Het werk van de telefonistes is alleen aannemen en doorverbinden „Hoe zorgt politiek dat ik op afstand van varkensstal vrij van stank blijf" Twee minuten verlies ZMO: Intensieve veehouderij i§ normale tak van landbouw Donderdag 11 september 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Ria Bolier en Bert Klein van het actiecomité voor een beter 112 uit Scherpenisse bezoeken de alarmcentrale in Tilburg. Ze zijn uitgenodigd toen ze twee weken gele den meer dan 3000 handtekeningen overhandigden aan wethouder J. Versluys van de gemeente Tholen. Ze gaan er heen met vragen. Ze worden uitgebreid te woord ge staan. Ze bezoeken de kamers waar de telefoontjes voor de politie, brandweer en ambulance binnenkomen. Actiecomité voor een beter 112 op bezoek in alarmcentrale Tilburg Huiscentrale Lijn bezet Krokodillentranen ,,We praten hier alleen over de landbouw, de bur gerij wordt gewoon verge ten." J. Oudesluijs uit Sint-Maartensdijk wil aan het einde van een VVD- bijeenkomst over de var- kensproblematiek nog even zijn ei kwijt. „Ik woon niet in de buurt van een stal, maar ik kom veel overal op Tholen om te sporten. Met al die stank van varkens wordt het sporten je echter onmoge lijk gemaakt." Stavenisse Varkensbaronnen Vreemde constructie Bloemdijken Wassen neus Betalen voor fotokopieën door de krant Bert Klein en Ria Bolier van het actiecomité krijgen uitleg van H. Horsthuis (rechts) en W. Henderson in de meldkamer van de alarmcen trale 112 te Tilburg bij telefoniste Nelleke Hamers. Ze spreken met politiefunctionaris sen en telefonistes. Ze raken onder de indruk van de openheid waar mee over de alarmering wordt ge sproken en van de pogingen die de centrale doet om de dienstverlening te verbeteren. Er worden misver standen uit de weg geruimd, maar ze blijven ook zitten met een onbe vredigend gevoel over de alarme ring op 25 en 26 juli bij de brand bij de familie Vroegop in de Laban Deurloostraat. Klein: „We zijn uitgebreid voorge licht. Ze gingen er echt voor zitten. Onze klachten worden serieus ge nomen. Ze erkennen ook duidelijk hun fouten." Klein kan zich ook wel vinden in de zaken waar 112 aan werkt om de bereikbaarheid te verhogen. „Daar wordt continue aan gewerkt. Alleen had ik wel ver wacht dat de centralisten allemaal politiemensen zouden zijn." Niet eerder was in de alarmcentrale 112 in Tilburg een actiecomité op bezoek. Die primeur was voor Klein en Bolier van het actiecomité voor een beter 112, maar liever wa ren ze gewoon thuisgebleven. Als er bij de alarmering in Scherpenisse maar geen fouten waren voorgeko men die de hulpverlening zo ernstig vertraagden dat de brandweer pas bijna 18 minuten na de eerste mel ding arriveerde. Ze maakten zich zorgen en schreven een brandbrief die massaal werd ondertekend. Nu konden ze zich ter plekke laten informeren bij het grote verdeel- centrum dat 112 is. De eerste ver rassing was dat de alarmcentrale 112 in Tilburg met twee soorten centralisten werkt: overdag zijn het parttime telefonistes, 's nachts full time politieagenten. De alarmcentrale is ondergebracht in het gloednieuwe gebouw van de politie Noord-Brabant, het district Midden en West aan de Ringbaan. Wie denkt dat het in de alarmcen trale een drukte van jewelste is, heeft het mis. Bij calamiteiten kan het een heksenketel zijn, maar over dag bedienen slechts twee dames de telefoon in een van de kantoorruim ten in het gebouw. Van acht uur 's morgens tot tien uur 's avonds zit ten zij achter de knoppen. Daarna wordt de dienst in een andere ka mer van het gebouw overgenomen door vier of vijf politieagenten. De telefonistes bedienen naast het 112 alarmnummer «ok de telefoon centrale van het gebouw. „De huis centrale wordt in de wacht gezet als het alarmnummer wordt gebeld: 112 heeft altijd voorrang," legt W. Henderson, hoofd van de politie- eenheid uit. Samen met H. Horst huis die belast is met de dagelijkse gang van zaken op de centrale, staat hij het actiecomité te woord. Het verbaast Klein en Bolier enigs zins dat er maar twee telefonistes zitten die overdag de telefoon van Het besluit om de Eendrachtbode te laten betalen voor kopieën van ex tra stukken van de raadsagenda die de redactie opvraagt, moet herzien worden. Dat heeft de VVD in de gemeenteraad gevraagd. D66 meld de informatie te hebben gekregen waaruit zou blijken dat de raadsle den onjuist zijn geïnformeerd in de ze zaak. „Dat is een ernstige zaak. In hoeverre kun je het college van b. en w. dan nog serieus nemen", stelde J. van den Donker. De burge meester zei vervolgens, niet te re ageren op informatie die hij niet kent. „Maar u hebt die informatie zélf; het zijn kopieën van de aan vragen die de Eendrachtbode bij de gemeente heeft gedaan", aldus de D66'er. Maar de burgemeester hield vol geen nadere informatie te hebben en zag daarom geen reden zijn woorden uit een eerdere raads vergadering - die erop neerkwamen VERVOLG VAN VOORPAGINA Statenlid Van Doorn, die met zijn brief de gedeputeerde tot een ant woord dwong, zei ,heel positief' te zijn over de uitspraken van Dek. „Het gaat de goede kant op, want de tekortkomingen bij de handha ving van regels op het gebied van milieu en ruimtelijke ordening ten aanzien van de varkensstallen, moe ten opgeheven worden." Het AOV- statenlid zei blij te zijn met de steun van PvdA, D66 en de VVD. Commissie-voorzitter mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen was het roerend met de gedeputeerde eens. „Ik snap niet dat de gemeente niet optreedt tegen stallen die in overtreding zijn. Als ik met mijn auto met twee wielen op het trottoir sta, krijg ik ook een bekeuring, maar de-controle op de stallen is onvoldoende. Een tuinhuisje moet wel verplaatst worden en als de dakpannen rood zijn in plaats van blauw, moeten ze eraf, maar var- kensboeren hoeven de wettelijke re gels niet na te leven. Gelukkig heb ben we Dek nu aan het praten ge kregen, want het CDA had tot nu toe gezwegen." Het VVD-statenlid vindt, dat Tho len achteraf heel erg blij moet zijn, dat het bestemmingsplan niet door de provincie goedgekeurd is. „We zijn nu hard aan het werk om wat beters te maken. Een gezamenlijke inspanning van rijk, provincie en gemeenten is noodzakelijk. Zelf heb ik de Tweede Kamerfractie van de VVD bijgepraat over de varkens- problematiek in Zeeland. Duidelijk is, dat het bestemmingsplan buiten gebied veel eerder herzien nad het alarmnummer aannemen. En bovendien niet de status hebben van politieagent. Volgens Henderson zijn overdag twee mensen voldoen de. „Voor 112 is niet constant werk. Dat hoeven ook geen politiemensen te zijn. Dat werk kunnen telefonis tes ook. Het is aannemen en door verbinden." De centrale telt momenteel 37 tele fonistes, parttimers die naast hun werk huisvrouw zijn. Volgens Hors thuis worden nieuwe telefonistes aangetrokken via een uitzendburau dat gespecialiseerd is in personeel op dit gebied. En wordt er bij de se lectie gekeken naar 'stressbesten digheid.' Mocht een van de telefo nistes niet kunnen opnemen (omdat ze bijvoorbeeld naar het toilet is) en de andere telefoniste is bezet, dan wordt een nieuwe beller overgeno men in de meldkamer van de politie op dezelfde verdieping van het ge bouw. De alarmcentrale gaat na tien uur over naar de meldkamer van de po litie. „Die zit daar met een dubbele pet op. De agenten mogen zelf geen actie ondernemen. Als er iemand vraagt om een ambulance voor een gewonde bij een vechtpartij, dan wordt de GGD (de gemeenschappe lijke gezondheiddienst -red.) inge schakeld. Met de informatie over de vechtpartij mogen ze niks doen. De klant heeft om de GGD gevraagd. In zo'n geval schakelt de GGD dan zelf de politie in." Klein, die ervan uitgaat dat 112 on der de politie valt, kijkt er van op dat dit niet het geval is. Henderson: „112 is van ons allen. Het hoort niet bij de politie, maar de alarm centrales zijn wel bij de politie korpsen ondergebracht omdat ze stig procent van de 112-meldingen voor de politie zijn bestemd." De bellers in de nachturen zijn dus voor politiemeldkamers. „De men sen die daar zitten, volgen dezelfde procedure als de telefonistes over dag. Ze hebben maar twee vragen: welke dienst iemand wil hebben en in welke plaats. Dat het regelmatig gebeurt dat mensen die bellen merken dat de lijn bezet is, komt volgens Henders on niet doordat de alarmcentrale bezet is. „Dat heeft te maken met de hulpdiensten (ambulance, politie of brandweer -red.) waarmee wij de melder doorverbinden. Die vragen de melder uit. En dat duurt even. Als er dan 5 melders zijn, dan krij gen die het gevoel dat ze niet door 112 komen. Dat is heel vervelend." Horsthuis wijst erop, dat een cen tralist altijd moet doorverbinden, ook al lijkt het om hetzelfde onge val of om dezelfde brand te gaan. „Ze mogen niet zeggen: dat weten we al. Het kan heel goed mogelijk zijn dat er in de buurt of in dezelfde straat een tweede brand is uitgebro ken. Dat hebben we meegemaakt." dat de krant plotseling veel meer stukken opvraagt - terug te nemen. „Ik ben sportief genoeg om toe te geven wanneer ik fout zou zijn", aldus Van der Munnik die stelde dat mensen elkaar verschillend kunnen benaderen: rechtstreeks of achter iemands rug om. De informatie waarover VVD en D66 spraken, was door de uitgever van de krant aan de fractievoorzitters gestuurd. M.A.J. van der Linde (PvdA) zei dat het al met al een minder ver kwikkelijke zaak aan het worden is. „Maar ik vind goede contacten met de pers belangrijk. Daarom zou ik een andere koers willen inslaan. Namelijk hier in de commissie be stuurlijke aangelegenheden over spreken of het met de pers uitpra ten." „U mag daar b?st in bestuur lijke aangelegenheden over pra ten", sloot de burgemeester de dis cussie af. moeten worden. Andere gemeenten hadden hun zaken beter in orde dan Tholen. Het ministerie van VROM legt de wettelijke regels op en de provincie moet alles toetsen aan het rijksbeleid, terwijl de landbouw weer vrijheid wil voor neventak ken." Mevr. Polderman wil vrijdag in de Zeeuwse staten een motie in dienen bij de behandeling van het streekplan om het beleid van minis ter Van Aartsen voor herstructure ring van de varkenssector te onder steunen. Het VVD-statenlid vindt dat het gemeentebestuur van Tho len veel te weinig in Middelburg komt om samen op te trekken ten aanzien van de varkenskwestie. SGP-statenlid G.D. Roeland, die geen deel uitmaakt van de commis sie milieu, maar wel van de com missie ruimtelijke ordening, heeft zich over de uitspraken van gedepu teerde Dek verbaasd. „Tholen had een verouderd bestemmingsplan, dat klopt, maar dat de provincie een oplossing zou hebben voor de var- kensproblematiek, dat verbaast me." Voor gedeputeerde J.G. van Zwieten van ruimtelijke ordening is de zaak duidelijk. „Alles wat na 1 maart is ingediend, moet van een mer-plicht zijn voor zien en een neventak is alleen nog voor 1000 m2 mogelijk. De deur is nu dicht." Volgens Van Zwieten gaat het nu de goede kant op. „Maar de gemeen ten moeten geen krokedillentranen laten over wat gepasseerd is, want de provincie heeft ze allemaal ge waarschuwd." De twee telefonistes (met de zoge naamde achterwacht) kunnen tien bellers 'in de wacht zetten'. Bellen er meer dan tien tegelijk, dan krij gen die geen centralist meer aan de lijn. Maar mocht in Tilburg de stroom uitvallen dan werkt de alarmcentrale gewoon door omdat er overgeschakeld wordt op een ei gen stroomvoorziening. De dienstverlening gaat er op voor uit nu de telefonistes op het schermpje van hun apparatuur het nummer af kunnen lezen van de melder. Horsthuis: „Sinds 1 juni zijn we in staat het telefoonnummer te zien en terug te bellen als iemand in paniek de hoorn erop heeft ge gooid.", Dat komt volgens hem wel eens voor. Dat iemand neerlegt zon der door te zijn verbonden. Dat de telefonistes zich moeten beperken tot twee vragen is volgens Horst huis logisch. „Als ze meer zouden moeten vragen, houdt dat het num mer te lang bezet." Als de telefoon overgaat, antwoordt de telefonis te:,,!^ alarmcentrale, wie wilt u spreken?." Als het antwoord is, de politie van Tilburg, zegt ze. „Blijft u aan de lijn, ik verbind u door." En drukt ze op een knop. De verbin ding is tot stand gekomen. Mocht dat niet gebeuren, dan komt de mel ding terug. De telefonistes nemen om beurten op. Zijn ze allebei be zet, dan nemen de collega's van de Het maandelijkse politiek café van de Thoolse liberalen in Sint-Anna- land is deze keer aanmerkelijk drukker bezocht dan normaal. Het thema, het mestbeleid - in feite: vestiging van varkensstallen - geeft daar alle aanleiding toe. Behalve de bekende VVD-gezichten zitten er nogal wat boeren in de zaal, maar ook niet-agrariërs. Twee dames van het actiecomité Varkens Nee lopen demonstratief met protestborden langs de rijen stoelen. Afdelings voorzitter J.L. van Gorsel introdu ceert de sprekers voor deze avond: mevrouw H.A. Polderman-Martin (Thools statenlid voor de VVD), A.G.M. Sauter (namens de natuur- vereniging) en E. Hage (afdelings voorzitter landbouworganisatie ZMO). Mevrouw Polderman licht het pro vinciale beleid toe, dat er in feite op gericht is om de groei van de vee stapel te sturen. Er is een tijdelijke maatregel genomeu die bouwplan nen beperkt tot 1000 vierkante me ter en een milieu-effectrapportage voorschrijft voor stallen vanaf 1000 dieren. In verband daarmee is ge meenten geadviseerd een voorbe- reidingsbesluit te nemen om het be stemmingsplan aan te passen. „Niet alle gemeenten deden dat, ook Tho len niet", zegt mevr. Polderman. „Tholen was dus veel te laat", con cludeert iemand uit de zaal. Feit is echter, dat op dat moment in Tho len al een voorbereidingsbesluit van kracht was en een bestemmings planwijziging ter goedkeuring bij de provincie lag. Toch schuift mevr. Polderman de zwartepiet richting gemeente: „De gemeente heeft ja renlang verzuimd de oude bepalin gen in het bestemmingsplan aan te passen. De noodzaak daarvan heeft men te laat ingezien." Oud-raadslid M. van Damme mompelt instem mend. Niet alleen de gemeente, maar ook politie op de meldkapier de hoorn op. Alle tafels zijn voorzien van een eigen stroomvoorziening. In de meldkamer van de politie staan ook nog eens monitoren met plattegron den van heel Nederland. Dat wordt nu volgens Horsthuis geschoond omdat ze niet allemaal nodig zijn voor het district. „Dan wordt het bestand kleiner en werkt het snel ler." Klein vindt dat er altijd actie moet worden ondernomen, ook al is de melding summier, zoals bij het on geval op 8 augustus aan de Kerk- weg/Scheldseweg in Stavenisse. Toen duurde het een half uur voor dat de ambulance arriveerde nadat het was misgegaan bij de alarme ring. De mevrouw die meldde, zei alleen dat er een ongeval was ge beurd en wist niet of er gewonden bij waren. In zo'n geval waar schuwt de centrale de politie in Middelburg. Henderson: „Die was op dat moment bezig met een ach tervolging. Toen de tweede melding twintig minuten later kwam, was het wel bekend dat er gewonden waren. Toen is de meldkamer in Roosendaal gewaarschuwd." Volgens Henderson is het nodig om het publiek beter voor te lichten. „Elke seconde telt bij 112 maar de de provincie heeft volgens Sauter fouten gemaakt waardoor tientallen bouwaanvragen voor grote varkens stallen mogelijk werden. „De nota ruimtelijk beleid landelijke gebie den dwong de gemeente om de stal len in te passen. De gemeenteraad torpedeerde dat en liet - door on derschatting - mogelijkheden voor omschakeling open." In de ogen van Sauter toont de gemeente op dit moment weinig daadkracht, terwijl rigide stappen genomen zouden moeten worden in verband met stankoverlast van de stallen. Verder zou het volgens hem de landbouw organisaties sieren indien ze met de 'varkensboeren' overleg zouden voeren. Het zoneringenplan zou alsnog op de proppen moeten komen, betoogt Sauter. Het gaat er daarbij om, dat het Thoolse poldergebied wordt in gedeeld in drie zones op grond van landschappelijke waarden. Intensie ve veehouderij zou in bepaalde ge bieden uitgesloten zijn. „Het gebied dat overblijft zou nog groot genoeg zijn om alle aangevraagde stallen te realiseren", reageert mevr. C. van Dalen-Doeleman. Raadslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger herhaalt dat na melder moet wel aan de lijn blijven om doorverbonden te worden. Ken nelijk is dat nog onvoldoende be kend." Mevrouw Bolier wil weten wat er gebeurt als iemand tijdens een hart aanval 112 belt en daarna bewuste loos raakt, zonder dat het slacht offer bekend kon maken waar van daan gebeld werd. Dat kan volgens Horsthuis opgelost worden nu het telefoonnummer bij de centrale be kend is. „Het bestand met namen krijgen we nog van de PTT. Straks weten we wie er gebeld heeft, maar dat geldt alleen voor de PTT-abon- nees. Andere nieuwe commerciële telefoonbedrijven hebben geen ver plichting om hun bestand over te dragen." Het bekend worden van de beller is volgens Horsthuis ook heel belangrijk in verband met het be strijden van misbruik. Dat komt veel voor. Bolier en Klein maken het mee dat om kwart voor één de telefonistes tot twee keer toe worden gebeld door jolige schoolkinderen tijdens de middagpauze. Via het telefoon nummer op het schermpje kunnen de centralisten de plaats lokaliseren en direct terugbellen. Zoals elke melding is deze ook opgenomen. De telefoniste kan het direct teru gluisteren. Horsthuis belt meteen het nummer van de school en maant de onderwijzer van de school de derhand nog eens. Hage zegt dat de georganiseerde landbouw het zone ringenplan afwijst omdat het de ontwikkelingskansen voor boeren bedrijven per polder verschillend maakt. Hij wil gelijke kansen voor ieder. Uit een onlangs gehouden en quête blijkt, dat ongeveer tweeder de van de Thoolse ZMO-leden zo nering afwijst. „Wij als natuurorga nisatie kijken met een andere pet op naar zonering", aldus Sauter, die erop wijst dat de toen geldende stankcirkels bij het plan betrokken hadden moeten worden waardoor wél beperkingen mogelijk werden. A. Pot en L.J. van Doorn bekritise ren de manier waarop de ledenen quête is opgesteld en waarop de re sultaten door Hage worden ge bruikt. De ZMO-voorzitter wijst die kritiek van de hand. „Intensieve veehouderij is een nor male tak van de landbouw, hoewel de grote stallen bijna industrieel overkomen", zegt Hage. Hij vult aan dat provinciaal het standpunt van zijn organisatie is, dat bestaan de bedrijven tot 5000 vierkante me ter moeten kunnen omschakelen op kinderen erop te wijzen dat 112 niet van deze telefoontjes gediend is. Dat 112 nog al eens de zwarte piet wordt toegeschoven, vindt Horst huis niet terecht. „Het zit hem vaak vast op de hulpdiensten. Als die be zet zijn, wordt er naar 112 gewe zen. Dat is niet terecht." Maar daar mee is weer niet gezegd dat de alarmcentrale de fouten die ze maakt, goed wil praten. Dat het bij de melding van de brand in Scher penisse fout kon gaan, was volgens Henderson te wijten aan een fout van de centralist op de politiemeld- kamer van 112. Die verbond door naar Vlissingen in plaats van Roosendaal. Henders on: „De centralist wilde snel hande len. Dat heeft een beetje verlies op geleverd. Het is een menselijke fout. Als het computersysteem was geraadpleegd, was het niet ge beurd." Henderson wijst erop dat de ge meente Tholen een 'specifiek' geval is. Op de kaart van zijn politiedis trict die het actiecomité meekrijgt, komt het niet voor. „Onze eigen mensen kennen de plaatsen in hun gebied. Ze weten waar ze moeten zijn. Tholen zit er nu aan vast, maar wij komen er nooit." Om aan te to nen, dat er een probleem kan ont staan, noemt Henderson het buurt schap De Rand even buiten Scher penisse. „Waar ligt dat? We hebben de kaart van Tholen er nog eens grondig voor bestudeerd en het ge bied verder gedetailleerd. We heb ben nu meer plaatsnamen van dor pen en gehuchten in het systeem zitten. Het raadplegen moet er bij de centralist goed inzitten. Het in zien kost 15 tot 20 seconden." In het bestand zijn de volgende woon kernen en gehuchten opgenomen: Anna Jacobapolder, Botshoofd, De Rand, Het Oudeland, Malland, Mosselhoek, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Schoon- dorpe, Sint-Annaland, Sint-Maar tensdijk, Sint-Philipsland, De Sluis, Stavenisse, Stenen Kruis, Strijen- ham, Tholen en Westkerke. Daar achter staat vermeld met welke meldkamer er doorverbonden moet worden: Middelburg voor de politie en Roosendaal voor de brandweer en de ambulance. Volgens Henderson kleven er aan de indeling van Tholen voor de brandweer en ambulance bij West- Brabant haken en ogen. „Voor ons is het onbekend gebied. Het hoort niet bij ons. Het is een vreemde constructie en heeft de potentie van fouten maken in zich." Maar volgens Horsthuis is het niet een kwestie van geografische ken nis. Er zijn meer 'grensgebieden' in Nederland waar dit speelt. „Er zijn 21 alarmcentrales, maar 25 politie regio's. Die vallen dus niet overal samen. Wel is het de bedoeling om ze gelijk te trekken. Dat betekent dat er vier bijkomen. Maar of het waterdicht te krijgen is, weet ik niet." Volgens Horsthuis is het niet per se noodzakelijk om kennis te hebben van het gebied. „Als de centralist in het computersysteem De Rand intikt, dan kost dat 15 se conden. Dan is het bekend en wordt er goed doorverbonden. Daar wordt nu meer op gehamerd." Het actiecomité adviseerde de ge meente dat er een werkgroep zou moeteif komen om de alarmering te verbeteren. Overheid, meldkamers, politie, brandweer, ambulancedien sten en telecommunicatiebedrijven zouden daarin vertegenwoordigd moeten zijn. Uit de uitleg van Hors thuis blijkt, dat er landelijk al twee werkgroepen actief zijn: eentje die bekijkt hoe de bereikbaarheid te verbeteren is en een ander die de technische mogelijkheden op een rijtje zet. Maar telecommunicatie bedrijven mogen volgens de Euro pese wetgeving daarin geen advise rende taak hebben. „We moeten zelf vaststellen wat we willen. Laat je de PTT als adviseur toe, dan laat je je teveel leiden. Bovendien kom je in de problemen bij de aanbeste ding als die boven de vier ton komt." De vrije markt doet hier zijn werk. Dat inwoners van de gemeente Tholen in Tilburg terechtkomen als ze 112 bellen en niet in Middelburg heeft volgens Horsthuis alleen maar te maken met de telefoonkabel uit Bergen op Zoom. „Dat heeft met de indeling van de brandweer en de ambulance niets te maken. Zou je het toch in Middelburg laten bin nenkomen, dan los je daar niet per definitie het probleem mee op, want Middelburg moet toch ook voor de hulpdiensten voor Tholen in Roosendaal zijn." Samen met Henderson nemen Klein en Bolier het tijdschema door van de alarmering in de nacht van 25 op 26 juli. Het schema is door de centrale op gesteld aan de hand van de bandopnamen. In de kamer met de technische apparatuur staan kasten met bandopnemers die 24 uur registreren wat er op 112 binnenkomt. De eerste melding (van me vrouw C. Vinjé-van der Jagt) vindt om 23 uur 58 minuten en 14 seconden plaats. Zestien se conden later wordt er doorge schakeld naar Vlissingen (ter wijl dat Roosendaal had moeten zijn). Naar aanleiding van het eerste gesprek wordt ook de meldkamer van de politie in Zeeland gealarmeerd, namelijk om 23 uur 58 minuten en 49 se conden. Tussen deze tijd en zes seconden later komen er nog twee meldingen binnen bij de alarmcentrale Vlissingen via 112 in Tilburg die zijn niet verder uitgewerkt omdat ze niet van invloed zijn geweest op het verdere verloop). De vierde melder belt om 65 se conden voor middernacht. Ne gen seconden later wordt (weer) doorgeschakeld naar Vlissingen. Daar wordt de melding om 1 se conde voor middernacht ontvan gen. Om 9 seconden over 12 geeft Vlissingen de melding te rug aan 112 in Tilburg terwijl de Zeeuwse meldkamer dan ook de meldkamer in Roosendaal ver wittigd. 112 waarschuwt de meldkamer in Roosendaal die om 20 seconden over twaalf op neemt. Dat het daarna fout gaat bij het waarschuwen door Roosendaal van de brandweer in Sint-Maar tensdijk, valt buiten het bestek van 112. Henderson concludeert dat er ruim 2 minuten verlies is ge weest. „Bij ons is een aantal ke ren verkeerd doorverbonden. Daar ligt schuld." Volgens mevrouw Bolier was het tien voor twaalf toen de brandweer werd gealarmeerd. Ze zegt dat op grond van haar eigen waarneming op haar hor loge. „Om tien voor twaalf ben ik gaan lopen. Dat duurt ongeveer 1 minuut naar het huis van Vroegop. Ik begrijp het niet. De politie was er om twee voor twaalf al, terwijl die om ruim twee voor twaalf is gealar meerd." Henderson zegt dat de originele band vanaf half twaalf is beluis terd en dat de eerste melding om 23.58 uur heeft plaatsgevonden. Twijfel kan er volgens hem niet bestaan want drie personen heb ben de band afgeluisterd. „We kunnen geen eerdere melding vinden dan deze." de gemeente Tholen bij die instan tie een voet tussen de deur heeft. De Rijke bekritiseert de burgemees ter, maar volgens Van Gorsel is dat niet terecht. „De burgemeester voert uit wat de gemeenteraad wil. Dus moet u dit niet op zijn conto schrijven, maar op het conto van de raad." Volgens de heer Bouman uit Anna Jacobapolder is stank niet het enige probleem bij de varkensstallen. Hij wijst op de af en aan rijdende trail ers, wat 24 uren per dag doorgaat bij de stal aan de Sluisweg nabij zijn woning. „Zes jaar geleden kocht ik een puntgaaf huis, maar nu verschijnen overal scheuren in de muren." In verband met mogelijke schade aan polderwegen is het waterschap misschien een bondgenoot in de strijd tegen de varkensstallen, aldus Bouman. Hij snijdt het onttrekken van grondwater aan de bodem aan en het lozen daarvan, wat tot stank in sloten zal leiden. Maar Sauter weerlegt dat: het opgepompte wa ter. dat gebruikt wordt om de mest te koelen zodat ze minder stinkt, wordt in de bodem geïnjecteerd. De milieubeweging ziet geen reden om daar tegen te zijn. De stal aan de Noormansweg bij Scherpenisse ruikt ook niet lekker, laat B.F.R Tanzer weten. Hij infor meert of het mogelijk is om bloem dijken aan te wijzen. Dat zijn dijken met waardevolle plantensoorten die gevoelig zijn voor ammoniak (stallen stoten deze stof uit) en daarom beschermd moeten worden. Volgens Sauter moet de provincie ze aanwijzen, waarna de gemeente in haar be stemmingsplan de bijzondere na tuurwaarden kan opnemen. Doordat dit tot nu toe niet is gebeurd, zit de milieubëweging op dit punt klem. „De gemeente Steenbergen is zo slim geweest wél bloemdijken aan te wijzen. Daardoor is het onlangs gelukt een varkensstal te weren", aldus Oudesluijs. Tegen het einde van de bijeenkomst maakt mevr. Polderman zich nog boos omdat ze vindt dat ze, in te genstelling tot de landbouw, te wei nig tijd krijgt om haar zegje te doen. Maandagavond wordt in Oud- Vossemeer opnieuw een bijeen komst gewijd aan de varkenspro- blematiek, op initiatief van D66. Kamerlid P. ter Veer, statenlid J. de Zeeuw en raadslid J. van den Donker zijn de sprekers. De bij eenkomst in De Vossenkuil begint om half acht. intensieve veehouderij. „Wat heeft een megastal met 5000 varkens nog met landbouw te maken. Het gaat hier om industrie, opgezet door var kensbaronnen. En uw leden verko pen de grond en strijken hun centen op", reageert D.J. van de Velde. „Hoewel je nu ziet dat bouwblok ken in hun geheel verkocht worden (in feite is dat nieuwvestiging en geen omschakeling, meent mevr. Frigge), kunnen we geen regels be denken die de verkoop van onroe rend goed beletten", aldus.Hage. „Maar schaalvergroting is overal de tendens. Er is ook meer productie nodig voor hetzelfde inkomen." Hij wil omschakeling en neventak ge scheiden zien. Sauter vindt 5000 vierkante meter géén neventak meer. „Door de goede lobby van de geor ganiseerde landbouw zitten we nu met die stallen", merkt Pot op. Ha ge heeft eerder gezegd zowel het zoneringenplan als het plan dat voorzag in een concentratiegebied in de Weihoek van tafel gekregen te hebben door de politiek te overtui gen. Slechts de PvdA liet zich niet overtuigen. „Tot onze verbazing wees de provincie de bestemmings planwijziging vervolgens af omdat er te weinig mogelijkheden in zaten voor nieuwvestiging. We zijn bij de Raad van State in beroep gegaan", zegt Hage. Mevr. Polderman re ageert dat de provincie dit moest doen omdat het plan strijdig was met het rijksbeleid. Van de Velde snijdt de stankoverlast aan, die met name bewoners van de Dalempolder in Tholen-stad onder vinden' van een stal in de Oud-Vos- semeersepolder. „Ik vraag de poli tiek ervoor te zorgen dat ik, op 800 meter afstand, vrij blijf van stank. De milieuvergunning neemt 300 meter als afstand, maar dat is een wassen neus." Het is een probleem dat stankhinder juridisch eigenlijk nauwelijks meetbaar is, vindt mevr. Polderman. „Volgens mij wordt de mate van overlast gemeten aan de hand van het aantal klachten dat binnen komt. Dat is niet reëel." C.P de Rijke onderschrijft de hinderlij ke stank; hij ervaart die dagelijks van de stal aan de Zwarteweg bij Poortvliet. Zijn bezwaren zijn ech ter door de Raad van State verwor pen, wat volgens hem bewijst dat De grootschalige manier waarop varkens nu ook in Tholen gemest worden, roept veel weerstand op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7