Raadsleden weten weinig van de problemen van gehandicapten Aanvraag voor windmolens aan Schelde-Rijnkanaal bij Tholen PERSIA 'Weer ronde schrappen in begrotingsbehandeling' Bibliotheken en winkels slecht toegankelijk voor rolstoel Bemiddeling Exclusief en voordelig Grenzen aan strooien wegen PvdAer verontwaardigd na weigeren voorstel Donderdag 6 november 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Het is slecht gesteld met de toegankelijkheid van open bare gebouwen en winkels voor gehandicapten op Tho- len. Het overleg tussen de gemeente en de stichting werkgroep gehandicaptenbeleid Tholen moet beter. En de Thoolse raadsleden hebben nauwelijks enige notie van de problemen die gehandicapten op Tholen onder vinden. Dat bleek woensdagavond tijdens het politiek forum over het gehandicaptenbeleid in het Holland Huis in Scherpenisse, belegd door de kersverse stichting werkgroep gehandicaptenbeleid Tholen in verband met de raadsverkiezingen op 4 maart. Ongeveer 35 belang stellenden woonde de discussie-avond bij. Ontheffing Twee handgrepen Niet rechtvaardig Gemeente wil met antwoord wachten op wijziging bestemmingsplan Het bedrijf Wind+ uit het Zuid-Hollandse Bergambacht wil op Tholen windmolens neer gaan zetten. De turbines zouden moeten komen op grond van landbouwer A.C. Geluk uit Oud-Vossemeer langs het Schelde-Rijnkanaal. De gemeente wil voorlopig echter nog geen beslissing nemen. Inkomstenderving Afwachten Peizen, Berbers, Kelims, Nepals,Gabbeh's. Een PvdA-voorstel om de pers alle gevraagde informa tie voortaan weer gratis te verstrekken is door de ge meenteraad niet in behandeling genomen. Op vergader- technische gronden, want fractievoorzitter M.A.J. van der Linde hield zich volgens de burgemeester niet aan de vooraf afgesproken procedure om de gemeentebegro ting te behandelen. „Als argumenten niet meer tellen, wat doen we hier dan nog. Dan kan deze ronde voortaan ook wel geschrapt worden", reageerde een verontwaar digde Van der Linde in de raadsvergadering. Afspraken m Hoewel het postkantoor en de openbare bibliotheek in de Dalemsestraat in Tholen in hetzelfde gebouw zitten, kunnen rolstoelgebruikers wel zonder moeite het postkantoor binnenkomen, maar niet de bibliotheek. Bij het postkantoor (rechts) zit een drukknop waarmee de deur automatisch kan worden geopend. Een sticker op de deur met de tekst 'gehandicaptenraad 1986' wijst erop dat de toegankelijkheid voor gehandicapten is gewaarborgd. De vertegenwoordigers van de poli tieke partijen schrokken van de op merkingen van gehandicapten in de zaal die de toegankelijkheid van de meeste'gebouwen beneden peil vin den. Het gaat om oude én nieuwe gebouwen. Als voorbeeld van een nieuw gebouw noemde mevr. Schot uit Tholen de openbare bibliotheek in de Dalemsestraat dat in 1986 werd gebouwd samen met het post kantoor ernaast. Het postkantoor is wel goed toegankelijk voor rol stoelgebruikers, de bibliotheek niet. „Ik moet bij de deur gaan staan wachten tot er iemand komt open doen." En bij een van de banken in het stadje moet een klant buiten wach ten tot een bankbediende naar bui ten komt om een formulier voor geldopname te laten invullen. De betaling vindt ook buiten plaats. Ook winkels en postagentschappen (die in winkels zijn ondergebracht) zijn slecht bereikbaar voor gehandi capten, zo bracht mevr. Bolier uit Scherpenisse naar voren. „Ik kan in geen één winkel in Scherpenisse." Mevr. De Jonge vroeg aandacht voor het verkeersplan in Tholen. Zij uitte kritiek op het autovrij maken van de binnenstad. „Ik kan slecht lopen. Hoe moet ik in de winkels komen? Kunt u daar rekening mee houden?" Oud-raadslid W.L. Bijl uit Tholen was het opgevallen dat parkeer plaatsen voor invaliden vaak zijn bezet door auto's van bestuurders die niet gehandicapt zijn. Postagentschappen, winkels maar ook gymzalen zijn niet allemaal ge makkelijk met een rolstoel binnen te komen. De gymzaal aan de La- ban Deurloostraat in Scherpenisse bijvoorbeeld en de uitleenpost in het voormalige gemeentehuis op de Hoge Markt kampen met dit euvel. Wethouder J. Versluys werd door voorzitter G. Bakker van de Neder landse gehandicaptenraad om een reactie gevraagd. Versluys zei dat er 'wel grootscheeps aandacht aan was besteed,' maar dat het pro bleem gemeentelijke- en particulie re gebouwen betreft. „Als gemeen te moeten we wel het voorbeeld ge ven." Op de vraag waarom het in veel gevallen niet gebeurd is, bleef Versluys het antwoord schuldig. „Bij nieuwe gebouwen wordt er wel aandacht aan besteed." Alle vertegenwoordigers van de Thoolse politieke partijen schtok- ken van de opmerkingen uit de zaal over de slechte toegankelijkheid. A. Kersbergen van de SGP: „Ik sta er van te kijken. We moeten de hand in eigen boezem steken. Gemeente lijke gebouwen, maar ook particu liere moeten beter toegankelijk worden gemaakt. We kunnen als gemeente ondernemers aanschrij ven om daar wat aan te doen." Kersbergen vond ook dat de werk groep die zich bezighoudt met het verkeersplan voor Tholen erop toe moet zien, dat er ontheffing komt voor gehandicapten in de autovrije zone van het stadje. Ook de VVD was verbaasd. R. Ra- vensteijn: „Ik schrik van de opmer kingen. Vooral van de situatie bij de bibliotheek in Tholen. Overleg is noodzakelijk. Laten we een over legorgaan installeren." Is het voor rolstoelgebruikers vaak moeilijk een gebouw binnen te ko men, ook voor mensen die doof of slechtziend zijn, mankeert er het een en ander aan de toegankelijk heid. Zo wees voorzitter L. Prins van de stichting op het gemeente huis in Sint-Maartensdijk. Daar ontbreken bijvoorbeeld markerin gen op de trappen. En drangers op deuren maken het volgens Prins nog eens extra rrioeilijk. J. van den Donker van D66 toonde zich ook verbaasd. Vooral de slech te toegankelijkheid van de biblio theek had hem getroffen. M. Roel- vink van het AOV zei dat het goed zou zijn met een gehandicapte mee te gaan om te kijken waar het aan goede toegankelijkheid schort. En volgens M.A.J. van der Linde van de PvdA moet de gemeente bereid zijn geld op tafel te leggen om ge bouwen beter geschikt te maken voor géhandicapten. P. van Belzen (RPF/GPV) stelde dat de gemeente haar gebouwen dient aan te passen en dat de politieke partijen open moeten staan voor de ervaringen van de gehandicapten. Het CDA vond dat aanpassingen niet altijd ingrijpend hoeven te zijn, zo zei W.C. van Kempen. „Een kwastje verf hier en daar, bijvoorbeeld op de trede van de trap in het gemeen tehuis doet ook al veel." De gemeente die de wet voorzie ningen gehandicapten uitvoert, zou aanvragen sneller moeten behande len. Soms duurt het behandelen van een aanvraag erg lang. Ook zouden aanvragen niet op de zelfde manier behandeld worden, zo werd door verschillende sprekers in de zaal naar voren gebracht. Vol gens mevr. Van Putte duurde het in een geval zeven maanden voordat bij een 80-jarige vrouw twee hand grepen waren aangebracht. De fracties verbaasden zich ook hierover. Enkele raadslieden riepen gehandi capten of vertegenwoordigers van gehandicapten op in contact te tre den met de raadsleden, maar de drempel om de telefoon te pakken, blijkt hoog. Hoger dan de raadsle den zelf dachten. Ze riepen dan ook op dit wel te doen, maar volgens Prins klagen gehandicapten niet gauw bij een instantie waar ze ook van afhankelijk zijn voor voorzie ningen. Ook wethouder Versluys die regel matig overleg voert met de werk groep (die een dag voor de forum discussie stichting was geworden), hoorde zaken die hij in het overleg had gemist. Ook hij benadrukte dat het van be lang is, dat klachten via de stichting bij het college terecht komen, zodat het beleid bijgesteld kan worden. Prinse noemde dat overleg overi gens constructief maar zei dat de werkgroep zelf ook meer zou kun nen doen om klachten te verzame len. „We zouden een tevredenheids- onderzoek kunnen houden." Het vervoer van en voor gehandi capten is een taaie materie, zo bleek bij de bespreking van dit onder werp. Het is ten eerste aan tijd ge bonden; van 's morgens 9.00 uur tot 's nachts 24.00 uur. Door som migen wordt dat als een beperking ervaren. Ten tweede vergoedt de gemeente het zogenaamde collectieve vervoer niet verder dan Roosendaal. Dat be tekent voor gehandicapten die ver der moeten reizen met een rolstoel taxi een extra aanslag op hun bud get. En met de zogenaamde ketenkaart (een strippenkaart voor gehandicap ten die met de trein reizen) kan een gehandicapte bij terugkeer niet ver der dan het stadje Tholen komen (de grens loopt gelijk aan die van de treintaxi). Een oplossing voor deze kwestie is niet voorhanden, zo bleek uit de re acties van de partijen en de wethou der. Een vertegenwoordiger van de Zeeuwse stichting voor gehandi captenbeleid lichtte toe dat op Wal cheren naast de strippenkaart een bedrag van 850 gulden wordt vers trekt per gehandicapte voor het ver voer van en naar de trein. Maar vol gens Versluys is dat systeem niet rechtvaardig. Gehandicapten in Sta- venisse zouden met zo'n bedrag minder lang toekunnen dan gehan dicapten in Tholen, die dichter bij het station wonen. Prins haalde een landelijk onder zoek aan, waarin wordt vastgesteld dat er onder gehandicapten armoe de voorkomt. Hij zei bang te zijn dat dit ook het geval is op Tholen, maar dat bijna niemand daar voor uit durft te komen. De gang naar het gemeentehuis om een aanvraag te doen voor bijzondere bijstand is dan ook niet gemakkelijk, zo illus treerde de heer Verhees van de An- bo in Oud-Vossemeer. „Er is nog steeds een drempelvrees om naar de gemeente te gaan. Het is zo'n papieren rompslomp. Je De stichting werkgroep ge handicaptenbeleid Tholen (WGT) behartigt de belan gen van gehandicapten en ouderenorganisaties op Tholen. Ze is als werk groep sinds twee jaar actief in bemiddeling, advisering en hulp aan particulieren en instanties. Bij de stich ting zijn onder meer de al gemene Nederlandse inva- lidenbond aangesloten, de multiple sclerose vereni ging, de vereniging voor arbeids- en welzijnszorg voor gehandicapten, de protestants-christelijke ou deren bond en de algemene Nederlandse bond voor ou deren. De werkgroep krijgt op haar beurt ondersteu ning van de Zeeuwse stich ting voor gehandicaptenbe leid en de stichting welzijn voor ouderen Tholen. moet bij een ambtenaar alles op ta fel leggen. Mensen ervaren dat als vernederend. Ik heb van iemand ge hoord die daar huilend is weggelo pen." Ook daar schrokken de raadsleden van. Ze beleden bijna in koor dat ze hun oor te luisteren moeten leggen. Van Kempen:„We moeten naar de gehandicapten luisteren. En dan praktische dingen doen. De drem pelvrees is een duidelijk signaal. Sommigen gehandicapten zijn wat te bescheiden." Prins ziet hier een taak voor de stichting in. „Als werkgroep moeten we heel goed luisteren. Tegen ons zullen de mensen eerder wat zeggen dan te gen de gemeente. We zullen probe ren signalen over armoede op te vangen, misschien kan dat via de stichting thuiszorg. Wij zullen de anonimiteit waarborgen." Wind+ wil drie windmolens plaat sen op de percelen tussen de boer derij Kamemelkspot van Geluk aan de Oud-Vossemeersedijk en het in dustrieterrein Slabbecoornpolder en vanaf de Kamemelkspot richting Oud-Vossemeer. Geluk heeft de gemeente gevraagd om bij de herziening van het be stemmingsplan Buitengebied reke ning te houden met zijn wens om windturbines te plaatsen. Onlangs vroeg ook G.J. Hoek uit Sint-Maartensdijk vergunning aan voor het plaatsen van windmolens van Zeeuwind op zijn grond aan de Gemaalweg. Aanvankelijk ging de commissie ruimtelijke ordening daarmee akkoord, maar het college van b. en w. bracht de zaak een tweede keer in de commissie die vervolgens besloot om vooralsnog geen medewerking te verlenen om dat er nog een wijziging van het be stemmingsplan aan zit te komen. Pas als bekend is hoe het toekom stige beleid ten aanzien van wind molens eruit komt te zien, zal het verzoek van Hoek beoordeeld wor den. Burgemeester en wethouders stel len nu hetzelfde voor bij Geluk. De commissie ruimtelijke ordening vergaderde hier gisterenavond over. Overigens is het bepaald niet zeker dat gemeente na de wijziging van het bestemmingsplan Buitengebied wél medewerking zal verlenen. Voor Geluk zou het een inkomsten derving betekenen als de windmo lens niet op zijn land mogen wor den geplaatst. „We achten de kans dat het mag niet zo erg groot, maar het zou wel een welkome aanvulling voor ons bedrijf betekenen, want de grond zou gepacht worden", zegt mevr. Geluk. „Het probleem waarmee we te maken kunnen krijgen, is dat over de dijk van het Schelde-Rijn kanaal een klein 'natuurgebied' ligt. Dat zijn die kleine schorren. Voor varkens is dat blijkbaar geen be lemmering, maar voor windmolens geldt het opeens als natuurgebied. We hopen dat er besloten wordt om er toch windmolens toe te staan, want je kunt toch niet midden op een blok land een windmolen weg gaan zetten om afstand te houden van het kanaal." Aan de binnenkant van dezelfde dijk waaraan het natuurgebiedje langs het Schelde-Rijnkanaal ligt, grenst overigens ook het industrie terrein Slabbecoornpolder. „Het is voor ons nu gewoon af wachten. Wind+ heeft gezegd dat het een jaar wil wachten op de be slissing of er gebouwd mag worden of niet. Daarna gaat het bedrijf verder zoe ken, het is per slot van rekening geen liefdadigheidsinstelling", ver telt mevr. Geluk. Een eindje verderop, aan de Leguit- sedijk, heeft overigens ook land bouwer J.AP. Heestermans een aan vraag voor windmolens van Wind+ ingediend. Op dit stuk land van A.C. Geluk langs het Schelde-Rijnkanaal en bij het industrieterrein Slabbecoornpolder wil het bedrijf Wind-V een aantal windmolens bouwen. Op de achtergrond de Kamemelkspot. v Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Advertentie I.M De gemeente kan bij gladheid niet elk achter- of wandelpad in een woonwijk strooien. „Er zijn gren zen", zeiden zowel ambtenaar W.A. Blaas als zijn chef L.T. Steenpoorte in de commissie openbare werken. J. van den Donker (D66) vroeg of het strooien van dergelijke paden een taak van de gemeente is. Dit naar aanleiding van een discussie avond die de werkgroep gehandi captenbeleid onlangs in Scherpenis se belegde. Cruciale punten worden meegenomen, maar verder moeten de inwoners blij zijn dat de ge meente alle straten binnen de ber bouwde kom begaanbaar wil hou den als het glad is, zei Blaas. Inder daad zijn- er gemeenten in Neder land waar in woonwijken nooit ge strooid wordt. Commissielid M.A.J. van der Linde (PvdA) pleitte er naar aanleiding van dezelfde bijeenkomst - „en een opmerking van mijn buurman" - voor, om bij het herleggen van trot toirs afritten te maken voor inva lidewagens. Een vraag die in de voormalige gemeente Sint-Philips- land de SGP bij zowat elke wegre- constructie stelde. Treinmodelbeurs. In De Vroone te Kapelle wordt zaterdag 8 november de Zeeuwse treinmodel-ruilbeurs gehouden. In De Vroone zijn aller lei modeltreinen en toebehoren te koop of te ruil. Ook modelauto's, schaal 1 op 87, zijn aanwezig en er wordt een videofdm vertoond. Te vens is er een tafel waar men de nieuwe aanwinsten direct kan tes ten. De ruilbeurs duurt van tien uur tot half vier. Themadag jeugdsport. De Zeeuw se Sportraad maakt zich zorgen over het afnemend aantal jongeren tussen de 16 en 23 jaar dat aan sport doet. Daarom organiseert de raad op 14 november een themadag over jeugdsport. Deze dag is be doeld voor bestuursleden en kader van Zeeuwse sportorganisaties, on derwijs, gemeenten en jeugdinstel- lingen. Deze themadag met diverse workshops en een toespraak van prof. P. de Knop van de Vrije Uni versiteit te Brussel, wordt gehouden in De Stenge te Heinkenszand en duurt van vier uur tot half tien. Aanmelden kan tot 10 november bij de Zeeuwse Sportraad. De PvdA kwam met het voorstel op het moment dat de begroting in zijn geheel aan de orde werd gesteld. „Ik moet streng zijn, u had dit tevo ren moeten aanmelden", zei de bur gemeester. Hij had er tijdens de maaltijd - waarvoor de vergadering was onderbroken - nog eens over nagedacht; want Van der Linde had tevoren kenbaar gemaakt dat hij op de persvoorlichting zou terugko men. Na de laatste reactie van het college op de opmerkingen van de fracties kreeg hij die gelegenheid namelijk ook niet. Toen hem de mogelijkheid 's avonds opnieuw werd onthouden, wond de anders zo rustige PvdA'er zich flink op. „Merkwaardig dat je geen voorstel kunt doen. Ik heb immers uw reactie willen af wachten. Ik zou willen voorstellen om in het kader van de wet open baarheid bestuur de persvoorlich ting gratis te maken", zei Van der Linde. „Ik ondersteun dat", haakte D66'er J. van den Donker er meteen op in. Maar Van der Munnik hield de Pv dA voor, dat ze haar voorstel aan het begin van de vergadering had moeten doen, zoals SGP en D66 met andere onderwerpen wél de den. Vervolgens vroeg hij van de raad een uitspraak of Van der Linde zijn voorstel mocht doen. RPF/GPV, AOV en D66 wilden de PvdA die ruimte bieden; CDA, VVD en SGP daarentegen vonden dat de tevoren afgesproken verga derprocedure overeind moest blij ven. „Dan kunnen we weer een ronde schrappen", zei Van der Linde te leurgesteld. Hij kan op deze zaak in de commissie bestuurlijke aangele genheden terugkomen, zei de bur gemeester. Het voorstel kwam, nadat het colle ge de suggestie van de PvdA van de hand had gewezen om met de re gionale kranten afspraken te maken over de gewenste informatie, de manier en de regelmaat waarop die verstrekt wordt en de eventueel daaraan verbonden kosten. B. en w. zien de noodzaak van het maken van afspraken niet in. mede omdat dat verstarrend zou kunnen werken. Dat laatste sprak de PvdA niet aan. Weliswaar is het niet de bedoeling van de fractie dat er ongebreideld informatie wordt verstrekt, maar het moet voldoende zijn om de pers zijn werk goed te kunnen laten doen. Dat laatste onderschreef ook de VVD. „Een lokale pers die objectief, minitieus raadscommissies, raads vergaderingen en hoorzittingen ver slaat, bespaart de gemeente in haar voorlichtende taak heel veel geld", meende R. Ravensteijn. Dat de plaatselijke pers 'bovennormaal' in formatie vraagt, is volgens de VVD nog altijd niet aangetoond. Het ma ken van afspraken met de pers was voor D66 één van de vijftig punten waarop deze fractie naar haar me ning onvoldoende antwoord kreeg van b. en w. De opstelling van b. en w. naar de plaatselijke pers strookt nadrukke lijk niet met wat de RPF/GPV zou willen, maakte P. van Belzen ken baar. Hij stelde ook, dat in een eer dere raadsvergadering al was aan getoond dat het gebruik van het woord 'ongebreideld' door b. en w. bezijden de waarheid is. Hij her haalde zijn suggestie om bij de in formatieverstrekking dezelfde han delwijze te hanteren als de provin cie. In hun eerste antwoord schreven b. en w., dat de pers op verzoek extra informatie krijgt, maar dat voor de ze 'bovennormale' informatie be taald moet worden op grond van de legesverordening. In dat antwoord staat niet, dat deze maatregel pas dit voorjaar door b. en w. is afgekondigd. Volgens b. en w. heeft, met uitzondering van de uitgever van de Eendrachtbode, nie mand geklaagd dat er onvoldoende informatie aan de pers wordt vers trekt. „Zolang ik hier burgemeester ben, heb ik nooit klachten gehad over de omgang met de pers", zei Van der Munnik in de gemeenteraad. „Het zij verre van ons om de informatie te beperken. Is dat zo, dan hoor ik dat graag morgen concreet." De burgemeester toonde zich wat geïrriteerd dat de raad dit onderwerp sinds februari steeds ter sprake brengt. En hij suggereerde een verband met de overgang van de gemeentelijke voorlichtingsrubriek naar een ander weekblad. Ook de voorlichting is altijd in beweging en natuurlijk worden weieens fouten gemaakt, aldus Van der Munnik, die zei dat het verschil van opvatting tussen college en RPF/GPV-fractie wel meevalt. De PvdA nam met het antwoord van het college geen genoegen, maar.kreeg geen kans meer om als nog te reageren met een voorstel. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7