Late alarmering bij ongeval op Kerkweg/Scheldseweg Stavenisse Thoolse bloemdijken geen wapen tegen varkensmesterij en Magazijn van Ten Anker wordt omgebouwd tot huissupermarkt Oud-Vossemeerse met arm in aardappelrooier U3®Ü DÉ THOOLSE COURANT Zomermarkt in Poortvliet nu knusser Tandemtocht Vigeta door Thoolse land Bestuurders uit Bergen en België lichtgewond na forse klap Afdelingen zorgcentrum gaan benodigdheden zelf inkopen Donderdag 14 augustus 1997 53e jaargang no. 38 Man mishandeld op de Haven in St. Maartensdijk Bij een verkeersongeluk op de kruising Kerkweg/Scheldseweg te Stavenisse zijn vrijdagmiddag twee automobilisten licht gewond geraakt. De twee klapten hard op elkaar en kwamen daarna tegen een af- wateringssluis in een sloot terecht. Volgens verbolgen omstanders kwam de als eerste gealarmeerde ambulance veel te laat aan. Het is nog onduidelijk of de fout bij één van de centrales heeft gelegen of dat de eerste melder van het ongeval te vroeg heeft opgehangen. Volgens de politie zit er tussen de eerste melding door een passant en het inseinen van politie en ambulance een half uur tijd. Bekneld Beroep De Rijke en Budelpack verworpen Ook al liggen er bloemdijken binnen drie kilometer van de varkensstal van H.G.B. van Genugten aan de Bram Groenewegeweg te Poortvliet, dan voldoen ze niet aan de criteria genoemd in de interimwet ammoniak en vee houderij. Ze hoeven zodoende niet beschouwd te wor den als verzuringsgevoelig gebied, wat de vestiging van een varkensmesterij in de weg zou staan. Dat heeft de Raad van State bepaald, die de bezwaren van C.P. de Rijke en Budelpack copackers tegen de aan Van Genug ten verleende milieuvergunning verwierp. Voorschriften voldoende Deze week Traumahelikopter voor het eerst ingezet De 33-jarige mevr. De Hond uit Oud-Vossemeer is gis termorgen omstreeks elf uur bij een bedrijfsongeval met haar arm in een aardappelrooier terecht gekomen. De hulpverleners arriveerden snel, maar hadden een vol uur nodig om de vrouw uit haar netelige positie te bevrijden. De rooier moest daarvoor deels worden gedemonteerd. De traumahelikopter uit Rotterdam bracht haar naar het ziekenhuis. Hitte Ten Anker krijgt een huis supermarkt. De afdelingen van het Thoolse zorgcen trum voor ouderen moeten daar zelf de spullen gaan kopen die ze nodig heb ben. Het bestaande maga zijn wordt ervoor aange past. Ook wordt nieuwe kantoorruimte bijgebouwd en wordt de recreatiezaal aangepast. De verbouwing moet nog voor het einde van dit jaar gereed zijn. Tevreden j Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de nacht van zaterdag op zondag is een 22-jarige man uit Tholen mishandeld op de Haven in Sint- Maartensdijk. In een horecagele genheid was volgens de politie uit daging en daarna een uit de hand gelopen ruzie de oorzaak van de vechtpartij die rond kwart voor twee uitbrak. De Tholenaar werd door vier mannen uit Sint-Maar tensdijk van respectievelijk 25, 24, 28 en 25 jaar in elkaar geslagen. Een man die tussenbeide wilde ko men, liep een verstuikte enkel op en moest naar de dokter worden ge bracht. Ook een 32-jarige vrouw uit Sint-Maartensdijk moest vanwege een ernstige aanval van hyperventa- litie onder doktersbehandeling wor den gesteld. Eén van de verdachten werd meteen aangehouden. De drie overige werden in de loop van de week in de kraag gevat. Een 25-ja- rige Smurdiekenaar zit nog vast. Om de zomermarkt in Poortvliet knusser en compacter te maken, zullen de deelnemers zaterdag niet in de Langestraat staan. De onge veer 45 kramen worden geconcen treerd op de Markt en het Kerk plein. De organiserende midden standsvereniging heeft als topat tractie een grote truck aangetrokken met een terras op het dak. De jeugd kan zich vermaken op een reuzen- glijbaan en in de zweefmolen. Of meedoen aan de kinderbraderie. Ook ponyrijden of meerijden op een motor behoort tot de mogelijk heden. Dweilbands en folkgroep de Jolly Beggars zorgen voor de muzi kale klanken op deze voorlaatste braderie in de gemeente. De platte landsvrouwen bakken naast de ge wone oliebollen ook een partij met sojamelk, voor mensen met een melkallergie. „Het wordt ongetwij feld weer gezellig", zegt bestuurs lid Hans van Dijke van de midden standsvereniging. De zomermarkt in Poortvliet begint om twee uur en duurt tot negen uur. Mosselrock. Tijdens de mosseldag in Yerseke, op zaterdag 16 augus tus, wordt van twaalf tot twaalf uur voor de zesde keer het muziekfesti val Mosselrock gehouden. Er tre den tien bands op: Busted, The Ph rase, Plan Bee, Sure, MindLink, Les Chouchoux, Jan Rijbroek en band, Namedropper, Miss Under stood en de gelegenheidsformatie Queen Tribute. Een ravage was alles wat er overbleef na het ongeval op de kruising Kerkweg/Scheldseweg bij Stavenisse. Ook het sluisje (rechts) werd be schadigd. Stavenisse liep vrijdagmiddag uit om de gevolgen van het ongeluk van dichtbij te zien. Het was dan ook druk op de Kerkweg. In de brandende middagzon reed daar omstreeks acht minuten over één een 29-jarige automobiliste uit Ber gen op Zoom in de richting van de Scheldseweg. Op de kruising kwam voor haar van rechts een 37-jarige bestuurder uit het Belgische Beve- ren-Waas aangereden. De vrouw stopte niet om voorrang te verlenen aan de Belg. Een forse botsing was het gevolg. De twee auto's reden na de botsing naast elkaar de sloot in. Dat was precies op de hoek van de kruising en de wagens pasten maar net tussen de kant en een afwate ringssluisje van het waterschap. Het sluisje (beton en staal) liep even eens schade op. Door een wind scherm van een boomgaard op het einde van de weg, is het zicht niet optimaal. De twee bestuurders zaten bekneld in hun voertuigen en moesten door de brandweer bevrijd worden. Een passant belde - volgens zijn verkla ring aan de politie - om tien over één naar het alarmnummer 112. Het duurde echter tot twaalf minuten over half twee voordat de ambulan ce arriveerde. Van de vele omstan ders die op het ongeval af kwamen, mompelden en mopperden er dan ook een aantal op de vertraagde komst van politie, ambulance en brandweer. Zowel de Thoolse am bulance als een ziekenwagen uit Bergen op Zoom werden ingezet! Toen bleek dat de slachtoffers be kneld zaten, werd naast de brand weer van Stavenisse ook die van Sint-Maartensdijk opgeroepen. De ze blusgroep bezit het materiaal om autowrakken open te knippen. De beide bestuurders werden afge voerd naar de eerste-hulpafdeling in ziekenhuis Lievensberg. Na behan deling mochten ze weer naar huis. Er ontstond onder de omstanders de nodige commotie over het late arri veren van de hulp. Volgens de poli tie is het ongeval omstreeks acht minuten over één gebeurd en draai de een passant ongeveer twee mi nuten later het alarmnummer. Maar de ambulance arriveerde pas om twaalf over half twee. Een ver schil van ruim een half uur. ZIE VERDER PAGINA Tien maanden heeft het geduurd eer de Raad van State in deze zaak een uitspraak deed. En die is teleurstel lend voor de bezwaarmakers, want zij kregen op alle punten ongelijk. De gemeente heeft in de ogen van het hoge rechtscollege terecht een milieuvergunning verleend. De zaak Van Genugten was in feite een proefproces. De motivatie van de Raad bij de uitspraak is dan ook van toepassing op andere voor in tensieve veehouderijen verleende milieuvergunningen. Tijdens de zitting in oktober vorig jaar is uitvoerig over bloemdijken gesproken, aan de hand van een rapport van natuurtechnica G.M. van der Krogt over de west-Bra bantse situatie. Staatsraad Bakker zei toen al, dat de gemeenteraad bloemdijken had kunnen aanwijzen maar dat niet had gedaan. In zijn uiteindelijke uitspraak verwijst Bakker opnieuw naar de bepalingen voor een bloemdijk in de interim- wet: ze moeten een oppervlakte hebben van tenminste vijf hectare, zijn aangewezen als beschermd na tuurmonument, in eigendom of be heer zijn bij Staatsbosbeheer of een soortgelijke organisatie, in het be stemmingsplan aangewezen zijn als natuurwetenschappelijk waardevol, door de gemeenteraad bij verorde ning zijn aangewezen als verzu ringsgevoelig of natuurwetenschap pelijk waardevol gebied. Intensieve veehouderijen moeten minimaal 3000 meter afstand bewaren tot de gevoelige gebieden. Omdat de be palingen voor de Thoolse situatie niet opgaan, kan geen beroep op de bloemdijk gedaan worden. De Rij ke had dit geprobeerd met het oog op de Roolandsedijk. Ook alle andere argumenten van de Poortvlietse agrariër zijn door de Raad van State ongegrond ver klaard. Hij stelde vast dat de ge meente in de vergunning te weinig aandacht geeft aan het karakteris tieke open landschap. Dit moet vol gens staatsraad Bakker beoordeeld worden aan de hand van planologi sche regelingen. Maar de aantasting van het landschap is niet zodanig, dat op grond daarvan een vergun ning geweigerd had moeten wor den. Evenmin kan het ontbreken van voldoende mestquotum voor het houden van de vergunde 4800 varkens (inmiddels is uitbreiding met 1404 dieren aangevraagd - red.) een reden zijn. Tussen de wet milieubeheer en de meststoffenwet bestaat namelijk geen formele kop peling; ze beschermen verschillen de belangen. Vervuiling van de we gen met mest en overlast van stank en vliegen door het gebruik van brij voer wordt in de ogen van de staatsraad voldoende ondervangen door de gestelde voorschriften. Dat zelfde geldt voor de gevreesde ge luidsoverlast. De Rijkes verwijt dat de gemeente niet tijdig planologi sche maatregelen heeft getroffen om de vestiging van intensieve vee houderijen te voorkomen, hééft vol gens de staatsraad niets met het verlenen van de milieuvergunning te maken. Zowel De Rijke als Budelpack kaartten stankoverlast en de vrees voor verkeersopstoppingen en scha de aan wegen aan. Dat laatste valt volgens de Raad van State gezien de aard van de Bram Groenewege weg en Paasdijkweg en de voorzie ne extra verkeersbewegingen niet te verwachten. Ten aanzien van stankoverlast is volgens beide bezwaarmakers on voldoende aandacht geschonken aan het feit dat in het gebied meer dere varkensmesterijen gevestigd zijn of worden. De gemeente stelde de geldende af standscriteria in acht te hebben ge nomen. De Raad van State acht dat niet onjuist. ZIE VERDER PAGINA 3 Zeven Thoolse bedrijven gaan op handelsmissie naar Polen Zomerse drukte: beheerder C. Menheere van camping Stavenisse moet soms tussendoor een knorretje doen Zoektocht naar menselijke ufo in Poortvliet en graancirkel bij St. Annaland 4c* Gereformeerde Gemeente Scherpenisse ontvangt ds. Venema en zijn vrouw als een koningspaar ZMO wil kansen voor alle leden; burgers controleren bij varkensstal in Anna Jacobapolder; bouw windmolens ligt daar stil Terrassen op de St. Annalandse braderie overvol, maar te heet voor mar motten en bijen Show van Vossemeerse strijdwagen met vierspan voor tv-programma Noad staat er goed voor na tropisch begin van Tholencup ALS LIEFDE BEGINT MET SCHOOLMEESTEREN, HEEFT ZE SPOEDIG VAKANTIE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De stichting visueel gehandicapten tandemtochten (Vigeta) uit Halste ren houdt op 30 augustus weer een fietstocht over Tholen. Ieder jaar organiseert de stichting tandem- tochten voor mensen met een visu ele handicap. Voorop elke tandem zit een voorrijder. Op die manier kunnen de blinden en slechtzienden uit de regio Tholen en West-Bra bant toch genieten van een fiets tocht. Vigeta wil visueel gehandicapten bijstaan in de beoefening van hun sportieve recreatie in de ruimste zin van het woord. Dat doel probeert men te bereiken door de tandemtochten in de zomer en bowlingwedstrijden in de winter. De tocht op 30 augustus begint in Oud-Vossemeer. De Vossemeerse was op het land van De Hond aan de Rijkebuurtse- weg in haar woonplaats aan het aardappelrooien. Waarschijnlijk werd haar werkhandschoen tussen de lopende band gegrepen toen ze nog een stuk loof wilde pakken. Vervolgens werd haar hele arm tus sen de machine gesleurd tot aan haar schouder toe. De machine werd stilgezet en de ambulance ge alarmeerd. Ook de brandweerkorp sen van Tholen en Sint-Maartens dijk werden ingezet. De ambulance, die de blusgroep Sint-Maartensdijk bij Poortvliet passeerde, arriveerde als eerste. Direct daarna kwamen de brandweer en de politie. Vanwe ge de ernst van het ongeval werd ook de traumahelikopter uit Rotter dam opgeroepen. Het was voor het eerst dat de heli daadwerkelijk op Tholen werd ingezet. Via een naast het aardappelland ge leden weiland konden politie, brandweer en ambulance dicht bij de plaats van het ongeval komen. Een meisje dat door het ongeluk to taal overstuur raakte, werd door slachtofferhulp begeleid. De traumahelikopter was al na acht minuten ter plaatse (omstreeks kwart over elf). Het werk van de brandweerlieden, huisarts A.W.A. de Looze, politie en het personeel van de ambulance en helikopter werd nog eens extra bemoeilijkt door het extreem war me weer rond het middaguur. De vrouw zat zo ver met haar arm in de machine, dat deze gedemonteerd moest worden. Bout voor bout werd losgedraaid. Met spreiders werden onderdelen uit elkaar gedrukt en losse onderdelen werden opgevan gen. Het was een tijdrovend karwei. Even was er nog sprake van dat de arm van de vrouw afgezet moest worden, maar toen bleek dat het werk zo gedaan was, zag men daar vanaf. De hitte speelde vooral de brand weerlieden (voor een deel in vol or naat, maar later werden helm en jas uitgedaan) parten. Eén van hen werd zelfs nog even onwel. Er werd dan ook een auto met drinken naar de plaats van het ongeval gediri geerd. Omstreeks tien voor twaalf arriveerde een tweede ambulance (uit Bergen op Zoom) met extra zakken infuusvloeistof. Het slacht offer bloedde namelijk hevig. Door een twintigtal omstanders vanuit de verte gadegeslagen, werd de vrouw uiteindelijk om ongeveer tien over twaalf bevrijd en in de helikopter gelegd. Tien minuten later was alles voor vervoer gereed en vertrok de heli met de vrouw naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam. Politie en brandweer bleven nog ter plaatse om op te ruimen en omdat de arbeidsinspectie nog een onder zoek in wilde stellen. In de brandweerkazerne van Tholen werd nog een evaluatie gehouden en volgens een woordvoerder van de brandweer is de hele actie uitste kend verlopen. Dat niet alleen de bewoners van Ten Anker spullen in de huiswinkel kopen, maar ook de afdelingen daar voortaan op aangewezen zijn, sluit aan bij de ontwikkelingen in andere tehuizen van de stichting voor re gionale zorgverlening (SVRZ); Der Boede in Koudekerke en Ter Valcke in Goes gingen voor. Door de gro tere ruimte komt er meer keuze voor de mensen. Het personeel krijgt bovendien de gelegenheid om de'bewoners bij het inkopen te be trekken. „En dat het personeel ziet wat ma terialen - zoals verbandmiddelen - feitelijk kosten, kan een gunstige uitwerking hebben op het gebruik", zegt directeur F. Bordui. Het be staande winkeltje naast de recre atiezaal wordt voorlopig gehand haafd. Welke functie het krijgt, is nog niet duidelijk. Maar de verbouwing, waarmee bouwbedrijf Adriaan de Kok uit Bergen op Zoom eind deze maand begint, omvat meer. Het zorgcen trum zal met zo'n 60 a 70 vierkante meter uitgebreid worden. Onder an dere door de bouw van drie kanto ren. „Door de vele parttimers is het nu woekeren met de ruimte. Maat schappelijk werker, personeelsfunc tionaris en directeur maken op dit moment gebruik van verzorgings huiskamers", aldus Bordui. Als de kantoren er zijn, kunnen die ruim ten weer voor de bewoners gebruikt worden. Daarbij wordt gedacht aan opvang van de dagactiviteiten en tijdelijke opvang. Bewoners en personeel van Ten Anker krijgen een huissupermarkt tot hun beschikking. Wat er met het bestaande winkeltje gaat gebeuren, is nog onduidelijk. Door in de recreatiezaal een muur hun bezoek. Het plan is ontworpen ongemak zoveel mogelijk te beper- gebruiken. Een nieuwe verbouwing weg te breken en enkele ramen te door architectenbureau Wisse-Tuin- ken; maar twaalf parkeerplaatsen in verband met uitbreiding van de plaatsen, komt er in De Klipper hof-Slemmer. Tijdens de verbou- aan de achterkant van het gebouw verpleegafdeling met acht plaatsen meer ruimte voor de bewoners en wing zal geprobeerd worden het zijn de komende maanden niet te - opgenomen in het provinciaal plan ouderenzorg 1997-2000 - laat volgens Bordui tot de volgende eeuw op zich wachten. „Dat zal waarschijnlijk pas in de volgende planperiode gerealiseerd worden. Wij hebben al 60 verpleeghuis plaatsen. Afgesproken is dat de 20 plaatsen bij De Schutse in Sint-An- naland voorrang krijgen." Inmiddels hebben de bewoners van de serviceflat van Ten Anker een nieuwe huisbaas gekregen. Sinds 1 juli zwaait de woningcorporatie Be ter Wonen er de scepter, evenals over alle woningen van De Roze- boom in Sint-Philipsland. „De be woners merken er weinig van. Ze moeten de huur aan een ander beta len en krijgen te maken met een an dere onderhoudsman", aldus Bor dui. De huismeesters A. v.d. Ree en M. Hengstmengel, al in Maartenshof, Elenahof en De Rozeboom werk zaam, kregen er de Ten Ankerflat bij. Deze ontwikkeling, maar ook de verpleegafdeling bij De Schutse, zijn in feite voorbeelden van de sa menwerking op het gebied van de ouderenzorg, die de overheden be pleiten en de SVRZ in haar toe komstvisie heeft opgenomen. Het is een stukje zorgvernieuwing, net zo als kwaliteitsverbetering. Dat laatste probeert de SVRZ onder meer te bereiken door middel van tevredenheidsonderzoeken. Begin dit jaar is zo'n onderzoek in Ten Anker gehouden en aan de analyse van de resultaten wordt op dit mo ment de laatste hand gelegd. „In het algemeen blijkt men zeer tevre den over de geboden zorg", zegt Bordui. „Er zijn diverse kleine aandachts punten aangedragen en daar kunnen we van leren. Mijn indruk is dat ze stof geven tot handelen en daar ben ik blij mee. Uit het jaarverslag over 1996 blijkt, dat aan het einde van dat jaar 58 mensen op de verpleegafdeling van Ten Anker verbleven, 61 in het ver zorgingshuis en 9 op de dagbehan deling. In het tehuis werkten vorig jaar 39 fulltimers en 120 parttime krachten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1