Politiek wil omschakeling op varkensteelt aan banden leggen Steenpoorte verlaat de brandweer met een bloedend hart 'Eigen plek voor jeugd is belangrijk' Motie varkenshouderij Wil Berkelaar nieuwe jongerenwerkster AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Partijen in Thoolse gemeenteraad vinden elkaar in motie Slachtofferhulp krijgt niet extra Donderdag 30 oktober 1997 53e jaargang no. 49 AOV wil beter vervoer via ZWN en Thoolse taxi's Beslissing over Montessorischool nu heel dichtbij Boeken lenen kost maar een dubbeltje meer Fietspad naar BoZ is zaak van Brabant De Thoolse gemeenteraad heeft unaniem een motie aan genomen waarin het beleid wordt aangegeven dat ten aanzien van de intensieve veehouderij gevoerd zou moe ten worden. In de raadsvergadering kwam aanvankelijk zowel PvdA als CDA met een motie, maar tijdens een schorsing werden die tot één samengevoegd. Daarbij sneuvelde het punt van de grondgebonden bedrijfsvoe ring, dat door de christen-democraten was opgevoerd. Ook de door de PvdA aangevoerde landschappelijke en natuurlijke waarden verdwenen uit de slottekst. Bestuurlijk trauma Niet bijten Mogelijk wordt beroepskracht de opvolger L.T. Steenpoorte heeft met onmiddellijke ingang zijn functie als commandant bij de vrijwillige brandweer in de gemeente Tholen opgegeven. „Ik verlaat de brandweer met bloedend hart, maar ik moet een streep trekken. Dit werk nog langer combine ren met mijn baan als hoofd gemeentelijke ontwikkeling is niet meer acceptabel", aldus Steenpoorte. Invulling Deze week Wil Berkelaar uit Heinkenszand is de nieuwe jeugd- en jongerenwerkster op Tholen. Zij volgt op 1 november Ron van den Bogaard op die naar Kapelle vertrekt. De 42-jarige Berkelaar hoopt zich snel in te kunnen werken om Tholen beter te leren kennen. „Tholen is voor mij een nieuw werkterrein. Ik ken het helemaal niet, alleen van de kaart." Cartoons 4. w i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement -26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 1t),- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. AOV-raadslid mevr. M. Roelvink heeft ervoor gepleit om het open baar vervoer op Tholen te verbete ren via de ZWN of de eilandelijke taxibedrijven. „De busverbindingen op het eiland Tholen en zeker op St. Philipsland behoeven, met name in de uithoeken, dringend verbetering. Als wij de onderzoekingen van de provincie Noord-Brabant echter mogen geloven, dan komen wij er zeer slecht af', aldus het AOV- raadslid. Wethouder Van der Jagt meldde, dat hij zowel met de BBA als met de ZWN overleg heeft, maar meer kon hij mevr. Roelvink niet toezeggen. Het CDA pleitte er voor bij de onderhandelingen te kij ken naar goed geregeld leerlingen vervoer en stopplaatsen bij bejaar dencentra. De fractie twijfelde om die reden aan de wens van de VVD om alle bussen uit de woonkernen te weren. B. en w. spitten de rekeningen van de Montessorischool in Tholen door om te achterhalen hoe de fi nanciële toestand van de in moei lijkheden verkerende school is. Door het te laat insturen van een brief naar het ministerie van onder wijs over de nieuwbouw aan de Zoekweg, heeft het rijk geweigerd 800.000 gulden te betalen. De ge meente heeft dat bedrag voorge schoten, maar inmiddels als risico- post opgevoerd. Of het bedrag ge heel of gedeeltelijk wordt kwijtge scholden of dat de school.de acht ton moet terugbetalen, zal door de gemeenteraad worden beslist. „Het is wat zielig, dat door het ontbreken van een briefje deze situatie is ont staan", zei wethouder Versluys van onderwijs tijdens de begrotingsbe handeling in de gemeenteraad. Bij na alle fracties maakten zich zor gen. „De vordering kan een grote aanslag betekenen op onze reser ves", bracht de VVD naar voren. Die fractie haalde het landelijke on derzoek naar de kwaliteit van de scholen (voor voortgezet onder- wijs-red) erbij, waarbij het Montes- sori-onderwijs slecht uit de bus komt. De liberalen wilden de nota ook doorsturen naar de landelijke Montessori-vereniging. „We hebben alles al uitgezocht", zei de wethouder. „De verzekering van de Montessorischool en de uit voerder van de bouw. Onlangs kre gen we de financiële stukken bin nen en die nemen we nu door." Diverse fracties maakten zich ook zorgen over de kosten van de huis vesting en schoolbegeleidingsdien sten in verband met de steeds ver dergaande decentralisatie van het rijk. De gemeente Tholen subsidieert de bibliotheken met 912.520 gulden en de contributie gaat maar met vijf gulden per jaar omhoog. „Dat is nog geen dubbeltje per week, zodat je je kunt afvragen, of deze verho ging nog in redelijke verhouding staat tot de kostenstijgingen", aldus de SGP-fractie maandag bij de be grotingsbehandeling in de gemeen teraad. Wethouder J. Versluys antwoordde echter, dat de bibliotheek heus niet automatisch krijgt wat men vraagt. „Er is steeds een eigen inspan ningsverplichting. Het bibliotheek- bestuur moet zelf over de eigen ex ploitatie beslissen." De wethouder wees de SGP er nog op, dat er bij de post welzijn al lang gekeken is naar bezuinigingen. „Op alle fron ten", aldus Versluys. Het gemeentebestuur van Tholen wil niet meebetalen aan de aanleg van een gescheiden fietspad naar Bergen op Zoom. Wethouder J. van der Jagt maakte dat nog eens duide lijk tijdens de begrotingsbehande ling. De Tholenseweg en de Hal- sterseweg liggen op Brabants grondgebied en daar moet het plaat selijke gemeentebestuur alles beko stigen, hoeveel Thoolse fietsers er ook over heen gaan, op weg naar school of bedrijf. De VVD wilde als gebaar ,een ge deelte van het fietspad' voor Thool se rekening nemen en de PvdA drong op samenwerking tussen Bergen op Zoom en Tholen waarbij ,op voorhand geen mogelijkheden uitgesloten' dienen te worden, on der meer subsidies. Het CDA kon digde aan, bij de politieke vrienden in de Bergse raad aandacht te zul len vragen voor de Tholenseweg die ,niet meer van deze tijd is.' In het kader van de verkeersveilig heid kwam ook het project duur zaam veilig nog aan de orde. Wet houder Van der Jagt stelde vast, dat dit vooral een zaak van educatie, voorlichting en persoonlijke invul ling is. Ook tijdens een vossenjacht van basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk werd eerder dit jaar de afkeer van de 'roze invasie' kenbaar gemaakt. Alle zeven partijen in de gemeente raad hebben nu aangegeven wat ze ten aanzien van de vestiging van varkensstallen willen: geen nieuwe, geen omschakeling van bestaande bedrijven, een neventak bij een be staand bedrijf beperken tot een op pervlakte van 1000 vierkante meter en dat uitsluitend op bestaande bouwblokken. Verder is het ge meentebestuur gevraagd erop toe te zien dat bij de bestaande varkens bedrijven de milieuvergunningen nageleefd worden. En mocht er on danks dat overlast ontstaan in woonwijken, dan zou het gemeen tebestuur dat kenbaar moeten ma ken aan hogere overheden. „Er is volgens ons namelijk een verschil tussen de theorie van de wetstekst en de praktijk zoals de burgers die ervaren", lichtte PvdA-fractievoor- zitter M.A.J. van der Linde maan dag in de gemeenteraad toe. Burgemeester en wethouders heb ben geen probleem met de motie, zei burgemeester H.A. van der Munnik. De inhoud ervan zal be trokken moeten worden bij de her ziening van het bestemmingsplan buitengebied, die momenteel in voorbereiding is. De in de motie genoemde beperkingen ten aanzien van nieuwvestiging en neventak zijn ook al door de provincie in het ontwerp-streekplan opgenomen. Dat de politiek de inwoners van Tholen tot nu toe niet afdoende heeft kunnen beschermen tegen de 'aanslagen van de intensieve vee houderij op hun leef- en woonmi- lieu', wordt door de PvdA een be stuurlijk trauma genoemd. Volgens Van der Linde is het onaanvaard baar klat miljoenen guldens worden besteed om milieuhinderlijke be drijven uit woonkernen te verplaat sen, terwijl tegelijkertijd op enkele honderden meters van wooncon- centraties bedrijven mogen verrij zen die het leefmilieu grondig ver pesten. „Als dit gebeurt binnen wettelijke regels, klopt er iets niet. Er is een duidelijke dissonant tus sen de theorie en de praktijk van al ledag", zei Van der Linde. Hij sprak van een onaanvaardbare praktijk die aan hogere overheden voorge legd moet worden. „De situatie zo als we die nu in de Dalempolder er varen, mag de toekomst van Tholen niet zijn." Zoals bekend ondervin den de bewoners van die wijk bij een bepaalde windrichting stank overlast van de varkensstal aan de Groene- of Hokseweg. De socialis ten waren er tot nu toe voorstander van, het zogenaamde zoneringen plan (waarbij de Thoolse polders in zones verdeeld zouden worden op, grond van landschappelijke en na tuurwaarden) alsnog door te voe ren. Hoewel daar volgens de PvdA een politiek draagvlak voor bestaat, trekt de fractie het voorstel om dit plan op te poetsen terug. Dit in af wachting van de herziening van het bestemmingsplan buitengebied, waaraan momenteel gewerkt wordt. „Mijn fractie blijft van mening dat we voor het plan buitengebied de landschappelijke en natuurlijke waarden van onze gemeente als uit gangspunt dienen te nemen", zei Van der Linde. „Dat dit een beper king voor onze eigen agrariërs kan inhouden, is ons bekend. Het maakt planologisch, maar ook voor de Thoolse burgers, niet uit wie de overlast veroorzaakt. Het algemeen belang van onze burgers dient in dezen voorop te staan." De land schappelijke en natuurlijke waarden stonden dan ook in de oorspronke lijke motie die de PvdA, gesteund door RPF/GPV, indiende. Maar de formulering ontbrak in de tekst die uiteindelijk raadsbreed werd ge steund. Een tweede motie kwam van het CDA en was mede ondertekend door VVD, AOV en D66. „De be doeling is dat de raad hiermee een duidelijk signaal wenst te geven aan hogere overheden, hoe hij denkt met het vraagstuk om te wil len gaan. Anderzijds naar de bevolking van onze gemeente aangevend dat niet alles kan wat sommigen graag zou den willen", aldus W.C. van Kem pen, die zei dat zijn fractie had ge constateerd dat er verschillend ge dacht wordt over de richting waar mee het met de intensieve veehou derij uit moet in Tholen. „De CDA- motie ondersteun ik", reageerde J. van den Donker (D66). „Maar nu ook de PvdA met een motie komt, stel ik vast dat ze mekaar niet bij ten. Hopenlijk zijn ze ineen te schuiven. En anders steun ik ze bei de." De dagen voorafgaand aan de raadsvergadering was er al overlegd tussen de politieke partijen en dat werd vervolgd gedurende de schor sing waarin burgemeester en wet houders hun reactie op de opmer kingen van de fracties voorbereid den. Gemakkelijk was het niet, maar men kwam eruit. Beide teksten werden in elkaar geschoven, waar bij de voorwaarde voor grondge bonden bedrijfsvoering (CDA) en het uitgangspunt van de landschap pelijke en natuurlijke waarden (Pv dA) van het buitengebied werden geschrapt. Het compromis werd vervolgens door alle partijen onder schreven, waarmee de Thoolse po litiek in ieder geval een eenduidig signaal afgeeft. De motie zal ver stuurd worden naar de ministers van landbouw en van ruimtelijke ordening en milieubeheer, de Twee de Kamer en naar gedeputeerde en provinciale staten. vdiec reclamestudio drukkerij Communicatie Centrum printservice Advertentie 1^4. De tekst van de motie intensieve veehouderij, zoals die door de gemeente raad is aanvaard, volgt hieronder. De cursieve gedeelten stonden ook in de PvdA-motie, de vetgedrukte gedeelten in de CDA-motie. De raad van de gemeente Tholen, in openbare vergadering bijeen op 27 ok tober 1997. Gezien de door de raadsfracties ingediende algemene beschou wingen; overwegende: dat de standpunten van de diverse fracties met betrekking tet de inten sieve veehouderij (varkensmesterijen) onvoldoende samenhang verto nen; dat het woon- en leefklimaat van de Thoolse burgers door de intensieve veehouderijbedrijven ernstig wordt aangetast; dat het door onderstaande fracties voorgestane beleid in dezen, inhouden de: a. geen mogelijkheden tot omschakeling; b. geen mogelijkheden tot nieuwvestiging; c. maximaal 1000 m2 bedrijfsoppervlakte als neventak op bestaande bedrijven; d. alleen bouwen op bestaande bouwblokken; e. ten aanzien van reeds gevestigde veehouderijen een stringent milieu- handhavingsbeleid te voeren; f in die gevallen waarin ondanks de bepalingen in de algemene wet mi lieubeheer toch hinder ontstaat voor woonconcentraties, de praktische gevolgen van die wettelijke maatregelen voor te leggen aan hogere over heden, het meest concreet verwoordt wat het overgrote deel van de inwoners van de gemeente Tholen verwacht, en tevens weergeeft hetgeen bij de raad der gemeente Tholen leeft; nodigen het college van burgemeester en wethouders indringend uit boven genoemde punten te hanteren als uitgangspunten voor het te voeren beleid dienaangaande; besluiten voorts deze motie ter kennis te brengen van de ministers van LNV, VROM, de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het college van gedeputeerde staten van de provincie Zeeland en de leden van provin ciale staten van Zeeland; en gaan over tot de orde van de dag. De stichting Varkens Nee zal morgenmiddag (vrijdag) om vier uur in Sint-Maartensdijk de inge zamelde handtekeningen aanbie den aan burgemeester Van der Munnik. Dat gebeurt op een lu dieke manier op de Markt, voor het gemeentehuis. De stichting roept de tegenstanders van de 'roze invasie' op daarbij massaal aanwezig te zijn. De VPRO-tele- visie maakt opnamen voor het progt anima Lopende Zaken, waarin eerder de varkensproble- matiek in de Zeeuws-Vlaamse ge meente Oostburg werd belicht. Behalve de overhandiging van de handtekeningen, zal ook een ge sprek met varkenshouder A. van Genugten (hij heeft aan de Noor- mansweg bij Scherpenisse een stal) en advocaat mr. J. van Gro ningen in beeld worden gebracht. Mogelijk wordt een beroepskracht zijn opvolger, want burgemeester Van der Munnik sprak maandag tij dens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad over 'versterking van de brandweer met financiële gevolgen'. Schouwen-Duiveland heeft al zo'n beroepskracht, Veere benoemt er binnenkort één. „We zijn er ook reeds langer over bezig", zegt Steenpoorte. „B. en w. zullen een keuze maken tussen het benoe men van een beroeps-brandweer man of een groter beroep doen op de regionale brandweer in West- Brabant." Onder dankzegging voor de bewe zen diensten kreeg Steenpoorte for meel per 15 oktober eervol ontslag als brandweercommandant. „Ik moest keuzes maken. Het werk voor de brandweer deed ik puur als vrijwilliger, naast mijn baan bij de gemeente. En hoewel ik een berg werk in de brandweer stak, bleef er nog het een en ander liggen. Je hebt de verantwoordelijkheid voor 84 vrijwilligers met alle eisen volgens de arbo-wetgeving. En er is regel matig overleg: met de staf, de groepsleiders, de onderdeelscom missie en de regionale brandweer. Het werk voor de brandweer zal er in de toekomst niet lichter op wor den. Dat geldt ook voor de werk druk bij de gemeente, waar we in een veranderingsproces zitten. Bo vendien krijgen we volgend voor jaar met een nieuw bestuur te ma ken. En ik heb ook nog een gezin. Bovendien is de gezondheid be langrijk. Hoewel ik na het auto-on geluk goed hersteld ben, heb ik toch nog steeds minder kracht dan voor die tijd. Ik ben 1 februari 1984 enthousiast als brandweercomman dant begonnen, maar nu heb ik toch de knoop door moeten hakken: het valt niet langer te combineren." B. en w. zullen zich nog beraden over de (tijdelijke) invulling van de vacature. R.J. Weggemans uit Sint- Maartensdijk is ondercommandant, J. de Feijter uit Sint-Maartensdijk en G. Akershoek uit Tholen kader leden. Deze drie fungeren bij toer beurt als officier van dienst voor de gemeentelijke brandweer. Toen Steenpoorte 1 juli 1993 hoofd ge meentelijke ontwikkeling werd, nam De Feijter (chef milieu- en bouwzaken bij de gemeente Tho len) een aantal administratieve brandweertaken van hem over. Voor die tijd mocht Steenpoorte zijn brandweerwede nog tijdens zijn werk doen op de afdeling bouwza ken van de gemeente, maar na zijn promotie tot afdelingshoofd kon dat niet meer. Brandweercommandant L. T. Steenpoorte stopt ermee. SGP en CDA zetten vraagtekens bij convenant groen-labelstal Schor Sint-Annaland niet zo belangrijk als voedselbron Echtpaar Slager-Moerland in Scherpenisse zestig jaar getrouwd Veel variatie op hobbybeurs, maar weinig Poortvliets publiek Dijk is meer dan zeewering aan de Klaas van Steelandpolder Reuzenvoederbiet en late spercie- bonen in Thoolse volkstuintjes In kwart eeuw is kwaliteit vogels van leden De Vogelvrienden flink verbeterd Sportvissers buiten de prijzen op nationaal kampioenschap Smerdiek en Stavenisse op scherp voor onderling treffen LEVEN, DAT IS NIET IN LEVEN ZIJN, MAAR GEZOND ZIJN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De hulp aan slachoffers van misdrij ven, geweld en ongelukken mag niet op de tocht komen te staan. Dat heeft J. van den Donker (D66) gezegd in de gemeenteraad, waar de subsidie-aan vraag van de stichting slachtofferhulp Zeeland voor volgend jaar aan de or de kwam. Gevraagd is om de bijdrage te verhogen van 42,5 naar 72,5 cent per inwoner, gezien de kostenstijging als gevolg van het groeiend aantal slachtoffers. Tholen wil niet verho gen en vindt dat de organisatie maar prioriteiten moet stellen. „Betekent dat nóg minder hulp? De stichting creërt de slachtoffers immers niet zelf', zei Van den Donker. Wethouder Versluys zei dat de instelling eerst or ganisatorisch de zaak goed op een rij zal moeten zetten en met duidelijke financiële verslagen komen. Geen en kele andere fractie ging op de aan vraag in. Wél stelde de SGP enkele andere posten aan de orde. Zo wil ze geen extra geld uittrekken voor de stich ting jeugd- en jongerenwerk en de jeugdsoos Sint-Annaland; het frac tielid L. Walpot bovendien niet voor de openbare bibliotheek. Vrijdagavond maakte ze alvast ken nis met de vrijwilligers tijdens het afscheid van Van den Bogaard op de sportvissersboot Frisia in de ha ven van Sint-Annaland. Berkelaar, die is aangenomen door de stichting jeugd- en jongerenwerk Tholen en betaald wordt door de gemeente, vindt het belangrijk dat de Thoolse jeugd zich kan ontspan nen. In jeugdsozen bijvoorbeeld. „Voor jongeren is het hebben van een eigen plek heel erg belangrijk, een plek waar je je vrienden kan ontmoeten." Hoewel ze het niet ver wacht had, weet ze inmiddels dat er ook op Tholen door jongeren over last wordt veroorzaakt. „Hier speelt ook de problematiek met alcohol en drugs. Via de stichting jeugd- en jonderenwerk zullen we proberen daar samen met andere instanties zoals de politie en het Zeeuws cen trum voor alcohol en drugs een op lossing voor te vinden. Dus deelne men in een netwerk voor kind- en jeugdzorg." Behalve dat heeft ze ook andere pijlen op haar boog. „Er is een gro te groep jeugd die niet bereikt wordt. Voor hen zal je ook bereik baar moeten zijn. Dat is vaak moei lijk." Op welke manier dat gestalte moet krijgen, is nog niet duidelijk. Berkelaar gaat eerst informatie in winnen bij vrijwilligers, medewer kers van het jongeren advies- en in formatiebureau en bij het bestuur van de stichting. Berkelaar ziet in haar werk op Tho len aan aantal zaken terug waar ze zich in het verleden mee heeft be ziggehouden. Haar ervaring met jongeren is ruim. Ze werkte als ambtenaar bij de gemeente Goes en coördineerde daar de jeugdhulpver lening, gericht op alcohol en drugs. Ook gaf ze voorlichting op scholen. Verder bereidde ze de jongeren ad vies- en informatiebureaus voor, waarvan in Goes de eerste van Zee land verrees. Vier jaar lang was ze directeur van de kinderopvang in de ganzestad. En in Middelburg hie|i ze zich een jaar bezig met 'rand groepjongeren', in dit geval meisjes en jongens die vroegtijdig de school verlaten hadden. Op de voormalige streekschool in de Zeeuwse hoofdstad gaf ze lessen Nederlands en maatschappijleer voor allochtone jongeren en daar voor was ze als groepsleider werk zaam op een schippersinternaat in Limburg. De jongerenwerkster is voor 24 uur aange steld. De vertrek kende Van den Bo gaard vindt dat te weinig voor het werk dat er van de jeugdwerker wordt verwacht. Berke laar: „Of het genoeg is, weet ik niet. Dat zal de tijd leren. Ie der heeft natuurlijk zijn eigen werkwij ze. Ik kan daar nu nog niks over zeg gen. Het hangt er ook van af, hoe zelfstandig de groe pen draaien." Op de Frisia namen vrijwilligers, het be stuur en wethouder J. Versluys afscheid van Van den Bo gaard. De vertrek kende jongerenwer ker wilde geen offi ciële bijeenkomst, maar het liefst een avondje vissen. Na mens het stichtings bestuur zwaaide J. Kloet van den Bo gaard Jof toe. Vol gens Kloet is er on der Van den Bo gaard in korte tijd veel tot stand geko men. „Er was al be hoorlijk wat geregeld, maar er kwam meer bij zoals een roefeldag, jeugdsozen in Tholen, Sint-Anna land, Sint-Maartensdijk, een kin dervakantieweek en zelfs een inter nationaal uitwisselingsprogramma." Dat op poten te zetten, was volgens Kloet een zware taak. „Tholen mag trots op je zijn. Ron is hier eigenlijk niet meer weg te denken, ook al was hij hier maar drie jaar." Kloet benadrukte de be langrijke rol die vrijwilligers ver vullen in het jeugd- en jongeren werk. Om het afscheid luister bij te zet ten, stroomde de Frisia vol met de muzikanten van de Neutekraekers uit Oud-Vossemeer. Zij begeleidden een lied met tek sten die op Van den Bogaard en zijn werk betrekking hadden. Op een scherm werden bij elk couplet car toons vertoond, gemaakt door Ri chard de Beeld uit Sint-Maartens dijk, steeds met Van den Bogaard als middelpunt. De prenten kreeg Van den Bogaard op klein formaat ingelijst mee van Jacolien Deurloo. Ineke van Helmondt van Technika 10 overhandigde hem een kruis hout, een gereedschap waarmee in de cursus voor meisjes wordt ge werkt. Van den Bogaard bedankte ieder een. „Ik was het werk niet zat, ook de mensen niet. Ik zou het niet heb ben gekund zonder het enthousias me van de vrijwilligers. Ik moet nog maar afwachten of het daar ook zo leuk wordt als hier." Wil Berkelaar uit Heinkenszand woont al lang in Zeeland, maar kende Tholen 'al leen van de kaart.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1