Nieuwe bedrijven PERSIA 1-1-2 Nieuw bestemmingsplan voor uitbreiding van gemeentehuis Militaire bond bij studievereniging Veiligheidsproject voor Sint-Annaland B. en w. willen bomen in de Van der Hoevenstraat niet rooien Spoeling is wordt dun bij werven brandweerlieden Plannen herbestratingen creatiever aanpakken Exclusief en voordelig DAAR RED JE LEVENS MEE 'i J Beslissing zal genomen worden door nieuwe gemeenteraad Klachten van bewoners worden aan de kant geschoven Donderdag 23 oktober 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Gemeente sluit aanvullende verzekeringen De werving van nieuw personeel voor de vrijwillige brandweer wordt steeds moeilijker. „De spoeling is dun", aldus b. en w. op vragen van de RPF/GPV-fractie in de Thoolse gemeenteraad. Nieuw netwerk Tholen Oud-Vossemeer St. Annaland Stavenisse St. Maartensdijk De zakenbank van Tholen Scherpenisse St. Philipsland Vooruitlopend op de instemming van de gemeenteraad met het uitbreidingsplan voor het gemeentehuis wordt de planologische procedure alvast gestart. Er is een voorontwerp-bestemmingsplan gemaakt en daarop kan iedereen reageren. Uiteindelijk zal de gemeenteraad het bestemmingsplan moeten vaststellen. Geen bijdrage fietspad langs de Tholensweg Wanklank Monumentenzorg Populaire toon Een creatieve besteding van gelden voor herbestratingen moet niet worden gevonden in de manier van inspecte ren, maar bij het voorbereiden van plannen. Dat zeggen b. en w. op vragen van de PvdA-fractie in de Thoolse gemeenteraad Pmt's vormen een thuis voor soldaten Studievereniging Calvijn hield donderdag haar eerste vergadering van het seizoen. Deze keer was het werk van de koninklijke Nederlandse militaire bond Pro Rege onderwerp van gesprek. De bond is bekend van de pmt's (protestantse militaire tehuizen). 123 jaar Gemeente heeft plan tegen overlast jongeren Als het aan burgemeester en wethouders ligt, zullen de bewoners van de Bur gemeester Van der Hoe- venstraat in Tholen zich nog minstens vijftien jaar moeten ergeren aan de bo men die daar op het trot toir staan. Een verzoek om de elzen weg te halen, wil het college niet inwilligen. Groei en bladval Naar de overkant Mega-disco Provincie dringt aan op opmaken van zorggeide Landelijk is waarneembaar, dat het werk van de vrijwillige brandweer man onder druk komt te staan. Om de nadelige gevolgen voor de be trokkenen dan wel hun werkgevers te beperken, heeft de gemeente Tholen aanvullende verzekeringen voor ziektekosten en arbeidsonge schiktheid gesloten. Het kader houdt zoveel mogelijk rekening met de beperkingen en inzetbaarheid van de vrijwilligers. Bij het zoeken naar nieuwe mensen, past het colle ge de eisen aan het aanbod aan. „Tot op heden slagen wij er echter gelukkig nog steeds in, voldoende vrijwilligers te werven voor de brandweer. Wij houden niettemin nadrukkelijk de vinger aan de pols", aldus b. en w. Ten aanzien van de alarmering on derschrijven ze de mening van de RPF/GPV-fractie, dat met name centralisten van alarmcentrales op alle niveaus grote kennis moeten bezitten over het werkgebied en de organisatie van hulpdiensten in dat gebied. „Daarnaast is het van groot belang, dat bij een melding de juis te procedures worden gevolgd. On derdeel daarvan is, dat in een geau tomatiseerd systeem de ligging van de plaats van de melding en de hulpdiensten die ter plaatse functio neren, worden gecontroleerd", al dus b. en w. Ze gaan verder nog in op vragen van de VVD en het CDA over het alarmnummer 112. „Om de com municatie tussen de regionale alarmcentrale en de gemeentelijke brandweerkorpsen optimaal te laten verlopen, zal het netwerk worden vervangen. Inmiddels is door technici van de regionale brandweer, het ministerie van binnenlandse zaken (dat deze operatie betaalt), de gemeente en de installateur ter plaatse onderzoek gedaan. Hierbij heeft men, als ge volg van onverwachte storingen, moeten omzien naar alternatieve plaatsen. Er is daardoor enige vertraging ont staan, maar volgens de regionale brandweer zal eind november/begin december het netwerk op Tholen vernieuwd zijn. De apparatuur zal dan voldoen aan de specificaties die ook in de rest van het verzorgings gebied van het streekgewest West- Brabant standaard zijn", aldus b. en w. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland van 20 septemter tot en met 17 oktober 1997. Solivaar yachting services, Boter markt 9, verhuren van zeiljachten en adviesbureau, geen personeelsle den. Deltabanket de Eendracht holding b.v., Edisonweg 4, het oprichten en verwerven van, het deelnemen in, het samenwerken met en het voeren van de directie over andere onder nemingen, alsmede het (doen) fi nancieren, ook door middel van het stellen van zekerheden, van andere bedrijven, geen personeelsleden. C.C.J. Hohner b.v., Wal 31, het doen van uitkeringen van pensioe nen, alsmede het beleggen van gel den in de ruimste zin des woords, geen personeelsleden. Angelique juwelier atelier, Boter markt 18, kleinhandel in sieraden, edelstenen en uurwerken, goud- en zilversmederij, 2-4 werkzame per sonen. Schoonheidssalon Beau Belle, Gar- nalenstraat 3, schoonheidsverzor- gingsbedrijf, geen personeelsleden. 't Zeepaardje, Ring 28, cafetariabe- drijf, 1 werkzame persoon. Groene Beer Zuid-West, Voorstraat 23, groot- en kleinhandel in schoonmaakvezels, 1 personeelslid. Architectenbureau Robert Douwen- ga b.v., Molendijk 20, architecten bureau bouw, geen personeelsleden. A.G.M. Leemreijze holding b.v., Provincialeweg 11 a, het oprichten en verwerven van, het deelnemen in, het samenwerken met en het voeren van de directie over andere ondernemingen, alsmede het (doen) financieren, ook door middel van het stellen van zekerheden, van an dere bedrijven, geen personeelsle den. Leemreijze pluimvee b.v., Provin cialeweg 11 a, het exploiteren van een pluimveebedrijf, de groothan del in pluimvee en mengvoeders, het oprichten en verwerven van, het deelnemen in, het samenwerken met en het voeren van de directie over andere ondernemingen, 2-4 werkzame personen. De Winkel van Sinkel, Kaaistraat 4, kleinhandel in gebruikte en ongere- Perzen, Berbers, Kelims, Nepals,Gabbeh's. Fortuinshaat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 mÈÊÊÊiÊmm, Advertentie I.M. ABN'AMRO Ztebank Tholen, tel. 602852 St. Maartensdijk, tel. 662150 Advertentie I.M. gelde goederen en onder de han delsnaam Eunike wordt uitgeoefend het geven van massage op natuur geneeskundige wijze, 1 personeels lid. Thuiswerkcentrale de Schakel, Westpoort 44, thuiswerkcentrale, 1 personeelslid. A.J. Zwagemaker, Bosdreef 10, ad viesbureau op het gebied van (so ciale) verzekeringen inclusief fisca- liteiten, assurantiebemiddelingsbe- drijf, 1 personeelslid. A W international, Kaaistraat 10, adviesbureau op het gebied van be drijfsorganisaties en kantooroplei dingen, groothandel in kantoorma chines, 1 personeelslid. Kraansleutel, Julianastraat 5a, groothandel in condensors, verdam pers en regeltechniek voor de kou de techniek, 1 personeelslid. Paradise music, Langeweg 15, het geven van keyboardles en eventueel het verzorgen van optredens, het maken van demo's en muziekpro- ducties voor diverse geluidsdragers, 1 personeelslid. Double XX marketing communica tion b.v., Kerkring 1, adviesbureau voor automatiseringsprojecten op het terrein van telemarketing en communicatie, 2-4 personeelsleden. M.A. Zuidweg-Kosten, Wilhelmi- nastraat 1, de vervaardiging van en de kleinhandel in tuinbeelden en or namenten, 1 werkzame persoon. Voor een goede huisvesting van de ambtenaren is 550 tot 600 vierkante meter extra kantoorruimte nodig in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk. Daartoe zijn verschillende mo gelijkheden bekeken. Een extra ver- B. en w. van Tholen ontraden de raadsfracties van de PvdA en de VVD ten stelligste om een financiële bijdrage te le veren bij de aanleg van een vrij liggend fietspad langs de Tholenseweg. Volgens het Thoolse college moet Bergen op Zoom haar verantwoorde lijk nemen, want de Tholense weg ligt (na de toevoeging van Halsteren) op Bergs grondgebied. Het gemeente bestuur van Bergen op Zoom vindt de urgentie van het vrij- liggende fietspad echter on voldoende voor uitvoering op korte termijn. Binnen de be schikbare middelen bepaalt B.o.Z. of en zo ja, wanneer er verbeteringen worden uitge voerd. „Wij blijven daarvoor aandacht vragen", aldus b. en w. van Tholen. dieping aan de achterkant (de Blauwstraat) viel af omdat dit zo wel ruimtelijk, bouwtechnisch als financieel een onvoldoende oplos sing bood. Uitbreiding in de Kaai straat zou het karakter van die straat aantasten en is daarom ongewenst. Het aan het gemeentehuis grenzen de winkelpand in de Kaaistraat is de gemeente te koop aangeboden, maar daarop is niet gereageerd. Het betrekken van gebouwen buiten het gemeentehuis (zoals bibliotheek, watërschapskantoor of bankge bouw) zou een doelmatig en klant gericht functioneren in de weg staan en duurder zijn in het beheer. Het Utrechtse architectenbureau Würdemann voerde eind 1995 in opdracht van de gemeente een on derzoek uit en bekeek daarbij twee varianten, namelijk de Ds. de Bres straat en de Blauwstraat. De keus van het gemeentebestuur is geval len op de Ds. de Bresstraat, aan de westkant van het bestaande ge bouw. Dat levert 595 vierkante me ter op. Weliswaar zou verlenging van de vleugel aan de Blauwstraat net zo duur zijn, maar dat is niet wenselijk met het oog op de histori sche bebouwing in die omgeving. De bebouwing in de Ds. de Bres straat wordt een 'ruimtelijke disso nant' (wanklank) genoemd; de uit breiding van het gemeentehuis zou het straatbeeld daar aanmerkelijk verbeteren. Probleem is, dat de ge bouwen en de grond waarop het oog is gevallen, eigendom zijn van schildersbedrijf Hage. Daarmee is tot nu toe geen overeenstemming bereikt, zodat er rekening mee wordt gehouden dat een versnelde onteigeningsprocedure nodig zal zijn. Maar er blijft gezocht worden naar andere oplossingen, meldt een woordvoerder van de gemeente. De bedoeling is om de uitbreiding te realiseren in twee bouwlagen, blijkt uit het voorontwerp-bestem mingsplan. Met aan de achterkant een loopbrug naar de bestaande vleugel. Het steegje vanaf de Ds. de Bresstraat naar het parkeerterreintje achter de woningen blijft intact. De hoofdingang wordt in de richting van de Markt verplaatst, de monu mentale gevel bij de ramen open gemaakt en daarachter een glazen gevel gerealiseerd. De hele zuidelij ke gevelwand en de panden Markt 1, 3 en 5 zullen als rijksmonument aangemerkt worden. Het nieuwe bestemmingsplan komt in de plaats van het uit 1978 date rende plan 'Sint-Maartensdijk om geving raadhuis', dat geen moge lijkheden voor de beoogde uitbrei ding biedt. De aanbouw van tien jaar geleden zal eveneens in het plan verwerkt worden. Het totale bestemmingsplan 'gemeentehuis' zal in de toekomst worden opgeno men in een bestemmingsplan voor de oude bebouwde kom, dat ge maakt wordt mede op grond van de aanwijzing van de dorpskern tot be- scflermd stadsgezicht. In verband met dat laatste zal bij het wettelijk vooroverleg monumentenzorg wor den betrokken. Tot 12 november kan schriftelijk op het bestem mingsplan gereageerd worden. Op 5 november is er een inspraakavond in het gemeentehuis, voorafgaand aan een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening. De Thoolse politiek is overigens verdeeld over de noodzaak om het gemeentehuis uit te breiden. Het AOV vindt dat de representatieve vleugel van het gebouw aan de Markt uitkomst kan bieden bij het oplossen van het ruimtegebrek (b. en w. wezen dat tweeënhalf jaar ge leden al af). D66 wijst uitbreiding af zolang het college niet bereid is de efficiëntie van het gemeentelijk apparaat te onderzoeken en een ta kendiscussie op gang te brengen. Ook de VVD hamert bij herhaling op dit soort zaken. En de RPF/GPV kondigt in de algemene beschou wingen aan, nog twijfels te hebben of het gedachte uitbreidingsplan voldoende soelaas biedt voor de ko mende jaren. Want aan een 'repete rende breuk' wil de fractie niet meewerken. Hoofdmotief voor de uitbreiding moet ruimtegebrek zijn. Het CDA vindt de uitbreiding drin gend noodzakelijk. Tegelijkertijd haalt de partij uit naar VVD, D66 en AOV die 'graag de populaire toon inzetten als het over die inves tering van meer dan 5 miljoen gaat'. Deze fracties zouden met onvol doende onderbouwde argumenten het draagvlak bij de bevolking on dermijnen en weglopen voor hun verantwoordelijkheid als werkge ver. Een openbare behandeling door de gemeenteraad van de uitbrei dingsplannen nog vóór de verkie zingen zit er volgens het CDA niet in. De nieuwe gemeenteraad zal de uiteindelijke beslissing moeten ne- De PvdA had gevraagd naar alter natieve systemen voor het beoorde len van herbestratingen, waarvoor landelijk de zogenaamde CROW- normen gangbaar zijn. B. en w. vin den dat een objectieve methode, die door vele gemeenten wordt gehan teerd. Naarmate er langer volgens dit systeem gegevens worden verza meld, zal het inzicht in de materie groter worden en kan besteding van middelen zo mogelijk nog effectie ver worden, aldus het college. B. en w. van Tholen willen herbes- tratingsplannen niet bespreken in de raadscommissie openbare wer ken, waar de SGP-fractie om ge vraagd had. De raad bepaalt het budget en volgens de Gemeentewet berust de uitvoerende taak bij ons, aldus het college. Hoofdlijnen van beleid en reconstructieplannen ko men wel in de commissie. Het col lege is evenmin van plan om een in terim beleid te ontwikkelen voor verkeersknelpunten. De SGP had daarvoor gepleit omdat de fractie weinig gelukkig is met het aanpak ken van individuele knelpunten op basis van klachten van (groepen) burgers. B. en w. verwijzen naar een antwoord op vragen van de Pv dA, dat er in 1998 een meerjaren- ramming herbestratingen volgens het RAWEB-systeem wordt gepre senteerd met daarin een systeem voor fondsvorming. Verder zal via het project Duurzaam veilig inzich telijk worden gemaakt, welke voor zieningen gewenst zijn. Via Duur zaam veilig wordt gewerkt aan een gedragsbeïnvloedingsprogramma met de onderdelen handhaving, voorlichting en educatie. Voorzitter Duvekot opende de ver gadering en las uit Lukas 7 het ver haal van de hoofdman over honderd die voor zijn zieke knecht hulp zocht bij Jezus. Duvekot ging eerst nog even in op de aanstaande ver kiezingen in maart 1998. Hij me moreerde dat er steeds meer naar de lagere overheden (gemeente en pro vincie) toekomt. Hij noemde daar bij de verantwoordelijkheid voor het onderwijs. P. Koornneef van Pro Rege vertelde iets over het werk van de militaire bond. De organisatie werd in 1874 opgericht en telt inmiddels 70.000 donateurs. Pro Rege is voorname lijk bekend vanwege de pmt's. Daarvan zijn er in totaal 36 opge richt in onder andere Nederland, Duitsland en (de laatste jaren) in Bosnië en Kroatië. Het doel van de pmt's is om de militairen zowel in vredes- als in oorlogstijd een soort thuis te geven in hun omgeving. Vroeger waren er ook katholieke en humanistische militaire tehuizen, maar die zijn vervangen door alge mene. In de tehuizen van Pro Rege kun nen de militairen van alles doen, bijvoorbeeld dammen of schaken, iets eten of drinken en met elkaar praten. Ze kunnen er even bijkómen van hun ervaringen (in oorlogsge bied). Koornneef bezoekt regelma tig tehuizen in Bosnië en Kroatië. Na de pauze liet hij aan de hand van dia's zien hoe de eerste pmt's werden opgericht, maar ook hoe de laatste in Bosnië en Kroatië tot stand zijn gekomen. Nadat Koorn neef nog enkele vragen beantwoord had, besloot hij de avond met dank gebed. De gemeente komt met een plan ter bevordering van de veiligheid in Sint-Annaland in verband met de overlast van jongeren, vooral op za terdagavond en -nacht. Dat zeggen b. en w. op vragen van de PvdA- fractie in de Thoolse gemeenteraad. „De overlast in Sint-Annaland als gevolg van het fungeren als uit gaanscentrum van met name hore cabedrijven in de Voorstraat, is een reeds geruime tijd bestaand pro bleem. Frequent overleg tussen ge meente, horeca-ondernemers en po litie heeft tot nu toe niet tot afdoen de oplossingen geleid. Gezien de aard van de problematiek ligt een eenvoudige oplossing ook niet bin nen bereik", aldus het college. Het kondigt een beleid voor integra- Bewoners van de Burgemeester Van der Hoevenstraat (het gedeelte van de Burgemeester Van Lichtenberg straat tot aan de Burgemeester Van Berchemstraat) zijn de bomen op de stoep beu. Er werden brieven ge schreven naar de gemeente met het verzoek om de zestien jaar oude el zen (alnus corclata) te rooien. De gemeente wil daar echter niet aan omdat de klachten volgens b. en w. wel loslopen. Het gaat de bewoners erom dat de boomwortels tegels opduwen. Ver der heeft men last van vallende bla deren en bloemknoppen, de bomen worden te groot waardoor er min der licht door de ramen valt (de huizen kijken aan de voorkant uit op het oosten) en ze zouden een ge vaar voor de bebouwing vormen (bij storm bijvoorbeeld). Het dagelijks bestuur van de ge meente zet deze bezwaren aan de kant. B. en w. merken op dat er in de jaren zeventig fors is geïnves teerd in de aankleding van woon wijken. Groenvoorziening hoorde daarbij en in het kader daarvan werden in veel straten bomen geplant. Volgen het college wordt er regelmatig ge controleerd om te zien of de bomen onderhouden of vervangen moeten worden. Verder verwijzen burge meester en wethouders naar de bo- mennota uit 1989 waarin het beleid voor het beheer van bomen is vast gelegd. Volgens b. en w. brengt het feit dat er bomen staan met zich mee dat er ook minder prettige bijverschijnse len zijn zoals in de Burgemeester Van der Hoevenstraat. Het college meldt dat er 'incidenteel' sprake van is dat 'vanwege wortelgroei het trot toir niet geheel egaal ligt'. Overi gens wijst een bezoekje aan de straat uit dat van het tiental bomen dat er staat, het grootste deel in meer of mindere mate de tegels op duwt. Vallende bladeren en bloemknop pen horen er volgens het gemeente bestuur gewoon bij en zorgen niet voor 'onevenredig grote overlast'. Als het trottoir vanwege de bomen te smal wordt, moeten de mensen zonodig maar gebruik maken van het voetpad aan de overkant van de straat waar geen bomen staan. De elzen in de Burgemeester Van der Hoevenstraat zijn pas over vijftien a twintig jaar aan vervanging toe. Voor het afwijken van dit plan be staat er volgens b. en w. geen aan leiding, mede omdat dan ook ande re Tholenaren kunnen gaan klagen over bomen in hun straat. Belang rijk vinden b. en w. ook dat het rooien of vervangen van de bomen te veel geld kost. De bomen blijven, als het aan het gemeentebestuur ligt, dus staan. Al leen noodzakelijk onderhoud zal gepleegd worden. Een scheefgezak te boom, na een storm, werd ger ooid, maar een andere scheefstaan de els staat er nog omdat de ge meente het niet noodzakelijk vindt die te verwijderen. Het voorstel van b. en w. om in de Burgemeester Van der Hoevenstraat geen actie te ondernemen, wordt maandag 3 november voor advies voorgelegd aan de commissie open bare werken. Ie veiligheid aan, waarbij Sint-An naland prioriteit krijgt. De hier op gedane ervaring kan dan worden gebruikt voor de veiligheidsaspec ten bij alle zich hiervoor lenende ta ken in de gehele gemeente. Hierbij dienen alle mogelijke belangheb benden te worden betrokken", aldus b. en w. De ervaringen in Sint-Annaland kunnen o.a. benut worden voor de bestrijding van de kleine criminali teit en de bijverschijnselen van eventuele vestiging van een mega- disco op het industrieterrein Welge legen bij Tholen, zo antwoordt Jiet college op vragen van de RPF/GPV-fractie. Vooraf zullen aan de exploitant de nodige voorschrif ten opgelegd worden om overlast of verstoring van de openbare orde in de omgeving van de eventuele disco te voorkomen. De ondernemer zal via een bedrijfsplan moeten aanto nen, welke maatregelen in dit ver band genomen worden. Overigens besluit uiteindelijk de gemeenteraad over de vestiging van een disco op Welgelegen, benadrukken b. en w. Gedeputeerde staten hebben aan de Zeeuwse verzorgingshuizen ge vraagd om projectgelden voor de zorg op te maken. Het gaat om geld voor de zorg aan mensen die op de wachtlijst staan voor een plaats in een verzorgingshuis. De provincie constateert dat er nog maar weinig projecten zijn aangemeld. Ook is er geen exact beeld van de startdata van diverse projecten en hoe de be nodigde middelen daarvoor moeten worden ingezet. Gedeputeerde staten hebben begrip voor vertragingen vanwege het feit dat de zorgvormen in de projecten nieuw zijn. Maar het dagelijks pro vinciebestuur waarschuwt dat het geld dat dit jaar niet opgemaakt wordt, voor minstens 95 procent weer teruggestort zal moeten wor den in het algemeen fonds bijzon dere ziektekosten. Daarom advise ren g.s. de verzorgingshuizen om te bezien of er eventueel met inscha keling van de reguliere thuiszorgor ganisaties iets kan worden gedaan voor de noodzakelijke hulpverle ning aan ouderen die op een wacht lijst voor het verzorgingshuis staan. Als daarvoor desnoods de projec tomschrijving gewijzigd moet wor den, willen g.s. daaraan meewer ken. Tien jaar geleden werd de eerste uitbreiding van het gemeentehuis in de richting van de Ds. de Bresstraat gerealiseerd. Het gemeentebe stuur wil dat nu voortzetten ten koste van het schildersbedrijf Hage, dat rechts op de foto zichtbaar is. Onder meer de RPF/GPV is onge rust dat op termijn weer meer ruimte nodig zal zijn. In welke richting moet die dan gezocht worden? Noord- en oostkant komen volgens b. en w. niet in aanmerking. En ten westen van het schildersbedrijf staan appartementen van Beter Wonen. De bomen in de Burgemeester Van der Hoevenstraat zijn de bewoners een doorn in het oog.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7