Groen zakdoekje CDA om 'tranen van Thoolse bevolking te drogen' Thoolse politie is zwaar onderbezet Hok voor struisvogels afgebroken Bezuiniging dorpshuizen verdeelt raadsfracties AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Mariska Dijke wil milieubeurs Varkens Nee richt pijlen op waterschap Volgens gedeputeerde Dek blijft er 'klein roze golfjeover Woensdag is het dankdag Eigenaar noemt houding van gemeente 'muggenzifterij Donderdag 13 november 1997 53e jaargang no. 51 Nieuwe predikant N.H.-kerk Tholen 'Opheffen beheerscommissies verarming' De raadsfracties zijn verdeeld over het opheffen van de beheerscommissies van de dorpshuizen en sport- en ge meenschapscentra in Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse, Sint-Annaland en Anna Jacobapolder. Het voorstel van b. en w. om daarmee 18.000 gulden te be zuinigen en daarvan de helft te bestemmen voor Uit op Tholen werd dinsdagavond kritisch ontvangen. D.L. Koppenhol van de stichting Varkens Nee put hoop uit het groene zakdoekje dat hij maandagochtend kreeg van het CDA-Tweede Kamerlid A. van Ardenne om 'de tranen te drogen van de Thoolse bevolking'. Koppenhol had de politici om maatregelen gevraagd tijdens het fo rum over de problematiek rond de varkensmesterijen in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. De Thoolse poli tiek zit op één lijn maar in Den Haag zijn regeringspartij en en oppositie het nog niet eens. De rode zakdoek tegen een 'roze invasie' is nog niet voorhanden, zo bleek tijdens het bezoek van de parlementariërs waaronder CDA-lijst- trekker J. de Hoop Scheffer aan Tholen, die op de Markt werd opgewacht door actievoerders met protestborden. Deze week Geen winkelactie Sint-Philipsland Ziekteverzuim opgelopen tot 15,9 procent Het schuilhok voor struisvo gels in de wei van de familie Van Twist aan de Eerste Dijk in Sint-Maartensdijk is op last van de gemeente af gebroken. Voor de bouw van het hok, waar de vogels in schuilen bij regen en 's nachts rusten, was geen ver gunning aangevraagd en had volgens de gemeente daar ook niet gebouwd mo gen worden omdat het bui ten het bestaande bouwblok valt. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG SintAnnaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Hervormde Gemeente Tholen krijgt een nieuwe predikant: de 28- jarige kandidaat N. den Ouden uit Nederhemert. Hij wordt in het vroege voorjaar van 1998 de opvol ger van de naar Ridderkerk vertrok ken ds. J. van Dijk. Twef jaar gele den preekte de kandidaat voor het eerst in Tholen en vorige maand ging hij er op beroep voor. Voor een kandidaat is het gelijk een hele aan pak om in een eerste klas gemeente als Tholen te beginnen. Den Ouden verheugt zich erop. „Ik heb de op dracht om er het evangelie te bren gen", zegt hij. „Er gaat ook iets uit van de monumentale kerk. Dat spreekt me erg aan, want in Breuke- len en Lekkerkerk waar ik nu werk, zijn de gebouwen nog maar zo'n twintig jaar oud. Ik ben ook erg on der de indruk van de nieuwbouw van de Wingerd. Den Ouden groeide op in Lekker kerk en ging in Gouda naar de mid delbare school. Daalrna studeerde hij theologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht, waar hij tevens bestuurs lid werd van het theologendispuut Voetius. Inmiddels is de kandidaat weer al vier jaar pastoraal mede werker in Breukelen, waar geen predikant is. Daarom doet Den Ou den er alle voorkomende werk zaamheden. In de Hervormde Ge meente 't Venster in zijn geboorteplaats Lekkerkerk geeft hij catechisaties. Hij is getrouwd met de uit Sint Laurens op Walcheren afkomstige J.G. Luiten, zodat ze in Tholen straks de helft dichter bij haar ouders woont. Kandidaat Den Ouden speelt graag orgel, luistert bij voorkeur naar muziek van Bach en geniet van de natuur. L3 ■mm Kand. N. den Ouden Door het opzetten van een milieu- en educatiebeurs in Tholen kan een bete re aansluiting gevonden worden op het thema Zeeland natuurmaand. Dat zegt Mariska Dijke van het Recreatie- werk Zuid-Nederland in haar evalu atie van het zwerfafvalproject, dat in juni werd georganiseerd. Initiatiefne mer was het afvalverwerker Olaz. In verband met een kleine wervelstorm bleef het evenement op het Pluimpot- terrein tijdens de Thoolse Dag in Scherpenisse beperkt. ,Het weer blijft een onbetrouwbare factor', conclu deert Mariska Dijke. Gezien de vele positieve reacties uit de doelgroep (kinderen en gezinnen) pleit ze voor een herhaling in 1998 en een uitbrei ding, zoals de milieu- en educatie- beurs in Tholen. Varkens Nee gaat de aandacht richten op de waterschapswegen in de ge meente. De vele transporten - met biggen, voer en mest - van en naar de varkensstallen richten volgens de ac tiegroep veel schade aan aan die we gen. Het waterschap Zeeuwse Eilan den draait voor de kosten op, en dus de inwoners van het gebied. Varkens Nee wil dat de 'boosdoeners' dit beta len en hoopt op steun van het water schap. De bedoeling is om een stan daardbrief te ontwerpen en die vervolgens door zoveel mogelijk Tholenaren naar het waterschapskan toor in Goes te laten sturen. De actie zou komend vooijaar moeten plaats vinden. Ze is bedoeld als steun in de rug voor het waterschap en niet als kritiek, zo werd dinsdag op een bij eenkomst van Varkens Nee verduide lijkt. In een vergadering van de ge- biedscommissie is deze materie ook al eens aan de orde gesteld. Gezwore ne J.L.C. Mol zei toen dat het schap hier weinig aan kan doen omdat ook de polderwegen openbare wegen zijn. Besloten is verder om een brief te stu ren aan het hoofdbestuur van het CDA. Die partij wil het sanerings voorstel van minister Van Aartsen voor de varkenssector niet ondersteu nen. In de brief zal Varkens Nee aan dringen op herziening van dat stand punt en de zwakke punten daarin nog eens aanstippen. Verder is het de be doeling om, vóór het debat in de Tweede Kamer, ook de landbouwspe- cialisten van alle fracties nog te bena deren. CDA-leider J. de Hoop Scheffer wordt bij aankomst in St.Maartensdijk opgewacht door leden van de stichting Varkens Nee. De Hoop Scheffer concludeerde aan het eind van de discussie dat de cen trale overheid op twee punten tekort schiet. Het ministerie van ruimtelijke ordening spoort niet met het ministe rie van landbouw en het ontbreekt de overheid aan instrumenten die juri disch waterdicht zijn om ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het met de intensieve veehouderij niet langer op deze manier verder kan. Geen'me- gastallen, maar kleinere 'gezinsbe drijven' hebben volgens het CDA de toekomst. Het CDA-Tholen haalde maandag de varkensproblematiek uit de kast om het thema 'partij in beweging' gestal te te geven. Varkensboer en actie voerder zaten naast elkaar, de lokale, provinciale en de landelijke politiek kon een duit in het actuele zakje doen. Zo is het CDA het bijvoorbeeld niet eens met het verminderen met een kwart van het aantal varkens per stal zoals de minister van landbouw wil. De christen-democraten vrezen voor een koude sanering die de kleine var- kensboeren de kop kan kosten. Die opstelling zal het CDA echter stem men kosten, zo voorspelde Koppen hol. En volgens varkenshouder A.J. van Genugten zal het in Tholen niet zo'n vaart meer lopen met de vesti ging van nieuwe bedrijven omdat de Brabantse boeren hun handen vol hebben aan het inkrimpen van hun bedrijf en omdat er geen zogenaamde varkensrechten meer naar andere ge bieden in Nederland mogen worden verkocht. Burgemeester H.A. van der Munnik herhaalde wat hij al eerder heeft gezegd, namelijk dat de rijks overheid gefaald heeft bij het zoeken naar een oplossing. Volgens de bur gemeester is er sprake van 'big busi ness' in de varkenssector die de vrije hand kreeg en zich ging verplaatsen uit Noord-Brabant naar andere delen van het land. Hij wees er nogmaals op, dat er hier nauwelijks over agrari sche bedrijven kan worden gespro ken en dat het groen labelconvenant niet werkt omdat de klachten over stank niet van de lucht zijn. „Er be staat op Tholen geen maatschappelijk draagvlak voor de varkensmesterijen. We hebben onze portie ruimschoots binnen." Van der Munnik zei geschrokken te zijn van de opmerking van advocaat Van Groningen die de belangen van de varkensboeren behartigt. De raadsman heeft laten weten, in de aanvraag voor een neventak voor 1000 vierkante meter te zullen om schakelen van varkens naar slacht- kuikens als deze norm gehandhaafd blijft zoals door de provincie is voor gesteld in het streekplan. Gedepu teerde A. Dek was die uitspraak ook opgevallen. Hij wilde de term dan ook verruimen en in het nieuwe be leid niet langer meer spreken van var kens maar van landbouwhuisdieren. Hij schetste in het kort de stappen die de provincie neemt en welke moge lijkheden er zijn handen en voeten te geven aan een beleid die de groot schalige varkensbedrijven buiten moet houden. Zo blijkt volgens Dek onder anderen dat er geen ruimte voor mest in Zeeland meer is, gezien de stikstofconcentratie in het opper vlaktewater. Uitbreiding van de vee stapel is nauwelijks mogelijk als de provincie wil voorkomen een mest- export-provincie te worden, zo stelde hij. Tijdens het uitwerken van dit pro vinciale plan is de varkenspest uitge broken. Dat heeft het landelijk beleid veranderd. In de aangekondigde herstructure ringswet moeten varkenshouders var kensrechten verwerven in een gebied waar zich nog geen concentraties van varkensstallen bevinden. „Naar wij weten hebben zo goed als alle huidi ge aanvragen geen varkensrechten. De vraag is of er genoeg varkens rechten beschikbaar komen om aan die aanvragen te voldoen." Dek verwacht dat Zeeland door de nieuwe wet 'voor een groot deel ver lost zal worden van de roze invasie, maar dat er een klein roze golfje overblijft.' Volgens Dek is daarmee de kous nog niet af. De provincie zal eraan moeten werken de mineralen uit het oppervlaktewater terug te dringen. En er bij de rijksoverheid op aandringen juridische kaders te scheppen om veehouders er toe te De grootste partijen, SGP, PvdA en CDA (een raadsmeerderheid) gin gen dinsdagavond in de commissie welzijn en onderwijs echter ak koord met het voorstel van het col lege. VVD, RPF/GPV, AOV en D66 waren tegen. Het college wil de beheerscommis sies per 1 april bedanken voor de bewezen diensten. Er komt niets voor in de plaats: een ambtenaar gaat, samen met de beheerders, de zaken rondom deze gebouwen rege len. Namens de beheerscommissies op Tholen tekende G. Timmermans van de beheerscommissie van de Vossenkuil in Oud-Vossemeer pro test aan tegen de voorgenomen maatregel tijdens het spreekrecht. Volgens Timmermans betekent de bezuiniging een 'regelrechte verar ming voor de kleine kernen' omdat Uit op Tholen volgens hem dit be drag niet zal gebruiken voor cultu rele activiteiten in deze dorpshui zen. „Van het idee dat de dorpshuizen de huiskamer van het dorp moeten zijn, blijft niets meer overeind." Volgens de spreker wordt de afstand inwoners-dorp zonder beheerscom missies groter en verwordt het dorpshuis tot een horecagelegen- verplichten de mest die in hun stallen wordt geproduceerd, rond het bedrijf af te zetten. Koppenhol verving voorzitter L. van der Lugt van Varkens Nee. Hij schet ste de doelstelling van de stichting en de steun die Varkens Nee krijgt van de Thoolse bevolking. Ook ging hij in op de houding van het college en de raadsfracties die 'de handen niet ineen kregen,' maar na het aannemen van een motie wel eendrachtig optre den. „Varkens Nee ziet daarmee de weg geopend tot intensieve samen werking." Maar dat betekent volgens Koppenhol niet dat er geen acties op straat worden gehouden. „We blijven aandacht vragen voor de smart bij de 23.000 inwoners." Varkens Nee heeft uitgerekend dat-de 30.000 varkens in de zes bestaande stallen een bescheiden aantal is bij de 150.000 die er zullen zijn als alle an dere aanvragen zijn gehonoreerd en de uitbreidingen van de bestaande bedrijven heeft plaatsgevonden. „Met nog eens dertig stallen op Tho len wordt het oorlog. Dan zijn we klaar voor een revolutie. En dat kan niet." Volgens Koppenhol stinken de groen labelstallen meer dan de tradi tionele stallen omdat er geen eisen worden gesteld aan de samenstelling van het brijvoer (de restproducten uit de voedingsindustrie). ZIE VERDER PAGINA 3 heid. Het stak hem dat de commis sies niet op de hoogte zijn gebracht van het plan de commissies op te heffen (voor vanavond is het perio dieke overleg tussen de voorzitters van de commissies en de wethouder gepland). Timmermans verweet de raadsfracties laksheid bij de alge mene beschouwingen voor 1998: „Geen enkele partij heeft ook maar één woord gewijd aan de voorne mens die het college op dit punt koesterde." Volgens Timmermans worden de beheerscommissies door de ge meente als lastig ervaren. Maar de onvrede bij verschillende commis sies wordt volgens hem door het ge meentebestuur zelf veroorzaakt. Klachten worden niet serieus geno men en het schort aan overleg. „Wat veranderen moet, is het overleg en de samenspraak. Dan kunnen de commissies goed en waardevol functioneren." Zowel R. Ravensteijn van de VVD, J. van den Donker van D66, M. Roelvink van het AOV en P. van Belzen (RPF/GPV) pleitten voor het instandhouden van de commis sies. Zij misten het overleg tussen gemeente en de betrokkenen over dit punt. Bovendien vreesden ze voor verarming van het aanbod van activiteiten als de commissies weg vallen. J. de Jager van het CDA (zelf lid van de beheerscommissie in Anna Jacobapolder) bleek voorstander van opheffing te zijn. Hij wees erop, dat de dorsphuizen niet geprivati seerd worden, zoals het college aan vankelijk wilde. „Als schakel tus sen beheerder en bevolking kun je de commissie missen." E.M. van der Wal-Vemeulen van de PvdA zei geen probleem te hebben met opheffen van de commissies. Wethouder J. Versluys zei versteld te staan van het commentaar van de fracties. Net als Timmermans ver wees hij naar de begrotingsbehan deling toen het plan bekend was ge maakt. Maar volgens de wethouder kunnen om dezelfde reden ook de beheerscommissies niet overvallen zijn door dit plan. Hij lichtte toe, dat het puur om een bezuinigingsmaat regel ging. En dat er wellicht andere mogelijkheden waren om activitei ten te ontplooien in de dorpshuizen. „Het is ook zo, dat het voor sommi ge commissies met dit budget moei lijk is een avond te organiseren dat veel publiek trekt." K.A. Heijboer van de SGP, die eerst de reactie van de wethouder had af gewacht, was het eens met het op doeken van de beheerscommissies, maar kon zich niet vinden in het doorsluizen van de 9000 gulden naar Uit op Tholen. Drs. Piet uit St. Philipsland nieuwe tweede man bij RPF/GPV Routinier W.C. van Kempen mag Thoolse CDA-lijst gaan leiden Uitbreiding kinderdagverblijf Puk en Muk weer al gevuld Project veiligheid mag maatre gelen overlast St. Annaland niet vertragen Raadsleden beducht voor nieuwe mazen in plan buiten gebied Gemeente mikt op terrein ou de kleuterschool voor schilder Hage Vossemeerse carnavalsvereni ging presenteert eerste cd Johan Schot en Piet den Boef vieren duizendste wedstrijd in stijl GEEN TIJDING, GOEDE TIJDING Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Aan een jarenlange traditie in Sint- Philipsland is een einde gekomen; de Sint-Nicolaasactie van de plaatselijke middenstand gaat definitief niet door. „Ik heb er alles aan gedaan om de ac tie van de grond te krijgen, maar de deelname was te gering", zegt een te leurgestelde bestuurder N.J.G. Jansen van de middenstandsvereniging. „Er waren slechts negen deelnemers. Daarmee is geen aantrekkelijk prij zenpakket samen te stellen en dat is toch wel een voorwaarde voor een geslaagde actie." Voor de overblijvers zouden de kosten steeds hoger wor den, aldus Jansen, die de begroting niet sluitend kreeg. Niettemin wil hij volgend jaar opnieuw proberen de actie door te laten gaan. Het prijzen pakket in Sint-Philipsland bedroeg vorig jaar een paar duizend gulden. De protestantse kerken op Tholen en St. Philipsland houden woensdag 19 november dankdag voor gewas en arbeid, waarbij er dan 's mor gens, 's middags en 's avonds dien sten zijn. Scholen, winkels, banken, instellingen en veel bedrijven zijn dan de gehele dag gesloten. Door al langer lopende vacatures en een zeer hoog ziekteverzuim kampt de Thoolse politie met een zware onderbezetting. Het is al voor gekomen dat er drie nachten niemand in dienst was. Door bijstand van uit Goes en Zierikzee probeert de chef van de werkeenheid Tholen, J.M. Krombeen, de knelpunten zoveel mogelijk op te lossen. De politiemensen Veenstra, Goorden en Van den Broek zijn al langer ver trokken, zonder dat daar iemand voor in de plaats gekomen is. De enige nieuweling is agent Van Dijke, maar die is slechts voor de helft van zijn werktijd in Tholen en de andere helft in Kruiningen. En die laatste werk eenheid kampt ook met onderbezet ting. „We proberen de problemen via onderlinge collegialiteit in het Oos- terscheldebekken zodanig aan te pak ken, dat we de knelpunten kunnen oplossen. De last moet onderling wat verdeeld worden", zegt Krombeen. Hij moet over een organieke sterkte van 17 mensen kunnen beschikken, maar dat zijn er maar 14,5. Door een paar langdurig zieken (langer dan zes maanden) wordt dat aantal echter al geruime tijd niet gehaald. „De ande ren draaien op het maximum wat vol gens de rechtspositie toegestaan is", zegt Krombeen. Er zijn roosters van vier weken met 9 vrije dagen en 19 werkdagen, waarvan er maximaal 10 nachtdiensten mogen zijn. „En verlof moeten onze mensen ook kunnen op nemen, want wie wind zaait, zal storm oogsten. Dan zou het ziekte verzuim, dat op Tholen landelijk ge zien aan de te hoge kant zit, nog meer kunnen toenemen. Een heleboel langdurig ziekteverzuim hebben nu echter gehad. De laatste vier maan den van dit jaar zal het cijfer lager zijn dan de 15,9% over de vorige acht maanden. Het gaat nu beter." Op de oorzaken van het hoge ziekteverzuim in Tholen wil de chef niet ingaan. „Dat is een interne aangelegenheid die je met de bedrijfsarts bespreekt." Krombeen vindt, dat ,het niet meer mag voorkomen' dat er op Tholen 's nachts geen patrouillewagen beschik baar is, zoals de laatste maanden is gebeurd. „Daarover heb ik met mijn collega-inspecteurs in het Ooster- schelde-bekken afspraken gemaakt. Maar we kunnen niets extra's doen. Er is dus geen ruimte voor wensen van het bestuur. Dat kunnen we niet rondgedraaid krijgen. En de vrijwilli ge politie kunnen we ook niet meer inzetten dan nu al het geval is." Direct zicht op versterking heeft de Thoolse chef niet. Hij hoopt dat er een brigadier bijkomt. „Het nieuwe bureau aan de Ten Ankerweg is voor dertig mensen gebouwd, maar de he le bovenverdieping staat leeg en dat geeft een trieste aanblik. Meer van onze huidige mensen vragen, kan echter niet. Er is al te weinig tijd om te rusten en we zijn aan de arbeidstij denwet gebonden. In overleg met de collega's proberen we de problemen echter op te lossen", aldus Krom been. Hij heeft de situatie besproken met de burgemeesters van Tholen, Rei- merswaal en Kapelle. De familie Van Twist wilde uit stel tot 1 januari om een be staande stal in te richten voor de dieren, maar kreeg die termijn niet omdat er al eerder uitstel was verleend. Donderdagoch tend kwam de gemeente, politie en een aantal slopers van de fir ma Sagro om het bouwsel van palen en golfplaten af te breken. Het verzoek om alsnog uitstel te krijgen, werd geweigerd. Me vrouw Van Twist begon toen zelf met het slopen van het schuilhok nadat ze de dag er voor al een deel van de schroe ven in het dak had losgemaakt. „Het staat er al sinds februari. Die paar weken tot januari had den ze best kunnen geven. De beesten hebben een hok nodig voor de regen. Dit is muggenzif terij," zegt ze. Volgens burgemeester H.A. van der Munnik is er al uitvoerig met de familie gesproken. „Er was geen vergunning voor ge vraagd. Het stond buiten het bouwblok. Dan moeten we een schrijven uit doen laten gaan en een procedure starten. Die is he lemaal doorlopen. Ze hebben de kans gehad een plan in te dienen Mevr. Van Twist sloopt zelf het onderkomen van haar struisvogels aan de Eerstedijk te Sint-Maartensdijk. voor een plaats waar het wel mag. De tijd om dat te doen, was verstreken. We hebben meegedacht aan een oplossing. Op een gegeven moment houdt het op." Volgens mevr. Van Twist moest het hok indertijd snel gebouwd worden omdat de dieren niet langer bij haar ouders in Bra bant konden blijven. „De aan vraag voor een bouwvergunning was te laat. We hadden maar een paar dagen de tijd." Tijdens het slopen liepen de emoties hoog op. Na drie kwar tier verzocht ze de ambtenaren, politie en slopers te weg te gaan. Dat verzoek werd ingewilligd. Van Twist liet enkele wanden voor de dieren staan. Vrijdag controleerde de gemeente op nieuw en zegde de familie aan dat maandag alles verwijderd moest zijn. In het weekeinde is een stal voor de dieren in gereedheid gebracht en de rest van het hok opgeruimd. „Er zijn wel twee dieren dood ge gaan. Dat is een flinke scha depost, want het waren hen nen. Het was gewoon te slecht weer voor die beesten." De burgemeester wil verder op de zaak geen commentaar geven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1