Ze kocht, o schande, geraniums Nieuwe bedrijven Schonen dijken krijgt voordeel van de twijfel Verdroging van natuurgebieden in Zeeland moet uitgebannen Herstel Doré Onderzoek naar maatregelen voor Pluimpot en Rammegors Donderdag 28 augustus 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Vorig jaar deden de geraniums het beter dan dit jaar. Misschien had ze ze toch later moeten stekken, of ze op een minder koude plaats moeten neerzetten om te over winteren. Het kon ook zijn dat één keer per week water geven niet voldoende was, of juist te veel. Annetje Teu- ling wist het niet meer. Ze had al jaren een overvloed aan geraniums gehad, hele bakken vol. Een aantal jaren op een rij had ze er zelfs deze en gene een paar cadeau gedaan, omdat haar vensterbanken en muurbakken vol stonden; en nu, dit jaar, kwam er niets van terecht. Wel geteld acht geraniums had ze in haar vensterbank, zes rode en twee witte, en de rest van de stekken was in de loop van de winter bruin geworden, dus had ze die weg kunnen gooien. Prulletjes Museum Mercurius Grijze mus Vreemd gevoel Opfleuren Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Sint-Maartensdij k Poortvliet Pak even uw zakboekje k Landbouw Onderzoeken Annetje Teuling had al jaren een overvloed aan geraniums gehad. Het was geen ramp natuurlijk, maar toch liep ze er onwillekeurig de he le dag over na te denken. Al twintig jaar deed ze de geraniums alleen, want zo lang was het al weer gele den dat haar moeder was gestorven. En al die jaren was het goed ge gaan. De eerste jaren had ze de planten op precies dezelfde manier behandeld als haar moeder altijd deed. Pas vier jaar geleden was ze verandering gaan brengen in haar kweekprogramma. Op de fancy-fair van de kerk had ze een boekje ge kocht waarin veel goede tips ston den over de teelt en behandeling van bloemen. En warempel, de re sultaten waren verbluffend geweest. Per jaar was het aantal planten dat ze uit de stekken verkreeg met min stens vijf toegenomen. En nu dit. Zou het een ziekte zijn die in de teelaarde had gezeten? Ze wist het niet, ze wist het niet. Straks zou ze maar eens langs het tuincentrum gaan om dan in vredesnaam maar nieuwe teelaarde en een paar gera niums te kopen, want wat zouden de buren wel zeggen. Ze wist zeker dat die er de hele zomer over zou den doorzeuren. Het zou het ge sprek van de dag zijn, en alle bewo ners van de bejaardenhuisjes in haar straat zouden haar er telkens naar vragen. En omdat ze deze zo mer toch wel in alle rust in haar voortuintje op de bank wilde zitten, moest het er dan maar van komen: ze ging, o schande, geraniums ko pen. Een beetje sneller dan gewoonlijk maakte Annetje haar huisje aan kant. Ze aaide met een stofdoek over de portretten van de familie die, samen met een aantal porselei nen prulletjes, de hele buffetkast voor zich opgeëist hadden. Ze ver gat zowaar een schone theedoek op te hangen, terwijl het roodgeblokte exemplaar dat er nu hing toch al ge bruikt was om haar bestek - een be ker, een bord en een mes - af te dr ogen. Ze ging even in de fauteuil naast de radio zitten en keek rond. Zo kon het wel. Niemand zou zien dat er niet grondig gestofd en ge boend was, zoals ze iedere dag deed. Als ze de luxaflex nu een beetje sloot, kon ook van buiten af geen spiedende blik haar gebrek aan netheid constateren. Ze trok haar schoenen en haar jas aan en ging op weg. Het was niet ver van haar huis in het bejaarden wijkje naar het tuincentrum achter de molen, aan de Meent. Het was heerlijk buiten op deze lentemor gen. De zon spiegelde op de keitjes van de Markt en deed de rode luiken van het stadhuis opgloeien als pa pavers in het korenveld. Hoeveel keer zou ze hier al gelopen hebben? Duizend? Honderdduizend? Het zou eerder het laatste dan het eerste zijn. Heel haar leven had ze hier in het stadje gewoond. Eerst in de ga- ren- en bandwinkel achter het stad huis, de laatste dertig jaar met haar moeder in het bejaardenstraatje. Zij was de laatste van de familie die hier nog woonde. Haar broers wa ren getrouwd en vertrokken naar de stad; ze kwamen zelden méér naar hun geboorteplaats. En dat was nog minder geworden sinds moeder overleden was. De andere familie leden hadden huizen in de nieuw bouwwijk, verder de polder in, waar alles ruimer en moderner was. Dit gedeelte, waar zij nu liep, was meer een museum dan een woon omgeving. Gerestaureerde gevel tjes, winkels vol kunstnijverheid en souvenirs. In de zomer liepen er zelfs mensen in klederdracht rond ten behoeve van de toeristen. Ze moest er niet aan denken! In de kast op de slaapkamer hingen wel iswaar alle klederdrachtstukken die haar moeder, haar grootmoeder en nog verdere familieleden ooit ge dragen hadden. Maar het kwam niet in haar op om ze ooit aan te doen. Ze had nooit in klederdracht willen lopen. En ze was niet van plan daar nu, op haar zeventigste, verande ring in te brengen. Terwijl ze zo met haar gedachten bezig was, legde ze de weg af die rondom de molen naar het tuincen trum voerde. Vroeger, in haar jeugd, was het centrum nog een boerderijtje waarmee een heel ge zin onderhouden werd. Er moest hard gewerkt worden door alle ge zinsleden, ook door degenen die nog op school zaten. En toch kwa men ze maar met moeite boven de armoedegrens uit. Geen wonder dat geen van de kinderen wilde voortploeteren in vaders voetspo ren. En nu was het een luxe winkel. Na- maakboerenstijl volop. Je struikel de haast over de zinken emmers en de melkkrukken. En dan te beden ken dat het vroeger een landbouw bedrijf was. Annetje ging iets onwennig het achterhuis in, deed zo snel mogelijk haar bestelling - want twintig kilo tuinaarde en twaalf geraniums zelf meesjouwen zag ze nu ook weer niet zo zitten - en verliet de winkel annex kas annex coniferie. Op de terugweg deed ze nog snel een paar boodschapjes in de supermarkt en stond, na een afwezigheid van op de kop af vijfenveertig minuten, weer in haar woonkamertje. Ze zuchtte opgelucht en begon ener giek aan het zetten van een kopje koffie. Nauwelijks begon deze door te lopen, toen er gebeld werd. Het was Jannes Wakker, bijgenaamd Mercurius. Hij werd zo genoemd omdat hij al sinds mensenheugnis de bode van het stadhuis hielp bij het rondbrengen van berichten en mededelingen. Met een brede glimlach op zijn edammer-kaaskopje stond hij te wachten tot Annetje de deur geo pend had. Ze kenden elkaar al heel lang. Toen ze op de lagere school zaten, hij een klas hoger dan zij, speelden ze vaak samen. Want in het stadje kenden nu eenmaal alle mensen elkaar van haver tot gort. Annetje had hem altijd een heel aardig jongetje gevonden en hij kon ook goed met haar overweg. Zo lang het bij spelen bleef, was er dan ook geen vuiltje aan de lucht. Maar toen Annetje op een avond, op weg van de catechisatie naar huis, door de buurvrouw betrapt werd toen ze hand in hand met Jannes langs de molen liep (een plek die zeker niet in een rechte lijn tussen de consis torie en huis paste), was de vrede voorbij. Jannes' ouders waren na melijk wat men toen 'op het randje' noemde. Zijn vader zong vaak Jo hannes de Heer-liederen. Nu was dat niet erg op zondagmiddag na het eten. Maar Jannes' vader zong de liederen luidkeels als hij op een mooie zomeravond nog even een rondje fietste door de polder. En dat was niet normaal. Ook Jannes' moeder kon er wat van. Zij droeg vaak vleeskleurige kousen en op zondag was ze enkele keren in de kerk gesignaleerd met grijsbeklede onderdanen. Gelukkig hadden de ouderlingen daar tijdens huisbe zoek op gewezen. En omdat Jan nes' vader als werkman in dienst was van de gemeente - waar hij on dergeschikt was aan de wethouder die tevens in de kerk de functie van notabel vervulde - had de wereld- gelijkvormigheid van de familie een snel einde. Annëtjes ouders hadden haar zeer ernstig onderhouden over haar on gepast gedrag en zij had duidelijk berouw getoond. Voortaan geen ommetje meer en geen handje vast houden. In haar latere leven waren er perio den geweest waarin ze opstandig geweest was. Sommige gebeurte nissen in het stadje waar Jannes rechtstreeks bij betrokken was ge weest, hadden haar danig van streek gemaakt en zelfs in jaloers heid doen vervallen. Zo was er de verkering van Jannes met Marie den Ouden, een ziekelijke grijze mus. Na zes jaar verkering, alleen zaterdagavond koffie drinken en 's zondags samen naar de kerk - waar mannen en vrouwen streng geschei den waren - was het tot een huwe lijk gekomen. Beide echtelieden waren toen al ruim in de dertig en Jannes had al twintig jaar trouwe dienst op het stadhuis achter de rug. Zij betrokken een half huisje op de Uitweg, op voorwaarde dat ze de oude ongetrouwde boer die in de andere helft van het huis woonde en van wie het hele gedoe was, 'aan zijn einde zouden brengen'. Vanaf het begin was Jannes' vrouw sukkelende. Hij had dus, naast zijn werk, ook nog twee hulpbehoeven den te verzorgen, maar deed dit op gewekt. Nooit zag je hem sober of terneergeslagen. Net als zijn vader zong hij Johannes de Heer-liederen; alleen deed hij het zachtjes. Na acht jaar stierf Marie, binnen een maand gevolgd door de oude buurman. Jannes bleef achter in zijn helft van het huis, terwijl de andere kant betrokken werd door een jong gezin. En zo was het ge bleven. Jannes had nooit meer naar een vrouw getaald en Annetje durf de alleen maar van geluk te dro men, zolang haar tirannieke moeder leefde. Na haar dood veranderde er niets in het leven van alledag; An netje zat tussen haar kraakheldere prullaria en kweekte hartstochtelijk geraniums. Meer bood het leven niet. En nu stond daar Jannes, breeduit te stralen op het betegelde stoepje. „Dag Annetje. Wat een weertje vandaag hè?" „Ja, zeg dat wel. Zeg dat wel, het kan niet beter." „Zeg Annetje, ik wil jou eens wat vragen als het je uitkomt." „Na tuurlijk Jannes, wat is er aan de hand?" „Nou kijk, Annetje. Ik loop al jaren rond met een vraag die ei genlijk te gek is voor woorden." „Kom, kom. Een volwassen vent als jij die niets durft te vragen." „Annetje, het zit zo. Eh, maar kun nen we er niet binnen over praten. Ik voel dat ze aan de overkant naar me staan te loeren." „Dat zal dat mens van Bakker wel weer zijn." Het kwam ongewild vinnig uit Annetjes mond. „Maar je hebt gelijk, kom maar binnen." „Zo Annetje, je woont hier toch maar mooi. Lekker rustig en overal dichtbij. Ikzelf woon ook wel goed, maar ja, het is toch altijd buiten het dorp. En een gezin met kinderen naast je geeft toch af en toe lawaai. En daar komt nog bij dat we er niet jonger op worden. Ik ben al eenen zeventig en jij moet toch ook wel in die buurt zitten." Annetje knikte. Ze was het volledig met hem eens. Zijn woorden, maar bovenal zijn aanwezigheid hier in het knusse kamertje, gaven haar een vreemd gevoel van vreugde. „Wil je koffie Jannes? Ik ga hem net zetten." „Ja graag, als je toch bezig bent. Koffie smaakt altijd des te beter als een vrouwenhand hem zet. Dat zei mijn vader altijd." Het was Annetje liever geweest als niet zijn vader, maar Jannes zelf het bedacht zou hebben. Maar ja, je kan niet alles hebben. Toen ze allebei achter een kop kof fie zaten en aandachtig bezig waren een bolus te eten, viel er even een ongemakkelijke stilte. Het was net, vond Annetje, of de klok harder tik te en het portret van haar moeder haar dreigend aankeek vanaf de schoorsteenmantel. Na heftig slik- werk hervatte Jannes de conversa tie. „Annetje, ik wil je iets vragen. Maar als je niet wilt, moet je het eerlijk zeggen. Beloof je me dat?" Annetje kreeg, ondanks haar zeven tig jaren, een kleur tot achter haar oren en zette het kopje rinkelend te rug op het schoteltje. „Na-natuur- lijk Jannes. Ik ben altijd eerlijk zo lang het over betamelijke zaken gaat." „Dat doet me deugd", zei Jannes en leunde achterover in de fauteuil. Hij zat hier of hij bij het interieur hoorde, dacht Annetje. En een stemmetje, dat ze onmiddellijk smoorde, zei: Wie weet. „Nou kijk. Annetje. Mijn huis is niet groot, maar er ontbreekt iets. Iets dat de boel opfleurt." Annetje knikte. Dus toch! „Kijk, nou had ik gedacht Annetje, als jij nou eens behulpzaam zou zijn bij het opfleuren van mijn huis." „Maar Jannes toch", fluister de Annetje. „Nee, nee", hervatte Jannes schielijk, „nee, nee. Het is niks onbetamelijks wat ik wou vra gen. Kan ik een paar geraniumstek jes van je krijgen?" Het was of Annetje met een klap op de grond viel na een euforisch zwe ven. „Ja natuurlijk kan dat", sta melde ze. „Dat is dan geregeld", zei Jannes opgelucht. „Dan ga ik maar weer, anders gaan de buren kletsen. En als ik ze dan morgen mag halen, zou dat heel goed uitkomen. Trou wens, jij moet over een week of zo eens bij mij langs komen om te kij ken hoe ze erbij staan, vind je ook niet?" Annetje knikte. Ze zou van haar twaalf gekochte geraniums er vier aan Jannes geven en minstens een keer per week gaan kijken of ze het goed deden. Toen Jannes weg was, pakte ze het portret van haar moe der dat al veel te lang alleen op de schoorsteenmantel gestaan had. Ze liet het met een wellustig gebaar in de pedaalemmer vallen. „Ziezo, daar hoor je!" Ineke Opree uit Gorinchem is tijdens een rondwandeling door de stadjes, dorpen en streken waar haar ouders hun wortels hebben, gaan fantaseren over de mensen die daar vroeger ge woond zouden kunnen hebben. Dat heeft bijgaand verhaal op geleverd; over gefingeerde mensen in gefingeerde maar al leszins realistische situaties. Inschrijving in het handelsregis ter van nieuwe bedrijven op Tho- len en Sint-Philipsland van 28 ju li tot en met 19 augustus. VPF b.v., Slabbecoornweg 34, in koop van en groothandel in restpar tijen op technisch en industrieel ge bied, 2-4 werkzame personen. Wagemakers techniek b.v., Dalems- estraat 10, ontwikkeling, aanpas sing en productie van technische machines, technische installaties of onderdelen hiervan. Het beschik baar stellen van personeel op con tractbasis voor het in bedrijf hou- den van machines, 5-9 werkzame personen. De Jonge Motoren, Simon Lind- houtstraat 16, kleinhandel en be middeling in (schade)motoren en onderdelen, geen werkzame per soon Teleservice Zeeland, Patrijzenweg 6, telemarketingbureau, bemidde lingsbureau op het gebied van com municatie en reclame, 1 werkzame persoon. H.T.A. Mijnster handelsonderne ming en technisch adviesbureau, Marehoekstraat 34, groothandel in bouw- en waterbouwmaterialen. Groothandel in en im- en export van geregelde en ongeregelde goe deren. Het adviseren, op plan zetten en bouwen van projecten en indus triële procestechnieken, 1 werkza me persoon. Van Dijke vastgoed, Ceciliaweg 4, bemiddeling bij aan- en verkoop van onroerende goederen, en taxa ties, 1 werkzame persoon. P. Bijl bouwservice, Plevierlaan 51 klusbedrijf, geen werkzame perso nen. Weggemans transport b.v., Molen dijk 18, transportbedrijf, verzorgen van opslag en overslag, 1 werkza me persoon. Klusbedrijf P. Potter, Paasdijkweg 4, klusbedrijf, klein- en groothandel in hout en bouwmaterialen, 1 werk zame persoon. Na een slechte week wat de aardap pelprijzen betreft, trokken de prij zen op de veiling van Sint-Anna land deze week weer wat aan bij een dalende aanvoer. Dinsdag werd er per kilo gemiddeld iets minder betaald, maar gisteren ging het be ter. De Doré steeg met zo'n vijf cent, terwijl ook Gloria, Eigenhei mer en Bildtstar lichte stijgingen boekten. Woensdag 27 augustus: Doré 9- 14, drielingen 10; Gloria 11-15, bonken 22, drielingen 12, kriel 50; Eigenheimer 24; Bildtstar 20-25. Aanvoer 118 ton. Dinsdag 26 augustus: Doré 10-15, drielingen 8; Gloria 10-12, bonken 21, drielingen 9-10, kriel 55; Fries- lander bonken 31, drielingen 22; Eigenheimer 23; Bildtstar 21-26; Koopmans Blauwe 25. Aanvoer 112 ton. Maandag moet het schoonmaken van de dij ken beginnen maar de uitnodigingen aan lang durig werklozen die het karwei moeten klaren, gaan pas vrijdag de deur uit. Initiatiefnemer P. Huijsse uit Scherpenisse schudt zijn hoofd. Dins dagavond ging de com missie welzijn en onderwijs schoorvoetend akkoord met een subsidie van 3500 gulden aan de stichting mens, milieu en werk te Scherpenisse. De stichting kreeg het voordeel van de twijfel. Huijsse's doel is om werklozen weer aan arbeid te laten wennen. Er moeten van de gemeente vier vrijwilligers met een bijstandsuitkering aan meedoen, maar wie dat zijn is nog niet bekend. Volgens Huijsse gaan de 400 brieven van de sociale dienst pas eind deze week op de bus. „Al maanden ben ik er mee bezig. Het gaat zo moeizaam," ver- zucht hij aan de voor avond van het project. Maandag begint hij aan de dijk bij Bergsediepsluis maar of er vrijwilligers aanwezig zijn, is nog vol strekt onduidelijk. De commissieleden ston den sympathiek tegenover het initiatief maar E. Frig- ge-Hogesteeger (VVD) vond de 10.000 gulden waar de stichting om had ge vraagd (de provincie betaalt ook een deel) veel te veel voor een keer per jaar de dijk van zwerfvuil te ontdoen. Het raadslid vond dat het twee keer zou moeten. CDA-er J. de Jager twijfelde aan het effect van het project. „Kun je op die manier mensen uiteindelijk weer aan een baan helpen?" Er moet volgens hem nauwlettend gecontroleerd worden wat er gedaan wordt. Ook de andere com missieleden vonden dat. THOLEN t/m aug. Fototentoonstelling Leen Verhage, Ten Anker, t/m 28 aug. Fietsvierdaagse 15 of 25 km, start Markt 18.30-19.30 u. 28 aug. Kampeerovernachting zwembad De Spetter. 29 aug. Familiezwemmen met ont bijt, zwembad De Spetter. 29 en 30 aug. Braderie, vr 13-21 u. za 9-21 u. 30 aug. Vuurwerk, haven bij Ge maal weg 21.30 u. 3 sept. Informatie-avond borstvoe ding La Leche League, Garnalen- straat 68 20.15 u. 8 t/m 12 sept. Zwemvierdaagse, zwembad De Spetter. 20 sept. Optreden Bruinisser Vis serskoor en fanfare Oosterland, Meulvliet 20 u. 27 sept. Zwemmarathon, zwembad De Spetter. 27 sept. Afsluiting zwemseizoen met live-muziek, zwembad De Spetter. 27 sept. Puzzel-oriëntatierit MAC, start Zoekweg 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 30 aug. Ploegwedstrijden PJZ, krui sing Hogeweg/Rijkebuurtseweg 13 u. 6 sept. Fancy-fair Zonnebloem, Vossenkuil 13.30-16.30 u. 19 en 20 sept. Hobbybeurs en -ten- toonstelling, Vossenkuil. 27 sept. Algemene ledenvergade ring wandelsportclub Vosmeer, Hof van Holland 19.30 u. SINT-ANNALAND t/m oktober Tentoonstelling streek museum Meestoof over fotografie en bruiloften, di t/m za 14.15-16.45 u. 28 aug. Vakantiebijbelclub met 's avonds kampvuur, verenigingsgeb. Het Trefpunt 9.30 u. 30 aug. Invitatietoernooi tafelten nisvereniging Smash '76, Wellevae- te 9 u. 2 sept. Start tafeltennisseizoen Smash '76, Wellevaete 18.45 u. 16 sept. Voorlichtingsavond platte landsvrouwen over medicijnge bruik, Wellevaete. SINT-MAARTENSDIJK 30 aug. Fietstoertocht Schouwen- Duiveland, start café Smerdiek 9 u. 9 t/m 11 sept. Fietspuzzeltocht 15 of 25 km., vertrek Haven. 13 sept. Toertocht per racefiets over 150 km, vertrek café Smerdiek 9 u. 20 sept. Ierse avond met onder meer The Jolly Beggars en Jake, Haestinge 20 u. 27 sept. Uitvoering koormuziek, Rehobothkerk 19.30 u. SCHERPENISSE 30 aug. Oosterschelde zwemtocht, start Gorishoek 12 u. 31 aug. Koggenroute motortoerclub Tholen, start 10 u. veiling aan Veer- dijkseweg. SINT-PHILIPSLAND 17 sept. Avond plattelandsvrouwen over Zweeuwse Vlegel, Wimpel 20 u. BERGEN OP ZOOM t/m 31 aug. Expositie polyptiek 'Aetheria Sapientia' van Frans v.d. Boom, Markiezenhof, t/m sept. Expositie beelden en ob jecten uit speksteen door P. Make- new uit Tholen, kunst- en antiek kelder 1'Amuse di t/m za 12-17 u. t/m 28 sept. Historische tentoon stelling '1747: Bergen op Zoom be legerd', Markiezenhof, t/m 21 sept. Expositie schilderijen Louis Swagerman, Markiezenhof. 30 aug. Drakentocht met gids door historisch centrum, Hote Mercure de Draak 10 u. 9 sept. Lezing 'De praktijk van de gnosis' van de internationale school van het gouden rozenkruis, Blau- wehandstraat 21 20 u. 19 sept. Concert Residentie-orkest Den Haag, De Maagd 20.15 u. 20 sept. Verhalenvertellers in Syna goge en Gevangenpoort, 14, 15 en 16 u. 20 sept. Bergse filmnacht met The Peacemaker, My Best Friend's Wedding en Contact, Roxy-theater 24 u. 23 sept. Klucht 'Vlo in het oor' door Mechels Teater, De Maagd 20.15 u. 26 sept. Concert 'Toucher' door Louis van Dijk en Jan Vayne, De Maagd 20.15 u. 27 sept. Operette 'Die Fledermaus' door Hoofdstad Operette, De Maagd 20.15 u. film+++film+++film+++Iilm ROXY 1: Anaconda - do en vr 14 en 21.30 u., za 14, 16.15 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u„ ma t/m wo 20 u. ROXY 2: Bean, the Ultimate Dis- astermovie - do en vr 18.45 en 21.30 u„ za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14 en 16.15 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. Men in Black - do en vr 14 en 18.45 u., za 16.15 en 18.45 u., zo 18.45 en 21.30 u., wo 14 u. CINEM'ACTUEEL 1: Batman Robin - do t/m za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. Face/Off - do t/m zo 18.45 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. CINEM'ACTUEEL 2: Conspira cy Theory - do t/m zo 14, 18.45 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. Lady en de Vagebond - zo en wo 14 u. CINEM'ACTUEEL 3: Bean, the Ultimate Disastermovie - do t/m za 14 en 18.45 u., zo 16.15 en 18.45 u., wo 14 u. Men in Black - do t/m zo 21.30 u., wo 20 u. Cinema Pa- radiso: The Crucible - ma en di 20.30 u. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te beluisteren op 101.9 MHz op de FM en op Tho len via de kabel op 88.9 MHz De provincie Zeeland bindt de strijd aan met de verdroging in natuur gebieden. Na overleg met verschillende instanties is een plan van aan pak tot stand gekomen. Voor Tholen staan daar het Diepe Gat bij Sint- Annaland, de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk en het Rammegors tus sen Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland op. Van de 12.607 hectare natuurgebied in Zeeland kampt 70% met verdro ging. Dat betekent dat de grondwa terstand er te laag is óf dat de kwel- situatie onvoldoende sterk is om bescherming van de natuurwaarden te garanderen. In het provinciaal waterhuishoudingsplan 1993-1997 wordt als uitgangspunt genomen: in 2000 een kwart minder verdroogd natuurgebied dan in 1985. In het jaar 2016 zou de verdroging zelfs volledig teruggedrongen moeten zijn. Om dat te bereiken is een ge zamenlijke aanpak nodig van pro vincie, terreinbeheerders en water schappen. De bestrijding van de verdroging kent in feite twee spo ren: het wegnemen van de oorzaken en het ongedaan maken van op gang gebrachte processen. De vol gende zaken zullen de aandacht krijgen: differentiatie van peïlge- bieden, regulering van de aanleg van drainage en naleving van de vergunningen voor het onttrekken van grondwater aan de bodem. Ver der zal bekeken moeten worden in hoeverre het probleem aangepakt kan worden in het kader van de landinrichting. In het plan van aan pak wordt ook gewezen op toekom stige natuurgebieden. Er zal, op vrijwillige basis, nog 4605 hectare natuurgebied bijkomen in Zeeland. Ook daar mag geen verdroogde na tuur ontstaan. Om de vinger aan de pols te hou den zal de provincie elke twee jaar een verdrogingskaart maken, waar op de actuele situatie in beeld wordt gebracht. Daarnaast worden afspraken gemaakt over uit te voe ren projecten. Niet alleen natuurge bieden hebben met verdroging te kampen, ook de landbouw wordt geconfronteerd met een toenemend tekort aan zoet water in het groei seizoen. Het niet beschikbaar zijn van geschikt oppervlaktewater leidt ertoe dat meer grondwater wordt onttrokken. Sommige maatregelen hebben effect voor meerdere belan gen (zoals de drinkwaterwinning), maar voor natuurgebieden blijft een specifieke inspanning nodig. De blijvende verlaging van het grondwaterpeil - dé oorzaak van verdroging - wordt door het RIVM voor 60% toegeschreven aan verbe terde ontwatering van landbouw gronden en voor 30% aan grondwa terwinning. Het gevolg van de ver droging in natuurgebieden is een verruiging van de begroeiing. Brandnetel, distel en grove gras soorten gaan de boventoon voeren. Daardoor verandert niet alleen de vogelstand, maar neemt ook de on- kruiddruk op omliggende land bouwgrond toe. De afgenomen wa terdruk leidt er bovendien toe, dat de verzilting van het oppervlakte water toeneemt. En dat heeft weer gevolgen voor het leven onder wa ter. Het beheersplan van het waterschap Zeeuwse Eilanden noemt voor Tho len drie gebieden waar droogtebe- strijding het eerst zou moeten plaatsvinden: het Diepe Gat en de Geulsche Weel aan de Oudelandse- dijk tussen Sint-Annaland en Stave- nisse, alsmede de eendenkooi bij Anna Jacobapolder. De verdro gingskaart van de provincie (situ atie 1994) merkt ook de Bruintjes kreek, het Rammegors, het Stink- gat, de Pluimpot, de Winkelzeesche watergang, een gebiedje bij de En- gelaarsdijk en een deel van de kar- revelden ten zuiden van Scherpe nisse als verdroogde natuurgebie den aan. De provincie heeft in haar pro gramma het Diepe Gat, de Pluim pot en het Rammegors opgenomen. „Maar dat betekent niet dat aan de andere niets gedaan wordt", zegt A. Fortuin van het waterschap in een reactie. Neem de Bruintjeskreek in Anna Jacobapolder. Enkele jaren geleden zijn daar maatregelen ge nomen om de aanvoer van water uit landbouwgronden te verminderen en zo de verontreiniging van het natuurgebied terug te dringen. Het Zeeuwse Landschap, eigenaar van de kreek, heeft vergevorderde plan nen Voor het uitbaggeren ervan. Het Diepe Gat zal aangepakt wor den in het kader van het project mi lieuvriendelijke oevers Winkelzee sche watergang. Waterplas en gras land beslaan acht hectare, waarvan er nog zeven door een natuurbe schermingsorganisatie verworven moeten worden. „We willen daar zoveel mogelijk een natuurlijk wa terpeil houden. Door de aanleg van een drempeltje gaan we proberen het maximum iets te verhogen", al dus Fortuin. Wat het 24 hectare grote natuurgebied Pluimpot be treft, zal onderzocht worden in hoe verre peilverhoging mogelijk is. Uiteindelijk zal dat resulteren in een herziening van het peilbesluit. Op dit moment geldt het hele jaar door een streefpeil van 70 centime ter beneden NAP. „We gaan voor dit soort gebieden werken met af zonderlijke peilbesluiten per ge bied. Dat schept ook duidelijkheid naar de beheerder toe", zegt For tuin. Welke maatregelen nodig zijn om de verdroging in het Ramme gors (155 ha) tegen te gaan, wordt eveneens onderzocht. Het staat voor 1999 op de planning. Voor dit natuurgebied is momenteel nog geen peilbesluit van kracht. Onderzoek moet uitwijzen of aanpassing van het peilbeheer de verdroging in het natuurgebied de Pluimpot kan verhelpen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 21