Politie Tholen en Kruiningen samen Pool opgeleid tot rolstoelhersteller Strijd tegen schimmelziekte in iepen is achterhoedegevecht Restaurant sponsort Smerdiek 3 Bruinisser visserkoor in Meulvliet Ierse avond in Haestinge met 3 bands Jeugd in St. Annaland zorgt voor overlast Volksdansen voor ouderen Zeeuwse Eilanden rooit bijna 73.000 bomen, 300 op Tholen Donderdag 11 september 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Twee werkeenheden worden één basiseenheid De politieteams van Tholen en Kruiningen moeten met ingang van het nieuwe jaar samen één basiseenheid vor men. Elk van de teams blijft wel gewoon apart bestaan, maar nog onduidelijk is in welke vorm dat zal zijn. Deze mini-reorganisatie (die in Zeeuws-Vlaanderen al is uit gevoerd) moet meer blauw op straat opleveren. Stichting zet rolstoeldepot op in Itawa De stichting Itawa-Tholen is al een heel eind gevorderd met het beginnen van een rolstoeldepot in het Poolse Itawa. In Polen is een rolstoel een artikel dat alleen wel- gestelden zich kunnen veroorloven. Bovendien worden de rolstoelen niet aangepast aan de handicaps van de ge bruikers. Daarin moet het rolstoeldepot verandering gaan brengen. Het bacterievuur in meidoorns (en peren) is nog niet uit het nieuws of ook een andere ziekte komt in beeld. Het waterschap Zeeuwse Eilanden moet in haar beheersge bied bijna 73.000 zieke iepen gaan rooien. Deze kaal slag in het Zeeuwse landschap wordt veroorzaakt door de iepziekte, die zulke epidemische vormen heeft aange nomen dat er geen houden aan is. Op Tholen zijn er, in vergelijking met de andere delen van Zeeland, niet veel iepen. Het waterschap moet er ruim 300 kappen. Nieuw Bergse filmnacht met 3 rolprenten in voorpremière Derde-Wereldmarkt Woord en Daad in Sint-Annaland Monumentale bomen Achterhoedegevecht Extra chef Anoniem Politie krijgt fors aantal klachten Jongeren en overlast. Vooral Sint-Annaland heeft daar mee te maken. Maar ook Oud-Vossemeer kende een tijdje geleden een 'hausse' van herrieschoppers. De poli tie steekt er wel wat tijd in met extra surveillances, maar een structurele oplossing moet nog gevonden worden. De iepen op de Priestermeetdijk behoren tot de monumentale bomen die Staatsbosbeheer in bezit heeft. Leden van de stichting Itawa-Tho len gingen onlangs weer naar Po len. Vrijdagmiddag om vijf uur kwamen ze terug in het gezelschap van de 38-jarige Leszek Kucio. De ze Pool (die zelf een handicap aan zijn rug heeft) is in Nederland om te leren hoe rolstoelen aangepast moeten worden aan de verschillen de mensen en hun handicaps. Daar voor volgt hij veertien dagen lang een opleiding bij Welzorg revalida- tietechniek in Bergen op Zoom. „Leszek Kucio is geselecteerd door de directeur van een dagverblijf voor gehandicapten en bejaarden in Itawa", vertelt mevr. G. Boelhou wers, voorzitster van de stichting Itawa-Tholen in Nederland. „Het is in Polen ook vrij bijzonder dat een gehandicapte een vaste baan heeft. En wellicht is er uit Warschau ook subsidie voor te krijgen." Leszek Kucio werkt momenteel in het verblijf voor gehandicapten en bejaarden in Itawa. Hij houdt zich veel bezig met het zetten van letters voor drukwerk. Nu is hij in Bergen op Zoom ondergebracht om te leren rolstoelen te onderhouden, aan te passen en te repareren. En dat is niet zo gemakkelijk. „Hij praat namelijk alleen maar Pools. Maar hij pakt de zaken ont zettend snel op. Het gaat verbazing wekkend goed. De mensen van Welzorg laten de werktekeningen zien en zij doen dingen voor. Zo pakt hij die dingen op. En het is de bedoeling dat hij in Po len zijn kennis weer aan anderen overdraagt", zegt mevr. Boelhou wers. De uitleen van rolstoelen is voor de Polen iets heel nieuws. Voor het rolstoeldepot is dan ook een speciale beheersstichting opge zet met vooraanstaande mensen er in zoals de burgemeester van Itawa, de directeur van het dagverblijf en iemand van het ziekenhuis. De rol- Van zaterdag 20 op zondag 21 sep tember wordt de Bergse filmnacht gehouden. In het Roxy-filmtheater worden vanaf twaalf uur drie films vertoond. Het is de tweede keer dat dit evenement wordt georganiseerd. De films die gedraaid worden, zijn voorpremières. Ten eerste is 'The Peacemaker' te zien. Deze actie thriller met George Cloony en Ni cole Kidman gaat officieel op 6 no vember in première. Het verhaal gaat over nucleair terrorisme. In de voormalige Sovjetunie ontploft bij een botsing een goederentrein met aan boord een aantal kernkoppen, bestemd voor ontmanteling. Het ongeluk blijkt een dekmantel voor diefstal van de kernbommen. Ze vallen in handen van een internatio nale bende die het op de Verenigde Staten heeft gemunt. Een speciaal team moet in een race tegen de klok de bommen opsporen. De tweede rolprent is 'My Best Friend's Wedding', een comedie die op 2 oktober in première gaat. De hoofdrol is voor Julia Roberts. Ju- lianne wordt verliefd op haar beste vriend. Dat gebeurt echter op de dag dat hij besluit met een ander te trouwen. Dat moet worden verhin derd. 'The Lost World' heet de derde ver toning van de Bergse filmnacht. Deze £ilm van Steven Spielberg gaat pas op 25 september officieel in première. Het is een vervolg op het kassucces 'Jurassic Park'. Er leeft nog iets uit de vorige film. Voorafgaande aan de filmmarathon zal een speciale promotiefilm wor den vertoond met werkopnamen van de nieuwe productie van James Cameron 'The Titanic'. Voor de filmnacht kan men kaarten reserve ren bij Roxy-theater. Het comité van Woord en Daad Tholen en Sint-Annaland organi seert zaterdag 20 september een Derde-Wereldmarkt in het vereni gingsgebouw van de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Ring in Sint-Annaland. Van tien tot vier uur worden er allerlei zaken verkocht zoals speelgoed, boeken, planten, artikelen van Woord en Daad, droogbloemen, hapjes en drankjes. Ook kan er geraden worden naar het gewicht van een bolus. Voor de jeugd zijn er diverse spelletjes, een huifkartocht en een gratis ballon nenwedstrijd. Om twee uur worden de ballonnen opgelaten. De op brengst van deze dag wordt besteed aan projecten van Woord en Daad. Deze 24 jaar oude reformatorische stichting werkt vanuit een bijbelse opdracht aan armoedebestrijding in zestien ontwikkelingslanden. Ze is actief op het gebied van gezond heid, drinkwater, landbouw, alfabe tisering, onderwijs, dorpsontwikke ling en werkgelegenheid. Via finan ciële adoptie helpt Woord en Daad 22.000 kansarme kinderen. stoelcentrale Roosendaal, met als Thoolse depot-houder L. Prins, stond model voor het project. „We hebben ook de statuten van de rol stoelcentrale in het Pools vertaald en opgestuurd. Die zijn daar besproken en goedge keurd. Misschien kunnen we ook nog eens een paar artsen uit Itawa naar Lievensberg laten komen om de indicatie te leren. Nu zitten daar nog allerlei mensen in een verkeerde rolstoel. Niet alle rolstoelen zijn namelijk voor ieder een geschikt", vertelt mevr. Boel houwers. Via Zorgvoorziening Nederland, waarin de directeur van Welzorg ook een functie heeft, zorgde men in eerste instantie al voor zes rol stoelen. „Hier in Nederland worden er steeds meer elektrische rolstoe len gebruikt. Daarom is er een overschot aan 'traditionele' rolstoe len. In Itawa zal er daarom een in ventarisatie gemaakt worden van welké mensen ervoor in aanmer king komen en welke rolstoelen er nodig zijn. Zorgvoorziening Neder land bekijkt dan hier wat ze kan doen." Leszek Kucio - die in de verplegersflat Fabiola van Lievens berg verblijft - gaat morgen weer terug naar Polen, De Pool, met een maandelijks inko men van rond de 250 gulden, vond Nederland 'schitterend, maar erg duur'. De stichting Thoolse evenementen en promotie (Step) organiseert za terdagavond 20 september een con cert van het Bruinisser visserskoor en muziekvereniging Oosterlands fanfare. De avond begint om half acht. Het Bruinisser visserskoor telt zestig zangers en twee accordeonis ten. Het repertoire van dit vijf jaar oude koor is voornamelijk Neder landstalig maar ook melancholieke Schotse ballades worden niet ge schuwd. Als het maar over water gaat, want water en visserij vormen de basis voor het koor. In Meulvliet zingt het koor onder andere 'Op de sluizen van IJmuiden', 'Rolling Ho me', 'Vissersmeisje uit Stellendam' en 'Junge komm bald wieder'. Oosterlands fanfare is al iets langer bezig. De muziekvereniging werd in 1898 opgericht. Na de oorlogsja ren ging het minder goed met het fanfare-orkest dat in de jaren zestig zelfs op het fabuleuze ledental van negen uitkwam. Maar er volgde een stevige aanwas van jeugd en het gaat nu weer goed met de fanfare die geleid wordt door dirigent Ja cob Knuist die de vereniging op stuwde van het laagste niveau van de KNF tot in de afdeling uitmun tendheid. Knuist is ook nog dirigent van andere muziekverenigingen en tevens van het Bruinisser vissers koor. Oosterlands fanfare brengt in Tholen onder meer 'Ravanello marsch' van Walter Joseph, 'Cent Mille Chansons' van Michel Mag- ne, 'You Are Not Alone' van R. Kel ly en 'De Zilvervloot swing-march' van Jef S. Penders. Gezamenlijk brengen koor en orkest 'Bonny's Medley'. De iepziekte wordt veroorzaakt door de schimmel ophiostoma ulmi en wordt verspreid door de iepen- spintkever. De schimmel groeit in de houtvaten van de boom die daar door verstoppen. Het gevolg is dat de iep te weinig voedingsstoffen krijgt. Vrij plotseling verwelkt de boom. De iepenspintkever legt eieren in de wegkwijnende boom en de jonge kevertjes dragen de sporen mee en infecteren zo gezonde bomen. Dat kan vrij snel gaan, want de iepen spintkever heeft een vliegbereik van zo'n drie kilometer. Ook via wortel contact kan de schimmel - en daar mee de ziekte - worden overgedra gen. Het voorkomen van aantasting is bijna onmogelijk. Belangrijke en monumentale iepen worden jaar lijks ingeënt met het middel 'trig ger'. Dat beschermt de boom tegen infectie met de schimmel door de iepenspintkever, maar niét door wortelcontact. Het is zaak om de zieke bomen zo snel mogelijk te verwijderen omdat die de versprei ding van de ziekte bevorderen. Bo vendien kunnen afstervende iep omvallen waardoor de verkeersvei ligheid in gevaar komt. Tholen heeft niet zoveel iepen (meer). Het Zeeuwse Landschap heeft er maar heel weinig in haar bestand. De stichting is actief op Sint-Philipslahd, terwijl Staatsbos beheer als natuurorganisatie meer op Tholen opereert. De gemeente had er een aantal jaren geleden nog 990 in beheer, maar daarvan is in middels al een derde verdwenen. De ongeveer 600 iepen die er nu nog staan, vormen slechts zes pro cent van het bomenbestand van de gemeente. „Er wordt regelmatig naar de iepen gekeken", volgens gemeentevoorlichter F.A.RM. Bakx. „Als er iepziekte geconsta teerd wordt of er is een vermoeden van, dan gaan de bomen eruit. Er worden er dan ook geen nieuwe meer aangeplant. Op Tholen heeft het waterschap er wel aardig wat. Zeeuwse Eilanden constateerde 300 zieke exemplaren. Maar de ervaring leert, dat daar in een tweede inventarisatieronde - die deze week wordt gehouden - nog eens vijftien tot twintig procent bij komt. Vergeleken bij 60.000 zieke bomen op Walcheren en 12.000 op Schou- wen-Duiveland is dat echter niet veel. In de loop der jaren zijn er op Tholen dan ook al de nodige iepen gekapt en het bestand is niet zo groot. Ook Zuid-Beveland heeft met 200 zieke iepen een minder groot probleem. Op Tholen wordt binnen veertien dagen begonnen met het opruimen van de zieke ie pen. In Zeeland ent het waterschap zo'n 175 monumentale iepen in. Verder heeft ook Staatsbosbeheer de nodige bomen in beheer. „Jaar lijks enten we hier 381 monumenta le iepen in", zegt rayonmedewerker J. Goedegebuure. Daarom doen we op Tholen ook mee aan de iepziek- tebestrijding. Maar het is eigenlijk een verloren zaak. We zijn nu al ja ren met de bestrijding bezig en elke keer denk je: 'Nu zal het wel wat minder zijn'. Maar ieder'jaar komt het net zo hevig of nog erger te rug." Net als het waterschap ent Staats bosbeheer alleen de waardevolle en monumentale iepen in. Het gros van de 381 exemplaren op Tholen staat op de Oud-Vossemeersedijk. De bo men aan de oostelijke kant van de weg zijn in beheer bij Staatsbosbe heer en die aan de overkant bij de provincie. Deze 205 bomen (zo'n 35 jaar oud) worden ingeënt (een kostbare aangelegenheid), net als echte monumentale iepen van soms meer dan 100 jaar oud aan de Rool- andsedijk, Puitsedijk, Moerdijk en Priestermeetdijk. Staatsbosbeheer is sowieso niet zo erg druk meer met de iepziekte. „We zijn terughoudend met het pre ventief ruimen of inenten van iepen. De gedachte daarachter is, dat de iepziektebestrijding toch een ach terhoede gevecht is", zegt T. Loone van de regio Deltagebied van Staatsbosbeheer. „Je kunt natuurlijk tot in lengte van jaren blijven be strijden, maar het heeft geen zin. De ziekte uitroeien gaat niet en je moet de natuur hier ook zoveel mo gelijk zijn gang laten gaan. Bij ie pen in bosverband doen wij dan ook bijvoorbeeld niets. Alleen monumentale of beeldbepa lende iepen willen we behouden." De wegbeheerders vullen de gaten die door het kappen van iepen ont staan op met andere boomsoorten met een lange omlooptijd zoals es sen, lindes en kastanjes. Het is vooral de veldiep die zeer gevoelig is voor de iepziekte, maar ook de zogenaamde klonale iepen (verbe terde soorten) zijn niet resistent ge noeg. Mede door opslag (het op nieuw uitlopen van omgezaagde bo men) is er elk jaar weer veel aan de iepen te doen. En er lijkt geen kruid gewassen tegen de schimmelziekte. „Het lastige is het wortelcontact. Dat is heel moeilijk te onderbreken. Als de bomen langs een weg staan, op zo'n tien meter uit elkaar, dan zijn de wortels met elkaar verstren geld. En zeker als er een verharde weg over ligt, kun je die niet zom aar bereiken. Dus wat we nog al eens doen, is de gezonde boom naast de zieke ook omhakken om besmetting via wortelcontact te voorkomen", zegt Goedegebuure. „Maar het zal wel nooit verdwijnen. Het gaat door tot de laatste veldiep is verdwenen." Na een succesvol optreden van de Thoolse band The Jolly Beggars in augustus, wordt op zaterdag 20 sep tember een Ierse avond gehouden in gemeenschapscentrum Haestinge te Sint-Maartensdijk. The Jolly Beggars wil de Ierse folkmuziek onder de aandacht van het publiek brengen en heeft daarom twee an dere bands uitgenodigd. De avond wordt om half acht geopend door The Jolly Beggars zelf. Daarna treedt de groep Blended op. Vol gens de organisatie 'het hoogste ni veau dat er in Nederland te vinden is'. Het grootste gedeelte van hun optreden bestaat uit instrumentale Ierse muziek. Opvallend daarbij is het geluid van de 'ulianpipes' (een Ierse doedelzak) en het subtiele snarenspel op de Ierse bouzouki en mandoline. Daarnaast wordt op on navolgbare wijze de viool bespeeld. De begeleiding gebeurt op een Iers gestemde gitaar en bodhran (trom mel). De Ierse folk heeft ook be hoorlijke invloed op de country and western gehad. Daarom is ook de band Sorry Paganini op 20 septem ber van de partij. Deze band bestaat voor een gedeelte uit Tholenaren en heeft een bezetting van gitaren, bas gitaar en een 5-snarige bluegrass banjo. Ook de vocale kwaliteiten van met name de leadzangeres zijn bijzonder. Sorry Paganini speelt op deze avond voornamelijk Iers werk, maar dat gebeurt op zo een manier dat ook de echte country-liefhebber zijn hart kan ophalen. De hapjes en drankjes op deze avond zijn ook weer in Ierse stijl gehouden. Kaar ten zijn in de voorverkoop onder meer verkrijgbaar bij Haestinge, cafetaria De Heksenketel in Scher penisse en The Celtic Shop in Ber gen op Zoom. In het kader van 'meer bewegen voor ouderen' organiseert de stich ting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint-Philipsland volksdanslessen voor 50-plussers. De lessen worden gegeven door Nellie van Gorsel. El ke maandag wordt er gedanst van twee uur tot half vier in Meulvliet in Tholen, elke dinsdag van twee uur tot half vier in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer en in de voormali ge kleuterschool te Sint-Maartens dijk elke donderdag van twee uur tot half vier en elke woensdagavond van half acht tot half tien. De lessen zijn niet moeilijk en toegankelijk voor iedereen die ouder is dan vijf tig jaar en nog redelijk goed ter been is. Er wordt een selectie van dansen uit vele landen uit de wereld gemaakt. Zowel oude als moderne volksdansen. Voor meer informatie kan men contact opnemen met de stichting Welzijn voor Ouderen tel. 0166-662293. In de maalstroom van decentralisa tie en reorganisatie van de politie ontkomt ook Tholen niet aan veran deringen. In 1994 werd de groep rijkspolitie van Tholen omgevormd tot regiopolitie en met het betrek ken van een gloednieuw bureau aan de Simon Lindhoutstraat in Tholen, leek er een duidelijke keuze voor het zelfstandig voortbestaan van de werkeenheid Tholen te zijn geno men. Toch zou het wel eens kunnen dat daar begin volgend jaar veran dering in komt. Chef werkeenheid van Tholen J.M. Krombeen is benoemd tot project leider. Hij is bezig met de voorbe reidingen voor de vorming van de basiseenheid. Wat dat exact in gaat houden, is volgens hem nog niet bekend. „Wat in elk geval wel dui delijk is, is dat er één basiseenheid Kruiningen/Tholen komt en dat die één chef krijgt. Maar of er ook chefs op de werkeenheden zullen blijven, is nog helemaal niet aan de orde", zegt Krombeen. „De beide bureaus blijven gewoon. Maar we moeten nu nog bezien waar we de samenwerking die we met Kruinin gen hebben, uit kunnen breiden. Een stuk hulpverlening is daarbij In Sint-Annaland concentreert de overlast zich de laatste tijd rond de voormalige bushalte aan de Spuistraat, al worden er ook aan de Ring bloembakken overhoop ge haald. In de Spuistraat vormen ver nielingen aan de ruiten, de gemeen telijke plattegrond en de fietsenstal ling een bron van ergernis voor de buurtbewoners. Maar ook geluids overlast en openbaar alcohol- en drugsgebruik drijven de emoties op. Bij het bushokje stopt sinds eind vorig jaar geen bus meer. Vanwege een te krap tijdschema verzette de BBA de halte naar de Havenweg, zo'n twintig meter verderop. De bus rijdt niet meer door het dorp. Jongeren hebben van het bushokje een gewilde ontmoetingsplek ge maakt. Anderen, voornamelijk ou deren, voelen zich zo nu en dan be dreigd door de rondhangende jon geren. „Het aantal klachten is nog steeds fors", geeft politiechef J.M. Krom been toe. „En je ziet dat als de agenten die Sint-Annaland extra in de gaten houden er even niet zijn, zoals tijdens de braderie van Tho len, dat het dan meteen misloopt." De politiechef van Tholen kan niet goed verklaren waarom de klachten over jeugd juist in Sint-Annaland zo groot zijn. Ook op andere plaatsen op Tholen komen wel meldingen van overlast voor, maar niet zo veel. „Je moet niet vergeten dat Sint-Annaland een uitgaansfunctie heeft. Daar lopen in het weekend toch zo'n 200 jonge ren rond. Dat heeft zijn invloed op de sfeer", zegt Krombeen die ech ter toegeeft dat de overlast niet al leen in de weekeinden voorkomt. „In de zomervakantie waren er ook belangrijk. Elkaar kunnen helpen. In daluren het personeel anders in zetten. Dat soort zaken." Op de vraag of er ook gezamenlijk gesurveilleerd moet worden, wil Krombeen niet teveel ingaan. „Dat is nog niet aan de orde. Het is na tuurlijk een groot gebied. Het gaat om de gemeenten Kapelle, Rei- merswaal en Tholen. Dus van Ka pelle tot aan Anna Jacobapolder. En één van de vragen die we de ko mende tijd moeten bespreken met de leiding en het personeel is de in zet bij onder meer surveillances." De werkeenheid Kruiningen heeft officieel plaats voor achttien fullti me agenten. Tholen voor zeventien. Maar structureel zijn dat er minder en soms zelfs aanzienlijk minder. Als elke werkeenheid een eigen chef blijft houden, betekent dat overigens wel dat er een extra sport in de politieladder gemaakt wordt. De vraag rijst of dat wel verstandig is, gezien het overschot aan hoge rangen bij de Zeeuwse politie (gro te oorzaak van het forse tekort op de begroting). Krombeen wil daar niet op ingaan, net zo min als op de vraag of hij de nieuwe chef van de basiseenheid wordt. „We moeten dat allemaal nog bekijken. Veel staat er nog niet vast en aan geruch ten hebben we niets." door de week klachten", aldus Krombeen. De politiechef voerde deze week overleg met de burgemeester over de situatie in Sint-Annaland. Het verplaatsen of slopen van het bus hokje, zou een oplossing kunnen zijn. „Ik weet zo net nog niet of dat wel helpt. Het zou namelijk ook kunnen dat het probleem dan ver plaatst wordt, of verspreid over het hele dorp en dan is het oncontro leerbaar geworden. Ik denk dat je ook moet kiezen voor een structure le aanpak in de vorm van een inte graal veiligheidsbeleid." Ook Oud-Vossemeer had eind maart ineens veel last van een groep jongeren die het dorp terrori seerde. Verontruste bewoners verspreidden zelfs een folder waarin de bevol king werd opgeroepen om aangifte te doen bij de politie. „Het was daar een bepaalde groep jongeren (soms wisselend in samenstelling) die de overlast veroorzaakte. Daar hebben we toen extra aandacht aan besteed in de surveillances en ook hebben we de jeugd aangespro ken", zegt Krombeen. „Het werkt gemakkelijker als je weet wie er in zo'n groep zitten. Veel jongeren denken namelijk dat ze anoniem zijn in zo'n clubje. Nu is de over last volgens mij wel weer gedaald tot het oude niveau. We krijgen ook meer hulp van de bevolking die sneller en vaker melding maakt van overlast." Helpende Handen. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van de gehandicaptenzorg Helpende Han den van de Geref. Gemeenten houdt zaterdag vanaf 13.45 uur een con tactbijeenkomst in gebouw Reho- both 'te Dirksland. Te gast is een groep uit de regio Goes. Het derde elftal van Smerdiek begon de competitie in de vierde klasse reserve, waarin het vorig seizoen als elfde en laatste eindigde, met een nederlaag. Tegen DVO 3 werd het in Roosendaal 4-1. De nieuwe shirts die het team tevoren aangeboden had gekregen van chinees-in- disch restaurant Nieuw Eiland Tholen uit Scherpenisse brachten de eerste competitiedag nog geen geluk. (Advertentie I.M. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9