J. Versluys en J. de Jager zijn niet meer beschikbaar voor CDA Brede steun voor tijdelijk onderkomen ambtenaren I.F.F. sluit in St. Maartensdijk De bel voor een nieuwe ronde AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Christen-democraten mikken op heroveren vierde zetel Van den Donker kandidaat voor tweede termijn Groen-labelstal die niet stinkt is een illusie Cloveniersgilde in het gelid op prinsjesdag Ontslag voor vijf medewerkers Steun, maar geen geld voor straatspeeldag 3"3Gj -& Donderdag 4 september 1997 53e jaargang no. 41 [1^>- DISCOUNT 1 De CDA-fractie zal er na de gemeenteraadsverkiezingen van maart heel anders uit gaan zien. Wethouder J. Vers luys uit Scherpenisse en raadslid J. de Jager uit Anna Ja- cobapolder stellen zich niet meer beschikbaar. Daarmee verdwijnen vertrouwde gezichten uit de gemeentepoli tiek. De christen-democraten mikken op het heroveren van de vierde zetel die ze bij de verkiezingen in 1994 verloren. Afstand nemen Noodgebouw in afwachting uitbreiding gemeentehuis Het tijdelijk plaatsen van noodgebouwtjes in de binnen tuin van het gemeentehuis is voor een ruime meerder heid van de gemeenteraad een aanvaardbare oplossing voor de ruimtenood waarin men verkeert. Slechts de kleinere fracties - VVD, D66 en AOV - gingen maan dagavond niet akkoord met de aanschaf van de gebouw tjes, waarmee 585.000 gulden gemoeid is. De noodvoor ziening moet drie tot vijf jaar dienst doen. Polderhuis Eenzijdig Eind juni werd de uiencampagne afgesloten bij I.F.F. in St. Maartensdijk en als de plannen van de directie door gaan, vormt dat karwei na 33 jaar de finale. Het verbod om na 1 januari 1998 nog zware stookolie te gebruiken voor de stoomketel is één van de redenen om tot sluiting over te gaan. Voor de vijf medewerkers zal ontslag wor den aangevraagd. Niet meer lonend Te laat voor gemeentewerkplaats Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,-15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ.0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. J. van den Donker (60) uit Tholen is bij de gemeenteraadsverkiezin gen in maart voor een tweede perio de beschikbaar. Dat geldt ook voor de reserve van de vorige verkiezin gen in 1994, mevr. J.W. Verstrate- Stols (43) uit St. Philipsland. D66, dat toen 829 stemmen kreeg, wil in maart met twee zetels in de Thoolse raad komen. „We hebben nu te wei nig invloed", zegt Van den Donker. „Er wordt te weinig naar ons ge luisterd. Het college krijgt macht van de meerderheid van de raad en die gebruiken b. en w. De kiezers zullen bepalen, hoe krachtig D66 in de nieuwe gemeenteraad vertegen woordigd zal zijn." De ledenverga dering van D66 zal in oktober een definitieve beslissing nemen. Ook de nummer drie, D.P. Suijkerbuijk uit Tholen en de nummer vijf, me vr. E.A.J. Westerveld-Hoogendoorn uit St. Philipsland zijn opnieuw kandidaat. Nieuweling is R. Basti- aansen uit Tholen, directeur van het Markiezenhof in Bergen op Zoom en voorzitter van D66 Zeeland. Van den Donker doet ook mee aan de eerste ronde van de interne ver kiezingen bij D66 voor vaststelling van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Hij constateert, dat er zich uit Zeeland en Brabant nau welijks mensen kandidaat gesteld hebben, waardoor de kans bestaat, dat er maar een geringe D66-verte- genwoordiging uit het zuidwesten in Den Haag komt. Van den Donker tekent bij. Het is een illusie te veronderstellen dat een groen-labelstal voor var kens niet stinkt. Wethouder J. van der Jagt heeft dat maandag gezegd in de gemeenteraad. Daar kaartte PvdA'er M.A.J. van der Linde de overlast aan, die de stal aan de Groeneweg regelmatig veroorzaakt in de wijk Dalempolder in Tholen. De wethouder kondigde aan dat er een gesprek komt met de bewoners - die een enquête hebben gehouden - en staleigenaar Rijnen. Van der Linde meende dat de in- stallatip óf de vergunning niet strookt met de milieu-eisen van de ze tijd. „Hoe kan het anders dat een stal blijmoedig mag stinken, terwijl de baklucht van brood al onderwerp van discussie is!" Hij vroeg om maatregelen wanneer de zaak niet in orde is. M. Dijke vulde aan dat ook de stal vlakbij Scherpenisse een onaangenaam luchtje ver spreidt. Als er veel klachten over stank komen, zou dat kunnen leiden tot een heroverweging van dat on derdeel in de vergunning, gaf de burgemeester aan. Het Cloveniersgilde uit Scherpenis se staat op prinsjesdag (16 septem ber) in vol ornaat opgesteld in Den Haag. Op voordracht van burge meester en overdeken H.A. van der Munnik mogen 32 gildebroeders (met het gildevaandel) deelnemen aan de afzetting tussen paleis Noor deinde en het Binnenhof waar ko ningin Beatrix haar troonrede zal houden. Minister van financiën Zalm brengt traditioneel het 'koffertje' met de begroting voor het komende jaar mee. HARD- SOFTWARE PC-AMIGA-APPLE MIDI-INTERNET VERKOOP TEGEN DE ALLERLAAGSTE PRIJZEN DEMONSTRATIES - PRESENTATIES ZATERDAG 6 SEPTEMBER, 10-16 UUR ZEELANDHALLEN, GOES INFO EN REDUKTIEBON MET VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD I W I INTEREXPO MEDIA 070-35889^9 Volgend jaar sluit wethouder J. Versluys de deur van zijn werkkamer in het gemeentehuis definitief achter zich. Na 24 jaar zet de CDA'er een punt achter zijn politieke loopbaan. Versluys zet wegens zijn leeftijd een punt achter zijn politieke car rière. „Het zal een keer moeten ge beuren. In het verkiezingsjaar word ik 62 en dat vind ik een mooie leef tijd om te stoppen", zegt hij. Een leeftijd ook waarop mensen gaan afbouwen. „Maar in de politiek is dat er niet bij, terwijl het niet mijn stijl is om iets half te doen", licht Versluys zijn besluit toe. De wethouder zal als hij afscheid neemt 24 jaren vol- gemaakt hebben. Hij debuteerde in 1974 voor de CHU in de Thoolse gemeenteraad en werd vier jaar la ter wethouder. Die functie vervult hij inmiddels 19 jaar onafgebroken. Met De Jager vertrekt een tweede routinier uit de fractie, want de 46- jarige Sint-Philipslander maakt vol gend jaar zijn tweede decennium vol als raadslid. Tot aan de herinde ling in Sint-Philipsland - waar hij fractievoorzitter en de laatste 4,5 jaar wethouder was - en sinds 1 ja nuari 1995 in de nieuwe gemeente Tholen. „Ik vind het na zo'n perio de goed om wat afstand te nemen en eens te zien of er iets anders is", zegt De Jager. „Het raadswerk dreigt na zoveel jaren een beetje een sleur te worden en dat is niet goed. Je moet het leuk blijven vin den." Daarnaast speelt voor de Sint-Philipslander de drukte op het eigen agrarische bedrijf. „Mijn zoon komt daar nu ook in en die wil ik de komende tijd inwerken." Als 'nieuweling' in de Thoolse fractie na de herindeling voelde De Jager zich meteen thuis. „Natuur lijk was het even wennen, maar we voelden elkaar prima aan. Er is nooit een wanklank gevallen." De Jager is niet bang dat door zijn vertrek en het eveneens verdwijnen van plaatsgenoot L. Walpot (SGP) de Sint-Philipslandse belangen in de gemeenteraad in het gedrang ko men. „Die zullen door de andere raadsleden even goed behartigd worden." De Jager vindt dat voor het raadslidmaatschap iemands kwaliteiten belangrijker zijn dan de woonplaats, hoewel ook wel reke- „De tegenstanders stemmen tegen omdat ze weten dat de collegepar tijen tóch voor zijn. Dat vind ik een beetje goedkoop", zei PvdA-frac- tievoorzitter M.A.J. van der Linde provocerend. VVD'er R. Ravenste- ijn ontkende dat. Van der Linde zei dat het ruimtegebrek in het ge meentehuis in feite algemeen er kend wordt. Als werkgever dient de gemeenteraad dan maatregelen te nemen, vond hij. „De gepresenteer de oplossing is voor de PvdA aan vaardbaar. Bovendien is daarmee de druk van de ketel en kunnen we rustig gaan werken aan de definitie» ve uitbreiding." Ook W.C. van Kempen (CDA) vond dat de ge meenteraad verantwoordelijk is voor een goede werkplek voor de ambtenaren, zodat die hun werk naar behoren kunnen doen. „Alleen dan kunnen ze de belangen van de burgers goed behartigen", aldus de CDA'er die ook wees op het posi tieve advies van de ondernemings raad over de tijdelijke huisvesting. Bij monde van M. Dijke stemde ook de SGP in met het plan om tij delijk extra werkruimte te creëren. Richting de tegenstemmers zei hij, dat iedere fractie zijn eigen verant woordelijkheid moet nemen. De enige kleine fractie die het met de collegepartijen eens is, was de RPF/GPV. „Het ruimtegebrek wordt door iedereen onderkend en dan is een noodoplossing het enig mogelijke", zei P. van Belzen. Hij wilde de toezegging dat de noodge bouwen uiterlijk een jaar na het ge reedkomen van de definitieve nieuwbouw afgebroken zouden zijn, maar kreeg die niet van burge meester H.A. van der Munnik. De ze wees erop, hoe in 1978 de ge dachte was dertig jaar met het ge meentehuis toe te kunnen en ver volgens was al acht jaar later uit breiding nodig. Het doorschuiven van taken naar gemeenten (door het rijk) en de wettelijke eisen ten aan zien van werkplekken zijn factoren die het moeilijk maken om de ruim tebehoefte op langere termijn in te schatten, aldus de burgemeester. „We zullen de noodvoorziening dan ook gebruiken zolang dat nodig is." Van Belzen meende dat een uitbrei ding van het gemeentehuis dermate ruim bemeten zou moeten zijn, dat men vijf jaar vooruit kan. „Is de nieuwbouw in feite al te klein op het moment dat hij gereed is, dan klopt het bouwplan niet", vond hij. „Over vijf jaar kunnen we weer op nieuw beginnen met uitbreidings plannen", zei ook Ravensteijn. Hij herhaalde het VVD-standpunt dat eerst een takendiscussie en een on derzoek naar de noodzakelijke om vang nodig zijn. Eerder stemt zijn fractie niet met de bouwplannen in. J. van den Donker (D66) erkende weliswaar dat er ruimtegebrek be staat op bepaalde afdelingen in het gemeentehuis, maar zei tevens te gen een autonome en onbeheerste groei van het ambtelijk apparaat te zijn. „Dat dreigt een financiële mo lensteen om de nek van de gemeen te te worden." Prognoses zouden volgens hem aangeven dat het ruimtegebrek een tijdelijke zaak zou zijn. Omdat burgemeester en wethouders alle aangedragen alter natieven én een onderzoek naar de noodzaak afwijzen, zei Van den Donker tegen de plaatsing van noodgebouwen te stemmen. Hij noemde de opstelling van het colle ge 'star en weinig flexibel'. Hoewel het AOV volgens mevrouw W.A.M. Roelvink nog niet over tuigd is van het ruimtegebrek in het gemeentehuis, suggereerde ze dat aankoop van het Polderhuis het probleem zou hebben opgelost. Daarvoor zou de kleine zes ton die voor de noodgebouwen nodig is, toereikend zijn geweest. Nu wordt voor de uitbreiding gerekend met 5,5 tot zes miljoen. Er is wel dege lijk naar het Polderhuis gekeken, reageerde de burgemeester, maar uiteindelijk werd gekozen voor concentratie op één plaats. Ook met telewerken en hergebruik van ruim tes - suggesties van mevrouw Roel vink - ligt het volgens Van der Munnik niet zo eenvoudig binnen een gemeentelijke organisatie. Ra vensteijn herinnerde de SGP er nog aan dat ze 5,5 miljoen gulden de li miet heeft genoemd voor de uitbrei ding. Ook zou er volgens de VVD'er geen draagvlak bij de bevolking zijn voor dit project. -4 ning gehouden moet worden met spreiding over de gemeente. Fractievoorzitter W.C. van Kempen uit Poortvliet (volgende week wordt hij 60) spreekt van een ingrijpende beslissing voor de CDA-fractie. „Maar het is hun keus en die moet je respecteren." Zelf is hij voor de volgende raadsperiode wel weer be schikbaar, zegt hij. Van Kempen, afkomstig uit de ARP, is al 26 jaar raadslid. Hoe zijn politieke toe komst eruit gaat zien, zullen naar zijn zeggen de CDA-leden bepalen. „Daar wil ik niet op vooruit lopen." Over de samenwerking in de fractie is hij alleen maar positief. „Die was voortreffelijk. Je voelt elkaar in de loop van de tijd goed aan." Voorzitter E.Ph. Nieuwkerk van het Thoolse CDA onderschrijft dat de fractie steeds in een goede sfeer ge werkt heeft. „We raken vertrouwde mensen kwijt, maar ze hebben het altijd goed gedaan en een duidelijke toon gezet. ZIE VERDER PAGINA 3 Eén personeelslid is al maanden uitgeleend aan de fritesfabriek van Meijer in Kruiningen en de andere vier gaan nu vier dagen per week naar de IFF-vestiging in Tilburg. Sommigen werken al vanaf de op richting in 1964 bij het bedrijf; de minimale diensttijd is twaalf jaar. De leeftijden lopen uiteen van 40 tot bijna 60 jaar. De Procos, zoals de fabriek in de volksmond is blijven heten, was een begrip in St. Maartensdijk. Ruim 25 jaar geleden kocht I.F.F. (International Flavors Fragran ces) als belangrijkste afnemer van de uien-, prei- en knoflookolie het bedrijf van de initiatiefnemer, die toen overleden was. Fabricagechef G. van Es noemt de sluiting voor de medewerkers ,een zeer emotionele situatie.' „Jaren lang hebben ze hun best voor deze vestiging gedaan en eind juni heb ben we nog een goede campagne afgesloten. En ook al wordt er dan reeds langer over gesproken, toen het voornemen voor sluiting 28 au gustus aan de ondernemingsraad en de vakbonden werd voorgelegd, is dat toch altijd weer een verrassing. Maar hoe pijnlijk en triest ook, in vesteringen van miljoenen zijn niet meer verantwoord. Wij stoppen he lemaal met de productie van uien- olie. Ergens anders in de wereld wordt het goedkoper geleverd." I.F.F. draaide altijd van december tot eind juni. Het bedrijf betrok via een uienhandelaar uit Schouwen de uien die bij sorteerderijen wegens mindere consumptiekwaliteit apart gehouden werden. Die zijn goed bruikbaar om er uienolie en uienex- tract van te maken. Hetzelfde ge beurde met selderijknollen, worte len en prei. De olie werd benut als smaakstof. I.F.F. werd tot een discussie over de vestiging St. Maartensdijk gedwon gen door nieuwe milieumaatrege len. De stoomketel in de fabriek is nog goed,' maar de zware stookolie die als brandstof dient, mag na 1 ja nuari a.s. niet meer gebruikt wor den. Behalve een nieuwe energie voorziening moet er ook wat aan het astbestdak gebeuren. „De hele vestiging St. Maartensdijk vraagt echt om grote investeringen en af gemeten aan het productiepakket is dat niet te doen", aldus Van Es. „De concurrentie op de markt is zo danig groot, dat het niet meer lo nend is om verder te gaan." I.F.F. stopt met de productie van uiende- rivaten. De overige producten uit St. Maartensdijk zullen voortaan in de fabriek te Tilburg worden ge maakt. Daar heeft I.F.F. 350 mede werkers, terwijl er op het hoofdkan toor in Hilversum nog eens 120 mensen werken. De ondernemings raad brengt eerst advies uit over de reorganisatie, voordat de directie een definitief besluit neemt. Met de vakbonden wordt overleg gevoerd over een sociaal plan voor de vijf personeelsleden. „We hopen werk voor hen te vinden", zegt fabricag echef Van Es. Naast de fabriek op de hoek van de Geulweg/Schakelweg in St. Maar tensdijk ligt nog een strook onbe bouwde grond dat eigendom is van I.F.F., waarop de gemeente Tholen graag de gemeentewerkplaats met milieustraat had willen bouwen. Die grond komt nu beschikbaar maar wethouder J. van der Jagt noemt dat ,te laat.' „We hebben zo'n anderhalf jaar geleden naarstig gezocht naar mogelijkheden voor de bouw van een nieuwe gemeente werkplaats op het IFF-terrein, maar de hoofddirectie was toen niet be reid om fle grond af te stoten." Volgens Van Es had I.F.F. de ge meente om meer bedenktijd ge vraagd. „Volgens het koopcontract waren we verplicht om de grond te bebouwen, maar dat is er nooit van gekomen, ondanks dat er grootse plannen voor zijn geweest. Toen het verzoek van de gemeente kwam om de grond terug te kopen, was de discussie over de vestiging St. Maartensdijk nog niet afgerond. Krachtens ons contract, gaat de grond nu echter toch naar de ge meente. Daar is al overleg over ge voerd." Wethouder Van der Jagt denkt dat er drie kavels voor kleine bedrijven van gemaakt kunnen worden. „Zelf hebben we het perceel niet meer nodig. We kunnen niet gaan terug krabbelen, want aan de milieustraat is men al begonnen. Die zal eind dit jaar operationeel zijn. En in ver band met het toezicht moet de ge meentewerkplaats daar direct naast komen. De bouwplaats is dus voor ons onomkeerbaar." Corrie Sprenkels-Koopman na 27 jaar Zuid-Afrika terug op Tholen Leerkracht is geen lesboer meer van 9 tot 4, zegt zilve ren directeur Sint Anthoni- usschool Bij kunstkring stad Tholen ligt de nadruk op ambachtelijk werk Favoriet Freek Boudeling opnieuw Thools ploegkampioen Zonnebloem-vrijwilligster mevr. De Leeuw gaat graag met mensen om Weer twee ongelukken op Thoolse wegen Strijd tegen schimmelziekte in iepen is achterhoede gevecht Remco Geuze pakt met ploeg wereldtitel kustvissen Boeiende finale en talentvolle winnaar in Thoolse wielerronde IEDEREEN IS IN HET ALGEMEEN NIEMAND Dit nummer bestaat uit 18 pagina's PvdA, VVD en D66 zouden de stichting Kinderen Voorrang een bijdrage willen geven voor de na tionale straatspeeldag. Op die ma nier zou er ook in Tholen wat geor ganiseerd kunnen worden, menen ze. Maar dan moet er wel liefheb berij zijn, want M.A.J. van der Lin de (PvdA) stelde zelf vast dat er al jaren geen straat in Tholen te vin den is die zich ervoor leent om mee te doen. „En wat is er mooier dan dat kinderen een dag vrij op straat kunnen spelen", zei mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD). Enkele jaren geleden is in de Kotterstraat en in de Oranjerie in Tholen-stad wel op de nationale straatspeeldag ingespeeld. Wethouder J. Versluys hield de drie fracties voor, dateen bijdrage aan de landelijke stichting nog niet leidt tot activiteiten in Tholen. Subsidië ren gaat ook niet, omdat dat niet past in het door de gemeenteraad vastgestelde beleid. Maar wanneer een organisatie in Tholen iets op poten zou willen zetten, bijvoor beeld kindervakantiespel, dan is daar volgens de wethouder in de begroting geld voor beschikbaar. Maandag was het weer zover. De eerste schooldag. Als je ervoor staat, lijkt de zomervakantie zo lang. Maar voor je het weet, zit ten die zes weken er al weer op. En dan gaat de bel voor een nieu we ronde. Bij de scholen is dat wel heel letterlijk het geval. De kinderen die in juli hun stoelen voor het laatst aanschoven, pak ken de draad weer op en anderen gaan onwennig voor de eerste keer de schoolbanken in. Op het schoolplein eerst wat spelen. Bij kletsen. Wat heb jij gedaan? Waar ben je naartoe geweest? En dan gaat de bel. In de rij en naar binnen. Kennis maken met een nieuwe juf of meester. En daar gaat ie dan weer. Reke nen, taal, biologie, geschiedenis, gymnastiek en ga zo maar door. Sommigen beginnen aan een heel nieuwe school: het voortgezet on derwijs of zelfs een studie. Het werkende deel der natie is voor het grootste deel al weer geruime tijd aan de arbeid. Maar in elk geval kan de schooljeugd hoopvol uitzien naar de herfstvakantie die op 20 oktober begint. Deze leerlingen van openbare basisschool Ter Tolne in Tholen genieten nog van de laatste minuten van de grote vakantie. - 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1