'Gedeputeerde Dek slaat plank flink mis' Freek Boudeling pakt nationale ploegtitel Steeds andere restpartijen in Winkel van Sinckel in smalstad Streekplan geeft nog ruimte voor huizen, recreatie, landbouw Thoolse statenleden Roeland en Van Doorn botsen Onheil woonbeperking even afgewend, maar er hangt een onweerswolkje Donderdag 18 september 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Tholen keurt kritiek over varkens af De uitspraken van gedeputeerde A.M. Dek over het be leid van Tholen ten aanzien van de varkens zijn hard aangekomen bij het gemeentebestuur. In een brief aan de provinciebestuurder noemen burgemeester en wet houders diens uitlatingen 'onjuist, onvolledig en onheus'. Ze keuren ze ook sterk af. Volgend jaar naar West-Duitsland Drukke tijden Damescorsetten zijn er niet te koop, maar in de Winkel van Sinckel van Leny Visch in Sint-Maartensdijk is heel veel wel te koop: speelgoed, tassen, horloges, batterijen, strijkijzers, wenskaarsten, cd's, shampoo, cadeauartike len, koffiezetapparaten, serviesgoed, doktersjassen, bu reaulampen, videobanden, kantoorartikelen, schippers petten en automatten, fototoestellen en oorbellen, kle- dinghaken, voorraaddozen en sneeuwkettingen, rugzak ken, bijzettafeltjes en sleutelkastjes, gewatteerde broe ken en militaire drinkzakken uit 1951 Een SGP-statenlid dat vo lop groei van Tholen be pleit en een AOV-collega die met de natuurlijke groei tevreden is. G.D. Roeland uit St. Annaland en L.J. van Doorn uit St. Maartensdijk stonden vrij dag bij de behandeling van het streekplan tegenover elkaar in de provinciale staten van Zeeland. Van Doorn verweet Roeland, dat hij teveel als beleids ambtenaar volkshuisves ting van de gemeente Tho len sprak, maar SGP-frac- tievoorzitter W. Kolijn weerlegde die kritiek. Te gek voor woorden Sam Sam Landbouw de ruimte Huilen met de wolven Ommezwaai Recreatie Plank mis Varkens Uit de provinciale staten van Zeeland Freek Boudeling uit Anna Jacobapolder mag volgend jaar in West- Duitsland ons land vertegenwoordigen op het wereldkampioenschap ploegen. De 25-jarige Boudeling was zaterdag in Cromstrijen bij Nu- mansdorp de beste van Nederland bij de tweescharige wentelploegen nadat hij een week eerder de Zeeuwse titel in Wilhelminadorp in de wacht had gesleept. De Thoolse kampioen zette zijn ze getocht voort al was het verschil met nummer twee, T. Meuwissen uit Limburg en meervoudig natio naal kampioen, minimaal: 296 te gen 295 punten. Voor Boudeling is het de tweede keer dat hij Neder landse kampioen wordt. Eerder leg de hij in 1994 beslag op de titel. In zijn categorie deden 25 ploegers mee. De wedstrijden waren ver deeld over twee dagen. Vrijdag ein digde hij als tweede met 146 pun ten (tegen 148 van Meuwissen), za terdag als eerste met 150 punten (tegen 147 van zijn belager). Meu wissen tekende protest aan tegen de puntentelling maar kon de jury niet op andere gedachten brengen. Bij de rondgaande ploegen eindig de Theo Heijboer uit Sint-Annaland op de dertiende plaats (257 punten). Pieter Abrahamse uit Poortvliet werd eerste in de categorie praktijk- ploeg (de keuze van het type ploeg is vrij). Daar waren slecht twee deelnemers. De concurrentie in Cromstrijen was groot. Op het tar- westoppelveld in Zuid-Beveland een week eerder was dat ook al het geval. Daar bonden vier Tholenaren de strijd aan met de rest van Zee land. Boudeling moest het opne men tegen zeven andere deelnemers uit de provincie. Het verschil met nummer twee (S. Baas uit Arne- muiden) bedroeg 9 punten. De wedstrijden vonden plaats onder goede weersomstandigheden. In to taal verschenen er 19 deelnemers op het wedstrijdterrein nabij het Goese Meer die verdeeld waren in drie categorieën: tweescharige rondgaande ploegen, tweescharige wentelploegen, drie- en meerschari- ge wentelploegen. Voor deze onder delen waren steeds zes juryleden beschikbaar. Een aparte categorie werd gevormd door antieke tracto ren (met verschillende ploegen) waarvoor zich 14 deelnemers in schreven. Ook de grond was goed om te ploegen. De deelnemers kre gen 's morgens gelegenheid hun ploeg af te stellen op de grondsoort van het perceel. Na het startsignaal konden de ploegers de beginvoor trekken die meteen daarna door de jury werd beoordeeld. Toen dat ge beurd was kon de rest van het veld omgelegd worden. De jury moest daarna alle velden langs voor een eindtelling. Gelet wordt op recht en vlak ploegwerk, het voldoende on- derploegen van de tarwestoppel, het op de juiste manier aanploegen van de geer, de juiste ploegdiepte aan houden, en het juist ploegen van de eindvoor. In de categorie tweescharige rond gaande ploegen (met twee deelne mers) eindigde Theo Heijboer uit Sint-Annaland als tweede met 362 punten achter R. Markusse uit Nieuw-en Sint-Joostland met 461 punten. In de categorie tweeschari ge wentelploegen (met acht deelne mers) eindigde Freek Boudeling als eerste en legde Pieter Abrahamse uit Poortvliet beslag op de zevende plaats met 364 punten. In de cate gorie drie- en meerscharige wentel ploegen (met 9 deelnemers) eindig de Gert-Jan Boudeling uit Anna Ja cobapolder op de vijfde plaats met 344 punten. Hier won C.J. de Jonge uit Heinkenszand met 364 punten. De uitslag in deze krant over het Thoolse ploegkampioenschap be hoeft enige correctie. Bij de ein drangschikking behaalde Gert-Jan de Jager 245 punten en Gert-Jan Boudeling 221 punten. En waar Theo Rijnberg stond moest Theo Heijboer staan. Freek Boudeling Nederlands ploegkampioen. De winkel van Leny Visch in de Kaaistraat in Sint-Maartensdijk moet vol, propvol. Roeland zelf hoorde het betoog van het AOV-statenlid niet omdat hij toen jn de,wandelgangen vertoefde. „Ik heb Roeland zwaar aangevallen omdat hij als beleidsambtenaar te rughoudend moet zijn", zegt Van Doorn. „Hij verdedigde nu het ge meentebeleid van Tholen op zijn ei gen, specialistische terrein." Roeland zegt wel degelijk als sta tenlid en SGP-woordvoerder ruim telijke ordening te hebben gespro ken. „Ik had steun van collega Van Doorn verwacht in plaats dat hij zich verlaagd heeft tot dergelijke kritiek." Het St. Annalandse statenlid bracht bij de behandeling van het streek plan o.a. naar voren, dat het nood zakelijk zal zijn om alles in het werk te stellen om het rijksbeleid gewijzigd te krijgen. „Het rijksbe leid (om slechts heel beperkt wo ningbouw op Tholen en St. Philips- land meer toe te staan-red) moet bijgesteld worden. Voor Noord- Zeeland dus in de toekomst geen restrictief beleid meer of een duide lijke versoepeling van de opvattin gen daarover", zei Roeland. Hij wil, behalve woningbouw in iedere kern ten behoeve van de natuurlijke groei, in de zogenaamde dragende kern Tholen-stad ook bouwen voor een migratieoverschot, dus mensen vanuit Brabant en Zuid-Holland. „De SGP wil geen te grote concen tratie van woningbouw in de ste den." Van Doorn is echter met uitsluitend de opvang van de natuurlijke groei tevreden. „Kwaliteitsverbetering* is nodig, maar het is zonde, dat Tho len een berg kosten gaat maken voor overloop vanuit Brabant naar Tholen. We moeten geen groeige- meente worden. Daarvoor is de in frastructuur te mager. De dorpen op Tholen kunnen geen sterke groei verdragen. Dan krijg je allerlei pro blemen", aldus het AOV-statenlid. Roeland bracht wel naar voren, dat 'er geen onnodig ruimtebeslag mag plaatsvinden. Het accent moet lig gen op de huizenbouw in inbrei- dings-, herstructurerings- en ver vangingsplaatsen. De SGP-woord voerder vond, dat de natuurlijke groei per gemeente moet worden berekend in plaats van per regio, „Duizend en één dingen, van alles voor iedereen wat," noemt Leny Visch het assortiment in de winkel in de Kaaistraat nummer vier waar tot voor enkele weken geleden bloemenwinkel Assortie in geves tigd was. Visch koopt restpartijen op. Nieuwe artikelen uit grote voorraden van de industrie, waaronder retourgoede ren. „Soms ontbreekt er een boutje aan. Het is dan goedkoper voor de bedrijven om de spullen te verko pen, dan om dat ene boutje er nog in te gaan zetten. Zo kan ik die par tijen goedkoop opkopen en heel goedkoop aanbieden. Het is alle- zoals het streekplan aangeeft. „En de mogelijkheden die de provincie heeft, dienen ten volle benut te worden." Roeland wees erop, dat bij Amsterdam de natuur moet wij ken voor een grote woonwijk, ter wijl in Noord-Zeeland waar geen sprake is van een gebied met be langrijke ecologische of landschap pelijke waarden, .de boel bijna op slot moet. „Zou er dan bij de Zeeuwse dorpen niets meer ge bouwd mogen worden? Te gek voor woorden!", zei het SGP-statenlid. Van gedeputeerde Van Zwieten had maal nieuw, behalve het militaire spul," zegt ze over de winkel die zaterdag opengaat. Drie weken heeft ze zichzelf gege ven om te verhuizen van Roosen daal naar de smalstad en de winkel in te richten. Elke dag wordt de winkel voller, maar het moet nog voller. „Propvol." Zijn de artikelen van een bepaalde partij uitverkocht, dan is er weer plaats voor andere spullen. „Op is op, geldt voor deze artikelen echt. Er komt geen nieuw spul van het zelfde. Het wisselt van dag tot dag. En dat is de kracht van de winkel." De Winkel van Sinckel moet vol- hij echter begrepen, dat voorlopig de kou uit de lucht lijkt. Minister De Boer treedt nog niet op, maar op termijn kan haar beleid wel dege lijk grote problemen geven, vreesde Roeland. „Aan de eis van de minis ter, dat nieuwe huizen daadwerke lijk door de lokale bevolking be woond moeten worden, zal wellicht niet kunnen worden voldaan. Ze stelt een onmogelijke eis omdat ze anderzijds de gemeenten uitdrukke lijk verbiedt, de eigen bevolking voorrang te geven bij uitgifte van bouwgrond. Haar beleid van vrije vestiging maakt het de gemeenten gens de initiatiefneemster een beet je een ouderwetse winkel worden. „Niet alleen commercieel. Ik pro beer iets van de gezelligheid van vroeger terug te brengen. Het con tact met de klanten is belangrijk. Bij mij is het niet zo van snel kopen en weg. Het is allemaal al zo ge jaagd, druk en koud in de maat schappij. Warmte en huiselijkheid wil ik brengen." Dat probeert ze door een koffietafel in te richten. „Klanten kunnen hier rustig de tijd nemen om rond te kijken en even te zitten om een praatje te maken." In de winkel heeft ze ook een 'evan geliehoekje' ingericht, met 'materi aal dat met het geloof te maken heeft.' Boeken, tekstkaarten, sti ckers, bouwplaten met bijbelse ta ferelen, cd's, posters, tegeltjes met teksten. „Dat heb ik overgenomen van Sam Sam, het winkeltje in tweedehands kinderkleding in Tho len. Dat doe ik erbij. Zo probeer ik een heel gevarieerd publiek binnen te krijgen." Maar ook de kinderkle ding wil ze onder brengen in de onmogelijk om verdringingsver schijnselen (mensen van elders be trekken nieuwe huizen) adequaat tegen te gaan", aldus de SGP- woordvoerder. Ook de varkens kwamen vrijdag nog aan bod bij behandeling van het streekplan. Roeland pleitte voor zoveel mogelijk vrijheid voor de agrarische sector. „Geef de land bouw de ruimte ter versterking van deze sector en een zo flexibel mo gelijke ontwikkeling." Zo wilde hij Winkel van Sinckel. Daarmee hoopt ze ook dat de klantenkring van Sam Sam de collectie in Sint- Maartensdijk komt bekijken. Mevrouw Visch is lid van de Chris tengemeente. „Ik ken op Tholen veel leden. Dat zijn vrienden en kennissen van me. Die heb ik er hier meer dan in Roosendaal en Bergen op Zoom, waar ik vandaan kom. Vandaar dat ik hier terechtge komen ben." Eerst heeft ze in Tho len-stad naar een pandje rondgeke ken. Toen ze daar niet slaagde, zag ze dat het pand in de Kaaistraat te koop stond. „De ruimte is goed, de ligging ook. Ik vond hier alles wat ik nodig had." Omdat de winkel al tijd vol moet zijn, is er ook plaats nodig voor de voorraad. Die is ruimschoots in het pand aanwezig. Of haar nering zal gaan lopen, is de vraag, zegt ze. „Misschien lukt het. Het is echt afwachten, maar ik heb er wel hoop op." De winkel is elke dag geopend van 9.00 uur tot 18.00 uur, behalve op maandag- en woensdagmiddag. Zaterdag vanaf negen uur kan het publiek er te recht. Er is koffie, snacks, salade en bowl. de maximum maten voor neventak ken intensieve veehouderij en glas verhogen naar respectievelijk 2000 m2 en 4000 m2. „Ook het ontbre ken van een vrijstellingsmogelijk heid van de maximum omvang van 1 ha voor een bouwblok kan voor sommige bedrijven problemen ge ven." De SGP steunde een PvdA-voorstel om bij Sirjansland op Schouwen- Duiveland een concentratie glas tuinbouw toe te staan van 60 in plaats van 40 ha. De VVD zag dat niet zitten, maar het AOV wel. Van Doorn zei ook voorstander te zijn van grotere mogelijkheden voor glastuinbouw bij St. Annaland. „Maar het gemeentebestuur van Tholen heeft hiervoor zelf totaal geen initiatieven genomen en dan kom je niet ver." Voor de vestiging van grootschalige intensieve veehouderijen wilde Roeland wel blokkades opwerpen gezien de negatieve gevolgen voor milieu en landschap. „Omschake ling van agrarische bedrijven in in tensieve veehouderijen (inmiddels het middel om te komen tot verkap te nieuwvestiging) was onbeperkt mogelijk. Gemeenten werden ge confronteerd met een open deur po litiek van de provincie voor var kensbedrijven. De milieu-gedepu teerde heeft dan ook deels ongefun deerde kritiek op Tholen", zei het SGP-statenlid. „Hij huilt met de wolven in het bos", aldus Van Doorn. „Toen het kon, trad Roeland niet op. Heel Zeeland is het er niet mee eens, zo als Tholen het beleid ten aanzien van de varkensstallen heeft ge voerd", zegt het AOV-statenlid. De SGP-er vond dat de provincie, de bouwvergunningen voor de tien tallen aanvragen voor varkensstal len binnen het grondgebied van Tholen allemaal, dan wel groten deels zou moeten weigeren. „Is het niet nodig om vandaag alsnog een stringenter beleid in het streekplan op te nemen, door uitsluitend be perkte neventakken toe staan?", zo vroeg Roeland zich af. Op het gebied van recreatie steunde hij een uitbreiding van 20% per regio ,als uiterste maxi mum' voor kwaliteitsverbetering. „Wij onderkennen dat er in deze jachtige tijd voorzieningen nodig zijn ten behoeve van ontspanning en rust. Er is behoefte aan recreatie", al dus het SGP-statenlid. Hij be treurde het overigens, dat veel mensen zich niet aan de zondag heiliging en zedelijke normen houden. Het is al weer verschillende jaren geleden dat de burgemeester, toen hij door raadsleden over een pers publicatie aan de tand werd ge voeld, zei: Wij reageren niet op krantenberichten. Maar vier dagen nadat kritische uitspraken van gede puteerde A.M. Dek aan het adres van het gemeentebestuur in de krant verschenen, ging er een brief richting het provinciehuis. In de statencommissie milieu be schuldigde Dek de gemeente Tho len van laks beleid rondom aanpas sing van het bestemmingsplan met het oog op vestiging van intensieve veehouderij. Het gemeentebestuur heeft het fout gedaan en de proble matiek van de varkensstallen, zoals die nu bestaat, over zich afgeroe pen, zei de gedeputeerde onder meer. In hun brief leggen b. en w. uit dat al vanaf 1993 aan de herziening van het bestemmingsplan buitengebied wordt gewerkt. Toen er bouwaan- vragen kwamen voor zeven grote varkensstallen - waarbij werd over eengekomen groen-labelstallen te vestigen - ontstond de noodzaak om de aandacht op dat facet te richten. Daarbij moest rekening worden ge houden met het rijks- en provinci aal beleid, dat voor Tholen agrari sche ontwikkeling voorschrijft, zonder beperkingen aangaande de soort agrarische vestiging. 'Dus stond en staat de gemeente er als het ware alleen voor. Dat bemoei lijkte het vinden van de juiste koers in het voorbereiden van een ade quate wijziging van het bestem mingsplan', schrijven b. en w. Men dacht de oplossing gevonden te hebben, maar gedeputeerde staten keurden de planwijziging groten deels af en zo was de gemeente te rug bij af. Bijna tegelijkertijd kwam de beslissing van g.s. om voor in tensieve veehouderij nog slechts een neventak toe te staan tot 1000 vierkante meter en boven de 1000 varkens een milieu-effectrapportage verplicht te stellen. Deze 'rigoureu ze ommezwaai' van de provincie strookt volgens de gemeente niet met het rijksbeleid. Afgewacht Ir. W. Mol, RPF-GPV, Tholen. Tijdens de behandeling van het streekplan werd wederom duidelijk, dat rijksbeleid er voor zorgt, dat Zeeuwen moeilijk in Zeeland in de ei gen kern kunnen blijven wo nen. In de kleine kernen bou wen, werken, wonen en leven, wordt door het restrictief woonbeleid er niet gemakke lijker op gemaakt. Wellicht zijn de Zeeuwen in de toekomst als toerist meer welkom in Zeeland. Gelukkig gaat het nieuwe streekplan niet zover. Het onheil is even afgewend, maar een woningmarkt-on derzoek hangt als een on weerswolkje in de lucht. Als gevolg hiervan zullen in de kleine kernen steeds meer dorpsvernieuwingsprojecten en inbrei-locaties toegepast moeten worden, zodat wonen voor de eigen bewoners mo gelijk blijft. De te realiseren wooneenheden zullen echter aanzienlijk in prijs stijgen. In Zeeland worden de recre atieve voorzieningen op een hoger peil of niveau gebracht, Gedeputeerde A.M. Dek. moet worden of het een haalbare zaak zal zijn. Maar mochten deze nieuwe regels leiden tot schade claims van de varkensboeren, dan zal Tholen die in Middelburg depo neren. In hun brief schrijven b. en w. dat ook zij vinden dat er 'stringente be perkingen moeten komen aan de aantallen te vestigen intensieve vee houderijen'. Maar de manier waar op dat moet gebeuren, kan tot ver schil van inzicht leiden. De handel wijze van Tholen tot nu toe recht vaardigt in de ogen van het ge meentebestuur niet de uitlatingen die Dek daarover heeft gedaan. 'U zult de conclusie moeten trekken dat u de plank flink heeft misgesla gen'. B. en w. schrijven de milieu gedeputeerde erop dat hen niet be kend is, keer op keer door de pro vincie gewaarschuwd te zijn de var kensinvasie vanuit Brabant in de hand te houden. Evenmin snijdt volgens hen Deks bewering hout dat Tholen 'keer op keer te kennen gaf haar eigen zaakjes te willen en te kunnen oplossen'. Overigens ziet het gemeentebestuur daar niets kwaads in: 'het is zelfs een wettelij ke opdracht'. Het verwijt de provin cie op zijn beurt, niet tijdig naar de gemeenten te hebben geluisterd. Tenslotte gaan b. en w. ervanuit, dat Dek zijn opmerkingen op persoon lijke titel heeft gemaakt en dat die niet door het voltallige college van g.s. worden gedeeld. zonder uitbreiding van stand plaatsen. Het natuur- en mi lieuvriendelijker inpassen in de omgeving, zal de grootste aandacht hebben. Kwaliteit, duurzaamheid, rust, enz. wordt door de toerist en zijn omgeving steeds belangrijker en sport tevens met de in het streekplan voorgestelde ont wikkelingsrichting. Nieuwe termen zijn o.a. landschaps camping, plattelandstoerisme. Er komt geen harde baan voor het vliegveld Midden-Zeeland. Een amendement van Delta anders met steun van RPF- GPV, SGP, Groen Links, D66 en de PvdA, haalde geen meerderheid. Een motie van de VVD in het kader van de varkensinvasie werd wel door alle fracties ge steund. In deze motie wprdt het kabinet en de Tweede ka mer verzocht snel over te gaan tot behandeling van de wet herstructurering varkens houderij om de ongewenste ontwikkelingen in Zeeland te gen te gaan. We hopen allen op een zeer restrictief woon beleid voor varkens. Verder werd een amendement aan genomen voor uitbreiding van glastuinbouw in Sirjansland. Provinciale staten hebben in meerderheid haar aandeel houders van Delta Nutsbedrij ven bindend mandaat gege ven om in de aandeelhouders vergadering in te stemmen met de procedure voor de tot standkoming van een groot schalig productiebedrijf. Vol gens deze procedure wordt de vorming van zo'n bedrijf al leen door de raad van com missarissen behandeld. Met andere woorden, zoals enkele fracties het verwoorden: ach ter gesloten deuren. Nieuwe huizen, voorzien van een brug, aan de Gemaalweg te Tholen in de nieuwbouwwijk Molenhoek. Na tweëenhalfjaar voorbereiding was het zover. Het streekplan, geldig tot 2005, werd door de provinciale staten met overweldigende meerderheid aangenomen. Alleen de ZVP en Groen Links waren tegen het vaststel len van een basisdocument ruimtelijke ordening van Zeeland. Iedere partij heeft vanuit door haar ingenomen stellingen en visies op de Zeeuwse ontwikkeling, voor de laatste keer in deze finale kunnen reageren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9