VS Verkeersplan Tholen voorziet niet in extra parkeerruimte Centrale 112 niet fout in Stavenisse Bacterie in water strandje Gorishoek Steenbergenaar dood na botsing tegen een boom op Vierde Dijk Politie Tholen deelt meterkastkaart uit AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT 0164-249207 Politie legt beslag op 2 waterscooters Voetgangers en fietsers krijgen voorrang in winkelgebied Donderdag 21 augustus 1997 53e jaargang no. 39 ,cvyNSE BIBUOfo De Boe blijft blijft vragen om verkiezingen Het gebruik van de parkeerruimte in het stadje Tholen is onevenwichtig, maar uitbreiding van het aantal plaatsen is niet nodig. Dat staat in het concept-verkeerscirculatie plan, waarover volgende maand een hoorzitting wordt gehouden. De Thoolse middenstand heeft in het verle den juist herhaaldelijk gepleit voor extra parkeerruimte. W. Jongsma: Melding was niet compleet Bij het ongeval op de kruising van de Kerkweg met de Scheldseweg te Stavenisse waarbij vrijdag 8 augustus twee automobilisten gewond raakten, is niets misgegaan in de meldkamers. Dat zegt W. Jongsma van de 112- centrale in Tilburg. De ambulance arriveerde toen pas een half uur nadat het ongeval gebeurd was. Door een storing in de opname-apparatuur van de 112-centrale, kon pas onlangs de band afgeluisterd worden. LAATSTE VERSNELLING AMSTERDAMSE BEURS!! Communicatie Centrale ontsluiting Provincie geeft advies om niet te zwemmen Het water bij het strandje aan Gorishoek is niet geschikt om in te zwemmen. Dat concludeert de provincie na een onderzoek naar de waterkwaliteit. Op diverse plaatsen in Zeeland zijn monsters genomen. Bij Gorishoek en Hoek van Ouwerkerk-Zuidbout op Schouwen-Duiveland ble ken echter veel te hoge concentraties bacteriën in het water te zitten. Badgasten wordt dan ook afgeraden om hier te gaan zwemmen. Incident Deze week Dinsdagnacht kwam bij een eenzijdig ongeval op de Vierde Dijk tussen Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk de 38-jarige A.M.L.J. Verpaalen uit Steenbergen om het leven. De politie onderzoekt de oorzaak van het ongeval. De politie vermoedt dat de man op slag dood was, na de frontale botsing met een boom langs de weg. De brand weer van Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland haalde het stoffelijk overschot uit de totaal vernielde personen wagen. Het is het derde dodelijke slachtoffer bij een ver keersongeval op Tholen in ruim een halfjaar. Zoeken naar familieleden duurt soms uren De politie en andere hulpverleningsinstanties in de ge meente Tholen moeten bij ongevallen in huis soms veel te lang zoeken naar adressen van familieleden. Daarom gaat de politie van Tholen de komende week huis-aan- huis een zogenaamde 'meterkastkaart' verspreiden. Een initiatief van de politie Gooi- en Vechtstreek die na on derzoek tot de conclusie kwam dat agenten bij een brand of ongeval gemiddeld twintig minuten bezig wa ren met het opsporen van familie of vrienden. Gecompliceerd Eenvoudig i v} v i ■^gDgLBVJE1^ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Poortvlietenaar J.A. de Boe geeft zijn strijd tegen de totstandkoming van het overgangsbestuur van fusie waterschap Zeeuwse Eilanden niet op. De Boe vindt dat er nieuwe ver kiezingen gehouden hadden moeten worden en vecht daarom het door de provincie vastgestelde reglement aan. De Raad van State en de Middel burgse rechtbank gaven hem eerder ongelijk. Tegen laatstgenoemde uit spraak heeft de Poortvlietenaar nu hoger beroep aangetekend bij de Raad van State. Hij vraagt het eer dere vonnis te vernietigen, de wei gering van provinciale staten om hem in zijn bezwaar te horen in strijd met de wet te verklaren en zo spoedig mogelijk verkiezingen uit te schrijven. In maart volgend jaar vinden sowieso verkiezingen plaats voor het waterschap - tegelijk met die voor de gemeenteraad - waarbij een definitief bestuur tot stand komt. In feite stelt De Boe het rechtska- rakter aan de orde van een water schapsreglement, schrijven gedepu teerde staten in een reactie aan de Raad van State. Zij houden eraan vast, dat tegen het statenbesluit om geen verkiezingen te houden be roep niet mogelijk is. Het is niet be kend wanneer de Raad van State de zaak behandelt. De politie te water heeft zondag in Tholen twee waterscooters in be slag genomen. De aandacht van de agenten werd getrokken door het feit dat de waterscooters op het Zoommeer in het gebied voeren dat gereserveerd is voor waterskiërs. Er is daar een scheiding aangebracht tussen de gebieden voor water scooters en voor speedboten en wa terskiërs. Toen de agenten de overtreders in de gaten kregen, gingen deze er met volle snelheid vandoor richting Tholen. In de haven van Tholen werden de overtreders aangespro ken op hun gedrag. Daarbij bleek dat ze ook nog eens geen vaarbewijs hadden en dat de waterscooters niet geregistreerd waren. Daarop werden de vaartuigen in be slag genomen. Na betaling van 750 gulden boete per persoon konden de spelevaarders hun waterscooters weer meenemen. In de Eendrachtsweg bij supermarkt C1000 en Foto Tholen staan de parkeervakken vol en is het niet eenvoudig een plekje voor de auto te vinden. Waar de middenstand de auto meer ruimte wil geven, wordt in het plan rekening gehouden met het rijksbe leid om het autogebruik terug te dringen en ruimte te geven aan an dere weggebruikers (voetgangers, fietsers, openbaar vervoer). Wél moet er een betere verwijzing ko men naar de parkeerterreinen. En moeten de looproutes van die ter reinen naar het winkelgebied ver sterkt worden. „We hebben geconstateerd dat er als eerste een vrouw heeft gebeld naar 112. Ze meldde een ongeluk op de Kerkweg in Stavenisse. Toen de centraliste vroeg of er gewonden waren zei ze: Daar weet ik niets van", vertelt Jongsma. „De vrouw is namelijk door een automobilist die het ongeval heeft gezien, ge vraagd om het alarmnummer te bel len. Daarbij is blijkbaar niet tegen haar gezegd dat er gewonden wa ren. Het gevolg was dat de centra liste de vrouw doorverbond met de politie. Want er wordt alleen een ambulance ingeschakeld als er op z'n minst een vermoeden is van ge wonden. De vrouw heeft op zich een goede melding gemaakt. Ze heeft zich niet overgegeven aan 'vermoedelijk of misschien', maar ze heeft gewoon gemeld wat ze wist. Maar omdat er wél gewonden bleken te zijn, belde twintig minu- Bel voor onze strategie of voor een vrijblijvende afspraak onze advieslijn (24 uur per dag, 6 dagen per week): SCHOT FINANCIAL SERVICES Investment Products Advies en beheer van uw effectenportefeuille met behoud van uw bankrelatie Advertentie I.M. ten later een tweede vrouw op die vroeg waar de ambulance toch bleef. Zij dacht blijkbaar dat die wél was ingeseind. Die vrouw is doorverbonden met de ambulance post in Roosendaal en toen is de zaak wel aan het rollen gebracht." Volgens Jongsma is er in dit geval sprake van een communicatiestoor nis tussen degene die het ongeval had gezien en de vrouw die de mel ding heeft gedaan. „Het is heel be langrijk om zo volledig mogelijk te melden. En wat net zo belangrijk is: Blijf aan de lijn! 112 is namelijk maar een verdeelstation waar be paald wordt of er politie, brandweer of ambulance nodig is. En de mel der wordt vervolgens doorgescha keld naar de betreffende meldkamer waar wat meer specifieke vragen gesteld worden", zegt Jongsma. „Dat is gedaan omdat bijvoorbeeld de ambulancedienst specifieke vra gen stelt over de toestand van de gewonden. Dat is belangrijk voor onder meer het vervoer en naar welk ziekenhuis de gewonden wor den gebracht. En ook of er bijvoor beeld een traumahelicopter moet worden ingezet." Jongsma drukt daarom degenen die een ongeval, brand of misdrijf mel den op het hart om duidelijk te zijn en niet op te hangen. „In dit geval is er niets misgegaan bij de centra les. Maar of het nu iets technisch is of dat er op een andere manier iets fout gaat, ik houd er toch een ver velend gevoel aan over. Het sys teem van 112 is er namelijk voor om goed te functioneren", zegt Jongsma. De parkeerproblematiek concen treert zich volgens de makers van het plan in de Eendrachtsweg en omgeving. Men wil het parkeren zoveel moge lijk aan de rand van het centrum concentreren en in het winkelge bied de prioriteit leggen bij voet gangers, fietsers en verkeer voor la den en lossen. In woonstraten moeten parkeermo- gelijkheden voor de bewoners in tact blijven, mits ze strijdig zijn met het fietsverkeer. Uitgangspunt is dat bewoners op maximaal 100 tot 150 meter van hun huis een parkeerplaats hebben, voor bezoekers mag dat 200 tot 250 meter zijn. Het eerste verkeerscirculatieplan voor Tholen dateert van 15 jaar ge leden. Een duidelijker verkeers- structuur, de doorstroming van het verkeer bevorderen en de parkeer- mogelijkheden verbeteren waren toen de doelen. In verband met de ontwikkeling van nieuwe woonwijken, de toe komstige functie van de Ten Anker- weg-Grindweg en het landelijke be leid voor een duurzaam veilig ver- keers- en vervoerssysteem was een nieuw plan voor Tholen wenselijk. Uitgaande van het bestaande we gennet moet dat de verkeersleef- baarheid en de bereikbaarheid als doelen hebben. Het plan zoals door de Grontmij - begeleid door een werkgroep waar in de gemeente, politie, Veilig Ver keer, ondernemersvereniging en be woners van omgeving Oudelands- estraat en omgeving Doelweg ver tegenwoordigd zijn - is opgesteld, voorziet erin dat de Grindweg-Ten Ankerweg de centrale ontsluitings- weg wordt van het stadje, terwijl de Wattstraat als ontsluiting van het bedrijventerrein fungeert. De oude stadskern kent nu nog meerdere ontsluitingsroutes, maar hfct is de bedoeling dat uitsluitend Molenvlietsestraat en Kaaij/Wal als zodanig gaan functioneren. ZIE VERDER PAGINA 3 Woensdag en donderdag werd het water bij de plaatsen in Zeeland waar veel gezwommen wordt, be monsterd. Overal voldeed dat aan de norm, behalve bij Gorishoek en Hoek van Ouwerkerk-Zuidbout. Daar werden de maximale waarden voor zogenaamde thermotolerante bacteriën overschreden. Deze bac teriën worden actief als de tempera tuur van het water boven de twintig graden komt. Op zich zijn deze mi cro-organismen ongevaarlijk, maar ze kunnen een voedingsbodem zijn voor andere bacteriën die wel dege lijk gevaarlijk zijn en die onder meer maag- en darmstoornissen op kunnen leveren. Op z'n hoogst mogen er 2000 bac teriën in een monster worden aan getroffen. Dat waren er bij Goris hoek maar liefst 6000 en bij Ou- werkerk 3200. De provincie be schouwt Ouwerkerk als een inci dent, maar noemt Gorishoek ernsti ger. Overigens is er bij Gorishoek nog nooit eerder een overschrijding van de normen geconstateerd. De oorzaak ligt volgens de provincie in het feit dat het water in het zwem bassin niet regelmatig ververst is. Bij Gorishoek is namelijk een stuk je water afgedamd. Bij vloed stroomt het water over de dam en bij afgaand tij blijft er voor de re creanten genoeg water achter om in te zwemmen. In de dam zit een sluike en in de zomer moet de gemeente dat elke dag open zetten om het water hele maal uit het bassin te laten lopen. Zo wordt er voorkomen dat de kwa liteit te slecht wordt. Want de vloed kan blijkbaar het bassin niet hele maal zuiveren. De provincie waar schuwde maandag de gemeente en de campings rond Gorishoek. Er werd een advies gegeven om niet te gaan zwemmen in het bassin. De campinghouders hebben hun gasten hierover ingelicht. Chef openbare werken W.A. Blaas van de gemeente raakt niet in pa niek over de metingen van de pro vincie. „Er is daar nog nooit iets bijzonders aan de hand geweest. De bedieningssluis in de dam is één of hooguit twee keer niet opengezet. Dat waren blijkbaar net de dagen van de bemonstering. Wij beschou wen het als toeval. We hebben meteen het water weg laten lopen en de Oosterschelde is er overheen gegaan, dus ik kan me niet voorstellen dat er nu nog iets mis zou zijn. Dan zou de hele Oos terschelde teveel bacteriën moeten bevatten", zegt Blaas. Dinsdag heeft het laboratorium Omegam uit Amsterdam opniew watermonsters genomen. De resultaten hiervan zouden vandaag, donderdag, be kend worden. Als er dan nog teveel bacteriën in het water zitten, kan de commissaris van de koningin be sluiten om een zwemverbod in te stellen. Blaas rekent daar echter niet op: „Ik denk dat de problemen nu wel opgelost zijn, dus een zwemverbod zal er wel niet ko- Als je niet sterk bent, moet je het gereedschap laten werken, zegt automonteur Mariska van Vossen Schoenen uit en sloffen aan in werkplaats Vossemeerse zeilmaker Mensen trotseren hitte op zomermarkt in Poortvliet Eigenaren vinden fiets niet terug bij kijkuur op politiebureau R. Linden uit Poortvliet veertig jaar in dienst van Bruynzeel keukens en kasten Laatste huis in Sint-Annalandse Klippelstraat gesloopt voor recreatiewoningen Politie onderschept illega le containertransporten op Schelde-Rijnkanaal Noad '67 moet op eigen terrein de Tholencup aan WHS laten EEN SCHOON LICHAAM OMHULT BU LANGE NA NIET ALTIJD EEN GOED HART Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De Steenbergenaar kwam uit de richting van Sint-Annaland en reed in de richting van Sint-Maartens dijk. Ongeveer honderd meter voor de afrit naar de Meliasweg raakte de bestuurder door onbekende oor zaak van de weg en reed via de berm tegen de grote en enige boom op dat stuk van de dijk, vlak voor het begin van de bocht naar links. Hoe laat precies het ongeval zich voordeed is niet bekend. Omstreeks kwart over elf werd de auto ontdekt door William Smits en Marco Dorst uit Stavenisse die met hun auto op weg waren van Sint-Annaland naar Sint-Maartensdijk. Bij het passeren zag Smits in een oogwenk de don kere Audi 60 tegen de boom staan. Het stel keerde terug en bescheen met groot licht de wagen. „De lam pen brandden niet en we zagen ook geen rook of zo. Je zag de auto slecht liggen. We hebben geroepen maar kregen geen reactie van de be stuurder. We hebben ook nog aan de andere kant van de auto gekeken of daar nog iemand lag. Dat was niet zo. Toen zijn we naar het huis van Jaap Groenewege gegaan om 112 te bellen en hebben gewacht tot de ambulance en de brandweer er waren." De ambulance en de brand weer uit Sint-Annaland waren snel ter plaatse, gevolgd door de hulp verleningswagen uit Sint-Maartens dijk die ingezet wordt wanneer er iemand bekneld zit. Ook de politie van Tholen was met drie brigadiers aanwezig. De dienstdoende arts D.J.J. Panis uit Sint-Maartensdijk stelde vast dat de bestuurder was overleden waarna de ambulance te rugkeerde naar de smalstad. De politie zette de weg af. Het ver keer werd door de brandweer tot ongeveer twee uur omgeleid via de Meliasweg en de Lange Kruisweg en Muiterijweg. Omdat het het per soneel van het bureau technische ondersteuning (BTO) uit Middel burg moet komen duurde het gerui me tijd voordat de brandweer het stoffelijk overschot uit de wagen kon halen. Nadat het BTO het eer ste onderzoek had afgerond trok de brandweer de wagen van de boom af de weg op. Daar werd eerst de achterdeur uit de wagen verwijderd en toen het voorportier naar buiten gebogen. Op die manier kon de stijl doorgeknipt worden en de zitting van de achterbank en de rugleuning van de bestuurder weggehaald wor den. „Het was een gecompliceerde beknelling," licht J. Priem van de blusgroep uit Sint-Maartensdijk toe nadat om twintig over een het slachtoffer is overgedragen aan de begrafeninsonderneming Verstraten uit Tholen. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen sleepte de volko men vernielde auto weg. „Soms duurt het heel lang voordat we een adres of telefoonnummer van familie gevonden hebben", zegt hoofdagent C. Schaart van de Thoolse politie. „Vooral bij alleen staanden of als alle inwonenden van een huis gewond zijn. En niet altijd zijn er buren aanwezig om in lichtingen te geven. We hebben het wel eens aan de hand gehad dat we twee uren nodig hadden om een adres te vinden. Dat is - zeker in een noodsituatie - niet goed en daarom hebben we dit ini tiatief van de politie Gooi- en Vechtstreek overgenomen." Schaart legt uit dat de meterkast kaart een belangrijk hulpmiddel is voor de hulpinstanties. Als iemand een ongeval krijgt, of er breekt brand uit, is het zaak dat zo snel mogelijk familie of kennissen inge licht worden. Bij ziekenhuisopname heeft de po litie - als er geen andere bewoners achterblijven - bijvoorbeeld ook de taak om de huisdieren te verzorgen of door anderen te laten verzorgen. De meterkastkaart moet dan ook een einde maken aan het zoeken. De kaart, met daarop het logo van de politie en het alarmnummer 112, is eenvoudig van opzet. Men kan er naam, adres en telefoonnummer van twee familieleden en één ken nis op noteren. Daarnaast is er ruimte voor naam en telefoonnummer van de huisarts. Het is de bedoeling dat de kaart - zoals de naam al aangeeft - bij voorkeur in de meterkast wordt op gehangen. Zo kunnen hulpverleners hem snel vinden. Volgens de politie is de kaart van belang bij onder andere inbraak, gezondheidsproblemen bij ouderen, overlijden van een bewo ner in huis, brand, wateroverlast en vakantie (ook korte tijd). De kaart kan in principe de politie, brandweer, ambulance, huisarts en wijkverpleging van dienst zijn. Voor eventuele vragen over de me terkastkaart kan men terecht bij C. Schaart van de politie Tholen tel. 0166-601700. „We hopen dat ieder een hem invult en ophangt", zegt de hoofdagent. „Dat zou ons werk een stuk gemakkelijker maken." Dit bleef over van de personenauto na de botsing tegen de boom. De brandweerwagen uit Sint-Maartensdijk trok de auto eerst de weg op om het stoffelijk overschot uit het wrak te kunnen halen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1