Terrassen overvol, maar te heet voor marmotten en bijen Lievensberg met hakken over sloot Zoek tegenhanger voor Van Groningen St. Maartensdijkse zwaar gewond bij verkeersongeval in Poortvliet Bouw windmolens in St.Philipsland ligt stil St. Annalandse braderie ys ochtends en ys avonds druk Donderdag 14 augustus 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De tropische hitte zette zaterdag zijn stempel op de St. Annalandse braderie, 's Morgens was het heel druk, maar 's middags trok de waterkant, 's Avonds kwam er weer veel volk op straat en de terrassen bleven tot 's nachts toe vol. De horecabedrijven beleefden daardoor een uitzonderlijk goede braderie, maar bij andere onder nemers leed de verkoop onder de hoge temperaturen. „Maar aan het weer kun je nu eenmaal niet tornen", zei mevr. L.P. Scherpenisse-Slootmaaker, die in de stand van de plattelandsvrouwen poffertjes verkocht. „Je kunt deze warmte echter beter hebben dan regen, want dat is een ramp voor een braderie." Glimmende bruine bonen Concerten meer dan 300 luisteraars Drop moest ijs zijn Van Aartsen Clubs op supporters aangewezen Meer patiënten Geitjes en varkens Braderiemoe Dorp apart Veranderingen Prijsvragen D66 wil varkensboeren van repliek dienen: Burgemeester Van der Munnik vindt dat de gemeente best is opgewassen tegen de Brabantse varkensboeren en hun jurist mr. J. van Groningen. „We hebben voor de planologie een eigen jurist en huren voor het technische en milieu-aspect de milieudienst van het streekgewest westelijk Noord-Brabant in", zei de burgemeester on langs in de commissie ruimtelijke ordening. Zeeuwse Milieufederatie wint het van gemeente Het bedrijf E-Connection uit Delft moet stoppen met de bouw van vier windmolens langs de Del Campoweg in Sint-Philipsland. De arrondissementsrechter te Middel burg besliste dat woensdag in een rechtszaak die aan hangig was gemaakt door de Zeeuwse Milieufederatie. In afwachting van een definitieve uitspraak over de rechtmatigheid van de bouwactiviteiten van E-Connec- tion, moest de bouw worden stilgelegd. Inzicht Maar de warmte eiste zijn tol. De kaas smolt in de stand aan de Ring, zodat die ondernemer 's middags vertrok. De marmotten mochten in de stand van de kinderboerderij/ heemtuin ook naar huis. „Je krijgt toch vijf gulden, als de marmotten maar niet moeten lopen, zo kregen we van de mensen te horen", ver telt mevr. C. van Dalen-Doeleman. Ook voor de bijen was het te warm. „Bij 25 graden stoppen de insec ten", zei standhouder J. van Pope- ring. Voor de verkoper van leren jassen viel er niets te verdienen met dit weer. Hij pakte in de loop van de middag zijn biezen. Streekmuseum de Meestoof trof de afgelopen maanden uitstekend mu- seumweer, maar zaterdag gooide de hittegolf roet in het eten. „We zaten dit seizoen al 400 mensen boven het aantal bezoekers van vorig jaar, maar deze warmte had vandaag na tuurlijk wel invloed", vertelt be stuurslid W. Nelisse. „Het heeft de hele dag met bijna 400 mensen rus tig gedruppeld en dan word je toch nog nat." Een aantal dames zitten op een bankje voor de Meestoof onder de bomen. „Je hebt hier de meeste schaduw van het dorp", zeggen ze opgewekt. De verkoop van boeken a twee kwartjes heeft 100 gulden in het laadje gebracht. De plantjes die over waren van de stand van de plattelandsvrouwen in St. Maartensdijk bleken ook hier niet in trek. Daarentegen weer wel de handvaardigheid. Aan de achterkant van het museum trok voorzitter Th. Westerveld nog rustig aan zijn pijp, terwijl hij in de schaduw napraatte met enkele steunpilaren. L. Breure leidde nog een bezoeker rond langs de land bouwwerktuigen en liet de motor draaien van één van de old timer tractoren. En L. Hage demonstreer de de 75 jaar oude bonenpoetsma- chine nog eens, die in bruikleen was van graanhandel gebr. Dijke uit Scherpenisse. De glimmende brui ne bonen werden verkocht en er was nog een prijsvraag om de naam te raden van een oud werktuig: de bonenplanter of -zaaier. Niet voor Ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom heeft 1996 met een (voor dit hospitaal) minieme winst afgesloten. Men hield op de begroting slechts een kleine 150 mille over. De financiën bij het ziekenhuis staan onder grote druk door ondermeer de invoe ring van de 36-urige werkweek. Voor het structurele tekort dat dreigt, is nog geen oplossing in zicht. Lievensberg kreeg vorig jaar een klap van 565.000 gulden te verwer ken in verband met productie-af spraken en de cao-maatregelen Flakkeeënaar Van Groningen advi seert al een aantal jaren praktische alle oost-Brabantse varkenshouders die elders in het land mogelijkhe den zoeken voor het vestigen van grootschalige mesterijen. In deze krant zei hij onlangs, het idee te hebben dat provincie en gemeenten zich niet goed in de materie verdie pen. Verder zou in Tholen goed merkbaar zijn, dat de deskundig heid is toegenomen sinds de west- Brabantse milieudienst is ingescha keld bij het afhandelen van de aan vragen en de procedures. D66-raadslid J. van Donker had uit het interview met Van Groningen geconcludeerd dat de jurist zich su perieur lijkt te voelen aan de ver schillende overheden. „Dat steekt me enorm. Kunnen wij voor een te genhanger zorgen en hem voortaan steeds een stapje voor zijn in plaats van erachteraan te lopen", zei Van den Donker, die bijval kreeg van mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD). Hun PvdA-collega M.A.J. van der Linde was een heel andere mening toegedaan: „De gemeente raad moet Van Groningen geen mu nitie geven door het nemen van foute beslissingen. Ik meen dat we voldoende juridische kennis in huis hebben." Uit de gemaakte opmerkingen con cludeerde Van der Munnik dat de zaadjes die de jurist in de pers zaait, ook ontkiemen. „Van Gronin- gens gedrag is niet anders dan de handelwijze van elke jurist." Hij wees er de commissie op. dat de af loop van de verschillende procedu res waarin de gemeente met de var- kensboeren is verwikkeld, nog he lemaal niet bekend is. Verder zei hij dat particulieren in hun handelen meestal voor de overheid uitlopen. „Van onze kant is het vaak een re ageren op." iedereen was dat even duidelijk, want er waren ook suggesties dat het apparaat een kleiduivenschieter was. De boerenwagen was beter herkenbaar en die werd van alle kanten bewonderd. Minder in trek waren de huifkartochten. Of de ver trekplaats bij de Meestoof was niet goed of het weer speelde een hoof drol, in elk geval deed het echtpaar Frigge uit Oud-Vossemeer maar een paar ritjes. „De kinderen zijn blijkbaar gaan zwemmen", ver moedde museum-medewerker H. Boer. Alles bij elkaar viel het hem echter nog mee omdat er in verband met de nieuwbouw van de tweede schuur minder ruimte voor activi teiten was dan anders. „In het voor jaar van 1998 pakken we bij het 25- jarig bestaan van de Meestoof flink uit", voorspelde Boer. Wie niet kon vergelijken met eerde re braderies, die bleek heel tevre den. Zo deed de evangelisatiecom missie van de Hervormde Gemeen te voor het eerst mee aan de brade rie en die primeur slaagde boven verwachting. Naar de concerten van het Thoolse ensemble Ars Musica o.l.v. Paul Heijboer, organiste Ma- riëlle Wessels en trompettiste Mo nique de Rooij kwamen ruim 300 mensen luisteren. Ze kregen alle maal gratis koffie of frisdrank. „We zagen veel mensen van het eilanden en in- en uitlopende campinggas- ten", vertelde pastoraal medewer kers J. Prins. In de stand werden boeken, kaarten en c.d.'s verkocht en ook de gesprekken met verschil lende mensen vond Prins waarde vol. Joke Quist deed eveneens voor het eerst mee aan de bradêrie. Zij had een stand met voornamelijk twee dehands- en zelf gemaakte kleding. Aan bezoekers ontbrak het haar niet. „Maar mensen van elders heb ben meer belangstelling voor rom meltjes dan eilandbewoners." De bakkers hadden last van het weer. „Het was minder dan andere kostten 200.000 gulden. De perso nele kosten vielen 81.000 gulden hoger uit, maar dat werd bijna weer goedgemaakt doordat er 75 mille minder aan voedings- en waskosten was uitgegeven. De zogenaamde patiëntgebonden kosten vielen 262.000 gulden hoger uit doordat er voor 115.000 gulden meer pacema kers werden uitgegeven en voor 99.000 gulden aan 'overige kunst en hulpmiddelen'. Omdat er ook De intensieve veehouderij zal als eerste aangepakt worden bij de al gehele herziening van het bestem mingsplan buitengebied. „We pro beren binnen twee jaar een regeling te treffen", aldus Van der Munnik in de commissie. In dit verband hoopt hij op een snelle uitspraak van de Tweede Kamer over de plan nen van landbouwminister Van Aartsen om de varkenssector te her structureren. Zolang het standpunt van de volksvertegenwoordiging niet bekend is, kan de gemeente weinig met de brief van de minister doen. „Ten aanzien van het ruimte lijk beleid zegt die brief ook niet zoveel", meende Van der Linde. Inmiddels stagneren de bouwaan- vragen, maar voor 18 tot 25 loopt de procedure. Uiterlijk eind juli 1999 moet er dui delijkheid zijn over de regels in het nieuwe bestemmingsplan. Lukt dat niet, dan zullen de aanvragen op grond van het huidige bestem mingsplan gehonoreerd moeten worden. Dit legde Van der Munnik onder meer uit naar aanleiding van vragen van A. Pot, die van het spreekrecht gebruik maakte. De ge deeltelijke herziening van het be stemmingsplan is op de hoofdpun ten door de provincie afgekeurd. Tegen die herziening zijn bij de Raad van State een nog onbekend aantal beroepen ingesteld. Bij de volledige herziening laat de ge meente zich adviseren door een zo genaamde klankbordgroep. Daarin heeft de landbouw een belangrijke inbreng met vier vertegenwoordi gers en één namens de landinrich tingscommissies. Ook de natuur- vereniging en Heemschut maken er deel van uit. Op 18 september komt de groep voor het eerst bij elkaar. jaren", aldus bakker W. Slager, die om zeven uur nog heel wat lekkers in de aanbieding had, maar het ter ras had redelijk gelopen. Ook zijn collega E. van der Maas zat nog met een overschot aan oliebollen. Het was weer voor ventilatoren en die liepen prima bij de fa. Potter. „Vooral de ochtendverkoop is heel goed geweest." Dezelfde geluiden vielen bij de fa. Pleune te horen. „Buitengewoon" zei mevr. Pleune over de ochtenduren. De middag was stil, maar 's avonds was er weer veel animo voor de klimwand van de spijkerbroekenfabrikant Wrangier. De twee drogisten hadden traditio neel drop in de aanbieding, maar gezien het weer had dat eigenlijk ijs meer gestookt werd, stegen de kos ten voor de gebouwen met 136.000 gulden. Al met al geen rooskleurig plaatje. Dit jaar wordt het nog moeilijker omdat in oktober de 36- urige werkweek definitief wordt in gevoerd. Daardoor ontstaat er in 1998 en de jaren erna zelfs een structureel te kort van een miljoen. Daarvoor is nog geen oplossing en volgens de ziekenhuisleiding ziet het er niet Bij een verkeersongeval op de Stoofstraat in Poortvliet is dins dagmiddag een vrouw uit Sint- Maartensdijk zwaar gewond ge raakt. Een personenauto, be stuurd door een 22-jarige man uit Scherpenisse, reed vanaf het parkeerterrein bij café Tolrust de Stoofstraat op. Daarbij merkte hij te laat dat er een brommer naderde over het fietspad uit de richting van Tho len. De automobilist remde nog wel krachtig, maar het was te moeten zijn. Rekening houdend met het weer waren ze niet ontevre den. „Wat minder dan vorig jaar, maar het was toch weer gezellig", aldus Maja Westdorp. „Gezien de verwachtingen viel het nog mee", zei Petra Goedegebuure. De meeste standhouders vonden dat ze niet mochten mopperen gezien de hitte. Tafeltennisvereniging Smash was minder optimistisch, want de bra derie is het enige middel om extra geld in de kas te krijgen. „En als vereniging moeten we het van ons eigen publiek hebben dat Smash wil steunen. De toeristen lopen naar uit dat die snel gevonden wordt. Uit het jaarverslag blijkt verder dat er 639 full-time banen waren bij Lievensberg. Er zijn officieel 678,3 formatieplaatsen. In beide gevallen is dat meer dan het jaar ervoor. In 1996 werden echter minder extra mensen ingezet (30,8 tegenover laat. De bromfiets, bestuurd door een man uit Poortvliet, botste aan de rechtervoorzijde op de auto. De bromfietser kwam er met en kele schaafwonden vanaf. Maar de vrouw uit Sint-Maartensdijk, die achterop de brommer zat, werd met zware verwondingen aan knie en hoofd per ambulance afgevoerd naar ziekenhuis Lie vensberg. Gemeentewerkman G. de Moed uit Stavenisse passeerde net toen het ongeluk gebeurd was. „Ik heb voorbij", zegt Christian van 't Hof. De tafeltennisclub had vier attrac ties: een fotoraadwedstrijd, prik bord, tafeltennisspel en muntwer- pen in een aqarium. De A-jeugd van WHS presenteerde met veel enthousiasme elke voor bijganger het 21-spel. „De op brengst is voor onze voetbalreis, waarvoor we ook nog oliebollen verkopen en aan de clubactie mee doen", vertelde Jeroen Fase. Zaalvoetbalclub Stalland verkocht fanatiek krasloten en reageerde soms gepikeerd wanneer passanten daaraan niet wilden meedoen. „We hebben wel een sponsor, maar we moeten onze huur van de sporthal Meulvliet in Tholen, 1050 gulden, vandaag bij elkaar zien te krijgen", 30,95 in 1995). Daarbij verrichten ook nog eens 120 vrijwilligers werkzaamheden voor de patiënten. In '96 werden er in totaal 9791 pa tiënten opgenomen en 9823 ontsla gen. Dat zijn er meer dan 200 meer dan in 1995. Van de opgenomen pa tiënten kwamen er 1961 voor chi rurgie, 1705 voor gynaecologie en 1128 voor cardiologie. Er overle den er 312 en dat waren er 59 min der dan in 1995. Een nipte meer- EHBO, dus ik ben gestopt en heb een snelverband aangelegd", ver telde de Stavenissenaar, terwijl hij nog met het bloed aan zijn handen stond. „Ik stop altijd als ik zoiets zie. Zijn er al mensen met EHBO be zig, dan ga ik door, maar anders moet ik helpen. Stel je voor dat ik door zou rijden en thuis kom en dan blijkt het iets ernstigs ge weest te zijn. Dan zou ik me wel voor mijn hoofd kunnen slaan." Met een kunststof kraag om en zei Vincent de Jonge. Het platform leefbaarheid platte land Tholen verkocht 125 certifica ten van 10 en 25 gulden voor het stichten van een kinderboerderij en heemtuin bij camping de Muije te St. Maartensdijk. Op de braderie in de smalstad waren dat er een week eerder bij de officiële presentatie maar 80. „En er boden zich ook nog vrijwilligers aan", aldus mevr. C. van Dalen-Doeleman. Het plat form weet nog niet zeker of er op de braderie in Tholen een stand zal zijn. „Twee dagen is nogal veel om te staan", aldus mevr. Dalen. De kinderboerderij werd op tekeningen derheid van de patiënten bestaat uit vrouwen (53,2 procent). De patiën ten werden bij elkaar 96.185 dagen verpleegd. Gemiddeld is de opna meduur 9,8 dagen, een getal dat al jaren aan het dalen is. De dagver- pleging werd door 4466 mensen bezocht (200 meer dan in '95) en 147.816 mensen kwamen naar de polikliniek (een stijging van 630). Hoewel de helft van de patiënten tussen de 15 en 65 jaar oud is, vormt toch ook de groep vanaf 65 jaar met 33,5 procent een grote groep. De jeugd tot 15 jaar besloeg 16,5 procent van het totaal. verbanden om de wonden, werd de Sint-Maartensdijkse afge voerd. De politie ondervroeg intussen enkele omstanders die het onge val hadden zien gebeuren. De be schadigde auto werd terug het parkeerterrein opgeduwd en de totaal vernielde brommer werd eveneens van het fietspad verwij derd. De beide voertuigen worden na der onderzocht op technische ge breken. getoond en geitjes en konijnen vormden alvast een voorproefje. De werkgroepen van de kinderboerde rij en de heemtuin hebben inmid dels de koppen bij elkaar gestoken omdat het praktisch beter bleek om samen te werken. „Het moet één geheel zijn", zei mevr. Van Dalen. Om de nieuwe voorzieningen voor rolstoelgebruikers toegankelijk te maken, komen er geplaveide voet paden. Het comité Varkens Nee was ook ingenomen met de belangstelling. „Duidelijk is, dat de varkens niet met plezier ontvangen worden want 98% van de bezoekers reageerde heel positief op onze actie", vertel de Maja Bungener. „De stickers van een kwartje zijn goed verkocht, maar men gaf er grif een gulden, een rijksdaalder of zelfs vijf gulden voor om ons te steunen. Er boden zich ook mensen aan die bereid zijn om te helpen." Behalve de stickers gingen ook negen T-shirts van de hand. Het comité ontving totaal 350 gulden. Enkele standhouders van elders zijn al een uur eerder aan het inpakken. „Je moet niet vergeten dat we om half zeven zijn vertrokken en hier een hele dag hebben zitten puffen in plaats van te werken", zei één van hen. „En ik dacht eerst, het wordt niks, maar 't is me nog mee gevallen." H.C. van Putte van handelsonder neming GAT houdt echter tot het laatst toe vol. Hij draait zijn vierde braderie op het eiland en St. Anna- land is zijn laatste van dit seizoen. „Bij 20 graden en meer wind zou je natuurlijk een grotere omzet heb ben, maar ik bekijk ze alle vier en dan heb ik toch 30% meer omzet geboekt dan vorig jaar. Scherpenis se was de beste, maar dat was vlak voor vaderdag. Ook Stavenisse deed het goed, St. Maartensdijk wat minder en de braderie van St. An- naland is van de vier het minst ge weest. Maar met deze temperaturen is het meer weer voor de zeedijk. Bovendien zie je 50% dezelfde mensen en als de braderies te dicht achter elkaar komen, worden de mensen ook braderiemoe", meent Van Putte. José Smits van Hobby Plezier vond de braderie .geweldig.' „Vanmiddag heb ik drie uur niets te doen gehad, maar vanochtend en vanavond is het aardig druk geweest. Ik ben door mijn rommeltjes heen en voor de doe-avonden heb ik diverse in schrijvingen geboekt. Er is veel animo voor, ook van buiten St. An- naland." De familie Smits wilde met de Diana-S nog extra bezoe kers vanuit Schouwen-Duiveland naar de braderie halen, maar dat Het begin van het verhaal ligt nogal ver terug. In 1989 gaf de toenmali ge gemeente Sint-Philipsland een bouwvergunning af aan E-Connec- tion voor het neerzetten van zes windmolens aan de Del Campo- weg. Vervolgens werd er bijna acht jaar lang niets gedaan. Maar dit jaar begon E-Connection met de bouw. Echter niet van zes, maar van vier windmolens. Deze werden verder landinwaarts geplaatst dan aanvan kelijk in de bouwvergunning was vastgesteld. Ook waren de rotor en de mast van andere afmetingen. En daar sprong de Zeeuwse Milieufe deratie op in. De'federatie vroeg het college van b. en w. van Tholen om de bouw vergunning in te trekken. Maar dat gebeurde niet. Eind juli van dit jaar begon E-Connection met de bouw van vier windmolens. Vervolgens eiste de stichting dat de bouwwerk zaamheden gestaakt zouden wor den, omdat de voorbereidingspro cedure niet goed uitgevoerd zou zijn. Ook dat verzoek werd niet in gewilligd. De Zeeuwse Milieufede ratie tekende bezwaar aan, maar dat moet nog behandeld worden. Daar om besloot de federatie een recht zaak aan te spannen. Aan de rechter werd een voorlopige voorziening gevraagd omdat met de bouw van de windmolens gewoon door werd gegaan. De Zeeuwse Milieufedera tie voorzag dat het daardoor steeds moeilijker zou worden de zaak later nog naar de oorspronkelijke situatie terug te draaien. De natuurorganisatie voerde aan dat de windmolens een ernstige aantas ting van het landschap van Sint- Philipsland en de omliggende ge bieden in de Oosterschelde beteke nen. Verder wees de Zeeuwse Mi lieufederatie erop dat de bouw in strijd was met de afgegeven bouw vergunning. Niet alleen werden er minder windmolens gebouwd, maar ook de rotoren en masten waren an ders dan in de oorspronkelijke bouwtekeningen. Bovendien zou de afgegeven milieuvergunning niet stroken met de bouwvergunning uit 1989. B. en w. hadden de oude bouwver gunning in kunnen trekken. Als na 26 maanden nog niet begonnen is met bouwen, is het dagelijk ge meentebestuur daartoe gerechtigd. viel tegen. De belangstelling voor het fietsveer Bruinisse-St. Anna- land, waarvoor nog extra reclame was gemaakt, was slechts matig. Aan de Ring en op het Havenplein kon de jeugd zich vermaken op een springkussen, Voor slagerij Slager werden worstjes en saté klaar ge maakt, want alleen drinken is met dit warme weer niet voldoende. Op het Havenplein stond de Cl000 met saté en de standhouders gingen de terrassen af met hun produkt, wat de verkoop goed deed. De Thoolse vishandel de Eendracht had niet te lijden onder de hoge temperaturen. „Het was weer bui tengewoon. De verkoop van haring, broodjes, e.d. verliep formidabel. Voor ons is St. Annaland een dorp apart", zei Van de Velde, terwijl hij zijn wagen rijklaar maakte. De ko ninklijke fanfare Accelerando had met een rondgang inmiddels al de finale geblazen. „De braderie was levendig met heel wat attracties", zo blikte Activa-voorzitter W.J. Mosselman terug. „Het is weer een goede reclame geweest voor St. Annaland." De St. Annalandse braderie had di verse prijsvragen. Zo kon er bij sla ger C. Slager geraden worden naar het gewicht van een vleesmand: 23,32 kg. C.P. Fase won de eerste prijs, een vleescheque ter waarde van 100 gulden. Spelier v.d. Kloos ter uit Rilland hield er 50 gulden aan over en Henk Onink uit Mau- rick won een vleescheque van 25 gulden. Bij rijwielhandel Dirk Bruynzeel kon geraden worden naar een fiets kar met inhoud: 15,2 kg. Drie bra- deriegangers hadden dat precies ge raden, zodat er geloot werd. A. Fens van camping Stavenisse won de fiets; Leemreijze uit St. Anna land en Quist uit Lepelstraat waren de twee andere kandidaten. In de stand van de Hervormde Ge meente kon geraden worden naar het hoogste punt van de pas geres taureerde toren: 27,92 m. Van de 120 deelnemers waren er twee die 27,90 m. hadden en daaruit kwam C. v.d. Klooster als winnaar tevoor schijn. Hij won een taart. Bij de plattelandsvrouwen was er een raadspel met een merklap. Het juiste aantal steken was 11.745 en Jantine Kodde uit de Huygensstraat zat er met 11.750 het dichtstbij. Tafeltennisvereniging Smash deel de drie slagroomtaarten uit aan de winnaars van de fotowedstrijd: Ar mando Lindhout uit de Bierens- straat, Lucile Fase van de Molen- dijkseweg en Arjan van Herk uit Hasselt (Ov). Het tafellaken in de stand van de afdeling welfare van het Thoolse Rode Kruis werd gewonnen door mevr. L. Potappel uit St. Maartens dijk. „Maar het was niet het beleid van de voormalige gemeente Sint-Phi lipsland en ook niet van de ge meente Tholen om bouwvergunnin gen in te trekken als het allemaal wat langer duurt. Dat gebeurt wel vaker", zegt chef J. de Feijter van bouwzaken. „Het college ging er bovendien vanuit dat E-Connection rechten kon ontlenen aan de ver leende vergunning. En het bedrijf heeft nog gemeld gebruik te willen maken van de bouwvergunning. Verder was het college van mening dat de veranderingen aan de rotor en de mast binnen de voorschriften zouden vallen." E-Connection gaf aan haast te willen maken, want de molens moeten er per 1 september staan om voor een subsidie in aan merking te komen. Woensdag bepaalde de rechtbank echter dat het allemaal niet door mag gaan. Het bouwen in afwijking van de vergunning en de verplaat sing verder landinwaarts was vol gens de rechter niet correct. En aan gezien E-Connection acht jaar heeft gewacht met het bouwen van de windmolens, vond de rechtbank het motief dat er voor 1 september ge bouwd moest worden, niet sterk. Ook wees de rechter erop (in navol ging van de Zeeuwse Milieufedera tie) dat de inzichten op planolo gisch gebied nogal veranderd zijn sinds 1989. Zo is de provincie afge stapt van het beleid voor zowel klein- als grootschalige windmo lenparken. Nu zou er een voorkeur voor grotere concentraties zijn. Ook binnen het beleidsplan Oosterschel de wordt het bepaald niet gestimu leerd om windmolens aan de rand van dit natuurgebied te krijgen. De uitspraak was dan ook dat alle bouwactiviteiten moeten worden stilgelegd totdat er een definitieve uitspraak komt over de bouw. Voor de gemeente is het een vervelende situatie. „We weten nog niet wanneer de zaak behandeld wordt. Maar als E- Connection niet mag bouwen of niet op tijd klaar is, zal het bedrijf gaan bekijken of het in de bedrijfs voering is geschaad. Het zou dan wel eens zo kunnen zijn dat ze de gemeente Tholen daarvoor aanspra kelijk stellen. Het kan dus nog een langdurige zaak worden", zegt De Feijter. Het ambulancepersoneel en enkele omstanders helpen de gewonde vrouw uit Sint-Maartensdijk op de brancard, terwijl op de voorgrond de ravage nog zichtbaar is. Jjet was zaterdag echt terrasweer op de zeer zonnige braderie te St. Annaland, zoals hier voor de Gouden Leeuw in de Voorstraat. -1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9