'Geld naar Brabant storm in glas water' Nieuw leven voor vergeten industrieterrein van 5,5 ha. Van alle markten thuis in de ruwbouw DBnBBQflQBI Meestoof krijgt wielsteen uit AJP Zorg ambulancedienst over beschikbaarheid van verpleegkundigen AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT PvdA praat over varkens Uitbreiding Weggemans en grond voor 11 bedrijven 3 Donderdag lfc oktober 1997 53e jaargang no. 47 X J. Wesdorp: Plannen verpleging gaan door De ruzie tussen gedeputeerde staten van Zeeland aan de ene kant en zorgverzekeraar VGZ en de bejaardencentra Ten Anker en De Schutse aan de andere kant is een storm in een glas water geweest. Dat zegt directeur J. Wesdorp van De Schutse in Sint-Annaland. G.s. maak ten onlangs bezwaar tegen het feit dat geld dat bedoeld was voor de aanzet tot het maken van verpleeghuiska mers in De Schutse, voor een deel gebruikt werd voor een project in West-Brabant. Het al 13 jaar braak liggende, wat verborgen industrie terrein aan de Sportlaan in St. Maartensdijk wordt nieuw leven ingeblazen. Weggemans metaalbewerking en profielbeplating gaat er uitbreiden, maar daarnaast wordt er ruimte gemaakt voor elf nieuwe bedrijven. Er zijn al gegadigden en L. Beuken van de gelijknamige groothandel uit Bergen op Zoom verwacht dat het in dustrie begin volgend jaar zeer snel zal vollopen. Minder donors, 39 nieuwelingen Zekatel gaat 19 onrendabele huizen aansluiten Onderzoek naar leegstand smalstad Meer ritten Sinds 1984 Verpauperd Bedrijfswoningen Aanleunwoningen Gauw afkoelen Deze week Werkgroep standplaats nog niet gevormd Het wordt steeds moeilijker om verpleegkundigen te vinden die als vrijwilliger beschikbaarheidsdiensten wil len draaien bij de Thoolse ambulancedienst. „Via een uitzendbureau kunnen ze veel meer verdienen dan de rijksdaalder per uur die formeel in de cao geregeld is", zegt voorzitter J.D. de Korte. „We maken weliswaar re gelmatig gebruik van poolkrachten, maar die moeten we een hogere vastgestelde vergoeding betalen. Daarvoor is ons budget niet toereikend. Dat is een zorg." Een adver tentie leverde nauwelijks respons op. Binnenkort gaat de stichting met het streekgewest praten om een oplossing te zoeken. Daar kun je op bouwen E SCHELDE De wielsteen van smid C. Zuidweg uit Anna Jacobapol der siert voortaan streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland. De blauwe granieten steen van 3900 kilo is dinsdagmorgen dóór aannemingsbedrijf Gebr. Moerland in de Noordweg opgeladen en naar het museum aan de Bierensstraat gebracht. Daar ligt hij vlak voor de deur van de nieuwe museumschuur. Urn* Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ,0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. INIRINIRIMMIMI De voormalige betonfabriek in St. Maartensdijk heeft na 13 jaar verval weer een bestemming gekregen dankzij Weggemans metaalbewer king. Op de grond ernaast is ruimte voor elf kleine bedrijven. De bloedafname-avond van het Thoolse Rode Kruis heeft donder dagavond in Haestinge te St. Maar tensdijk minder donors getrokken dan vorig jaar oktober. Er waren 582 kandidaten, vanwie er 20 bij de steeds strenger wordende controle werden afgewezen. Onder de 562 mensen die werkelijk een halve li ter bloed gaven, waren 39 nieuwe donors. De eerstvolgende bloedaf name is donderdag 26 maart 1998 in Meulvliet te Tholen. Wie dan verhinderd is, kan mogelijk uitwij ken naar het St. Philipslandse Rode Kruis, dat volgend jaar de bloedaf name heeft gepland op 6 februari, 5 juni en 23 oktober. Zekatel gaat 19 zogenaamde onren dabele percelen buiten de bebouw de kommen aansluiten op het ka belnet, waardoor die bewoners ook een groot aantal t.v.- en radio-pro gramma's kunnen ontvangen. „Per aansluiting verdienen we de kosten niet terug, maar we doen het omdat ve door de aanleg van het glasve zelkabelnet graafkosten besparen. Het blijft echter onrendabel", zegt dhr. F. Tadema van Zekatel. De be trokkenen moeten het normale aan sluitingstarief van 300 gulden, ex clusief btw, betalen. Het gaat om 10 huizen aan de Hogeweg in Poort vliet, 4 aan de Molenvlietsedijk en 1 aan de Postweg in Tholen, alsme de in Oud-Vossemeer 2 aan de Mo lenweg en 2 aan de Molendijk. De gemeente Tholen gaat in over leg met de stichting Beter Wonen een nader onderzoek instellen naar de aard van de leegstand van huur woningen in St. Maartensdijk. B. en w. delen dat mee op vragen van de VVD-fractie in de gemeente raad. Volgens het college speelt het probleem van leegstand in de cate gorie huurwoningen alleen in St. Maartensdijk. Er staan zo'n 50 hui zen leeg. Eén van de mogelijke op lossing is verkoop. „Overigens is het maar de vraag, of door over dracht van huurwoningen aan parti culieren de leegstand tot een aan vaardbaar niveau van 2,5% kan worden teruggebracht. Er zijn mo gelijk andere oplossingen nodig", aldus b. en w. Het ambulancevervoer is volop in beweging. Zo moeten er regionale ambulancevoorzieningen komen, organisaties waarin het ambulance vervoer in een bepaalde regio beter gecoördineerd wordt. „Eigenlijk moet dit op 1 januari ingaan, maar voor Tholen is dat absoluut niet haalbaar", aldus De Korte. De stichtingsvoorzitter zegt met de re gio West-Brabant om de tafel te gaan. „Het streekgewest en het stadsgewest Breda voeren de ambu- lancetaak al uit. Daarnaast zijn er diensten in Tholen, Oosterhout en Andel. Wij zetten in op een zelf standige dienst." Eenvoudig zal het niet worden, weet De Korte. Het belangrijkste vindt hij dat de zorg voor de inwoners in stand blijft. „Het principe van hulp verlenen binnen een kwartier proberen we recht overeind te houden." De voorzitter noemt de kwaliteit van de Thoolse ambulancedienst goed, maar hij verhult niet dat het een probleem is om voldoende ver pleegkundig personeel paraat te hebben. „Overigens zijn de mensen die we hebben bijzonder goede krachten." De stichting wil met vrij willigers blijven werken, ook al ge zien het budget. Het centraal or gaan tarieven gezondheidszorg ba seert de vergoeding aan ambulance diensten op het aantal ritten dat ge maakt wordt. Dit jaar zal Tholen Hij kocht het terrein van de TNG Bank, die na een faillissement uit eindelijk de beschikking kreeg Over de voormalige grond van de Thool se Beton Industrie (TBI), die na het stoppen van de betonfabriek al di verse keren van eigenaar verwis seld was. „Voor ons is het puur een belegging", zegt Beuken, die in Bergen op Zoom pas 1,5 ha. grond bijkocht voor uitbreiding van zijn eigen bedrijf. „Weggemans, een klant van ons, wilde het perceel daarom een meevaller hebben. „Het aantal ritten stijgt enorm. In 1995 waren het er 450, dit jaar gaan we naar de 675. Natuurlijk stijgen daardoor ook de kosten", vertelt De Korte. Een goede verklaring voor de toename heeft hij eigenlijk niet. Weliswaar doet de dienst meer rit ten uit het stadje Tholen, dat voor heen vaak door Bergen op Zoom werd bediend, en zijn er dit jaar veel ongelukken gebeurd. Maar de voorzitter weet niet of dit het ver schil verklaart. De financiering van de ambulancediensten gaat overi gens veranderen. Er zal op basis van paraatheid - tijdvakken per et maal - betaald gaan worden. De Korte verwacht daar een heel be perkte inkomstenstijging van. De operatie mag het rijk namelijk niet meer gaan kosten. Volgens De Korte is binnen nu en enkele jaren vanalles te verwachten op het terrein van het ambulance vervoer. Hij hoopt dat Sint-Maar tensdijk als standplaats voor Tholen behouden kan blijven. Het streek gewest westelijk Noord-Brabant zou naar die standplaats een onder zoek instellen en daarvoor een werkgroep in het leven roepen met vertegenwoordigers van de ge meente Tholen en de Thoolse am bulancedienst. In december vorig jaar is daarover al gesproken, maar de werkgroep is nog altijd niet bij elkaar geweest, meldt De Korte. „We wachten de ontwikkelingen maar af." achter zijn bedrijf graag hebben. Een groot deel van de 5,5 ha. heb ik doorverkocht aan Weggemans en een ander stuk aan bouwbedrijf Van Houte. We gaan wegen op het ter rein aanleggen en elf percelen van 1505 tot en met 1920 m2 aan kleine bedrijven aanbieden. Weggemans zal dan graag de staalconstructie voor hen maken en Van Houte wil de beton storten e.d. De weg die naar de Schakelweg leidt, langs Dragon Plastics, hebben we erbij gekocht", aldus Beuken. De vervallen gebouwen van de voormalige TBI zijn door Wegge mans gekocht en inmiddels van een nieuw dak en nieuwe deuren voor zien. De wanden worden nog ver nieuwd. De grote loods wordt voor op- en overslag gebruikt. In juli 1984 werd betonindustrie de Thoolse, de doorstart-onderneming na het faillissement van de TBI, failliet verklaard. Van eerste hypo theekhouder de Credit Lyonais Bank kocht de gemeente in decem ber 1985 1 ha. grond bij de Scha kelweg, waarvan een deel werd doorverkocht voor uitbreiding van de zilveruienindustrie Gerard H. Polderman. In februari 1986 had de gemeente overeenstemming bereikt met Aar ding b.v. uit Nunspeet, een bedrijf met 400 personeelsleden en vele vestigingen, voor het stichten van een nieuwe afdeling betonwaren in de voormalige gebouwen van de TBI. De onderneming had ook de 50.000 m2 grond gekocht. Het gemeentebestuur was blij ge zien de verwachte werkgelegenheid voor 10 tot 20 mensen en op mid dellange -termijn zelfs 40 perso neelsleden. Van de plannen kwam echter niets terecht, hoewel de ge meenteraad in maart 1986 nog werd gevraagd om de eerder van Credit Lyonais gekochte 1 ha. gedeeltelijk door te verkopen aan Aarding, naast het stuk aan Gerard Polder man. Het argument van b. en w. was, dat Aarding ,een dermate grote groei van haar nieuwe betonactivi- teit in Sint-Maartensdijk voorziet, dat opnieuw uitbreiding van het be drijfsterrein gewenst wordt geacht.' In februari 1991 meldt het gemeen tebestuur een nieuwe eigenaar: Zwagerman international uit Neder- horst den Berg, die ruim 6,5 ha. grond van de voormalige betonfa briek had gekocht. Zwagerman wil de het terrein benutten voor de op slag en verhuur van verschillende technische voorzieningen. Daar naast zou de productie en revisie van diverse industriële activa ter hand genomen worden, zoals kra nen, pompen, compressoren en an dere toebehoren voor de off-shore en waterbouwkundige werken. Er zouden twee nieuwe hallen ge bouwd worden van 6000 m2. De werkgelegenheidsprognose van b. en w. was 20 mensen, wat verder zou worden uitgebouwd. Advertentie I.M. De centrale ligging tussen de grote havengebieden en de nabij gelegen handelshaven in St. Annaland had den de keuze van Zwagerman voor St. Maartensdijk positief beïnvloed. Ook die poging werd geen succes. Het terrein verpauperde en de jeugd vond er een royale speelplaats, waarbij de gebouwen van de vroe gere betonfabriek voor beschutting zorgden. Nu gaan Thoolse ondernemers de zaak aanpakken. Civiel Technisch Adviesbureau Scherpenisse heeft tekeningen gemaakt voor een ver kaveling van het grote terrein, dat inmiddels al wat opgeruimd is. ZIE VERDER PAGINA 18 Voorzitter drs. T.G.A. Westerveld van De Meestoof is ingenomen met de aanwinst. „Maar aan de andere kant betekent het een verarming, omdat de steen verdwijnt bij de smidse waar ze bij hoort." De steen lag al bij het bedrijf toen Zuidwegs vader dat in 1940 overnam van G. Roozemond. „In 1912 vestigde Roozemond zich aan de Noordweg. Met een paard werd de steen daar heen gerold vanaf de oude smidse tegenover Hof Rumoirt aan de Lan- geweg", weet de 70-jarige Zuid- weg. Een afbeelding van het ge- De ziekenfondsraad gaf voor dit jaar 1,5 miljoen gulden aan de VGZ om de zogenaamde substitutie (ver vangende zorg) in De Schutse en extra personeel te financieren. Dit was nodig in de aanloop naar de bouw van een verpleeghuisafdeling in De Schutse. Maar van dat geld ging 3 ton naar een West-Brabants project. Directeur Wesdorp van De Schutse ziet daar geen kwaad in. „Het is allemaal een storm in een glas water geweest. We kregen pas in juni te horen dat het geld be schikbaar was. Dan moet er in al lerijl een plan opgesteld worden, de zomervakantie kwam ertussendoor en dan is het jaar al bijna om. We hadden nooit het totale bedrag op kunnen maken. Het ging voor ons om minder dan een miljoen. En dat geld wordt gewoon dit jaar nog be steed op Tholen", zegt Wesdorp die ontkent dat er over de bestemming van de 1,5 miljoen geruzied is tus sen Ten Anker en De Schutse. „Ik snap niet waar de provincie zo'n ka baal over gemaakt heeft. Er is wel eens onenigheid geweest, maar dat ging over de twintig verpleeghuis bedden voor De Schutse. Inmiddels is dat echter allemaal ujt de wereld. Bovendien is er voor volgend jaar weer zo'n bedrag van 1,5 miljoen beschikbaar." De Schutse is in beweging. De plannen voor een afdeling van 20 verpleeghuisbedden in het verzor gingstehuis zijn bijna rond. Deze plaatsen werden door Ten Anker af gestaan aan het Sint-Annalandse zorgcentrum. Het project houdt in dat een aantal kamers van De Schutse verbouwd wordt zodat er een verpleegafdeling ontstaat. „De plannen zijn op papier al helemaal rond", zegt Wesdorp. „Ze moeten bruik van de wielsteen is te vinden in het fotoboek 'Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder toen en nu'. In de tijd dat wagens en karren nog geen luchtbanden hadden, was het aanbrengen van ijzeren banden rond de houten wielen een regelma tig terugkerend karwei. „De wagen maker kwam daarbij altijd helpen. In onze tijd was dat Jap van de Berg", vertelt de smid. De Anna Jacobiaan weet nog goed nu nog door de directies van De Schutse en Ten Anker worden be handeld en dan kan het beginnen." Maar eerst staat er nog een ander project op de rol. De Schutse wil dertig aanleunwoningen gaan bou wen in de tuin achter het tehuis. Te gen dit plan is echter bezwaar aan getekend door molenaar Verhage van de molen die vlak bij het be jaardentehuis staat. Het nieuwe complex zou de windvang van de molen verminderen. Ook J. de Boer uit de Bierensstraat heeft bezwaren. Hij vindt dat zijn woongenot wordt aangetast, omdat zijn achtertuin grenst aan het perceel van De Schutse. Tot slot ging ook woning- bouwstichting Beter Wonen in be roep omdat de aanleuningwoningen te dicht bij de bejaardenwoningen van de stichting in de Van den Bos straat zouden komen. Inmiddels is het conflict al tot de Raad van State gekomen. Overigens laat De Schut se zich hierdoor niet afschrikken. „We verwachten niet dat de bezwa ren gehonoreerd zullen worden. De voorbereidingen voor de bouw zul len dan ook naar verwachting in november beginnen", zegt Wes dorp. „De bouw zal ongeveer een jaar duren. En dan willen we als tij delijke oplossing de mensen wier kamers verbouwd worden tot ver pleegafdeling in de aanleunwonin gen huisvesten. Dat is misschien niet fraai, want voor vrijwel alle huizen hebben we al gegadigden, maar het is een noodoplossing." Hoofdaannemer voor de aanleunwoningen is Wel ling uit Breda. Wolter en Dros uit Goes verzorgt het installatiewerk en de bestrating wordt door aanne mingsbedrijf Moerland uit St.Anna land gedaan. De verpleeghuisafde ling is volgens Wesdorp op z'n vroegst eind 1999 of begin 2000 klaar. hoe het allemaal in zijn werk ging. „Had een oud wiel een kapotte velg of spaak, dan moest de band eraf. Er zat altijd een dikke laag roest tussen, waardoor de band te groot was voor het gerepareerde wiel. Was dat veel, dan werd een stuk uit de ijzeren band gehaald en deze in het vuur opnieuw aan elkaar ge weld. Was de band maar een beetje te groot, dan was er een apparaatje waarmee deze in elkaar gedrukt werd. 'Stuuke' heette dat." Voor een nieuwe band werd met een appa raatje de maat genomen, deze met een machine rond gemaakt en dan in het vuur gelast. Het houten wiel lag buiten op de wielsteen, vastge zet met een haak. Om de band eromheen te trekken, werd deze twee keer warm gestookt op een groot smidsvuur. „Twee mannen pakten de ijzeren hoepel dan op met behulp van haken. De één had er twee vast, de ander één. De band werd op het wiel getrokken, hier en Er gebeurt veel in dit gebouw, zegt scheidend beheerderspaar De Wit van 't Ouwe Raed'uus Herkenning en stuk historie in fotoboek over Oud-Vossemeer Leden zoeken vooral gezelligheid bij jubilerende Anbo Tholen Tholenaren loodsen vrachtwagen met valse papieren over Roemeense grens 'Niet willen' is geen grond om varkensstal te weigeren, maar nu tweede - anonieme - actiegroep tegen roze invasie Aan helft rijwielen van leerlingen Scheldecollege mankeert wat Initiatiefnemer Huijsse: Project schone dijken te mooi om te laten doodbloeden Jonge gymvereniging TVT gestopt na bestuurscrisis SPS en WHS vormen staart in tweede klas na nederlagen WIE OVER ZILVEREN KOUSEN BESCHIKT VINDT GEMAKKELIJK GOUDEN SCHOENEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De Zeeuws-Vlaamse anti-varkens man K. Steyaert (secretaris van de stichting regionale bestrijding var kensinvasie) en de PvdA-statenle- den mevr. L. Vermeulen (uit Oost burg) en mevr. M. Ie Roy (uit Vo gelwaarde) spreken vanavond (don derdag) in Sint-Maartensdijk op een PvdA-ledenvergadering gewijd aan de varkensproblematiek in Tholen. De consequenties voor het milieu, de groen-labelstal en het be grip grondgebonden veehouderij zijn zaken die aan de orde komen. Na de inleidingen is er gelegenheid voor discussie. De bijeenkomst vindt plaats in café Smerdiek aan de Markt en begint om acht uur. daar met een hamer een klap gege ven om hem op zijn plaats te bren gen en dan gauw afkoelen met wa ter", vertelt Zuidweg. Dat laatste was belangrijk, want door de hitte kon het houten wiel gemakkelijk in brand vliegen. Hoewel houten wielen met ijzeren banden gaandeweg verdwenen zijn, heeft Zuidweg de wielsteen na 1960 voor het laatst gebruikt. „Ik heb toen banden gelegd rond de houten wielen van een caravan." In de vloer van de smidse zit een ver kleinde versie van de steen zoals die buiten lag. „Dat is een echte molensteen. Die werd gebruikt voor kruiwagenbandjes", vertelt de smid. Behalve de wielsteen ging ook de bestrating eromheen mee naar het museum. „Het zijn echte waal steentjes, die in het oude patroon teruggelegd worden rond de steen", zegt Westerveld. De 36 cm dikke steen moet daar tien centimeter bo venuit steken. 'vwri*red) BOUWMATERIALEN SHOWROOM Geopend Ma. t/m Vr.: 07.30- 17.30 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur Geopend Ma.:13.00 - 17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 - 17.30 uur Vrijdag: 08.30 - 21.00 uur Zaterdag: 09.30 - 17.00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 0164-271500 Smid C. Zuidweg rechts) uit Anna Jacobapolder heeft de wielsteen van zijn bedrijf af gestaan aan het streekmuseum.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1