„Als je dit tempo volhoudt, is Tholen zo volgebouwd" Varkensboeren kunnen niet om gemeenschap van Tholen heen W. van Kempen krijgt kop CDA Sint-Philipslander drs. A.L. Piet tweede bij RPF/GPV CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen tegen Van Genugten: Donderdag 13 november 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Aanrijding Provincialeweg Bestuurswisseling Smerdiek Verkoping in Calvijn Dance-evenement Intocht goedheiligman Sint en piet komen eraan Toneelmiddag Eevliet naar opera Auto beschadigd Engel Reinhoudt Wegen overgedragen Biljarten Schoolhof Contactadvertentie Extra aanbieding ƒ6,95 5,95 Slagerij J.A. Geilings Voorstraat 28. Oliebollenverkoop Amaryllisbollen P. van Belzen uit Tholen wordt voor de vijfde keer lijst trekker voor de gecombineerde RPF/GPV in de gemeen teraad. Op de tweede plaats staat een nieuwkomer, drs. A.L. Piet uit Sint-Philipsland. Hij komt in de plaats van zijn dorpsgenoot A. Kosten die naar de derde plaats is opgeschoven. Drie jaar geleden bleef de RPF/GPV slechts 62 stemmen verwijderd van een tweede zetel. Piet houdt er dan ook serieus rekening mee dat hij geko zen wordt. Bedrijfseconomie Geen megadisco Nationale barbecue jb J. Bout uit Tholen 2de op advieslijst De 60-jarige W.C. van Kempen, al meer dan 26 jaar raadslid, mag de CDA-lijst gaan trekken voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen op Tholen. De Poortvliet- se voorman in de fruittelersorganisatie NFO kreeg het lijsttrekkerschap als het ware in de schoot geworpen nu de andere twee zittende CDA'ers ermee stoppen: wet houder J. Versluys en raadslid J. de Jager. Op nummer twee staat een nieuweling: Timpa-medewerker en Sloth- bestuurslid J.R Bout uit Tholen, vier jaar geleden nog 14de. M.A. van Beek uit St. Annaland is een herintreder. Het oud-raadslid staat op de derde plaats. Er zijn acht nieuwelingen en twaalf afvallers. Voorzichtige vernieuwing Per gebied Sint- Maartensdijk Een 16-jarige bromfietser uit Tholen kwam dinsdag met de schrik vrij bij een ongeval op de Provincialeweg. De bromfietser reed omstreeks tien over acht over het fietspad. Een 32- jarige automobilist uit Bergen op Zoom verleende bij de afslag met de Nijverheidsweg geen voorrang aan de Tholenaar. Bij de botsing ont stond alleen lichte materiële schade. De bromfietser kwam er zonder ver wondingen vanaf. In het bestuur van voetbalvereniging Smerdiek zijn twee leden afgetreden. Mevr. Pipping (verantwoordelijk voor de sponsoring) en dhr. Leem- reijze (verantwoordelijk voor het on derhoud van het complex). Binnen kort probeert men de vacatures te vervullen. Smerdiek zit ook nog steeds zonder voorzitter. Ten bate van inwoners langs de Hon gaarse kant van Roemenië wordt er vrijdag 21 november van twee tot vijf uur een verkoping in gebouw Calvijn gehouden. Er is glaswerk, keramiek, panfluiten, e.d. De verko ping wordt georganiseerd door de fa milie Noom uit Scherpenisse, die zich al vele jaren inzet voor hulp aan Roemenië. In de sportzaal van gemeenschaps centrum Haestinge wordt vrijdag 21 november een 'dance-event' gehou den. DJ Barry (Barry de Jong) ver zorgt de muziek. Hij draait hard tran ce, old style, hardcore en club. De dansavond begint om acht uur. Zoals ieder jaar zet ook nu de sint weer voet aan wal in de smalstad. Op zaterdag 22 november komen de goedheiligman en zijn zwarte pieten aan. Om drie uur wordt het gezel schap verwacht bij centrum Thuis zorg aan de Dr. Tazelaarstraat. Onder begeleiding van muziekvereniging Euterpe gaat de optocht via de paral lelweg van de Provincialeweg naar de Zuidsingel, Wilhelminastraat, Radda Barnenstraat, Oostsingel en Onder de Linden om verder te gaan richting Bloemenlaan (ook langs Maartenshof), Rozenstraat, weder om de Bloemenlaan, Hogeweg, Pres. Rooseveltstraat, W. Boothstraat, Pres. Kennedystraat, A. Schweitzer- straat, Bloemenlaan, Plevierlaan, Westpoort en Keethil via de Kaai- strat uit te komen op de Markt. Om kwart voor vier wordt sinterklaas of ficieel welkom geheten door burge meester H.A. van der Munnik. De hoofdpiet vraagt alle kinderen om met een zelfgemaakte pet, hoed of muts op te komen. Ze moeten een nieuw hoofddeksel voor de zwarte pieten ontwerpen. Alle kinderen met een zelfgemaakt hoofddeksel mogen in een aparte stoet naar Haestinge waar om vier uur voor de oudere jeugd een optreden van Aad de Ko ning gepland is. Tijdens zijn goo- chelshow (georganiseerd door H. Visser van Haestinge) laat De Ko ning zien dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn. Het jeugdige pu bliek mag echter ook meegoochelen. Voor de kleinere kinderen is er de gelegenheid om sinterklaas persoon lijk een hand te geven, zelfgemaakte tekeningen te overhandigen en om hun zelfgemaakte hoed telaten zien. Alle kinderen krijgen een cadeautje mee naar huis. Scherpenisse De stichting dorpsgemeenschap Scherpenisse heeft een brief gekre gen van sinterklaas. Hij laat weten ook dit jaar graag weer naar het dorp te komen. Dat zal gebeuren op zaterdag 22 november. Dan komt hij om ongeveer half twee aan op de Hoge Markt. Sint - die ook niet meer tot de jongsten behoort - hoopt wel dat hij het volhoudt tot aan de Hoge Markt. Daar aangekomen wordt er een rondrit gemaakt door het dorp met begeleiding van de pietenband. Daarna \olgt een ge zellig samenzijn in dorpshuis Hol land Huis onder leiding van Anita Kouwenhoven. Er wordt dit jaar ook een kleurwedstrijd georgani seerd voor de kinderen tot en met vijf jaar. Huis aan huis is er een kleurplaat verspreid. Op de keerzij de ervan maakt de sint bekend dat hij samen met piet drie rebussen heeft bedacht voor de kinderen van zes jaar en ouder. De kleurplaten en de rebussen moeten voor donderdag 20 november vijf uur in de bus bij de slager gegooid worden om mee te dingen naar de prijzen. De beheerscommissie van dorpshuis Holland Huis organiseert woensdag 26 november een toneelmiddag. De vereniging ouderentoneel Roosen daal brengt dan om twee uur een stuk op de planken waar iedereen gratis naar kan gaan kijken. Poortvliet De groepen 5 tot en met 8 van open bare basisschool De Eevliet bezoch ten dinsdag schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. Ze kregen daar de opera 'Circus' te zien die werd uitgevoerd door de theatergroep Maat. In deze compleet gezongen voorstelling vormt Boudewijn de spil. Hij zoekt zijn levensgeluk. Dat doet hij niet bij zijn veel te nette en humorloze ouders, maar bij het cir cus. Dat is voor hem de plek om te lachen en het avontuur te zoeken. Door de kinderen mee te nemen naar deze opera, wil De Eevliet de kinde ren een verantwoord stuk culturele vorming meegeven. Een 29-jarige inwoner werd zater dag het slachtoffer van autokrakers. Hij had zijn auto omstreeks twaalf uur geparkeerd aan de Strandweg te Zierikzee. Net als bij de auto van een man uit Kampen werd bij de 29-jarige de auto opengebroken, maar er werd niets meegenomen. De schade is echter aanzienlijk. Elke derde maandag van de maand, dus nu op 17 november, haalt de voetbalvereniging SPS oud papier op. Zet u het gereed alstublieft. Advertentie I.M. De Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt treedt morgen, vrijdag, op in 't Ouwe Raed'uus. Het optre den is georganiseerd door de be heerscommissie van het dorpshuis. Engel Reinhoudt brengt deze avond, die om acht uur begint, een gevarieerd programma in het Beve- lands dialect. In het kader van de aanleg van de rondweg, gaat de situatie ten aan zien van de Stoofstraat veranderen. Het grootste deel van de weg, bin nen de bebouwde kom, wordt door de provincie overgedragen aan de gemeente. Een klein deel van de weg, tot aan de Koningsweg rich ting Scherpenisse, wordt echter ei gendom van het waterschap Zeeuwse Eilanden omdat dit buiten de bebouwde kom ligt. Bij biljartvereniging Tolrust deed het nieuwe lid P. van Roosendaal goede zaken door zijn eerste partij glansrijk te winnen van W. Bijl. J. Niemantsverdriet was ook goed op stoot en pakte de kortste partij van zeventien beurten zowel als het beste gemiddelde van 4. De hoog ste serie kwam op naam van W. Bijl met achttien caramboles. De uitsla gen waren: A. Burgers-G. de Jonge 8,22-12; J. Niemantsverdriet-C. Bal 12-6,96; W. Bijl-G. de Jonge 12- 4,29; J. Niemantsverdriet-A. Bur gers 12-8,22; C. Nagelkerke-G. de Jonge 12-9,14; W. Bijl-P. van Roosendaal 5,98-12; A. Demming- A. Schot 12-8,89. De School met de Bijbel is een heel eind op weg met de aanleg van de schoolhof. Zaterdag 22 november nemen de kleuters hun deel van het vernieuwde plein in gebruik. Van elf uur tot half twee zijn er allerlei activiteiten zoals de verkoop van pannenkoeken, poffertjes en erw tensoep en er wordt gesjoeld, er is een grabbelton, men kan silhouet ten knippen. Sint- Philipsiand De postduivenvereniging De Vre desduif organiseert vrijdag 21 no vember een toneelvoorstelling in dorpshuis De Wimpel. Vanaf acht uur wordt daar het stuk 'De contac tadvertentie' op de planken ge bracht. Het stuk gaat over een Sint- Philipslandse familie die postduiven houdt. In deze familie vinden allerlei typisch 'Fluplandse' taferelen plaats. Het stuk werd ge schreven door C. Filius en werd be gin dit jaar al bij voetbalvereniging Noad '67 opgevoerd. De Vredes duif organiseert deze voorstelling in het kader van haar 5-jarig be staan. De toegang is gratis. 250 gram malse biefstuk (met gratis een bakje champignons) 400 gram shoarmavlees met 4 shoarmabroodjes en een bakje shoarmasaus (Geldig tot en met 18 november) Advertentie I.M. De Koningin Julianaschool houdt zaterdag een oliebollenactie. Leer lingen komen vanaf half tien met de lekkernij langs de deur. De op brengst is bestemd voor vernieu wingen aan het schoolplein. Vocalgroup Rejoice hield vorige week haar jaarlijkse verkoopactie van amaryllisbollen. Hoewel de verkoop goed verliep, heeft het koor nog vijftig van deze bollen over. Men kan deze alsnog verkrij gen bij Agnes v.d. Reest tel. 573293. Sint-Philipslander A.L. Piet houdt serieus rekening met een tweede zetel voor de RPF/GPV in de gemeenteraad. De kandidatenlijst van de RPF/GPV is aanmerkelijk korter dan in 1994, met 17 in plaats van 24 namen. Be halve Piet staan er nog twee nieuw komers op: M. Nagtegaal uit Oud- Vossemeer op de tiende plaats en ing. A.W. Nieuwenhuize uit Tholen als twaalfde. Aan de top van de lijst is nog meer veranderd, doordat ir. W. Mol uit Tholen eruit is verdwe nen. Hij maakt sinds enkele maan den deel uit van provinciale staten. Op de lijst staan twee GPV'ers: ing. J. de Feijter op vier en mevrouw T. Smit-Schuitvlot op zeven. Ten op zichte van drie jaar geleden komen de volgende personen niet meer op de lijst voor P.G. Quist uit Sint- Philipsland, J. Potappel en W. Nieuwenhuize uit Stavenisse, J.K. Krijger uit Poortvliet, J.C. Lock uit Oud-Vossemeer, M.J. Slager uit Scherpenisse, M.C. van Vossen uit Sint-Maartensdijk, W.J. Stolk, G.K. de Wilde en C. van der Eist uit Tho len. De complete lijst voor de verkiezin gen van 4 maart volgend jaar, met tussen haakjes de plaats van drie jaar geleden, ziet er als volgt uit: 1(1) P. van Belzen, Tholen; 2(-) A.L. Piet, St.-Philipsland; 3(2) A. Kosten, St.-Philipsland; 4(4) J. de Feijter, St.-Maartensdijk; 5(5) O. ter Beek, Tholen; 6(7) A. van de San- de-Sinke, Tholen; 7(6) T. Smit- Schuitvlot, Tholen; 8(3) W. Mol, Tholen; 9(17) I.P.K. van Gorsel-van Dijke, Tholen; 10(-) M. Nagtegaal, Oud-Vossemeer; 11(24) J.L. Hage, Tholen; 12(-) A.W. Nieuwenhuize, Tholen; 13(13) A.A. Nieuwkerk, Tholen; 14(10) W.A. Donken, Scherpenisse; 15(20) A.M.L. van der Wiel, Tholen;,16(11) W. Punt, Tholen; 17(19) B. 't Hart, Tholen. De 35-jarige A.L. Piet zegt de kan sen op een tweede zetel voor de RPF/GPV hoog in te schatten, met het oog op de opstelling van andere partijen ten aanzien van bepaalde zaken. „Maar je moet natuurlijk al tijd afwachten", aldus het hoofd personeelszaken bij Philipsdochter Vitrite in Middelburg. Hij heeft be drijfseconomie gestudeerd, is al vanaf zijn achttiende lid van de RPF en was nog bijna medewerker ge worden van de Tweede-Kamerfrac tie van de partij. Volgens Piet is er door de kiesvereniging bewust naar een Sint-Philipslandse kandidaat gezocht, toen bleek dat Kosten niet langer eerste reserve wilde zijn. Het gezin Piet, uit Valkenswaard afkom stig, kwam drie jaar geleden vanuit Eindhoven in Zeeland wonen. Tevo ren werkten ze - beiden hebben een onderwijsbevoegdheid - twee jaar in Ivoorkust op een internaat voor kinderen van zendelingen. De nieuwe tweede man van de RPF/GPV is er zich van bewust dat de onmacht die de Thoolse partijen tonen ten aanzien van de varkens- problematiek, de inwoners niet zal stimuleren tot vertrouwen in de po litiek. Er zal in zijn ogen een duide lijke beleidslijn uitgestippeld moe ten worden. „Tot nu toe was men tweeslachtig bezig." De kleine boe ren zouden weieens de dupe kunnen worden van de grote varkensbaron nen, denkt Piet, die desnoods alle uitbreidingsmogelijkheden voor de ze bedrijfstak in het buitengebied wil stilleggen. De Sint-Philipslan der kan zich helemaal vinden in het milieustandpunt van de RPF, dat raakt aan dat van Groen Links. Hij is het dan ook niet eens met minis ter Weijers van economische zaken, die 3% economische groei wil. „Het beleid is te veel gefocust op welvaart en te weinig op welzijn", meent Piet. „De juiste balans zal gevonden moeten worden, maar dat zal niet meevallen." Mocht de Sint- Philipslander gekozen worden, dan ziet hij met vertrouwen de toekomst tegemoet aan de zijde van routinier Van Belzen. Ook wat Tholen betreft is het nog maar de vraag of de bouwactivitei ten maar door moeten blijven gaan. „Als je dit tempo volhoudt, is Tho len zo volgebouwd. Ik denk dat we het karakter van het eiland moeten houden zoals het is." De plannen voor bungalowparken beziet Piet met de nodige scepsis. „Op cam ping Stavenisse bijvoorbeeld staan nog altijd een aantal van de 20 va kantiewoningen leeg. Er is dus geen behoefte aan. Bovendien is het toch te dol dat de woonkernen niet mo gen groeien, maar dat er wel ruimte opgeofferd wordt om complete bun galowparken te realiseren voor bui tenstaanders", meent Piet. Wat hem betreft wordt de groei van de recre atie op Tholen niet gestimuleerd. Het vrij ongerepte open landschap zou in stand moeten blijven. Hoewel het scheppen van werkgele genheid van belang is, vraagt Piet zich af wat het aantrekken van be drijfjes met een paar werknemers van elders daaraan bijdraagt. „Grote bedrijven moet je natuurlijk de ruimte bieden. En daarnaast de plaatselijke bedrijven de kans geven om te blijven", is zijn mening. Een megadisco op een industrieterrein is wat hem betreft al helemaal uit den boze. Werkgelegenheid zal dat in Piets ogen nauwelijks opleveren. En daarnaast past zo'n voorziening vol gens hem niet in het karakter van Tholen. „Je roept problemen op met alcohol en xtc. Ik denk dat we men sen niet het idee moeten geven dat zo'n disco hier kan. We moeten er niet aan beginnen." Waar economische groei tegen woordig een waar credo lijkt te zijn, vindt Piet dat de gemeente zich zou moeten beperken tot het aanbrengen van de randvoorwaarden. „Doe je er wel zo goed aan om Tholen te wil len opstoten in de vaart der volke ren?" vraagt RPF/GPV-kandidaat drs. A.L. Piet uit Sint-Philipsland zich af. In de raadzaal zitten v.l.n.r. D.L. Koppenhol, A.J. van Genugten, A. Pot, mevrouw A. Heijdra en J. de Hoop Schejfer. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Tholen huilt. Wilt u als overheden onze tranen drogen. U kunt dat door een politieke zakdoek te maken. En schaf ook nieuwe bezems aan om Tholen weer schoon te maken. Als u dan aan het vegen bent, denk dan nog eens aan die oude man die hier het woord stond te voeren", zei Koppenhol. A.J.M. van Genugten van het var kensbedrijf aan de Noormansweg in Poortvliet lichtte toe, dat de var kensboeren sinds 1994 de kans kre gen om elders nieuwe stallen te bouwen via de zogenaamde ver- plaatsingswet. „De boeren hadden meer grond nodig, de dorpen en ste den in Oost-Brabant breidden uit. Er was ruimtegebrek. Hier in Zee land was ruimte. Al jaren ging er mest naar toe. Nu krijgen wij de schuld van de geur, maar er zijn hier al jaren vier of vijf mestdistribu- teurs." De borden Tholen daar kun je niet omheen', hebben hun uitwer king niet gemist, zo bleek uit de woorden van Van Genugten. „Die moet je niet aan een Brabander la ten zien. Daar komt hij regelrecht op af." Van Genugten begrijpt niet waarom er in Zeeland zoveel tegenstand is. „Slechts 1 procent van alle varkens in Nederland zit in Zeeland. En dan noemen ze dat hier een invasie. Op de lagere school heb ik een andere betekenis van dat woord geleerd." De politiek heeft de varkenshouders volgens Van Genugten in de steek gelaten door het vaccineren tegen de varkenspest niet in te voeren. De boeren zitten klemvast omdat ze niet kunnen uitbreiden in het gebied waar ze gevestigd zijn en ze lopen tegen een muur aan in gebieden waar ze heen willen. Volgens Van Genugten is schaalvergroting nood zakelijk om te kunnen overleven. „Als we op Tholen geen kans ge kregen hadden, waren we naar het buitenland gegaan. We moeten groeien. Iedereen wil een goedkoop stukje vlees. Het kan niet anders. In de Verenigde Staten bouwen ze stal len voor 100.000 varkens. Hoe lang hebben wij nog een voorsprong?" De varkenssector doet er volgens Van Genugten alles aan om zo wei nig mogelijk overlast te veroorza ken. Men wil het imago oppoetsen door een keer een nationale barbe cuedag te organiseren bijvoorbeeld. „Dan kunnen we wat terugdoen voor de bevolking." Hij gelooft niet dat er nog varkensboeren naar Tho len zullen komen. „De Brabanders moeten 25 procent van de veestapel Het gaat nog maar om de advieslijst van de selectiecommissie. De le denvergadering beslist eind novem ber over de definitieve samenstel ling. Daarom blijft Van Kempen nog aan de voorzichtige kant met een reactie. „Hoogstwaarschijnlijk mag ik lijsttrekker zijn en het is niet uitgesloten dat ik kandidaat-wet houder wordt, maar de leden heb ben het laatste woord en vervolgens op 4 maart 1998 de kiezers. Eerst de verkiezingsuitslag en dan zien we verder." Van Kempen beschouwt het lijst trekkerschap zeker niet als een af scheidscadeau van de partij voor 26 jaar trouwe dienst. „Het is een uit daging, leuk om te doen. Er moet werk gebeuren en daar ben ik voor beschikbaar. Ook voor het wethou derschap heb ik belangstelling." De huidige CDA-fractievoorzitters, die deel uitmaakt van de commissies ruimtelijke ordening en onroerende zaken, wil nog niet zeggen welke taken hij het liefst op zich zou ne men. „Eerst dit en dan dat. Ik wil er niet op vooruit lopen. Een college vorm je na goed overleg met elkaar en dat geldt ook voor de portefeuil leverdeling." De fruitteler/taxateur is de eerste, oorspronkelijk uit de Anti Revolu tionaire Partij (ARP) afkomstige CDA'er die sinds de gemeentelijke herindeling van juli 1971 op Tholen de lijst aanvoert. Een CHU'er, af komstig uit de grootste van de drie bloedgroepen, was vanzelfspre kend. Over het toekomstige fractievoor zitterschap is volgens Van Kempen nog niet gesproken. „Dat zien we later wel." Uit het feit dat dit nog niet geregeld is, mag volgens de be oogde lijsttrekker niet worden afge leid, dat het CDA er rekening mee houdt, bij de collegevorming buiten de boot te vallen, zodat hij zelf frac tievoorzitter blijft. „Nee, het CDA haalt op zijn minst 3 en hopelijk 4 zetels, waardoor we met Cecilia de Ruijter weer een vrouw in de fractie terugkrijgen. Jaap Bout is op num mer twee een nieuweling, maar hij doet al acht jaar mee in de advies groep. Dat geldt eveneens voor Rien van Beek, die zelfs raadslid is geweest. Die ervaring schept ver trouwen", aldus Van Kempen. Het voorstel van de CDA-selectie- commissie laat een voorzichtige vernieuwing zien. Er is lang niet zo rigoureus ingegrepen als het lande lijke CDA bij de Tweede Kamerver kiezingen heeft gedaan. De Thoolse selectiecommissie had het aan de ene kant gemakkelijk omdat er twee van de drie oud-gedienden uit zich zelf opstapten. Van Kempen is een plaatsje opgeschoven en Van Beek, die vier jaar geleden door de herin deling met St. Philipsland ruimte moest maken voor J. de Jager, klimt zelf twee plaatsen. Dat komt mede omdat mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven, die in 1994 door de slechte verkiezingsuitslag voor het CDA op de vierde plaats niet geko zen werd, helemaal van de lijst ver dwenen is. De eerste r.k.-kandidaat mevr. C.A.Th.M. de Ruijter-Riem- slag Baas is daardoor van de zesde naar de vierde plaats opgeschoven. Een volkomen nieuweling is mevr. K. Hoek-van Dijke uit Poortvliet (medewerkster arbeidsbureau en kerkbestuurder bij Rehoboth in St.Maartensdijk), die op de vijfde plaats staat. Dat geldt ook voor me vr. A. van Strien-van Leeuwen uit Anna Jacobapolder, onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, die 8ste staat. Een hele sterke stijger is verder J. Bijl uit Tholen, die van de 18de naar de 6de plaats is geklommen. Verder steeg Vossemeerder C.W. Droogers van de 19de naar de 9de plek voor de oud-raadsleden J.D. de Korte en W.L. Bijl. Eén van de motoren van de actie groep Varkens Nee, D.L. Koppen hol uit Poortvliet, is van de 21ste naar de 12de plaats opgeschoven. Het groene front, voorheen sterk vertegenwoordigd in de top van de kandidatenlijst, sluit dit keer de rij en telt verschillende nieuwe gezich ten met S. de Jong, H. Filius, Chr. Burgers en gezworene J.L.C. Mol, gevolgd door de lijstduwers De Ja ger en Versluys. W. C. van Kempen. Bij de laatste raadsverkiezingen in november 1994 kreeg het CDA 1765 stemmen op Tholen en St. Philipsland, waarvan Van Kempen er 165. had, mevr. Deurloo 130 en De Jager 109. Het totaal was aan zienlijk minder dan de 2427 in 1990. Tholen-stad is veruit de be langrijkste stemmenleverancier voor het CDA met 537 stemmen vier jaar geleden. Mede daardoor zal Bout zo hoog geklommen zijn. Oud-Vossemeer volgt op de tweede plaats met 306 stemmen. St. Anna land, St. Maartensdijk en Poortvliet leveren ongeveer eenzelfde aantal CDA-stemmen van rond de 170. De advieslijst voor maart 1998 met tussen haakjes de plaats op de kan didatenlijst in 1994: 1(2). W.C. van Kempen, Poortvliet, zittend raadslid; 2(14). J.P. Bout, Tholen; 3(5). M.A. van Beek, St. Annaland. oud-raadslid; 4(6). C.A.T.M. de Ruijter-Riemslag Baas, Scherpenisse; 5(-). K. Hoek- van Dijke, Poortvliet; 6(18). J. Bijl, Tholen; 7(7). Mr. J.A. de Boe, Poortvliet, oud-statenlid; 8(-). A. van Strien-van Leeuwen, Anna Ja cobapolder; 9(19). C.W. Droogers, Oud-Vossemeer; 10(15). J.D. de Korte, Scherpenisse, oud-raadslid; 11(11). W.L. Bijl, Tholen, oud raadslid; 12(21). D.L. Koppenhol, Poortvliet; 13(-). A.G.M. Wisse, Anna Jacobapolder; 14(12). J.C. Kot, St. Philipsland; 15(-). A. ten Hove-Wagemaker, Anna Jacobapol der; 16(-). S. de Jong, Scherpenisse; 17(-). H. Filius, Poortvliet; 18(-). C.P. Burgers, St. Maartensdijk; 19(- J.L.C. Mol, St. Maartensdijk; 20(3). J. de Jager, Anna Jacobapol der; 21(1). J. Versluys, Scherpenisse Afgevallen ten opzichte van 1994, met hun klassering toen, zijn: 4. J.M. Deurloo-van Broekhoven, Tholen; 8. L.C. Vroegop, St. Phi lipsland; 9. J.S. Louwerse-Verhage, Tholen; 10. A.A. van Nieuwenhuij- zen, Anna Jacobapolder; 13. W. Boudeling-de Visser, Anna Jacoba polder; 16. L.T. Steenpoorte, St. Maartensdijk; 17. D. Coppoolse, Poortvliet; 20. drs. Th.G.A. Wester- veld, St. Philipsland; 22. M.J. Quist, Anna Jacobapolder; 23. K. Jansen, Tholen; 24. A. Boxhoorn, Tholen; 25. E.Ph. Nieuwkerk, Poortvliet. inleveren. De varkensrechten wor den afgegrendeld. U hoeft zich hier geen zorgen te maken." CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen reageerde op Van Genug ten. „Om Tholen kun je niet heen, maar om de gemeenschap van Tho len ook niet." Van Kempen wees op de punten in de motie van zijn frac tie en die van de PvdA die door de gehele raad is ondersteund. Hij vond dat de ministers van ruimtelij ke ordening en landbouw maar eens om te tafel moeten gaan zitten om hun beleid op elkaar af te stemmen. Het wil er bij het CDA niet in dat minister De Boer van VROM geen handvatten aan kan reiken. Ook van Kempen benadrukte, dat er geen draagvlak is bij de bevolking voor de uitbreiding van de intensieve veehouderij. Voor de werkgelegen heid betekent het volgens hem ook nauwelijks iets. In plaats van inten sieve veehouderijen moet er op Tholen meer plaats zijn voor volle- grondsteelten, glastuinbouw en bloemzaadteelt. Ook pleitte hij voor het aanscherpen van de milieure gels. Zo zouden varkensstallen uit gerust moeten worden met 'lucht- wassers' die de stank verminderen. „Als we de industrie strenge regels opleggen, dan moeten we dat ook de landbouwbedrijven doen." CDA-Tweede Kamerlid T. Meier was het niet eens met Van Genugten dat de varkensbedrijven verder moeten groeien. Hij pleitte voor be drijven van kleinere omvang, zoge naamde gezinsbedrijven en wees de varkenssector zelf als schuldige aan voor de deining die in Zeeland is veroorzaakt. „De bedrijven die kwamen, waren geen eenvoudige gezinsbedrijven. Het was wel dege lijk een invasie." Het CDA is het eens met de provincie om alleen ne ventakken toe te staan op bestaande bouwblokken. Over de nieuwe wet zei Meier dat die vooral betrekking heeft op het welzijn en de gezond heid van de dieren. En niet zozeer op het feit waar zo'n bedrijf wel of niet mag staan. Het is volgens Mei er aan de provincie om aan te tonen wat een 'schoon gebied,' is omdat de ministers dat niet hard maken. Het CDA is geen voorstander van het verkleinen van de varkensstapel met een kwart voor heel de sector. Per gebied zou een ander percenta ge moeten gelden, zo betoogde Meier. Zijn partijgenote A. van Ar- denne zei tegen Koppenhol geen ro de zakdoek bij zich te hebben, maar wel een groene en die staat volgens haar voor een gebiedsgericht beleid. „Niet heel Nederland is hetzelfde. Er is plaats voor gezinsbedrijven." Dat varkensstallen niet altijd ver vuilend zouden zijn, zoals zij be weerde, werd door Koppenhol bes treden: „Dat getuigt van weinig ervaring." En het betoog van Meier was volgens Koppenhol geheel in strijd met de visie van Varkens Nee. „U heeft het volk geschokt als u zegt dat de bedrijven niet hoeven in te krimpen met 25 procent. Wij steunen van Aartssen daarin." Dek stelde voor om in de herstruc tureringswet de handel in varkens rechten uit te sluiten. Meier wilde die suggestie meenemen, maar bleef erbij dat het weghalen van een kwart van de dieren geen goede op lossing is. „Wat iemand legaal heeft gekregen, mag je als overheid niet zomaar afnemen." Koppenhol: „Die opvatting gaat u stemmen kosten." Van Ardenne noemde de kortings maatregel onrechtvaardig. Het is de nekslag voor de kleine bedrijven." Voor groen labelstallen geldt vol gens haar geen 25 procent reductie, maar 7 procent.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3