Tholen te laks in varkenskwestie Van Zwieten: Gemeente Tholen moet ambities gaan bijstellen Paaltjes in Kerkstraat, deel stoepen verdwijnt Veiliger oversteken bij Luyster Jeugdwerker stapt over naar Kapelle Minister De Boer wil huizenbouw sterk beperken Franssen trekt zich terug als SGP-kandidaat WD en D66 twijfelen over plan Scherpenisse Gedeputeerde Dek bekritiseert gemeente Gedeputeerde A. Dek heeft in de statencommissie mi lieu de vloer aangeveegd met het beleid van de gemeen te Tholen ten aanzien van de varkens. „Als je tevoren weet dat een bestemmingsplan niet goedgekeurd wordt en je stuurt dat toch naar de provincie, dan is dat niet slim. En op milieugebied had Tholen alerter en actiever kunnen zijn. Het gemeentebestuur heeft het fout gedaan en de problematiek van de varkensstallen zoals die nu bestaat, over zich afgeroepen." Minister De Boer wil dat de bouw van nieuwe huizen op Tholen en St. Philipsland sterk wordt beperkt. In strijd met het rijksbeleid is het eiland veel te hard gegroeid, ten koste van de groept ruimte en het plattelandskarak ter. Gedeputeerde J.G. van Zwieten: „Het gemeentebe stuur van Tholen zal haar ambities moeten gaan bijstel len. Opzettelijk werkgelegenheid naar Tholen halen om de gemeente te laten groeien, dat kan niet meer. Even min mag er import toegelaten worden, zoals dat tot nu toe in Tholen-stad gebeurde. Volgens de minister dient migratie van buiten het eiland in Bergen op Zoom ge concentreerd te worden." Deze week Het leek niet meer dan een hamerstuk. De verkeersmaat regelen die het college in de Kerkstraat in Scherpenisse wil toepassen leken voor alle partijen aanvaardbaar. De inwoners hadden hun zegje gedaan op een hoorzitting, het college had het plan daaraan aangepast, maar maan dagavond begon een aantal raadsleden in de commissie openbare werken toch te twijfelen aan het plan. De kinderen van de openbare basisschool De Luyster in Sint-Philipsland kunnen veilig oversteken als de straat voor de ingang bij het schoolplein versmald wordt en er een oversteekplaats wordt aangelegd. De commissie openbare werken was maandagavond vol lof over het plan van het college. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen dè Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Drs. H. Franssen, de eerste kandi daat van de SGP-kiesvereniging Schelpenisse voor de gemeente raadsverkiezingen van maart 1998, heeft zich teruggetrokken. Daar door is de huidige fractievoorzitter M. Dijke een plaatsje opgeschoven en nummer 1 geworden. J.W. Duve- kot is tweede en het zittende raads lid M.J. Klippel, die eerst vierde stond, derde. De SGP-kiesvereni- ging Scherpenisse heeft in augustus een extra ledenvergadering belegd, waarbij Franssen wegviel en ieder een een plaatsje opschoof. Hij is ook gestopt als bestuurslid en pen ningmeester. H. Uyl is zijn opvol ger. Franssen zegt nog wel lid ge bleven te zijn van de SGP. Desge vraagd laat hij weten, geen behoef te te hebben aan het motiveren van zijn terugtreden. Of dit vrijwillig of onder grote druk van het bestuur is gebeurd, wil Franssen niet zeggen. Ook voorzitter Dijke van de SGP- kiesvereniging Scherpenisse zegt daar liever niet over te praten. „Ik ben blij dat er nu overeenstemming is, want we hebben al zoveel ellen de en narigheid gehad." Dijke zegt veel reacties van binnen en buiten de partij ontvangen te hebben, na de scherpe kritiek van kandidaat Franssen op het functioneren van de huidige SGP-fractie in de Thool se gemeenteraad. De fractievoorzit ter zelf kreeg het ook zwaar te ver duren. „Ik heb echter geen enkel moment overwogen om mijn kandi datuur in te trekken", zegt Dijke, die destijds meedeelde dat hij op verzoek van het bestuur weer vier jaar verder wilde gaan. Franssen ontkende dat omdat hij zelf deel uitmaakte van het bestuur en niets van dat verzoek wist, maar volgens Dijke was dat al gebeurd voordat Franssen in het bestuur zat. De laat ste bood in deze krant zijn veront schuldigingen aan voor zijn kritiek, maar nu blijkt hij helemaal van het toneel verdwenen te zijn. Als kan didaat-raadslid en als penningmees ter. Pas in de loop van november zal de gemeentelijke kiesvereniging van de SGP de definitieve kandida tenlijst vaststellen. Ron v.d. Bogaard uit Anna Jacoba- polder geeft zijn functie als jeugd- en jongerenwerker in Tholen op. Van de Bogaard heeft een aanstel ling in een vergelijkbare functie bij de gemeente Kapelle gekregen. Het afscheid na drie jaar komt vrij on verwacht. „Het was zeker niet ge pland. Ik had het hier op zich goed naar mijn zin. En er is nog werk in overvloed. Maar ik deed het werk in Kapelle al een half jaar op inte rimbasis. Via een bureau in Rotter dam heb ik als project daar het jeugdwerk op helpen zetten. Ik heb er mede voor gezorgd dat er geld en ruimte vrij kwam voor een jonge renwerker. Overigens niet met de gedachte dat ik daar zou gaan wer ken", vertelt v.d. Bogaard. „Maar ja, in Kapelle is het een functie waarvoor in eerste instantie 32 uren beschikbaar zijn en ze willen het uit gaan breiden naar een fulltime functie. In Tholen heb ik maar 24 uren beschikbaar en dat is gewoon te weinig, maar uitbreiding van uren zit er niet in. Elke week steek ik er 30 tot 35 uren in. En dat is wel voor even leuk, maar dan gaat toch ook het thuisfront aan de bel trek ken. Je bent een hele week van huis, maar je krijgt maar 24 uren betaald. Kapelle met zijn 18.000 in woners heeft maar twee grotere plaatsen (Kapelle-Biezelinge en Wemeldinge - red.) en dat levert toch wat minder werk op, dan Tho len met negen plaatsen. Dus minder werk en meer uren beschikbaar. Dat kon ik gewoon niet laten liggen. Hier in Tholen is zeker nog van al les te doen. Ideeën genoeg, maar ik heb er geen tijd voor en dat frus treert toch wel." Ron v.d. Bogaard vertrekt per 1 november, maar hij blijft gewoon in Anna Jacobapolder wonen. „Ik heb het er prima naar mijn zin. En eigenlijk zou ik, ge zien mijn overuren nu al weg kun nen, maar ik wil de zaken netjes af leveren. Er is veel gebeurd in die drie jaar. Ik denk dat het jongeren werk aardig uitgebreid is. Kijk al leen maar naar het aantal vrijwilli gers. Toen ik begon waren het er misschien 25 en nu ruim 80. Nee, ik ben best tevreden." Te optimistisch. Bij het vervangen van een tractor en een houtversnip- peraar heeft de gemeente de inruil- prijs van de afgeschreven appara tuur te optimistisch ingeschat. Daardoor valt de aanschaf 15% duurder uit; de Thoolse gemeente raad moest 16.000 gulden extra be schikbaar stellen. De provincie moet volgens minister de Boer de woningbouw op Tholen beperken, zodat deze nieuwbouw in de wijk Muijepolder te St. Maartensdijk voorlopig de laatste zal zijn. Het rijksbeleid, dat de provincie moet helpen uitvoeren, staat haaks op het beleid van b. en w. van Tho len, die steeds grotere bedrijventer reinen en meer inwoners willen. Burgemeester H.A. van der Munnik noemde bij het slaan van de eerste paal voor appartementen aan de Meanderlaan in Tholen groei van cruciaal belang voor grotere finan ciële armslag van de gemeente.' Hij bekritiseerde toen de trage gang van zaken bij de voortgang van de bestemmingsplannen Molenhoek, Stadszicht, Slachtveld en het water front. Wanneer Tholen de grens van 24.000 inwoners passeert, stijgt de algemene uitkering van het rijk. „Dan kunnen we nog betere ambte naren aantrekken en mensen die goed zijn, langer vasthouden. In feite doen we het werk al voor een gemeente van die schaal, alleen de bijbehorende financiën missen we nog", zei Van der Munnik destijds. Geen speelruimte meer Als het aan minister De Boer ligt, komt het voorlopig zover niet. De vierde nota ruimtelijke ordening ex tra, de zogenaamde Vinex, geeft duidelijk aan dat Tholen/St. Phi lipsland, Schouwen/Duiveland en Noord-Beveland zelfs de natuurlij ke groei niet in alle dorpen mogen opvangen. Alleen in dragende ker nen als Tholen-stad en Zierikzee mag dat, maar Tholen mag geen mensen uit Noord-Brabant en Zuid- Holland meer huisvesten. Die horen volgens het rijksbeleid in steden als Bergen op Zoom thuis. „De minis ter wil, dat we verder naar nul te ruggaan met de groei van de mid den-Delta, maar dat is niet in over eenstemming met ons streekplan", zegt Van Zwieten. „De minister zei me, dat we teveel bouwen op het Zeeuwse platteland, maar ze zal ons niet dwingen om dat te veran deren. Voorlopig zijn we dus gered. We zijn dus heel succesvol uit het gesprek gekomen omdat we erin geslaagd zijn om ongelukken te voorkomen. Maar ook ik heb con cessies moeten doen. Er is dus geen speelruimte meer en ik moet me heel exact aan de cijfers houden. Bestemmingsplannen mogen niet groter worden en als de huizen door mensen uit de randstad weggekaapt worden, krijg je problemen. In het jaar 2000 moeten we meten, hoe het uitgepakt is." De gedeputeerde geeft aan, dat de ruimte in lopende bestemmingsplannen in een langza mer tempo gevuld moet worden. ZIE VERDER PAGINA 3 Dek stelde vrijdag in de statencom missie milieu ,het lakse beleid van de gemeenten Tholen en Oostburg' aan de kaak naar aanleiding van een brief van statenlid L.J. van Doorn uit St. Maartensdijk over de var kenskwestie. Het AOV-statenlid was blij met de reactie van de gede puteerde, evenals commissievoor zitter en VVD-statenlid mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen. De Thoolse wethouder van milieu, J. van der Jagt, spreekt over ,niet mis te verstane ontboezemingen' van de gedeputeerde. Dek zegt, dat Tholen al verschil lende keren gewaarschuwd is' dat het bestemmingsplan aangepast moest worden. „Daar heeft men erg veel tijd voor genomen en daardoor ook veel risico. De nota landelijke gebieden is uit gangspunt, maar de gemeente Tho len heeft in strijd met die nota een bestemmingsplan gemaakt. Dan kun je tevoren weten dat het afge keurd wordt", aldus de gedeputeer de. Gezamenlijk optrekken „Ik krijg nogal wat telefoontjes van inwoners van Tholen over stank, maar het is een taak van de ge meente Tholen om daar controle op uit te oefenen. Wij vinden het ver standig om deze grote problematiek samen op te lossen. Daarom heeft de provincie destijds de gemeenten ook hulp aangebo den, maar het overleg met de ge meente Tholen is nog niet zo fre quent geweest. Dat kan intensiever en beter. Wanneer ik dan echter reacties van de burgemeester van Tholen lees, dan ben ik een beetje teleurgesteld. De gemeente heeft vragen gesteld over de mer-plicht, maar die regels zijn glashelder. Het is zeer welkom dat we gezamenlijk optrekken. Daar hecht ik zeer aan. Het provin ciaal bestuur wil een gezonde be drijfstak zonder overlast voor ande ren. Begin oktober zullen we de ge meentebesturen uitnodigen voor een informatie-bijeenkomst over de varkens. Dan is er hopelijk meer bekend over het beleid van minister Van Aartsen, wiens wetsontwerp her structurering varkenshouderij voor advies bij de Raad van State ligt", aldus Dek. Vloedgolf „Ik' stond van de kritiek te kijken", zegt wethouder Van der Jagt. „Er is destijds een waarschuwing van de provincie geweest, maar niet speci fiek voor Tholen, maar in het alge meen voor alle Zeeuwse gemeen ten. Wij hebben daarbij nimmer gezegd: we zoeken het zelf wel uit. Bestuur lijk, ambtelijk en via ons stede bouwkundig adviesbureau RBOI is er zo goed mogelijk overleg ge weest. De mededelingen van gede puteerde Dek in de statencommis sie milieu ademen daarom teveel kritiek uit." Van der Jagt ontkent dat de ge meente laks is geweest, „Na de eer ste vloedgolf van zeven grote var- kensmesterijen hebben we zo snel mogelijk een voorbereidingsbesluit genomen om het bestemmingsplan te herzien en daarmee de zaak afge grendeld. Toen kwam echter de tweede golf voor neventakken van bestaande bedrijven met een maxi mum van 5000 m2 en dat gaf be paalde openingen. Toen is de mer- plicht gekomen, maar wat de gevol gen daarvan precies zijn voor alle lopende aanvragen, dat heeft de provincie ons nog niet duidelijk ge maakt", aldus de Thoolse wethou der van milieu, die aangeeft, zelf nooit geen overleg met gedeputeer de Dek te hebben gehad. ZIE VERDER PAGINA 7 Het werk van de telefonistes in 112-centrale is alleen aannemen en doorverbinden Een leven zonder baan kan zilveren gemeenteambtenaar Leny de Graaf zich niet voorstellen Monumentaal pand in Thoolse Hoogstraat met veel zelfwerkzaamheid gerestaureerd Commissie geeft groen licht voor verkeersplan smalstad Strijd tegen schimmelziekte in iepen is achterhoedegevecht Bewoner Dalempolder wil weten hoe politiek zorgt dat hij geen last meer heeft van stinkende varkensstallen Politie Tholen gaat samen met Kruiningen KNGB-speld voor twee zilveren leden jubilerend SHF SPS en Tholense Boys naar volgende bekerronde WIJZEN ONTWIKKELEN NIEUWE GEDACHTEN, DWAZEN VERSPREIDEN ZE Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het was slager A.J. Slager uit de Kerkstraat die daarvoor voedsel gaf. Tijdens het spreekrecht stelde hij dat er door het plaatsen van paaltjes op het gedeelte Oost straat/Hoge Markt niet minder, maar meer problemen zullen ko men omdat auto's die laden en los sen, dan niet meer gepasseerd kun nen worden. Op dit gedeelte zullen ook de trottoirs verdwijnen en plaats maken voor stroken stenen die op gelijke hoogte liggen met de rijbaan. De andere helft van de Kerkstraat (richting Lage Markt) behoudt het troittoir aan beide zij den. Slager denkt dat de straat er daardoor niet fraaier op wordt. Maar het belangrijkste punt was, dat hij op de hoorzitting had ge merkt dat bijna niemand om maat regelen verlegen zat. „Bijna alle aanwezigen waren het erover eens dat de situatie best gehandhaafd kon blijven." Bij de Hoge Markt en de Ooststraat komen overigens ook verhoogde plateaus die de snelheid van de automobilisten moet ver minderen. De twijfel begon bij D66-er J. van den Donker. Hij zei 'tegenstrijdige gevoelens' te hebben. „Een hele boel mensen zeiden dat ze de maat regelen niet zo hoefden. Over de verhoogde kruisingen was men het wel eens, maar de paaltjes kunnen wel eens averechts gaan werken. Volsta met de helft." R. Ravesteijn van de VVD volgde. „Ik ben in de war gebracht door Slager. „Er is goed geluisterd naar de bewoners. Die hebben gepleit voor een gelijkvloerse benadering - eventueel met paaltjes - maar ook gewezen op het verplaatsen van het verkeer daardoor naar de Zuid straat, waar veel kinderen spelen. Waarom veranderen als bewoners het niet willen?" SGP. PvdA gingen akkoord, even als het AOV (J. de Jager van het CDA en P. van Belzen van RPF/GPV ontbraken). Wel vroeg Klippel (SGP) zich af, waarom het college voor lichtmasten kiest in plaats van gevelarmaturen. En waar ze worden geplaatst. Ook vond hij dat de paaltjes (stalen Amsterdam mertjes) dicht bij de gevels komen te staan. Wethouder J. van der Jagt erkende, dat de bewoners op de hoorzitting aanvankelijk te kennen gaven de bestaande situatie te willen besten digen. Na enige toelichting en dis cussie kreeg een voorstel uit de zaal echter steun van de andere aanwe zigen. „Daar zijn wij op verder ge gaan. Een aanzienlijk deel van de bewoners wilde geen trottoir. Dit plan, zonder trottoir maar met ra- batstroken, is wel duurder." Geen ruimte Volgens ambtenaar W.A. Blaas zul len er drie lichtmasten geplaatst worden die op één lijn met de paal tjes komen te staan. Waar ze precies komen, wordt ter plekke bekeken. Daarbij wordt rekening gehouden met de ingang van winkels en de voordeuren van de woningen. Een gevelarmatuur is bedoeld voor de hoek van de Kerkstraat met de Ho ge Markt. Blaas legde uit, dat er tussen de paaltjes geen ruimte komt om er een auto te parkeren. „We kunnen niet aan ieders wens tege moetkomen." Verder zei hij geen sluipverkeer te verwachten in de Zuidstraat maar dat trok Van den Donker sterk in twijfel. „Als er in de Kerkstraat een auto staat gepar keerd, dan gaat het verkeer naar de Zuidstraat. Bewoners hebben daar op gewezen." Maar Klippel en Van der Jagt plaatsten daar hun eigen ervaringen tegenover. Klippel: „Ik ken de situatie. Als er 's morgens tussen 7 en 8 uur gelost wordt, dan is er geen één Scherpenissenaar die zich daar aan stoort. De verkeerssi tuatie wijzigt niet. Mensen rijden rond of wachten. Dat is inherent aan Scherpenisse." De wethouder zei de Kerkstraat te mijden als hij vanuit Tholen komt en op de Hoge Markt moet zijn. Dit omm te voor komen dat hij voor een vrachtwa gen moet wachten die bij een van de winkels goederen laadt en lost. De gemeente bedacht samen met de medezeggenschapsraad van de school en de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland (VVN) een oplossing voor de gevaarlijke situatie. Door de weg over een lengte van ongeveer 15 meter te versmallen, wordt parkeren aan weerszijden van de straat onmoge lijk. Ook de rijsnelheid van de auto- moblist wordt erdoor verlaagd. En degene die wil oversteken, behoudt een goed overzicht. In het midden van de versmalling komt een over steekplaats voor voetgangers. Goed zichtbaar aangelegd met borden, vakken met planten, verlichting en gekleurde stenen. Het karwei gaat 38.000 gulden kosten. Dit geld komt uit de pot van 200.000 gulden voor het verbeteren van de straten in Sint-Philipsland. De SGP ging daar 'schoorvoetend' mee akkoord, zo liet M.J. Klippel weten. „Zeker nu we weten dat er geen geld meer overblijft voor de straten in Sint-Philipsland." Hij vond het jammer dat het werk geen onderdeel uitmaakt van een planmatig beleid, zodat er in de meerjarenraming rekening mee kon worden gehouden. Daarin kreeg hij steun van M. Roelvink van het AOV. Klippel en J. van den Donker (D66) vroegen zich af, wat voor haagjes het college bij de oversteekplaats wil planten. Zij vrezen dat die te hoog zullen worden, waardoor het minder over zichtelijk wordt. Maar ambtenaar W.A. Blaas zei dat over het soort struik nog geen beslissing was ge nomen en dat het zeker niet de be doeling is die te hoog te laten wor den. Wethouder J. van der Jagt vond ook dat het planmatig werken de voor keur verdient, maar stelde dat de aanvraag van de school er al een tijdje lag. In samenwerking met VVN gaat de school aandacht besteden aan ver keersgedrag van leerlingen en ou ders. In de stukken bij het voorstel had Klippel gelezen dat dergelijke projecten voor alle openbare scho len bestemd zijn. Hij vroeg zich af of bijzondere scholen dan uitgeslo ten worden, maar de wethouder stelde hem gerust. „VVN werkt met alle scholen prima samen." Voor de openbare basisschol de Luyster in St. Philipsland zal het oversteken veiliger worden gemaakt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1