Bergen moet ruimte zoeken op terreinen General Electric Heropening kapsalon Miranda in St. Annalandse Voorstraat Uitzendbureau Tempo-Team in het hartje van Tholen geopend Reorganisatie kost 75 arbeidsplaatsen Later aangifte doen van ongeval is niet mogelijk Precarioheffing levert het waterschap 1,7 miljoen op Stroper gepakt aan de Postweg Meeus neemt bedrijf over Bromfietser in het ziekenhuis Delta Nutsbedrijven moet betalen Donderdag 20 november 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De braakliggende terreinen van General Electric Plastics op het industrieterrein Noordland gebruiken voor de vestiging van andere bedrijven. En activiteiten van GEP die minder hinderlijk zijn, onder voorwaarden verplaat sen naar de Beijmoer- en Auvergnepolder. Een suggestie om dat te onderzoeken doet een aantal milieu-organisa ties in een reactie op de nota 'Bedrijventerreinen op maat' van de provincie Noord-Brabant. Als de ontwik keling van een nieuw industrieterrein bij Bergen op Zoom niet kan zonder het milieu, de leefbaarheid en de veiligheid aan te tasten dan moet zo'n terrein maar bui ten de gemeente Bergen op Zoom gezocht worden, vin den de planologie-werkgroep T^holen, De Groene Zoom, Benegora en Namiro. Zware industrie Vandaag opent dames- en herenkapsalon Miranda te St. Annaland de nieuwe zaak in de Voorstraat. Na twaalf jaar aan de Ring ge vestigd te zijn, beschikt men nu over een eigen woon- en winkelpand in de straat, waar de meeste winkels gevestigd zijn. In het hartje van Tholen, op de hoek Botermarkt, Da- lemsestraat, Hoogstraat, Kerkstraat is dinsdag uitzend bureau Tempo-Team geopend. „We worden enthousiast ontvangen", roepen Bas Huismans, Edith Thielen en El len van Zutphen in koor. Geen wonder, want ze hebben honderd Thoolse bedrijven in de bloemetjes gezet om de ondernemers op de nieuwe dienstverlening te wijzen. Danisco St. Maartensdijk, Fri d'Or B.o.Z. De concentratie van het hoofdkantoor van de vier Danis- co-vestigingen gaat mogelijk 75 arbeidsplaatsen kosten, met name in de niet-direct productiegebonden afdelin gen. Bij Danisco St. Maartensdijk, waar 55 mensen wer ken onder wie verschillende tijdelijke krachten, zal het aantal ontslagen waarschijnlijk heel beperkt zijn. Provincie zit het waterschap dwars bij konijnenjacht I Loko afgeblazen op eiland Tholen De instelling van een pre carioheffing voor het leg gen van kabels en leidin gen zal het waterschap Zeeuwse Eilanden ruim 1,7 miljoen gulden gaan opleveren. „De verwach ting van een hogere op brengst dan in 1993 werd voorzien, is gerechtvaar digd", schrijft het dage lijks bestuur in een voor stel aan de algemene ver gadering. Alternatief milieu-organisaties voor Auvergnepolder De provincie wijst in de nota de Auvergnepolder, tegenover het stadje Tholen, aan als toekom stig gebied voor industrievesti ging. De vier organisaties heb ben zo hun bedenkingen, hoe wel ze erkennen dat Bergen op Zoom nog nauwelijks industrie- grond in voorraad heeft. De pol der ligt namelijk vlakbij het na tuurgebied Prinsesseplaat en het kreekrestant Lange Water - een natuurkerngebied - loopt er doorheen. Op de onderzoeks- kaarten van Begrenzing ecolo gische hoofdstructuur wordt de Auvergnepolder aangeduid als een gebied met mogelijkheden voor natuurontwikkeling. Ver der wordt gewezen op mogelij ke overlast en een verhoogd ri sico voor de bevolking van Tho- len-stad, terwijl ook de cultuur historische en beeldbepalende waarde van het landschap als argument wordt aangevoerd. Eigenlijk zou naar minder kwetsbare plekken, buiten de gemeente Bergen op Zoom, ge keken moeten worden als nieuw industrieterrein niet zou kunnen zonder in conflict te komen met de kwaliteit van de natuur, het milieu en de veiligheid en leef baarheid voor de bevolking, me nen de organisaties. Om aan de vraag naar nieuwe terreinen tegemoet te komen, zou onderzocht kunnen worden in hoeverre er een dichtere be bouwing mogelijk is op de deels braakliggende terreinen van GEP, stellen ze voor. Mocht dat positief uitvallen indien minder hinderlijke delen van GEP ver plaatst worden, dan zou daar voor ruimte gemaakt moeten worden in de omringende pol ders. Overigens met de nodige voor waarden ten aanzien van herin richting van het gebied, herstel van ecologische waarden, her stel van de groenzone en hand having van het woongenot. Bergen zou dan in het Noord- land industriegrond beschikbaar krijgen waar weliswaar geen zware industrie mogelijk is, maar wel bedrijvigheid met meer personeelsleden per hecta re. Dat laatste is in de ogen van de milieu-organisaties iets dat in het algemeen meer de aandacht van de provincie zou moeten hebben. Grond wordt immers alsmaar schaarser en daarom zou met voorrang de - efficiën tere - herinrichting van oude terreinen ter hand genomen moeten worden. Verder spreken ze een voorkeur uit voor het vestigen van arbeidsintensieve bedrijven die hun personeel uit de regio betrekken. En ze wijzen erop dat de be hoefte aan grond voor zware in dustrie kennelijk minder groot is dan verondersteld, want net over de grens bij Doel ligt daar voor 600 ha al meer dan 20 jaar braak. De overheid zou verder specula tieve grondaankopen tegen moeten gaan en voorwaarden moeten stellen ten aanzien van milieu en duurzaamheid. Ook vinden de vier organisaties het niet goed dat een organisatie die de haalbaarheid van een ge bied voor bedrijfsvestiging moet onderzoeken, vervolgens ook wordt ingeschakeld bij de ontwikkeling ervan. Dit laatste staat Bergen op Zoom ten aan zien van de Auvergnepolder voor. Maar in zo'n geval zou er weieens minder kritisch geke ken kunnen worden, is de me ning van de milieu-organisaties. Eigenaresse Miranda Hommel middenin haar nieuwe kapsalon met haar medewerksters Jolanda Westdorp en in de stoel Colinda Snoep. „We willen op dezelfde voet verder gaan, maar ik woon nu vlakbij de zaak en daar hoop ik gemak van te hebben", aldus Miranda Hommel. De voormali ge voorkamer van de familie W.A. Boogaard is nu ingericht als kapsalon. De balken en de ramen zijn in tact gebleven. Voor de spiegels, het bankje, de kasten en het meubilair voor de kassa is grenen gebruikt, pas send in het karakteristieke pand, evenals de plavuizen-vloer. De t.l.-verlichting boven de vijf stoelen is weggewerkt achter De Meeus-groep uit Bergen op Zoom, waar ook nogal wat Tho- lenaren werken, heeft transport bedrijf Den Hartog en Bikker uit Leerdam overgenomen. De onderneming houdt zich met name bezig met het vervoer van gepalletisseerde glasproducten en andere verpakkingsmateria len. Tot de Meeus-groep behoren Meeus transport, Darvi en Me- pavex met vestigingen in Ber gen op Zoom, Dinteloord, Strij- en en Parijs. Op het industrieterrein Theodo- rushaven is er 70.000 m2 op slagruimte. Vorig jaar werd een magazijn met een koel- en vriesruimte en een afdeling voor gevaarlijke stoffen gebouwd van 10.000 m2. Het concern beschikt door de recente overname van Den Har tog en Bikker óver 220 trekken de en 400 getrokken eenheden. Edith Thielen, Bas Huismans en Ellen van Zutphen, v.l.n.r., voor het nieuwe uitzendbureau aan de Botermarkt 1 in Tholen. „Je weet meer van de lokale markt als je er echt zit", zegt Ellen van Zutphen, die de verschillende vesti gingen van Tempo-Team in de re gio leidt. „We zitten al lang in Ber gen op Zoom, maar in Zeeland zijn we minder sterk vertegenwoordigd. Via een inhaalslag gaan we dat recht trekken om dichter op de markt te kunnen zitten. We hadden wel klanten van Tholen, maar als je om de hoek terecht kunt, dan is dat veel beter. Een Thoolse scholier van 18 jaar die geen auto heeft, gaat gemakkelijker naar de Botermarkt, dan naar Bergen op Zoom. Zelf we ten we ook beter wat er leeft en speelt wanneer je in Tholen zelf zit. Ik hoop dat ons kantoor een aan winst voor de stad is", zegt Ellen van Zutphen. Bas Huismans, die samen met Edith Thielen, drie halve dagen per week zitting zal houden in het nieu we kantoor, heeft de laatste weken al heel wat contacten met bedrijven op het eiland gelegd. „Je krijgt heel positieve reacties. Tholen is interessant voor ons om dat er groei zit in de bedrijvigheid. Bij onze bezoeken merken we ver der, dat men het liefst zaken doet met een bureau dat op het eiland zelf zit. En de bedrijven willen ook graag eigen mensen, van Tholen zelf. Daar spelen we op in met een eilandgericht kantoor, voor de hele gemeente", aldus Bas Huismans. Voorlopig wacht hij af wat de aan loop is op dinsdag- en donderdag ochtend en woensdagmiddag. Op andere tijdstippen wordt men tele fonisch doorgeschakeld naar de vestiging Bergen op Zoom. De ruimte aan de Botermarkt is beperkt tot 15 m2, maar de gesprekken met de ondernemingen vinden op de be drijven zelf plaats, zodat er vol doende armslag is voor de inschrijf- dagen. „En je zult zien dat het beter gaat, als er een team achter staat", zegt Bas Huismans met een bekende slogan van het uitzendbureau. één van de zware balken, wat de sfeer ten goede komt. Ten op zichte van de Ring wordt de ca paciteit uitgebreid met een kin- derkapplaats. Verder zijn er drie droogkappen. Een pluspunt ten opzichte van de vorige vestiging is de aparte hal. „In de Voorstraat zit je best wel mooi", vindt Miranda Hommel. „Voor de rest van de winkels is het ook alleen maar goed dat er weer een voorziening bij komt." Het klantenbestand komt voor 75% uit St. Annaland en de rest uit omliggende plaatsen, met name Stavenisse. Miranda blijft op afspraak werken. „We heb ben goed ons werk en zo'n ope ning komt er dan extra bij. Zo'n nieuwe start is altijd weer span nend en in december komt de topdrukte." Wat modellen be treft, is alles mogelijk en ook qua kleuren kan er tegenwoor dig een heleboel. „Zag je voor heen 1 kleur, nu worden er vaak meerdere kleuren gebruikt, bij voorbeeld rood-bruin. Wella en Schwarzkopf, wat voor onze kapsalon de belang rijkste merken zijn, komen steeds met nieuwe producten. Men komt ook meer naar de kapper. Je ziet ook vaker kort haar." Voor Miranda Hommel en haar medewerksters breekt er vandaag een nieuw begin aan in de Voorstraat te St. Annaland. De vrijkomende ruimte aan de Ring zal opnieuw verhuurd worden. Algemeen directeur M.H. van Meel zegt daar op dit moment echter geen uitsluitsel over te kunnen geven. „Maar voor zo ver ik kan inschatten, zijn het aantal mogelijkheden voor inte gratie daar beperkt. St. Maar tensdijk is niet alleen onze kleinste vestiging, maar het is ook een productie-eenheid, al zijn er ook daar een aantal men sen niet-direct productiegebon den." Danisco had oorspronkelijk ves tigingen in St. Maartensdijk (krokant gebakken uitjes) en Zundert (diepvriesgroenten) met 280 vaste personeelsleden en in het seizoen 120 tijdelijke arbeidskrachten. Door overna me van Fri d'Or (diepvries pata tes frites en andere aardappel producten) kwamen daar Ber gen op Zoom en Tilburg bij met 325 vaste medewerkers en 35 tijdelijke krachten. Volgens de Deense aandeelhou ders voldoen de vier vestigingen niet aan de Danisco-rendement- snormen, hoewel ze wel een po sitief bedrijfsresultaat boeken. De voorgenomen integratie moet leiden tot een meer gezon de kostenstructuur. „Er zitten nu nogal wat dubbel functies in onze organisatie", zegt Van Meel. „Je zit met vier vestigingen op vrij korte afstand en dan moet je kritisch naar je organisatie kijken. We hebben ons immers naar de markt te richten." Om de integratie-effecten opti maal te benutten, streven de di recties naar een concentratie van het hoofdkantoor per 1 mei 1998. Er zal op korte termijn een con cept sociaal plan worden voor gelegd aan de vakorganisaties en de ondernemingsraden. De directie heeft zich verplicht tot een maximale inzet bij herplaat sing van overbodig geworden mensen, binnen of buiten Da nisco Foods. „Mede door de inschakeling van bemiddelingbureaus zal het uiterste worden gedaan om ge dwongen ontslagen te voorko men", aldus Van Meel. „De eerste gesprekken met vak organisaties en ondernemingsra den verliepen in een openharti ge en constructieve atmosfeer. We hebben er rustig over kun nen praten, maar de vakbonden waren wel verrast. Het zijn ook nogal spectaculaire ontwikkelingen die we hebben aangekondigd. Er gaan werk groepen aan de slag om de inte gratie serieus te bekijken, want het moet een breed draagvlak hebben. Om de mensen zo kort mogelijk in onzekerheid te laten, moet de nieuwe organisatie voor het eind van dit jaar bekend zijn", aldus Van Meel. Het integratieproces wordt ge- coïrdineerd door algemeen di recteur Van Meel (Zundert) en financieel directeur A.M. de Rooij (Fri d'Or). In het nieuwe hoofdkantoor komt een vierhoofdige directie met naast de twee genoemden ook A.C. de Boef (Fri d'Or) en verkoopdirecteur Van Veen (Zundert). In Bergen op Zoom is het ter rein met kantoren van Fri d'Or's buurman RSB logistics (voor heen Schoonen transport) ge kocht, zodat de hele staf en ad ministratie van het Nederlandse Danisco-concern in het zuid westen daar huisvesting kan vinden. De provincie geeft geen toestem ming aan het waterschap om op Tholen konijnen te schieten die zeeweringen aantasten. Voorheen kwam die vergunning er via de dienst faunabeheer uit Goes al tijd, meldde gezworene G.L.D. Gaakeer tijdens de vergadering van de gebiedscommissie Tholen' van het waterschap Zeeuwse Ei landen. „We schakelden dan een paar jagers in, maar nu zouden we de konijnen met netten moe ten vangen. Ik hoop, dat men bij de provincie met de hand over het hart wil strijken", aldus Gaakeer. Zijn collega J.L.C. Mol verbaasde zich over de opstelling van de provincie. „Het is echt verschrik kelijk, want dijken bestaan voor negentig procent uit zand en daar zitten de konijnen graag in." De ergst aangetaste dijken liggen in de Scherpenissepolder tot het ge maal Loohoek bij Poortvliet, de Joanna Mariapolder bij St. Anna land en de Muyepolder bij de camping in St. Maartensdijk. Dis trictshoofd Meerman zei dat de bestrijding op Schouwen-Duive- land goed loopt via de wildbe- heerseenheid. Op Tholen ligt dat anders, aldus Gaakeer, want de jachthouders hebben hun jacht- gronden niet in de wildbeheers- eenheid ingebracht. Het maan dagavond ook aanwezige staten lid L. van Doom zegde toe de problematiek van konijnen in zeeweringen te zullen aankaarten bij de provincie. Bij een botsing tussen twee bromfietsers op het fietspad van de Joanna Mariapolder te St. Annaland, is één bestuurder naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Ook de andere raakte gewond, maar hoefde niet naar Lievens- berg. Het ongeluk gebeurde omst reeks half acht. De betrokkenen waren een 16- jarige inwoner van St. Philips- land en een 17-jarige inwoner van Oud-Vossemeer, die elkaar tegemoet kwamen. Het vermoeden bestaat, dat ze onvoldoende rechts hielden. Bij het technisch onderzoek bleek, dat beide tweewielers een te hoog vermogen hadden. Daar naast maakte de bromfiets van de Vossemeerder teveel geluid. De politie zet het onderzoek voort. .De Thoolse politie kreeg dins dag een 40-jarige inwoner uit St. Maartensdijk op het bureau, die nog aangifte wilde doen van een verkeersongeval op 12 no vember omstreeks vier uur. „We moesten hem teleurstellen", zegt chef van de Thoolse werk eenheid J.M. Krombeen. „Al leen uit eigen waarneming kun nen we dergelijke zaken in een ambtelijk verslag of rapport vastleggen." De auto van de in woner van St. Maartensdijk was op de Lageweg in Poortvliet op de in aanbouw zijnde rotonde total loss geraakt. De schade van duizenden guldens overtrof de waarde van het uit 1989 da terende voertuig. „Het komt va ker voor dat mensen voor de verzekering achteraf nog zaken willen vastleggen", aldus Krombeen. „Wij adviseren om bij eenvoudige aanrijdingen met lichte schade samen met de te genpartij zelf een schadeformu lier in te vullen. Als dat door onenigheid over de schuldvraag bijvoorbeeld niet lukt omdat één van de partijen niet wil te kenen, of bij moeilijke ver keerssituaties, dan kan men de politie vragen om ter plaatse te komen. Bij aanrijdingen met zware schade dient men dat direct te doen en - zo mogelijk - de voer tuigen te laten staan. Zijn er slachtoffers, dan is het beter di rect 112 te alarmeren. De aangever dient dan te mel den of er slachtoffers bekneld zitten. En voor het geval de tegenpartij is doorgereden na een ongeval, kan men altijd aangifte doen", aldus de Thoolse politiechef. Na de Rabobank St. Annaland/Poortvliet heeft nu ook de Rabobank Tholen het zoge naamde Loko-project afgeblazen. Tijdens de ledenvergadering had de Thoolse bank hiervoor enkele duizenden guldens gereserveerd, maar er blijkt onvoldoende draag kracht voor te zijn. Bij de winke liers is er niet voldoende belang stelling voor het starten van een gezamenlijk project, een spaar programma om het lokaal kopen te stimuleren. Via de chipkaart zou men bij het doen van inkopen bij de deelnemers dan elektroni sche punten ontvangen, die recht geven op waardebonnen, die bij de winkeliers te besteden zijn. Het doel is om de lokale bedrij vigheid te stimuleren door meer koopkracht in de eigen gemeente te houden. Gezien de kosten van het loko-project is deelname van de verschillende supermarkten onontbeerlijk. Het is echter beide banken niet gelukt om die en an dere ondernemers er voldoende voor te interesseren, mede door de eigen spaarzegels die verschil lende bedrijven al hebben. Tot op heden heeft het water schap geen gebruik gemaakt van de bevoegdheid een preca- riobelasting te heffen. Zo'n in komstenbron kan de algemene middelen versterken. De preca- riobelasting kan worden gehe ven voor het hebben van voor werpen onder, op of boven grond van het waterschap, voor de openbare dienst bestemd. Het tarief mag niet zodanig hoog zijn, dat het gebruik daar mee feitelijk onmogelijk wordt gemaakt. Omdat bestaande voorwerpen geïnventariseerd moeten worden, zullen jaarlijks voor 35 tot 50 mille kosten vast zitten aan deze precarioheffing. Maar dan blijft er nog genoeg over. „We kunnen de koffie er ruim schoots van betalen", grapte ge zworene J.L.C. Mol tijdens de vergadering van de gebiedscom missie Tholen in de Wellevaete te St. Annaland. J.D. de Korte zei de precarioheffing zonder meer een goede zaak te vinden.' Er komen dagelijks drie aanvra gen van Delta Nutsbedrijven voor kabels e.d. bij het water schap binnen, aldus gezworene G.L.D. Gaakeer. „Als wij dan wegen willen ver anderen, moeten we die kabels op onze kosten verleggen. Met de invoering van een precario heffing leggen we de kosten waar ze horen", aldus Gaakeer. Aan de Postweg in Tholen is dinsdagavond even na half negen een 44-jarige in woner van Roosendaal we gens stroperij aangehou den. Al eerder waren er bij de politie tips binnengeko men over schoten in die omgeving. Twee jachtop zichters werden erbij ge haald en die zagen twee personen met geweren lo pen. Eén van hen werd aan gehouden. Het geweer, een flobert, is in beslag geno men.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11