Oud-wethouder Moerland uit Stavenisse overleden Beter Wonen mag niet gaan bouwen bij Maartenshof Projectontwikkelaars verkopen grond Stadszicht aan de gemeente Sint heeft moeite aan wal te komen AL 53 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Natuursteen vloeren 2>-2h "I St.Annalandse oplichter via gsm gepakt Gemeentefilm wordt aangepast Raadselachtige paaltjes geven wandelroute aan Nieuwe pakken voor brandweer bnnBQBHQBIBBDIIDDBI Vele maatschappelijke verdiensten voor Tholen Hoop op bouw nieuwe Thoolse woonwijk van 14 ha. in 1999 Donderdag 20 november 1997 54e jaargang no. 1 zonder problemen bij Daar kun je op bouwen Beter Wonen Deze week Betere route Oester- naar Philipsdam Op 79-jarige leeftijd is gis teren oud-wethouder C.J. Moerland uit Stavenisse overleden. Hij was al ge ruime tijd ernstig ziek in Lievensberg opgenomen en na een herseninfarct niet meer aanspreekbaar. Moerland wordt maandag middag om twee uur van uit de N.H. Kerk in Stave nisse begraven op de algemene begraafplaats in zijn woonplaats. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en dra ger van de erering van de gemeente Tholen. Fulltime bestuurder Lege koopwoningen krijgen huurders De gemeente Tholen wil niet dat de stichting Beter Wo nen grond bij Maartenshof in St. Maartensdijk verkoopt aan particulieren. De woningcorporatie had een verge vorderd plan om de strook bouwgrond aan de oostkant van het woonzorgcentrum van de hand te doen. Er is plaats voor vier woningen, er waren ook al vier kandida ten. B. en w. willen de grond echter gereserveerd houden voor een eventuele uitbreiding van Maartenshof. Minnaard/Hommel en Development Coordination zullen hun percelen bouwgrond in bestemmingsplan Stadszicht verkopen aan de gemeente Tholen. Dit onder de voor waarde dat de betrokken bedrijven werk mogen verrich ten bij de ontwikkeling van de nieuwe woonwijk van 14 ha. in Tholen-stad. Dat zegt dhr. Stemers van projectont wikkelaar Development Coordination, met 10 ha. grond de grootste partij in dit geheel. Aannemers Inkomstenderving Verhuur koopwoningen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. ZIE VERDER PAGINA 3 De politie heeft dinsdagavond een Sint-Annalandse oplichter in de kraag gevat dankzij de moderne tele communicatie. De 56-jarige V.E. S. uit Sint-Annaland heeft in de periode van september tot nu diverse bedrij ven opgelicht voor ettelijke tiendui zenden guldens. „Het gaat echt om forse bedragen", zegt politiechef J.M. Krombeen. „De man hing een verhaal op bij de bedrijven en weekte op die manier goederen los die nooit betaald werden of kreeg geld voor spullen die niet geleverd werden. We kregen hem niet te pakken omdat hij overal en nergens verbleef." Maar daar kwam dinsdag verandering in. Iemand die op de hoogte was van de aangiften van oplichting, herkende de man in Scherpenisse en seinde de po litie in. Toen die arriveerde was S. echter al weer vertrokken. Maar via een gsm-autotelefoon hield de getui ge die de Sint-Annalander achter volgde de politie op de hoogte en gaf voortdurend de positie van S. door. Bij de stoplichten bij het industrieter rein van Bergen op Zoom (bij Gener al Electric) werd de verdachte door de politie geknipt. Regeren is vooruitzien. Daarom komt het gemeentebestuur nu al met een voorstel om de videofilm 'Uw vereniging, de gemeente Tholen' aan te passen. Want met de verkie zingen in het vooruitzicht zal de sa menstelling van de gemeenteraad veranderen. Inmiddels is al bekend dat de wethouders Versluys en Van der Jagt, alsmede de raadsleden Walpot, De Jager en Den Haan er volgend jaar mee stoppen. De poli tici verschijnen regelmatig in beeld in de film, die regelmatig wordt ver toond op scholen, bij bezoeken van groepen, verenigingen en organisa ties aan het gemeentehuis en tijdens de jaarlijkse burgeravond voor nieu we inwoners. Na de installatie van de nieuwe gemeenteraad in april kunnen de nieuwe beelden gemaakt worden om de oude te vervangen. De kosten van het project zijn 5500 gulden. Bij kruispunten en opritten rond Oud- Vossemeer en St. Maartensdijk zijn paaltjes met witte en rode koppen in de bermen verschenen. Tijdens de vergadering van de gebiedscommis- sie Tholen stonden zowel bestuurders als ambtenaren voor een groot raad sel. Niemand wist het juiste antwoord op vragen van hoofdingeland A.L. Aarnoudse, die de paaltjes op knie hoogte voor de verkeersveiligheid niet zo best vond. In de zomer zullen ze ook verdwijnen onder het gras, meende de Vossemeerse waterschaps bestuurder. Districtshoofd waterbe heer Van Dijke vond het vreemd, maar dacht dat het om bermverster king ging, terwijl zijn collega van wa terkeringen Meerman vermoedde dat er fietsroutes mee aangeduid worden. Waterschapsambtenaar M. Berkeij kon de volgende dag de oplossing melden: de paaltjes geven een wan delroute aan die het platform leefbaar platteland Tholen heeft uitgezet. De witte duiden de lange route aan, de rode de kortere afstand. „Er is netjes ontheffing voor gevraagd, want de paaltjes staan niet alleen op grond van het waterschap, maar ook van de ge meente, de provincie en rijkswaters taat." Berkeij zit namens het water schap in dat platform. De uitrukpakken van de blusgroepen Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Tholen van de brandweer zijn tot op de draad versleten. Daarom wil de ge meente 42 nieuwe pakken kopen. Er is bij twee bedrijven prijs gevraagd en daarbij is Protex Vlaardingen als goedkoopste uit de bus gekomen. De gemeenteraad krijgt maandag een voorstel om voor dit doel 40.000 gul den beschikbaar te stellen. BOUWMATERIALEN Geopend: Ma. t/m Vr 07.30 -17.30 uur Zaterdag 08.00- 12.00 uur SHOWROOM Geopend Ma 13.00 - 17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30-17.30 uur Vrijdag 08.30 - 21.00 uur Zaterdag 09.30 -17.00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 0164-271500 Advertentie I.M. ook wethouder. Hoewel de SGP sterk vertegenwoordigd was, kreeg Moerland na het vertrek van burge meester Sluijmers op 1 april 1968 toch het waarnemend-burgemees terschap. De gemeentelijke herin deling maakte daar op 1 juli 1971 een einde aan, maar ook in de nieu we gemeente Tholen speelde Moer land een belangrijke rol. Hij werd gelijk wethouder voor de PvdA. Van 16 mei tot 1 december 1978 was Moerland waarnemend-burge meester in verband met de vacature J.E. van Boeijen. Begin 1979 vier de hij zijn zilveren jubileum als wethouder en in dat jaar werd hij ook koninklijk onderscheiden en voorzien van de erering van de ge meente Tholen. Op 3 september 1982 nam wethouder Moerland af scheid na 28 jaar intensief politiek en bestuurlijk werk. Zijn laatste of ficiële daad was het slaan van de eerste paal voor sportzaal de Welle- vaete in St. Annaland. Tevergeefs zette hij zich in voor een centrale schietaccommodatie. Naast sport zaken deed Moerland ook finan ciën, sociale zaken en volksgezond heid. Plaatselijk was hij secretaris-pen ningmeester en voorzitter van het Groene Kruis en na de eilandelijke fusie werd Moerland ook in groter verband voorzitter en bestuurslid van het provinciale Groene Kruis. Ook bij de SVRZ werd hij be- stuurslid. bii de schoolartsendienst ZIE VERDER PAGINA 3 Actie van Schelde college uit St. Maartensdijk voor Sophia kinderziekenhuis brengt ruim 21.000 gulden op Milieuvriendelijke oevers bij Buitenzorg en Molenhoek in Tholen nodig Thools voorgangersechtpaar Nieuwkerk neemt na vijftien j jaar afscheid bij de Schuil plaats Snoet van beer met olijke blik spreekt het meest aan, zegt mevr. Breure uit St. Maartens dijk Ten Anker-directeur Bordui verruilt ouderenzorg Tholen voor Walcheren SPS zegeviert in eerste derby en drukt WHS nog meer op de laatste plaats in de tweede klas VOOR HET VANGEN VAN EEN MANKE HAAS ZIJN GEEN HONDEN NODIG Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Er zijn besprekingen gaande om de noord-zuid route over Tholen te ver beteren, waardoor het verkeer van de Oester- naar de Philipsdam beter op elkaar aansluiten. C. van Dijke van het waterschap Zeeuwse Eilanden zei dat tijdens de vergadering van de gebiedscommissie op vragen van C.P. de Rijke. Die klaagde over slui proutes door de polder, met name langs de Kadijk. In zijn gazon, dat hij door huur van de wegberm van het waterschap heeft doorgetrokken, heeft hij al paaltjes geslagen omdat anders auto's die voor elkaar moeten uitwijken, over het gras rijden. Met name 's avonds tijdens de spits is het druk en dan wordt er vaak niet zacht gereden, meldde De Rijke. Hij pleit te voor borden .alleen bestemmings verkeer' zodat auto's die helemaal niet aan de Kadijk moeten zijn, de officiële route via Oud-Vossemeer en Poortvliet nemen. Gezworene J.L.C. Mol zei dat sluiproutes in het algemeen de aandacht van het water schap hebben in verband met de structuur van de wegen. De op 12 juli 1918 geboren Corne lls Jan Moerland heeft veel voor de gemeente Tholen betekend. Als wethouder en loco-burgemeester drukte hij zijn stempel op het ge meentebestuur. Met acht jaar lagere school en cursussen landbouwboek- houden had Moerland een prachti ge politieke en bestuurlijke loop baan. De vakbondsman kwam automatisch in de politiek terecht, maar daarnaast maakte hij zich ver dienstelijk op tal van terreinen: van de plaatselijke ijsclub Eendracht Bindt en de Van der Lek de Clerq kleuterschool (25 jaar voorzitter) tot en met het eilandelijke Groene Kruis, de woningstichting Beter Wonen, het waterschap en de toen malige stichting voor verpleeg- en rusthuizen Zeeland. Kees Moerland werkte van 1951 tot 1975 bij de Heidemij., laatstelijk als hoofduitvoerder. Dat bracht hem ook in het vakbondswerk bij de AVB/NVV, waarvan hij voorzitter werd, alsmede vice-voorzitter op re gionaal niveau: Tholen/West-Bra- bant. Van het gewestelijk kantoor Goes van het Agrarisch Sociaal Fonds werd hij bestuurslid en van de gewestelijke raad van het Land bouwschap plaatsvervangend lid. Moerland besteedde de meeste tijd aan de politiek. Op 8 januari 1951 werd hij raadslid voor de Arbei derspartij in Stavenisse en als op volger van A. van 't Veer werd hij Oud-wethouder C.J. Moerland De villa Stadszicht aan de Luchtenburgseweg in Tholen. Rechts daarvan, tussen de Postweg en de Ten Ankerweg, komt de nieuwe woonwijk. Na een spannende tocht over een plankier kon sinterklaas eindelijk de dijk over aan de Haven te Oud-Vossemeer. De sint is binnen. Zaterdag zette de goedheiligman voet aan wal in Oud-Vossemeer en daarmee in de gemeente Tholen. Het was een nogal ongewone aankomst die ook niet helemaal volgens planning verliep. Hoewel Oud-Vossemeer al sinds een twintigtal jaren geen ha ven meer bezit, kwam de sint toch per boot naar het dorp. Hij kwam aan bij de voormalige veerhaven aan het Schelde-Rijnkanaal. Het kanaal heeft vanaf de dijk eerst een strookje water en vervolgens een richel basaltblokken vóór het eigenlijke kanaal. Sinterklaas en zijn zwarte pieten kwamen bege leid door dweilband De Lamsóó- ren aan met rondvaartboot De Frisia. Tot aan de steenrichel was een steiger aangelegd en het was de bedoeling dat sint vanaf het la ge achterdek van het schip over zou stappen op de steiger. Maar de boot bleef op een paar meter van de stenen steken en was met geen mogelijkheid dichter bij de kant te krijgen. Na veel vijven en zessen werd besloten dat er een lange loopplank vanaf het bovendek zou worden neergelaten. Langs deze steile weg moest de goedheiligman zijn vaartuig verlaten. Dat was nog niet alles, want vervolgens moest Sint-Nicolaas over de smalle stenen richel naar de steiger lopen. En dat met al die lange gewaden. De bisschop had dan ook een handje van zwarte piet nodig. En kele omstanders mompelden al dat dit het episcopaat onwaardig was. Enkele pieten tartten het lot door te zingen 'Sinterklaas gaat zwem men leren'. De kinderen die zich al angstig af begonnen te vragen of Sint-Nicolaas wel aan land zou ko men, waren duidelijk opgelucht toen de lang verwachte bisschop voorzichtig over de steiger naar de dijk kwam gelopen. Het publiek was in groten getale opgekomen, maar moest vanwege de regen zonder muziekvereniging OVM van de Vossenkuil naar de Haven lopen. Zelfs mensen uit andere plaatsen (Tholen en Sint-Philips- land) waren naar de intocht geko men. „Wat ben ik blij dat ik er ben!", zei sinterklaas opgelucht toen hij eindelijk bovenop de dijk was gearriveerd. Voorafgegaan door de inmiddels gearriveerde musici en majorettes van muziek vereniging OVM ging de sint teza men met de kinderen en hun ou ders (laverend tussen de honden uitwerpselen) richting dorpshuis de Vossenkuil. Daar mochten de kinderen tot en met groep zes bij de sint een liedje komen zingen. Na de pauze was er voor de pieten een playbackshow met onder andere: Jantje Smit, Frans Bauer en Snuit je. De jury bestond uit prins Kedöoze, sinterklaas en Lia Hop mans en Geke Smit, leidsters van de Pluus. Het liedje Snuitje kwam als winnaar uit de bus. Alle kinde ren kregen tot slot nog een zak snoep. Voor de kinderen van de groepen 7 en 8 organiseerde Jong Vosmaer op de zolder van de Vos senkuil een disco waaraan de pie ten ook nog een bezoekje brachten. i f Ondanks de schaarste aan bouw grond op het eiland, stagneren de plannen voor nieuwe bestemmings plannen vrijwel overal, ook in Tho len. Met name Stadszicht, dat ach ter de gelijknamige villa aan de Luchtenburgseweg ligt, tussen de Postweg en Ten Ankerweg, komt moeilijk van de grond omdat er verschillende partijen bij betrokken zijn. „Wij staan ook te springen om te beginnen, maar dat is niet ge makkelijk", zegt Stemers. „Ik doe al tien jaar aan projectontwikkeling en dit soort processen duurt nu een maal zo lang. Maar het gaat nu heel erg de goede kant op. We weten al lemaal wat we willen en in 1998 beginnen we met onze grond bij de gemeente in te leveren. Er liggen geen grote hobbels meer. Door de koppen bij elkaar te steken, hopen we op een goede samenwerking. Gezien mijn ervaringen bij andere projecten denk ik, dat we in 1999 huizen kunnen bouwen in Stads zicht. Dan moet het wel voortva rend gaan, zodat het bestemmings plan eind 1998 rond is", aldus Stemers. De projectontwikkelaar kocht des tijds 10 ha. grond van de familie Christiaanse, waar 200 huizen op gebouwd kunnen worden. Develop ment Coordination is voor de helft eigenaar van die grond, de andere helft is in handen van Aan de Steg- ge Roosendaal, maar zowel dit bouwbedrijf als de projectontwik kelaar hebben dezelfde grootaan deelhouder. De tweede partij is in feite ook een combinatie: makelaar Minnaard uit Goes en aannemer Hommel uit Oud-Vossemeer. Zij beschikken over 2,3 ha. grond waarop 75 hui zen kunnen komen. Minnaard be vestigt dat er met Development Co ordination overeenstemming is bereikt, maar dat er met de ge meente Tholen nog volop onder handelingen gevoerd worden. Ove rigens verloopt dit niet rechtstreeks, maar via het adviesbu reau DHV dat door b. en w. in de arm genomen is. „Het ziet er wel naar uit dat het gaat lukken", con cludeert Minnaard. „Alle partijen streven ernaar om het in december rond te krijgen. Het moet over een aantal schijven, dat werkt nu een maal zo." De makelaar merkt wel dat er animo is voor Stadszicht. „We worden regelmatig gebeld, hoofdzakelijk door mensen van Tholen zelf. Daarvoor leggen we een lijst met gegadigden aan. Wel licht krijgen inwoners van Tholen voorrang bij de verkoop. De ge meente heeft dat als voorwaarde gesteld." Minnaard hoopt dat Hommel bij het bouwrijp maken van Stadszicht ingeschakeld wordt. „Die is bij ons Dat blijkt uit de brief die de ge meente aan Beter Wonen heeft ge stuurd nadat de stichting het colle ge op de hoogte had gesteld van het plan. Directeur J. Kloet van Be ter Wonen is teleurgesteld in de óp- stelling van het college. „Wij zijn het er niet mee eens. De gemeente zou de plaats vrij willen houden voor verpleegeenheden of voor een soort aanleunwoningen, maar dat is niet meer mogelijk. Eerst was dat ook onze opzet, toen we aan Maar tenshof begonnen. Maar de provin cie heeft dat doorkruist met het plan voor de ouderenzorg in de cember 1996. Daarin is bepaald, dat verpleegbedden ondergebracht moeten worden bij verzorgingshui zen. Op zich wel logisch. En Maar tenshof is geen verzorgingshuis. De verpleegeenheden gaan naar de Schutse in St. Annaland." Kloet betreurt het dat de gemeente de verkoop afwijst. „Wij hadden niet verwacht dat het afgeketst zou worden. We vinden dat vrijstaande woningen daar wel kunnen. Je krijgt dan huurwoningen en koop woningen vlak bij elkaar. Boven dien staan er aan de andere kant van Maartenshof ook particuliere woningen." De raad van toezicht van de wo ningstichting zal zich binnenkort buigen over de brief van het colle ge. Volgens Kloet zal Beter Wonen zich niet neerleggen bij het besluit van b. en w. ningmarkt voor ouderen in St. Maartensdijk is er geen behoefte aan ouderenwoningen. Dus hebben we besloten de grond aan particu lieren te verkopen. We wilden de bouw in één keer uitvoeren. Dat zou schelen in de kosten. Ook wensten we rekening te houden met de architectuur van Maartens hof, maar we kwamen om verschil lende redenen niet tot overeen stemming met de vier gegadigden." participant en wellicht zou dat be drijf voor de gemeente kunnen wer ken. Overigens is de gemeente zelf nog met grond bij het plan betrok ken, de percelen van Moeliker", zegt Minnaard. Bureauchef ruimtelijke ordening F.G.J.M. Buermans zegt via DHV van .allerlei wensen en verlangens' van de projectontwikkelaars op de hoogte te zijn gesteld. „Er wordt aan een ontwerp-exploitatie-over- eenkomst gewerkt en als we het eens zijn, is dat een stevige basis om verder te gaan", aldus Buer mans. Na het gereedkomen van Maar tenshof werd de stichting al door een aantal particulieren benaderd om daar vrijstaande woningen te bouwen. Er waren drie serieuze kandidaten, later kwam er een vier de bij. „De verpleegeenheden wa ren van de baan en gezien de wo- Het bleef enkele maanden stil, maar na veel wikken en wegen, be sloot de stichting opnieuw een po ging te wagen met de vier particu lieren. „Maar we hebben tegen de kandidaten wel gezegd, dat we dit moesten melden bij de gemeente en die zei nee." De stichting heeft de particulieren telefonisch op de hoogte gesteld van de reactie van het college. In de koopwoningen van Maartens hof kunnen voortaan ook huurders terecht. Vanaf mei stonden zeven van de veertien koopwoningen van het complex leeg. Beter Wonen heeft nu besloten om de huizen te verhuren omdat er niet voldoende kopers over de brug kwamen. Maar aankoop blijft mogelijk. De huur bedraagt negenhonderd gulden per maand, inclusief servicekosten, honderd gulden hoger dan bij de dertig oorspronkelijke huurwonin gen. Deze week worden vijfhuizen toegewezen aan de nieuwe bewo ners, zodat er nog twee over zijn. De toewijzing vindt plaats in over leg met de stichting voor regionale Zorgverlening. De leegstand bete kende een flinke inkomstenderving voor Beter Wonen, maar volgens Kloet is dit ,op het totale woning- bezit redelijk op te vangen.'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1