Contributie bieb hoger door tekort Proefveld klaar voor open dag Diefstal en vernieling per telefoon melden Waterschap helpt Polen in watersnood Help gedupeerde familie Vroegop De Feijter: "In brandtechnische zin is het allemaal model verlopen Alle lof voor de hulp van de buren Fietspad voor auto's verboden Monsters uit verbrande woning naar gerechtelijk laboratorium Donderdag 31 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Gebruikersbijdrage lijkt onvermijdelijk De stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen heeft een tekort op de begroting van 45.000 gul den voor dit jaar en 1998. De gemeente zou daarvan 25 mille voor haar rekening moeten nemen, terwijl de bi bliotheek zelfde rest op moet hoesten. Vandaar dat per 1 september aanstaande een tussentijdse contributieverho ging wordt doorgevoerd van vijf gulden. Directeur A. Niederer denkt dat er over oplossingen voor de periode na 1999 nog stevig gebakkeleid moet gaan worden. Warm hart Uitleenposten te luxe? Experiment gaat 5 maanden later van start De Thoolse politie gaat in september van start met een experiment om telefonisch aangifte te doen. Dat is vijf maanden later dan aanvankelijk de bedoeling was. Als reden hiervoor worden 'organisatorische problemen' aangevoerd. Maar het gaat er nu dan toch wel degelijk van komen. Lichte vergrijpen Behoorlijk aanpoten Vuur lang ontwikkeld Tijden alarmering Slangen voor hogedrukreinigers „De buren komen alle lof toe voor hun adequate hulp", zegt staflid J. de Feijter van de Thoolse gemeentelijke brandweer. „Dat is niet te verbeteren. En dat zonder be schermende kleding, zoals de brandweer die wel heeft. Met name ook de inzet van de trap voor het redden van de twee vrouwen is belangrijk geweest. Een brand met zoveel slachtoffers - acht gewonden - is heel uitzonder lijk", aldus De Feijter. De bibliotheek kampt met proble men. Dit jaar werd er onverwacht een fors gat in de begroting (die on geveer 900.000 gulden bedraagt) geslagen. Noodgedwongen moest de stichting bij de gemeente aan kloppen om extra geld, terwijl ook een contributieverhoging onvermij delijk bleek. „Er zijn twee grote oorzaken voor het tekort", zegt di recteur Niederer. „Pas op 28 de cember vorig jaar werd bekend dat de cao aangepast zou worden. En die gold van april 1996 tot april dit jaar. Die aanpassingen kosten ons toch wel zo'n 30.000 gulden per jaar extra. Daarnaast werd in de eerste week van januari bekend dat met terugwerkende kracht de leen rechtvergoeding werd verdubbeld. Dat kostte ons ook bijna tiendui zend gulden." Het college van b. en w. erkende in gesprekken met de bibliotheek dat het tekort voor het grootste deel veroorzaakt wordt door zaken van buitenaf die niet te beïnvloeden zijn. „Het college wil in principe 25.000 gulden bijdragen. En ik ga ervanuit dat ook de gemeenteraad de bibliotheek een warm hart toe draagt. Maar b. en w. hebben ook gezegd: wij zijn geen sinterklaas. En daarin hebben ze gelijk. Dus wij moesten ook naar onze klanten kij ken. Dat hebben we gedaan en daarom is nu de contributie ver hoogd", vertelt Niederer. „Normaal gesproken was dat per 1 januari 1998 gebeurd, maar dat zou niet voldoende geld opgeleverd hebben. Daarom gaat de verhoging per 1 september al in. Alle volwassenen betalen vijf gulden meer." Volgens de directeur blijven de ta rieven van de bibliotheek daarmee nog steeds laag. Jongeren tussen de 18 en 21 jaar én ouderen vanaf 65 jaar betalen nu 25 gulden en de overige volwassenen 35 gulden. Daar komt dus vanaf 1 september vijf gulden bij. De jeugd blijft gra tis lid van de bieb. „Het komt er omgerekend op neer dat een gemid delde lezer voor 35 cent per uur zijn hobby kan uitoefenen. Vertel mij één andere hobby waar dat voor opgaat", zegt Niederer. De gemeente heeft al eerder signa len afgegeven dat de subsidie voor de bibliotheek zo langzamerhand wel erg hoog oploopt en dat er ge zocht moet worden naar andere in komsten. Voorbeeld daarvan is het project 'lenen loont' dat al een tijd je loopt in de Zeeuwse bibliotheek wereld waarin onder meer een ge bruikersbijdrage (bijvoorbeeld een bedrag per boek) of meer commer ciële activiteiten aan bod komen. Maar directeur Niederer weet niet of dat allemaal wel zo'n goed idee is. „Commerciële activiteiten zijn volgens mij het begin van het einde van de openbare bibliotheek. Je kunt er het hoofd niet mee boven water houden. Bovendien hebben wij een bepaald cultureel erfgoed hoog te houden. We hebben hogere doelen dan de commercie", zegt de directeur. „En wat moet je dan als bibliotheek gaan doen? Het is ge bleken dat verhuur van bijvoor beeld cd's gewoon niet lonend is. Bovendien moet je bij commerciële activiteiten veel meer tijd gaan in vesteren in reclame en het uitstip pelen van beleid daarin. Dat gaat allemaal van het gewone biblio theekwerk af. En dan is er ook nog de vraag of een gesubsidieerde in stelling wel commercieel mag ver kopen." Aan een gebruikersbijdrage valt vrijwel niet te ontkomen. Dat ziet ook Niederer in. „Als alles door de gemeenteraad komt, is het pro bleem voor 1997 en 1998 opgelost. Maar daarna komt 1999 en je moet verder kijken. We zullen voor die periode redelijk principiële afspra ken moeten maken", aldus Niede rer. „En ook een bedrag per boek vragen gaat niet zomaar één, twee drie. Als je mensen direct laat beta len voor een dienst, kijken ze an ders tegen de bibliotheek aan. Het maakt een boek tot een product en de lezer tot consument. En kun je met een kwartje per boek het gat dichten? Dat weet ik zo net nog niet. We zullen een aantal groepen gebruikers moeten opstellen en dan bekijken wie er hoeveel kan beta len. En misschien moeten we ons afvragen of het pakket niet te luxe is. Op alle plaatsen een uitleenpost is bijvoorbeeld gewoon duur. Niet dat ik uitleenposten wil schrappen, maar het kost wel geld en als dat er niet meer is, moet je keuzes gaan maken. We gaan nog spannende ja ren tegemoet", concludeert de di recteur. Het proefveld van de zaadteeltstudieclub aan de Veilingweg in Sint-Annaland ligt er mooi bij. Zaterdag is het weer zover. De studieclub voor groente- en bloemzaadteelt eiland Tholen houdt dan haar jaarlijkse open dag. Op het proefveld aan de Vei lingweg te Sint-Annaland, dat on geveer één hectare groot is, wor den verschillende proeven met zaadteeltgewassen aangelegd. In deze tijd van het jaar staan de meeste van de 50 soorten in bloei. Er is ook een deel gereserveerd als 'assortimentstuin'. Dit is be doeld als extra aankleding voor de open dag. Er is in heel Nederland maar één officieel proefveld voor het on derzoek naar de effecten van be strijdingsmiddelen in de bloem zaadteelt en dat ligt in Sint-An naland. Pas nadat een bestrij dingsmiddel uitgebreid is getest, gaat een rapport naar de com missie toelating bestrijdingsmid delen en die bepaalt of een mid del toegelaten wordt of niet. De open dag wordt gehouden om het publiek te laten meegenieten van de bloei van deze vele soorten bloemen bij elkaar. Men kan aan deskundigen ook vragen stellen over problemen met planten en bloemen thuis. En het proefveld ligt er mooi bij, volgens W.A. Boogaard van de studieclub. „Het is dit jaar wel zo dat er een vuiltje meer tussen zal staan dan normaal. Dat is in de praktijk ook zo. De vele regen zorgt ervoor dat uitgewied on kruid weer snel opschiet. Maar we doen er alles aan om het er zaterdag netjes bij te laten liggen. En er is zonder meer genoeg moois te bekijken", aldus Boog aard. Men kan van één tot vijf uur terecht op het proefveld in Sint-Annaland. De politie in Tholen keek het expe riment af van de collega's uit Utrecht waar men heel enthousiast is over het project. Chef. J.M. Krombeen van de werkeenheid Tholen is echter voorzichtig. „Zij hebben er extra telefonistes voor in dienst genomen. Wij kunnen dat absoluut niet. Eén van onze telefo nistes heeft een cursus gevolgd om ook aangiftes op te mogen nemen en zij is inmiddels geslaagd. We willen laag instappen. Als er na twee maanden geen of heel weinig respons komt vanuit de bevolking, weet ik niet of je er wel mee door moet gaan. Andersom zullen we er meer aan gaan doen als er op deze manier stromen aangiftes binnen komen", aldus Krombeen. Tholen is de eerste groep in Zee land die telefonisch aangeven mo gelijk maakt. Het gaat dan in eerste instantie overigens om 'lichte' overtredingen zoals diefstal (van bijvoorbeeld een fiets of tuinkabou ter) of vernieling. „Misdrijven met een opsporingsindicatie zoals in braken of zelfs doorrijden na aanrij ding moeten nog steeds op het bu reau aangegeven worden", zegt Krombeen. „Er zijn overigens al wel een paar collega's die het sys teem van telefonisch aangifte doen in praktijk brengen. Maar vanaf september wordt het experiment of ficieel." De politie heeft de aangiftekamer in het politiebureau wat aangepast zo dat er ook telefonische aangiften verwerkt kunnen worden. Dat hoeft dus niet door de planton (receptio nist) gedaan te worden. De Thoolse politie, met een aanzienlijk tekort aan personeel, hoopt tijd te kunnen winnen met de aangifte per tele foon. Bijkomend voordeel zou zijn dat de drempel om aangifte te doen lager wordt. De politie heeft woensdag op de Oesterdam gecontroleerd op het ge bruik van het fietspad door motor voertuigen. Er zijn vier bestuurders bekeurd. Wie stil stond moet acht tientjes betalen, wie met de auto over het fietspad reed 110 gulden. Drie andere automobilisten kregen een boete omdat ze in de berm van de autoweg parkeerden, een vierde omdat hij op een vluchtstrook ge parkeerd had zonder pech aan de auto te hebben. Nu had de man toch pech, want hij kreeg een prent van 170 gulden. Bij controles op de Oesterdam werkt de politie samen met ambtenaren van de provincie. Zij letten vooral op het betreden van de slikken ten zuiden van de Bergsediepsluis, wat bij eb verbo den is. Bij Strijenham zijn twee bromfiet sers uit Berchem en Lier bekeurd omdat ze geen helm droegen. Het waterschap Zeeuwse Eilan den stuurt twee werknemers naar het door watersnood getroffen gebied in Oost-Europa. Zeeuwse Eilanden bood het ministerie van verkeer en waterstaat aanvanke lijk aan om pompen en man schappen te leveren. Maar omdat al meerdere waterschappen pom pen beschikbaar stelden, was er meer vraag naar hoog gekwalifi ceerde mensen. Personen die in zicht hebben in waterbeheer, monteurs die met allerlei pom pen overweg kunnen en mensen die kunnen improviseren en die weten waar een pomp geplaatst moet worden zonder dat men de wateroverlast naar een andere polder verplaatst. Daarom zijn districtshoofd W.P. van de Kree- ke van Zuid-Beveland (afdeling onderhoud technische installaties van de sector waterbeheer) en onderhoudsmedewerker L.H. Francke van dezelfde afdeling uit het district Walcheren/ Noord-Beveland dit weekeinde naar het rampgebied vertrokken. Het waterschap houdt twee pom pen met een capaciteit van 30 kubieke meter water per minuut gereed om alsnog in te kunnen zetten. Van de Kreeke en Franc ke vertrokken per vliegtuig naar het Poolse Wroclaw. Stemmen van lezers De familie Vroegop is in de nacht van 25 op 26 juli overvallen door een brand in de woning aan de La- ban Deurloostraat te Scherpenisse. En dat op een moment, dat het echtpaar zes familieleden te logeren had. Helaas is Johannes aan zijn ernstige brandwonden overleden. De berich ten uit het ziekenhuis over de ande ren zijn redelijk. Wij als Scherpenissenaren kunnen weinig doen, maar één ding wel. namelijk geld storten om tenminste daarmee te helpen. Ik heb hiervoor een girorekening beschikbaar gesteld: 66 4 99 ten na me van Allied Services. Hierop verzoek ik geld te storten, dat ik zal doorgeven aan de familie Vroegop. Een verantwoordings overzicht wordt bijgehouden. Ik dank u bij voorbaat en hoop op uw gaven. Hank Key, mijnbouwkundig ingenieur Lage Markt 12 Scherpenisse telefoon 664004 VERVOLG VAN PAGINA "Ik trof een paniekerige situatie aan. Gezien het aantal gewonden liet ik direct uit West-Brabant twee ambulances extra komen. Als Thoolse ambulance hadden we twee verpleegkundigen omdat die elkaar rond middernacht net afwis selden. Degene die afgelost werd, was er nog en ging ook mee en dat was in deze situatie met zoveel ge wonden zeer gunstig." Rode Kruishelper Sjaak van Dijke hoorde in zijn huis aan de Kerk straat via de scanner van de brand en zag de vlammen door het dak komen. „Ik ben er direct naar toe gegaan en heb gedaan wat ik kon", zegt Van Dijke. Volgens Van Houdt is de hulpverlening .perfect verlo pen.' "We hebben de patiënten eerst stabiel gemaakt, voordat ze naar het ziekenhuis vervoerd wer den." De brandweer van St. Maartensdijk zag op de Provincialeweg al dat het een fikse brand was en daarom gaf bevelvoerder Johan Dorst ter hoog te van de watertoren het sein mid- delbrand, waarna een tweede korps werd gealarmeerd. Dankzij de tank van 1500 liter in de auto kunnen di rect twee stralen worden ingezet: één ging er naar de parkeerplaats voor het koelen van de slachtoffers bij de ambulance, de tweede werd benut om de naast het huis van Vroegop gelegen woning van mevr. C. Vinjé-v.d. Jagt veilig te stellen. Intussen werden er slangen uitge rold (4 tot 5 lengten) naar de brand- kraan bij de watertoren in de Lan- geweg. „De afstand tot de waterwinning was behoorlijk groot", zegt staflid J. de Feijter van de gemeentelijke brandweer. „Het was behoorlijk aanpoten en 10 man is dan echt geen luxe. Want als je met windstil weer geregeld met perslucht moet werken, krijg je het behoorlijk be nauwd. We hebben dan ook dank baar gebruik gemaakt van de 8 fris se mensen van Stavenisse. Hun wa gen sloot aan op de brandkraan te genover de basisscholen om de ach terkant van de woning van mevr. Vinjé nat te houden en uitbreiding te voorkomen, want het huis van Vroegop was nagenoeg verloren omdat het zowel voor als achter een uitslaande brand was. En als je dan ziet wat voor een enorme hitte er vrijgekomen is, dan heeft de brand weer netjes gewerkt. Bij mevr. Vinjé was er alleen rook binnen, maar geen water. In brandtechni sche zin is het dan ook model ver lopen." Volgens De Feijter moet de brand zich al heel lang ontwikkeld hebben gezien het felle karakter na de ont dekking. „Het rolluik aan de voor kant van de woonkamer was dicht en dat houdt heel lang een brand onzichtbaar. Enkele minuten voor twaalf uur waren er namelijk nog mensen de woning van Vroegop ge passeerd, maar die hadden niets ge zien." De brandweerman concludeert, dat het vuur in de keuken is ontstaan en daarna twee kanten is opgegaan: richting houten aanbouw tussen de woning en het schuurtje en de woonkamer. Van een gasontploffing was er volgens de Feijter geen spra ke. „Er is wel een eerste plof ge weest, maar die wordt veroorzaakt door het ontsnappen van allerlei gassen uit het meubilair e.d. En toen de dubbele glasruiten voor en achter sprongen, was er zo'n twee de plof. Daardoor werd het vuur aangewak kerd en het trapgat ging als een soort schoorsteen fungeren. De vlammen trokken naar boven. Als gevolg van de brand is er wel een gaslekkage ontstaan. De meterkast was namelijk helemaal weggebrand en de hoofdkraan bleek niet meer te gebruiken. Twee mensen van Delta Nutsbedrijven hebben toen de gas kraan in de Laban Deurloostraat opgegraven en het gas daar afgeslo ten. Toen dat gebeurd was, hebben we de verschillende ruimten in het huis kunnen verkennen, waarbij we de grote hond dood hebben aange troffen. De kleine hond hebben we echter niet gevonden. Om 1.19 uur hebben we toen het sein brand meester gegeven." Naar de oorzaak van de brand wordt nog gezocht door de techni sche recherche. Zondag is men daar al mee begonnen, maar gisteren kwamen de onderzoekers nog een keer terug. „Er is nog geen duide lijkheid over de oorzaak", aldus een politiewoordvoerder. „Er zijn monsters naar het gerechtelijk laba- torium gestuurd en het kan nog wel even duren voordat de uitslag daar van bekend is." Het huis brandde van binnen helemaal uit. Ook de houten aanbouw tussen de woning en het schuurtje was verdwenen. Dintelse Gorzen. Zaterdag organi seert de vereniging Natuurmonu menten een excursie door het na tuurgebied de Dintelse Gorzen bij Steenbergen. De tocht begint om tien uur bij de voetgangersbrug bij het sluisje in Benedensas, aan de monding van de Steenbergse Vliet. Bloemen, vogels en Shetland pony's gaan in het fraaie terrein aan het oog voorbij. Laarzen, eten en drin ken moeten worden meegenomen. Aanmelden kan bij opzichter Lia Vlietland tel. 0167-502970. Eerste melding uit Scherpenisse naar alarmcentrale 112 in Tilburg23.58 uur Eerste melding bij regionale brandweer in Roosendaal00.01 uur Eerste alarmering korps St. Maartensdijk00.02 uur ambulance en politie Tweede alarmering korps St. Maartensdijk00.09 uur Vertrek uit kazerne St. Maartensdijk00.13 uur Aankomst brandweer Laban Deurloostraat ...00.16 uur Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. „Vooral buurtbewoners en EH- BO'ers hebben goed werk verricht bij de hulpverlening", zegt ook H.R. Radojewski van het politiedis trict Oosterscheldebekken. Alle acht mensen die uit het in brand staande huis kwamen, werden op de parkeerplaats tegenover de wo ning van de familie Vroegop in de Laban Deurloostraat verzorgd door ambulancepersoneel en helpers van het Thoolse Rode Kruis. De naaste buurvrouw van de fami lie Vroegop, mevr. C. Vinjé-v.d. Jagt, is op haar beurt zeer te spre ken over de hulpdiensten. „Er is geen schadeplekje in mijn huis te zien." Mevr. Vinjé was om kwart voor twaalf naar bed gegaan en sliep nog niet, toen ze buiten gelui den hoorde. „Ik keek aan de achter kant naar buiten en besloot direct 112 te bellen. Onmiddellijk kreeg ik contact en de centralist zei dat ik aan de lijn moest blijven." In nachtkleding en met een kistje waardepapieren ging mevr. Vinjé de straat op, waarbij ze in de haast de voordeur dichttrok zonder een sleu tel mee te nemen. Toen ze in de ga ten kreeg dat ze nog enkele papie ren was vergeten, kwam buurman Kees v.d. Werff met zijn ladder en sloeg aan de achterkant een slaap kamerraam in, zodat mevr. Vinjé alsnog naar binnen kon. Ze bracht de nacht door bij mevr. Van Heus- den in de Laban Deurloostraat, maar zaterdag kon ze weer in haar huis terug. „De brandweer heeft voor mij keurig gewerkt. Ook wat tijd betreft, want waren ze te laat geweest, dan was mijn huis verlo ren gegaan. De tussenmuur is nu wel gebarsten, maar daar kan de brandweer niets aan doen. We moeten de brandweer niet bla meren of vals beschuldigen dat ze te laat waren. Ik kan niet tegen leu gens", aldus mevr. Vinjé. Vrijdagnacht was er al een mede werker van de stichting Salvage aanwezig, die haar bijstond en ook de stichting Slachtofferhulp bood hulp aan. Salvage timmerde zater dagochtend vroeg ook de verbrande woning van Vroegop dicht en Slachtofferhulp bood de familie Vroegop in ziekenhuis Lievensberg kleding aan. Alles was bij de brand verloren gegaan en ze waren in hun nachthem gevlucht. De twee onder één kap huurwonin gen van de familie Vroegop en me vr. Vinjé staan 36 jaar in de Laban Deurloostraat. Ze zijn eigendom van de woningstichting Beter Wo nen, die voor mevr. Vroegop ver vangende woonruimte in Scherpe nisse beschikbaar heeft. Het is nog niet duidelijk of ook het huis van mevr. Vinjé afgebroken zal moeten worden wanneer de woning van Vroegop gesloopt wordt. Zaterdag en zondag trok de uitge brande woning in de Laban Deur loostraat te Scherpenisse nog veel kijkers. De uitgebrande woonkamer van de familie Vroegop. Vanaf de woning van buurvrouw mevr. Vinjé gezien is de aanbouw tussen de woning van de familie Vroegop en het schuurtje helemaal uitgebrand. Onder de rook van de watertoren voltrok zich het drama in de La ban Deurloostraat te Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 3