Schietclub uit Scherpenisse werkt naarstig aan eigen onderkomen Tjoba 4 net iets te groot voor Emergo Provincie Zeeland Statenvergadering Negentien ereplaatsen De Dolfijn Minder milieuhinder Kanaalzone Smash klopt Waalwijk Tandje Bij door modder in Brabant 0 \W - Van den Hoek blijft overeind Prinses Juliana wil bouwen op industrieterrein smalstad Donderdag 18 september 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 13 92 Schietvereniging Prinses Juliana uit Scherpenisse werkt gestaag aan het re aliseren van een eigen on derkomen. Op het indus trieterrein te Sint-Maar tensdijk, bij de loodsen van Van Houte aan de Pluimpotweg, moet een gebouw komen met acht 12-meterbanen. Als de vergunningen er zijn, kan de bouw beginnen. Loodstof Ar ras Zwemmen Laatste keer buitenconcours Eendrachtruiters Geen winstpunt korfbal Baggerspecie Provinciale Staten vergaderen vrijdag 26 september, 10.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De vergadering is openbaar. Rondleidingen Abdij Kevin van den Hoek reed zaterdag een clubwedstrijd van motorcrossclub Ril land. Voor de eerste manche - 20 minuten en één ronde - verschenen 25 crossers aan de start. Bij het vallen van het start hek verloor Van den Hoek zijn even wicht. Hoewel hij overeind kon blijven, moest hij als 21e aan de achtervolging beginnen. In de derde ronde kwam de Tholenaar ook nog eens ten val, maar hij eindigde als zesde. De start van de twee de manche ging beter. Van den Hoek ging als zevende de tafelberg over en hield die positie vast tot de zwart-witgeblokte vlag viel. Als gevolg van de droogte leek het wel of er in een woestijn gereden werd. Regelmatig werd de crossers het zicht ontnomen doordat een voorganger, vooral in de bochten, veel zand opgooide. Smash '76 is de competitie begonnen met een 7-3 overwinning tegen Waalwijk. Hoewel bij de Sint-Annalanders Chris tian van 't Hof niet helemaal fit was, had hij weinig problemen met zijn tegenstan ders. Van 't Hof won al zijn wedstrijden en samen met Ad Verhage ook de dub bel. Verhage besliste twee van zijn drie wedstrijden in het voordeel van Smash; Marco Saarloos, die wat minder in vorm was, won er één. Het tweede en het der de seniorenteam deden het beduidend minder goed, beiden verloren met maar liefst 10-0 van respectievelijk Tanaka 3 en Markiezaat 8. Bij het eerste jeugdteam was Gabriël Gunter de man van de wedstrijd. Tegen Wanzl/Belcrum won hij al zijn partijen. Anné van Dijke won er twee en Matthijs Bruijnzeel één, zodat de wedstrijd in een 7-3 winst voor Smash eindigde. Het tweede jeugdteam klopte TCO met de zelfde cijfers. Johan Gunter won drie wedstrijden, Peter Dieleman twee en Pie- ter de Boer één. Smash 3 boekte een nip te 6-4 winst op het vierde team. Hubert Bruijnzeel en Leonard Ketting behaalden twee zeges, Rudi Hage één. Van de vier de keus tekenden Harm Westdorp en Me- rijn v.d. Klooster voor twee overwinnin gen, maar Rob v.d. Klooster bleef op nul steken. Smash 5 won met 9-1 van Smash 6. Het ene punt van laatstgenoemd team kwam op naam van William Elenbaas. Voor de vijfde keus, die ook het dubbel spel won, scoorden Remco Vroegop en Johan Ketting drie overwinningen en Tim Westerlaken twee. Het in competi tieverband debuterende Smash 7 ging op bezoek bij Witac. De Sint-Annalanders - vanaf de bank opgepept door Han Vroeg op - kenden een perfecte start, op één schoonheidsfoutje van Andreas Prins na (hij won twee partijen). Anky en Jantien Vroegop wonnen drie partijen, zodat ze met een 9-1 winst naar huis kwamen. Programma 18 september: TSC 7- Smash 3. 19 september: Backhands 5-Smash 1 20 september: Smash 2-Dio; Jeugd: Smash 1-Tanaka, Smash 2-TCS 2, Wei- ke-Smash 3, Smash 4-TCO 3, Weike 2- Smash 5. Tandje Bij reed zaterdag een rit van 160 kilometer. De weersvoorspellingen wa ren zonder meer slecht, maar toch stapte de Thoolse weerman en toerfietser Leen van Driel tegen negen uur het clublokaal binnen. Er zou geen regen meer vallen en de westenwind zou steeds harder gaan waaien. Die voorspelling kwam volledig uit. De groep reed via de brug bij Oud-Vossemeer naar West-Brabant. Het wegdek was nat en modderig door de eerder gevallen regen en daarom zet te Mas Andriesse een pet met een grote klep op onder zijn valhelm. Zijn mede rijders vonden het geen gezicht, maar het was wel nodig om nog iets te kun nen blijven zien. Met de wind in de rug ging men via Stampersgat en Standdaar- buiten naar Hoeven. Daar moest men vanwege een wegopbreking door het zand lopen. Daardoor moest even later Arjaan den Braber zijn fietsschoenen in een waterplas schoonmaken omdat ze niet meer in de pedalen klikten. Onge veer halverwege was er in Schijf een rust gepland. De exploitant van een ho recagelegenheid was zo onder de indruk van de fietsprestaties in dergelijke om standigheden dat hij de renners een kop je koffie schonk. Via Nispen en Essen Hoek werd de Kalmthoutse heide be reikt en vervolgens ging men naar Putte waar de derde lekke band werd geno teerd. Kees v.d. Berge van de bezemwa gen kon zijn technische kwaliteiten weer tonen. In de buurt van Ossendrecht werd besloten, vanwege de zeer straffe westenwind niet via de Oesterdam te rij den, maar over de Thoolse brug. Daar kreeg gastfietser Jaap Heerenthals kramp. Behalve Heerenthals fietsten er nog twee Brabantse renners mee. Vanaf Tholen had veteraan Leen v.d. Berge moeite om op de fiets te blijven, maar het lukte. Na afloop stond er 163 km op de teller. De volgwagen, bestuurd door Bertus Zwagemaker, had meer gereden vanwege een paar omleidingen. De rit telde mee voor de twee klassementen. In het seizoenklassement leidt Arjaan de Braber met 2993 km, gevolgd door Mas Andriesse met 2941 km en Theo v.d. Berg met 2881 km. Het totaalklasse ment wordt aangevoerd door Mas An driesse met 3585 km.Theo v.d. Berg is tweede met 3463 km. en Arjaan den Braber bezet de derde plaats met 3270 km. Behalve de banen zal het gebouwtje een kantine- en schrijfruimte bevat ten, een berging, wapenkamer en toiletgroep. Zowel in de kantine als de schietruimte komt een nooduit gang. De schietkokers worden van 18 cm dikke betonelementen ge maakt en krijgen een gronddek van 20 cm. In de praktijk zal daardoor nauwelijks geluid naar buiten ko men. De acht banen betekenen het dub bele aantal van wat Prinses Beatrix uit Stavenisse gerealiseerd heeft. De leden van Prinses Juliana willen op maandag- en vrijdagavond tus sen half zeven en tien uur en op za terdagavond van zes tot half negen van de accommodatie gebruik ma ken. Op dit moment schieten ze in een voormalige bedrijfshal van Meijer aan de Veerdijkseweg. In de milieu vergunning die de gemeente wil verlenen, zijn diverse voorschriften Op het grasveld links van de containers zou het onderkomen van Prinses Juliana moeten verrijzen. opgenomen. Met name om geluids overlast te voorkomen. Het maxi male geluidsniveau bij woonbebou wing mag overdag (7-19 uur) niet meer dan 60 decibel bedragen, 's avonds (19-23 uur) ten hoogste 55 decibel en 's nachts (23-7 uur) ten hoogste 50 decibel. En een enkelvoudige knal mag niet meer dan 70 decibel geluid geven. Op de banen mag uitsluitend met hand- en vuiswapens geschoten worden, geschikt voor klein kaliber munitie (maximaal 0,22 inch). Ook voorschriften voor de wapenkamer waarin de verenigingswapens be waard worden, voor de dikte van de wanden en de bekleding van schiet kokers en kogelvangers zijn in de vergunning opgenomen. Evenals over het opslaan en afvoeren van kogelresten, die als gevaarlijke af valstoffen aangemerkt worden. De inspectie voor de volksgezondheid en de directie materieel van de ko ninklijke landmacht hebben met de vergunning ingestemd. Sinds mei 1993 mogen de schutters van de gemeente hun hobby niet langer beoefenen in de gymzaal waarin ze dat vanaf 1985 hebben gedaan. Bij het schieten komt loodstof vrij, dat blijft in de ruimte achter en be tekent vervolgens een gevaar voor de jeugd die in dezelfde accommo datie gymles krijgt, was de bood schap vier jaar geleden. De ge meente volgde het advies op van de gemeenschappelijke gezondheids dienst (GGD), nadat die op verzoek van een ouder uit Scherpenisse een onderzoek had ingesteld. Ook de schietverenigingen in Poortvliet, Stavenisse. en Sint-Annaland zaten plotsklaps zonder binnenaccommo- datie en moesten naar iets anders uitzien. De gemeente zag haar kans schoon en haalde een oud plan uit de kast: één centrale accommodatie voor alle Thoolse schietverenigin gen. De club uit Stavenisse wilde van meet af aan niet meedoen en kon in februari 1995 een eigen on derkomen in gebruik nemen. Toen Eendracht uit Tholen bij de ge meente een ambitieus plan op tafel legde voor een nieuw onderkomen, werd geprobeerd de ideeën te com bineren. De besprekingen werden bemoeilijkt door de slechte ver standhouding tussen Eendracht enerzijds en de andere Thoolse schietverenigingen anderzijds. Het liep op niets uit. Vervolgens werd geprobeerd één onderkomen voor de clubs uit Sint-Annaland, Poortvliet en Scherpenisse te reali seren. Maar dat werd door de poli tiek onderuit gehaald. Een meerder heid van de gemeenteraad wilde geen geld op tafel leggen - er was 3,5 ton nodig - zonder dat Een dracht zou meedoen. Financieel meewerken aan bouwaanvragen van afzonderlijke schietclubs was voor de politiek eveneens uit den boze. Niettemin zette de vereniging uit Scherpenisse door. Ze hoopt vol gend jaar onder een eigen dak te zitten. Zilt Zaterdag werden de duiven gelost van uit het Noord-Franse Arras. Er stond een stevige west-zuidwestenwind en in het algemeen was het zonnig met af en toe buien. Er werd gelost om tien voor acht 's morgens. De Zwaluw Sint-Maartensdijk, 85 duiven van 8 deelnemers. Eerste duif 9.42.51 u. is 1522,549 m/min, laatste duif 9.53.16 u. is 1348,443 m/min. J. v.d. Repe 1, 6, 7; H.T. van Hemert 2, 14, 18, 20, 21; J. Lindhout 3, 11; L. Lindhout 4, 5, 13, 15, 17; C. van Gorsel 8, 10, 12, 22; C. Rijnberg 9, 16; Ver maas en Zn. 19. De Vredesduif Sint-Philipsland, 144 duiven van 14 deelnemers. Afstand ongeveer 176 km. Eerste duif 9.43 u. is 1553,023 m/min, laatste duif 9.59.05 u. is 1360,714 m/min. J. Reijngoudt 1, 5, 13, 16, 24, 26, 34; comb. Reijngoudt en Zn. 2, 3, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 18, 19, 20, 27, 31; R. v.d. Reest 4, 21, 23, 25, 29, 35; M. Meijer en Zn. 7, 22, 33; comb. Reijngoudt 9, 15, 17, 28, 30, 32, 36. De Trouwe Duif Tholen, 93 duiven van 10 deelnemers. Afstand ongeveer 170 km. Eerste duif 9.33.23 uur is 1647,682 m/min, laatste duif 9.45.50 uur is 1470,275 m/min. F. Bal 1, 6, 11, 14, 15, 16, 18; M.J. La- ban en Zn. 2, 3, 4, 5, 7, 9, 12, 13; P. La- ban 8, 19, 23; L. v.d. Kleijn 10; L. Hage 17; L. v.d. Kleijn en Zn. 20; C. Moeli- ker en Zn. 21J. Baaij 22; J. Kegge 24. De Reisduif Scherpenisse, 106 duiven. Afstand ongeveer 167 km. Eerste duif 9.37.48 uur is 1546 m/min, laatste duif 9.53.10 uur. J.J. Bolier 1, 2, 17, 32, 35; L. de Kwak Koolaard 3, 21, 24, 27, 28, 33, 34; J. Moerland 4, 10, 12, 16, 19, 20, 29; A. Moerland 5, 11, 30; L. Hage 6, 9, 31; A. Hage 7; J. op den Brouw 8, 14; P. Po- tappel 13, 15, 18, 22, 25, 26; R. Lis- seveld 23. De Zwaluw St. Maartensdijk en de Reisduif St. Philipsland, 116 duiven, eerste 1543 m/min. Ineke Quist 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10; J. v.d. Repe 3; H. van Hemert 7; J. Lindhout 8. De Zwaluw Oud-Vossemeer, 99 dui ven, eerste 9.42.23 uur is 1538.565 m/min, laatste 9.55.35 u is 1376.287 m/min. J. Capelle 1, 2; D. Vaders 3, 4, 5, 9, 10, 11, 14, 16, 23, 24; J. Buiten huis 6; D. Istha 7; P. Hommel 8, 12, 21, 22; A. van Daalen 13, 19; A. Ha- vermans 15, 17, 25; L. Hoek 20. De Vredesduif Sint-Philipsland, 13 sep tember. Stervlucht vanuit Arras, Honse- lersdijk en Kaatsheuvel in verband met het eerste lustrum. 1. comb. Reijngoudt en Zn., 2. J. Reijn goudt, 3. L. Reijngoudt, 4. W. van Dom melen, 5. J. Suurlant, 6. gebr. Reijn goudt, 7. comb. Reijngoudt, 8. mevr. R. v.d. Reest, 9. M. Meijer en Zn., 10. G. Walpot, 11mevr. A. van Dommelen, 12. K. van Dommelen. Zwemvereniging De Dolfijn '92 deed zondag mee aan een invitatiewedstrijd te Hulst. Er werden goede resultaten ge boekt en De Dolfijn kwam in totaal met negentien ereplaatsen naar huis terug. Meisjes tot en met elf jaar. 50 m schoolslag: 1 Zoë Braai 50.2 sec. 50 m vrije slag: 3 Zoë Braai 48.4 sec. Twaalf en dertien jaar. 50 m school slag: 2 Coriene Bolier 46.4 sec. 50 m vrije slag: 3 Coriene Bolier 39.8 sec. Veertien en vijftien jaar. 50 m vlinder slag: 2 Astrid Bouten 40.5 sec; 3 Ingrid Bouten 44 sec. 50 m schoolslag: 3 Ast rid Bouten 48 sec. Dames. 50 m vlinderslag: 3 Saskia Bouten 45.1 sec. Alle leeftijden. 50 m vrije slag: 1 Astrid Bouten (15 jaar) 35.4 sec.; 2 Anje Weg- gemans (13 jaar) 40.9 sec.; 3 Coriene Bolier 41.6 sec. Jongens veertien en vijftien jaar. 50 m schoolslag: 1 Werner de Viet 38.6 sec.; 3 René van Oudenaarde 39.3 sec. 50 m vrije slag: 1 Werner de Viet 29.5 sec. Heren. 50 m vrije slag: 1 Remco de Viet 38.1 sec. Alle leeftijden. 50 m vrije slag: 1 Wer ner de Viet (15 jaar) 29.9 sec.; 3 Pascal de Viet 30.2 sec. Estafette: 3 Ingrid Bouten, René van Oudenaarde, Saskia Bouten en Remco de Viet 2.34.1 min. Bouw- en sloopafval. Het Olaz gaat een scheidingsinstallatie voor bouw- en sloopafval realiseren in het Sloegebied. Daartoe wordt, sa men met het Terneuzense bedrijf Verstraeten Verbrugge, een on derneming opgezet. De installatie kost 3,6 miljoen gulden, waarvan Olaz de helft moet bijdragen. Tien Eendrachtruiters namen zaterdag deel aan het laatste buitenconcours dit seizoen. De wedstrijd werd georgani seerd door rijvereniging Flakkee en vond plaats in Bminisse. In de B-dres- suur behaalde Mariska Vermaas op Liz zy voor haar eerste proef 156 punten en een winstpunt. Ze kreeg ook de vijfde prijs. De tweede proef werd met 153 punten beoordeeld. Roy Groos reed op zijn po ny Fellow in dezelfde categorie. Hij kreeg respectievelijk 144 en 141 punten. In de L-dressuur behaalde Willenden Baauw met haar pony Pablo een eerste en tweede prijs met twee keer 157 pun ten. Eveneens in de L-klasse reed Caro- la van der Slikke op Goofy. Zij behaalde in haar ring als enige een winstpunt. Haar proeven werden met 157 en 154 punten gewaardeerd door de jury. John Veniet die op Isanca reed, kreeg 146 en 145 punten voor zijn proeven. Jolanda Breure bereed haar schimmel Farona en haar totaal kwam uit op 148 punten. Wilma de Graaf, rijdend op Hesperange, kwam vier punten lager uit. Marjolein Akkermans bereed Misty in de Ml- dressuur. De eerste proef verliep goed en ze behaalde 163 punten en een derde prijs. Ook de tweede proef verliep goed, maar de jury was minder scheutig: 147 punten en toch nog een tweede prijs. Nathaly van As en Suzanne Reinerman reden in de Zl-ring. Nathaly haalde op Ceasar respectievelijk 150 en 184 pun ten. Dat leverde een winstpunt op. Ook Suzanne Reinerman pakte op Nomar een winstpunt. De Oud-Vossemeerse kreeg 188 en 170 punten van de jury. Suzanne nam eerder ook deel aan een wedstrijd in Oude Tonge. Daar sleepte ze maar liefst drie eerste prijzen in de wacht. Maar de winstpunten die ze be haalde, telden niet mee voor haar totaal. De eerste dag werden haar proeven met 173 en 182 punten beoordeeld. Daarmee pakte ze een eerste plaats en mocht ze deelnemen aan de finale. Daarin werd gestreden om de hoogste dagscore van alle klassen en rubrieken. Suzanne be haalde wederom een eerste prijs, maar haar hoge puntenaantal van 189 was toch niet voldoende voor één van de hoofdprijzen. Met zijn paard Jamour nam Leo Dorst uit Stavenisse ook deel aan het concours in Bruinisse. Zijn L-dressuur werd door de jury beoordeeld met 156 punten, wat goed is voor één winstpunt. Ook bij de springwedstrijd kwam de Stavenisse- naar in actie, maar met dertien strafpun- ten viel hij niet in de prijzen. Bij één sprong viel er een balk van de hindernis. Vervolgens had hij bij twee hindernis sen een weigering, maar nadat hij zijn paard rustig had gekregen voltooide hij het parcours. Bij een dressuurproef in Bruinisse heeft Carmen van den Hoek met haar paard Mister Jackson net geen winstpunt we ten te behalen. De combinatie uit Sint- Maartensdijk reed twee proeven in de L-dressuur. De eerste leverde 152 pun ten op. De tweede drie punten meer, maar dat was net niet genoeg voor een winstpunt. M Voor het eerste team van korfbalvereni ging Emergo uit Sint-Maartensdijk bleek Tjoba 4 uit Goes een maatje te groot. Emergo maakte in de uitwedstrijd een goede start, maar Tjoba liep toch al snel uit en kwam op een ruststand van 8-2 door goede afstandsschoten. In de tweede helft veranderde het spelbeeld niet en Tjoba won dan ook met 12-4. Voor Emergo scoorden Arnet van 't Veld, Jessica de Rijke, Jan Duine en Marco v.d. Hoek. Emergo 3 trad in een uitwedstrijd aan tegen Zaamslag 3. Via doelpunten van Jaco van Dis liep de ploeg uit Sint- Maartensdijk uit naar een 0-2 voor sprong. Daarna kwam Zaamslag terug tot 2-2. Kristian van Heemskerk bracht Emergo weer op voorsprong en zette de ruststand op 2-3. Na de rust pakte Emer go de draad goed op en Kristian van Heemskerk maakte met zijn tweede treffer de voorsprong groter. Daarna liet de Sint-Maartensdijkse ploeg zich ech ter wat uit het spel brengen en binnen de kortste keren kwam Zaamslag terug en pakte zelfs met 5-4 de leiding over. Uit eindelijk redde Jaco van Dis met zijn derde treffer toch nog een punt voor Emergo: 5-5. Emergo B speelde uit tegen ELKV B. De gasten moesten het met zeven spe lers doen, maar hadden voor rust geen kind aan ELKV. Jaco van Heemskerk scoorde driemaal en via treffers van Linda Heijboer en Patrick Durieux werd de ruststand 1-5. In de tweede helft kwam ELKV echter sterk terug. Justine Weijenberg maakte er nog wel 1-6 van, maar daarna trok de thuisploeg de stand op tot 5-6. Het team uit Etten-I^eur had zelfs nog kans op de gelijkmaker, maar miste een strafworp. Daardoor behaalde Emergo, nipt, de tweede overwinning op rij dit seizoen. De D-ploeg van Emergo trof thuis ELKV D. Emergo speelde een leuke wedstrijd. Er werd goed verdedigd en de aanvallen liepen goed. Toch was het ELKV dat de score opende. Maar Joyce v.d. Ree zorgde er met een fraai af standsschot voor dat de eindstand 1-1 werd. Het was het tweede gelijkspel voor Emergo dit seizoen. Ook het F-team van Emergo moest de plinten delen met Ado F2. Emergo speelde goed, vooral verdedigend. Dat leverde de openingstreffer op voor Cla rissa Wijngaarden. Maar een verdedigd doelpunt van Ado werd goedgekeurd en daardoor eindigde de wedstrijd toch nog in een gelijkspel. Programma 20 september: Emergo- Luctor 3 16 u.; Emergo 2-Ventura Sport 6 14.30 u.; Juliana B2-Emergo B; Springfield D2-Emergo D; Springfield F2-Emergo F. Abdij kost 3,6 miljoen gulden, waarvan pakte zelfs met 5-4 de leiding over. Uit- Springfield D2-Emergo D; Springfield Olaz de helft moet bijdragen. eindelijk redde Jaco van Dis met zijn F2-Emergo F. Nieuws De hinder die van het milieu wordt ondervonden in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen komt goeddeels overeen met die in andere industriegebieden, zoals Vlissingen-Oost en IJmond. Dat blijkt uit onderzoek dat de provincie in april van dit jaar heeft iaten uitvoeren. Een belangrijke conclusie is dat in vergelijking met een eerder onderzoek (19989) het percentage mensen dat last heeft van stank, industrie- lawaai en stof, is gedaald. Van de 1626 adressen in de regio zijn er 1484 benaderd. Duidelijk werd dat 606 mensen of 40 pro cent niet aan de enquête wenste mee te doen. Een response van 60 procent wordt door de onder zoekers - Oliemans Punter en Partners bv in Utrecht - aan de lage kant gevonden in vergelijking met soortgelijk onderzoek elders. Aangenomen wordt dat een gelijk tijdig lopend onderzoek naar d'e woningmarkt in Sas van Gent tot enige enquête-moeheid heeft geleid. Inwoners van Sluiskil-oost hebben het meeste hinder van lawaai afkomstig van bedrijven en scheepvaart, bewoners van Sas van Gent-zuid noemen de vliegtui gen als hinderlijkste geluidsbron. In heel Sas van Gent en in West- dorpe geeft stankoverlast door mest de meeste hinder en stof is de boosdoener in Sluiskil-oost en Terneuzen-west. Het onderzoek is zowel telefo nisch als schriftelijk uitgevoerd. De vragen hadden betrekking op overlast en hinder van vocht, buren, lawaai afkomstig van ver keer, bedrijven, vliegtuigen en schepen, stank door verkeer, bedrijven en mest en overlast door stof. Het percentage burenoverlast was het grootst in Terneuzen- west: 30 procent. Vocht kwam met 28 procent het hoogst uit in Sas van Gent-zuid. Overigens zijn dat nog betrekkelijk lage percen tages als zij worden vergeleken met die voor last van stof en roet, want de hoogste score in die cate gorie werd geboekt in Sluiskil oost: 85 procent. Wordt het hele gebied samenge nomen dan wordt de stankoverlast van de industrie het vaakst ge noemd: 47 procent, gevolgd door stof/roet met 34 procent en mest 30 procent. Een informatieblad over de uitkom- sten van het hinderonderzoek is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg. Ook het complete onderzoekrap-* port is daar te bestellen. Baggerspecie is een mengsel van zand, slib en water dat vrijkomt bij het verwijderen van (delen) van de waterbodem zonder dat dit mate riaal in depot is gezet om te ont wateren en te ontrijpen. Deze definitie staat in de brochu re Baggerspecie die bij het provin ciaal informatiecentrum in Middelburg verkrijgbaar is. In de brochure wordt uit de doe ken gedaan aan welke regels baggerspecie onderworpen is, wat komt kijken bij het reinigen van vervuilde blubber, hoe de sanering van waterbodems is geregeld en welke hergebruikmogelijkheden er zijn. De informatie is afkomstig van een voorlichtingsbijeenkomst die eind vorig jaar in Middelburg is gehouden voor medewerkers van instanties die met baggerspecie van doen hebben of krijgen. De brochure kan worden besteld bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. De toeristische rondleidingen door de Abdij van Middelburg zijn in september geprolongeerd. De dinsdagen, woensdagen en donderdagen staat er om drie uur 's middags steeds een rondleiding op het programma. Het vertrek punt is de balie van het Zeeuws Museum. Daar kan ook het kaartje worden gekocht. De kosten zijn 12 gulden per volwassene, 10 gulden voor 65-plussers en groepen en 5,50 gulden voor kinderen. Het rijk heeft de subsidieregeling voor de restauratie van monumen ten gewijzigd en dat heeft gevol gen voor de provincie en de ge meenten. Een van de veranderin gen is dat het budget niet meer wordt verdeeld op basis van het aantal monumenten in een gemeen te, maar aan de hand van de wer kelijke behoefte. Een aantal ge meenten krijgt het restauratiebud get rechtstreeks van het rijk. De andere krijgen het via de provin cie. Op de provincie aangewezen blijven Borsele, Hulst, Oostburg, Kapelle, Noord-Beveland, Terneu- zen, Reimerswaal, Hontenisse, Sas van Gent en Axel. In totaal staat in deze zeven gemeenten tien procent van het Zeeuwse mo numentenbestand. Jaarlijks is het aan provinciale staten voor de niet- budgethoudende gemeenten een restauratie-uitvoeringsprogramma op te stellen. Uit het programma moet blijken welke beschermde monumenten in welke volgorde van uitvoering voor subsidie in aanmerking komen. Reglement De staten stellen een nieuw regle ment vast voor het waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes. Het werkgebied van het schap beslaat Zeeland boven de Westerschelde. De meest in het oog springende verandering ten opzichte van het huidige reglement is de bestuurs samenstelling. De algemene ver gadering krijgt 35 leden, in jargon hoofdingelanden. De verdeling •T—- sasplssss S s -Wo», - Provinciale staten kopen de veerboot Koningin Beatrix voor 55,8 miljoen gulden over de verscheidene belangen die het waterschap dient, is 6 leden voor de categorie ongebouwd, 8 leden gebouwd, 15 leden ingeze tenen en 6 voor de categorie be drijf sgebouwd. Het dagelijks be stuur krijgt 5 leden die uit de alge mene vergadering worden geko zen. De voorzitter van het dage lijks bestuur is de benoemde dijkgraaf. Milieu Behalve een wijziging in de be leidslijn Bijdragen uitvoeringskos ten sanering industrielawaai be handelen provinciale staten het meerjarenplan gevaarlijke afval stoffen. Het meerjarenplan is onderdeel van het milieubeleids plan Kerend Tij en het is vooral van belang als toetssteen bij het verlenen van vergunningen. Verkeer Representanten van het rijk, de provincies, de gemeenten en de waterschappen hebben een inten tieverklaring voor een duurzaam veilig verkeerssysteem onderte kend. De provincie Zeeland con formeert zich in de statenvergade ring via het startprogramma duur zaam veilig. Maatregelen voor de (re)constructie van wegen, edu catie, voorlichting en bewegwijze ring en bebording zijn de hoofdele menten van het startprogramma, dat een werkingsduur heeft tot en met het jaar 2000. De staten beslissen over de ont trekking aan het openbaar verkeer van twee stukjes weg: een in de gemeente Terneuzen en een in de gemeente Tholen. Veerboot De veerboot Koningin Beatrix wordt, als de staten ermee in stemmen, eigendom van de provincie. Nu is de dubbeldekker nog van de bv Veerboot Wester schelde, een dochteronderneming van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Door de Koningin Beatrix te kopen en niet langer te huren, kan op termijn, als de Pro vinciale Stoombootdiensten op houden te bestaan, de hele vloot in een pakket op de markt worden gebracht. De kosten die met de huidige transactie zijn gemoeid, belopen 55,8 miljoen gulden. Alle stukken, waarover provinciale staten 26 september beslissen, liggen ter inzage in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg. De openingstijden van het centrum zijn: werkdagen 9.30- 12.30 uur en 13.30-16.3Q uur. Wie aan de rondleiding meedoet, komt in het Zeeuws Museum, duikt in de geschiedenis van de Abdij via Historanfa, bezoekt de Abdij kerken en kan zich meten met de Lange Jan. Onderdeel van het programma is ook de statenzaal. Behalve tijdens de openbare vergaderingen van provinciale staten, is de zaal - zij het buiten het politiek bedrijf - dus ook te zien tijdens de tour op en rond het Abdijplein. Aanvankelijk was het de bedoeling de rondleidingen alleen in juli en augustus te verzorgen. Door de grote hitte was de belangstelling beperkt tot enkele tientallen perso nen per keer. Nu de temperaturen aanzienlijk zijn teruggelopen, wordt verwacht dat het bezoekers aantal nog wat kan aantrekken in de nazomermaand september. Voor groepen van 15 personen en meer wórden rondleidingen op af spraak verzorgd. Informatie hier over is verkrijgbaar bij het Zeeuws Museum, telefoon 0118-626655.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 17