Scherpenisse ontvangt ds. Venema en zijn vrouw als een koningspaar Burgers controleren bij varkenshouder Niemand anders dan Jezus alleen ZMO-enquête: 'Wij willen voor al onze leden kansen' Derde predikant voor Gereformeerde Gemeente Niet op de rug van enkelen varkens tegenhouden Donderdag 14 augustus 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Dat de Gereformeerde Ge meente van Scherpenisse blij was in ds. E. Venema uit Elspeet weer een eigen predikant te ontvangen - de derde uit de geschiede nis - is niet onder stoelen of banken gestoken. Kos ten noch moeite werden gespaard om de nog vrij nieuwe pastorie aan de Langeweg op te frissen en de collectezakken wogen tijdens de intrededienst zwaar van de royale gif ten. „Als een koningspaar zijn we ontvangen in een prachtige pastorie", zei ds. Venema. Met smaak geluisterd Datheen Vruchten in de ouderdom Een goede buur Liturgie Namens omwonenden en het comité Varkens Nee heeft L.J. van Doorn uit Sint-Maartensdijk de ge meenteraad in een brief gevraagd erop toe te zien dat de aan W. van Alphen verleende milieuvergun ning voor een varkensstal aan de Sluisweg in Anna Jacobapolder wordt nage leefd. Persoonlijk uitge voerde controles geduren de tien dagen zouden 23 overtredingen te zien heb ben gegeven, aldus de briefschrijver. Overtredingen milieuvergunning AJP Normaal Grondwater voor koelen van mest Je kunt niet met Mozes zalig worden Het bijbelverhaal over de verheerlijking op de berg uit Mattheüs 17 had ds. E. Venema gekozen voor zijn intrede preek. De tekst stond in het achtste vers, waar van de disci pelen Petrus, Jacobus en Johannes wordt gezegd: ,En hun ogen opheffende, zagen zij niemand dan Jezus alleen.' Persoonlijke zaak Wacht u op een tekstje of versje? Aan Hem hebt u genoeg „Een duidelijke ondersteuning van ons beleid." Zo noemt voorzitter E. Hage van de ZMO-afdeling Tho- len/St. Philipsland de uitslag van de enquete over inten sieve veehouderij onder de 496 leden, waaraan 200 mensen daadwerkelijk hebben meegedaan. „We zijn niet tegen varkenshouderij, want dat is nog steeds een tak van de landbouw, maar we zijn altijd tegen de komst van nieuwe vestigingen geweest. Dat weten de betrokkenen ook, hoewel er ondertussen lid van onze organisatie zijn geworden. Daarbij leggen we de nadruk op een goed na buurschap." Tegen zonering Slangen voor hogedrukreinigers tolls Leegstaande schuren Mogelijkheden openhouden Vrijdags en zaterdags GEOPEND NEW HFDLLAfSD Het was hoog zomer, toen de predi kant woensdagmiddag werd beves tigd door ds. A.M. den Boer uit Dirksland. Wegens de te beperkte ruimte in de eigen kerk aan de Schoolstraat te Scherpenisse, was evenals destijds bij ds. Beens, uit geweken naar de N.H. Kerk aan de Ring in St. Annaland. Daar stonden in de wijde omtrek auto's gepar keerd en uit Elspeet was er zelfs een bus gekomen. De bevestiging en intrede trok midden in de zomer vakantie veel belangstelling. Ds. Venema zei aan de ene kant bang te zijn, dat bij het uitspreken van een dankwoord alleen aan men sen gedacht zou worden. „Maar het hoort erbij en de Heere heeft het zo gewild. Heel vriendelijk dank, ge meente van Scherpenisse, voor het vorstelijk onthaal. Het ene kerke- raadslid knutselde aan de telefoon, het andere aan dè elektriciteit en we ontvingen bloemen. Met mijn vrouw ben ik blij, dat u zoveel zorg aan een oude man hebt willen be steden. Ik zit als een ridder op een kasteel. We zijn er echt mee inge nomen. Het kon niet beter", aldus de predikant. Hij was blij met de grote belang stelling voor de intrededienst. „Ik spreek liever voor een volle kerk, dan voor een halfvolle kerk. Anders denk ik, dat ik geen goede dominee meer ben." Onder de talrijke aanwezigen was wethouder J. van der Jagt, die naast ds. J. van der Sleen van de Vrije Hervorfnde Gemeente in Scherpe nisse was gezeten. Het deed ds. Ve nema deugd dat het gemeentebe stuur vertegenwoordigd was. „We zijn blij, dat u ons erkent als klein kerkgenootschap. En u bent van de zelfde partij waartoe ik behoor. Breng de groeten over", zo kreeg wethouder Van der Jagt te horen. De predikant bedankte ook zijn be- In verband met de grotere ruimte hield de Gereformeerde Gemeente Scherpenisse de bevestigings- en intrededienst van ds. Venema in de N.H. kerk te St. Annaland. ling Rijstenbil. Toen waren we ver slagen en bedroefd, maar het is geen zaak van mensen. God Zelf houdt'Zijn kerk in stand en vandaag mogen we weer een eigen herder en leraar ontvangen." En ook al behoort ds. Venema met zijn 75 jaren niet meer tot de jong- sten, ouderling Duvekot citeerde Psalm 92:15 en 16: ,In de grijze ou derdom zullen zij nog vruchten dra gen; zij zullen vet en groen zijn. Om te verkondigen dat de Heere recht is. Hij is mijn rotssteen en in Hem is geen onrecht.' Ouderling Duvekot riep de gemeente op om trouw naar de kerk te komen. „En bidt voor een onnutte dienst knecht." Staande werd de predikant vervolgens Psalm 134:3 toegezon gen. In zijn dankwoord richtte ds. Vene ma zich in het bijzonder tot de be langstellenden uit Elspeet. „Met een zeker heimwee in ons hart zijn we vertrokken, want lief en leed hebben we met elkaar gedeeld. Dankzij Gods liefde hebben we het samen goed gehad. Gemeente van Elspeet: ik bewaar de liefste herin neringen aan u. Ik zal u nooit ver geten." Ds. Venema liet tot slot nog een Psalm zingen: Ps 42:5. „Dan kunnen ze in Elspeet zeggen: toch hebben ze wel mooie versjes in de oude rijm." In de Gereformeerde Gemeenten worden verschillende psalmberij mingen gebruikt. Elspeet en Tholen gebruiken die van 1773 die ook in de meeste Hervormde Gemeenten op het eiland wordt gezongen, maar de Gereformeerde Gemeenten van o.a. Scherpenisse en St. Annaland houden nog de oudere berijming van Petrus Datheen in ere. vestiger ds. Den Boer. „Ik kan beter spreken dan luisteren, maar van middag heb ik met smaak geluis terd. Zo is het, vriend, dacht ik. Dank dat je me zo hebt ingeleid." Ds. Venema bedankte de N.H. Kerk in St. Annaland en in het bijzonder koster Vroegop voor de gastvrij heid. De predikant begroette ook de kos teres en haar zoon uit Scherpenisse, die in het eigen kerkgebouw de diensten zal begeleiden, evenals de drie organisten. „Je speelt maar zoals de Heere het je geleerd heeft, vanuit je hart, een beetje ontroerd." Ds. Venema hoopte na de vakantie met de jeugd kennis te maken: in de twee catechesegroepen en op de Groen van Prinstererschool. „Jon gens en meisjes, maak het me ge makkelijk. Met directeur Duvekot en zijn leerkrachten hoop ik in de koffiepauze een keer kennis te ma ken." Ds. Chr. v.d. Poel riep collega Ve nema namens de classis en de parti culiere synode zuid een hartelijk welkom toe. „U bent niet geheel vreemd hier omdat u een aantal ja ren Middelburg hebt gediend. Het bedienen van het Woord van God is verantwoordelijk werk, maar ook een kostelijke taak. Dat de Heere u moge geven, nabij Hem te mogen zijn. Na een persoonlijk verlies bent u bijzonder gesterkt; acht Hem! Dat de Heere u tot in lengte van jaren mag sparen", zo besloot ds. Van der Poel. De voormalige predikant van de Gereformeerde Gemeente Scherpe nisse, ds. J. Beens uit Nijkerk, sprak ds. Venema toe als broeder en vriend. Hij had met zijn vrouw een hele week het echtpaar Venema bij gestaan nadat hun zoon Geert dood was gevonden. De contacten date ren overigens al uit 1980, toen ze samen in de classis Kampen werk ten. Toen ds. Beens 6 september 1984 in St. Annaland aan de Gerefor meerde Gemeente van Scherpenisse werd verbonden, was ds. Venema daar als belangstellende bij. Nu was het net andersom. „In de ouderdom zullen ze nog vruchten voortbrengen, staat er in de Bijbel. Gemeente, draag uw nieuwe predikant op de vleugelen van het gebed. Wij hebben genoeg aan Jezus, maar we krijgen nooit genoeg van Jezus. Dat de Heere Zijn koninkrijk mag uitbreiden", zo besloot ds. Beens. Ouderling Chr. Cornet van de Her vormde Gemeente Scherpenisse verwelkomde ds. Venema als een goede buur. „Dat is immers beter dan een verre vriend, luidt het ge zegde. Dat we elkaar tot hand en voet mogen zijn, want er is 1 kerk van en I weg tot Christus. Dat we maar onder het kruis gebracht mo gen worden", zei ouderling Cornet, die ds. Venema de troost van Haba- kuk toewenste. Ouderling J.W. Duvekot van de Ge reformeerde Gemeente Scherpenis se noemde Gods wegen wonderlijk. „In januari 1996 waren we be droefd toen ds. Beens vertrok en enige tijd daarna overleed ouder- Bij de bevestigingsdienst 's middags was de samenzang uit Psalm 106:3, 48:4 en 5, 118:11, 71:6 en 138:1. De Schriftlezing was uit Psalm 48 en de bevesti gingstekst kwam uit Openbarin gen 1:11a. Bij de intrededienst 's avonds was de samenzang uit Psalm 45:1, 119:25, 72:6, 7 en 8, 68:7, 134:3 en 42:5. De Schriftlezing was uit Mattheus 17:1 tot en met 13. De tekst voor de preek kwam uit het 8ste vers: ,En hun ogen opheffende, zagen zij nie mand dan Jezus alleen.' De psalmen werden gezongen volgens de berijming van Dat heen. Organisten waren Henk Lindhout en Koos v.d. Slikke. Tussen de bevestigings- en in trededienst gebruikten de geno digden een broodmaaltijd in dorpshuis de Wellevaete aan de Hoenderweg in St. Annaland. Vanaf de weg is er vanaf 24 juli tien dagen onafgebroken visueel gecontroleerd door Van Doorn, met omwonenden en leden van het ac tiecomité als getuigen. Dit naar aanleiding van klachten die al lan gere tijd door Polder-bewoners worden ingediend over stankover last. Geconstateerd is dat, in strijd met de voorschriften, ramen en deuren van de stal nagenoeg de hele dag geopend waren. De deuren waren dus niet alleen open om personen of goederen door te laten. Van Doorn stelt dat wordt nagelaten om schade of hin der (stankoverlast) buiten de stal te voorkomen. Verder is volgens hem zonder vergunning een uitbreiding gerealiseerd: een sleufsilo die niet op de tekening staat. Zo'n silo kan, aldus Van Doorn, alleen dienen voor opslag. Terwijl in de aanvraag vermeld staat, dat er geen kuilvoer wordt opgeslagen. Het aanvragen van een uitbrei dingsvergunning noemt Van Doorn nodig, omdat de opslag nadelig is voor het milieu. Behalve een verzoek aan de ge meente om de naleving van de ver gunning van Van Alphen te contro leren, vraagt Van Doorn in zijn brief ook algemener hoe de ge meente denkt de naleving van dit soort vergunningen te gaan handha ven. Zowel bij de gemeente als het sa menwerkingsverband met de Beve- landen is na kantoortijd noch op zon- en feestdagen iemand bereik baar die klachten kan controleren of justitie inschakelen. Gezien de aanwezigheid van meerdere inten sieve veehouderijen en andere be drijven waarvoor milieuvergunnin gen zijn verleend, noemt Van Doorn het normaal dat controle en handhaving van de vergunningen plaatsvindt. Hij heeft afschriften van zijn brief gestuurd aan de politie, het open baar ministerie, de inspectie milieu hygiëne, de provinciale statencom missie milieu en de Zeeuwse mi lieufederatie. Gedeputeerde staten hebben twee vergunningaanvragen gehonoreerd van (toekomstige) varkenshouders voor het oppompen van (zout) grondwater voor het koelen van varkensmest. In beide gevallen verwachten g.s. geen nadelige effecten voor omlig gende landbouwbedrijven en naar verwachting worden de belangen van het grondwaterbeheer evenmin geschaad. De maatschap A.C. en I. Geluk te Sint-Annaland mag - voor een nog te bouwen varkensmesterij aan de Annavosdijkseweg - jaarlijks maxi maal 63.500 kubieke meter water aan de %bodem onttrekken, op een diepte van 35 tot 40 meter beneden het maaiveld. Het koelwater wordt na gebruik weer in de bodem geloosd. In een reactie heeft het waterschap gewe zen op de correcte waterpeilen vol gens het peilbesluit: zomerpeil 1,10 m -NAP (in de toekomst 1 m), win- terpeil 1,40 m -NAP. J.H.J.M. Roefs te Mierlo krijgt ver gunning voor zijn te bouwen var kensstal aan de Zuiddijk in Sint- Philipsland, vlakbij de boerderij Hooge Bomen. Hij mag maximaal 77.750 kubieke meter (zout) grond water per jaar aan de bodem ont trekken. Er was vergunning gevraagd voor 112.416 kubieke meter, maar daar voor is de in de aanvraag genoemde pompcapaciteit niet toereikend. De pomp moet minstens 50 meter uit de perceelsgrens komen, om de kans op droogteschade aan gewas sen van derden te voorkomen. De door adviesbureau Dun uit Uli- coten ingediende aanvragen en de ontwerp-beschikkingen liggen tot 4 september ter inzage in het ge meentehuis. ,Een klein stukje hemel op de aar de' schreef ds. Venema boven zijn preek. Hij ging daarbij oorspronke lijk uit van drie punten: profetisch onderwijs, priesterlijke bediening en koninklijke heerlijkheid, maar in verband met de tijd kwam de predi kant daar niet volledig aan toe. „Een klein stukje hemel op de aar de is geen dagelijks werk", zo be gon ds. Venema. „Menigwerf is het anders. Dan is de hemel van koper en de aarde van ijzer. Als Jezus de ogen opent en we mogen onuitspre kelijke dingen zien en horen, dan is er een kruis van de schouders afge nomen. Dan is alles bedekt onder de mantel van Zijn heerlijkheid en dan is Hij meer dan goud en zilver. Niemand anders dan Jezus! Hoe kom ik aan zo'n schoon vergezicht? Door Jezus alleen die Zijn kerk on derwezen heeft. Jezus, de vriend van hoeren en tollenaren die als de onwaardigste onder de mensenkin deren is veracht. U kunt heel veel dingen van uzelf hebben, of van oud-vaders of van Gods kinderen, maar geloof is een persoonlijke zaak. En met Petrus krijgt u onderwijs waar u nooit op gerekend heeft. Een weg van voor spoed en liefde, dat wil wel, maar als Hij alle grond onder je voeten vandaan haalt? Hebt u er zin in, dat de Heere wat van je wegneemt wat lief en dierbaar is? En dat Hij een diepe weg met je gaat? Hij is verne derd tot in de hel toe, maar als wij een stervend leven moeten leiden. Dan kom je op de berg van verheer lijking, waar je het woordeke van onze tekst leert: de ogen opheffen de zagen ze Jezus alleen. U bent misschien wel eens te moe om te gaan slapen. Alles zit tegen, maar de Heere kan je dan op die berg van de heerlijkheid brengen, zodat je zelfs persoonlijke verliezen vergeet. De Heere maakt het zelfs zo vol maakt, dat Hij je een hemel op de aarde geeft. Dan is Hij me meer dan kinderen, moeder of vader. Hij is als manna uit de hemel, als vrede voor een onvredige ziel. Hij is de volkomen Zaligmaker. Dat mogen we nu nog maar als voorsmaakje ervaren, maar als straks het hemel gewelf opengaat, dan is het in eeu wigheid: niemand anders dan Jezus alleen! Maar de Heere zet je niet zomaar in de hemel. Je moet bekeerd zijn! Je moet leren met Christus te leven. Hebt u daarom een weinigje Gods kennis? Hebt u leren zuchten naar die onbekende Christus? We probe ren u te leren en uit te tekenen, hoe de gangen van de Heere met u zijn. Of wacht u op een tekstje of een versje? Da's goed, maar bedenk: buiten Jezus is geen leven, maar een eeuwig zielsverderf. De eerste bekering kan misschien 20 jaar oud zijn, maar men kent die onbekende Jezus niet. Het gaat soms om ik en Christus, maar het gaat om Jezus alleen!" Tijdens de preek klonk di verse keren het recente overlijden van de zoon van het echtpaar Vene ma door; Geert werd dood gevon den. Zulke persoonlijke verliezen zorgen voor een bedrukte stem ming. „Maar gevoeligheden drogen op en laten weinig na", zei ds. Ve nema. „U moet leren vrede met God te hebben, 't met Hem eens te zijn. Leren zeggen: U hebt eerlijk met ons en met hem gehandeld. Er zijn mensen die leven vanuit een verbroken werkverbond en daar maken ze dan genadeverbond van, maar je kunt niet met Mozes zalig worden. In de werken der wet kan niemand zalig worden. Bent u uw bekering kwijt geraakt, dan moet u weer zicht op Hem krijgen en dan raakt u niet over Hem uitverwon- derd. Dat is de vrede die alle ver stand te boven gaat. Zalig zij, die hier leren dat Mozes en Elia weg vallen en ervaren: niemand anders dan Jezus alleen. Ik hoop ervoor bewaard te blijven, dat ik in het middelpunt kom te staan. Gemeente van Scherpenisse: in de gezegende Zaligmaker raakt u nooit uitgeleerd. Aan Hem hebt u genoeg. Meer hebt u niet nodig. Op rouwkaartjes lees je wel eens: in de hope des eeuwi gen levens, maar zeker weten, daar gaat het om. want buiten Hem is het eeuwig nacht. Iedereen wil echter wel zalig worden. Wie wil er u niet naar de hemel toe? Maar dat gaat niet met een traan en een zucht en zelfs de eigen bekering moet weg vallen. Lieve jeugd: met de geze gende Zaligmaker hebben jullie geen behoefte aan de kermis of de kroeg. Je maakt je daar vrolijk om niks, want wat is er zonder Jezus? Niets! Buiten hem is er geen leven, maar een eeuwig zielsverderf. Ik vertel nogal eens verhaaltjes van Watson. Lees zijn boek maar eens, want er is nog veel te kennen en daar komt nooit een eind aan. Ook in de hemel niet. Maar ik kom lang niet aan alles toe. Overdenk het nog maar eens, op de weg naar huis", aldus ds. Venema, woensdagavond in zijn intredepreek. De 75-jarige ds. E. Venema is Fries van geboorte. De uit Leeuwarden afkomstige Venema begon in 1952 als predikant in de Christelijk Gereformeerde Kerk te Maassluis. Zijn tweede ge meente was Zwijndrecht en in de 17 jaar dat hij daar werkte, ging die gemeente volledig over naar de Gereformeerde Gemeente. Vervolgens trok hij naar Fries land terug om de gemeente van Drachten te dienen. Daarna kwam voor het eerst Zeeland in beeld: vijf jaar Middelburg en toen de 1000 leden tellende ge meente Elspeet op de Veluwe. De Gereformeerde Gemeente van Scherpenisse is met 550 leden een stuk rustiger. De varkenskwestie leeft volop en dan zou je verwachten, dat er mas saal aan de enquete werd meege daan, maar desondanks noemt Ha- ge de score 'zeker niet slecht.' „Je moet de 40% deelname aan de en quete zien tegen de achtergrond van ons ledenbestand en het merendeel van de actieve leden heeft meege daan." Hoe de voorzitter dat weet, wordt niet duidelijk. „Dat is ons gevoelen, want de enquete is vols trekt anoniem." De hoogste score bij het onderzoek werd behaald bij de vraag over de zonering. In het streekplan van de provincie is opgenomen, dat het buitengebied bij voorkeur wordt in gedeeld in zones. Zonering houdt in, dat de ontwikkelingsmogelijk heden voor bedrijven in verschil lende zones afwijken. B. en w. van Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Tholen streefden in eerste instantie ook naar zonering, waarbij in de Weihoek plaats voor varkensbedrij ven werd gereserveerd. Maar liefst 76% sprak zich tegen zonering uit, 15% was daarvoor en 9% van de ZMO-leden had daarover geen me ning. 'Een hele duidelijke uit spraak' noemt Hage de uitslag van deze vraag. „Als bestuur zijn we hier ook vanaf het begin tegen ge weest, in tegenstelling tot de meer derheid van b. en w. en de PvdA- fractie. Wij willen voor al onze leden in het gehele gebied kansen. Een zo groot mogelijke vrijheid dus, maar niet voor de grootte van de bouwblokken voor omschake ling." Een 65% van de ondervraag den blijkt daar ook tegen te zijn, 26% voor en 9% heeft geen me ning. Via zonering en aanwijzing van na tuurgebieden., en bloemdijken kun nen de bouwblokken beperkt wor den, maar 61% van de leden had daar bezwaar tegen; 29% was er voor en 10% had geen mening. „We zijn tegen de komst van nieu we varkensbedrijven, maar dat moeten we niet op de rug van enke len neer laten komen", aldus de de Thoolse ZMO-voorzitter. Een 61% van de ondervraagden is voor een zo ruim mogelijke vrijheid van ontwikkelingen op de bestaan de bedrijven; 33% is daar tegen. En 6% heeft geen mening. Een 65% vindt dat leegstaande agrarische ge bouwen gemakkelijker voor andere doeleinden gebruikt mogen wor den; 29% is daar tegen; 6% heeft geen mening. Een 67% is voor handhaving van de bebouwingsop pervlakte van 60% van 1 ha. bij ag rarische bouwblokken; 25% wil dat beperken; 8% heeft geen mening. De landbouworganisatie wil de mo gelijkheid openhouden om in de toekomst het bedrijf aan te kunnen passen aan die ontwikkelingen die enige winstverwachting bieden. Een aantal van de leden vindt ech ter, dat er stelling moet worden ge nomen tegen de komst van intensie ve veehouderij. Maar hoe kan er stelling worden genomen tegen een bepaalde landbouwkundige ontwik keling, zonder het belang op lange re termijn van de bestaande bedrij ven te beperken, zo werd aan de ZMO-leden gevraagd. Met dit standpunt bleek 65% het eens; 28% was tegen en 7% had geen mening. De georganiseerde landbouw was tegen vestiging van nieuwe var kensbedrijven omdat ze voor be staande ondernemingen mogelijk heden wil openhouden en negatieve waarde-ontwikkeling (materieel en immaterieel) wil tegengaan. Bijna driekwart van de ondervraagden, 72%, ondersteunde dit beleid van het Thoolse ZMO-bestuur. Maar 17% was het daarmee niet eens; 11% had geen mening. „Een duide lijke ondersteuning van ons beleid, maar we blijven alert, mede in ver band met het standpunt van de an deren. Op veel vragen is in de ver houding 2/3 en 1/3 geantwoord en ook het standpunt van mensen die tegen zijn, moeten we meenemen", zegt Hage. De enquete is volgens de ZMO- voorzitter opgezet om informatie te hebben, hoe de vertegenwoordigers in de gemeentelijke klankbord groep voor bestemmingsplan bui tengebied kunnen reageren. De ZMO-leden daarin zijn M.J. Stout- jesdijk uit Tholen (afdelingsbe stuurslid grotere akkerbouwbedrij- ven), J.L. Goedegebuure uit St. An naland (afdelingsbestuurslid kleine re bedrijven), G. Hoek uit St. Maar tensdijk (vice-voorzitter ZMO) en mevr. C. Michielsen (specialist ruimtelijke ordening van de lto- raad Zeeland). Hage zegt nog in het ongewisse te verkeren, wat er met de lopende aanvragen voor var kensstallen gaat gebeuren. „De ze ven nieuwe vestigingen hebben de toon gezet van de vrees die vele in woners voor de varkens hebben. Ze zijn door de mazen van de wet ge slopen. De zeven zijn zonder be drijfswoning in het Thoolse land weggezet met een ondernemer op afstand. Je zou een hele andere si tuatie hebben wanneer de eigenaar deel zou uitmaken van de Thoolse samenleving, hier kinderen op school zou hebben en mee zou doen aan het verenigingsleven. De stankoverlast van de stal bij Tholen was in mei adembenemend. Als je daarover met de ondernemer zou kunnen praten, was dat een stuk be ter geweest." Het ZMO-bestuur nodigde een var- kensboer uit Woensdrecht uit om de Tholenaren bij te praten over de nieuwe ontwikkeling en dat werkte volgens Hage verhelderend. Hij zegt ,alle begrip' te hebben voor mensen die in de directe omgeving van de stallen wonen en deel uitma ken van de actiegroep varkens nee. „We zijn niet alleen die het er moeilijk mee heeft, maar we moe ten het probleem niet overtrekken. Er zijn al veel langer gemengde be drijven rond bijvoorbeeld camping Gorishoek. De recreanten zijn dat gewend en doen er niet moeilijk over. En de zilveruien in St. Maar tensdijk stinken ook, maar dat is in een beperkte periode en het levert werkgelegenheid op. Ik wil de pro blematiek rond de varkens niet ba gatelliseren, maar af en toe een beetje nuchterheid kan geen kwaad", aldus de Thoolse ZMO- voorzitter Hage. De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. Lil..:f. 2iv::r Onder een parasol, in korte broek en met de koelbox bij de hand draaide akkerbouwer D. Vermaas onder tropische hitte zaterdagmiddag zijn rondjes op de combine aan de Provincialeweg te St. Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5