„Te vaak en onnodig gingen kostbare minuten verloren" Auvergnepolder goed voor Thoolse werkgelegenheid' Tweede tweeling bij gezin Verwijs Woonlasten Tholen met zo'n 17% omhoog AL 52 JAAR DÉ TH00LSE COURANT Zwemwater bij Gorishoek is weer prima •3^ Gemeentehuis deze eeuw nog niet groter Eén bezwaar toedeling grond Sint-Annaland gehonoreerd Donderdag 28 augustus 1997 53e Jaargang no. 40 Actiecomité 112 overhandigt brandbrief met 3208 handtekeningen Om de alarmering beter te laten verlopen moeten tele communicatiebedrijven er voor zorgen dat het alarm nummer 112 altijd en overal bereikbaar is. Het doorver binden van de alarmcentrale naar andere meldkamers zou overbodig gemaakt moeten worden. De meldkamers zelf moeten goed bemanu zijn, over voldoende telefoon lijnen beschikken en over goed opgeleid personeel. Alle betrokken instanties moeten daar aan gaan werken. Breder doel Mobiele netwerk Gat van ruim drie ton in begroting dichten Het gat van dik drie ton dat de begroting 1998 van de gemeente vertoont, zal door de inwoners en bedrijven gedicht moeten worden. Door de belastingen, heffingen en tarieven gemiddeld met 5,8% te verhogen en de post onvoorzien met 47.000 gulden te verlagen, hoopt het ge meentebestuur de zaak sluitend te krijgen. De woonlas ten voor de Tholenaar stijgen volgend jaar met zo'n 17%. Dorpshuizen Deze week Mieke Bastianen rijdt te paard van Spanje naar Sint-Annaland in vijftien weken Zweedse en Thoolse jongeren praten over alcohol en drugs Thoolse politie komt er goed af bij het publiek Zeeuws maal van mos selen, opgediend door familie Deurloo-van Broekhoven t De laatste ronde in zwembad De Spetter voor badmeester J. Jansen Ton schade en hond overleden bij brand Mariskahoeve Strijenham Adrie de Viet liep op de bodem van de snelstromende rivier de Eufraat Niels Hage blijft bij een groeiend Smerdiek Nieuwe trainer Paul van Buuren van Tholense Boys wil prestatie én plezier DE PAARDEN DIE DE HAVER VERDIENEN, KRIJGEN ZE NIET Dit nummer bevat 22 pagina's Versluys praat over samenwerking West-Brabant De gemeente Tholen gaat praten met de regionale ont wikkelingsmaatschappij West-Brabant (Rewin) over mogelijke samenwerking. Wethouder J. Versluys van economische zaken zal in september op het gemeente huis een oriënterend gesprek voeren met de Rewin-di- recteur drs. P. Nijskens. Grote voordelen Het feit dat er een tweeling wordt geboren is op zich al vrij bijzonder. Maar dat er in één gezin meerdere twee lingen voorkomen, is uitzonderlijk. Toch was dat precies wat er gebeurde bij de familie Verwijs in Tholen. Daar werden op 4 augustus jongstleden Janna Alida (Hilde) en Levinus Hendrikus Marinus (Freek) geboren. Zeven jaar geleden werden Miriam en Elline geboren, ook een tweeling dus. Samen met Arinda van twee en Harmen van vijf, telt het gezin Verwijs nu zes kinderen. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Uitbreiding van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk zit er deze eeuw niet meer in. In een voorstel aan de gemeenteraad om noodge- bouwtjes aan te kopen om het ge brek aan ruimte op te lossen, wordt melding gemaakt van een periode van drie jaar in het gunstigste geval. Wanneer met de buurman, schilder Hage, geen overeenstemming wordt bereikt, rekent men zelfs met vier tot vijf jaar. In het geding is de ver plaatsing van diens bedrijf aan de westkant van het gemeentehuis. Volgens burgemeester en wethou ders bestaat dringend behoefte aan minstens 175 vierkante meter kan toorruimte om knelpunten in de huisvesting van de ambtenaren op te lossen. Overigens zijn VVD en D66 nog niet van die noodzaak overtuigd; zij willen eerst een on derzoek. B. en w. zien het onderbrengen van een deel van de ambtenaren in een ander gebouw niet zitten. Ze kiezen voor een noodgebouw van twee verdiepingen, dat in de binnentuin van het gemeentehuis zou moeten komen. De aanschaf kost 585.000 gulden en de jaarlijkse lasten (voor afschrijving, onderhoud en energie verbruik) bedragen 145.00 gulden. Bij huur zouden die jaarlasten 47.000 gulden hoger liggen en daarom wordt voor kopen gekozen. In het tijdelijk onderkomen zullen de ambtenaren van volkshuisves ting, milieu en bouwzaken onderge bracht worden. Tot een zwemverbod bij Gorishoek is het niet gekomen. De watermon sters die vorige week zijn genomen, blijken in orde te zijn. Er werden geen bacteriën aangetroffen, terwijl een week eerder nog het drievoudi ge van de toegestane norm was ge meten, aldus een mededeling van de provincie. Het zwemwater wordt van uitstekende kwaliteit genoemd. Datzelfde gaat op voor de tweede plek waar eerder een probleem was geconstateerd, de Hoek van Ouwer- kerk/Zuidbout. Het verschil tussen beide metingen wordt voor de Thoolse zuidkust toegeschreven aan het niet tijdig verversen van het wa ter bij het afgedamde strandje. Chef openbare werken W.A. Blaas van de gemeente zei vorige week al in deze krant, de overschrijding als toeval te beschouwen. De eerste meting gaf 6000 colibacteriën op 100 mililiter water te zien, terwijl 2000 de norm is. Deze micro-orga nismen - die actief worden als de watertemperatuur de 20 graden overschrijdt - zijn op zich niet ge vaarlijk. Maar ze kunnen een voe dingsbodem vormen voor andere bacteriën, die onder meer maag- en darmstoornissen zouden kunnen veroorzaken. De rechtbank heeft het bezwaar van P. Smits uit Oud-Vossemeer tegen het gewijzigde plan van toedeling van de ruilverkaveling Sint-Anna- land gehonoreerd. De stichting Boschhuyzen en pachter B.J. van Westen houden derhalve een lang gerekt en smal perceel aan de Vrij- berghsedijk. De rechter oordeelde gisteren dat voor beiden de voor- en nadelen even groot zijn, zodat het oorspronkelijke plan gehandhaafd dient te worden. Er waren nog meer bezwaren, maar daarbij is steeds de landinrichtings commissie in het gelijk gesteld. Zo als in het geval van de familie Brugman en pachter Brooijmans, waarbij de rechter de^vele voorde len zwaarder liet wegen dan de kromme vorm van een perceel aan de Bartelmeetweg. Het verbreden van een kavelsloot biedt volgens de rechter een vol doende oplossing voor de slechte kwaliteit van een perceel grond van mevrouw Wessels-van Ast. En over een groter stuk grond aan de Stoof- weg, ten koste van J.L. van Iwaar- den, kreeg P.A. Snoep evenmin zijn zin. Ook was de rechter het niet eens met J.J. Buijs, die vond er met slechte grond in de Roolandpolder op achteruit te gaan. P.A. Fase wil de meer grond aan de Weg van Kodde/Langeweg, maar krijgt dat evenmin. Omdat pachter J. Guiljam zijn be zwaren introk, werd een bezwaar van Vossemeerder Iz. van Poortvliet over grond aan de Hikseweg niet gehonoreerd. R. Bolier (midden) en B. Klein (rechts) uit Scherpenisse overhandigen de stapels brandbrieven aan wethouder J. Versluys. Dat zijn de belangrijkste punten die het actiecomité voor een beter 112 maandagmorgen naar voren bracht in de raadzaal van het gemeente huis in Sint-Maartensdijk. Bert Klein en Ria Bolier overhandigden er een stapel van 3208 brandbrie ven aan en loco-burgmeester J. Ver sluys. De brandbrief blijkt voor een aantal ondertekenaars een uitlaat klep te zijn; zij melden dat er vaker iets mis is gegaan. Het actiecomité zelf is uitgenodigd om een kijkje te komen nemen in de alarmcentrale in Tilburg. Moge lijk brengen ze volgende week een bezoek aan de centrale. En Verluys vertelde dat de centralisten in het vervolg de computer volgen die aangeeft welke instantie er gewaar schuwd moet worden als er een. melding uit Tholen binnenkomt. Klein betoogde dat het niet nodig had moeten zijn een actiecomité in het leven te roepen om het alarm nummer 112 beter te laten functio neren. „Het zou eigenlijk heel normaal moeten zijn dat in Nederland dit soort dingen, als het om mensenle vens gaat, heel goed georganiseerd en gecoördineerd is. We zouden er vanuit mogen gaan dat de overheid samen met de vertegenwoordigers van alle hulpverlenende instanties en vertegenwoordigers van de tele communicatiebedrijven het zo goed georganiseerd heeft, dat er vrijwel niets mis kan gaan." Maar na de hevige brand op 25 juli in de Laban Deurloostraat in Scherpenisse waarbij het mis was gegaan met de alarmering, vonden de buurtbewo ners dat er snel verandering moest komen in de situatie omdat het al de derde keer was dat er iets haper de bij het waarschuwen van de hulpdiensten. Klein erkende wel, dat er zich wel eens wat voor kan doen. „Maar met de bereikbaarheid van het alarm nummer 112, en het inschakelen van hulpverleners door 112, zijn er de afgelopen tijd te vaak en onno dig vele kostbare minuten verloren gegaan." Het actiecomité begrijpt dat het Thoolse gemeentebestuur er 'alles aan doet om opheldering te krijgen en verbeteringen aan te brengen' maar volgens Klein kan Tholen al leen de plaatselijke belangen behar tigen en heeft het actiecomité een veel breder doel voor ogen. „Wij bepleiten een structurele aanpak: 112 moet immers overal goed wer ken." Volgens Klein en Bolier moeten de telecommunicatiebedrijven er voor zorgen dat 112 altijd en overal be reikbaar is. Daar zou ook het mo biele netwerk op aangepast moeten worden. ZIE VERDER PAGINA 2 De begroting sluit met een tekort van 321.686 gulden. Lastenverho ging moet daarvan 275.000 gulden dekken. Burgemeester en wethou ders stellen voor de hondenbelas ting, lijkbezorgingsrechten, foren senbelasting en alle leges met tien procent te verhogen. De verhoging van de onroerende-zaakbelasting (ozb) zou dan tot 4,6% beperkt kunnen blijven. Maar dat neemt niet weg dat de ozb, dit jaar nog met 30% verlaagd in verband met de hertaxatie, het leeuwendeel van het tekort oplevert namelijk 145.000 gulden. Ook het liggeld van de handelshavens, de huren van sportaccommodaties, dorpshuizen en peuterspeelzalen en de zwemles- kaarten zouden 4,6% duurder moe ten worden. Door de post onvoor zien in de begroting te verlagen tot 235.000 gulden zou het gat dan pre cies gedicht zijn. Los van deze stij gingen staan de verhoging van de afvalstoffenheffing en het riool recht. Deze tarieven worden staps gewijs kostendekkend gemaakt. Door dit alles stijgen de woonlasten voor de Tholenaar met ongeveer 17%. Tholen is tot nu toe op dit ge bied zowat de goedkoopste Zeeuw se gemeente. Of het collegevoorstel door de ge meenteraad wordt geaccepteerd, is nog maar de vraag. In mei was een gemiddelde tariefsverhoging van 5% voor de meerderheid van de commissie financiën nog onbe spreekbaar. Alleen PvdA en CDA stemden ermee in. De VVD hamert al jaren op een verlaging van de post onvoorzien en krijgt nu gedeel telijk zijn zin. Het gemeentebestuur wil volgend jaar voor ruim 4,25 miljoen gulden aan werken uitvoeren. De jaarlijkse kapitaallasten hiervan worden op bijna 574.000 gulden geraamd. Aan automatisering wordt 460.000 gul den uitgegeven en aan het vervan gen van vervoermiddelen 381.000 gulden. Daarnaast vergt de aanpas sing van de Ten Ankerweg 750.000 gulden en wordt voor maatregelen die voortvloeien uit het verkeers plan voor Tholen-stad twee ton ge reserveerd. De restauratie van de monumentale stadspompen in Tho len en Sint-Maartensdijk slokt 290.000 gulden op, die van de Thoolse stadhuistoren 75 mille. Een grote post is ook de renovatie van het sportveld in Sint-Philipsland: 140.000 gulden. Grote plannen zijn er ook ten aan zien van enkele dorpshuizen. Voor Haestinge in Sint-Maartensdijk is een plan ingediend dat verandering van de zalen en verbetering van de keuken omvat. De kosten worden op 425.000 gul den geschat. Het dak van De Wim pel in Sint-Philipsland moet nodig onder handen worden genomen en ook zou de keuken aangepast moe ten worden. Het gemeentebestuur zou de aan passingen graag combineren met het onderbrengen van de biblotheek en het consultatiebureau van het kruiswerk in het dorpshuis. Aan vankelijk was ook de peuterspeel zaal in de plannen betrokken, maar daarvoor is nu het oog gevallen op vrije ruimte in basisschool De Luyster. Opknappen van De Wimpel zou vier ton vergen, het verplaatsen van peuterspeelzaal en bibliotheek nog eens 170.000 gulden. De Thoolse begroting voor volgend jaar laat bijna 69 miljoen gulden aan uitgaven zien. Het eigen ver mogen van de gemeente - bijna 34 miljoen - wordt met 4,6 vermin derd. In de Rewin zijn 20 gemeenten ver tegenwoordigd (van de Zeeuwse provinciegrens tot en met Breda) die voor dit gebied bedrijven wer ven en aan promotie doen. Op deze manier werden grote industriege bieden tot stand gebracht zoals Moerdijk, Hazeldonk, Dintelmond en Etten-Leur. Het gebied telt 660.000 inwoners en 30.000 bedrij ven. Dichter bij hui-s staan plannen op stapel voor een groot industrie terrein van 180 hectare in de Au- vergnepolder in de buurgemeente Bergen op Zoom. De nieuwe Berg se wethouder A. Linssen van eco nomische zaken heeft laten weten een voorstander te zijn van samen werking tussen Bergen, Tholen en Steenbergen voor de ontwikkeling van dit gebied aan de andere zijde van het Schelde-Rijnkanaal. Als Tholen een vinger in de pap krijgt bij de ontwikkeling van de industrie in deze polder, dan kan dat veel betekenen voor de werkge legenheid op Tholen, vindt Vers luys. Vooral ondernemers in de dienstverlening en toeleveringsbe drijven kunnen volgens Versluys een graantje meepikken van het nieuwe industriegebied. Al vindt hij het opmerkelijk dat er nu pas een toenadering uit het Bergse komt. „Wij hebben al eerder gekeken of er een samwenwerking mogelijk was met Rewin, maar Bergen op Zoom is daar nooit op ingegaan. Dat was ten tijde van wethouder Stuart. Nu klinkt er nogal een ander geluid." '1 Versluys licht toe dat Tholen bij Bergen op Zoom aan de bel heeft getrokken toen bekend werd dat er mogelijk in de Auvergnepolder (zware) industrie gevestigd zou worden. „Destijds kon de Bergse industrie niet in Noordland uitbrei den omdat het te dicht bij de woon wijk Bergse Plaat zou komen. Toen het plan voor de Auvergnepolder bekend werd, hebben wij gezegd dat hetzelfde geldt voor de Auverg nepolder ten opzichte van het stadje Tholen." Na overleg met de ge meente Tholen heeft volgens Vers luys Bergen op Zoom toegezegd het Thoolse college op de hoogte te zullen houden van de ontwikkelin gen op het toekomstige industrie terrein. Op de hoogte houden of participeren in een ontwikkelings maatschappij is echter een groot verschil. „Wij willen best in Re- win-verband praten. Kijken wat we samen zouden kunnen doen." Dat ook burgemeester G. van Wijk van Steenbergen positief staat tegen over een dergelijke samenwerking, ervaart Versluys als een steun in de rug. „Dat is reden om contact op te nemen en te kijken of de geluiden breed gedragen worden binnen Re win." De afspraak met Rewin is in middels op initiatief v^n Versluys gemaakt. Oud acquisitie-ambtenaar C. Nuy- ten van de gemeente Tholen maakte een aantal jaren geleden de ovqr- stap naar Rewin waar hij nu een team van vijf medewerkers leidt die zich bezighoudt met promotie en acquisitie. Behalve het werven van bedrijven, verstrekt Rewin ook ris- cicodragende leningen aan onder nemingen. Deze tak staat onder lei ding van Stavenissenaar J. Moer land. Een derde poot van Rewin zorgt ervoor dat de concurrentie kracht in de regio verstevigd wordt. Zo worden kleine bedrijven bege leidt door grote. Rewin wordt gefi nancierd door de deelnemende ge meenten en de kamer van koophan del en telt 10 personeelsleden. Nuyten bevestigt dat er sprake is van een toenadering tussen Bergen op Zoom en Tholen in Rewin-ver- band. „Het is geen eenrichtingsver keer meer. Er zal bekeken worden of Tholen en Rewin op één lijn zit ten. Het is nog te vroeg om iets te zeggen over de haalbaarheidskans. Het is de vraag of alle gemeenten, vertegenwoordigd in de raad van commissarissen het met de deelna me van Tholen eens is." Volgens Nuyten heeft de samen werking grote voordelen voor beide gebieden. „Een aantal klanten die wij niet kunnen bedienen in de ei gen regio zouden zich in Tholen kunnen vestigen. Dat geeft toch ook een uitstraling naar West-Bra- bant." Een nadeel zou volgens hem kunnen zijn dat er niet voldoende gekwalificeerd personeel op Tholen voorhanden is. Dat de plannen voor de Auvergne polder serieus zijn leidt volgens Nuyten geen twijfel. „Er is een schreeuwende behoefte aan indus trieterrein. De structuurschets is de finitief vastgesteld door de gemeen teraad. De Brabantse planologische commissie en de verantwoordelijke geduputeerde hebben er hun fiat aan gegeven." Tweelingen zijn er in twee soorten. De eeneiige tweelingen lijken spre kend op elkaar en zijn van hetzelfde geslacht. Twee-eiige tweelingen lij ken niet meer op elkaar dan wille keurige andere kinderen uit het ge zin. Freek en Hilde zijn - net als hun zusjes Miriam en Elline - twee- eiig. Ze werden in het ziekenhuis geboren, waar de andere kinderen 's avonds ook al een kijkje mochten nemen. Gelukkig konden moeder en baby's al na twee dagen weer naar huis. Voor de 5-jarige Harmen was het wel een extra aangename verrassing, want hij heeft er nu ten minste een broertje bij, naast zijn drie zussen. Vader Leo Verwijs en moeder Anita Verwijs-Verwijs zijn heel blij met hun nieuwe aanwin sten. „Al schiet het natuurlijk wel op als je een tweeling krijgt", zegt vader. Het zit niet echt in de familie om tweelingen te krijgen. „Mijn moeder heeft ook een tweeling ge had, maar die kinderen zijn overle den. En mijn zus in Yerseke kreeg vorig jaar een tweeling. Verder komt het bij mijn weten niet in de familie voor. Dus het is toch iets van mijn generatie zou je zeggen", vertelt mevr. Verwijs. Het gezin Verwijs wist al voor de bevalling dat er een tweeling geboren zou worden. Dus een verrassing was het niet, maar de familie is er niet min der gelukkig om. Er zijn wel enkele andere Thoolse gezinnen bekend waarin twee tweelingen voorkwa men. Maar dat is toch allemaal al vrij lang geleden. Dokter A.W.A. de Looze uit Oud-Vossemeer (de oudste huisarts van Tholen) vindt het dan ook best bijzonder. „Ik woon in het huis waar voor de oor log binnen een jaar twee tweelingen werden geboren. Dat was bij mijn collega Vermet die een groot gezin had", zegt De Looze. „In bepaalde families is er een verhoogde kans op tweelingen, 't Zit er in gebak ken. Normaal gesproken komt een tweeling op natuurlijke wijze één keer op de honderd bevallingen voor. In verband met hormoonbe handelingen zie je het echter vaker gebeuren." „Het komt inderdaad de laatste jaren wel vaker voor in de Westerse landen", zegt mevr. M.J.M. Bouvy uit Sint-Maartens dijk. In haar werk als consultatiebu reau-arts voor de stichting Ooster- schelde Thuiszorg ziet de Sint- Maartensdijkse ook ouders met meerlingen. „Een een-eiige twee ling is een toevalstreffer. Het komt over de hele wereld ook ongeveer evenveel voor. De erfelijke vorm uit zich meestal in twee-eiige tweelin gen. Het is natuurlijk bepaald niet alledaags dat er in één gezin meer dere tweelingen geboren worden. Maar ik kan er uit mijn gebied toch zo al twee opnoemen." Mevr. Bouvy wijst ook nog op een actieve organisatie: de Nederlandse vereni ging van ouders van meerlingen. Deze vereniging geeft informatie over allerlei zaken en problemen die zich bij meerlingen in een gezin voor kunnen doen. De telefoon nummers van deze vereniging zijn 078-6155781 (door de week na acht uur 's avonds) en 036-5318054. Het gezin Verwijs op de bank. Van links naar rechts: Mevr. Verwijs met Arinda, Miriam met Hilde, Elline met Freek en vader Verwijs met Harmen. 1 4?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1