K-\b In Sint-Maartensdijk record leegstand van vijftig huizen Actiecomité 112 zamelt honderden brandbrieven in voor betere alarmering Centrale Tilburg wil dat Tholen bij 112 Zeeland komt Welkom Jessica op Philipskercke Uitzendbureau Randstad opent vestiging in Tholen AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Beter Wonen derft elke maand 33.000 gulden huur Klim en kleef op braderie te Sint-Annaland Groei Tholen beperkt in eerste halfjaar Heidi Hartog buiten prijzen Dontierdag 7 augustus 1997 53e jaargang no. 37 Nieuwbouw Oud-Vossemeer Slapende woning zoekenden In St. Maartensdijk staan maar liefst vijftig huizen van de woningstichting Beter Wonen leeg, waaronder zeven splinternieuwe koopwoningen in het woonzorgcomplex Maartenshof. De totale leegstand bij Beter Wonen in de hele gemeente Tholen is 66 en dat is meer dan het dub bele van het streefgetal. Bij een gemiddelde huurprijs van 500 gulden, derft de woningstichting dus elke maand 33.000 gulden aan inkomsten. Teveel huizen Initiatief bewoners Laban Deurloostraat Scherpenisse „Ik wil niemand de schuld geven, maar de fouten moe ten gewoon opgelost worden, want dat is van levensbe lang." Dat zegt Bert Klein uit de Laban Deurloostraat in Scherpenisse, die samen met een aantal mede-bewoners een actie is begonnen voor een betere alarmering via 112. In alle woonkernen op Tholen en St. Philipsland liggen er brandbrieven' die na ondertekening half au gustus ingeleverd worden bij b. en w. van Tholen. Dins dagavond waren er 1398 handtekeningen binnen, soms met 4 tegelijk op 1 papier. Een aantal winkels zat al zon der brandbrieven. Miscommunicatie Wagentje op Mars Van der Werff Anders blijf je trammelant houden De alarmcentrale 112 in Tilburg onderzoekt om de mel dingen vanuit Tholen en St. Philipsland in het vervolg via de Zeeuwse alarmcentrale te laten binnenkomen. De 112-grens loopt dan precies gelijk met de politiegrens. Dat zegt dhr. H. Horsthuis van de Tilburgse centrale. Deze week Thoolse knapt buitenverblijf prins in Napels op Explosie bacterievuur nekt op Tholen zo'n 1000 meidoorns Moord, varkens, kinderboerderij en gezellige drukte op braderie smalstad Er is voor een schipper niks erger dan kinderen aan de wal moeten laten Politie te water houdt toeristen en beroeps vaart in de gaten Restauratie Korenbloem in Scherpenisse, maar rechtzetten is te duur Juli niet meer dan modale zomer Rinus Govers bereidt judoka's voor op belangrijke wedstrijden IEMANDS VRIJE TIJD IS JUIST ZOVEEL WAARD ALS HIJZELF Dit nummer bestaat uit 14 pagina's endrachtbode, de Thoolse Courant 'ostbus 5 697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j. per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zaterdag wordt in Sint-Annaland de jaarlijkse braderie georganiseerd door middenstandsvereniging Ac tiva. Van tien tot twaalf uur is er de kin derbraderie aan de Ring. 's Mid dags zijn er behalve de vele kraam pjes ook diverse attracties zoals een klimwand van spijkerbroekenfabri kant Wrangier. Deze vond het na het spijkerbroekhangen tijd voor een nieuwe reclamestunt. De wand is zo'n zes meter hoog en 1,5 meter breed. Twee instructeurs begeleiden de deelnemers. Ook een Wrangler- auto en een grote opblaasbare spij kerbroek worden op de braderie weggezet. Verder zijn er een kleefrek, een springkussen en een draaimolen. Bij het streekmuseum De Meestoof vertrekken tussen half vier en half zeven huifkartochten. Al deze at tracties zijn gratis. Op het achterter rein van het streekmuseum worden oude landbouwwerktuigen tentoon gesteld zoals old-timer tractoren, aardappelplanters en eggen. Op het plein voor De Meestoof worden ou de ambachten vertoond en kan men meekrapplantjes en oude school boeken kopen. Voor de kinderen is er een grabbelton en enveloppen trekken. In het winkeltje van het museum wordt ouderwets snoep goed verkocht. Een nieuw onderdeel van de St. An- nalandse braderie is de openstelling van de Nederlandse Hervormde kerk tussen twee en vijf uur. Vanaf half drie kan men luisteren naar het Thoolse ensemble Ars Musica on der leiding van Paul Heijboer en om vier uur bespeelt de 26-jarige Mariëlle Wessels uit Tholen het or gel, begeleid door de 22-jarige trompettiste Monique de Rooij. Beide muzikanten volgen een oplei ding aan het Brabants conservatori um. De Hervormde Gemeente heeft te vens een evangelisatiekraam op de braderie staan. Muziekvereniging Accelerando verzorgt 's avonds vanaf acht uur een concert. Het inwonertal van Tholen is in de eerste zes maanden van dit jaar met slechts 42 gestegen. Dat is nog niet de helft van de groei in de eerste zes maanden van 1996 en slechts een kwart van de groei in dezelfde periode het jaar daarvoor. Was er in beide voorgaande jaren nog een vestigingsoverschot, in de eerste helft van dit jaar vertrokken er meer mensen uit de gemeente dan er zich van elders vestigden. De groei deed zich met name voor in Sint-Maartensdijk (+24) en Oud- Vossemeer (+18). De woonkernen Tholen en Stavenisse bleven in in wonertal precies gelijk, terwijl Poortvliet (-3) en Sint-Annaland (- 4) met een lichte daling geconfron teerd werden. Scherpenisse kreeg er 2 inwoners bij en Sint-Philipsland (inclusief Anna Jacobapolder) 5. Op 30 juni woonden in de gemeen te Tholen 23.211 mensen. In het eerste halfjaar van 1997 wer den 162 kinderen geboren en over leden 105 inwoners, zodat er een geboorteoverschot is van 57. April was de vruchtbaarste maand met 39 geboorten. De meeste overlijdens werden in ja nuari en februari genoteerd, in bei de maanden 22. Er kwamen 301 mensen van elders in Tholen wo nen, maar er vertrokken 316 inwo ners naar elders. Dat leidde tot een vertrekoverschot van 15. Alleen in januari en juni vestigden zich meer mensen in Tholen dan er vertrokken, respec tievelijk 6 en 23. Pagina 9: Tholen groeit met 42 inwoners. „Het was een geweldige ervaring, ik heb er veel geleerd', zegt Heidi Hartog uit Sint-Maartensdijk over het wereldkampioenschap judo voor junioren in Portugal. De 17-ja- rige judoka viel buiten de prijzen, net als haar teamgenoten. „Het ni veau was te hoog, maar ons team bood goed weerstand en is niet van de mat gespeeld", aldus Rinus Govers uit Oud-Vossemeer, die de ploèg begeleidde. Hoewel in het buitenland de trai ningsfaciliteiten vaak vele malen beter zijn, vertrouwt hij erop dat ook voor de Nederlanders een ho ger niveau mogelijk is. Govers fun geert als bondscoach van de 1500 leden tellende culturele judo en jiu jitsu federatie (CJJF). Pagina 9: Rinus Govers bereidt judoka's voor op belangrijke wedstrijden. het duurt toch langer dan voorheen voor ze weg zijn. Verder staan er ook huizen leeg omdat ze gesloopt worden of in verband met renova tie." In de Hogeweg, Jacoba van Beierenstraat en Oosterschelde- straat worden totaal 11 huizen afge broken: blokjes van zes, drie en twee. Tegenover de 50 leegstaande huizen staan 65 mensen die een wo ning in St. Maartensdijk zoeken, maar de vraag sluit niet aan op het aanbod. „Er zijn een heleboel zoge naamde slapende woningzoeken den, die uit voorzorg op de lijst staan", legt Droogendijk uit. „Som migen willen bijvoorbeeld over twee jaar een (andere) huurwoning en dan laten ze zich nu al op de lijst zetten. En diverse mensen staan al leen voor een specifieke woning op of voor een bepaalde straat." Beter Wonen heeft na de overname van de Ten Ankerflat en de Roze- boom en met Maartenshof zo'n 2700 huurwoningen in exploitatie. „We streven naar een leegstands percentage van 1 wat dus op bij na dertig zou uitkomen. Het huidi ge aantal van 66 is dus aan de hoge kant", zegt Droogendijk. En dat nog in een situatie dat er vorig jaar 71 huurwoningen verkocht zijn en voor het lopende jaar weer 80 hui zen aan bewoners of aan anderen verkocht zullen worden. Verder zijn de nieuwbouwplannen heel be perkt. In Tholen zijn er aan de Si mon Lindhoutstraat drie aangepaste woningen in aanbouw, maar daar voor zijn vier huizen gesloopt. Voor het record aantal van 151 woning zoekenden in Tholen-stad is echter weinig perspectief. In Oud-Vosse meer staan er in de nieuwbouwwijk achter de Dorpsweg nog zes bejaar denwoningen op stapel. Daar is een wachtlijst van 31 mensen. Oud- Vossemeer is één van de weinige plaatsen op het eiland waar dit jaar nog flink gebouwd is. ZIE OOK PAGINA 9 Toch noemt Droogendijk het maan delijkse huurverlies van 33.000 gul den ,niet schrikbarend.' „Bij de 66 huizen die leeg staan, zitten ook veel woningen voor de verkoop en vier maanden is dan niet veel. Er zijn aantrekkelijk geprijsde wonin gen bij van net boven de ton, maar Van de 50 leegstaande huizen in St. Maartensdijk staan er vele in de Bloemenlaan. „De schoen wringt in St. Maartens dijk", zegt hoofd bewonerszaken J. Droogendijk. „In de rest van de ge meente is sprake van een gezonde situatie met een leegstand van 0 in St. Philipsland tot en met 4 in Scherpenisse. Maar in St. Maar tensdijk is de markt overspoeld. We zullen zeker een jaar nodig hebben om die achterstand weg te werken." St. Maartensdijk stond meestal bo venaan de lijst met leegstaande wo ningen, maar zo erg als dit jaar is het nog nooit geweest. In januari stonden er nog maar 18 huizen leeg in de smalstad en nu 50. Het gereed komen van het woonzorgcentrum Maartenshof met 30 huur- en 14 koopwoningen heeft een negatieve invloed gehad op de leegstand. Ook de voortgaande bouw van koopwo ningen in bestemmingsplan Muye- polder droeg daaraan bij. „Men is van rechts naar links verhuisd, want heel veel huurders van ons zitten nu in een koopwoningen in de Muye- polder", zegt Droogendijk. Voor de vrijkomende huizen bleken er echter geen gegadigden te zijn, ondanks het feit dat er 65 woning zoekenden voor St. Maartensdijk op de lijst van Beter Wonen staan. „Er staan gewoon teveel huizen in St. Maartensdijk en relatief zijn er ook veel huurwoningen", zegt het hoofd bewonerszaken van Beter Wonen. „In St. Maartensdijk ston den er - voor we met de verkoop begonnen - 672 en in St. Annaland (wat inwonertal betreft ongeveer gelijk) maar 321. Je kunt dus schit terende bestemmingsplannen ont wikkelen, maar hoe groter de bouwmogelijkheden, hoe meer leegstand er zal ontstaan. Ook in de gemeenten rondom Tholen staan er namelijk meer huurwoningen leeg dan voorheen. Dat heeft invloed op onze markt. We moeten meer reke ning houden met moeilijke verhuur en leegstand." Na de brand bij de familie Vroegop werd de haperende alarmering via 112 en in de centrale van de regio nale brandweer en ambulancedienst in Roosendaal druk besproken in de Laban Deurloostraat. Maandag avond laat besloten Bert Klein en overbuurvrouw Ria Bolier de daad bij het woord te voegen. Ze klopten bij de bank aan om het coöperatieve hart te laten spreken en met die fi nanciële steun lukte het om 10.000 folders te drukken die woensdag en donderdag bij veel winkeliers wer den gebracht. „Iedereen zegt dat er wat moet gebeuren en de bevolking kan met de ondertekening van de brandbrief laten zien, dat de alar mering via 112 echt niet zo door kan gaan", zegt Klein. „We krijgen veel bijval", aldus de Scherpenissenaar. „Het is een spon tane actie en donderdagmiddag ont ving ik thuis al 200 brieven onder tekend binnen." In de brandbrief schrijft ,het actie comité voor een beter 112' dat er al drie keer in korte tijd iets misge gaan is met de bereikbaarheid van 112 of met meldingen naar hulpin stanties door 112. Klein doelt hier bij op een watersporter in nood bij De Heen, een brand in Vlissingen en de brand bij de familie Vroegop in Scherpenisse. „Hier moet snel verandering in komen", aldus het comité. „Waar de fouten precies gemaakt worden, daarover bestaat nog geen duidelijkheid, maar dat er fouten gemaakt worden, is een feit. Vooropgesteld, de brandweer trof in het geval Scherpenisse geen blaam, maar wij vragen ons af, hoeveel slachtoffers moeten er nog vallen door deze miscommunicatie? U kunt het volgende slachtoffer zijn! Wij eisen van de lokale en regiona le overheden, dat er op zeer korte termijn maatregelen worden geno men voor de veiligheid van ons al len. Dus een beter 112! Daarom de ze actie, want onze actie is uw ac tie!", aldus het comité. Klein zegt niet te willen beweren, dat er in Scherpenisse slachtoffers vielen door de gebrekkige alarme ring. „Deze brand is wel aanleiding voor onze actie, maar we zien het meer in zijn algemeenheid. Er moe ten verbeteringen komen in de alar mering via 112. Men schuift de zwarte piet naar elkaar toe, maar het gaat om ons aller veiligheid. In 1997 staat de techniek voor niets. We praten over de digitale snelweg en men laat een wagentje op de pla neet Mars rijden, maar de alarme ring van brandweer, ambulance en politie is slecht geregeld. De hulp verlening heeft al drie keer gefaald omdat 112 niet goed werkt. Daar door is meer leed ontstaan dan no dig is. Dat moet in de toekomst ver meden worden en vandaar onze ac tie. We moeten druk op de plaatse lijke politiek uitoefenen om de alar mering te verbeteren. De brandbrie ven zullen we na 16 augustus aan b. en w. overhandigen, want die weten de kanalen - verder wel waar de handtekeningen terecht moeten ko men", aldus Klein. Bij de brand in de Laban Deur loostraat verklaarde Jolanda v.d. Werff, dat ze het alarmnummer 112 al op tien minuten voor twaalf 's avonds gebeld had, terwijl de cen trale zelf pas om 23.58 uur de eer ste melding uit Scherpenisse regis treerde. Bovendien zou volgens Van der Werff wel twintig keer de tele foon overgegaan zijn. Dhr. Horst huis van de alarmcentrale Tilburg noemt het allemaal .onverklaar baar.' „Onze centrale was goed be zet en er waren geen storingen. An dere telefoontjes uit Scherpenisse zijn wel goed bij ons ontvangen. We hebben alle mogelijkheden na gegaan en de band een paar keer nageluisterd, maar noch bij 112, noch bij de PTT is iets van haar melding om tien voor twaalf gere- gisteerd. We komen er dus niet uit. En als er iemand per abuis een nul voor 112 draait, dan krijgt men een bandje te horen en is dat een ge slaagd gesprek dat bij de PTT wordt geregistreerd, maar ook dat is bij mevr. Van der Werff niet het geval. Het is niet te verklaren", al dus Horsthuis. De praktijk is, dat het overgrote deel van de echte meldingen voor de politie bestemd is: 23%. Voor de brandweer is 9-11% bestemd en voor de ambulance 7%. De rest is loos alarm. „In het najaar hopen we van die valse meldingen af te ko men", zegt Horsthuis. Dan is de techniek brj PTT Telecom zover ge vorderd, dat het telefoonnummer van de beller zichtbaar wordt bij de alarmcentrale. Zo hangt het ook van de techniek bij de PTT af, of Tholen voortaan, via 112 Zeeland kan lopen." Het feit dat het eiland Tholen en St. Philipsland voor de brandweer en ambulance vanuit Roosendaal ge alarmeerd moeten worden en voor de politie vanuit Middelburg, noemt Horsthuis 'lastig.' „Als er ie mand belt voor brand in Zeeland en dat is Scherpenisse toch, dan sturen we die door naar de brandweer Zeeland, maar voor Tholen moet dat Roosendaal zijn. Met die ver schillen blijf je trammelant houden, ook al is de vertraging maar een paar seconden wanneer men bij de Zeeuwse centrale zegt dat Tholen onder Roosendaal valt. Wat veilig heid betreft, maakt het dus weinig uit, maar je moet zo optimaal en zo snel mogelijk zijn. Daarom willen we het nét aanpassen, zodat de 112- grens samenvalt met de politie grens. De Zeeuwse centrale i kan dan bij brand op Tholen de regiona le brandweer in Roosendaal alar meren, zoals dat nu vanuit Tilburg gebeurt." Horsthuis wijst er boven dien op, dat Tilburg een verzor gingsgebied van 1 miljoen inwo ners heeft en Zeeland maar 370.000 mensen, al is dat in de vakantiepe riode aanzienlijk meer. Na het eerder dit jaar geopende steunpunt bij Budelpack in Poort vliet, heeft uitzendbureau Randstad in het pand Brugstraat 28 een volle dig openbaar toegankelijke vesti ging geopend. „We willen breder op Tholen vertegenwoordigd zijn", zegt vestigingsleider William Kor- stanje. „Uitzendkrachten hoeven nu de brug niet meer over om werk te zoeken. Maar ook de Thoolse be drijven kunnen nu dichtbij huis te recht. En gezien de groeiende flexi bilisering hebben we gemerkt dat de vraag naar tijdelijk personeel op het eiland aanzienlijk is toegeno men. Met onze vestiging in de Brugstraat, tegenover schoenhandel Quist, hopen we dan ook in een be hoefte te voorzien." In afwachting van de officiële ope ning in het najaar is er woensdag a.s. tussen half negen en half zes ter kennismaking al een inschrijfdag, waarbij voor elke sollicitant een presentje klaar ligt. Randstad zoekt nog een zogenaam de intercedent voor de Thoolse ves tiging, die in feite als een soort on dernemer het uitzendbureau runt. „Het zou ons heel dierbaar zijn, wanneer we iemand kunnen aan trekken die goed bekend is op Tho len", aldus William Korstanje. Om Jessica Faasse aan boord te verwelkomen was de Philipskercke in de haven van Sint-Philipsland feestelijk versierd. De haven van Sint-Philipsland lag er maandagmorgen feestelijk bij. De felgekleurde vlaggetjes waarmee het schip de Philips kercke was versierd, wapperden vrolijk in de wind. Oud-schipper Faasse had het schip van zijn zoon met enkele honderden vlaggetjes opgetuigd omdat er een nieuwe opvarende aan boord kwam: zijn zes dagen oude kleindochter Jessica. Het dochtertje van Johan Faasse en Digna Faasse-Neele (uit Sint- Maartensdijk) is op 29 juli in zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom geboren. De 2,5 jaar ou de Pim kreeg er een zusje bij. Be halve opa Faasse togen ook een aantal bekenden van het schip- persgezin aan het werk. Zij brachten roze slingers en ballon nen aan, en een felicitatie. Het ge zin Faasse kon de geste waarde ren. ,Het ziet er, met dit zonnige weer, meteen erg fleurig uit", zegt Jo han Faasse. Zijn schip ligt al drie weken in de Sint-Philipslandse haven. ,En het is er al die tijd best druk geweest. Nu ligt bijvoorbeeld Bertus van Iwaarden uit Terneu- zen weer hier. Die komt elk jaar enkele weken vakantie houden in Sint-Philipsland."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1