aldus Duvekot. De SGP is er nog steeds niet uit wie er kandidaat is voor het wethouder schap en de leiding van de raads fractie. Volgens Duvekot zijn daar ,wat haken en ogen aan.' Hoewel al negen maanden bekend is, dat wet houder J. van der Jagt niet meer be schikbaar is voor een nieuwe perio de, heeft de SGP nog geen opvolger naar voren kunnen schuiven. „In verband met de plannen voor de vorming van een programcollege, zijn we wat minder vrij dan an ders", aldus de SGP-voorzitter. „Als bestuur en nieuwe fractie wil len we daar nog eens over spreken. Intern zijn we er nog niet uit. Bo vendien betekent het voor de be trokkenen nogal wat in verband met hun huidige baan. Maar we hebben nog steeds drie kandidaten voor het wethouderschap: Kersbergen, He- ijboer en Klippel. En voor het frac tievoorzitterschap hebben we vier mensen, ook Dijke nog. Kersbergen is wel onze lijsttrekker en als zoda nig heeft hij de ruim 50 leden vrij dagavond ook toegesproken." Duvekot zegt persoonlijk te hopen, dat er weer een college van SGP, PvdA en CDA gevormd kan wor den. „We hopen ook dat de confes sionele meerderheid in de Thoolse gemeenteraad behouden blijft. Niet om machtsvertoon, maar wegens principiële zaken als de openstel ling van winkels op zondag, e.d. Wanneer de SGP weer de grootste partij wordt, zoals vier jaar geleden, kunnen we opnieuw het voortouw nemen bij de wethoudersbespreke- ningen. Maar of onze man nu het loco-burgemeesterschap zal aanne men, dat weten we nog niet. Dat is een gevoelig punt in onze partij." Duvekot zegt zich echter te realise ren, dat eerst de verkiezingen van 4 maart afgewacht moeten worden. „Als de VVD bijvoorbeeld de lan delijke tendens volgt, zou die op Tholen wel eens groter uit de bus kunnen komen. Zelf denken we weer aan 6 zetels, maar hopenlijk halen we er 7", aldus de SGP-voor zitter. De SGP behaalde met 3308 stem men of 29,38% in 1994 als enige van de Zeven partijen 6 zetels. Er waren toen 20 kandidaten, op dit moment zijn dat er 29 omdat alleen van de eerder gepubliceerde 8 man nen een bereidverklaring binnen is. Voor plaats 9 tot en met 29 moet dat nog gebeuren, zodat er nog kan didaten kunnen afvallen. Ten opzichte van vier jaar geleden vallen er zeven af: 1. J. van der Jagt, Tholen 5. L. Walpot, St. Phi- lipsland 7. C. van 't Hof, St. Phi- lipsland 12. H. Geluk, St. Philips- land 14. C. den Braber, Stavenisse 15. C.A. Egas, St. Maartensdijk 17. D.P. Gunst, Tholen. De definitieve kandidatenlijst van de SGP ziet er als volgt uit met tus sen haakjes de plaats vier jaar gele den: 1(3). A. Kersbergen, Oud-Vos- semeer 2(4). K.A. Heijboer, St. An- naland 3(-) drs. P.W.J. Hoek, St. Philipsland 4(2). M. Dijke, Scher- penisse 5(8). J.C. Koopman, St. Maartensdijk 6(6). M.J. Klippel, Scherpenisse 7(11). H.W. van Een- ennaam, St.Annaland 8(13). J.W. Duvekot, Scherpenisse 9(19). J.M. Aarnoudse, Oud-Vossemeer 10(16). H.J.W. Quist, Poortvliet 11(20). M. Neele, Tholen 12(-). J. Geuze, Tho len 13(-). M. Geluk, Tholen 14(18). M.C. de Graaf, Stavenisse 15(-). J. Ponsteen, Stavenisse 16(10). M.A. van Gorsel, Oud-Vossemeer 17(-). M. Griep, Tholen 18(-). G.J. Nieu- wenhuis, Scherpenisse 19(-). J. Ver loop, St. Philipsland 20(-). M.M. de Bruijn, St. Annaland 21(-). L.M. Geluk, St. Philipsland 22(-). P. van Lit, St. Annaland 23(-). H. de Rui ter jr., Stavenisse 24(-). H. Jansen, Poortvliet 25(-). W.C. Kempeneers, St. Philipsland 26(9). C. Nieuwen- huis, Poortvliet 27(-). A.J. Aarn oudse, Oud-Vossemeer 28(-). A.N. v.d. Hoek, Poortvliet 29(-). Chr. Koopman, St. Maartensdijk. Het koninklijk instituut voor inge nieurs reikt jaarlijks op alle techni sche faculteiten van de universitei ten in ons land een prij£ uit voor de beste afstudeerscriptie. „Daarbij wordt niet alleen de inhoud beoor deeld, maar ook de theoretische on derbouwing en de evenwichtig heid", vertelt Gaakeer, die in no vember vorig jaar afstudeerde. Zijn werkstuk over het moduleren van luchtbehandelingsapparatuur in aardappelbewaarplaatsen werd uit vier genomineerde scripties als bes te gekozen. De Vossemeerder groei de op in de Van Haaftenpolder, waar zijn vader en zijn opa een boerenbedrijf hadden. Dit is enkele jaren geleden in het kader van de verkaveling inbracht voor natuur ontwikkelingsgebied. Het onderwerp van Gaakeers scrip tie is niet nieuw. „Er wordt al tien jaar aan gewerkt. Ik heb op mijn beurt een stukje toegevoegd." Het gaat om een computermodel dat de temperatuur en luchtvochtigheid in abnormale omstandigheden be schrijft. „Je hebt soms extreme si tuaties waaronder de aardappelen Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. bewaard moeten worden. Met be hulp van het computermodel kun je kijken of een andere bewaarstrate gie mogelijk is." Gaakeer richtte zijn onderzoek met name op de ka chels, mechanische koeling en luchtbevochtigers De ingenieur is momenteel als re dacteur werkzaam bij uitgeverij Wageningen Pers. Hij schrijft voor vakbladen op het gebied van land- bouwmechanisaties, de mechanisa tie van tuin- en parktechniek en, re cent, techniek in de veehouderij. „Je bent een soort doorgeefluik. Schrijft over nieuwe ontwikkelin gen, en aan de hand van toepassin gen ook over eventueel mogelijke verbeteringen", aldus Wim Gaa keer. De urenverantwoording van de ambtenaren bij de gemeente wordt geautomatiseerd. Voor de medewer kers zelf levert dat geen tijdwinst op - zij gaan een briefje in hun computer invullen in plaats van op papier - maar voor de afdeling fi nanciën wel. „Tot nu toe werden de briefjes verzameld en iedere twee maanden handmatig geboekt", ver telde chef financiën J.A. van Akke ren vrijdag in de commissie finan ciën. De urenadministratie loopt dus altijd twee maanden achter. In de nieuwe werkwijze is dat verle den tijd en is a la minute te zien hoeveel uren aan een bepaald pro duct besteed zijn. De commissie ging met de aanschaf van het pro gramma akkoord en maandag in de gemeenteraad was het voorstel een hamerstuk. Kg?:».:. u Gekleed in witte pakken en plastic hoezen over de schoenen gaan de Canadeze bezoekers samen met A.J.M. van Genugten en zijn vrouw op de foto voor het bedrijf aan de Noormansweg in Poortvliet. De delegatie bestond onder meer uit zes varkenshouders, ingenieurs, vertegenwoordigers van landbouw organisaties, fabrikanten en journa listen. De ploeg had eerst de 'tradi tionele' stal van Van Genugten in Middelharnis bezocht, om tussen de Engelaarsdijk en de Randweg de groen labelstal in bedrijf te kunnen zien. Het was de eerste praktijkdag voor de bezoekers die aansluitend de internationale vakbeurs voor in tensieve veehouderij in de Jaar beurs in Utrecht zouden bezoeken. De stal van Van Genugten, waar in mei bijna 5400 varkens werden af gevoerd ('preventieve ruiming') omdat het bedrijf mogelijk besmet was door de varkenspest, herbergt nu ruim 3000 dieren. Omdat de var- kensboeren beperkt werden door de maatregelen van het ministerie om de pest te beteugelen, kon Van Ge nugten maar van twee fokkers big gen betrekken. „Het duurt nog wel zes weken voordat het weer hele maal vol is." De Canadezen kwamen onder meer kijken welke technieken er worden gebruikt om de mest te verwerken, hoe ziektes worden bestreden en hoe de varkensboeren zijn georga niseerd. En om ideeën op te doen voor het opzetten van varkensbe drijven in hun immense Canada. Alle bezoekers hesen zich in spe ciale pakken vanwege de hygiëne, compleet met plastic hoezen voor over de schoenen. De voertaal van de inwoners van de noordoostelijke provincie is Frans, een Nederlandse tolk zorgde dan ook voor het verta len van vragen en antwoorden. Bij Van Genugten bekeken ze onder meer de voerkamer, de afdeling waar het varkensvoer met behulp van een computer wordt gemengd (zes producten zoals aardappel schillen en wei van kaas) en de mestkamer, de afdeling waar de mest wort opgeslagen. Die liggen naast elkaar, gescheiden door een wand. In de stallen zelf legde Van Genugten uit op welke manier de mest wordt weggehaald. Twee keer per dag wordt de mest, die door roosters valt, via kleine kanaaltjes weggezogen en opgeslagen in de mestkamer waar het op gezette tij den door gierwagens wordt opge haald om uitgereden te worden op het land. En hoe de temperatuur en de ventilatie in de stallen geregeld wordt. De Canadezen hadden vooral tech nische vragen. Over de invoering van het groen labelcertificaat, het effect daarvan op de ammoniakuit- stoot en het rendement van dit nieu we systeem. Van Genugten legde uit dat de overheid bij nieuwbouw varkensboeren verplicht groen la belstallen te bouwen, dat er veel minder uitstoot van ammoniak plaatsvindt, maar dat over het ren dement van dit soort stallen nog niet zoveel te zeggen valt omdat het systeem betrekkelijk nieuw is. „Ze komen allemaal kijken hoe wij het doen om niet dezelfde proble men te krijgen. Wij lopen in Neder land ver voor op andere landen." Volgens Van Genugten is de be langstelling vanuit het buitenland groot. Hij krijgt regelmatig verzoe ken om groepen te ontvangen. Op de beurs in Utrecht bleken en kele Canadese provincies aanwezig die probeerden Nederlandse var kenshouders warm te maken voor emigratie. Om daar een bedrijf op te zetten. Ruimte genoeg in Cana da. In de provincie Manitoba bij voorbeeld hebben akkerbouwers de varkensmest hard nodig. Het gebied is achttien maal groter dan Neder land terwijl er maar 1 miljoen men sen wonen. Aan het eind van het bezoek kreeg de Van Genugten een speldje opgeprikt van een van de gasten: de maple leaf (embleem van de Canadeze vlag). D66-raadslid J. van den Donker is bezig om een pagina op internet te maken. „Jongeren kunnen tijdens het surfen D66 Tholen tegenkomen en daar kunnen we bij de gemeen teraadsverkiezingen op 4 maart 1998 profijt van hebben." Van den Donker denkt over een maand rond te zijn met zijn internet-pagina. Inmiddels is de kandidatenlijst van D66 definitief vastgesteld via een schriftélijke stemming. Het zittende raadslid Jaap van den Donker (60) voert opnieuw de lijst aan voor An- ja Verstrate en Désiré Suijkerbuijk, dezelfde volgorde als in 1994. Van den Donker, die ontevreden was met de 829 stemmen vier jaar gele den, hoopt versterkt uit de bus te komen. „Als we echt iets meer wil len bereiken, dan moeten we meer macht zien te krijgen. Plaatselijk dienen we dan meer steun te krij gen. Ik hoop niet, dat we de lande lijke opinie-peilingen voor D66 volgen. Wat dat betreft ben ik blij met de nieuwe fractievoorzitter in de Tweede Kamer. En wat de var kenskwestie betreft, blijkt ons ka merlid Ter Veer de enige te zijn die geluisterd heeft naar wat er op Tho len gebeurd is. Dat telt ook mee", aldus Van den Donker. De definitieve lijst ziet er als volgt uit met tussen haakjes de plaats op de kandidatenlijst in 1994: 1(1). J. van den Donker, Tholen 2(2). J.W. Verstrate-Stols, St. Philipsland 3(3) D.P. Suijkerbuijk, Tholen 4(5). E.A.J. Westerveld-Hoogendoorn, St. Philipsland 5(4). H.F.M. van Straaten, Poortvliet 6(6). J. van den Reydt, Tholen 7(-). R. Bastiaanse, Tholen. Ten opzichte van vier jaar gelden is er slechts één verande ring: nieuweling René Bastiaanse. Door bijstelling van een aantal posten in de gemeentebegroting van dit jaar kan de post onvoor zien met 60.000 gulden verhoogd worden tot 80.000 gulden. Een aantal bedragen is aangepast aan de werkelijkheid. Verhoogd zijn onder andere: het onderbrengen van zwerfhonden en -katten met 10.000 gulden, de bijdrage voor wegenzorg aan het waterschap met 5500 gulden, energieverbruik torens en Gasthuiskapel met 6000 gulden. De bouwleges brengen 130.000 gulden meer op dan be groot, de milieuleges 110.000 gulden en de rechten burgerlijke stand en secretarieleges 20.000 gulden. De telefoon- en sema- foonkosten van de brandweer val len 4000 gulden mee. Sporthal Meulvliet heeft 15.000 gulden meer huur opgebracht dan was begroot, de kosten van zwembad Haestinge vallen 10.000 gulden mee, maar die van De Spetter val len 6000 gulden tegen. Op de bij zondere bijstand komt de ge meente dit jaar naar verwachting 140.000 gulden tekort. Op grond van de wet voorzieningen gehan dicapten wordt 408.000 gulden meer uitgegeven dan was ge dacht; vervoersvoorzieningen vergen 85.000 gulden extra, indi caties 82.000 gulden, rolstoelen 124.000 gulden en woonvoorzie ningen 117.000 gulden. De financiële perikelen waarmee De Kraal nog altijd worstelt, deren deze leerlingen ogenschijnlijk niet. Rekent de gemeente zich rijk over de rug van een ander en wil ze veren plukken van een kikker? Die opmerking plaatste J. van den Donker (D66) maandag in de gemeenteraad met betrekking tot montessorischool De Kraal in Tholen. Zoals bekend vergoedt het ministerie als gevolg van een administratieve fout niet de volle dige nieuwbouw van de school, waardoor het schoolbestuur met een fikse last wordt geconfron teerd. „Ik heb gehoord van ie mand die het kan weten dat het tekort 130.000 gulden was, wat inmiddels door rentebijschrijving is opgelopen tot 180.000 gulden. Via afschrijven zal het na 60 jaar zijn opgelopen tot de zeven a acht ton die in dit verband regelmatig wordt genoemd", aldus het raadslid, die duidelijkheid vroeg van de wethouder. J. Versluys leg de uit dat het tekort dat is ont staan, uit twee delen bestaat. In de eerste plaats een gat van zo'n drie ton doordat het ministerie één lokaal niet vergoedt. Daar naast is er, aldus Versluys, sprake van renteverlies. De gemeente heeft de totale nieuwbouw voor gefinancierd. Het tekort is zo doende op dit moment wel dege lijk een bedrag tussen de zeven en acht ton, zei de wethouder. Zeventien varkenshouders hebben bij de provincie ontheffing ge vraagd van de verplichting een milieu-effectrapport te overleggen voor de stallen die zij op Tholen of Sint-Philipsland willen bouwen. Waar schijnlijk zullen gedeputeerde staten in de loop van december een be slissing nemen. Hoe die uit zal vallen, durft ambtenaar mevr. C. Ge- buis niet te voorspellen. „Het is een zaak die ook politiek erg gevoelig ligt." Op 5 maart van dit jaar maakten g.s. bekend dat ze een mer-plicht wilden invoeren voor stallen vanaf 1000 varkenseenheden. Van de 17 varkenshouders die een ontheffing hebben gevraagd, dateert bij vier de aanvraag om een milieuvergunning van na die datum. Het betreft de maatschap Daandels (Roolandseweg, Oud-Vossemeer, 4512 varkens), maatschap A. en 1. Geluk (Annavosdijkseweg, Sint- Annaland, 4100 varkens), J.H.J.M. Roefs (Zuiddijk, Sint-Philipsland, 5120 varkens) en M.A.J.M. Wel- vaarts (Bitterhoekseweg, Poortvliet, uitbreiding met 1200 varkens). De andere dertien hadden dus al een aanvraag ingediend vóór g.s. hun voornemen bekend maakten. Amb telijk gezien neigt men ertoe om deze 13 geen "mer-plicht op te leg gen. Maar er speelt nog een ander aspect: hoever de procedure van el ke aanvraag gevorderd was op 26 juni, de datum dat de mer-plicht van kracht werd. Lag er toen al een ontwerp-beschikking ter inzage, dan zou het kunnen dat deze aan vragen voor vrijstelling in aanmer king komen. Maar het zou ook kun nen dat ingediende aanvragen op die datum nog helemaal niet in be handeling waren genomen door de gemeente, bijvoorbeeld omdat nog gegevens ontbraken. Verder kan het best dat de politiek een andere be slissing neemt, aldus mevrouw Ge- buis. De mer-plicht is overigens niet in gevoerd om de varkensstallen te weren, maar om duidelijkheid te krijgen over de mestproductie van de bedrijven en de gevolgen voor het milieu. Omdat een milieu-effec trapport geld en tijd kost, zou het boeren kunnen ontmoedigen die rondlopen met plannen om een var- kensmesterij te beginnen. In ver band met een mogelijke mer-plicht heeft de gemeente inmiddels zeven procedures opgeschort. Het gaat om de milieu-aanvragen van Daandels, maatschap Geluk, Roefs, J.L. Goe- degebuure (Annavosdijk, Sint-An- naland), D. Jansen (Oudeweg, Sint- Philipsland), P.C. Fase (Annavos dijk) en P. van Asseldonk (Breeden- vlietsedijk, Sint-Annaland). Bouw vergunningen worden al helemaal niet verleend, omdat momenteel een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied wordt voorbereid. Twee zijn er geweigerd: voor stal len met 5040 varkens aan de Zuid- dijk te Sint-Philipsland door Van Rijsingen, en voor een opslagloods aan de Priestermeetweg te Poort vliet door Van den Oord. Eerstge noemde is daartegen in beroep ge gaan bij de rechtbank, laatstge noemde is naar de Raad van State gestapt. Ook mevrouw Van Strien wil van de rechtbank een uitspraak over het aanhouden van haar bouw- aanvraag voor twee varkensstallen met 4992 dieren aan de Bitterhoek seweg bij Poortvliet. Varkens Nee heeft g.s. gevraagd geen ontheffingen van de mer- plicht te verlenen. De stichting vindt dat een aantal milieu-aspecten niet goed is geregeld (zoals mestaf zet, vervuiling waterlopen en natte natuurgebieden, mineralenbalans) Ook is ze van mening dat de stallen samen eikaars invloeden op het mi lieu zullen versterken. Twee inwo ners van Sint-Philipsland wijzen g.s. er eveneens op, dat de aanvra gen voor dat voormalige eiland aan elkaar gerelateerd zouden moeten worden waar het gaat om overlast door geluid, stank en transporten. En ze schrijven dat, hoewel vergun ningen zijn gevraagd om intensieve veehouderij als een neventak te mo gen beginnen, het hier in feite geen neventak betreft. Meerdere partijen in de gemeenteraad hebben maandag hun twijfel geuit of de gemeente wel voldoende controle uitoefent op naleving van de milieuvoorschriften door de grote varkenshouders. Mevrouw W.A.M. Roelvink van het AOV zei zelfs dat het er alle schijn van heeft dat de ambtenaren de zeven grote varkensboeren in de watten leggen. Maar ze ging niet in op het verzoek van de burgemeester om uit te leg gen waarom ze dat had gezegd. „Dat stelt me teleur. Want bedoelt u dat er een loopje met de regels wordt genomen, dan werp ik dat ver van me. Ik sta pal voor mijn ambtenaren", aldus Van der Munnik. Aanleiding tot de discussie waren brieven van L.J. van Doom uit Scherpenisse en CJ. Hendriksen- van der Horst uit Sint-Philipsland, waarin was gevraagd om via be stuursdwang het naleven van de mi lieuvoorschriften af te dwingen bij varkenshouder W. van Alphen in Anna Jacobapolder. De verzoeken zijn afgewezen. Tijdens een contro le is niet gebleken dat de voor schriften werdén overtreden. Een uitbreiding van de opslag die in de milieuvergunning ontbreekt, zal zo gauw mogelijk gelegaliseerd wor den, aldus b. en w. in hun antwoord aan Van Doom. Een milieu-piket dienst waar mensen 24 uur per dag met klachten terecht kunnen, wijst het college in zijn brief van de hand. Burgers kunnen klagen tot ze er bij neervallen, maar een adequaat handhavingsbeleid ontbreekt, con cludeerde mevrouw Roelvink. En J. van den Donker (D66) zei de in druk te hebben dat er wat al te voorzichtig door de gemeente ge opereerd wordt. „Het beleid is té lankmoedig, terwijl ook de var kenshouders gebaat zijn bij een hel der, streng beleid." De D66'er drong erop aan om ook buiten kan toortijd toe te zien op naleving van de voorschriften. Dat laatste onder schreef ook M.J. Klippel (SGP), die verder stelde dat geen onderscheid gemaakt moet worden tussen bur gers. Wat de burgemeester deed op merken dat er niet zomaar zaken uit het verleden bij gehaald kunnen worden zonder de procedures daar van te kennen. PvdA en VVD konden zich vinden in de brief die het college aan Van Doom schreef. Klippel meende dat het college buiten zijn boekje was gegaan door het antwoord te verstu ren vóór de behandeling in de raad, maar zowel de burgemeester als wethouder J. van der Jagt hielden hem voor dat het uitvoeren van de milieuwetgeving een taak van b. en w. is. Beide collegeleden vonden ook, dat de afwikkeling strookte met de motie die vorige maand raadsbreed werd aangenomen en waarin werd opgeroepen tot het voeren van een stringent milieu- handhavingsbeleid ten aanzien van de gevestigde veehouderijen. P. van Belzen (RPF/GPV) informeerde daarnaar, want hij vond dat die for mulering geen ruimte liet. „Loop eens een dag mee met de ambtena ren, dan zie je de marges. Er zijn honderden gevallen waarin burgers alleen maar geholpen worden", al dus Van der Munnik. Hoewel M.A.J. van der Linde zei weinig compassie te hebben met de varlkensboeren, vond hij het be langrijk dat de gemeente formeel juist handelt. „Ik vind dat u best heel streng mag zijn en bestuurs dwang mag instellen", merkte Van den Donker op. „Het gaat niet om de ambtenaren, want stuurt ze. Maar is het college soms bang? Bij de inwoners bestaat de indruk dat de varkenshouders lankmoediger behandeld worden." De burgemees ter zei dat het college 'voor de du vel niet bang is'. „Maar er zijn heel veel voorschriften, dus we moeten uiterst secuur zijn zodat we niet op onze snufferd gaan. En dat heeft niks te maken met grote jpngens." Van der Jagt legde uit dat bedrijven onaangekondigd gecontroleerd worden, zeker na klachten. Dat ge beurt volgens de normen van de mi lieuwetgeving. „De klachten heb ben vaak betrekking op stank en geluid, maar in feite is het door dringen van mineralen in de bodem wezenlijker voor het milieu." Klip pel zei dat mineralen geen zaak zijn voor de gemeente. Hij vond dat er desnoods een 24-uurs piketdienst moet komen en steunde zo onver wacht het al eerder door VVD, D66 en AOV gelanceerde idee. Toen de burgemeester opmerkte dat daar voor een half miljoen gulden nodig zou zijn, zei de SGP'er: „Kom maar met een voorstel." Iets anders komt er in ieder geval aan, beloofde de wethouder. Er wordt namelijk gewerkt aan een notitie waarin wordt aangegeven hoe er ver scherpte controles kunnen plaats vinden. Da gerenommeerde LIJSTENMAKER viezfp^jecuwên voorliet justwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5