Scherpenissenaar overleden na brand in huis L. Deurloostraat Alarmering laat te wensen over Dalempolder biedt 50 stanklijsten aan Thoolse monumentale boerderij decor voor Zeeuws tv-programma AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Eén op tien rijdt te hard Van de 7 gewonden liggen er nog 3 in het ziekenhuis o> Jongen bekent plegen ontucht 'Door angst valt macht van de overheid weg' Werkgroep kijkt in september naar de wegen Zaterdag is er weer braderie in St.Maartensdijk a V Donderdag 31 juli 1997 53e jaargang no. 36 Een felle brand in een hoekwoning aan de Laban Deur loostraat te Scherpenisse heeft het leven gekost aan de 64-jarige J.F. Vroegop. Het drama speelde zich van vrij dag op zaterdag rond middernacht af. Het vuur ver spreidde zich zo snel, dat de acht bewoners zich maar op het nippertje in veiligheid konden stellen. Johannes Vroegop probeerde nog tevergeefs zijn twee honden te redden, waarbij hij ernstige brandwonden opliep. Maan dagmiddag overleed hij in het Zuiderziekenhuis te Rot terdam. Hij wordt vrijdagmiddag in Scherpenisse begra ven. Van de zeven gewonden verblijven er nog drie in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. Ladder Fouten in Tilburg en in Roosendaal De alarmering van de brandweer laat te wensen over. Zowel in de 112-centrale te Tilburg als bij de regionale brandweer in Roosendaal worden er fouten gemaakt. Daarnaast spelen nog storingen met de apparatuur een rol. Dat is in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw duidelijk geworden bij de brand in Scherpenisse. Bijzonder snel Vijf meldingen St. Annaland Deze week Op 800 meter stinkt stal van Rijnen nog Een comité uit de Thoolse wijk Dalempolder heeft b. en w. van Tholen vijftig lijsten aangeboden van bewoners die de hele maand juni de stankoverlast van de varkens- mesterij van Rijnen aan de Groene- of Hokseweg heb ben geregistreerd. i Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 15-jarige jongen uit Scherpe- nisse is dinsdag door de politie aan gehouden op verdenking van on tucht. Volgens een woordvoerder heeft hij inmiddels bekend. De jon gen zit voorlopig drie dagen in hechtenis en die termijn kan met nog eens drie dagen verlengd wor den, voordat de raadkamer van de rechtbank beslist over een termijn van dertig dagen. Hij heeft rechts bijstand. „De ontucht is in elk geval met vijf kinderen gepleegd", aldus de politie. „Maar de omvang van de zaak zijn we nog verder aan het on derzoeken. Voor zover nu bekend, is de ontucht in juni begonnen." D.L. Koppenhol heeft een kort ge ding tegen de gemeente verloren om de bouw van een varkensstal in de Weihoek stil te leggen. „Je proeft de macht van het geld", con cludeert de inwoner van Poortvliet, die op allerlei manieren de komst van grote varkensstallen aanvecht. „Het is verschrikkelijk moeilijk om hier door te dringen. We krijgen ook weinig steun van de autoritei ten. Als b. en w. er tegen zouden zijn, had de gemeente kunnen op treden tegen de bouw bij Van Bal- kom omdat er geen vergunning voor is. Maar in hun machteloos heid zijn de bestuurders gevange nen geworden van hun eigen beleid. Men heeft niet de durf om in te grijpen. De gemeente is bang voor schadeclaims en door die angst valt de macht van de overheid weg. Dat is heel bedroevend", zegt Koppen- hol. Daarentegen noemt ambtenaar G.D. Roeland het .prettig' dat de gemeente gelijk gekregen heeft van de rechtbankpresident. „Natuurlijk blijft het fout als men zonder ver gunning bouwt, maar alleen het ontbreken daarvan is niet zwaar ge noeg om een bouw stil te leggen. Dan moeten er meer belangen een rol spelen. Leggen we desondanks de bouw toch stil en komen er scha declaims, dan moet de gemeen schap daarvoor opdraaien. Koppen- hol zegt wel dat de gemeente moet optreden, maar tegelijk erkent hij, dat we het instrument missen om de mega-stallen te weren. Als gemeen te heb je je aan regels en aan juris prudentie te houden. Emoties moet je buiten de deur houden. aldus Roeland. Pagina 7: Politieke grieven, maar geen belangen geschaad. De politie had zaterdag een vrucht baar dagje. Bij controles op snel heid werden maar liefst 130 be stuurders bekeurd voor te hard rij den. De hoogste overtreding betrof iemand die 40 kilometer te hard reed. Eerst werd er op de Poort- vlietsedijk te Scherpenisse gecon troleerd van half elf tot half één. Van de 697 voertuigen die passeer den, reden er 62 te hard (8,9 pro cent). De hoogst gemeten snelheid was hier 114 kilometer per uur, ter wijl 80 km het maximum is. Van tien voor één tot tien voor half drie stond de radarwagen op de Oud- Vossemeersedijk. Hier kwamen 297 voertuigen voorbij waarvan er 29 (9,8 procent) harder reden dan de limiet van 80 km per uur. Hier reed de snelste 120 km per uur. De Oes- terdam werd tenslotte van half drie tot vier uur gecontroleerd. Van de 336 voertuigen die passeerden, re den er 39 te hard 11,6 procent). De werkgroep van politie, gemeen te, provincie en waterschap die de veiligheid op de Thoolse wegen moet gaan onderzoeken, gaat in september de eerste stekken steken voor een 'plan de campagne'. Voor al op de 80-kilometerwegen (in de gemeente Tholen nog vaak over dij ken ook) wordt met regelmaat te hard gereden. Controles van de po litie wijzen uit dat soms meer dan één op de tien bestuurders te hard rijdt. De werkgroep .gaat de wegen op Tholen onder de loep nemen en verder wordt er gestudeerd op een manier om de weggebruikers vaart te laten minderen. „We hebben nog geen concrete plannen opgesteld. In september steken we de koppen, bij elkaar om de eerste stekken te ste ken", zegt politiechef J.M. Krom- been van de werkeenheid Tholen. De politie controleert de laatste tijd intensief op snelheid en sinds kort ook vaker buiten de 'beruchte' we gen als Postweg, Oesterdam, Poort- vlietsedijk en Oud-Vossemeerse- dijk. Brandweerlieden met perslucht controleren op het dak van de uitgebrande woning van de familie Vroegop of er geen gevaar bestaat voor uitbreiding naar het huis van mevr. Vinjé. Het echtpaar Vroegop had zoon Jaap uit Nijmegen op bezoek met zijn vrouw Amanda, hun drie zoon tjes van 9, 12 en 13 jaar en een vriendinnetje van 12 jaar. Kort na middernacht hoorde de hoofdbewoonster een vreemd ge luid. Toen zij op onderzoek ging, zag zij de aanbouw tussen de wo ning en het schuurtje in brand staan. Mevr. Vroegop sloeg onmiddellijk alarm. De twee mannen en twee kinderen konden nog over de trap naar beneden, maar toen de twee vrouwen en de twee andere kinde ren dat probeerden, versperde het vuur hun weg. Jaap Vroegop pakte samen met buurtbewoner Rinus van Oudenaar de de twee kinderen aan, die via het raam van de slaapkamer op het rol luik van de woonkamer gingen staan en zo het pand konden verla ten. Buurtbewoner Kees v.d. Werff had intussen thuis een ladder gehaald, waarmee de twee vrouwen uit de slaapkamer aan de voorkant werden gered. „Ik hoorde een klap en liep naar buiten en toen zag ik dat het huis van Vroegop in brand stond", ver telt Van der Werff. „Vanaf de zij kant van het huis liep er iemand brandend de straat op. Dat bleek Jo hannes te zijn. Je weet dan, dat het goed fout zit als je zoiets ziet. Bo ven voor het raam zag ik zijn vrouw Annie staan, dus ik snel naar huis om de ladder te halen. Ik zette vlug de ladder tegen het raam en hielp mevr. Vroegop naar beneden. De anderen riepen dat schoondochter Amanda ook nog in de slaapkamer was, dus weer de trap op. Door de rook kon je bijna niets zien en ik graaide maar in het rond. Ook schreeuwde ik net zo lang, totdat Amanda bij het raam kwam en ik haar naar buiten kon trekken. Het is allemaal seconden- werk", aldus Kees v.d. Werff. Ver schillende bewoners hadden brand wonden opgelopen en door de rookontwikkeling kampten ze ook mei ademhalingsmoeilijkheden. Op het parkeerterrein tegenover de hoekwoning aan de Laban Deur loostraat, vlakbij de watertoren aan de Langeweg, werden de gewonden behandeld, 't Was een hele conster natie. „Het was een gegil van jewel ste", vertelden omstanders vrijdag nacht. Vroegop sr. was er het meest ernstig aan toe. Zijn zoon Jaap en de twee vrouwen hadden ook brandwonden. De vier kinderen hadden alleen rook binnen gekre gen. De politie was van de hulp diensten als eerste in de Laban Deurloostraat aanwezig. „Alle mensen waren toen al uit de wo ning", zegt politieman Arie Weijler. "We hebben de ambulance gewaar schuwd en voor een afzetting ge- zorgd."De Thoolse ambulance met chauffeur Han van Houdt en twee verpleegkundigen arriveerden direct na de politie. ZIE VERDER PAGINA 3 Wie vanuit Tholen en St. Philips land 112 belt, krijgt de alarmcentra le in Tilburg aan de lijn en die moet voor de brandweer en de ambulance Roosendaal bellen en voor de poli tie Middelburg. De centralist in Til burg blijkt echter voor de alarme ring van de brandweer vrijdagnacht naar de Zeeuwse centrale post voor de brandweer en ambulance in Vlis- singen doorgeschakeld te hebben in plaats van naar Roosendaal. Scher penisse behoort bij Zeeland, dacht de centralist, maar voor de brand weer en ambulancehulpverlening valt Tholen onder West-Brabant. Toen de fout werd ontdekt, schakel de de centralist alsnog door naar Roosendaal. Na het eerste telefoon tje van een inwoner uit Scherpenis se om 23.58 uur gingen er daardoor minuten verloren. Roosendaal kreeg 00.01 uur de melding van de brand in Scherpenisse en waarschuwde 00.02 uur het korps St. Maartens dijk. De piepers van de vrijwilligers gingen echter niet af. Het alarm kwam niet door. Om 00.09 uur werd St. Maartensdijk voor de tweede keer opgepiept en toen werkten de apparaten wel. Terwijl de brandweerlieden naar de kazerne aan de Oostsingel reden, vertrok de ambulance net vanuit de Noord poort. De brandweer rukte 00.13 uur uit en was 00.16 uur in de La ban Deurloostraat. De later aanwezige loco-burge meester J. Versluys kreeg daar ver wijten van bewoners te horen over de late aankomst van de brandweer. De commandant van de West-Bra bantse regionale brandweer, Van Wijland, alsmede de Roosendaalse officier van dienst Bezems stelden zich vrijdagnacht ter plaatse op de hoogte van de situatie. „De brand weer St. Maartensdijk is bijzonder snel geweest", zegt Versluys. Kees v.d. Werff klaagde echter over het feit, dat er al tien minuten voor twaalf gebeld was en dat de tele foon bij de alarmcentraal 112 wel twintig keer overging, voordat er werd opgenomen. „De band van 112 vermeldt een eerste melding uit Scherpenisse om 23.58 uur, maar er werd nog geen naam bij gegeven", aldus Versluys. „Er is contact ge weest met mevr. Van der Werff en die heeft toestemming gegeven om aan de hand van haar gespreksgege- vens bij PTT Telecom de situatie uit te zoeken." De loco-burgemeester vindt dat de Thoolse brandweer geen verwijten te maken valt. Het eerste alarm van 00.02 uur kwam namelijk niet door en na het tweede alarm van 00.09 uur was de uitruk na vier minuten een feit. „Na de klachten van vrij dagnacht heb ik echter zaterdag morgen direct actie ondernomen", zegt Versluys. „Er blijken vijf mel dingen uit Scherpenisse gekomen te zijn, waaronder die van mevr. Vinjé, Van der Werff en Van Oudenaarde. Het niet doorkomen van de eerste melding kan aan de apparatuur lig gen. Na september/oktober moet dat tot het verleden behoren, want dan is er nieuwe apparatuur aanwe zig en dan behoren klachten zoals vrijdagnacht tot het verleden te be horen." Volgens staflid J. de Feijter van de gemeentelijke brandweer dienen er 'kritische vragen' gesteld te worden aan zowel de alarmcen trale 112 als de regionale brand weer in Roosendaal. „Bij ons zijn er geen fouten geconstateerd, maar feit is, dat het alarm van 00.02 uur vanuit Roosendaal wel door de po litie is ontvangen, maar niet door de brandweer in St. Maartensdijk. En de politie was nog in de buurt ook, zodat die als eerste in de Laban Deurloostraat kon zijn. Misschien heeft de steunzender voor de brand weer niet goed gewerkt, hoe dan ook: de piepers van de brandweer zijn om 00.02 uur niet afgegaan." Hoewel bij De Feijter voorop staat, dat hij fouten wil zien te voorko men, stelt hij vast dat een eerdere alarmering van de brandweer voor het redden van de acht mensen wei nig had uitgemaakt. „De aanwezig heid van de ambulance en deskun dige geneeskundige hulp was in de ze situatie een eerste vereiste." Ook de alarmering van het tweede korps is echter fout gegaan en dat was niet de eerste keer. Ook bij het verkeersongeluk met Sjaak Hom mel in de Bram Groenewegeweg werd de brandweer Stavenisse in plaats van St. Annaland als tweede korps gealarmeerd. „Tot ieders ver rassing verscheen vrijdagnacht Sta venisse, terwijl via het geautomati seerde systeem op het beeldscherm van de centralist in Roosendaal ach ter de Laban Deurloostraat als eer ste St. Maartensdijk met code 4435 en als tweede St. Annaland met co- Eis stilleggen bouw varkensstal Van Balkom door rechter afgewezen Regenbui in avonduren verstoort nostalgische braderie Stavenisse Havenmeester Smits uit Sint-Annaland moet regelmatig laveren Proefveld zaadteeltstudie- club klaar voor open dag Werkgroepen platform actief bezig met kinder boerderij en heemtuin Bergen op Zoom laten Tholen in de kou staan met Tholenseweg Contributie bibliotheek hoger door tekort Thoolse werklozen gaan zwerfvuil aan zeedijken opruimen ZOMIN ALS DE STRALEN VAN DE ZON KAN MEN DE WAARHEID VERHULLEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina' de 4232 staat. Stavenisse met code 4333 is echter gealarmeerd en dat is niet volgens het uitrukregister", al dus De Feijter. De St. Annalandse brandweerlieden M. Hage, A. van Iwaarden en L. van Poortvliet stonden al in de ka zerne klaar, nadat ze via hun pieper St. Maartensdijk hoorden uitrukken voor een brand in Scherpenisse. „Ik lag net op bed, maar ik dacht: wij moeten als tweede voertuig uitruk ken", vertelt Hage. „Samen met twee collega's heb ik alvast naar de brandkranen in de Laban Deur loostraat gekeken, maar toen hoor den we via de mobilofoon van de brandweerwagen, dat Stavenisse wegging. Volgens het uitrukregister klopt dat niet en dat is al voor de tweede keer dit jaar", aldus Hage. Voor De Feijter staat ook vast dat St. Annaland als tweede korps ge alarmeerd had moeten worden. „Maar dat men al gereed zit, dat is niet de manier van werken. Het is geen goede zaak om inbreuk te doen op de procedure. Je moet wachten, totdat de piepers afgaan", aldus De Feijter. De St. Annalandse vrijwilligers dachten er juist goed aan te doen om tijd te winnen door alvast naar de kazerne te gaan. „En we hoorden ook de tooncode, maar niet de piep", zegt Hage. J.L. Duijzer, J. Fiktorie, T. Hettema en D.J. van de Velde hadden zo'n 200 lijsten verspreid, waarvan er 50 terugkwamen. Die werden donder dag in het gemeentehuis te St. Maartensdijk aan wethouder I.C. Moerland overhandigd omdat wet houder J. van der Jagt met vakantie is. Tijdens het gesprek brachten de bewoners naar voren, dat het lijkt of b. en w. zich weinig druk maken over de klachten. „Zo komt het al thans bij ons over, maar wethouder Moerland benadrukte, dat dit beslist niet het geval is", vertelt Duijzer. „Wij hebben toen opgemerkt, dat daarvan wel eens iets naar buiten mag blijken." De formulieren wer den verspreid in de Garnalen-, Oes ter-, Kreeften-, Hoogaars-, Kon. Ju- lianastraat (voor een deel) en in de Mossellaan. Volgens het comité was er in mei al veel overlast van de stal van Rijnen tussen Tholen en Oud- Vossemeer. Vandaar dat besloten werd om in juni een inventarisatie te houden, zodat het college geïn formeerd zou kunnen worden met betrekking tot de overlast. „In juni Veerboot aangepast. De Zeeuwse stichting voor gehandicaptenbeleid (ZSG) en de provinciale stoom bootdiensten (PSD) gaan samen on derzoeken op welke punten de ge- handicaptenlift op de nieuwe veer boot Prins Johan Friso nog moet worden aangepast. De lift zou te klein zijn voor elektrische rolstoe len. was de wind niet vaak noord-oost. Daardoor was de overlast veel min der dan in mei. Aan de hand van de formulieren kunnen b. en w. echter een indruk krijgen van de stank overlast in een maand dat de wind voornamelijk zuid-west is. Bij wind uit het noord-oosten of windstil weer is de kans op overlast het grootst. Bij die weersgesteldheid is het ook meestal droog en ben je dus veel in de tuin. Overigens: hoe is het mogelijk dan de stal aan de Groene- of Hokseweg al een paar maanden in bedrijf is, terwijl het Groen Labelsysteem nog niet ope rationeel was? Mocht de stank blij ven, dan zullen we een nieuw on derzoek instellen!", aldus de bewo ners, die hopen dat b. en w. tot een goede besluitvorming komen met betrekking tot de overlast van de varkensmesterijen. Het comité zegt zuinig te zijn op de woonomgeving en daarom de stank te willen weren. „Helaas hebben de varkensmesters het recht om hun bedrijven hier te vestigen, maar op dit moment wordt de wet overtreden. De geur van de mest mag namelijk niet hinderlijk waarneembaar zijn op een grotere afstand dan 209 meter. Toch is dat wel het geval, want in Dalempolder zitten we op ongeveer 800 meter van de mesterij." Het comité had er bij de bewoners op aangedrongen om naast het bijhouden van de klachtenlijst in juni, bij hinder ook steeds de milieuklachtenlijn 0118- 412323 te bellen. I Zaterdag organiseert de midden standsvereniging in Sint-Maartens dijk de jaarlijkse braderie. Bezoe kers kunnen er van tien tot negen uur terecht bij de vele kramen, win kels en activiteiten. Voor de jong- sten is er een kinderbraderie en de kinderen kunnen zich ook uitleven op een springkussen en de mini- cars. Verder is het evenementenco mité Smalstad aanwezig met diver se activiteiten zoals rondritten met een huifkar van de familie Van Doeselaar of de familie Frigge uit Oud-Vossemeer. De opstapplaats is op de Markt. In de stand van het evenementencomité kan men worst hakken. Het doel van dit spel is om de 'worst' (een stuk elektriciteitska bel) op het hakblok zoveel mogelijk keren te raken. Onder de beste drie deelnemers worden een levensmid delenpakket, een bakkersbon en een bloemenbon verloot. Verder kan men in de stand zien hoe mevr. V. Rens uit Tholen trollen, dreutels en paddestoelfiguren maakt. Tijdens de braderie voert het duo Rijn Trijn tussen tien en twaalf uur de show 'Minder verpakt, pakt beter uit op'. Deze show is gemaakt in opdracht van de Zeeuwse milieufe deratie en afvalverwerker Olaz. Vanaf vijf uur is op het podium op de Markt het trio Update te horen. De groep brengt de meest uiteenlo pende muziek ten gehore. Ook de werkgroepen kinderboerderij en heemtuin van het platform leefbaar platteland Tholen zijn aanwezig om hun plannen te presenteren en geld in te zamelen. Traumahelikopter. De provincie Zeeland is bereid bij te dragen aan het experiment met een traumaheli kopter, die Zeeland vanaf vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam be dient. Volgend jaar en in 1999 zal er 50.000 gulden voor worden uit getrokken. P* De monumentale boerderij 't Huis Vermuyden aan de Ketting- dijk in Tholen vormde vrijdag het decor voor het televisiepro gramma 'Het beste van 4' van de commerciële omroep RTL4. Maar liefst veertig mensen, onder wie presentatrice Maya Ek- steen, waren aanwezig om het twaalfde deel in een serie van dertien programma's te maken. Dit keer stond Zeeland cen traal en producente Loes Visser vond 't Huis Vermuyden een ideale opnameplaats. Ze trof het vrijdagavond ook bijzonder met het weer. Eén van de mensen die voor de camera kwam, was Pamela Klein Gotink uit Poortvliet, die een mislukte opna me - een zogenaamde blooper - uit de serie 'Goede tijden, slech te tijden' moest kiezen. Het programma wordt 24 augustus uit gezonden en of de Poortvlietse dan ook werkelijk op de t.v. te zien zal zijn, is nog afwachten. Zie verder pagina 5. De 15-Jurige Pamela Klein Gotink uit Poortvliet aan de tafel bij Maya Eksteen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1