Noad '67 nestelt zich in de top door overwinningen op koplopers Smalstads Open zit helemaal vol Zwaluw ziet toekomst zonnig in met flink aantal jongere leden Ook Smerdiek presteert goed in de Zeeuwse klasse Zes Tholenaren vissen op w.k. aan kust Dover IF Hof v. Holland en Smit Boys aan de leiding Smurfenvoetbal bij Stavenisse Vossemeerse postduivenvereniging viert 75-jarig bestaan Donderdag 9 oktober 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 W WHS 3 klopt Oni met tien man Vosmeer 3 troeft Odio af Stavenisse krijgt te weinig Winst Smerdiek ondanks gemiste kansen Vosmeer 4 deelt punten Alle jeugdleden TOV strijden om titel Maikel Hommel en Fem me Verberk winnen ■MEULVUET" THOLEN Te groot Eerste winst Vosmeer had ruimer gemoeten Met nogal wat dertigers (en jonger) onder de 38 le den ziet het bestuur van postduivenvereniging De Zwaluw te Oud-Vosse- meer de toekomst zonnig in. De club bestaat volgen de week 75 jaar en viert dat zaterdag met een re ceptie, een buffet en een feestavond voor de leden. Ter gelegenheid van het jubileum hebben Frank Hommel en André Haver mans de historie te boek gesteld. Weinig vergaderingen Tentoonstelling Wekker Auto en t.v. Reserve tweede klasse De derde keus van WHS heeft het hoger geklasseerde Oni 2 verdiend met 3-1 verslagen. De ruststand was 0-1 in het voordeel van de Brabanders. WHS be gon in een 4-3-3 formatie, met de broers Richard en Michel de Jonge en Jan Fase in de voorhoede. De teams waren aan el kaar gewaagd en kregen gaandeweg bei den kansen om de score te openen. Oni zat de eerste 25 minuten feller op de bal en was net iets scherper in de duels. De van een blessure herstelde keeper Marco de Jonge zat goed in de wedstrijd en pa reerde enkele aanvallen van Oni waarbij die de buitenspelval had weten te omzei len. In de 20e minuut was het desondanks raak. WHS leed balverlies op het mid denveld aan de linkerflank en Oni profi teerde optimaal met een lob. WHS wist het duel meer naar zich toe te trekken en dat leverde enkele kansen op, maar geen doelpunten. Na de thee werd Perry Moerland gewisseld voor Sander West dorp en Michel de Jonge zakte terug naar het middenveld. Dit betekende meer scherpte voorin, wat al gauw resul teerde in de gelijkmaker die op naam kwam van Richard de Jonge. WHS drukte door en zette Oni volledig vast op eigen helft. Tien minuten na de gelijk maker kregen de Sint-Annalanders een indirecte vrije trap op de punt van het zestien-metergebied. Ad de Keizer schoot de bal loeihard langs de keeper (2-1). Mede doordat WHS zich hierna terug liet zakken en opgelegde kansen onbenut liet, kreeg Oni de gelegenheid om terug in de wedstrijd te komen. Met nog 25 minuten op de klok kreeg Jan Fa se een rode kaart. Dit nadat hij was gevloerd in het straf schopgebied en een opmerking richting scheidsrechter maakte toen deze geen penalty gaf en alle WHS-protesten ver wierp. Na afloop van de wedstrijd zette de arbiter de rode kaart om in twee gele, daarmee indirect zijn ongelijk toege vend. Maar in de wedstrijd floot hij na het incident bijna alles tegen de groen- witten. Oni kreeg een kans op de gelijk maker, toen een aanvaller alleen voor de doelman verscheen na slecht wegwerken door de verdediging. Hij probeerde het met een halve lob, maar De Jonge kon de bal nog net tot hoekschop tikken. Ook met tien man zocht WHS de aanval. Nadat Richard de Jonge enkele doelkansen onbenut had gelaten, werd hij in het strafschopgebied gevloerd. De arbiter wees nu wèl naar de stip en Ad de Keizer bepaalde de eind stand op 3-1. WHS staat nu vijfde op de ranglijst en gaat zaterdag op bezoek bij de nummer twee, Noad 2. Reserve zesde klasse Binnen een minuut nam Vosmeer 3 zon dag tegen Odio 5 de leiding. Een voor zet van Kees Timmermans werd tot twee keer toe gemist door Brabantse verdedigers, waarna Ron Vaders simpel afrondde. Het team uit Ossendrecht bood goed tegenstand en werd ook ge vaarlijk. Doelman Tjerrie v.d. Zande stak echter in een prima vorm en pareer de het schot van de doorgebroken spits. Even later ging Marco de Jonge zijn te genstander op snelheid voorbij, legde de bal breed op John v.d. Klundert en deze schoot hard in de rechter bovenhoek. De voorsprong had in de eerste helft nog groter kunnen worden, maar Vaders en Marco Hendrikse faalden alleen voor de keeper. Na de rust begon Odio sterk en drong Vosmeer terug op de eigen helft. Niettemin bleven de Tholenaren met en kele snelle counters het gevaarlijkst. Dankzij het grote loopvermogen van Hendrikse op het middenveld kreeg de thuisclub het spel na een kwartier weer in handen. Zoals elke week werden door Vosmeer heel wat scoringskansen geschapen, maar gemist. In de laatste tien minuten werd de Thoolse doelman nog eens goed op de proef gesteld; een afstands schot onder de lat werd door hem met een fabuleuze redding tot hoekschop verwerkt. Odio bleef aandringen tot Ron Vaders vijf minuten voor tijd deed waar voor hij er stond: hij speelde zijn man uit en bepaalde, alleen voor de keeper, de eindstand op 3-0. Noad '67 heeft zich in de top van de Brabantse vierde klasse genes teld. De Sint-Philipslanders zijn bezig met een goede opmars, na dat het team in de eerste drie du els vijf verliespunten opliep. Eerst werd koploper Chrislandia met 0-5 aan de kant geschoven. Zaterdag werd ook de nieuwe lei der DSE met 2-1 aan de zegekar gebonden, zodat de Sint-Philips- landers opgerukt zijn naar de tweede plaats en alleen nog ZPR voor zich moeten dulden. In de Zeeuwse klasse blijft Smerdiek door een 4-2 overwinning op ZSC eveneens op een gedeelde tweede plaats staan, met één punt ach terstand op koploper Nieuwland die een 5-4 overwinning op Stave- nisse behaalde. Vierde klasse De komende twee weken heeft No ad '67 geen competitieverplichtin gen. Zaterdag zijn de Sint-Philips- landers vrij, terwijl een week later de tweede bekerronde gespeeld wordt. „Gezien de goede resultaten in de laatste weken ben ik niet zo gelukkig met deze onderbreking", concludeert trainer Kees Stoutjes- dijk. „Maar nu wij zaterdag vrij zijn zakken we automatisch iets op de ranglijst, doordat we een wed strijd minder gespeeld hebben. Dat komt weer wel goed uit, want er moet op deze jonge ploeg geen gro te druk worden gelegd", aldus de trainer van Noad. Tegen DSE werd zaterdag in de eerste helft de basis gelegd voor de overwinning. Al in de achtste mi nuut trof Erik Fonteijne doel. De invaller voor de van een meniscus operatie herstellende Leo Zuidweg verzilverde een voorzet van Arjan Moerland. Noad bleef na de vroege voorsprong de betere ploeg en wist halverwege de eerste helft op 2-0 te komen. Een lange bal van Cenny van Splunter werd door Johan Rei- jngoudt in het doel geprikt. DSE kreeg voor rust één goede kans via de gevaarlijke spits Rasenberg, maar doelman Huib van Westen voorkwam een treffer. In de tweede helft voerden de Bra banders de druk op en na ruim 20 minuten maakte DSE de aanslui- Leo Polderman maakte zijn rentree bij Noad, dat een prima prestatie leverde met de overwinning tegen koploper DSE. tingstreffer. Het hobbelige speel veld was de aanleiding van het doelpunt. Bij het rondspelen van de bal veranderde het speeltuig door een hobbeltje in het veld van rich ting, waarvan de spits van DSE wist te profiteren. Inmiddels had Leo Polderman zijn rentree ge maakt bij Noad. Hij kwam in de plaats van Winfred Kaashoek en de sterk spelende, maar moegestreden Arjan Moerland werd gewisseld voor Sander Kot. DSE probeerde de gelijkmaker te forceren. Noad werd in de verdediging gedrongen, maar de Sint-Philipslanders hielden stand en kregen met uitvallen nog de bes te scoringskansen. De scheidsrech ter voerde de spanning op door ze ven minuten extra speeltijd te ge ven. De opgelopen spanning ont laadde zich, toen de arbiter het ver lossende slotsignaal gaf. „Een knappe overwinning tegen de tot dusver sterkste tegenstander die wij in deze competitie zijn tegengeko men", aldus een tevreden Kees Stoutjesdijk. ZPR '84 5 3 2 0 11 11-4 Noad'67 5 3 1 1 10 17-6 Chrislandia 5 3 1 1 10 16-15 DFC 4 3 0 1 9 14-4 DSE 5 3 0 2 9 10-7 Vrederust 4 2 0 2 6 8-12 Unitas '30 5 2 0 3 6 10-18 Halsteren 4 12 1 5 7-6 WVO 5 1 2 2 5 11-14 DHV 4 0 13 1 9-16 Alliance 4 0 13 1 6-13 Een gelijkspel was, gezien het spel- beeld, verdiend geweest. In plaats daarvan verloor Stavenisse met 5-4 van koploper Nieuwdorp. De eerste helft ging het spel op en neer en kregen beide ploegen diverse sco ringskansen. Na een half uur kwam Nieuwdorp op voorsprong en vijf minuten later keek Stavenisse tegen een 2-0 achterstand aan. Vijf minu ten voor de rust maakte Ronald Post de aansluitingstreffer. De tweede helft was nog maar vijf mi nuten uit, toen Nieuwdorp opnieuw uitliep. Maar kort daarna bracht Bernard de Rijke de stand op 3-2 en weer vijf minuten later scoorde Ronald Post zelfs de gelijkmaker. Een kwartier voor het einde sloeg het noodlot voor de Tholenaren toe. Uit een volgens hen duidelijke bui tenspelsituatie scoorde de thuisclub 4-3. En twee minuten later werd het zelfs 5-3. In het vervolg werd Sta venisse een strafschop onthouden nadat een Bevelandse speler hands had gemaakt in het zestien-meter- gebied. Vijf minuten voor het einde maakte Corné Hout nog wel 5-4, maar het lukte de Tholenaren niet meer om de gelijkmaker aan te te kenen. Een beter spelend Smerdiek heeft verdiend met 4-2 gewonnen van ZSC. Daardoor houdt het team van trainer Jan Verreijen de aansluiting met de top. Smerdiek begon goed aan het duel en kreeg een aantal goede kansen om te scoren. De bes te was voor Alex v.d. Reest, die van dichtbij tegen de keeper op schoot. Uit een vrije trap opende Smerdiek in de 18e minuut de score. Gert-Jan van Ham nam de trap, Niels Hage kopte de bal door en Remy Potap- pel rondde goed af. Een half uur lang bleef de thuisclub de betere ploeg, maar daarna zakte men af. ZSC profiteerde en scoorde vijf mi nuten voor de rust de gelijkmaker. In de tweede helft pakte Smerdiek de draad weer op en zette de ploeg uit Scharendijke op de eigen helft vast. Na een kwartier verzilverde Alex v.d. Reest een voorzet van Erik van Haaften en tien minuten daarna bracht Niels Hage uit een dieptepass van Van Ham de blauw zwarten op een 3-1 voorsprong. ZSC ging nu achterin man op man spelen en dat leverde hen drie tot vier goede kansen op. Maar doelman Corné van Haaften redde goed en ook Johnny Potappel haalde nog een bal van de doellijn. Achterin bij ZSC was het open huis en hoewel Alex v.d. Reest drie keer alleen voor de doelman verscheen, profiteerde hij niet. Na een misver stand in de Thoolse achterhoede maakte ZSC vijf minuten voor tijd de aansluitingstreffer. Maar in de allerlaatste minuut ging Van der Reest opnieuw alleen op de keeper af en dit keer scoorde hij beheerst 4-2. Nieuwdorp 5 4 10 Krabbendijke5 4 0 1 Apollo '69 Smerdiek Zaamslag ZSC '62 Waarde Duiveland Stavenisse DFS Borssele SVD 0 1 0 1 1 1 5 1 0 5 1 0 5 0 1 13 20-8 12 19-5 12 14-8 12 17-12 9 8-5 6 18-15 6 J1-13 6 13-18 4 15-21 3 7-16 3 12-23 1 5-15 Ton voor Vlegel. De stichting Zeeuwse Vlegel krijgt van het mi nisterie van landbouw van het Azia tische land Bhutan 100.000 dollar voor een project om de baktarwe- soorten in stand te houden. Er zijn in Nederland vrijwel geen geschik te tarwerassen die zowel van goede bakkwaliteit zijn als resistent tegen de belangrijkste ziekten. Met het geld van Bhutan moet dat knelpunt opgelost worden. De regering van het land steunt het Zeeuwse project omdat het vindt dat milieuvriende lijke manieren van landbouw alleen kunnen als de gewassen voldoende resistent zijn tegen ziekten. Vosmeer 4 en Noordhoek 4 waren twee ploegen die aan elkaar gewaagd waren. De Tholenaren kregen in het onderlinge duel de meeste kansen om op voor sprong te komen. Na een half uur was die een feit; Leo Havermans scoorde op aangeven van Ronald Ravensteijn. Maar de 1-0 stond niet lang op het scorebord, want vanaf de aftrap maakten de Bra banders uit een goede combinatie me teen gelijk. Na vijf minuten in de tweede helft schoot Frans Havermans van afstand te gen de paal. Even later stopte doelman Fred Janmaat een uitval van Noordhoek goed af. Halverwege maakte een Brabantse ver dediger hands binnen het strafschopge bied. Jack Mosch schoot de toegekende penalty in de rechter hoek (2-1). Na een half uur spelen werd de 2-2 eindstand bereikt. De Noordhoek-spits schoot een voorzet direct in en .liet doelman Jan maat kansloos. Tennisvereniging Jacoba van Beieren hield de afgelopen week haar vijfde toernooi 'Smalstads Open'. Het werd een groot succes, want er moesten zelfs twintig deelnemers worden afgewezen. TOV uit Oud- Vossemeer werkte het jeugdclubkampioenschap af. Ook dit was een succes, want alle leden tot en met dertien jaar deden mee. Met 178 tennissers en 138 partijen (52 enkel- en 86 dubbelspelen) was de maximale capaciteit van het tennispark van Jacoba van Beieren bereikt. Dankzij het goede weer konden alle wedstrijden van het Smalstads Open volgens schema worden afgewerkt. Bij de prijsuitreiking bedankte voorzitter Leen Steenpoort van Jacoba van Beieren de mensen die betrokken waren bij de organisatie en uitvoering van het toernooi. De prijs winnaars per categorie waren: KLASSE Cl. Heren enkel; Vincent de Kerf uit Sint-Maartensdijk. Heren dubbel: 1 Vincent de Kerf en Ton Veijaal uit Sint-Maartensdijk; 2 Ron Ooms en Sjaan de Ron uit Lepel straat. Dames dubbel: 1 Marjet Bakx en Nel- brekèr uit Tholen; 2 Elly van Dijke en Lenie Verwijs uit St.Philipsland. KLASSE C2: Heren enkel: 1 Mark Lo- dewijk uit Nieuwerkerk; 2 Noud Hogen- doorn uit Sint-Maartensdijk. Heren dubbel: 1 Ad den Engelsman en P. Kole uit Sint-Philipsland; 2 J. Huijser uit Dreischor en Tom Moerland uit Tho len. Gemengd dubbel: 1 Patrique Wilden berg en Marjolein Leys uit Bergen op Zooiji; 2 Richard van Zandvliet en Jan- ny van Tilburg uit Roosendaal. KLASSE Dl. Heren enkel: 1 Marcel Wesdorp uit Sint-Maartensdijk; 2 Bert Lindhout uit Sint-Maartensdijk. Heren dubbel: 1 Laurent Allewijn uit Kruiningen en Frans Verduit uit Bergen op Zoom; 2 Rudi Almekinders en Paul de Vogel uit Rilland-Bath. Dames dubbel: 1 Marie-José Gelten en Karina Laanen uit Lepelstraat; 2 Maddy Filius en Betsie Huijsmans uit Sint-Phi- lipsland. Gemengd dubbel: 1 Aad v.d. Meeren en Jannie Braai uit Tholen; 2 Peter van /L Tennis Kleef en Ria Schrier uit Waarde. KLASSE D2. Heren enkel: 1 Jean Fleurbaaij uit Sint-Philipsland; 2 Frits van Hogerheide uit Breda. Heren dubbel: 1 Johan Geilings en Da ve van Haaften uit Tholen; 2 Twan Klaasens en Gert Soldaat uit Halsteren. Dames enkel: 1 José van Agtmaal uit Steenbergen; 2 Sascha Boer uit Bergen op Zoom. Dames dubbel: 1 Ans van Beek en Jan nie Linders uit Lepelstraat; 2 Petra van 't Hof en Marion van Houdt uit Sint-An- naland. Gemengd dubbel: 1 Richard van Sab- ben uit Lepelstraat en Irma v.d. Weegen uit Steenbergen; 2 Henk Tempelaars en Jannie Linders uit Lepelstraat. Ook de clubkampioenschappen voor de jeugd van tennisvereniging TOV verlie pen succesvol. Vrijwel alle jeugdleden tot en met 13 jaar deden mee. Bij de jongens werd Maikel Hommel eerste. Maurice Koetsier behaalde de tweede plek en Gert Jan Duine werd derde. De sportiviteitsprijs werd gewonnen door Jeffrey Vaders. Een bus tennisballen was er voor Paco Hommel, Niels Haver mans, Tom Kopmels en Bart Beurskens. Bij de meisjes werd Femme Verberk winnaar. Ellen Roggeband won de twee de prijs en derde werd Jolanda van Til burg. Yvonne Havermans won de sport- viteitsprijs. Jeanice Geluk en Donna Koetsier kregen een bus tennisballen ca deau. Zaalvoetbal Na drie wedstrijden in de Meulvliet- competitie begint de ranglijst zich af te tekenen. In de A-poule is het erg span nend. Hof van Holland en Smit Boys staan bo venaan met allebei zeven punten en een eveneens gelijk doelsaldo van negen. Smit Boys scoorde in totaal echter één doelpunt meer dan Hof van Holland. De twee teams hadden al verder kunnen zijn, maar lieten beide een steekje vallen door gelijk te spelen. In de B-poule heeft Destina zich aan kop genesteld met zeven punten. Pi- nocchio, dat met 16-1 uithaalde naar Calellas, volgt op de voet met zes pun ten en heeft bovendien nog een wed strijd meer te gaan. De uitslagen in poule A waren: Smit Boys-Sporting Maroc 3-3, Noordpoort- Stalland 4-9, Hof van Holland-l'Espe- rance 1-1, Hof Boys-Kaai 4-3. In de B- poule waren de uitslagen: Kaai Boys- Standaard Tholen 4-12, Bravi Boys-De- stina 2-2, Pinocchio-Calellas 16-1. In de bedrijvencompetitie werd er maandag gestreden in de bekerronde. Tussen GEP 2 en Stavenisse was het een spannende strijd die nipt door Stavenis se werd gewonnen met 4-5. Lievensberg bleek daarentegen een maatje te groot voor Beter Wonen. De Bergse ploeg won het duel met 15-4. Dinsdagavond werd er gespeeld in pou le A. Budelpack moest daarin op het randje de winst naar Standaard Tholen laten gaan met 3-4. Iets ruimer was de winst van Stavenisse op Bloemenhal: 5- 7. Zaterdag speelden bij voetbalvereniging Stavenisse de 'smurfen' voor het eerst een wedstrijd tegen Divo uit Dinteloord. De smurfen zijn kinderen van 4 en 5 jaar die nog niet in competitieverband mogen spelen. Maar om ze al wel vertrouwd te maken met het voetbalspel, is de categorie smurfen opgezet. Ze spelen af en toe wedstrijdjes tegen andere ploegjes uit de regio. Ook Stavenisse heeft nu zo'n groep. Martin Moerland begon vorig jaar met de opzet en Jolanda de Ruiter pakte het verder op om de tien voetbal lers in spé een uurtje per week bezig te houden. Dat gebeurt op vrijwillige basis en de jonge deelnemers hoeven er geen contri butie voor te betalen. De wedstrijd tegen Divo was de eerste voor de rood-gele smurfen en ze wonnen die met maar liefst 9-2. Als het kouder wordt, gaan de kleine voetballers de zaal in. Maar er wordt niet elke week een wedstrijd ge speeld, dat gebeurt maar af en toe. De Thoolse inbreng bij het wereldkampioenschap kustvissen in Enge land is ook dit jaar weer aanzienlijk. Vader Sjaak en zoon Remi Lind hout uit Sint-Maartensdijk maken deel uit van de herenploeg, moeder Fien Lindhout van het damesteam. Verder komen Rien Vermaas uit de smalstad en Truus Rijnberg en Miranda Koop uit Oud-Vossemeer vol gende week bij Dover in actie. Volgend jaar wordt het w.k. in Denemar ken gehouden. De nationale titelstrijd afgelopen zaterdag in Dishoek was voor de plaatsing van de dames bepalend. Sylvia v.d. Zande uit Oud-Vossemeer en Sandra van Paassen uit Sint-Annaland eindigden als tweede en vijfde, met 158 en 94 cm vis. Truus Rijnberg uit Oud-Vosse meer werd zesde (73 cm) en is daarmee eerste reserve voor Denemar ken. Maar haar dorpsgenote Miranda Koop (30 cm) en Fien Lindhout (17 cm) uit Sint-Maartensdijk zullen er - met een tiende en elfde plaats - volgend jaar niet bij zijn. Datzelfde geldt voor Clarinda Rijnberg uit Oud-Vossemeer, die negende werd met 35 cm. Mevrouw Rijnberg bekri tiseert de gang van zaken rondom de kwalificatie voor de dameswed strijd. „Voorgaande jaren werden altijd minstens twee wedstrijden van twee uren gevist. Nu bleef dat beperkt tot één wedstrijd van drie uren zonder dat er van plaats gewisseld werd." Vooral dat laatste steekt. Sta je namelijk op een plek waar weinig vis zit, dan ben je benadeeld zonder datje daar zelf invloed op hebt, legt mevrouw Rijnberg uit. Zesde klasse Geen blije gezichten bij Vosmeer na afloop van de wedstrijd tegen Moerstraten. De eerste seizoenzege had ruimer moeten uitvallen dan de 2-4 die nu op het scorebord stond. Vosmeer had weliswaar een veld- overwicht, maar het speelde met weinig overtuiging en sprong slor dig met de kansen om. Hekkenslui ter Moerstraten werd voor de rust twee keer gevaarlijk en dat leverde meteen twee treffers op. Nadat Bas Quist na enkele minuten voor de bezoekers op de paal schot, kwam Moerstraten in de negende minuut op voorsprong. Een schot werd van richting veranderd en Vosmeer doelman Michael Beens was kans loos. Na een kwartier kwamen de oranje-zwarten langszij. Bij een aanval bediende Wil Kostermans Mohammed Musse, die de bal langs de uitkomende keeper schoof. Kostermans en Jacco Vaders kregen daarba ook scoringskansen, maar die leverden niets op. Halverwege de eerste helft profiteerde Moerstra ten van een falende Thoolse defen sie om opnieuw de leiding te ne men. Na een half uur schoot Jacco Vaders de 2-2 binnen en twee mi nuten later maakte Peter Moerland er met een fraaie boogbal 2-3 van. Voor de tweede helft kwam Richard Voshol in de ploeg voor Michel van Leeuwen. Vosmeer slaagde er - be houdens een actie van Peter Moer land die rakelings naast schoot - nauwelijks in om gevaarlijk te wor den. Daardoor bleef de druk aanwe zig dat Moerstraten langszij zou ko men. Pas in de 37e minuut viel de bevrijdende vierde treffer. Moham med Musse kopte de bal via de lat in het doel, uit een goede voorzet van Peter Moerland. Enkele minu ten later haalde trainer Ad de Jong Musse naar de kant voor A-junior Arjen Verkamman en vlak daarna nam Remco Geuze de plaats in van Rini Plompen. In de slotfase kon Wil Kostermans nog alleen op het doel afgaan, maar zijn schot werd gestuit. En Arjen Verkammen schoot, vlak voor het doel staand, de bal nog over. Door de overwin ning klimt Vosmeer in elk geval en kele plaatsen op de ranglijst. NVS 6 6 0 0 18 42-3 Lepelstr.B. 4 4 0 0 12 16-1 Val Aan 4 4 0 0 12 19-5 Borgvliet 5 3 1 1 10 14-10 Ouwerkerk 4 2 0 2 6 8-10 Vosmeer 5 1 1 3 4 7-14 Welberg 4 1 0 3 3 9-17 Vivoo 5 0 2 3 2 8-16 Dreischor 4 0 0 4 0 5-26 Moerstraten 5 0 0 5 0 5-31 Psoriasis. De Psoriasisvereniging Noord-Brabant en Zeeland organi seert in samenwerking met het pa tiënten servicebureau van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom een informatiemaand over de huidziekte psoriasis. Van 6 tot en met 30 okto ber zijn er stands over psoriasis en activiteiten van de vereniging aanwe zig in het ziekenhuis en in de polikli niek te Steenbergen. Ook kan men door de week voor informatie bij het patiënten servicebureau terecht. Postduivenverenigingen kampen veelal met vergrijzing en stilstand in het ledenbestand. Dat laatste geldt ook wel voor De Zwaluw, maar de vergrijzing valt nogal mee. Het zeskoppige bestuur telt vier le den die nog geen veertig zijn en ook van de 22 'vliegende' leden is een behoorlijk aantal nog betrekke lijk jong. „Dat is voor het voortbe staan van de vereniging erg belang rijk, maar ook voor het werk dat tij dens het vluchtseizoen gedaan moet worden", zegt André Havermans die drie jaar geleden de voorzitters hamer overnam van Jan Egberts. Aanwas van jeugd kent de vereni ging nauwelijks; Ramon Hendrikse is het enige jeugdlid. Het heeft vooral te maken met de kosten, want de duivensport is niet goed koop. Een goede computerklok kost al gauw duizend gulden. Toch heeft De Zwaluw zich ter gelegen heid van het jubileum ook tot de jeugd gericht via een kleurwedstrijd voor de basisscholen. Maar liefst zo'n 200 kinderen leverden een kleurplaat in. Ook kregen alle kin deren een informatieboekje over de duivensport. „Er was zelfs een school die er een les aan gewijd heeft", meldt secretaris Piet Hom mel. Het bestuur is een mix van jeugdig enthousiasme en ervaring. Dat laat ste wordt ingebracht door Theo de Graaff (al 38 jaar bestuurslid) en Hommel. Ook hun kennis is van belang, zegt voorzitter Havermans. Penningmeester Adrie Capelle en de leden Hans Buitenhuis en Sjaak Berkeij completeren het bestuur, dat in de toekomst teruggebracht zal worden naar vijf leden. Dat be tekent dat bij het inmanden van de duiven - de wedstrijdvluchten wor- Het bestuur van De Zwaluw is een mix van jeugd en ervaring. V.l.n.r. J.B. Buitenhuis, M.P de Graaff, A.J. Capelle penningmeesterA.S. Havermans (voorzitter), I.K. Berkeij en PF. Hommel (secretaris). den van begin april tot eind septem ber gehouden - niet alleen het hele bestuur maar ook leden (bij toer beurt) ingeschakeld worden om de administratie goed te verzorgen. Wekelijks spreken de bestuurders elkaar in die periode, zodat het ver gaderen tot een minimum beperkt kan blijven. Twee bestuursvergade ringen en twee ledenvergaderingen per jaar is normaal. Vorig jaar zijn de zaterdag- en de zondagvliegers in Zeeland samen gegaan in één afdeling; Zeeland '96. De Vossemeerse club speelt op zaterdag, maar in het jubileumboek valt te lezen dat in het verleden di verse keren de discussie heeft ge woed om naar de zondag over te stappen. De fusie van beide afdelin gen is ook voor een kleine vereni ging als De Zwaluw merkbaar. „Bij vluchten speel je nu tegen een gro ter aantal deelnemers", vertelt Hommel. Daarnaast is het weke lijkse ophaalschema gewijzigd en heeft de afdeling een nieuwe wagen aangeschaft. In het rayon dat ge vormd wordt door Tholen, Sint- Philipsland en Schouwen-Duive- land kunnen verschillende leden van de Vossemeerse club goed mee. Het afgelopen vluchtseizoen no teerde De Zwaluw vier keer de snelste duif van het rayon. En bij de uitslag van de vlucht uit Montargis stonden de namen van A. Capelle en D. Vaders op teletekst; hun dui ven waren bij de snelste tien van Zeeland. Naast de vluchten organiseert de club jaarlijks een tentoonstelling. Die staat dit keer voor 21 en 22 no vember op het programma, in het clublokaal Hof van Holland. De op brengst ervan, en van de verloting, worden gebruikt om de kosten van deelname aan de vluchten voor de leden te drukken. De poolbrieven worden gratis verstrekt en op de vrachtprijs kan een dutfoeltje tot vijftien cent per duif korting wor den gegeven. Zijn de duivenklokken tegenwoor dig in feite kleine computers en was De Zwaluw tien jaar geleden de eerste club in het rayon die een uitslagencomputer aanschafte, met verder automatiseren heeft het be stuur de nodige moeite. Vanaf okto ber kunnen verenigingen namelijk op vrijwillige basis op het zoge naamde elektronische constateer- systeem omschakelen. Een systeem wat door de commercie en de dui venmelkers met grote aantallen vo gels gewild wordt. „Maar het komt de sport niet ten goede. Een duiven- liefhebber kost dit 1500 gulden. En dan moeten ook nog speciale rin gen - met een chip - aangeschaft worden", vertelt voorzitter Haver mans. „Wij proberen als vereniging juist de kosten zo laag mogelijk te houden." De Zwaluw is op 16 oktober 1922 opgericht door D. Vermet, de broers Ant. en W. de Leeuw, C. de Wit, J. Vermeij, G. Havermans, M. v.d. Zande, G. Hoek en J. Tholenaar. Laatstgenoemde werd als voorzitter gekozen. Hij had ervaring, want in zijn diensttijd was hij hokverzorger van de miltaire duiven. Uit de vooroor logse periode zijn geen notulen be waard gebleven, zodat over die pe riode maar weinig bekend is. De tails zoals het feit dat een wekker dienst deed als eerste duivenklok. De Zwaluw was aanvankelijk aan gesloten bij de West-Brabantse bond. Met de vrachtwagen van plaatselijk transportbedrijf Van Poortvliet wer den de duiven in die tijd naar het station in Bergen op Zoom ge bracht, waarvandaan het vervoer naar de losplaatsen geregeld werd. In 1934 stapte de club over naar de Zeeuwse Concours Combinatie. De Tweede Wereldoorlog was funest voor de duivensport. In 1941 kon digden de Duitsers een ophokgebod af, een jaar later moesten alle dui ven afgemaakt worden. Als de zus tervereniging in Tholen in juli 1946 de eerste naoorlogse vlucht organi seert vanuit het Belgische Vilvoor de, vallen daar ook de Vössemeer- ders J. Vermeij, J. Tholenaar en A. van Daalen in de prijzen. Laatstge noemde is al meer dan zestig jaar lid van de Nederlandse postduiven- organisatie en treedt bij tentoonstel lingen op als keurmeester. In au gustus 1947 meldt de krant voor het eerst weer een wedstrijd van De Zwaluw zelf, vanuit Soignies. De namen van de prijswinnaars: J. Tholenaar, P. Klippel, P. van As, A. van Daalen, G. Hoek, Duijzer, D.J. Ampt en P. Hage. In het begin van de jaren vijftig zit De Zwaluw qua ledental aan de top met zo'n 50 vliegende leden. In 1954 won Cor Aarden de nationale vlucht vanuit Noyon (prijs een tele visie), maar zijn duif had zo'n voor sprong dat de organisatie dreigde hem van malversaties te beschuldi gen. Dat is 38 jaar later allerminst aan de orde, als Thea v.d. Mark een au to wint bij de bondsvlucht vanuit Provins. Het zijn sportieve hoogte punten in de historie van de club. Voorzitter Jan Tholenaar houdt het na 46 jaar (met twee korte onder brekingen) vanwege zijn gezond heid voor gezien en wordt opge volgd door Dies Havermans, de va der van de huidige voorzitter. Het jubileumboek geeft een overzicht van de bestuurswisselingen, waar bij melding wordt gemaakt van L.M. de Heer die 25 jaar lang se cretaris was en die ook naderhand nogal eens werd geraadpleegd als zich conflicten voordeden. Ook grappige anekdotes worden in het boek vermeld, oud-voorzitter Jan Egberts schreef er een voorwoord in en natuurlijk ontbreekt een over-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 13