Ter Veer: Slechts bouwstop biedt oplossing varkensstallen Bintje levert zestien cent op Ergotherapeute uit Ten Anker komt ook aan huis voor advies Gemeente talmt met aankoop van garage PERSIA Smalstads mannenkoor op festival WD denkt aan centraal meldpunt gemeente voor stankklachten Van aangepast bestek tot de aanvraag van een rolstoel Gemeenteraad Schouwen wijst gedoogbeleid softdrugs af WD stelt schriftelijke vragen Exclusief en voordelig Donderdag 18 september 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Handtekening Adviseur Schaalvergroting Samenwerken De drie regeringspartijen steunen het beleid van land bouwminister Van Aartsen om de varkensstapel met een kwart in te krimpen, maar voor Tholen zal die maatregel weinig soelaas bieden. Tweede-Kamerlid P.K. ter Veer (D66) zei dat maandag op een bijeenkomst in Oud-Vos- semeer. Hij vindt dat varkensstallen op industrieterrei nen thuis horen. Fouten Een broodplank om met één hand brood te kunnen snijden, een lange schoen lepel om zonder te bukken een schoen aan te doen, een beker met een uitspa ring voor de neus voor ie mand die zijn hoofd niet naar achteren kan brengen. Een greep uit de voorraad kleine hulpmiddelen waar Els Willekes uit kan put ten. Zij is ergotherapeute in zorgcentrum Ten Anker in Tholen en ondersteunt mensen die door ziekte of ongeval beperkt zijn in het uitvoeren van allerlei da gelijkse zaken zoals was sen, koken, eten, kleden, schrijven en lezen. Met een hulpmiddel en oefe ning kan iemand zelfstan dig blijven, zonder steeds een beroep te hoeven doen op anderen. Stap voorwaarts Een inwoner van Tholen die de gemeente grond te koop aanbiedt, maar na negen maanden nog altijd niet weet waar hij aan toe is. Dat speelt in Oud-Vossemeer en de VVD-raadsfractie heeft er schriftelijke vragen over ge steld aan burgemeester en wethouders. Verbaasd Peizen, Beibers, Kelims, Nepals, Gabbeh's. Tweede-Kamerlid ir. P.K. ter Veer (midden) en Thools gemeenteraadslid J. van den Donker van D66 moeten speciale kleding aan bij hun bezoek aan de varkensstal van E.M. Rijnen (rechts). Het actiecomité Varkens Nee houdt volgende week een handtekeningenactie in alle plaatsen in de gemeen te Tholen. Op die manier wil men het gemeentebe stuur, de provinciale en de landelijke politiek duidelijk maken dat een groot deel van de inwoners tegen de varkensinvasie op Tholen en Sint-Philipsland is. De politiek moet een signaal krijgen dat ze een verant woordelijkheid heeft ten aanzien van de burgers, on der wie de angst leeft van een dreigende onleefbaar heid van Tholen. Vrijwilli gers zullen in de periode 22 t/m 26 september huis-aan- huis handtekeningen opha len. De inwoners van Tho- len-stad en van het polder gebied krijgen een brief in de bus en kunnen een strookje inleveren op be paalde adressen. Voor het verspreiden van de folders kan Varkens Nee nog men sen gebruiken. Geïnteres seerden kunnen contact op nemen met Koosje Boulog ne (652109) of Maya Bun- gener (652290). blijken. Een nieuw Thools plan - met een concentratiegebied voor in tensieve veehouderij in de Weihoek - haalde het evenmin; het concen tratiegebied werd geschrapt. Maar dit keer was er in de raad géén meerderheid meer voor beperkte nevenvestiging tot 2500 vierkante meter. „De lobby heeft goed ge werkt", stelde Van den Donker vast. „Het is een grote fout ge weest, die ook ik gemaakt heb. Maar wie kon vermoeden dat agra riërs in nood hier brood in zagen." De bestemmingsplanherziening is inmiddels gedeeltelijk goedgekeurd door gedeputeerde staten. Land bouworganisatie LTO en raadsman J. van Groningen namens een aantal varkenshouders hebben hiertegen beroep ingesteld bij de Raad van State. Van den Donker zei dat zijn hoop nu op de rijksoverheid gevestigd is voor wat betreft het beteugelen van de aanwas van de varkensindustrie. Hij vroeg zich hardop af welke middelen de komst van een groot aantal stallen op Tholen nog kan voorkomen: „Bloemdijken? Polder wegen? Verkeersveiligheid? Regel geving voor stank? De gemeente raad zal een beslissing moeten ne men, maar die weet het ook niet." D66 heeft, gesteund door de VVD, burgemeester en wethouders ge vraagd een adviseur in te huren die de mogelijkheden onderzoekt. „Dat mag van mij best een ton kosten." Het D66-raadslid zei het de inwo ners moeilijk te kunnen uitleggen waarom bepaalde zaken op het ter rein van de ruimtelijke ordening niet worden toegestaan, maar de varkensstallen wél gebouwd kun nen worden. „En als Tholen - ge dwongen door provinciale en rijks- regels - de stallen moet toestaan terwijl de inwoners ze niet willen, dan heeft voor mij het woord rechtsstaat een heel andere beteke nis gekregen." De discussieavond werd geleid door E. Kooiman uit Scherpenisse. J. de Zeeuw, voor D66 lid van provinciale staten, zou ook het woord voeren maar was op het laatste moment verhinderd. Varkenshouder E.M. Rijnen middenin overall) leidt de D66-delegatie rond in en om zijn bedrijf in de Oud-Vossemeerpolder. Links Twee de-Kamerlid ir. P.K. ter Veer en naast hem gemeenteraadslid J. van den Donker. er nog stallen bijkomen. Gemeente raadslid E. Frigge-Hogesteeger (VVD) had het Kamerlid gevraagd of een eventuele maatregel van be stuur met terugwerkende kracht de aangevraagde stallen in Tholen kan tegenhouden. Inmiddels is bij de gemeente de 28e bouwaanvraag in behandeling. L. Boudeling uit Anna Jacobapolder wil zijn varkensstal vergroten naar 996 vierkante meter en blijft daarmee net binnen het door de provincie in het streekplan genoemde maximum (1000 vier kante meter). Gezien de grootte van de varkens- mesterijen en het feit dat de pro ductie los van de grond gebeurt, zou deze sector niet langer onder de landbouw maar onder de industrie gerekend moeten worden, aldus Ter Veer. De stallen zouden bij elkaar op industrieterreinen geplaatst moe stank. M.D. Geuze uit Poortvliet was niet overtuigd dat dit de juiste oplossing zou zijn: „Vanwege de varkenspest mogen stallen juist niet vlakbij elkaar gebouwd worden. Bovendien blijf je de stank houden, waarvan de mensen last zullen heb ben die op een industrieterrein wer ken." Geuze wees erop dat de in dustrieterreinen op Tholen dichter bij de woonkernen liggen dan de plekken waar de stallen nu verrij zen. Oud-statenlid mevrouw M. Geluk zei dat dit in feite bedrijven terreinen zijn, niet bedoeld voor het vestigen van dit soort bedrijven. Wat D66 betreft, moeten er in Ne derland geen varkens meer bijko men. Er zijn er nu 15 miljoen, waarvan twee derde wordt geëxpor- Sindsdien is de varkensstapel echter met 25% gegroeid en het aantal kippen met 16% toegenomen. Om die reden is niet iedereen ervan overtuigd, dat de plannen van Van Aartsen effect zullen hebben. „Ik heb mijn twijfels", zei AOV-staten- lid L.J. van Doorn. Maar Ter Veer keek er positiever tegenaan. Overigens had hij niet zo'n moeite met de grootschaligheid van de be drijfstak. De schaalvergroting slaat immers op velerlei terreinen toe. En 5000 varkens is in feite nog maar een kleine stal, aldus Ter Veer, want in het buitenland is een gebouw voor 50.000 dieren geen bijzonder heid. Hij wilde het probleem voor de streek niet bagatelliseren, maar zei dat in de kustprovincies altijd nog maar 8% van de varkensstapel rondloopt; de rest is te vinden in de concentratiegebieden len. Ze kregen er een uitgebreide rondleiding. Zowel Ter Veer als raadslid J. van den Donker lieten zich positief uit over hoe het bedrijf er bij ligt en wat er is geïnvesteerd in milieumaatregelen. „Ondanks dat is er vanuit het stadje Tholen nogal kritiek over stank. Hoe moet dat opgelost worden?" aldus Van den Donker. Deze week heeft de varkenshouder overleg met mensen van de gemeente en van actiegroep Varkens Nee om te bezien wat er gedaan kan worden. Stankoverlast is probleem nummer één, zo werd ook nu weer duidelijk gemaakt. „Zondag fietste ik op een kilometer afstand voorbij de stal van Rijnen en het stonk verschrik kelijk. Wie kan ik bellen?" zei C.W. de Leeuw uit Oud-Vössemeer. Hij wees op de grens van 300 meter die volgens de regelgeving in acht Behalve Ter Veer spraken ook Van den Donker en voorzitter L. v.d. Lugt van Varkens Nee. Deze om schreef zijn actiecomité als 'radi caal'. „We zijn ontstaan uit boos heid, angst en naar aanleiding van klachten. Wat willen wij? Geen var kens, geen megastallen. En de stal len die er al staan, dienen zich aan de regels te houden." Volgens Van der Lugt gebeurt er nogal eens iets wat niet strookt met de verleende vergunning. Hij legde uit, dat Var kens Nee steun vraagt voor het plan van Van Aartsen. Ook heeft de groep bezwaar tegen het verlenen van ontheffing van de mer-plicht (milieu-effectrapportage) voor de bouw van stallen. Van der Lugt be kritiseerde het gemeentebestuur, dat voortdurend naar de raadsfracties wijst als het om verantwoordelijk heid op dit terrein gaat. Uit ge sprekken is hem gebleken dat D66, Het wetsvoorstel van Van Aartsen laat ondernemers de ruimte om var kensproductierechten overal van daan te verzamelen en vervolgens een bedrijf te stichten als een be stemmingsplan daartoe ruimte biedt, legde Ter Veer uit. Alleen een bouwstop, waarvoor door D66 is gepleit, zou kunnen verhinderen dat ten worden. „Maar de minister is zover nog niet", aldus het Kamer lid. Als voordelen noemde hij dat in mindere mate wegen kapot gereden worden en dat oneigenlijk gebruik van landbouwschuren voorkomen wordt. Door de concentratie kan er bovendien beter regulerend opge treden worden tegen bijvoorbeeld teerd. Ter Veer vertelde dat minister Braks dertien jaar geleden de inte rim-wet introduceerde met de be doeling het aantal varkens en kip pen niet verder te laten stijgen. De D66-woordvoerder voor land bouw bezocht 's middags samen met Thoolse partijgenoten de var kensstal van E.M. Rijnen aan de Groeneweg ten noorden van Tho- genomen moet worden. „De stank is echt erg. Het beheerst je hele le ven", aldus C.R de Rijke, die vlak bij de stal aan de Zwarteweg woont. Hij zei dat door deze problematiek de waarde van zijn woning is ver minderd. De Rijke wilde weten waar de schade te verhalen valt. Van den Donker ging in op de 300- metergrens. „De wetgever zegt niet dat het op 300 meter afstand niet mag stinken, maar: het stinkt op 300 meter niet meer. Maar uw neus, en ook de mijne, denken daar ken nelijk anders over." Het raadslid wist te melden dat Rijnen gaat be kijken of het spoelen in de stal met andere zuren een oplossing kan zijn. Helemaal zal de stank echter nooit verdwijnen. Bij het groen-labelsysteem is nooit naar stank gekeken, maar alleen naar de ammoniak, aldus Van den Donker. Rijnens adviseur, de heer Van Laarhoven van voerderfabri kant Cehavé, legde dat nader uit. Het groen-labelsysteem is inder daad opgezet om de ammoniakuit- stoot terug te dringen. Daarnaast wordt onder meer gelet op het die renwelzijn en de economische haal baarheid. „Tot voor kort werd de stank hier niet bij betrokken. Maar dat gaat nu wél gebeuren bij de stichting groen label", aldus Van Laarhoven. Er is een meetmethode ontwikkeld met zogenaamde geur- panels, mensen die met geavanceer de apparatuur opereren. Volgens de Cehavé-man zijn de afstanden voor stank in de milieuregelgeving geba seerd op de concentratiegebieden en in feite niet toegesneden op de 'schone' gebieden. VVD, AOV, RPF/GPV en PvdA het duidelijkst stelling nemen tegen de varkensinvasie. „Wij vragen steun van alle partijen. Maar kennelijk blijft het voor hen moeilijk om samen te werken, met een eensluidend standpunt te ko men." De actievoerder vindt dat de gemeente een speciale opsporings ambtenaar moet aanwijzen om de naleving van de vergunningen door de varkensmesters voortdurend te controleren. Voor wat de klachten over stank betreft, opperde me vrouw Frigge het idee om de ge meente te vragen een centraal meldpunt in te stellen. Nu is er bui ten kantoortijd niemand om eventu ele klachten in ontvangst te nemen en daarop actie te ondernemen. De politiek heeft in het verleden fouten gemaakt, stak Van den Don ker de hand in eigen boezem. Toen de herziening van het bestemmings plan buitengebied Sint-Philipsland aan de orde was, halveerde een raadsmeerderheid de maximale op pervlakte voor intensieve veehou derij als nevenvestiging van een ag rarisch bedrijf tot 2500 vierkante meter. Vervolgens werd voor Tho len het zogenaamde zoneringenplan afgewezen nadat de georganiseerde landbouw zijn afkeuring had laten Het rooien van het late aardappelras Bintje is in volle gang. De weer somstandigheden zijn uitstekend. Op Prinsjesdag drukten de handela ren op de St. Annalandse veiling de knop in vanaf minimaal 13 tot maximaal 16 cent voor een kilo Bintjes. De aanvoer was echter honderd ton minder dan vorige week dinsdag, terwijl de prijzen stabiel of iets lager zijn. Voor de Ei genheimer werd vorige week nog 20-24 betaald, maar die waren er afgelopen dinsdag niet, evenmin als Koopmans Blauw, waarvoor een kwartje per kilo betaald moest wor den. Dinsdag 16 september met tussen haakjes de prijzen van een week eerder: Doré 11-14 (10-13), Pre mière 11 (13), bonken 20, Gloria 12-13 (13-15), Frieslander 16 (13- 15), drielingen 10, kriel 55, Bintje 13-16 (10-16), bonken 21-22 (23- 26), drielingen 8 (8), kriel 50 (52), Bildtstar 17-20 (20-23), kriel 12, aanvoer 206 ton (303 ton). Het Smalstads mannenkoor doet zaterdag 27 sep tember mee aan het zevende muziekfestival voor koren en ensembles in Goes. Aan het festival doen 33 koren en ensembles mee uit binnen- en buiten land. Er is dan ook een grote variatie aan muziek soorten te horen in de Grote Kerk, het museum voor Zuid- en Noord-Beveland en de Zeeuwse Muziek school. Het Smalstads mannenkoor (behalve de di rigent bestaande uit twee eerste tenoren, drie twee de tenoren, drie baritons en drie bassen) zal vanaf half twee in de Grote Kerk geestelijke en wereldlij ke muziek uit alle stijlperioden zingen. De therapeute doet dat voor bewo ners en tijdelijke patiënten in het te huis, maar ze gaat ook bij mensen thuis langs die advies willen over hulpmiddelen in hun huishouden of daarbuiten. Van een drinkbeker tot een rolstoel. Het project heet ergo therapie aan huis. Willekes. „Dat kan op allerlei ge bied zijn. Er zijn mensen die moei te hebben met het opstaan uit een stoel of van het toilet. Moeite heb ben met koken omdat ze niet zo lang achtereen kunnen staan. Pro blemen hebben met het aantrekken van kousen en schoenen. Of moei lijk de trap op- of afgaan." De ergotherapeute bekijkt thuis wat het probleem is en geeft een advies, helpt bij het oefenen met de (nieu we) hulpmiddelen of verwijst. Zo kan de aanschaf van een hogere toi letpot heel handig zijn. Of beugels in de w.c. En een hoge kruk in de keuken kan uitkomst bieden voor het koken. Een verlengde schoenle pel is een voorbeeld van een een voudig hulpmiddel. Of een stan daard voor een boek, een leesloep en een stok met een haak om kou- uinsaag in sepiemDer met tussen aanvoer zon ton iooo toni. sen aan te trekken „Samen bekijken we wat het beste hulpmiddel is. Op die manier is het mogelijk om ie mands zelfstandigheid te vergro ten." Een extra trapleuning of een lift is wat ingewikkelder maar de ergotherapeute weet waar ze aan te vragen zijn. Ook daarin speelt ze een rol. „Voor een aantal hulpmid delen zijn vergoedingen mogelijk via de wet voorzieningen gehandi capten (WVG) van de gemeente. Ik kan advies geven over een bepaalde rolstoel en helpen bij het aanvra gen." De ergotherapeute kan ook verwijzen. „Het gebeurt regelmatig dat iemand oefening nodig heeft bij het traplopen. Dan is er fysiothera pie nodig. De therapeut kan ik vra gen om het over te nemen." Willekes benadrukt dat het bij de ergotherapie niet alleen om ouderen gaat. Die indruk zou kunnen be staan omdat ze aan Ten Anker is Els Willekes met een aantal eenvoudige hulpmiddelen. verbonden. „Ook jonge mensen ko men ervoor in aanmerking. De helft van de aanvragers is zelfs onder de 65 jaar." Geeft ze de ene keer advies aan een reumapatiënt over aangepast be stek, de andere keer gaat het om een aanpassing van een auto voor de bestuurder die maar één arm kan gebruiken. Het project (extramurale ergothera pie) is een proef van een jaar. Vijf instellingen in Zeeland doen er aan mee. Behalve,ten Anker zijn dat Ter Valcke in Goes, de Corneliastich- ting op Schouwen, Ter Weel in Krabbendijke en de stichting revali datie geneeskunde Zeeland in Goes. „Voorheen mochten alleen mensen in instellingen gebruik maken van de ergotherapie. Nu ook daarbui ten." En dat is een stap voorwaarts voor haar beroepsgroep, vindt ze. De nieuwe vorm van zorgverlening is tot stand gebracht samen met de ziektenkostenverzekeraar VGZ. „Per verzekerde mag ik maximaal tien uren besteden. Er is gekozen voor een ergotherapie vanuit de in stellingen omdat wij de middelen al in huis hebben." Het behandelen of het geven van advies wordt voor ziekenfondsver zekerden volledig vergoed. Voor particulier verzekerden is dit afhan kelijk van de polisvoorwaarden. Het proefproject loopt tot 1 januari. Volgens Willeks loopt het goed. „Het duurt wel even voordat het bij iederen bekend is. De mensen moe ten het weten." Alle huisartsen op Tholen en Sint-Philipsland, de thuiszorg Oosterschelde en de spe cialisten in Lievensberg (die de aanvragen bij de ergotherapeute in dienen) zijn op de hoogte gesteld over de zorgverlening vanuit Ten Anker. De ergothearpeute werkt zelf tot eind november nog in Ten Anker, daarna gaat ze met zwangershaps- verlof. De stichting voor regionale zorg verlening (SVRZ) zoekt vanaf 1 november een nieuwe ergothera peute voor 16 uur die haar gaat op volgen. Wie dat wordt, is nog niet bekend omdat de sollicitatieproce dure nog loopt. Een ruime meerderheid van de ge meenteraad van Schouwen-Duive- land wijst een gedoogbeleid iïiet betrekking tot softdrugs af. Slechts D66 en Groen Links (3 van de 21 raadsleden) hebben vóór een ged oogbeleid gestemd en daarmee te gen het voorstel van burgemeester en wethouders. Een coffeeshop als verkooppunt van softdrugs wil de Schouwse po litiek niet toestaan. Daarmee keert men zich tegen de nota waarin een regionaal drugesbeleid voor het po litiedistrict Oosterscheldebekken is uitgestippeld. Was daarin voor Tho len de nuloptie (geen coffeeshops) voorzien, op Schouwen was wél een coffeeshop gedacht. De politiek steekt daar nu een stokje voor, maar heeft unaniem ingestemd met het preventiebeleid. November vorig jaar is de commis sie openbare werken gevraagd in te stemmen met de sloop van een ver waarloosd pandje - dat dienst deed als garage en eigendom is van de gemeente - aan Onder de Molen vlakbij de Molenweg (het staat er nog steeds - red.). In een krantenbe richt hierover las de heer M.C. van Driel, die de aangrenzende garage in eigendom heeft, dat de gemeente ook belangstelling voor zijn pand zou hebben. Hij nam in januari con tact op met de gemeente, een amb tenaar kwam kijken en naderhand belde de gemeente diverse keren met dhr. Van Driel. Deze kreeg te horen dat de zaak opgemeten zou worden, maar dat gebeurde pas na dat Van Driel begin maart zelf weer contact had opgenomen. Hij ver zocht de gemeente om spoed, om dat de erfpacht van de grond afliep en hij op korte termijn moest be slissen of hij deze van de ambachts heerlijkheid wilde kopen. Van Driel hoorde echter niets meer van de ge meente en heeft de grond inmiddels gekocht. Volgens de brief van de VVD aan het college is de Vossemeerder, on der bepaalde condities, nog altijd bereid de garage en de grond aan de gemeente te verkopen. Hij wil zelf graag een nieuwe garage bouwen achter zijn huis, langs de provincia le weg. Zijn nieuwe buren hebben op hetzelfde stuk grond recht van overpad gevraagd. 'Het is logisch dat de heer Van Driel eerst duide lijkheid wil hebben, voordat hij hierover een beslissing neemt', al dus de VVD. De Vossemeerder bel de begin deze maand nog maar eens naar de gemeente en kreeg een ambtenaar aan de lijn die verbaasd was dat er nog geen actie was on dernomen. De VVD-fractie wil nu van b. en w. weten waarom het maanden moet duren voordat een inwoner ant woord krijgt. En of men Van Driel op korte termijn wil laten weten of de gemeente de garage met grond wel of niet wil kopen. Verder vraagt de VVD waarom een burger uit de krant moet vernemen dat de ge meente plannen heeft om zijn ei gendom aan te kopen. Fortuinsh-aat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7