3^ l\-a Dijktuin bij Strijenham test voor stenen, wieren en dieren Belastingverhoging is niet acceptabel voor VVD en AOV Jongens vinden een ringslang net buiten de kom Stavenisse &0«S Moonlight-shopping Ten Anker en VGZ seven ge Thools geld aan Brabant AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER Vijf proefvakken ter vervanging versleten 1500 m2 glooiing Onverantwoord'financieel beleid van b.en w. Donderdag 25 september 1997 53e iaacganiuLO. 44 <Xi XI 1,5 miljoen voor verpleeghuisgeïndiceerden De provincie is boos op de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) en zorgverzekeraar VGZ. Deze twee organisaties hebben volgens gedeputeerde staten samen 1,5 miljoen gulden weggegeven aan West-Bra bant, terwijl dat geld bestemd was voor hulp aan Thool se mensen die wachten op opname in een verpleeghuis. Het is volgens g.s. nog eens extra schrijnend omdat het geld elders in Zeeland is vrijgemaakt, speciaal voor Tholen. VGZ en SVRZ zien het probleem niet zo. Bij de Klaas van Steelandpolder, even voorbij het ha ventje van Strijenham, vordert de dijktuin van het water schap Zeeuwse Eilanden goed. Het vijfde en laatste proefvak van 300 m2 moet nog gebeuren. De tijd dringt echter, want na 1 oktober mag er officieel niet meer aan de zeewering gewerkt worden. Hoogstwaarschijnlijk zal er ontheffing gevraagd moeten worden omdat de beton blokken voor het vijfde vak nog in productie zijn. De dijktuin ligt vlak onder het recreatieve fietspad van Strij enham naar Gorishoek, zodat het resultaat voor iedereen te zien is. Er komt een informatiepaneel bij, wat het al lemaal inhoudt. VVD en AOV vinden het niet juist dat de gemeente het begrotingstekort oplost door volgend jaar de lasten voor de inwoners te verhogen. Een gemiddelde belastingver hoging van 5,8% is voor beide fracties onacceptabel. De VVD wil niet verder gaan dan de prijsindex van 2%. Volgens de liberalen zou de gemeente Tholen een voor beeld moeten stellen door zelf te bezuinigen. Ze waren woensdagmiddag op de fiets van Stavenisse onderweg naar het zwembad in Sint-Maartensdijk, maar even buiten het dorp hielden ze in. „Kijk, daar ligt een slang," riep Jan van Dommele tegen zijn vriend Johan Neele die naast hem reed. Het tweetal stopte, keerde om en bekeek het dier, dat dood op het asfalt lag van de Sta- venisseweg. Varkens Nee: klankbordgroep is 'gekleurd' Vijftig mille voor vernieuwen Vrij en Blij Soberder reisje van Thoolse raad Bedroevend Plant en dier Extra pijnlijk Ontsnapt Deze week 2z8.uaJi£ <2Vazom.8ï fail VAN 19.00 UUR TOT 22.00 UUR Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening f2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Steenzetters uit Friesland bezig met het vierde proefvak van de dijktuin bij Strijenham met links opzichter M. Vroegop van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Johan Neele (links) en Jan van Dommele vonden de dode ringslang van bijna zeventig centimeter lang. Het actiecomité Varkens Nee vindt dat de klankbordgroep die het ge meentebestuur adviseert over her ziening van het bestemmingsplan buitengebied 'gekleurd' is. Daar mee doelt men op de ruime land- bouwvertegenwoordiging (4 leden georganiseerde landbouw, 1 ruilver kaveling) in de groep, die verder vertegenwoordigers telt van de mi lieubeweging, de toeristisch-recre- atieve sector en de bond Heem schut. Varkens Nee had gevraagd ook een vertegenwoordiger te mo gen leveren, maar dat verzoek is door het gemeentebestuur afgewe zen. Het actiecomité is er niet ge rust op dat het Thoolse polderge bied voldoende afgegrendeld zal worden voor varkensstallen. In de strijd tegen de varkens heeft de groep besloten om, wanneer bouwplannen bekend worden, de omwonenden te gaan benaderen om hen te bewegen bezwaar te maken. Verder wil Varkens Nee proberen de politiek over te halen alsnog bloemdijken aan te wijzen. Er is een overleg geweest met de raads fracties en dat krijgt een vervolg. Bij de SGP zal geïnformeerd wor den, waarom die partij zonder be richt is weggebleven. Tenslotte zal het actiecomité contact opnemen met de consumentenbond en de die renbescherming om hen te bewegen actie te ondernemen tegen deze bio- industrie. In juni was er nog geen geld voor, maar ruim drie maanden later is het gemeentebestuur bereid 50.000 gul den op tafel te leggen voor het op knappen van de speeltuin Vrij en Blij in Sint-Annaland. Burgemees ter en wethouders hebben het geld gevonden in de reserve sport, door een meevaller van zestig mille bij het vernieuwen van een sportveld in Tholen. Als gevolg van nieuwe wettelijke veiligheidseisen heeft het bestuur van de speeltuinvereniging een aantal speeltoestellen moeten weghalen. Nieuwe zijn nodig om de speeltuin weer attractief te ma ken. De hiermee gepaard gaande herinrichting vergt volgens het be stuur van Vrij en Blij 125.000 gul den. B. en w. onderschrijven, dat een forse investering nodig zal zijn. Gemeentelijke hulp vindt het colle ge op zijn plaats omdat de vereni ging dit niet alleen kan opbrengen. 'Het is duidelijk dat er een groot probleem ontstaat voor deze - ook door ons - zo gewaardeerde speel tuinvereniging. Ons boegbeeld als het gaat over het op een dorp ge stalte geven aan een speelvoorzie- ning voor kinderen', schrijven b. en w. aan de welzijnscommissie. Die praat dinsdagavond over het voor stel. Voorwaarden voor de steunver lening zijn goedkeuring van het herinrichtingsplan met begroting en 50% subsidiëring van de goedge keurde kosten met een maximum van 50 mille. De gemeenteraad is vorige week op reis geweest naar Zierikzee en Neeltje Jans bij de stormvloedke ring in de Oosterschelde. De amb telijke staf en de bureauchefs waren hierbij ook aanwezig. Na de kritiek vorig jaar van met name VVD-frac- tievoorzitter R. Ravensteijn, die met de SGP'ers Walpot en Kersbergen, CDA'er De Jager en AOV-raadslid mevr. Roelvink ontbrak, was de op zet eenvoudiger. Dankzij het prach tige najaarsweer was de boottocht met de Frisia vanuit de St. Anna- landse haven naar Zierikzee en ver volgens naar de Neeltje Jans echter bijzonder. Het gezelschap beleefde met dit uitgelezen weer een heerlij ke dag op de Oosterschelde. In Zierikzee zorgden twee stadsgidsen voor een rondleiding. Het middag maal werd aan boord genuttigd, maar de drankjes moesten de raads leden en de ambtenaren zelf beta len. Ook de afsluiting van het uit stapje was minder luxe. In plaats van het diner in het Bergse restau rant Moerstede was er nu een lo pend buffet in dorpshuis de Welle- vaete te St. Annaland, waarbij zich ook de 's middags afwezige De Ja ger en Roelvink aansloten. Raven steijn, die zelf voor zijn werk op cursus moest, concludeert dat b. en w. van zijn kritiek geleerd hebben. „We gaan vooruit. Dit is een stukje de goede kant op." Onder de aangename herfstzon staan maandagmiddag vijf Friezen voorover gebogen bij de Klaas van Steelandpolder, even voorbij het ha ventje van Strijenham. In het vierde proefvak van de toekomstige dijk tuin leggen ze ronde blokken beton, zogenaamde Pitpolygoon met eco- kop. Het IJsselmeer bij Urk en de Afsluitdijk vormen hun vaste stek, maar aangezien er daar weinig werk was, trokken ze in opdracht van aannemer Kraaijeveld uit Sliedrecht naar Tholen. Ze overnachten in ho tel de Gouden Leeuw te St. Anna land en passen hun werk aan het ge- Beperk de verhoging van de onroe- rende-zaakbelasting en van de hu ren van sportaccommodaties, zwembaden en dorpshuizen tot 2% en verhoog de hondenbelasting he lemaal niet, stelt de VVD voor. Be zuinigen op de stedenband met het Poolse Itawa, de excursie van de gemeenteraad en externe contacten zouden dat deels moeten compen seren. Verder zouden investeringen in de reconstructie van de Ten An- kerweg en restauratie van de stad huistoren over een langere termijn afgeschreven moeten worden, zou geen geld gereserveerd moeten worden voor het mogelijk opheffen van de beheerscommissies van de dorpshuizen en zouden de kosten voor bedrijvenacquisitie, jeugd werkgarantieplan en banenpools van de rente van het werkgelegen- heidsfonds betaald moeten worden. tij aan. Bij hoog water valt er aan de onderkant van de dijk namelijk wei nig te doen. De kraan van loonbedrijf Van de Klundert uit Oud-Vossemeer maakt maandagmiddag bij laag water van de gelegenheid gebruik om de be staande stenen uit het dijklichaam te verwijderen en als versterking van de vooroever, de kreukelberm, in het water te deponeren. „De lessinese steen die er al meer dan vijftig jaar lag, was gewoon versleten", vertelt opzichter M. Vroegop van het waterschap Zeeuwse Eilanden. „Ze waren open Privatisering van het onderhoud van de sportvelden, het verkopen van onrendabele gebouwen, een andere opzet van de openbare bibliotheek en bezuinigen op openbare werken en openbaar groen zouden eveneens kunnen bijdragen aan verkleining van het begrotingstekort. De ouderenpartij komt zelf niet met voorstellen, maar noemt het 'bed roevend' dat voor het tweede op en hol. Reparatie was niet meer mo gelijk. Ze waren hard aan vervan ging toe." De 1500 m2 versleten glooiing aan de Klaas van Steelandpolder is uit verkoren om dijktuin II te worden. De eerste dijktuin, met negen proef vakken, is in 1992 op Neeltje Jans in de monding van de Oosterschel de aangelegd, maar sindsdien zijn er weer nieuwe materialen op de markt gekomen. En die worden nu uitgetest, in vijf vakken van 300 m2. In het eerste vak ligt kalksteen, dat nog met gietasfalt wordt inge- wassen. De kleur is nu nog blauw, maar als het gietasfalt is aange bracht, wordt het zvJart met rode steentjes erover. Het tweede, licht gekleurde vak is van dezelfde stort- steen gemaakt, maar dit keer afge werkt met colloïdaal beton. Onre gelmatig gevormde basalton blok ken met ecokop vormen het derde vak. De kleur is rood-blauw. Het is een poreuze steen, waar plant en dier zich goed aan kunnen hechten. ZIE VERDER PAGINA 3 eenvolgende jaar de begroting niet sluitend is en de burger het gelag moet betalen. Via een voorjaarsnota zouden zaken mogelijk tussentijds bijgesteld kunnen worden, meent het AOV. De fractie noemt de aan gekondigde lastenverhoging een ex tra tegenvaller voor veel gezinnen en alleenstaanden en vindt het on toelaatbaar dat de woonlasten nog eens extra stijgen. De drastische verhoging van afvalstoffenheffing en rioolrecht is voor de VVD aan leiding om een geringere verhoging van de onroerende-zaakbelasting te vragen. De liberalen willen van b. en w. weten hoe ze in de toekomst de verhogingen denken te voorko men. Ze herinneren het college er aan, al eerder te hebben gewezen op de noodzaak om prioriteiten te stellen 'zodat de burgers niet het slachtoffer worden van een onver antwoord financieel beleid'. „Van voren was hij opgerold, maar zijn staart lag nog recht," vertelt Jo han. De slang bleek overreden. En had een snee van tien centimeter op de rug. De slanke kop was door de botsing met een voertuig wat afge plat, maar voor de rest was het beest nog gaaf. De jongens (beiden 11 jaar) wisten er niet goed raad mee, want hoe vaak vind je nou een slang op de weg? Omdat het dier vlakbij de boerderij van W.J. van Putte lag, gingen de jongens de boer waar schuwen. Die kwam kijken en schoof het beest met een stok de berm in, zodat de jongens het rep tiel later weer konden ophalen als ze terugkwamen van het zwemmen. Ontstemd zijn gedeputeerde staten. Geld dat expliciet voor Tholen be doeld was, wordt in West-Brabant ingezet en dat zonder dat de provin cie ergens van weet. „Eind vorig jaar heeft de ziekenfondsraad zorg verzekeraar VGZ de beschikking gegeven over 1,5 miljoen gulden voor 20 zogenaamde 'zwevende verpleeghuisbedden' in de gemeen te Tholen", vertelt provinciaal ambtenaar welzijn drs. J. Bosch. „Bij verzorgingshuis De Schutse in Sint-Annaland zijn voorbereidingen aan de gang voor een verpleegafde- ling. Die zal naar verwachting ech ter pas in 1999 operationeel zijn. Er is besloten dat tot die tijd het geld voor de zorg alvast ter beschikking gesteld wordt voor extra hulp (thuis) aan mensen die in aanmer king komen voor opname in een verpleeghuis." Die 1,5 miljoen zijn echter niet in Tholen besteed. Uit de brief die de provincie aan de VGZ en de SVRZ heeft geschreven, blijkt dat zorg centrum Ten Anken in Tholen (dat verantwoordelijk was voor de uit gave van het geld) geen overeen stemming kon bereiken met De Schutse over de manier van beste- In en plastic zakje brachten Jan en Johan de bijzondere vangst naar huis. En vroegen zich af wat voor soort slang het nou eigenlijk wel was. En of hij giftig was of niet. De jongens waren opgewonden van hun vondst want veel trek hadden ze niet bij het avondeten. Jan en Johan zochten jager Kees van Haaften op die er de encyclope die bijhaalde. Het bleek om een ringslang te gaan. En die is niet gif tig, maar in Nederland wel be schermd. De slang heeft twee op vallende gele vlekken aan weerszij den van de kop en een grijs/bruin achtige bovenzijde. Natuurlijk namen de jongens de lengte van de ringslang op: bijna 70 den. Daarom kwamen SVRZ en VGZ overeen om het geld dan maar in West-Brabant te besteden. „We spreken er onze ontstemming over uit dat u kunt instemmen met inzet van deze gelden buiten het beoogde verzorgingsgebied, zonder daarover met ons overleg te voeren", schrij ven gedeputeerde staten aan de SVRZ. „Deze ontstemming neemt alleen maar toe op basis van het feit dat er sprake is van tekorten in de ouderenzorg op Tholen." Dat wordt volgens de provincie overigens ook bevestigd door een inventarisatie van de SVRZ uit december 1995. Daaruit blijkt dat er 113 Tholenaren in aanmerking komen voor opname in een verpleeghuis. Op z'n minst een aantal van die mensen had ge holpen kunnen worden met de 1,5 miljoen, maar dat is nu niet ge beurd. Extra pijnlijk is het, dat het geld oorspronkelijk afkomstig is uit Zee land. „Ja, die 1,5 miljoen is vrijge komen door in Zeeuws-Vlaanderen te bezuinigen. En als je dan al geen zinvolle manier kunt bedenken om het te besteden, geef het geld dan terug aan Zeeuws-Vlaanderen, maar niet aan West-Brabant", zegt Bosch. ZIE VERDER PAGINA 3 centimeter. „Zeg maar zeventig, want er is een stukje van zijn staart," zegt Johan beslist. De rings lang kan 1 meter en 75 centimeter lang worden, maar de meeste slan gen die in Nederland voorkomen, zijn tussen de 60 en 80 centimeter lang. Wat vreemd zijn de zwarte vlekken op de schubben aan de onderzijde die over de hele lengte (onregelma tig) van de slang doorlopen. Jan wrijft over de gladde glimmende schubben: „Net plastic." Een ander kenmerk is de ronde pupil. Wat ze ermee zullen gaan doen, weten ze niet. In ieder geval laten ze hem op school zien, de Reho- bothschool in hun dorp. Volgens biologieleraar H. Vene kamp uit Tholen kan het bijna niet anders dan dat het dier ontstnapt is uit een terrarium. „Alle reptielen die je op Tholen vangt', zijn bijzon der. In 1994 werd er in Sint-Anna land een adder gevonden. In zulke Volgende week over rotonde Poortvliet Brabants echtpaar trok Anbo Sint-Maartensdijk uit het slop Op hobbybeurs in Vossenkuil elk half uur een 'echte brand' Zephyrus trekt kolenschip vlot bij Stavenisse Vossemeerse clubs werken aan vereniging die gaat adviseren over erfenis Thoolse werkgroep Alzheimervereniging geeft brochure uit Veel Tholenaren op open dag bij Akzo aan de Synthesebaan De Veste zorgt voor verrassing op schoolvoetbaltoernooi SPS pakt eerste punt in tweede klas tegen koploper GEBREK AAN GELD IS EEN SMART ZONDER GELIJKE Dit nummer bestaat uit 24 pagina's gevallen denk ik meteen aan ont snapte exemplaren." Volgens Vene kamp is het echter niet helemaal uitgesloten dat er slangen of andere reptielen op Tholen kunnen leven. „Zeker omdat er nu zoet water in de sloten en de watergangen wordt ingelaten. En een ringslang is een typische zoet wateijager. Bij voor keur vangt hij zwemmend vissen en kikkers. Brak water is uit den bo ze." Het dier zou volgens hem vorig jaar al ontsnapt kunnen zijn. „Hij zou zich wel een jaartje in leven kunnen houden, maar dat ze hier langza merhand zullen komen, ligt niet voor de hand." Dat het dier de weg wilde overste ken, zou te verklaren zijn uit het feit dat hij naar een plek zocht om te overwinteren. „Als het weer kou der begint te worden, kruipen ze weg voor een winterslaap. Meestal zoeken ze een broeierig plekje op, zoals een mesthoop of een com- posthoop. Tot maart/april ongeveer. Van de warmte moeten ze het heb ben." 25 - 28 sept. - Kats (N. Beveland) Stands, demonstraties, muziek, tearoom, brasserie, expositie en nog veel meer. Entree 10,- p.p. Kind. t/m 10 jr. gratis. Noordlangeweg 32, Kats. Open: do-za. 10-18 u. zo. 12-18 u. V.a. Zierikzee: le afsl. 1. na Zeelandbrug. V.a. Goes: afsl. Kats, vóór haven 1.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1