Het IMoni te Sint-> gekelderd Dorpshuizen worden niet geprivatiseerd Afzet Vlegelbier fors Schipper noemt straf onrechtvaardig Heel wat biertjes tappen voor 760,00 ,We zitten hier niet om mensen gelukkig te maken' D66 komt met dezelfde kandidaten Stichting zet wel meer meel af Donderdag 25 september 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 door J.P.B. Zuurdeeg Aan de Voorstraat te Sint-Annaland staan vier oude monumentale gevels. De oudste hiervan is die van nummer 38. Dit pand wordt in de volksmond het Nonnetjeshuis genoemd. Hevige brand Aparte stichting Geluidsonderzoek Trapgevel van r üi Milieuvergunning voor kerken nodig Provincie wil meer doen aan woningverbetering Volle asketel d dateert uit de ouden Eeuw Burgemeester Elenbaas Noodlijdend Brandslop B. en w. komen terug op voornemen in begroting „Daar moet u heel wat biertjes voor tappen", conclu deerde kantonrechter mr. H. Bruin, die horeca-onderne mer J.C.J. uit Tholen tot 760 gulden boete veroordeelde omdat hij twee keer de sluitingstijd had overschreden. Overtreding sluitingstijd in Tholen Bemanningslid te weinig op duwboot De lijst van beschermde mo numenten zegt hiervan: 'Goed bewaard gebleven, gave, rijk gedetailleerde trapgevel uit de eerste helft van de 17e eeuw. Op de begane grond gele bak steen met voor de omlijstin gen, banden en dergelijke, rijk gebruik van rode baksteen. De benedenverdieping afgesloten door een kordonband met metselmozaïek. Mooie ankers. Schuifvensters met 18e eeuw- se roedenverdeling. In de top kruisvensters met beneden luiken. Treden met (zand)ste- nen dekplaten gedekt. Het pand is gedeeltelijk onderkel- derd'. De onderkeldering is te zien aan de twee raampjes op straatniveau. Opvallend zijn de hoofdjes in de onderste waterlijst en aan het eind van de bogen boven de ramen op de begane grond. De aanbou wen achter zijn in de negen tiende eeuw (1886) geplaatst. Ook de schuur aan de Oost straat dateert uit de tweede helft van de vorige eeuw. De gevel is vermoedelijk ge bouwd in opdracht van Jacob Cornelisse, die in 1600 Willem de Merode als baljuw van Sint-Annaland opvolgde. Mo gelijk is de gevel tijdens het Twaalfjarig Bestand 1609- 1621) geplaatst en zijn restan ten van het vorige pand in de nieuwe woning opgenomen. De baljuw verkocht zijn huis met erf en een schuurtje, een schuur aan de andere zijde van de achterweg en 218 roe den boomgaard in 1637 voor 2800 gulden aan zijn schoon zoon Cornelis Diercxssen van Noorden (RAZE inv. nr. 5810/326), die met Abigael Ja cobs was gehuwd. Laatstge noemde woonde in 1655 als weduwe van Cornelis aan de oostzijde van de Voorstraat (RAZE inv. nr. 5811/202) en huwde kort daarna met de la tere baljuw van Sint-Anna land, Antonis Jans Duime. Op 23 mei 1692 werd het dorp getroffen door een hevige brand, de schrik van iedere dorpeling en stadsbewoner van vóór het ontstaan van de brandverzekering. De dag na de brand schreef rentmeester Johan van Diest een emotio nele brief aan de ambachts heer van Sint-Annaland, Phi lips Doubleth, die begint met de woorden: 'lek en can niet naerlaeten sonder natte oogen sijn Edele bekent te maecken den ellendigen staet van Sint-Annalant'. In deze brief verhaalde hij de hevige brand die vrijdagmiddag om streeks 2 uur uitbrak. Twee uur later waren 56 huizen en 34 schuren met bijna de hele inboedel, zowel kleding, huis raad en het voorradige graan door het vuur verteerd. Ande re woningen waren zwaar be schadigd. Hoewel de kerk ge spaard bleef, verbrandden alle woningen aan de Ring, even als de nieuwe meestoof en de bierbrouwerij. Ook de huizen op de Molendijk en aan de Kaay (Havenplein) verbrand den of werden zwaar bescha digd. Alleen aan de noord westkant van het dorp bleven 12 woningen gespaard, even als een tiental woningen aan de oostzijde van de Voorstraat waaronder het pand van de rentmeester en dat van land man en schepen Dirk Corne- liszn. van Noorden. De rent- De Voorstraat in Sint-Annaland met links de opvallende trapgevel van D66 komt hoogstwaarschijnlijk met dezelfde kandidaten voor de Thool- se gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 4 maart 1998. Het zitten de raadslid J. van den Donker uit Tholen is weer beschikbaar, mevr. J.W. Verstrate-Stols uit St. Philips- land als tweede en D.P. Suijker- buijk uit Tholen als derde. Vierde stond vorige keer H.F.M. van Straaten uit Poortvliet, vijfde mevr. E.A.J. Westerveld-Hoogendoorn uit St. Philipsland en zesde J. van den Reydt uit Tholen. De gemeente blijft de dorpshui zen exploiteren. B. en w. denken niet aan privatisering, hoewel het college dat in de begroting 1998 wel had aangekondigd. Volgens b. en w. hebben dorpshuizen een duidelijke maatschappelijke functie. „Ze zijn wel ,de huiska mers van een woonkern' ge noemd. Hun eerste doel is het bieden van onderdak aan plaatselijke vereni gingen. Daarnaast kunnen ze ook voor brui loften en commerciële activiteiten gebruikt worden. In onze samenle ving zijn er bepaalde behoeftes van burgers, waarvan verwacht mag worden dat de overheid zoekt naar een oplossing. Voor het bedrijfsle ven zijn dorpshuizen veelal (nog) geen aantrekkelijke objecten. Aan gezien de markt' daarin niet voor ziet, ligt er een taak voor de ge meentelijke overheid. Als we zou den overgaan tot privatisering, bete kent dit altijd een gemeentelijke bijdrage in de exploitatiekosten. Dat is voor ons nu de reden om niet over te gaan tot de privatisering van dorpshuizen", aldus b. en w. op vragen van de Thoolse gemeente raad. Dit antwoord op vragen van de ge meenteraad tijdens het begrotings- onderzoek. doet merkwaardig aan omdat in de gemeentebegroting 1998 een onderzoek wordt aange kondigd om alle dorpshuizen in aparte stichtingen onder te brengen, zoals dat met Haestinge in St. Maartensdijk en de Wimpel in St. Als zevende kandidaat zal R. Basti- aanse uit Tholen aan de lijst toege voegd worden. Alleen de eerste drie willen op een verkiesbare plaats, de andere zeven niet. D66 telt totaal negen leden in de gemeente Tholen, vanwie er twee niet op de kandidatenlijst willen staan. Formeel valt Tholen onder de D66-afdeling De Bevelanden, die de leden schriftelijk laat stemmen over een advieslijst, die - zoals het er nu naar uitziet - weinig zal afwij ken van die van november 1994. Philipsland het geval is. In hoeverre de zeggenschap van de gemeente daarmee zou afnemen, is de vraag. De exploitatietekorten van Haestin ge en de Wimpel komen namelijk altijd nog ten laste van de gemeen te. Een gevolg van privatisering zou in elk geval zijn, dat de beheers commissies verdwijnen. Deze be staan uit door de gemeenteraad be noemde vertegenwoordigers van gebruikers (veelal verenigingen) van de gebouwen. Voor het bijwo nen van vergaderingen ontvangen ze presentiegeld. Daarnaast trekt de gemeente jaarlijks een bedrag uit waarvan de commissies culturele evenementen kunnen organiseren. Schrappen daarvan zou een bespa ring van 25.000 gulden opleveren, maar een deel van het bedrag zou ten goede moeten komen aan Uit op Tholen voor extra voorstellin gen. Of de gemeente de dorpshui zen nu wel of niet kwijt wil, de au la's in Sint-Annaland, Tholen en Sint-Maartensdijk wil het college nog steeds verkopen aan de begra fenisondernemers, die daarvoor al een keer met b. en w. overleg heb ben gevoerd. De Thoolse raad informeerde bij het begrotingsonderzoek verder naar een geluidsonderzoek bij dorpshuizen. Het college verwijst naar de Wet Milieubeheer. Overi gens is er nog geen inzicht in de kosten van eventuele voorzienin gen. Evenmin hebben b. en w. een standpunt ingenomen omtrent het doorberekenen van kosten in de ta rieven. De brand te Sint-Annaland op 2. benkreek (gedempt in 1960). Op rijzende trapgevel in het midden meester meldde verder dat het huis van laatstgenoemde werd geplunderd en dat onder meer 150 zakken tarwe waren meegenomen. Hij vreesde zelfs dat het huis door de woedende dorpsbewoners, J het Nonnetjeshuis in 1932. Volgens het ontwerp van de nieuwe Algemene Maatregel van Bestuur (AMVB) horeca-, sport- en recre atie-inrichtingen vallen daar ook kerkgebouwen onder. De nieuwe AMVB zal gelden voor inrichtin gen die nu al onder het besluit hore cabedrijven milieubeheer horen en voor een groot aantal andere soci aal-culturele en levensbeschouwe lijke instellingen, zoals besloten ruimten voor het vertonen van films, het houden van toneeluitvoe ringen, kerkelijke en levensbe schouwelijke bijeenkomsten, pre sentaties, alsmede tentoonstellingen van gebruiksvoorwerpen en kunst, cultuur of wetenschap. Het gaat dan om bioscopen, schouwburgen, theaters, buurt- en clubhuizen, kerkgebouwen, musea en kunstza len, aldus het antwoord van b. en w. op vragen van de Thoolse gemeen teraad bij het begrotingsonderzoek 1998. Grondwater. Voor de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstalla tie te Sint-Maartensdijk heeft het waterschap bij de provincie vergun ning gevraagd voor het onttrekken van grondwater aan de bodem. De provincie gaat de bijdrage oor merken die gemeenten uit het stads en dorpsvernieuwingsfonds krijgen voor woningverbetering. Of het geld pas beschikbaar stellen als in dividuele aanvragen van particulie ren zijn ontvangen. Op die manier hoopt Middelburg te bereiken dat meer woningen van particulieren verbeterd worden. Vorig jaar is door 24 Zeeuwse gemeenten hiervoor namelijk minder geld uitgegeven dan in 1995. Iets minder dan de helft van de hiervoor beschikbaar gestelde 2,3 miljoen gulden (het zo genaamde sleutelbedrag) is er daad werkelijk aan besteed. Tholen gaf nog geen kwart van de ontvangen gelden uit. Werden in 1995 nog 259 Zeeuwse woningen verbeterd, in 1996 daalde dat aantal naar 134. De gemeente Tholen ontving 382.673 gulden als sleutelbedrag en be steedde daarvan 82.000 gulden. Vijf huizen werden verbeterd. In totaal gaf Tholen vorig jaar 1.147.000 gulden uit aan stads- en dorpsver nieuwing; op 1 januari 1997 res teerde 137.000 gulden in de ge meentelijke reserve. lei 1692. Rechts staat de gespaa, voorgrond staan enige inwoners n de Voorstraat zal het huis van L die de gevluchte bewoners er van verdachten de brand te hebben veroorzaakt, zou wor den verwoest. Dirk was met zijn tweede vrouw Jannetje Jacobs Verhaast en zijn kinde ren naar Stavenisse gevlucht en woonde later in Sint-Maar tensdijk. Het is opmerkelijk dat Dirk in laatstgenoemde plaats eerst kort na de brand huwde met Jannetje, die hem in maart van dat jaar al een dochter had geschonken. De vrees van de rentmeester werd niet bewaarheid. Het huis staat er nog steeds. Wel moest Dirk voor de schepen bank verschijnen waar hem ten laste werd gelegd dat hij verschillende jaren zijn dienst boden en ook zijn dochter (uit zijn huwelijk met Anna Pieters Loncke) opdracht had gege ven de as achter zijn schuur of op de mestput te werpen. Het werd hem door de baljuw kwalijk genomen dat hij dit had gedaan terwijl hij als schepen wist dat dit in ver band met het brandgevaar al leen mocht worden gedepo neerd in de daarvoor aange wezen asbakken op straffe van een boete van 5 schellin- De eerste keer was 10 november 1996, toen de politie om 3.53 uur nog klanten in het café aantrof. Op 15 januari van dit jaar zaten er om 2.25 uur nog twee bezoekers aan de bar, terwijl er ook twee klanten aan het biljarten waren. „De horeca is een moeilijke sector en dan ga je niet direct om 2.00 uur mensen bui ten zetten", zo verweerde J. zich. „Maar u hebt de politie ook voor pleurislijder uitgescholden", zo bracht de kantonrechter naar voren. „Het schoot me in het verkeerde keelgat dat de politie al om tien mi nuten over twee binnenkwam", In 1994 werd de coöperatie Zeeuw se Vlegel landbouwproducten op gericht. Het doel van de stichting was om de haalbaarheid van mi lieuvriendelijke landbouwproduc ten na te gaan en die dan ook op de markt te brengen. Al in 1990 (nog voor de coöperatie) kwam het Vle gelbrood op de markt. Het project begon met vijf hectare milieuvrien delijk geteelde tarwe. In 1992 was dat 155 hectare. Daarna nam het weer wat af, maar vorig jaar was er weer een stijging naar 74 hectare. Toen werd ook de grootste netto opbrengst per hectare behaald van 6959 kilo. In totaal werd er vorig jaar 280.000 kilo Zeeuwse Vlegel tarwemeel afgezet naar 102 bakkers in Zeeland (76), Zuid-Holland (11) en Noord-Brabant (15). De omzet stijging bedroeg maar liefst 11,5 procent. Het aantal bakkers in Zuid-Holland dat Vlegelbrood maakt, is afgenomen, maar in Noord-Brabant nam de afzet toe. Er zijn nu 170 verkooppunten. Ook op Tholen telen boeren tarwe gebleven kerk (afgebroken in 18'. et de weinige bezittingen die zij h k van Noorden zijn geweest waar gen. De eiser stelde dat Dirk de as meer dan 100 maal op de gewraakte plaats had ge stort. Verklaringen van getuigen be vestigden dat. Zo had een (buur)vrouw gezien dat de dienstmeid Maria Jans en de dochter van Dirk op de dag van de brand 's morgens rond 7 uur met een volle asketel naar de tweede schuur waren gelopen en met een ledige ke tel terugkeerden. Ook werden getuigenverkla ringen uit Sint-Philipsland en Stavenisse overgelegd van vroegere knechten, die een jaar of langer bij Dirk in Sint- Annaland hadden gewoond. Zo had de achttienjarige Ger- rit Abrahamsen Scermer meermalen gezien dat Janne tje Verhaast, indertijd dienst meid bij Dirk van Noorden, as op de achterste mestput had geworpen. Ook had hij eens gezien dat er rook van de mestput kwam, waarna hij het vuur met zijn hoed had geblust. Dirk ontkende het ten laste ge legde en was kwaad op de baljuw omdat deze de plunde ring niet had belet. Hoe deze zaak, waarbij rechts geleerden uit Middelburg wer den gehoord en 24 gedupeer- vertelde de horeca-ondernemer. „En in Bergen op Zoom geldt er geen sluitingstijd, dus als je precies om twee uur sluit, gaan ze daar naar toe." De kantonrechter adviseerde hem of met de gemeente Tholen over de sluitingstijd te gaan praten of een zaak in Bergen op Zoom te begin nen. Officier van justitie mr. F. van Es was er niet over te spreken. Twee soortgelijke overtredingen, waarvan er één ruim na de sluiting stijd. En dan bovendien de politie die gewoon zijn werk doet nog uit schelden, de officier eiste voor de voor de stichting en zijn er bakkers die het brood verkopen. De snik in het jaarverslag wordt ge laten om het Vlegelbier. Het moest een prachtig, sterk, nieuw product worden, maar de omzet leed een gevoelige klap. In 1995 werden er nog 100.000 flesjes verkocht, ter wijl dat er vorig jaar maar de helft waren. Het Vlegelbier kwam in 1994 op de markt. In 1995 werd er 5 hectare gerst voor geteeld. Daar hield men zoveel van over dat in 1996 geen gerst werd geteeld. Het bier wordt gebrouwen in Hulst. In de circa 100 verkooppunten (waar onder grote slijterijen zoals Gall Gall en supermarkten als Albert He'ijn) bleek veel minder animo voor het bier te bestaan. Daarom heeft de stichting de landbouwuni versiteit te Wageningen gevraagd om een marktonderzoek te doen om erachter te komen waarom het Vle gelbier zoveel slechter over de toonbank gaat. In 1996 kwam ook het Zeeuws Vlegelvlees van de grond. Een varkenshouder, twee v en links de haven aan de Krab- >en kunnen redden. De hoog op- iter de brand is ontstaan. den schadevergoeding eisten, afliep is niet duidelijk. Bijna een jaar na de brand, in mei 1693, verkocht Dirk zijn woning aan de Voorstraat, die werd belend door de wonin gen van Jacob Dane en Pieter Braam, tezamen met een boomgaard elders in het dorp aan Leuntie Jans (RAZE inv. nr. 5814/204). Blijkbaar durfde hij zijn dorpsgenoten niet meer onder ogen te komen. Hij stierf enige maanden later. In de loop van de 18e eeuw zal het pand aan de Voorstraat in het bezit zijn gekomen van Matheus Heijboer. Zijn erven verkochten het huis, schuur en boomgaard in 1797 voor 214 aan landman en burge meester Jacob Elenbaas. Ver moedelijk verwierf diens zoon Hubrecht het pand in 1819. Hubrecht moet een vermo gend man zijn geweest. Bij zijn overlijden in 1853 liet hij aan zijn weduwe Elizabeth Quakkelaar en zijn 10 kinderen bijna 44 ha land in Sint-Anna land en Poortvliet na. Bij de boedelscheiding, die in 1860 plaats vond (Notaris K. Wagt- ho te Tholen 1860/7188), werd eerste overtreding 330 en voor de tweede 430 gulden boete. „Het be vreemdt me dat het mij altijd ge beurt", zei J. „Diverse horecabe drijven gaan met de regelmaat van de klok langer door, maar ik moet het altijd ontgelden. Twee jaar gele den werd ik door drie politieman nen in de boeien gegooid!"De kan tonrechter beperkte zich tot de twee overtredingen en stelde vast, dat de Tholenaar twee keer flink over de schreef was gegaan. Hij ging dan ook akkoord met de eis van 330 en 430 gulden boete. „En als u meent dat u slecht behan deld wordt, dan moet u eens met de politie gaan praten", adviseerde de kantonrechter. „Ik zou willen, dat de politie eens veertien dagen een café runde, dan zouden ze wel anders optreden", meende de Thoolse horeca-onder nemer. rundveehouders en een kalkoenen fokker verkopen hun vlees (in pak ketten van 20 kilo) direct aan de consument. De dieren hebben meer bewegingsruimte en er worden ho ge eisen aan het voer gesteld. Een proef met niet bakwaardige, geplet te Zeeuwse Vlegeltarwe als var kensvoer pakte zo positief uit dat men er dit jaar mee verder ging. Als vernieuwende producten zijn on langs ook eierkoeken aan het assor timent van Zeeuwse Vlegel toege voegd. Dit jaar komen daar room- boterkoekjes bij. In Zuid-Beveland voert Zeeuwse Vlegel een project uit om te onderzoeken of er streek eigen producten (rode en zwarte bessen) uit de zak van Zuid-Beve land kunnen worden ontwikkeld. Dit alles leidde tot 'gematigde te vredenheid' bij het bestuur van Zeeuwse Vlegel. Er werd een batig saldo van 4100 gulden behaald. Het negatief vermogen daalde hierdoor tot 1500 gulden. De stichting zit wel in haar maag met de 15.000 gulden aan mout die ze nog in voorraad heeft. Dit omdat de ver koop van het Vlegelbier zich zo slecht ontwikkelde. Voor de ver nieuwende projecten is 108.000 gulden aan co-financiering nodig. Dat wordt naar verwachting pro bleemloos binnen gehaald. Na 1997 moeten er nog meer projecten ko men om subsidies in de wacht te kunnen slepen. de woning toegewezen aan zijn ongehuwde dochters Ja- coba (1819-1894), Johanna (1826-1909) en Kaatje (1827- 1900). De waarde van de boe del werd met de meubelen ter waarde van 800,- en ƒ14.408,- aan contant geld door de notaris vastgelegd op ƒ56.242,-. Het huis met 532 m_FD grond had toen een waarde van 1800 gulden. Aan deze drie zusters ontleent het pand zijn huidige naam: Het Nonnetjeshuis. Han Dek ker vermeldt in een van zijn afleveringen in de serie 'Altijt bet groeyende', de zinspreuk van de 16de eeuwse Sint-An- nalandse rederijkerskamer (Eendrachtbode 17 juli 1969) dat de drie zusters Coba, Jo hanna of Wantje en Kaatje op vallend mensenschuw waren en het celibaat eerbaar dien den. Hun respectievelijke le vensproblemen en daardoor wellicht hun karakters waren verschillend. Daarop was trouwens min of meer ook de dagelijkse taakverdeling en tijdsbesteding afgestemd. De jongste van de drie, Kaatje, was de bazigste: zij was de huishoudelijke 'werkster', re gelde financiële kwesties en trad - indien strikt nodig - me de namens het huis op als contactpersoon met de bui tenwereld. Wantje was erg godsdienstig terwijl de oudste zus, Coba, een verloren liefde nooit ten volle te boven was gekomen. Gedrieën ijverden ze in stilte voor al wat noodlij dend was. Veel gaven ze weg, want ze waren vrij vermo gend, en verder haakten en breiden de gezusters om hier mee plaatselijke armlastigen in natura van dienst te kunnen zijn. Waarbij Coba scherp toe keek of het door haar gemaak te uitsluitend in handen kwam van kinderen of bejaarde on- gehuwden. Hun eenzelvigheid was alge meen bekend. Het onderste deel van de voordeur ging al leen van tijd tot tijd open voor dominee Noordink en chirur gijn Bal; vrijwel al het andere bezoek werd achterom door Kaatje via de op een kier staande achterdeur te woord gestaan. Toch leefden ze in tens mee met het wel en wee van de dorpsgemeenschap (op hun particuliere armen zorg is reeds gewezen) en voor de enkeling die toegang kreeg tot hun huiskamer, was het vaak een raadsel hoe de gezusters ondanks hun vrijwil lige isolement zo goed op de hoogte konden zijn van het reilen en zeilen van het dorp. Na de dood van de laatste der drie gezusters in 1909 werd het Nonnetjeshuis voor 2400 gulden verkocht aan de slager en veekoopman Jan Johan- neszn. Slager. Deze liet in 1927 een achter aan de wo ning aangebouwd pand tot slachthuis verbouwen en richtte de ruimte links van de voordeur in tot slagerswinkel (bouwvergunning 1927/8). Onrechtvaardig noemde schipper C.H.B. uit Dordrecht de 660 gul den boete, waarvan 360 gulden voorwaardelijk, die hij vrijdag middag van de Thoolse kanton rechter kreeg omdat hij 1 beman ningslid te weinig had op zijn duwcombinatie in het Schelde- Rijnkanaal. De 57-jarige schipper vaart al 42 jaar zonder problemen, maar op 14 oktober vorig jaar werd de Eliza beth met twee bakken aangehouden en verbaliseerd. Er moesten vol gens de regels vier bemanningsle den zijn, terwijl er maar drie waren. Slechts een paar keer per jaar voer B. met twee bakken en dan hielp een zwager, maar die moest die 14de oktober naar het ziekenhuis. Er is ontheffing mogelijk, maar die had de schipper uit Dordrecht niet gekregen. „Ik stelde teveel eisen", legde hij de kantonrechter uit. Hij had wel drie sollicitanten gekregen, maar zonder papieren en daar had B. niets aan. De schipper bracht naar voren, dat het financieel niet mogelijk was om vier bemannings leden te hebben en bovendien wa ren er mensen met papieren niet te krijgen. „En zeker voor een paar keer op een jaar kun je geen perso neel aannemen. De overheid zet ons gewoon klem." Kantonrechter mr. H. Bruin ant- Op de middag van 18 november 1996 reed J.D.B. uit Scherpenisse met zijn tractor en aanhangwa gen op de Stoofstraat in Poort vliet zonder rode reflector en dat is wettelijk verplicht. B. erkende de fout, maar schreef dat toe aan een stukje onwetendheid. „In de donker is het nog extra gevaarlijk om zonder reflector te rijden. Dat merken we hier vaker", zei kan tonrechter mr. H. Bruin vrijdag middag voor het Thoolse kanton rechter. De Scherpenissenaar noemde de gang van zaken echter 'boerenbe drog' omdat hij al twee keer 125 gulden boete had betaald. „Daarvan viel ik al steil achter over." Zijn weduwe, Anna Goedege- buure, zou tot haar dood in 1963 de slagerswinkel voort zetten. Hierna zou haar zoon Cornelis Slager nog enige ja ren alleen slachten. In 1976 verwierf de huidige ei genaar het pand. Omdat het gebouw van de tand des tijds heeft geleden en men tegen woordig andere eisen aan comfort stelt dan in de zeven tiende eeuw - het toilet was bijvoorbeeld ondergebracht in een hokje in de tuin - kreeg het bureau Ruys en Bolder te Breda in 1977 opdracht een plan tot renovatie en restaura tie op te stellen. In 1980 werd een bouwvergunning (1979/49) verleend, waarna het werk in meerdere faSen is uitgevoerd. De vooroverhel lende gevel werd versterkt en verankerd aan de achtergevel. De slagerswinkel werd ges loopt en maakte plaats voor een hal waarin een spiltrap werd geplaatst om de beide zolderverdiepingen te kunnen bereiken. In deze hal bevindt zich ook de toegang naar de kelder die uit twee achter el kaar liggende tongewelven van ongelijke breedte bestaat. Alleen de voorkamer, een zo genaamde opkamer, is onder- kelderd; dit is een van de wei nige kelders die op Tholen ge spaard zijn gebleven. De meeste zijn in verband met lekkages volgestort. De garde robe en een toilet zijn in de voormalige gang onderge bracht. Kennelijk is hier al vroeg in de geschiedenis van Sint-Anna land - dat in 1476 is ontstaan door de bedijking van de Ou- delandpolder - een stadsgang of brandslop als verbinding tussen de voorstraat en de achterweg bij de woning ge trokken. Het voorste deel van dit slop zal indertijd bij het noordelijke buurpand zijn ge voegd. Ook aan de achterzijde is het een en ander veranderd. De gepleisterde achtergevel, die in (1886) ongeveer acht meter naar binnen was ge plaatst, is gesloopt en met vlechtingen herbouwd. De tuinmuur op de scheiding met het zuidelijke buurpand zal een restant van de zijgevel van het afgebroken deel zijn. De grote achterkamer heeft ruimte moeten afstaan aan de nieuwe keuken, terwijl de ou de keuken nu het achterpor taal is. Het slachthuis is ver bouwd tot tuinkamer. Onder de kap zijn in de grote open zolderruimte, waar in 1692 de 150 zakken tarwe zullen heb ben gestaan, slaapkamers en een badkamer gemaakt. De bovenste zolder onder de nok van het dak wordt thans als berging gebruikt. Zo is het perceel, dat uit onze Gouden Eeuw dateert, weer voor een reeks van jaren vei lig gesteld en kan de zeer op vallende vooroverhellende en meer dan 350 jaar oude gevel de Voorstraat in Sint-Anna land blijven sieren. woordde, dat de schipper met zijn klachten in Den Haag moest zijn, want als rechter dient hij zich aan de wet houden. Volgens B. wijst de ontheffing er ook op, dat je tech nisch en nautisch met drie man kunt varen. „Eigenlijk is die vierde man dus overbodig. Straks moet ik mijn matroos nog ontslaan en ga ik alleen met mijn vrouw en 1 bak va ren." Officier van justitie F. van Es zei aan de wet gebonden te zijn en die was voor hem duidelijk. Er had een boete van 550 gulden aangebo den moeten zijn, bij niet-betaling te verhogen tot 660 gulden en wan neer dat niet gebeurde, zou het op de zitting 850 gulden zijn gewor den. Aangezien het eerste niet ge beurd was, hield de officier het bij 660 gulden. De kantonrechter nam dat over. „Ik kan de wettelijke be palingen niet zomaar opzij zetten." Toch erkende mr. Bruin, .dat er vanuit Den Haag gemakkelijk re gels worden gesteld.' Omdat het bo vendien de eerste keer was dat B. in de fout ging, maakte hij 360 gulden van de boete voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, zodat er in feite maar 300 gulden betaald hoefde te worden. De schipper uit Dordrecht vond dat nog niet ver ge noeg gaan en tekende ter plaatse het formulier om in hoger beroep te gaan bij de rechtbank. Officier van justitie mr. F. van Es was er ook van geschrokken, maar hij wees erop dat er ook nog andere overtredingen waren, zoals de verlichting. Voor het ont breken van de reflector had nor maal gesproken eerst een boete van 60 gulden voorgelegd moeten worden, bij niet-betaling 75 gul den en op de zitting van het kan tongerecht 90 gulden. Nu het eerste niet gebeurd was, hield de officier het bij 60 gulden. „Echt gelukkig ben ik er nog niet mee", zei B. De kantonrechter was het echter met de eis eens. „Op 60 gulden kun je niet afdin gen en we zitten hier nu eenmaal niet om mensen gelukkig te ma ken", aldus mr. Bruin. k t De stichting Zeeuwse Vlegel (vervaardiger van milieuvriendelijke, streek producten) zag in 1996 de afzet van het Vlegelbier met de helft omlaag gaan. Het Vlegelbrood - een product van het eerste uur - doet het aanmer kelijk beter. Er werd ruim elf procent meer meel verkocht aan bakkers van het Vlegelbrood. Voor het bier zal een marktonderzoek worden ingesteld. Dat blijkt onder meer uit het jaarverslag van de stichting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 13