Landbouw wil invloed in waterschap houden Uitbreiding veiling Sint-Annaland Beter om handen ineen te slaan dan om elkaar te bestrijden Beperkte stijging van nutstarieven Sluipwegen Poortvliet afgesloten Auvergnepolder voor plaatselijke en regionale bedrijven Melden stank ook buiten kantooruren fe. Planning is dat rondweg in februari te berijden is Boodschap op PvdA-ledenvergadering over varkensinvasie Stichting Varkens Nee bij PvdA: Donderdag 23 oktober 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Werkgroep regelt kandidaatstelling De ZMO-bestuurders mevr. C.L. van Dalen-Doeleman en E. Hage uit Scherpenisse en L. de Oude uit St. Phi- lipsland zoeken kandidaten- en plaatsvervangers voor de waterschapsverkiezingen. Daarmee willen ze vanuit de agrarische sector zoveel mogelijk vertegenwoordigers in het waterschap Zeeuwse Eilanden zien te krijgen. Niet alleen in de traditioneel bij de landbouw behorende ca tegorie ongebouwd (de grondeigenaren), maar ook voor het gebouwd (de huiseigenaren) en de ingezetenen (alle inwoners). Zoomweg-noord gewijzigd in de inspraak Budelpack Extra belasting Alleen prijsindex gezinsconsumptie Delta Nutsbedrijven garandeert dat zij de tarieven voor de kleinverbruiker tot en met het jaar 2000 niet sterker laat stijgen dan de prijsindex voor de gezinsconsumptie. Voor zover het door Delta te beïnvloeden bestanddelen betreft, zijn de tarieven de laatste jaren niet verhoogd en zullen die ook in 1998 weer gelijk bleven. Alleen de ontwikkeling van de brandstofprijzen en de stijging van de regulerende energiebelasting op gas zullen in de ta rieven worden verwerkt. Vrijdags en zaterdags GEOPEND 8MM - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de Hogeweg en de Schapenweg bij Poortvliet aan één kant tijdelijk afge sloten. Dat gebeurde op verzoek van de bewoners. De twee wegen werden door veel bestuurders gebruikt als sluiproute in verband met de werkzaamheden voor de aanleg van de rondweg te Poortvliet. Asfaltering Bergen op Zoom zoekt partner voor ontwikkeling General Electric Natuurwaarden De stichting Varkens Nee wil dat er een gemeentelijk meldpunt komt voor stankoverlast buiten kantooruren. Na vijf uur kunnen klachten over stank wel gemeld wor den op de milieuklachtenlijn van de provincie maar is er op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk niemand te bereiken. Nota's herzien om varkens te kunnen weren De waterschapsverkiezingen vallen 4 maart 1998 gelijk met de ge meenteraadsverkiezingen, zodat de inwoners van Tholen en St. Philips- land die dag twee keer hun stem kunnen uitbrengen. Voor de raad met de stemmachine en voor het waterschap met het klassieke potlood en een nieuw, cir kelvormig stembiljet. Overigens kunnen er maar drie Tholenaren als hoofdingeland in het waterschap Zeeuwse Eilanden gekozen worden: voor het onge bouwd, gebouwd en de ingezetenen elk 1. De vierde, die voor het bedrijfsge- bouwd, wordt door de Kamer van Koophandel aangewezen. Tholen telt momenteel twee dage lijks bestuurders (gezworenen): G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer en J.L.C. Mol uit St. Maartensdijk. De eerste werd gekozen namens de categorie ingezetenen, de tweede namens de pachters. Die laatste ca tegorie vervalt in de nieuwe situ atie. Het gewijzigde ontwerp-tracébe- sluit voor de A4, de weg Dintel- oord-Bergen op Zoom, doorloopt momenteel de inspraakfase. Op 5 november is er in Steenbergen een hoorzitting over de gewijzigde au tosnelwegroute. De Zoomweg- noord, met twee keer twee rijstro ken, sluit in Bergen op Zoom aan op de snelweg A58 naar Vlissingen, loopt oostelijk van Halsteren, Le pelstraat, Klutsdorp en Steenbergen (maar westelijk van Welberg) en sluit bij Dinteloord aan op de twee- baansweg naar de A29 (richting Rotterdam). Als gevolg van eerdere inspraak zijn extra maatregelen ge troffen in verband met geluidhin der. Ter hoogte van Welberg wor den langs de oostkant van de weg langere en deels hogere geluids schermen geplaatst. Aan de west kant van de weg komt, tussen de Franseweg (Steenbergen) en Kluts dorp, een vrijliggend fietspad. En ter hoogte van de aansluiting met de Franseweg wordt de begrenzing van de weg aangepast. In totaal zal voor ongeveer 50 huizen minder de geluidsnorm opgerekt hoeven wor den. Vanaf 4.50 m wordt de zijkant van de nieuwe overkapping naast de St. Annalandse veiling dicht gemaakt. Inmiddels is men aan het dak be zig. Uit veiligheidsoverwegingen zijn er netten gespannen voor de bouwers. Rechts naast de bestaande gebou wen wordt de St. Annalandse vei ling uitgebreid met een overkap ping van 1500 m2. Eerder kwam de uitbreiding van de droogappa- ratuur voor gras- en bloemzaden al gereed. Totaal is daarmee een investering van 350.000 gulden gemoeid. De leden hadden half april daar voor al de goedkeuring gegeven, zodat het slechte aardappelsei zoen met lage prijzen en daar door lagere provisies voor de vei ling, niet van invloed was. De vei ling had namelijk een flinke pot gevormd door de opheffing van het Centraal Bureau van de Tiiin- bouwveilingen in Nederland, wat 170.000 gulden opleverde die in de nieuwbouw werd gestoken. De uitbreiding van de droogappara- tuur (kosten 75 mille) kwam al goed van pas en maandag moest er droogruimte worden bijge maakt omdat er dahlia's snel ge oogst werden in verband met ko mende nachtvorsten. Een over eenkomst met de Noord-Holland se zaadfirma HEM, waarvoor J.L. van Iwaarden agent is, levert de St. Annalandse veiling ook ex tra werk op. HEM heeft een voorschoningsmachine in de vei ling gezet om vrachtkosten naar Noord-Holland te besparen. Aangezien de gebouwen door de groeiende drogerij-activiteiten voller zijn, is de overkapping zeer welkom om overdekt te kunnen laden en lossen. Remco uit Veghel bouwt een loods van 22 meter breed en 68 meter lang met een goothoogte van 6.60 m. Vanaf een hoogte van 4.50 m wordt de over kapping aan de zijkant dichtge maakt. Er is nog een grondwal verlegd omdat de nieuwbouw vijf meter het land in kwam. De loods met geïsoleerd dak en elektrische voorzieningen vergt 275.000 gul den. Samen werken en krachten bun delen. Dat is de beste manier om een dam op te werpen tegen de komst van megastallen voor var kens naar Tholen. Boeren, bur gers en politici moeten de handen ineen slaan in plaats van elkaar te bestrijden. Dat was de bood schap donderdagavond op de le denvergadering van de PvdA over de varkensproblematiek in café Smerdiek te Sint-Maartens dijk. De bijeenkomst werd door ruim twintig belangstellenden bijgewoond. De stichting Varkens Nee nam met twaalf leden een prominente plaats in. De PvdA-statenleden L. Vermeulen uit Oostburg en M. de Roy uit Vo gelwaarde riepen op tot samenwer king. Tussen actievoerders, ge meente, waterschap, bedrijven en provincie. En volgens akkerbouwer K. Steyaert, secretaris van de stich ting regionale bestrijding varkens invasie uit Zeeuws-Vlaanderen kan het tij voor Zeeland keren als de politiek het plan van de minister steunt om de sector te herstructure ren. De Thoolse PvdA-fractie wil bloemdijken aanwijzen om de bouw van stallen tegen te gaan. Volgens Vermeulen is er geen mi lieuruimte meer in Zeeland voor in tensieve veehouderijbedrijven. Aan de hand van cijfers toonde ze aan dat de mestproductie in de provin cie en de mestimport toeneemt en nu al vier keer zo groot is als wen- selijk wordt geacht. Bovendien wordt volgens haar ook niet alles legaal 'gedumpt.' „Zelfs al zouden we stoppen met de import van dier lijke mest en zouden we het in het voorjaar uitrijden (gunstiger omdat het dan door de gewassen wordt opgenomen -red.) in plaats van het najaar, dan nog is er te veel." Het ministerie wil geen verplaat sing meer van stallen van concen tratiegebieden naar schone gebie den, maar volgens Vermeulen is Zeeland niet eens schoon. „Daar moeten we de minister van land bouw van zien te overtuigen." De PvdA zet vraagtekens bij het beleid van gedeputeerde staten. De fractie zou onder meer willen we ten hoe de mestimport gestopt zou kunnen worden. Ook wil de partij overleg met de landbouw om de mest in het voorjaar aan te wenden zodat de voedingsstoffen direct in de gewassen worden opgenomen. En voor gemeenten zou de provin cie een coördinatiepunt moeten in stellen om krachten te kunnen bun delen. „Tholen heeft een boze brief aan g.s. gestuurd naar aanleiding van uitlatingen van de gedeputeer de. We moeten maar eens ophouden met elkaar te katten. Samen werken is beter. Dat vindt ook de gedepu teerde." (Gedeputeerde Dek laakte de houding van het gemeentebe stuur van Tholen onder meer bij het opstellen van een bestemmings plan). Gemeenten zouden volgens de Pv dA controle moeten uitoefenen op het handhaven van de voorschrif ten. „Dat gebeurt ook bij de burger die een keuken aanbouwt, waarom bij de varkensbaronnen niet? Ge meenten aarzelen om varkensboe- ren aan te pakken omdat ze bang zijn voor schadeclaims. Maar wie handhaaft nu eigenlijk de wet?" Vermeulen hoopte dat gemeenten de provincie inschakelen om de krachten te bundelen. Ze hield ook een pleidooi om aansluiting te zoe ken bij andere organisaties, zoals het waterschap en bedrijven al dan niet in de toeristische branche, zo als Budelpack. En steun te zoeken bij de actiegroepen. „Daar zit veel deskundigheid." Ook zou de ge meente zich tot de landelijke poli tiek kunnen richten. En verder is het van belang om bestemmings plannen in overeenstemming te brengen met het streekplan. Vermeulen oogstte succes met haar pleidooi want het werd met applaus ontvangen. „Het is ons uit het hart gegrepen, reageerde mevrouw Heydra uit Oud-Vossemeer van de stichting Varkens Nee. En het tij lijkt wat te keren nu de nieuwe plannen van het ministerie voor een andere opzet van de var kenssector bekend zijn geworden. Volgens Steyaert pakt 'de herstruc tureringswet positief uit voor de provincie. Nieuwvestiging kan worden uitgesloten als de mestrech- ten niet meer verplaatst mogen worden van de concentratiegebie den naar de zogenaamde schone gebieden. Ook de grondgebonden rechten komen dan te vervallen. Verder verwacht hij dat de nieuwe richtlijn stankhinder voor veehou derij uit 1996, waarin afstanden zijn opgenomen waarbinnen stank is toegestaan, door de Raad van State van tafel zal worden geveegd. „In die nieuwe richtlijn moeten de bewoners in de buurt meer stank accepteren. Het ambtsbericht, een advies aan de Raad van State voor het beroep half november, veegt de vloer aan met deze richtlijn. Dat ziet er veelbelovend uit." Een groen-labelstal is .volgens de secretaris een wassen neus. „Die is op één ding gebaseerd: minder am moniak in de lucht. Maar de ammo niak wordt nu aan de mest gebon den. Dat betekende dat de varkens houders meer varkens konden gaan houden. Het aantal dieren werd ver dubbeld. Winst voor de varkens- boeren. Maar er kwam daardoor wel meer mest. Het uitrijden op het land is een extra belasting gewor den. Het is volledig uit de hand ge lopen." Steyaert bekritiseerde de stichting die de groen-labels uitreikt. Die be staat volgens hem voornamelijk uit vertegenwoordigers van organisa ties die belang hebben bij het bou wen van dergelijke stallen met veel dieren, zoals veevoederbedrijven, stallenbouwbedrijven en leveran ciers van materialen voor de bouw. De akkerbouwer was sceptisch over het bepalen van de mestruimte. „Bij de aanvraag van een milieu vergunning kun je dat niet toetsen. Je kan er geen stal op weigeren." Bij het toetsen van de aanvragen bleek wat de wet milieubeheer be treft alleen met bloemdijken een blokkade opgeworpen te kunnen worden. „We hebben een gevecht moeten voeren om de bloemdijken aangewezen te krijgen. Hier lukt het niet omdat het moeilijk ligt bij de landbouwers. Alernatieven zijn er niet. Een convenant tussen boe ren en Staatsbosbeheer beschermt niet. En bij een plaatselijk ammo niakbeleid, tref je elke boer die vee houder is." Ook volgens Steyaert is het alleen mogelijk om een vuist te maken te gen de komst van de varkensstallen door samen te werken. „Boeren, burgers en de politiek moeten sa men wettelijke argumenten vinden. Het is vallen en opstaan, maar we gaan vooruit." Dat heeft Delta bekend gemaakt bij de presentatie van het onderne mingsplan 1998-2000. Dankzij de deelname in de productiemaat schappij EPZ zal de winst naar ver wachting toenemen van 22 miljoen gulden dit lopende jaar tot 57,3 miljoen gulden in het jaar 2000. Een deel daarvan gaat naar de alge mene reserve, wat een gunstige in vloed heeft op het beperkt houden van tariefsverhogingen. Wat elektri citeit betreft, zat Delta hoog in de boom, maar men is erin geslaagd om naar het midden op te schuiven. Ook voor de watertarieven gaat Delta meer naar het midden toe. De aardgasprijs zat in landelijk opzicht al aan de lage kant. Volgens het ondernemingsplan blijft de winst .redelijk op niveau' ondanks het feit, dat Delta moet gaan concurreren met andere leve ranciers in de nutswereld. De omzet zal gaandeweg toch stijgen naar ruim 850 miljoen gulden. Toch ver- De UJSTENMAKER vLCqpoetuwtn voor het 7USTWERK eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. wacht Delta dat kleinverbruikers door besparingsacties en hogere be lastingen gemiddeld 1,5% minder aardgas zullen afnemen. Ook de ge middelde afzet van drinkwater aan kleinverbruikers daalt naar ver wachting met 1%. Het elektrici teitsverbruik bij particulieren zal gelijkblijven, maar de industrie zal zowel meer gas, water als elektrici teit gaan verbruiken. Het glasvezelkabelnet van Zekatel zal begin 1998 worden voltooid. Naast radio- en tv-signalen komen er nieuwe diensten: telefonie en in ternet. Door verbreding van de pro ducten kan de werkgelegenheid bij Delta minimaal op peil blijven. Naast de kabelmogelijkheden, biedt het nutsbedrijf ook dienstverlening op het terrein van afvalwaterzuive ring en afvalbehandeling. Het op lossen van milieuvraagstukken staat hoog in het vaandel bij Delta. Daar in past ook de deelname in drie windparken en de ontwikkeling van enkele nieuwe windparken, maar op Tholen of St. Philipsland heeft Delta geen plannen. Om in de toe komst goed te kunnen blijven draai en, krijgt kostenbeheersing en de ontwikkeling van een verkoopafde ling hoge prioriteit bij Delta nuts bedrijven. Verkoop huurwoningen. Sinds de start van het verkoopbeleid heeft de Thoolse woningstichting Beter Wo nen 115 huizen verkocht, waarvan I in 1995 en 72 in 1996. Er staan nog een aantal leegstaande huurwo ningen te koop in Poortvliet, Scher penisse en St. Maartensdijk. - :"r- A Met borden en hekken, aan elkaar vastgemaakt met kettingen, is de Hogeweg bij Poortvliet halverwege afgesloten. De provincie is druk bezig om de nieuwe rondweg te laten aansluiten op de bestaande Lageweg. Daar voor is tussen de Kadijk en Paas- dijkweg één rijstrook afgesloten en het verkeer wordt met stoplichten over de andere baan geleid. Velen wilden geen vijf minuten wachten op groen licht en sloegen af, de Ka- dijk op en zo via de Hogeweg naar de Paasdijkweg. De bewoners van de Hogeweg vonden die forse toe name van de verkeersstroom voor hun deur te veel worden. Zelfge maakte borden met de dringende vraag om niet harder dan 20 km per uur te rijden, hielpen niet. De Poortvlietenaren vroegen daarom om een afsluiting van hun weg en het waterschap deed dat ook. Om te voorkomen dat het verkeer de af slag verderop via de Schapenweg zou nemen, werd ook deze weg af gesloten. „Als de verkeerslichten op de provinciale weg zijn verdwe nen, halen wij ook de afsluitingen weer weg", zegt een woordvoerster van het waterschap. Zo lang hoeft dat niet meer te du ren. Eigenlijk was het de bedoeling dat er al een omleiding via de nieu we rotonde zou zijn. Het verkeer moest dan via een stuk nieuwe weg en de rotonde naar de Stoofstraat rijden. Maar dat liep anders. „Het is heel druk in Zeeland en in heel Ne derland met asfalteringen. Wij wa ren nu pas aan de beurt. Bovendien speelde het slechte weer ons vorige week parten", zegt B. van den Berg, provinciaal opzichter bij de werkzaamheden aan de rond weg. Gisteren werd er echter wel begonnen met asfalteren. „Eerst wordt er een onderlaag aangebracht tussen de rotonde en de Lageweg. Maandag of dinsdag wordt de to plaag aangebracht. De planning is dat de omleiding in de loop v^n volgende week gereed is. Dan kun nen ook de stoplichten weg", aldus Van den Berg. Het stukje oude pro vinciale weg dat tussen de nieuwe rondweg en de Paasdijkweg over blijft, wordt eruit gehaald en ver malen tot brokstukken die dan weer gebruikt worden om een onder grond te maken voor het gedeelte van de rondweg tussen de twee ro tondes in. Momenteel wordt er aan de west kant van Poortvliet gewerkt aan grondverbetering om een grote dui ker aan te kunnen leggen in de wa tergang. Ook aan die kant zal een stuk oud asfalt gebruikt worden als onder grond voor de nieuwe laag. De planning is nu dat in februari het verkeer van de nieuwe rondweg ge bruik zal kunnen maken. Als de gemeenteraad van Bergen op Zoom donderdag 30 oktober groen licht geeft, komt er een onderzoek naar de haalbaarheid van een industrieterrein in de Auvergnepolder, aan het Schelde-Rijnkanaal te genover het stadje Tholen. Een gebied van 395 hectare moet de ruimte nood oplossen waarmee de stad al geruime tijd kampt. Wanneer het onderzoek positief uitvalt, zal het terrein in samenwerking met een particuliere onderneming ontwikkeld worden. Het onderzoek moet duidelijkheid verschaffen over de financiële, mi lieu-, waterstaatkundige, juridische, stedebouwkundige en maatschap pelijke aspecten van een industrie terrein in de Auvergnepolder. Hoe wel het hele gebied ten noorden van Bergen op Zoom - tot aan de autoweg van de Thoolse brug naar de Steenbergseweg - in het onder zoek wordt betrokken, nemen bur gemeester en wethouders van Ber gen op Zoom nog geen standpunt in over de grootte van het toekomstige industriegebied. Afstemming met bestaande bedrijventerreinen in de West-Brabantse gemeente én sa menwerking met andere gemeenten in de regio noemen b. en w. van groot belang. De gemeente Tholen is al toegezegd dat ze op de hoogte wordt gehouden, dit in verband met de geuite vrees dat er zware indus trie komt op een steenworp afstand van het stadje Tholen. Een nieuw Bergs bedrijventerrein moet in de eerste plaats voorzien in de plaatselijke en regionale behoef te, staat in het voorstel aan de ge meenteraad. Bovenregionale vesti ging zal pas mogelijk zijn nadat de haalbaarheid daarvan is aange toond. In de periode 1992-1996 groeide het aantal arbeidsplaatsen in Bergen op Zoom met 3% (dik 2% minder dan het Brabants ge middelde), terwijl de beroepsbevol king met zo'n 5% toenam. Het aan tal werklozen groeide in de jaren 1993-1996 met ongeveer 20%. Al lerhande gemeentelijke, regionale en provinciale rapporten heb ben de afgelopen jaren aange toond dat er in Bergen op Zoom behoefte is aan nieuwe industriegrond en dat de Au vergnepolder daarvoor in aan merking komt. Het braaklig gend deel van Noordland is eigendom van General Elec tric Plastics en die wil alleen verkopen als men elders ge compenseerd wordt. Een an dere mogelijkheid, de Augu- stapolder, valt af omdat dit gebied tussen twee woonwij ken ligt en daar geen moge lijkheid geschapen kan wor den voor transport over water. Want een haven wordt voor het nieuwe terrein van belang geacht. Om die reden kijkt ook de provincie Zeeland met argusogen naar de ontwikke lingen, zei de Thoolse burge meester Van der Munnik on langs. Het terrein Theodorus- havan is helemaal vol. Ontwikkelings- en participatiebe- drijf publieke sector (OPP), een dochter van de Bank Nederlandse Gemeenten. OPP zal het haalbaar heidsonderzoek - dat 1 oktober 1998 gereed moet zijn - uitvoeren en betalen (de gemeente Bergen op Zoom draagt 75.000 gulden bij) en bij een positieve uitkomst groten deels voor zijn rekening en risico ontwikkelen. Overigens zal dat in fasen moeten gebeuren. In het voorstel aan de gemeenteraad geeft het college een flink aantal zaken aan waarmee rekening moet wor den gehouden. In de eerste plaats de natuurwaarden van het Lange Water, de Verkorting en de Prinses- seplaat. Maar ook met de geluids zonering, de ligging ten opzichte van de gemeente Tholen, archeolo gisch waardevolle plaatsen, rfionu- mentale panden. En met het aanleg gen van infrastructuur (onder- en bovengronds) en groengordels, hoogspannings- en persleidingen, straalverbindingen, ontsluitingswe gen, ontwikkelingsmogelijkheden voor woningbouw en diverse ande re zaken. In een commissievergade ring heeft de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) ge meld dat naar aanleiding van de plannen grote onrust is ontstaan on der de vijftien agrariërs die in de Auvergnepolder wonen. De NCB is tegen industrievestiging in het ge bied, dat volgens het eind vorig jaar vastgestelde bestemmingsplan 'waardevol agrarisch gebied' is. In de commissies ruimtelijke ordening en economische zaken was ondanks dat een ruime meerderheid vóór het haalbaarheidsonderzoek. De aanleg van de A4 (Zoom weg-noord) wordt van vitaal belang genoemd voor de haal baarheid van het plan in de in tentie-overeenkomst die Ber gen op Zoom zal aangaan met Voor het gearceerde deel van de Auver gnepolder zal een haalbaarheidsonder zoek de geschiktheid als industrieter rein moeten aantonen. Links op het kaartje het Schelde-Rijnkanaal en het stadje Tholen. En juist buiten de kantooruren, zo als 's nachts en in de weekeinden, zou er meer stank door de varkens stallen geproduceerd worden dan overdag. „De varkensboeren weten dat er dan geen actie wordt ondernomen. In het weekeinde stinkt het dan ook meer dan doordeweeks," zei C.P. de Rijke van de stichting donderdag avond op de PvdA-ledenvergade ring in café Smerdiek. B. Tanzer uit Sint-Maartensdijk had bij de gemeente geklaagd over stankoverlast van de stal aan de Noormansweg in Scherpenisse toen de wind uit het oosten kwam. De controleambtenaar kwam drie kwartier later, toen de wind volgens Tanzer alweer een beetje was ge draaid en er niks meer te ruiken was. „Is dat een ontmoedigingsbe leid?," wilde hij weten van wethou der I.C. Moerland. De wethouder stelde dat er verschillende ambtena ren voor zijn aangewezen om con trole uit te oefenen en dat er zeker geen sprake van een ontmoedi gingsbeleid is. Volgens fractievoorzitter M.A.J. van der Linde heeft het zin om te klagen als gedurende een maand de stankoverlast wordt bijgehouden. „Je zou als actiegroep snuffelteams moeten instellen, maar dat neemt niet weg dat elke burger moet kun nen klagen. Maar er kan niet op elk moment een ambtenaar op af gaan." Landbouwminister Van Aartsen vindt een verdere ontwikkeling van intensieve varkenshouderijen buiten de concentratiegebieden in beginsel ongewenst. Dat schrijft de bewinds man aan de Thoolse stichting Var kens Nee. Van Aartsen kondigt een gedeeltelijke herziening aan van het structuurschema groene ruimte en de vierde nota ruimtelijke ordening extra, om zijn beleidsvoornemen ruimtelijk te verankeren. Bovendien krijgen gemeenten en provincies dan duidelijkheid voor hun bestem- mings- en streekplannen. De minis ter bedankt de actiegroep voor haar schriftelijke steunbetuiging met be trekking tot zijn plannen om de var kenshouderij te herstructureren. Daarbij gaat het om maatregelen die dierenwelzijn, dierengezond- heidszorg, milieu en ruimtelijke kwaliteit betreffen. 'Waarmee direct gestuurd kan worden op aantallen varkens, de condities waaronder en de gebieden en bedrijven waar deze varkens worden gehouden', schrijft Van Aartsen. Om schone gebieden zoals Zeeland schoon te houden, worden ruimtelijke eisen gesteld aan de verhandeling van varkens rechten. Deze rechten - een nieuw stelsel - kunnen onder bepaalde voorwaarden overgedragen worden. Verhandelen is toegestaan binnen de onderscheiden concentratiege bieden, maar ook daarbuiten. Nog niet in gebruik genomen grondge bonden mestproductierechten kun nen niet meer omgezet worden in varkensrechten, aldus de brief van de minister. Het ontwerp van de herstructureringswet is voor advies naar de Raad van State gestuurd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9