Op hobbybeurs in Vossenkuil elk half uur een 'echte brand' Geldboete na voorrangsfout ?t Was weer vee eet van de zeumer Jaap en Gerdientje verbeurd verklaard WEERPERIKELEN Zomer lijkt slapper, maar eindigt goed Theaterstuk voor kinderen in Meulvliet Kanker bestrijding Geen rijbewijs: drie weken en twee weken cel voor niet verzekerd zijn Wenskaarten met stofmotiefjes is op dit moment de trend Donderdag 25 september 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De hobbybeurs in de Vos- senkuil te Oud-Vossemeer trok ook dit jaar weer veel deelnemers en publiek. Opvallend was de andere indeling van de grote zaal met een diagonaal opge stelde scheidingswand in plaats van gangen waar het publiek voorheen door werd geleid. De zaal oog de daardoor als een open ruimte. Glijden en prikken Zware botsing Bram Groenewegeweg „Voor hetzelfde geld waren er doden gevallen", zei kan tonrechter mr. H. Bruin vrijdagmiddag voor het kanton gerecht in Tholen, waar de zware autobotsing op 3 janu ari van dit jaar op het gevaarlijke kruispunt Zwarte- weg/Bram Groenewegeweg/Engelaarsdijk werd behan deld. Het ongeluk bleef beperkt tot twee zwaar gewon den en één van hen, de 77-jarige W.J. de P. uit Nieuw- Vossemeer moest zich voor het kantongerecht verant woorden. Vrijdags en zaterdags GEOPEND Tekort Nieuw-Vossemeer. Peure Rotterdamse boekverkoper te volhardend De Thoolse kantonrechter mr. H. Bruin verklaarde vrij dagmiddag onschuldige lectuur als Jaap en Gerdientje, Hans en Grietje, Klein Duimpje, De Schone Slaapster, de Rozemarijn triologie, 365 Apestreken en Oproep in de Jordaan, verbeurd. Daarmee wilde hij voorkomen, dat een Rotterdamse boekverkoper nog eens op Tholen overlast zou veroorzaken Meer zon, hogere temperatuur en normale regenval Stuntwerk Zomer Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Er was meer plaats voor de tafels en het bevorderde de overzichtelijk heid. Het viel bij iedereen in de smaak. De hobby's waren divers. Tussen de bekende gezichten waren ook nieuwe liefhebbers die hun vaardigheden toonden. Van de der tig deelnemers kwamen er tien uit Oud-Vossemeer, de rest uit Tholen, Sint-Annaland, Nieuw-Vossemeer, Halsteren, Bergen op Zoom en Dordrecht. Wel neemt de laatste jaren het aan tal schilders af. Die gebruikten vaak de verplaatsbare wanden om hun werk op te hangen. Nu was er maar één schilder. Jan Boers uit Oud-Vossemeer toon de een bijzondere creatie. Hij de monstreerde elk half uur een 'echte brand' in een miniatuurfabriek die hij zelf van hout heeft gemaakt. De brand gaat gepaard met echte rook die via afvoerpijpjes het complex wordt ingeblazen. De brandweer blust met echt water het vuur. Om het allemaal nog echter te doen lijken, draait Boers een bandje af waarop te horen is dat er alarm wordt geslagen en de 'meldkamer in Roosendaal' een blusgroep op roept om uit te rukken naar het fa briekscomplex. Met sirene en zwaailichten. Boven het complex houdt een politiehelikopter een oogje in het zeil. Een gedeelte van de zaal komt in de rook te staan, maar volgens Boers is het een neu trale rook met citroengeur. De rook wordt geproduceerd in een machine die gebruikt wordt bij het zoeken naar lekken in een riool of in een afvoer. Boers spaart al jaren hulpverleningsvoertuigen zoals brandweerauto's. „Als klusbedrijf heb ik veel te maken met timmer werk in de woningbouw. Uit lief hebberij heb ik zelf eens een model gemaakt", vertelt Boers die zelf ook actief brandweerman is ge weest. „Je voelt je wel eens kinder achtig als je er zo mee bezig bent. Maar ik krijg leuke reacties: hoe krijg je het verzonnen, zeggen ze dan. Leuk dat een ander dat eens zegt." José Smits-Capelle en haar dochter uit Sint-Annaland zijn voor het eerst aanwezig op de hobby beurs. Hun tafels zijn bedekt met allerlei benodigdheden voor wens kaarten met stofmotiefjes. Er is veel belangstelling voor. „Dit is op het ogenblik de trend. Iedereen die van stofjes houdt, ziet er wat in." Er zijn allerlei technieken bij nodig, zoals snij- en naaiwerk. „Het slaat goed aan. Dat had ik niet verwacht. En de organisatie is erg goed." Een prettige bijkomstigheid is dat er ook producten verkocht mogen worden. Bij Smits liep dat goed. Annet Witkam en Carolien den Haan uit Tholen hebben niet te kla gen over belangstelling voor hun punch-applicaties, een rage overge waaid uit Engeland. „Het is een kwestie van glijden en prikken," legt mevrouw Witkam uit, wijzend op de speciale pen waarmee een kettingsteek wordt aangebracht op een raamwerk met stof. Door de pen in verschillende standen te zet ten, kan er reliëf gecreëerd worden. De toepassingen van de decoraties (visjes, hondjes, tekenfilmfiguren, bloemen) zijn legio: op T-shirts, tassen, badlakens, lampenkappen en commodedoeken. De (punch) patronen zijn te koop, maar de figu ren zijn ook zelf te maken en over te zetten op de te appliceren onder grond. Witkam beoefent de techniek nu vier jaar. In opdracht van het majo- rettenkorps van de Oud-Vossemeer- se muziekvereniging maakt ze nu applicaties van 'mini-mouse' als majorette. Carla de Winter uit Oud-Vossemeer is elk jaar present met keramiek. Ze maakt onder meer vazen, schalen, paddestoelen en potten. Zij is ook erg te spreken over de belanstelling. Vrijdagavond heeft ze goed kunnen verkopen, zegt ze. Behalve met klei werkt ze ook met beton. Zo bracht ze beton aan op rabarberbladen die ze omgekeerd op een hoopje zand had gelegd. De nerven aan de achterzijde van het blad, drukken zich op die ma nier in de beton. Na jarenlang zelf cursussen te heb ben gevolgd, waagt ze de stap om zelf een cursus te geven. Ze heeft daarvoor een bescheiden oven gekocht. Een beeld van de zware autobotsing, begin januari op het kruispunt Bram Groenewegeweg/Zwarteweg/Engelaarsdijk, die een vervolg kreeg voor het Thoolse kantongerecht. Hij kwam rond vier uur die derde januari 's middags in zijn Mercedes over de Zwarteweg, waarbij hij geen voorrang verleende aan een 37-jarige automobilist uit Kruis land, die over de Bram Groenewe geweg tussen Poortvliet en St. An- naland reed. De laatste bestuurder, die geen gordels droeg, werd uit de auto geslingerd en lag op het ijs in een sloot langs de Engelaarsdijk, onder de wagen. „Ik ken de weg daar goed, zodat ik het nog steeds niet kan begrijpen hoe het ongeluk kon gebeuren", vertelde De P. tegen de kantonrech ter. „Misschien heb ik een black out' gehad. Ik ben ook diabetes-pa tiënt, maar hoe dan ook: ik ben schuldig." De kantonrechter stelde vast, dat de bejaarde automobilist niet alleen de driehoek van de voorrangskruising had gemist, maar ook de auto niet had zien aankomen, terwijl het zicht op het kruispunt toch goed is. „Helaas gebeurt zoiets wel vaker", zei de officier van justitie, mr. F. van Es. „Uit getuigenverklaringen blijkt dat de situatie duidelijk was. Om onverklaarbare redenen is de aanrijding gebeurd met behalve zware materiële schade ook per soonlijk leed. De tegenpartij lag an derhalve maand in het ziekenhuis en kon vijf maanden niet werken." De officier eiste 500 gulden boete, waarmee de kantonrechter het eens was. „Dat is standaard voor zo'n zware aanrijding en kijk verder ver draaid goed uit", zei mr. Bruin te gen de Nieuw-Vossemeerder. Na al twee keef voor onverzekerd autorijden veroordeeld te zijn, be handelde het Thoolse kantonge recht vrijdagmiddag bij verstek een derde zaak tegen de 37-jarige V. de L. Twee weken hechtenis was het von nis, alsmede zes maanden onvoor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid. Bovendien kwam er De LIJSTENMAKER voor het uitwerk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M nog vier maanden bij die in het vet stonden, zodat De L. tien maanden geen auto mag besturen. De 47-jarige M.A.L. de R. kreeg eveneens bij verstek 660 gulden boete voor onverzekerd rijden. In 1992 was hij daarvoor ook verbali- seerd, maar dat telde niet mee om nu een hogere straf te eisen. De 25- jarige D.S. was voor de vierde keer tegen de lamp gelopen voor onver zekerd rijden: in 1992, '94 en '96 en dit jaar. Voor de recidive telde de overtre ding van 1992 niet mee, maar voor de kantonrechter was er reden ge noeg om de eis van de officier van justitie in te willigen: 825 gulden boete en 4 maanden voorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegd heid met een proeftijd van 2 jaar. De 31-jarige S.S. had bij herhaling zonder rijbewijs gereden en daar voor bestrafte de Thoolse kanton rechter hem bij verstek met 3 we ken hechtenis en 6 maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. De stichting christelijk jeugd werk Tholen (SCJT) organi seert op woensdag 1 oktober een theatervoorstelling voor kinderen van 4 tot 12 jaar in gemeenschapscentrum Meul- vliet in Tholen. De SCJT boekte hiervoor de kin dertheatergroep Simon en Zo. Deze groep zal 'Het Verhaal van Vogelei land' op de planken brengen. Dit stuk gaat over Simon en zusje Zo die op zoek zijn naar de naam van God. Het blijkt dat God veel namen heeft. Het verhaal wordt niet alleen met woorden verteld, maar er komt van alles aan te pas. In hoog tempo wisselen de scènes en het decor en de attributen zijn zo uitgedacht dat ze telkens weer iets anders voor kunnen stellen. Zo wordt een hut op het strand een kinderwagen die la ter als boot dienst doet, vervolgens verandert in een tent en tenslotte in een vogelhuis. Zoals kinderen spelen met wat ze voorhanden hebben, zo speelt ook Simon en Zo theater. De kinderen worden ook actief bij het spel betrokken. De voorstelling bevat veel muziek, actie en span ning. In de pauze krijgen de kinderen een flesje limonade. Het Verhaal van Vogeleiland duurt van twee tot vier uur. De laatste jaarrekening (over 1996) van de gemeente Nieuw-Vossemeer sluit met een tekort van 34.229 gul den. In feite is het nadelige saldo groter, want er is 12.400 gulden uit de post onvoorzien mee verrekend. De voormalige gemeente Dintel- oord deed het beter: een batig saldo van 273.287 gulden. Beide gemeen ten zijn sinds 1 januari samenge voegd met Steenbergen. Wat m'n hezwêête van de zeumer, 't leken vee op te zeumer van 1947. Nou, toen was 't oak wat mee d'itte. Toen m'n oak afhezieë. Je mö nie verhete, noe m'n oale hemakken om 't ons 'n bitje anhenaemer te maeken at wèrm is, ma toen. Er was meestal weinig druk op de waterleiding in die tijd. Het buizen stelsel was oud en zo kort na de oorlog was dat nog niet aan de be hoefte aangepast. Want er moest zoveel gebeuren. Vaak was er er gens een breuk in een leiding en dan was er êêlemae hêên waeter. Je probeerde dan of de kraan liep. En wanneer dat niet het geval was, werd weieens vergeten de kraan dicht te draaien. Ging je dan van huis en er kwam weer druk op de leiding, dan volgde soms een overs troming als je lang wegbleef en liep bijvoorbeeld een kelder vol. Bovendien was het toen zo, dat bui ten de bebouwde kom vele boerde rijen en andere gebouwen nog geen aansluiting op de waterleiding had den. Die waere dus anheweze op de rehenbak in vd de béésten op de drienkpit of de welle. In elke wei was meestal een drienkpit, maar die stond vaak ook droog. De Weihoek zag er in die tijd (voor de herverka veling) anders uit dan nu. Vele klei nere percelen weiland, kromme weggetjes en kleine greppels en sloten. Dan moesten de veehouders dus water in de wei brengen. Da gebeurden dan mee 'n tank van remug weretitug were n «gf'jfcfi 'A V'iM tig WTrèWlU; tVgrëntugWerèntugWerëntugWeféntug' Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 duuzend liter, op een rolslee (een wagentje op kleine wieltjes dat ook werd gebruikt om werktuigen te vervoeren) in daermee wiere dan de drienkbakken hevuld. 't Is wè he- beurd atte ze bie de waaie ankwae- me in de tank openzetten, a te béé sten van de straele uut de tank a hienge drienke wannéér atte ze vee dost oa. Het kwam dan ook voor, wanneer het gras in de wei op was of er te weinig drinken was, dat het vee uit de wei brak op zoek naar voedsel en water. Daar komt het woord uutwaaie vandaan. In die tijd was er heel wat minder vrije tijd (en geld) voor een hobby. Toen ik kortgeleden ergens aan de kust was, zag ik mensen hengelen, met prachtige werphengels met mo lens, leefnetten, viskisten enzo voort. Destijds ging men toch ook wel vissen, maar op een andere ma nier die dus ook veel minder kostte. Wannéér at 't dan 'n bitje onwêêr- achteg was, hienge ze peure. In dan mêêstal in de waeterhank, want dae zat nogal 's paelek in. De hengel (of peurstok) was veelal een wilgentak van ongeveer 2,5 meter lengte, met daaraan een stuk zwart vissersgaren als vislijn. Aan het eind geen tuugje. Want wanneer je dat wilde, dan moest je een vis- akte hebben en die kostte ook weer geld. Men viste met een tros. Je hoeng êêst heweune landwurmen spotte in die wiere an 'n dunne dra- ed hereehe. A tie draed mee wur men dan 'n lingte oa van onhevêêr 'n meter, dan wier 'n op een tros (kluwen) hewonne in an de draed van d'n engel hebonde. De 'tros' liet je dan in de watergang zakken tot op de bodem. En dan de dobber die aan de vislijn zat goed in de gaten houden om te zien wanneer de pa ling in de tros beet en daaraan ging trekken. De kunst was dan, zo voorzichtig mogelijk op te halen (zonder snok ken); a tan de paelek boven waeter kwam, angende an de tros waerin at 'n z'n eihe vasthebeten oa, deze verzichteg, mee 'n andehe zwoai, op te kant in 't gras te hóöien in dan vlug de paelek te pakke zie te krie- hen voor a tie trug in de waeter hank kon hlippe. Dat was nie zo êênvoudeg, want ze zèhhe nie vd niks: zo hlad as 'n paelek. Soms hienge ze oak wel 's in 't buut- enwaeter visse mee t'n engel. Dat deeje ze dan wannéér a te wind op de hlóójing stong, dan kwam de pa elek z'n eihe zohenaemd 'schuure' op te stêênen. Ma dan mos je 'n peurlööd an de vislijn doen, anders dreef de tros mee te stroam weg. D'r wöör verteld a se oak wel 's stilletjes hienge peure in 't Stienk- gat, want dae zaete êêle hrdöte pa- eleken. Ma dat mocht nie, want da viswaeter was verpacht. In a se je pakten, kreeg je netuurlek 'n be- keurieng. Zo terugziende op een tijdsverloop van 50 jaar, is er nogal wat veran derd en heeft alles een geweldige vlucht genomen door de ontwikke lingen in wetenschap en techniek. En heeft de mens van nu veel meer vrije tijd, veel minder lichamelijke inspanning (maar wel meer geeste lijke) en heeft veel meer geld te be steden. Ook voor zijn hobby's. Maar toen ik dus die hengelaars met hun mooie spullen daar aan de zeekant bezig zag, vroeg ik me af: zou de mens op zich nu zoveel ver anderd zijn in die 50 jaar? Je kunt toch maar genieten? Op 18 oktober organiseert de Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek de jaarlijkse dia lectdag in Kapelle. Een hengelwedstrijd aan de zeedijk nabij Strijenham. De 78-jarige P.J. leek absoluut niet op de opdringerige venter, die offi cier van justitie mr. F. van Es en de kantonrechter schetsten. Een breekbare, oude man die niet meer zo goed uit de voeten kon en sukkelde met zijn gezondheid. Maar op 8 maart en 13 juni vorig jaar had hij respectievelijk in de Grindweg te Tholen en de Zuid straat te St. Annaland mensen .ern stig geplaagd', zoals de officier het uitdrukte. Het ontbreken van een ventvergun ning, zoals de Algemene Plaatselij ke Verordening die voorschrijft, was het handvat voor de justitie om tegen J. op te treden. „U ziet er bedeesd en bejaard uit, maar u had gelijk uw voet tussen de deur wanneer u met uw boeken bij de mensen kwam", zei de kanton rechter. „Het waren wel religieuze en histo rische boeken, zoals van ds. Boone, Joh. Calvijn en de watersnood", vertelde J„ die zich ook op de Grondwet beriep, waar artikel 7 aangeeft, dat je geen vergunning nodig hebt om gedachten en gevoe lens te openbaren. „Maar u had wel een ventvergun ning nodig", wierp de kantonrech ter tegen. „En de manier waarop u te werk ging, wekte weerstand. Vrouwen werden een beetje bang van u en u vroeg zelfs bij mensen om te blij ven slapen." Dat laatste klopte, vertelde J., maar in Hof van Holland waren geen ho telbedden meer beschikbaar. De be jaarden venter had diverse verzoe ken tot de justitie gericht om zijn in beslag genomen boeken terug te krijgen, maar tevergeefs. „U hebt teveel overlast veroorzaakt", aldus de officier van justitie. „U was nog al volhardend. Zo deed er een Thoolse vrouw de voordeur op slot, waarna ze via de achterdeur haar auto ging afsluiten, maar toch was u binnen. Gezien de titels die in beslag genomen zijn, hadden de boeken ook zeer weinig met religie te maken", concludeer de mr. Van Es, die geen geldboete eiste, maar alleen verbeurdverkla ring van de in beslag genomen boe ken. J. stemde daarmee nu in, want hij was inmiddels gestopt met de handel, mede gezien zijn gezond heid. „Heel verstandig", vond de kantonrechter. „Het is ook beter dat u de boeken niet terugkrijgt, want dan komt u niet opnieuw in de verleiding", zei mr. Bruin, die de bejaarde man nog ,Het beste met uw gezondheid' wenste, waarna de Rotterdammer de zaal in het stadhuis van Tholen verliet. Het zomerseizoen ligt, metereologisch gezien, weer achter ons. In het begin was alom te horen dat de zomer eigenlijk weer niets voorstelde. Alweer een flutzomer. Dat gold vooral voor de maanden juni en juli. Maar toch valt het nog best mee. En aan het eind van de rit kwamen we uit op meer dan het gemiddelde. Dat gold vooral voor augustus, de warmste zomermaand sinds mensenheugenis. Juni is als vakantiemaand aan de natte kant geweest. Er viel bijna tweemaal zoveel regen dan nor maal. Het aantal uren zon bleef iets achter bij de normale hoeveelheid. Alle andere gemiddelden lagen bo ven het normale. Toch waren er momenten dat juni bepaald niet zo mers was. Juli is zeker niet slecht geweest. De hoeveelheid regen was vrij gemiddeld en de zon scheen achttien uren meer dan normaal. De gemiddelde temperatuur was in juli hoger dan gewoonlijk, maar soms leek het er toch op dat ook in deze maand de zomer op een laag pitje stond. Dan augustus. Deze maand begon wat aarzelend, maar vanaf maandag 4 augustus ging het de goede kant op. Later in de week ging de oogst maand flink stunten met zes dagen achter elkaar temperaturen van meer dan 30 graden. Een heuse hit tegolf. Voor sommigen een last, maar voor anderen (die vakantie hadden) een gelegenheid om hun hart op te halen aan de waterkant. Het gesprek van de dag was toen 'het kon wel een paar tandjes min der; 23 graden is meer dan genoeg'. Het is wellicht maar goed dat we het weer moeten nemen zoals het komt. In de tweede week werd het echt zomers met temperaturen van ruim boven de 25 graden. In de der de week van augustus ging het kwik weer door de 30-gradengrens en wel op zondag de zeventiende en maandag de achttiende. Ook zon dag 24 augustus was het tropisch warm. Dat betekende dat we al meer dan drie weken een stabiele atmosfeer hadden. Uitzonderlijk is dat niet, maar onze streek is nu een maal wel gevoelig voor oceaanin vloeden. Maandag 25 augustus was het ge daan met het zeer warme weer. Het kwik naderde de dertig graden nog wel, maar haalde die hoogte niet. Met 28 graden was het op. De om mekeer was eigenlijk zondagavond 24 augustus. Een onweersgebied trok rond mid dernacht naar het noorden en bracht een beetje regen. De laatste week verliep wat wissel valliger met regen of enkele buien (soms met onweer) en veel minder warmte. Niet elke maand kan even goed zijn. Behoudens wat mindere perio den in juni en juli, hebben we toch een heel goede zomer gehad. 1997 Normaal Temperatuur Gemiddelde temperatuur 18.6 17.3 Gemiddelde maximum temperatuur 23.6 21.5 Gemiddelde minimum temperatuur 14.1 13.1 Hoogste maximum temperatuur 34.3 Laagste maximum temperatuur 14.9 Hoogste minimum temperatuur 19.9 Laagste minimum temperatuur 8.8 Tropische dagen 30°C 10 4 Zomerse dagen 25 °C 30 15 Warme dagen 20°C 74 44 Aantal uren 18°C 1102 Aantal uren zonneschijn 656 613 Warmte-getal 149.8 Warmte-etmalen 48 Neerslag Aantal dagen met neerslag 43 57 Aantal dagen met hagel 1 0 Aantal dagen met neerslag 10 mm 5 6 Hoogste etmaalsom 19.4 mm Totaalsom 207.4 mm 217 mm Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1015 1015 Hoogste luchtdruk 1028 Laagste luchtdruk 993 Laagste luchtvochtigheid 29 Dagen met onweer 17 13 Aantal dagen met weerlicht - Aantal dagen met mist 2 6 Gemiddelde windsnelheid 2.8 Hoogste windsnelheid 25.5 De collecte voor de kankerbestrij ding (Koningin Wilhelminafonds) heeft in Oud-Vossemeer ƒ2491,15 opgebracht. In Stavenissè was de opbrengst ƒ2754,60 en in Scherpe- nisse ƒ2396,05. Gevers en collec tanten hartelijk bedankt. Slabbecoornweg 38,4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Annet Witkam uit Tholen (rechts) helpt een van de bezoekers bij het maken van punch-applicaties.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5