Tussen de buien door stroomde de braderie in Tholen weer vol Stamreeks molenaar C.M. Meijer Omzet ondernemers goed en de verenigingen tevreden Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Donderdag 4 september 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De braderie van Tholen kende hele drukke en hele stille momenten. Vrijdag was vooral 's avonds erg druk maar de regen die za terdag viel zorgde voor een dip. Tussen de buien door stroomde het circuit in de binnenstad echter steeds weer vol. De omzet was goed en ook de ver enigingen waren tevreden. En Henk Nelisse werd de 'kanjer van Tholen.' Melkbus Molenhuis i Varkensstickers Bedenkelijke plooi in sociaal gezicht door J.P.B. Zuurdeeg De eerste Meijer die het in 1645 bedijkte eiland Sint-Philipsland betrad, was de circa 1625 ge boren Willem Willemse Meijer. Waarschijnlijk zette hij begin 1663 voet aan land. Hij kwam van Yerseke (acta N.H.kerk Sint-Philipsland 6 ja nuari 1663). Deze Willem is vermoedelijk in 1651 gehuwd met de weduwe van Rocus Arents Steijn (Raze 2959 fol. 10v). Hij en zijn vrouw verkochten toen de helft van de hofstede van Rocus in het Oostambacht van Kapelle in de buurtschap Spaerte aan diens broer Jacob Arents Steijn. Standhouders moesten het dekzeil van hun kramen regelmatig van regenwater ontdoen, zoals hier hij het parketvloerenbedrijf J. van Gor- sel uit Oud-Vossemeer in de Stoofstraat. Volgens N.J.G. Jansen van de on dernemersvereniging Tholen heeft de regen geen nadelige invloed ge had op het verloop van de braderie. Vrijdag bleven er een aantal kra men leeg doordat de standhouders niet kwamen opdagen, ook zaterdag bleven er twee weg maar die plaat sen konden weer ingenomen wor den. „Het is werkelijk heel goed geweest. Het weer was goed. Bij een bui heeft iedereen redelijk kun nen schuilen. Zo gauw het kon wa ren de mensen er weer." Het was Jansen vooral opgevallen dat het vrijdagmiddag ook al goed liep. „Normaal is dat een beetje een aan loopmiddag, maar tegen half twee liep het al vol." In de Stoofstraat valt de Kameleon op. De rood en groen beschilderde boot van de stichting Kameleon Zeeland is nieuw op de braderie. De boot op een aanhangwagen is goed zichtbaar. Wie een blik over de rand wil werpen, kan het trapje opklimmen dat naast de boot is op gesteld. Vooral kinderen doen dat. Naast de boot onder de terrastent zitten Kees Aarnoudse en Mark Loos. Ze verkopen T-shirts en pro beren donateurs te werven want de boot heeft een andere motor nodig. En die kost al gauw rond de 600 gulden zegt Loos. „De mensen zien hem altijd in het water liggen. Nu kunnen ze hem van dichtbij zien." Bezoekers kunnen ook de map met foto's bekijken over het ontstaan van de Kameleon en van de evene menten die er inmiddels mee zijn bezocht. Er hebben zich al 15 nieu we donateurs aangemeld. De melk bus waar voorbijgangers wat in konden gooien is nog lang niet vol, maar over belangstelling heeft de Kameleon niet te klagen, vindt De stiefzoon van Willem Me ijer, Arent Rochusse Steijn, treffen we later ook aan in Sint-Philipsland, waar hij in 1671 in ondertrouw ging met de uit Biezelinge afkomstige Janneke Aelbrechts. Zeer kort na zijn opname in de kerk van Sint-Philipsland werd Willem al tot ouderling benoemd (ac ta 7 februari 1663). Uit de no tulen van de kerkenraad blijkt verder dat hij al spoedig ruzie kreeg met de schout en zijn vrouw. Eind 1667 is deze nog niet bijgelegd. Omdat het doopboek van de Ned. Herv. kerk van Sint-Phi lipsland van voor 1780 verlo ren is gegaan en het eerste huwelijk van een Meijer daar in 1691 plaats vond, is de le vensloop van de oudst beken de Willem Willemse gevolgd in de actaboeken. Op 30 sep tember 1685 vroeg deze ont slag als ouderling 'uyt oor- saake van sijn langwijlige dienst'. Dit werd toegestaan. In 1688 is vermoedelijk dezelf de Willem Willemse weer ou derling. Zijn voor 1663 gebo ren gelijknamige zoon Willem was toen nog te jong voor dit ambt. De oude Willem zal in of voor 1694 zijn overleden. De Willem Meijer die van 1690 tot 1698 schepen van Sint-Philipsland is, zal zijn zoon zijn geweest. Laatstge noemde is niet oud gewor den. Zijn weduwe ging in 1701 in ondertrouw met Joos Franke: Waar de Meijers oorspronke lijk vandaan komen, is niet be kend. Ze hebben in ieder ge val in Kapelle op Zuid-Beve land gewoond, waar op 13 ja nuari 1627 een Willem Meijers is overleden. Mogelijk de va der of de grootvader van de naar Sint-Philipsland vertrok ken Willem Meijer. Om-st- reeks die tijd trouwde in Yer- seke een Dingenus Willemse Meijer, jonge man uit Yerseke 'soute' met Pieternelleken He- ijnderickx, jonge dochter van Heinkenszand. Meijer/meier, afgeleid van het Latijnse woord major, bete kent in het algemeen iemand met een of ander gezag be kleed, veelal als beheerder van goederen enz. voor een heer. De meier treedt dan op als rentmeester en opziener over landerijen, hofsteden en andere inkomsten. Uit deze betekenis is ook voortgeko men die van hoofd van het personeel van een boerderij, zetboer van de heer, later ook huurboer, pachter. In Zeeland Leendert-Jan Zandijk die een oogje op de boot houdt. Vanwege het regenachtige weer kon de modeshow van de Wereldwinkel geen doorgang vinden. De kleren uit India, Bangla Desh en Thailand bleven aan de rekken in de winkel. „Jammer, "zegt vrijwilligster An- nemarie Schellinger, "We zouden is in laatstgenoemde beteke nissen echter het woord 'baander' gangbaar. Vele generaties Meijer woon den in het dorp Sint-Philips land in het molenhuis aan de oostzijde van de Voorstraat (nu nr. 43) bij de zeedijk, dat de ambachtsgerechtigden rond 1650 in de nabijheid van de molen hebben laten bou wen. Bij dit perceel hoorde ook een bakkeet die, zoals vroeger gebruikelijk was, in verband met brandgevaar aan de rand van het dorp stond. De molenaar zelf zal niet ook bakker zijn geweest. Ingevol ge de ordonnantie van de im post op het gemaal (belasting op granen en bonen) was ter voorkoming van fraude de combinatie van de beroepen van molenaar en bakker in Holland en Zeeland verboden. Dit verbod werd echter wel omzeild door bijvoorbeeld de bakkerij op naam van de vrouw of een kind te stellen. Dit laatste werd in het gewest Holland in 1743 uitdrukkelijk verboden. Waarschijnlijk was de oven in de bakkeet bij het molenhuis op Sint Philipsland echter een zogenaamde mekoven; dat wil zeggen een oven voor ge meenschappelijk gebruik waar meerdere mensen hun eigen brood konden bakken. De eer ste beroepsmatige bakker op Sint-Philipsland zal Marinus van Oeveren zijn geweest. De ze kreeg in 1827 toestemming een bakkerij op te richten, die kort daarna werd voortgezet door Damis Everaers, de zoon van de plaatselijke predikant Samuel Jacobus Everaars. Het jaar daarop mocht schip per en winkelier Willem de Rooy in het dorp een tweede bakkerij oprichten in zijn wo ning aan het eind van de Voorstraat bij de haven (ges loopt in 1971). Zijn buren, korenmolenaar Willem Meijer en herbergier Joseph van Nieuwenhuyzen, hadden daar geen bezwaar te gen. De eerste Meijer die het mo lenhuis betrok, was de circa 1692 geboren Willem, die in 1729 uit Breskens terugkeerde naar zijn geboorteplaats. In 1732 volgde hij Cornelis Mol op als molenaar. Daarnaast was hij bode van het dorpsbe stuur, 's herendienaar en sluiswachter. De uitwaterings sluis van de Oudepolder, die Y het zelf doen, op een plateau in de straat. Toen we hadden besloten het niet te doen, werd het tien minuten later droog." De modeshow paste binnen de actie 'kies voor schone kleding' dat tot doel heeft winkel bedrijven aan te sporen alleen kle ding in te kopen die op een milieu vriendelijke manier is geproduceerd tot 1914 dienst deed, lag naast de molen. Het molenhuis werd in 1740 uitgebreid met een achterhuis. In 1797 ver kocht de toenmalige am bachtsheer J.W. Schorer te Middelburg de molen, het molenhuis en bakkeet aan de toenmalige pachter, molenaar Willem Meijer, voor ƒ4200,-. Ook diens zoon Cornelis was daar molenaar. De broer van Cornelis, Louwe- rens, die ook zijn loopbaan was begonnen op de molen van zijn vader, verzocht in 1846 het gemeentebestuur een brood-, koek- en beschuit bakkerij te mogen oprichten in een afzonderlijk deel van de woning van zijn vader. Dit werd toegestaan. Louwerens was de derde bakker op Sint- Philipsland dat toen 660 inwo ners telde. Het jaar daarop werd de Anna Jacobapolder bedijkt. De broodvoorziening voor de on geveer 2000 dijkwerkers vond deels vanuit Sint-Philipsland plaats. Na de bedijking vestigden er zich de eerste bewoners en toen enige jaren later de Anna Jacobapolder bij Sint-Philips land werd gevoegd (1 januari 1858), groeide de gemeente met de 258 pioniers van de polder tot 1146 inwoners (1 ja nuari 1859). onder goede arbeidsomstandighe den. De verkoop van koffie, thee en wierook liep goed, zowel op vrijdagavond als op zaterdag. „Sinds het droog is, verkopen we. Vooral de wierook is heel popu lair." De bezoekers kunnen binnen koffie drinken, en proeven van pin da's en pepermunt. Ook nieuw is de Rond 1853 kon bakker Louwe rens het molenhuis overne men. Het pand kwam later in andere handen. In 1894 was bakker Cornelis Vogelaar eige naar. Hij liet het pand vernieu wen. Zijn opvolger, bakker Dingenus Remeijn, kreeg in 1910 toestemming de bakkerij achter de woning te verbou wen. Op ansichtkaarten uit de jaren twintig is het perceel te zien. Door de lijstgevel en het afgewolfde dak heeft het een vroeg 19e eeuws aanzien. De gehele voorgevel is dan al in blokvorm gepleisterd. De laat ste bakker die in het voormali ge molenhuis woonde, was de uit Bruinisse afkomstige J.C. de Waal. Hij vestigde zich in 1927 in Sint-Philipsland. Het jaar daarop liet hij de bak kerij vergroten. Door 'nijpend' gebrek aan woon- en bedrijfs ruimte liet hij het perceel in 1956 opnieuw verbouwen (Bouwvergunning 1010). In 1962 verkocht hij het oude bakkershuis aan Abraham Kosten, die de woning ingrij pend liet verbouwen en er een lunchroom vestigde. Bakker De Waal was toen al naar Tholen vertrokken, waar hij in 1959 op het nieuwe industrie terrein bij het stadje Tholen aan de Edisonweg een ban- ketfabriek stichtte, die bekend zou worden door de fabricage kraam van de koninklijke Neder landse vereniging onze luchtmacht van de regio Woensdrecht op de Markt. De vereniging telt 500 leden in Zeeland en West-Brabant maar is volgens A. Daalmans van de leden service wel de kleinste club van het land. Door middel van foldermate riaal probeert de vereniging aan van bokkenpootjes. Zoals eer der gezegd werd Willem Me ijer in 1732 molenaar van de windmolen. Hij pachtte die van de ambachtsheren. Deze hadden vanouds ook het windrecht. Kort voordien, in 1724, had de Goese timmer man Pieter Oostdijk voor bijna 2000 gulden een achtkante bovenkruier, een grondzeiler van het Zeeuwse type, ge bouwd als vervanger van de in slechte staat verkerende standerdmolen. Willem Meijer werd door zijn gelijknamige zoon Willem opgevolgd en ook de volgende generaties leverden molenaars. In totaal zijn zes generaties Meijers molenaar van De Hoop te Sint-Philipsland. De laatste was C.M. Meijer, nr. 9 van de ze stamreeks. In 1797 kocht Willem Meijer dus de molen van ambachtsheer. Tot de koop behoorden ook het mo lenhuis met bakkeet en de in ventaris. Voor windrecht moest de nieuwe eigenaar 36,- per jaar betalen. Dit recht, later omgezet in een recht van erfpacht, is in 1966 afgekocht. Om niet geheel af hankelijk te zijn van de wind liet de molenaar in 1907 een maalstoel met petroleummo- tor plaatsen onder aan de Oostdijk. Vroeger was in de molen het volgende gedicht promotie te doen. Onze luchtmacht houdt lezingen en vertoont films op de luchtmachtbasis in Woensdrecht en maakt excursies naar vliegbases in heel het land. Zo bezoekt de club op 2 oktober vliegbasis Leeuwar den om een demonstratie van de Apache gevechtshelicopter bij te wonen. Iedereen kan lid worden, vertelt Daalmans. Veel leden zijn ex-militair maar ook burgers die niet bij de luchtmacht hebben ge diend zijn welkom. Hoe ze zo op Tholen komen? „Op de braderie in Bergen op Zoom stonden we naast een ijscoman die ons uitnodigde naar Tholen te komen. Het toeval wil dat we nu weer naast hem staan." Na regen komt zonneschijn. In de Kerkstraat zitten in het zonne tje de dames E. Snepvangers en W. Leijs van atelier Priegelmee. Ze de monstreren Hardanger, een Noorse borduurtechniek. Ze borduren op die manier lopers, kussenovertrek ken en kleedjes en proberen dames te werven voor een cursus. „Er is een goede belangstelling. Er zijn al en paar dames die zich hebben aan gemeld," vertelt mevrouw Snep vangers uit Tholen. Handelsonder neming in bedrijfs- en vrije tijds kleding Rija uit Stavenisse doet goede zaken met body warmers. En regenkleding natuurlijk. „De men sen kopen bij de dag," is de erva ring van C. van den Berg. Hij is zeer tevreden over de plaats waar hij staat: voor de gevel van fysio therapeut H. Nieuwenhuis, uitkij kend over de Markt. „Het is een mooi punt en de verkoop valt niet tegen. Vrijdag was het wat minder. Dan verdien je net het kramengeld, zaterdag ga je echt verdienen." Rond vijf uur is Moniek Bakker van de werkgroep kinderboerderij niet echt tevreden over de verkoop van certificaten voor het project met heemtuin in de buurt van Sint- Maartensdijk. Er is dan voor onge veer 500 gulden verkocht terwijl de braderie in Sint-Annaland 1500 gulden en die in de smalstad 1300 gulden opleverde. De geitjes en de konijntjes zijn publiekstrekkers. Ook melden zich spontaan enkele vrijwilligers aan. Voor de sjoelbak- kenwedstrijd van gymnastiekver eniging Olympia is veel belangstel ling. Ook hier geldt: zo gauw het droog wordt, komt men naar de stand op de Markt bij de hoek van de Kerkstraat. In de leeftijdscatego rie tot 12 jaar werd Jaco Pekelsma eerste met 120 punten, 2 en 3 ein digden Patrick en Laura van der Linden met 109 pnt. Bij de deelne aanwezig: Die wat weet te zeggen van het mijne, die gaat naar huis en beziet het zijne. Vindt hij het zijne zon der gebreken, dan komt hij over het mijne spreken. Al had ik Salomo's wijsheid en Simons gewin, zo kan ik niet malen naar iedersmans zin. Ik sta hier op den berg, wat kan ik meerder wenschen dan zegen van de Heer en neering van de menschen. Al voor de Tweede Wereldoorlog moesten vele molenaars hun bedrijf stoppen als gevolg van de concurrentie van de grote fabrieksmatig opgezette maal derijen. Op hoge leeftijd stop te Christiaan M. Meijer eind 1969 met het bedrijfsmatig malen van graan voor vee voeder en menselijke con sumptie. Om de molen niet te laten verdwijnen, kocht de ge meente in 1971 deze blikvan ger op de zeedijk. De molen was toen al in slechte staat. Na restauratie kon de molen in oktober 1972 weer draaien. In 1980 is de hele molen ruim een meter opgevijzeld in ver band met de verhoging van de zeedijk. Sinds 1979 is J.J. Reijngoudt, die met de kleind ochter van de laatste beroeps molenaar is gehuwd, hier mo lenaar. Bronnen: o.m. mede delingen J. Kempeneers te Sint-Philipsland. mers vanaf 12 jaar scoorde W. Har deman het hoogste aantal punten: 146, 2 H. Iwens 132 pnt en 3 M. Cornelisse met 130 pnt. De zangver eniging VZOS uit Sint-Philipsland kan zaterdag aan het begin van de middag niet veel oliebollen kwijt. De oliebollen worden in dorpshuis De Wimpel gebakken en naar Tho len vervoerd, maar A. Neele moest bellen dat ze toen even geen nieuwe bollen moesten brengen. Na vieren loopt het echter weer storm. Het varkenscomité Nee op de Markt moet regelmatig het tafeltje met T-shirts afdekken tegen de re gen. De verkoop van de shirts ver loopt moeizaam. „Niemand wil er mee lopen, behalve de mensen die echt last hebben van de stank," zegt M. Roelvink. Toch worden er 27 stuks verkocht. De leden van het comité delen pamfletten uit en ver kopen ook raamstickers. Het geld kan in het spaarvarken worden ge deponeerd. Dat levert 660 gulden op. „Het ging geweldig," zegt D.L. Koppenhol van het comité, „we kwamen zelfs een poosje zonder stickers te zitten. Toen zijn we maar kleurplaten gaan verkopen. En dat liep ook goed. Belangrijkste was natuurlijk om bekendheid te geven aan onze club." Vooral mensen die dicht in de buurt wonen van de nieuwe varkensmesterijen reageer den positief op de aanwezigheid van het comité. In de Kerkstraat wordt bij scharrelvleesslagerij Hans Poot op hetzelfde moment saté en hamburgers verkocht. C. Quist die de klanten bedient is in zijn nopjes. „Het gaat prima. Er is even een dip je geweest met de regen maar we treffen het met het weer: men eet weer. En hebben ze een rondje ge daan, dan komen ze terug." De na tionale postcodeloterij kwam vrij dagmiddag naar de Haven met een spelprogramma (onder andere bin go). Tijdens het showprogramma werd ook de kanjer van Tholen be kend gemaakt. Dat bleek Henk Ne lisse te zijn, onder meer bekend van de muziekvereniging Concordia. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een boeiboord aan het ge bouw van de scouting op de voor malige oesterputten vernield. Ook enkele dakpannen moesten het ont gelden. En in de nacht van zaterdag op zondag sneuvelden bij een vechtpartij in de Venkelstraat enke le ruiten van een woning. Van de daders is niets bekend. 1 Willem Willemse Meijer geboren circa 1625, ou derling, schepen 1662- (1677), overleden in of voor 1694. Hij huwde vermoedelijk te Kapelle (Z.B.) in 1651 met N.N., weduwe van Rocus Arents Steijn. Op 6 januari 1663 werd hij, komende van Yerseke, tot lidmaat van de Ned. Herv. kerk te Sint-Philipsland aangeno men. Op dezelfde datum werd ook een attestatie van een Leuntje Lambrechts over legd. Dit is echter niet de vrouw van Willem. Deze Leuntje huwde in 1670 als jonge dochter van Biezelinge met Jan Gerrit sen van den Berg. Mogelijk is Willem gehuwd met Cor nelia Walraven, die na hem wordt genoemd op de lijst van lidmaten van Sint-Phi lipsland van 1672. 2 Willem Willemse Meijer geboren Kapelle circa 1660, jonge man, schout 1699-1701, land bouwer, overleden in 1701. Hij huwde I Sint-Philipsland 25 september 1691 (onder trouw aldaar 8 september 1691) Catrina Pieters (Gel- deloose), geboren Sint-Phi lipsland. Zij was een dochter van Pieter Geldeloose en Cor nelia Jacobs Siervelt. Catri na huwde II (ondertrouw Sint-Philipsland 24 septem ber 1701) Steenbergen 9 oktober 1701 Joos Franke, begraven Sint-Philipsland 17 december 1712. 3 Willem Meijer geboren Sint-Philipsland circa 1692, jonge man, sluis wachter 1732-1750, bo de van het dorpsbe stuur, 's herendienaar en molenaar, begraven Sint-Philipsland 13 maart 1750. Hij huwde Sint-Philipsland 11 februari 1720 (onder trouw aldaar 26 januari 1720) Maatje Cornelisse Wale, geboren Sint-Philips land, jonge dochter, begra ven Sint-Philipsland 23 fe bruari 1771 (de vrouw van Rokus Steijn). Zij was een dochter van Cornelis Frans Wale, land bouwer, schepen 1690- 1717, en Jannetje Vincents. Dit echtpaar kwam met at testatie .van Breskens te Sint-Philipsland 15 juli 1729. Maatje huwde II Sint- Philipsland 26 oktober 1753 Rokus Steijn. 4 Willem Meijer geboren Breskens 3 augustus 1722, molenaar, sche pen 1754-1795, begra ven Sint-Philipsland 3 maart 1795. Hij huwde Sint-Philipsland, ondertrouw aldaar 22 april 1752, Johanna de Kok, ge boren Sint-Philipsland, be graven Sint-Philipsland 5 januari 1765. Zij was een dochter van Laurens de Kok en Maatje de Jonge. De vragen over de zorgvoorzienin gen en het armoedebeleid dié de Thoolse CDA-fractie het gemeente bestuur heeft voorgelegd, zijn door andere partijen met de nodige scep sis ontvangen. „Ik heb er geen pro bleem mee dat het CDA zijn sociale gezicht wat wil oppoetsen, maar zag liever daden dan vragen", zei J. van den Donker (D66) in de ge meenteraad. Hij doelde op het mi nimabeleid, waarop ook PvdA'er M.A.J. van der Linde zinspeelde: „We hebben het CDA hard nodig voor een goed minimabeleid. Ik be grijp niet dat u moet nadenken bij verhoging van de kwijtschelding snorm. U hebt een sociaal gezicht, maar trekt het in een bedenkelijke plooi." Bij monde van A. den Haan had de PvdA eerder in de vergadering ge zegd voorstander te zijn van een ge faseerde invoering van een 100% kwijtscheldingsnorm (nu is dat 95%). Via een meevaller eventueel al volgend jaar, maar anders toch zeker in 1999. D66, AOV en RPF/GPV waren ook voor 100%. Het CDA vond weliswaar dat er iets moet gebeuren, maar vond het beter om te onderzoeken of een goede toepassing van bijvoorbeeld de bijzondere bijstand niet effectie ver is. SGP en VVD hielden vast aan 95%. „Verhogen van de norm is in feite het verschuiven van de lasten. Voor de minima is een las tenverlaging waarschijnlijk effectie ver", zei M. Dijke. „We zijn niet gewend om een pseu- do-gezicht op te zetten", reageerde CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen op de opmerkingen. „Maar moet je bij de kwijtschel ding niet enige verantwoordelijk heid bij de burger zelf laten. Het gaat ons om een stukje concrete in vulling van het beleid; welke proce dure heeft het nuttigste effect." Grondwater varkens. Niet alleen het comité Varkens Nee heeft be zwaar gemaakt tegen vergunningen om grondwater te onttrekken voor koeling van mestopslag bij de var kensstallen van A.P.J. Geluk te Sint-Maartensdijk en M.A. Lind- houd te Poortvliet. Ook oud-dieren arts Rinses heeft bij de provincie tegen beide vergunningen bezwaar gemaakt. En A. Pot uit Sint-Maar tensdijk deed dat tegen de vergun ning voor Geluk. 5 Willem Willemsz. Meijer geboren Sint-Philipsland 1753, molenaar en sche pen 1797/1798, overle den Sint-Philipsland 19 mei 1812. Hij huwde Sint-Philipsland 10 november 1777 (onder trouw aldaar 24 oktober 1777), Janna/Johanna van der Vliet, geboren Sint-Phi lipsland circa 1759, mole naarsvrouw, overleden Sint-Philipsland 18 januari 1822. Zij was een dochter van Jan Christiaans van der Vliet en Jannetje Jagt. 6 Willem Willems Meijer gedoopt Sint-Philipsland 28 september 1783, ko renmolenaar en diaken 1817, 1818, overleden Sint-Philipsland 16 no vember 1848. Hij huwde Sint-Philipsland 12 juli 1807 (ondertrouw al daar 26 juni 1807) Maria (den) Braber, weduwe van Johannes Barentse, gebo ren Sint-Philipsland 18 ja nuari 1786, gedoopt aldaar 22 januari 1786, overleden aldaar 12 oktober 1859. Zij was een dochter van Jo hannes den Braber en Leuntje (den) Danser. Maria huwde I Sint-Philipsland 6 mei 1804. 7 Cornelis Meijer geboren Sint-Philipsland 3 sep tember 1823, korenmo lenaar, overleden aldaar 30 mei 1903. Hij huwde I Sint-Philipsland 21 september 1852 Corne lia Pieternella Mol, geboren Sint-Philipsland 19 oktober 1830, overleden aldaar 29 augustus 1856. Zij was een dochter van Adriaan Mol en Neeltje Filius. Hij huwde II Sint-Philips land 28 september 1859 Maria Geense, geboren Sint-Philipsland 2 decem ber 1833, overleden aldaar 29 mei 1908. Zij was een dochter van Marinus Geen- se, hoefsmid, en Janneke Scheele. 8 Willem Meijer geboren Sint-Philipsland 27 mei 1862, korenmolenaar, overleden aldaar 4 juli 1932. Hij huwde Sint-Philipsland 2 oktober 1890 Jacoba Pie ternella Marina Mol, gebo ren Sint-Philipsland 24 maart 1865, overleden al daar 30 november 1954. Zij was een dochter van Jacob Mol en Cristina Gunter. 9 Christiaan Marinus Me ijer geboren Sint-Phi lipsland 1 december 1897, korenmolenaar, overleden aldaar 29 mei 1979. Hij huwde Sint-Philipsland 29 april 1920 Gommerina Boone, geboren Krabben- dijke 20 november 1897, overleden Sint-Philipsland 13 juni 1977. Zij was een dochter van Laurus Boone, predikant van de Oud Gereformeerde Gemeente, en Pieternella Rozendaal. V ST. PHILIPSLAND. VOORSTRAAT. De brood-, beschuit- en banketbakkerij van J.C. de Waal aan het begin van de Voorstraat te Sint-Philipsland in de ja ren dertig. In de 78e en 19e eeuw stond hier het molenhuis dat werd bewoond door enige generaties molenaars Me ijer. De Sint-Philipslandse molenaars beheerden ook een bakkersoven. De laatste Meijer die hier woonde, was mole naar - en later bakker - Louwerens Meijer. Hij nam rond 1853 het molenhuis over. Naast de bakkerij is de herberg De Druiventros te zien, waar tot 1862 de gemeenteraad vergaderde. (J.C. de Waal stichtte in 1959 aan de Edisonweg in Tholen de banketfabriek De Waal die bekend zou worden door de fabricage van bokkenpootjes).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9