(v a Roze route en roze snoepjes tegen roze invasie op Tholen Kersbergen leidt de Thoolse S.G.P. Gemeente geeft geen geld voor huizen van Schutse Kastanjeboom bij museumschuur Stichting Varkens Nee sluit proefproces niet uit b AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Natuursteen vloeren imabo tólDSCiaEliaiQQDIlDDtll i Deel complex zou lagere huurprijs krijgen Donderdag 6 november 1997 53e jaargangTïb; 50 Vechtpartij levert forse celstraf op CDA-kamerleden bekijken Thoolse varkenskwestie Nieuwkerk stopt als voorganger Rafaël-gemeente Daar kun je op bouwen Na elke doos met handtekeningen die aan burgemeester H.A. van der Munnik wordt overhandigd, klinkt ap plaus. „Scherpenisse 645 t'uniutekeningen, Sint-Anna land 1145," somt voorzitter L. van der Lugt van de stichting Varkens Nee de aantallen op. Het is vrijdag middag even na vieren. Op de Markt in Sint-Maartens dijk hebben zich enige honderden belangstellenden ver zameld, duidelijk meer dan voor het bruidspaar dat te gen vier uur het gemeentehuis heeft verlaten. Vriendelijk geknor Dierenleed Kandidaat-wethouder raadsverkiezingen De 47-jarige A. Kersbergen uit Oud-Vossemeer wordt de nieuwe lijsttrekker van de SGP bij de Thoolse ge meenteraadsverkiezingen op woensdag 4 maart 1998. Kersbergen is daarmee ook de beoogde opvolger van wethouder J. van der Jagt in het dagelijks bestuur. De assistent sectorchef personeelszaken van Akzo Resins in Bergen op Zoom behartigt voor zijn fractie nu de wel- zijnzaken, waardoor het meer voor de hand ligt dat hij de taken van wethouder J. Versluys overneemt in plaats van die van zijn partijgenoot Van der Jagt. Scherpenisse niet hoger Griep verdwenen Deze week Tholen schoner na ophalen van 5200 kg vuil Het gemeentebestuur wil geen eenmalige bijdrage geven voor de bouw van 30 bejaarden woningen bij het zorg centrum De Schutse in Sint-Annaland. B. en w. zien, na hernieuwd overleg met het bestuur van De Schutse en de landelijke Hervormde bouwstichting voor bejaarden (LHBB), geen aanleiding om op hun eerder ingenomen standpunt terug te komen. V <^)TNse|lBUpr/ 't FI R' Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De vechtpartij op 23 maart in St. Maartensdijk heeft de 26-jarige J. van H. uit die plaats een gevange nisstraf opgeleverd van twee jaar waarvan zes maanden voorwaarde lijk. De Middelburgse rechtbank vond een poging tot doodslag en het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel bewezen en nam de eis van officier van justitie mr. A. Flik- weert volledig over. Van H. ont moette in de nacht van zaterdag op zondag een 30-jarige dorpsgenoot in een horecagelegenheid. In de Kaaistraat ontstond een vechtpartij, die eerst door omstanders werd ge sust, maar toen de 30-jarige een ij zeren staaf haalde, laaide de ruzie op. Van H. pakte het slagwapen af en bezorgde zijn tegenstander een gebroken kaak, een gebroken on derarm en gekneusde ribben toe. Ziekenhuisopnane was noodzake lijk. Later bleek ook de in de Mo lenstraat geparkeerde auto van het slachtoffer flink vernield te zijn. Van H. werd in voorlopige hechte nis genomen, maar toen hij in au gustus vrij kwam, ontstond er weer een vechtpartij, waarbij Van H. zelf alleen dreigende woorden, maar geen klappen zou hebben uitge deeld. De officier van justitie vond dat er onder invloed van alcohol ernstige dingen waren gebeurd, waarvoor hij een forse celstraf eis te, die door de rechtbank werd ge honoreerd. Afgevaardigden van de Eerste en Tweede Kamer, het Europees parle ment, de Zeeuwse statenfractie en de Thoolse gemeenteraad, alsmede het hoofdbestuur van het CDA brengen maandag een bezoek aan Tholen en Schouwen-Duiveland. De problemen rond de komst van een groot aantal varkensmesterijen staan daarbij centraal. In het ge meentehuis te St. Maartensdijk spreken voorzitter L.W.C. van der Lugt van de actiegroep Varkens Nee daarover, evenals varkensmes- ter A.J.M- van Genugten, die een bedrijf heeft aan de Noormansweg bij Scherpenisse. Verder komen burgemeester H.A. van der Munnik, fractievoorzitter W.C. van Kempen en gedeputeerde A.M. Dek aan het woord, waarop uit Den Haag en Brussel gereageerd zal worden. Er komen maandag ook CDA-delega- ties naar andere Zeeuwse regio's en 's avonds spreken voorzitter Hel- gers en fractieleider De Hoop Scheffer in Middelburg. Na vijftien jaar de evangelische Rafaël gemeenschap de Schuil plaats in Bergen op Zoom als voorganger gediend te hebben, dragen André en Tineke Nieuw kerk uit Tholen zondag 16 novem ber hun taken over aan Ad en Ma rianne van den Oord. De nieuwe lingen, afgestudeerd aan de evan gelische bijbelschool in Soest en eerder werkzaam voor Het zen dingsgenootschap Open Doors op Cyprus en het afkickcentrum De Hoop in Dordrecht, zullen fulltime bij de Schuilplaats werkzaam zijn. Secretaris Jan Dees uit Tholen zegt dat de evangelische gemeenschap ,met pijn in het hart' afscheid neemt van het voorgangersecht paar Nieuwkerk. „Ze hebben de Schuilplaats met grote inzeten veel toewijding gediend." Door de groei van het kerkgenoot schap en zijn drukke baan als alge meen directeur van Budelpack is de dubbelfunctie niet langer voor André Nieuwkerk vol te houden. De Schuilplaats, een Pinksterkerk genootschap, trekt elke zondag ruim 200 mensen uit Tholen, West- Brabant en Zuid-Beveland naar de aula van Moller II aan de Zuidzij de Zoom in Bergen op Zoom. zonder problemen bij BOUWMATERIALEN Geopend: SHOWROOM Geopend Ma 13 00 - 17 30 uur Di. t/m Do.: 08.30 -17.30 uur Ma. t/m Vr07.30 - 17.30 uur Vri|dag 08 30 - 21.00 Zaterdag 08.00 - 12.00 uur Zaterdag 09.30 -17.00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 0164-271500 Advertentie I.M. Aanhangers van Varkens Nee en burgers uit diverse plaatsen van de gemeente verzamelden zich rond het podium op de Markt, soms met borden, zoals C.P. de Rijke (vooraan middendie zondagavond ook het woord voerde in het programma Lopende Zaken van de VPRO. Gewapend met bordjes staan vol wassenen en kinderen gereed langs de roze loper die vanaf de voordeur van het gemeentehuis haastig is uit gerold naar het podium dat met ro ze crêpepapier is versierd. Het we melt van de lokale, regionale en landelijke persvertegenwoordigers en net als bij het bezoek van konin gin Beatrix op 30 april aan de smal- stad maken ook de leden van het Smalstads mannenkoor hun op wachting. Hun optreden in stemmi ge kostuums met strik, geeft enig cachet aan de actie die een ludiek karakter heeft, maar serieus is be doeld. ,Als er één varken over de dam is, dan volgen er 120.000', luidt een tekst op één van de bor den. Varkens in de polder, fiets op zolder,' zegt een tekst bij een teke ning van een fiets die in de nok van een schuurtje is opgehangen. En: 'Collega-biggen, ga buiten Tholen liggen.' De lantaarnpalen op het voorplein worden versierd met roze ballon nen, drie leden van de stichting de len, verkleed als roze varkens, sti ckers uit en snoepjes: roze varken tjes. Steeds meer mensen stromen toe. Actievoerders en andere be langstellenden uit alle woonkernen van de gemeente, maar ook raadsle den van de PvdA, de VVD, D66 en het AOV. De stickers op de hecto- meterpaaltjes langs de kant van de provinciale weg vanaf het viaduct over de Nieuwe Postweg bij Tholen tot aan Sint-Maartensdijk zijn dan al aangebracht; een roze route, om de driehonderd meter een geplasti ficeerd velletje met een varkenskop erop en Nee eronder. En hangt het witte spandoek met zwarte letters 't most nie meuge, 200.000 zeuge' al aan het viaduct te wapperen. De actiegroep heeft een draaiboek waarin van uur tot uur staat wat er die dag moet gebeuren. Er is geen rekening gehouden met de trouwe rij op vrijdagmiddag en dus moet het opbouwen van het podium, het uitrollen van de loper, het opstellen van de gierkar en de geluidsinstal latie wachten tot het laatste bruid spaar is vertrokken. Het plein wordt meteen bezet. D,L. Koppenhol uit Poortvliet rolt de roze loper uit, schuin over het plein waar snel het podium wordt klaargemaakt. T. Ste- ketee en J. Oudesluijs hijsen ge luidsprekers in een paal. Eenmaal aangesloten, klinkt een vriendelijk geknor over de hoofden van de aanwezigen en geen ge schreeuw van hongerige of gestres ste dieren. Statenlid L. van Doorn kan nu zijn giertank voorrijden. Leeg, maar wel beplakt met tiental len roze stickers tegen de ,roze in vasie'. Burgemeester Van der Mun nik wordt opgehaald en loopt door een haag van mensen met bordjes naar het podium, vergezeld door Koppenhol. Dan rijdt B. Tanzer een klein veewagentje voor het ge meentehuis. Als de klep openvalt verschijnen er drie varkentjes (M. Bungener, G. Appelmans en C. van Splunter) en de voorzitter van de stichting Van der Lugt. Op zijn neus een grote knijper en een zon nebril, met' oordoppen en laarzen aan. Ook hij gaat naar het podium waar de pers zich begint te verdrin gen om een goed plaatsje. Van der Lugt begroet de burge meester, de raadsleden en het pu bliek en doet zijn knijper af. Die verwijst naar de penetrerende stank' waar de Thoolse bevolking mee te maken heeft, zo legt hij uit. „En "u.ve zeggen van al het die renleed en de verzieking van het landschap?" Om dat niet te hoeven zien, is een bril nodig. De oorbe- schemers zijn volgens Van der Lugt voor de omwonenden van de stallen die te maken hebben met geluids overlast. „Dag en nacht, van venti latoren en transsporten. En het me stoverschot in Zeeland is nu al vol gens de provincie vier keer zo hoog als is toegestaan," wees Van der Lugt naar zijn laarzen. „Hoe dat met de toekomst moet: luctor et emergo uit de drek, luctor et emergo uit de drek." Van der Lugt lichtte toe, dat leden van de werkgroepen in alle woonkernen langs de deuren zijn gegaan. ZIE VERDER PAGINA 3 Kersbergen is op grond van de voor keuren van de acht SGP-afdelingen in de gemeente Tholen door de ver- trouwensvergadering als nummer 1 geplaatst. Hij maakt sinds 1990 deel uit van de gemeenteraad en klom bij elke verkiezing een paar stappen hoger. Van de vijfde plaats in 1990 en de derde plaats in 1994, is Kersbergen nu helemaal vooraan gezet. „Hoger kan niet", zegt de Vossemeerder, die blij is met de steun van de leden. „Uit mijn kandi datuur voor het lijsttrekkerschap blijkt vertrouwen en waardering. Laat men echter niet denken, dat ik volmaakt ben. Ik doe mijn raads werk met gebreken." Ook voor het zittende raadslid K.A. Heijboer uit St. Annaland is er een stijgende lijn: hij klom van de vier de plaats in 1994 tot de tweede plaats op de ontwerp-kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. De St. Philipslandse kandidaat drs. P.W.J. Hoek mag ook niet mopperen door als nieuweling gelijk op de derde plaats te beginnen. Vier jaar geleden kwam L. Walpot na heel wat moeite op de vijfde plaats en dat namen de St. Philipslanders de Tholenaren toen niet in dank af. De zittende fractievoorzitter M. Dijke uit Scherpenisse doet duidelijk een stap terug. Hij staat vierde tegen over tweede in 1994. Op de vijfde plaats staat de tweede nieuweling bij de SGP: de 29-jarige J.C. Koop man uit St. Maartensdijk. De werk voorbereider bij bouwbedrijf Uijt- dewilligen en diaken van de Her vormde Gemeente stond vier jaar geleden nog achtste. De zoon van wethouder L.J. Koopman staat nu voluit op een verkiesbare plaats. Het zittende raadslid M.J. Klippel uit Scherpenisse staat evenals in 1994 op de zesde en - volgens het huidige zetelaantal - laatste verkiesbare plaats. Mede gezien de kritiek in de eigen afdeling zijn de twee zittende raadsleden uit Scherpenisse niet hogerop kunnen komen. De St. An- nalandse leraar aan het Calvijncol- lege H.W. van Eenennaam vormt op de zevende plaats de eerste reserve, gevolgd door de directeur van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse, J. W. Duvekot. Opvallend is, dat bij de eerste acht namen op de ontwerp-kandidaten lijst niemand uit Tholen-stad is, ter wijl die woonkern met 792 stemmen vier jaar geleden de meeste SGP- steun opleverde, gevolgd door 597 stemmen in St. Philipsland. De nieu we Thoolse kandidaat M. Griep, voorzitter van de plaatselijke kies vereniging, wilde er in juni nog fris tegenaan, samen met de doctoran dussen uit St.Philipsland en Scher penisse, Hoek en Franssen. Alleen Hoek heeft echter een verkiesbare plaats op de ontwerp-kandidatenlijst veroverd. Franssen heeft zich na een crisis in de SGP-afdeling Scherpe nisse teruggetrokken en nu blijkt ook Griep van het toneel verdwenen, waardoor er uit Tholen-stad geen enkele opvolger voor wethouder J. van der Jagt is. „Ik kan op dit mo ment geen enkel commentaar geven, maar het is nog volop in beweging", zegt Griep. Kennelijk vertrouwt hij erop, dat de ledenvergadering die eind november de kandidatenlijst definitief vaststelt, nog wat bijstuurt. Voorzitter J.W. Duvekot van de ge meentelijke kiesvereniging van de SGP stelt ook vast, dat de leden het voorstel van de vertrouwensvergade- ring nog moeten bekrachtigen. In de praktijk leverde dat echter tot nu toe weinig verandering op. Volgens Du vekot is echter ook zowel het lijst trekkerschap als het kandidaat-wet houderschap nog niet zeker. „We moeten nog met de mensen praten. Ons beleid is echter dat zittende, er varen raadsleden bij de SGP kandi daat-wethouder zijn. ZIE VERDER PAGINA 3 Grondgebruikers in verkaveling Sint-Annaland kunnen op perce len aan de slag Raadsleden weten weinig van pro blemen gehandicapten Niets doen aan bomen in Thoolse straat kan niet, vindt comissie Aanvraag voor windmolens bij Karnemelkspot Veiligheid wordt allereerst aange pakt in Sint-Annaland, waar klachten toenemen Beeldje Scherpenisse op een voet stuk We moeten politiek Den Haag la ten weten dat we er zijn, zeggen tegenstanders varkens invasie Tien Stavenissenaars vernederen favoriet Smerdiek Eerste nederlaag Smash, maar ti- telkans blijft EEN KORREL VULT NIET DE SCHUUR, MAAR HELPT HEM VULLEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De gemeente Tholen is een stuk schoner, nadat acht medewerkers van de stichting Mens, Milieu en Werk 5200 kilo zwerfvuil hebben verwij derd. Voor initiatiefnemer P.J. Huys- se uit Scherpenisse zit het karwei er echter nog niet op. „We zullen nog enkele keren het eiland rond gaan om vooral de .fatale' plaatsen te zui veren. Tholen houdt onze aandacht, maar we hopen ook dat we meer aandacht van Tholen krijgen." Huys- se heeft flink moeten vechten om een plaats voor de nieuwe stichting te veroveren en langdurig werklozen, allochtonen en anderen zonder baan aan een betere positie te helpen. „We hebben het jammer, dat de gemeente Tholen de mogelijkheid voor Mel- kert 111 banen niet heeft benut, zodat er zich weinig mensen voor ons pro ject hebben aangemeld. Er is wel een briefje naar potentiële deelnemers gestuurd, maar dat is te vrijblijvend. Er is te weinig stimulerend en active rend opgetreden." Een half jaar geleden vond een rui me meerderheid van de welzijns- commissie dat een financiële bij drage op zijn plaats zou zijn. Het college werd gevraagd de zaak nog eens te bekijken. In augustus volg de een gesprek, waarin duidelijk werd dat er in Sint-Annaland geen woon-zorgcomplex wordt ge bouwd, maar een complex huizen met aanvullende voorzieningen. Bij hun eerdere afwijzing hadden b. en w. namelijk gesteld; dat ook Elena- hof in Stavenisse geen bijdrage kreeg voor zorgvoorzieningen. En voor Maartenshof in Sint-Maartens dijk werd eenmalig in de stichtings- kosten bijgedragen omdat het een vervanging betrof van het bejaar dentehuis. De situatie in Sint-Anna land is daarmee niet vergelijkbaar, aldus b. en w. Deelden Schutse en LHBB in au gustus nog mee dat een bijdrage van de gemeente geen enkele in vloed zou hebben op de hoogte van de huur van de te bouwen wonin gen, uit een brief die de LHBB in september schreef, blijkt de situatie anders te liggen. Voor 12 van de 30 woningen zal een gemeentelijke bijdrage de huurprijs beïnvloeden. Voor elke ton die Tholen op tafel legt, daalt de maandelijkse huur van de twaalf woningen met 31 gulden. Opnieuw werd overleg gevoerd, maar gezien de argumenten van het gemeentebestuur voor afwijzing le verde ook deze nieuwe informatie geen nieuwe gezichtspunten op, schrijft het college aan de welzijns- commissie. Een gemeentelijke bij drage zou niet alleen de bewoners ten goede komen, maar ook de rijksoverheid. Een lagere huur heeft namelijk gevolgen voor de maande lijkse huursubsidie die uitbetaald wordt. In mei was de welzijnscommissie bijzonder kritisch. SGP, VVD, RPF/GPV en D66 vonden een ge meentelijke bijdrage toen op zijn plaats. Daarvoor zou dan de pot voor voorzieningen gehandicapten (WVG) aangesproken kunnen wor den. D66 noemde een bedrag van 2,5 ton. „De aanleunwoningen zijn bedoeld om ouderen zo lang moge lijk zelfstandig te laten wonen. Dat komt overeen met de doelstelling van de WVG en dan is het niet van belang of het precies in ons beleid past", aldus P. van Belzen in mei. A. Kersbergen wees op de toene mende vergrijzing en het teruglo pend aantal verzorgingsplaatsen. En de VVD meende dat de investering op termijn een besparing zou ople veren. Alleen het CDA stond in mei vol uit achter het college, omdat het voorstel voortvloeide uit het door de raad vastgestelde beleid. Dins dagavond buigt de welzijnscommis sie zich opnieuw over deze zaak. Gadegeslagen door vrijwilligers van het streekmuseum plant mevr. A. de Jonge-Everaert een kastanjeboom. Op de achtergrond de nieuwe schuurwaarin de landbouwcollectie wordt ondergebracht. Mevrouw A. de Jonge-Everaert uit Tholen gaat stoppen als me dewerkster van het streekmuse um De Meestoof. Samen met J.F. Kousemaker beheerde ze de collecties van het museum. Na twaalf jaar zet ze in verband met haar gezondheid een punt achter het werk. Als blijk van waardering mocht mevrouw De Jonge vrijdagmiddag een kas tanjeboom planten op het plein tje voor de nieuwe museum- schuur. Ze was daar erg van on der de indruk. Op het vertrek van mevrouw De Jonge, die haar taken geleidelijk zal over dragen, zal op de jaarvergade ring worden teruggekomen, al dus voorzitter T.G.M. Wester- veld. Inmiddels werkt Petra de Witte uit Sint-Annaland in het kader van het jeugdwerkgaran tieplan een aantal uren per week voor het museum. De aankondiging van het ver trek van mevrouw De Jonge werd gedaan bij de overdracht van de nieuwgebouwde muse umschuur, achter de bestaande schuur aan dg Bierensstraat in Sint-Annaland. „De schuur staat er nu en daarmee is een belangrijke fase afgesloten", zei Westerveid tot een groot aantal vrijwilligers dat in het oude schoollokaal was verzameld. Hij had alle lof voor aannemer Kleinbouw Techniek, maar ook voor. medewerker Henk Boer die tijdens de bouw van de 24 meter lange en 6 meter brede schuur een belangrijke rol speelde als intermediair tussen bestuur en aannemer. Er was ook zelfwerkzaamheid en West erveid noemde daarvan het car- boleumen van de houten schuur in juni. „De dampen waren tot aan de jachthaven te ruiken, zo waren de planken in de carbo- leum gedrenkt." Terugkijkend had hij een goed gevoel: „Het ligt er keurig netjes bij." Voor de toegang tot de schuur heeft de wielsteen van smid Zuidweg uit Anna Jacobapolder een plaatsje gekregen. In de schuur moet de landbouwcollec tie van De Meestoof een plaatsje krijgen, en ook de Thoolse boe renwagen, de smederij en een visserijhoek. Het bestaande on derkomen van het museum, het voormalige gemeentehuis en een schuur erachter, is te klein ge worden. Deze oude schuur wil de ge meente aan het museum verko pen. Een concreet voorstel ligt er echter nog altijd niet, meldt Westerveid. De overdracht van de schuur werd bijgewoond door vertegenwoordigers van Accon accountants uit Bergen op Zoom. Een van hen overhan digde Westerveid een cheque van 2500 gulden. De voorzitter was blij met de nieuwe sponsor. Een andere sponsor is Delta Glass uit Tholen, dat het muse um glas schonk voor een vitri nekast en daarnaast een aantal wissellijsten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1