Werkgroepen actief bezig met heemtuin en kinderboerderij Bedrijvigheid in de polder in kaart Vrijwilligers gaan het zwerfvuil aan Zeeuwse zeedijken opruimen Puzzeltocht op monumentendag Strenge eisen aan milieustraat van Olaz Project voor langdurig werklozen begint in september Schilderen op zijden lap b Open middag van Eendracht- ruiters Tholencup de laatste keer in voorbereiding Woensdag 31 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Projecten uiterlijk september 1998 gereed Een gluurmuur en een wandelpad in het Stinkgat. Een klimpaal die de waterhoogte van de watersnood van 1953 aangeeft. Twee voorbeelden van voorzieningen in recreatieve wandelroutes die het platform leefbaar plat teland Tholen heeft ontwikkeld. Voor dit en andere pro jecten zijn de vergunningen binnen en is het wachten op de subsidie. Ze moeten uiterlijk in september volgend jaar gerealiseerd zijn. Kinderboerderij De weg wijzen Platform omgezet in een stichting Het platform leefbaar platteland Tholen gaat de komen de tijd inventariseren welke soorten niet-agrarische be drijven er in het buitengebied voorkomen. De gegevens zijn bedoeld voor een onderzoek, in opdracht van het ministerie van landbouw, naar de invloed van nieuwe economische activiteiten op de kwaliteit van het lande lijk gebied. Naast Tholen fungeert de Alblasserwaard/ Vijfheerenlanden als proefgebied voor het onderzoek. Kerngroep Wat kan er op tegen zijn dat vrijwilligers de Zeeuwse zeedijken ontdoen van zwerfvuil? P.J. Huijsse uit Scher- penisse probeert al een jaar een project van de grond te krijgen met langdurig werklozen. Hij blijft erin geloven. Zeker nu het gemeentebestuur van Tholen hem bericht heeft, op zich positief te staan tegenover een bijdrage van 5000 gulden. „We gaan hoe dan ook op 1 september van start", zegt Huijsse. Waterschap Twee ploegen Perspectief Gedeputeerde staten hebben de milieuver gunning verleend voor de bouw van de nieuwe milieustraat van het openbaar lichaam af- valstoffenverwijdering Zeeland (Olaz) in Sint- Maartensdijk. Deze zal verrijzen op het indus trieterrein bij de nieuw te bouwen gemeente werkplaats. Gedeputeerde staten verlenen vergunning Geluidsoverlast Kadavers Een puzzeltocht vanuit de Gasthuiskapel in Tholen zal op 13 september de hoofdmoot vormen van het programma van de open monumentendag. Daarnaast wordt gepro beerd in Sint-Philipsland iets van de grond te krij gen (dat zou een primeur zijn). In Oud-Vossemeer is dat niet gelukt. Poging St. Philipsland erbij te betrekken Schoolgebouwen Winstpunten Sourdun Bordeaux Het platform neemt initiatieven die de leefbaarheid in de gemeente moeten bevorderen. Dat de projec ten tot nu toe vooral recreatief zijn, is puur toeval, zegt vogrzitter J.L. van Gorsel. Het platform wil stimu leren en ondersteunen op alle mo gelijke terreinen die de leefbaarheid aangaan. „Mensen of organisaties die met ideeën lopen, en waarvoor we wat kunnen betekenen, zijn wel kom." Voor wandelroutes bij Sint-Maar tensdijk en Oud-Vossemeer, en een fietsroute van-pontje-naar-pontje, is inmiddels groen licht gegeven door het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Dat draagt de helft van de kosten, die respec tievelijk 30.000 en 50.000 gulden bedragen. „Dat lijkt veel, maar be halve het uitzetten van de routes horen daar ook info-panelen, bank jes en tafels, een verrekijker, klim paal en gluurmuur bij", vertelt se cretaris mevr. E. Frigge-Hogestee- ger. Bij de projecten betrokken in stanties als Staatsbosbeheer, het waterschap en de landinrichtings- dienst zouden via cofinanciering - in natura - de andere helft van de kosten moeten dragen. Hoewel de vergunningen er inmiddels liggen, kan niet begonnen worden. „Wij kunnen het niet voorfinancieren, want het platform heeft geen cen ten", aldus Van Gorsel. Van de wandelroutes zijn door het Groen- college Goes beschrijvingen be schikbaar gesteld, die bij de VVV verkrijgbaar zijn. Twee studenten van deze school hebben de routes samengesteld. Voor de jeugd zijn er opdrachten bij gemaakt waarmee een prijsje te winnen is. Maande lijks looft het Groencollege een VVV-bon uit. In de fietsroute zijn de kinderboer derij en de heemtuin opgenomen, die bij camping De Muie in Sint- Maartensdijk gerealiseerd gaan worden. „Er zijn twee heel actieve werkgroepen mee bezig, allemaal vrijwilligers," meldt Van Gorsel. „Zij presenteren hun plannen de komende weken op de braderieën in Sint-Maartensdijk, Sint-Anna- land en Tholen. Ze zijn intensief op zoek naar geld." Het ideaalbeeld dat het platform voor de kinder boerderij voor ogen heeft, zou 3,5 ton kosten. Het ministerie subsi dieert niet de gebouwen, maar uit sluitend de aanleg, het grondwerk en de groenvoorziening. Er is dus veel geld nodig. Mensen kunnen zich in de braderiestand voor een tientje opgeven als donateur. Of voor 25 gulden (eenmalig) een fraai certificaat kopen (wethouder Vers- luys krijgt zaterdagmorgen het eer ste eetemplaar). Daarnaast denkt het platform aan sponsoring: een be drijf schenkt bijvoorbeeld een bank en in ruil daarvoor wordt daarop dan een naamplaatje aangebracht. „Camping De Pluimpot sponsort bijvoorbeeld het kippenhok en ook de Lionsclub en de middenstands vereniging Smalstad willen iets doen", aldus mevr. Frigge. De kin derboerderij krijgt een educatief ka rakter en daarom zal er een schuur gebouwd worden voor het ontvan gen van groepen. De werkgroep heeft inmiddels diverse toezeggin gen 'gekregen voor hout en tegels. Wie bruikbare materialen beschik baar heeft, kan dat melden op tele foonnummer 0166-662840. Voor zowel de kinderboerderij als de heemtuin zijn de eerste tekenin gen klaar. Met hoekjes voor onder meer dijkflora, akkeronkruiden, vochtig hooiland, slootbermflora en grasland. De tuin wordt in samen werking met de landinrichtings- dienst - die 70% van de kosten sub sidieert - aangelegd. Als de projec ten eenmaal gerealiseerd zijn, laat het platform ze los. „Wij stimuleren en ondersteunen alleen, wijzen de weg", zegt Van Gorsel. Voor de kinderboerderij, die op vrijwilligers moet gaan draaien, zal een afzon derlijke stichting in het leven wor den geroepen. De fiets- en wandel routes zullen door Staatsbosbeheer en het waterschap onderhouden worden. Omdat het platform de leefbaarheid ook op de langere ter mijn beziet, is er na het realiseren van de lopende projecten weer ruimte voor nieuwe ideeën en ge dachten. Organisaties, instellingen maar ook particulieren kunnen die aandragen. Ook kan het platform altijd vrijwilligers gebruiken. Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger, secretaris van het platform, zit voor Tholen in de begeleidingscommis sie. Zij is blij met de keuze van Tholen als proefgebied. „Door het onderzoek komen mogelijkheden in beeld voor economische impulsen." De traditionele landbouw is niet meer de enige activiteit in het lan delijk gebied. Wat mag wel of niet in leegstaande agrarische bebou wing, levert een bepaalde activiteit een bijdrage aan het leefklimaat of zijn er juist negatieve gevolgen. Dat soort zaken zal in het onderzoek aan het licht komen. Evenals de ge volgen voor de werkgelegenheid en het economische voordeel. „Het gaat om kleinschalige activiteiten en het beslag daarvan op de groene ruimte", aldus mevrouw Frigge. De onderzoekers van het Land- bouw-economisch instituut en het Staringcentrum zullen hun onder zoek in november afronden. Niet alleen worden gesprekken gevoerd met betrokken ondernemers, maar ook wordt een ronde-tafelgesprek georganiseerd met een breed gezel schap (onder meer gemeente, ka mer van koophandel) en met de be volking. Daardoor moet meer zicht komen op de relatie tussen nieuwe economische activiteiten en de kwaliteit van de groene ruimte. Door in samenwerking met de streek een aantal scenario's te ont wikkelen, wordt bekeken welke ontwikkelingen mogelijk en welke wenselijk zijn. De betrokkenheid van de streek is volgens de directie Zuidwest van het ministerie essen tieel voor het slagen van het onder zoek. De aanbevelingen zullen in januari gepresenteerd worden. Daarna kan de streek ermee aan de slag. Waarbij het platform stimu leert en ondersteunt. Het platform wordt binnenkort om gezet in een stichting. „We zijn dan een rechtspersoon. Bovendien is het nodig om subsidie te kunnen krij gen", legt voorzitter J.L. van Gor sel uit. De ontwerp-statuten zijn aan de gemeente en de provincie voorgelegd voor commentaar. Er wordt onder meer in bepaald dat in de kerngroep - zeg maar het stich tingsbestuur - natuur, recreatie en landbouw vertegenwoordigd moe ten zijn. Dat wordt, naast de onaf hankelijk voorzitter, gevormd door mevr. Frigge (namens streek- VVV), H. Zwikker (Recron), drs. A.G.M. Sauter (natuurvereniging), mevr. C.L. van Dalen-Doeleman (GLTO), W. Bazen (middenstands federatie en OOI) en mevr. E.A.J. Westerveld-Hoogendoom (vrou wennetwerk). Daarnaast kan van het platform el ke organisatie of instelling lid wor den, die zich op enigerlei wijze be trokken voelt bij de leefbaarheid van Tholen. Zo woont wethouder J. Versluys namens de gemeente de vergaderingen van het platform bij. In de statuten zijn verder de taken omschreven van de werkgroepen. Die kent het platform er momenteel vier: voor de wandelroutes, de kin derboerderij, de heemtuin en de fietsroute van-pontje-naar-pontje. Oogstdemonstratie. De stichting het Werkend Trekpaard organiseert op dinsdag 12 augustus een oogst demonstratie met trekpaarden op een perceel wintertarwe van de fa milie Kwekkeboom aan de Prooij- enseweg te Middelburg van vier tot negen uur. Er worden authentieke zelfbinders, boerenwagens, een ploeg, een cultivator en een hekel machine aangedreven door de paar den. Beveiliging Abdij. Het provinciaal bestuur wordt regelmatig gecon fronteerd met vernielingen aan en rondom de gebouwen van de Abdij in Middelburg, waarin men zetelt. Met de gemeente zal gesproken worden over mogelijkheden om het Abdijplein 's avonds en 's nachts af te sluiten. Daarnaast worden op korte termijn camera's aangebracht ter beveiliging. De kosten bedragen een ton. Er ligt volop vuil tegen de glooiing van de zeedijk bij Gorishoek, wijst P.J. Huijsse aan. De gedachte achter het idee van de Scherpenissenaar is, om mensen die al jaren uit het arbeidsproces zijn, werkgewenning en -ervaring te laten opdoen. En op die manier hun kansen op een baan te vergro ten. „Als mensen een hele dag thuis zitten, brengt dat op den duur span ningen mee. Het kan leiden tot psy chische klachten en depressiviteit", aldus Huijsse die zelf ook al jaren in de wao zit. Hij probeerde zijn project eerst op Melkert-banen te baseren, maar dat bleek niet haal baar. Daarom wordt het nu met vrijwilligers gedaan. September vo rig jaar is daartoe de stichting Mens, milieu en werk opgericht, met vier bestuursleden die allemaal van Tholen komen. Het concept is in feite heel simpel: een ploegje mensen gaat naar een stuk zeedijk toe en verzamelt al het afval dat daar op en tegenaan ligt. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft positief gereageerd op het idee en zorgt voor een schaftkeet en zakken om het vuil in te doen. Ook regelt het schap het afvoeren ervan naar de stortplaats in Nieuwdorp. „Dat is de samenwerking die nodig is", zegt Huijsse. Ook met het ar beidsbureau is er een goed contact. „Het is weliswaar vrijwilligers werk, maar het zou zinnig zijn dat het arbeidsbureau en de afdeling sociale zaken van de gemeente hun cliënten op ons project attenderen." Gedeputeerde Bruinooge reageerde volgens Huijsse eveneens enthou siast, maar stelde een provinciale bijdrage afhankelijk van de bereid heid van de gemeenten om mee te betalen. En daar zit nou net de kneep. Hoewel meerdere bestuur ders positief reageerden, kwam tot nu toe niemand financieel over de brug. „En wij als stichting hebben zelf niets." De brief van Tholen - waarin nog wel om een aantal ge gevens wordt gevraagd - stemt Huijsse optimistisch. Volgens hem is het project van de stichting een aanvulling op het overheidsbeleid, dat erop gericht is om langdurig werklozen te laten doorstromen naar de arbeidsmarkt. Het is een goedkoop project en mensen kun nen eraan meedoen met behoud van hun uitkering. Naast werklozen wil Huijsse ook vutters, wao'ers en mensen die be gaan zijn met het milieu inschake len in zijn 'pool'. Het waterschap heeft geadviseerd om met twee ploegen van vier mensen aan de slag te gaan en daarnaast enkele re serve-krachten achter de hand te houden. „Mensen die wel mee wil len doen, maar geen afval willen verzamelen, kunnen we bijvoor beeld gebruiken voor het toezicht. En ook een stukje uitbreiding van het bestuur is welkom", geeft Huijsse de mogelijkheden aan. Geïnteresseerden kunnen met hem contact opnemen (tel. 0166- 663271). Behalve voor de werkgelegenheid is het project ook goed voor de re creatie, meent de Scherpenissenaar. Schone dijken maken het voor de toerist aantrekkelijker om te ko men. „Dit is een relatief goedkoop project, we vragen de gemeenten om een bijdrage van 5000 gulden. Pas las ik in een krant over een ge meente in Holland met 12 kilome ter Noordzeestrand, die jaarlijks ruim twee ton uitgeeft aan het schoonhouden daarvan." Het aanboren van fondsen is, aldus Huijsse, geen eenvoudige zaak. Hij stelt dat gemeenten voor dit soort projecten geld van het rijk kunnen krijgen. En zelfs een beroep kun nen doen op het Europees sociaal fonds (waarvoor het project dan wel minimaal drie jaar moet du ren). „En als er vanuit het project twee mensen doorstromen naar een vaste baan, is de gemeente al uit de kos ten omdat de uitkering dan ver valt." Ook bedrijven zijn door de stichting benaderd om het project te steunen. „We hebben diverse giften gekre gen. Met name een bijdrage van Amphi in Sint-Maartensdijk maakt het mogelijk dat we kunnen begin nen", zegt Huijsse. Geld is onder meer nodig om de administratie- en autokosten te betalen. Er zijn al een jaar lang kosten gemaakt en als het project straks van start gaat, zullen de deelnemers toch ook vervoerd moeten worden. Een eigen ruimte vanwaaruit de stichting kan wer ken, staat ook op het verlanglijstje van Huijsse. Zijn contacten met bedrijven heb ben de Scherpenissenaar ervan overtuigd dat er perspectief is voor de deelnemers aan het project: „Er was een Thoolse ondernemer die zei dat hij mensen die hieraan mee willen doen, in zijn bedrijf altijd kan gebruiken. Maar ik kan natuur lijk niets garanderen. Mensen zul len zélf hun kansen moeten pak ken." De afvalinzamelingsinstallatie van het Olaz gaat het huidige systeem op de gemeentewerk plaats in Scherpenisse vervan gen. De gemeente en het Olaz gaan samen een nieuwe werk plaats en milieustraat bouwen in het oostelijk deel van het in dustrieterrein in Sint-Maartens dijk. De nieuwe installatie wordt moderner en vooral mi lieuvriendelijker van opzet. Al le afvalstromen worden zoveel mogelijk gescheiden. Glas, blik, papier, grof tuinafval, hout, puin en grond, bouw- en sloopafval, metaal, pvc en klein chemisch afval kunnen worden ingeleverd. Mensen uit heel midden- en Noord-Zeeland kunnen in principe bij de mi lieustraat terecht. Aan de milieustraat worden door de provincie strenge eisen gesteld. Zo moet het terrein el ke dag worden schoongemaakt en mag er geen afvalwater zomaar op het riool geloosd worden. De inrichting moet omheind worden met een min stens 1,8 meter hoog hek. Een bord bij de ingang moet onder meer aangeven wat de opening stijden zijn en welke soorten afval men er kan brengen. In de milieustraat mag geen afval verbrand of gecomposteerd worden. Het afval wordt in aparte containers opgeslagen. Daaruit mag overigens geen vervuild water in de bodem druipen. Voor het depot voor klein chemisch afval wordt een vloeistofdichte en tegen chemi caliën bestand zijnde vloer aan gelegd. Ook het geluid wordt in de ga ten gehouden. Er staan enkele huizen op een dermate korte af stand van de milieustraat dat ze geluidhinder zouden kunnen ondervinden. Het gaat om Sluiswegeling 2 en Westkerkse- weg 45 tot 55. Daarom mag er overdag (tussen half acht en ze ven uur) maximaal 46 decibel worden geproduceerd, gemeten aan de gevel van de bewuste huizen. Tussen zeven en tien uur 's avonds is dat 35 decibel en 's nachts mag er niet worden gewerkt. Dat betekent ook dat er per dag niet meer dan vier uur met een shovel of kraan ge werkt mag worden. Geluidspie- ken mogen overdag niet uitko men boven de 70 decibel en 's avonds niet boven de 65 deci bel. Voor het verhakselen van groenafval mag er op 12 dagen per jaar overdag meer lawaai gemaakt worden (tot 55 deci bel). Klein chemisch afval mag ook door bedrijven worden aangele verd, tegen betaling, maar niet meer dan 500 kilo per jaar. Par ticulieren kunnen gratis terecht. In het depot mag maximaal tien ton klein chemisch afval tege lijk zijn opgeslagen. Voor de aanlevering van asbest gelden bepaalde voorwaarden. Ook ac cu's kunnen worden ingeleverd. Er worden twee containers voor opgesteld die elk duizend kilo accu's kunnen bevatten. Bij de milieustraat hoort ook een apart destructiegebouw voor kadavers van dieren. Hier aan zijn ook de nodige eisen gesteld. Zo moet het dusdanig gebouwd zijn dat er geen hin der van vliegen of stank is bui ten het pand. De deur moet steeds zoveel mogelijk gesloten blijven. Het destructiemateriaal wordt minimaal eens in de week afgevoerd en buiten het gebouw (dat elke week ontsmet wordt) mogen geen kadavers liggen. De milieuvergunning is afgegeven voor de periode tot 2007. „De puzzeltocht bleek vorig jaar een succes. Hoewel bedoeld voor kinderen, deden er ook volwassenen aan mee. Daarom houden we dit er in", vertelt drs. W. Heijbroek van het comité open monumentendag. De tocht voert langs verschillende monumenten in het stadje. Vanwege deze opzet zal het aantal openge stelde monumenten niet erg groot zijn. „Dat is een nadeel." Welke het precies betreft, dat moet nog op een rij gezet worden. Het is de bedoeling dat de puzzel tocht begint nadat muziekvereni ging Concordia een aubade heeft gebracht, 's Middags om half vijf zal in het viskeperk aan de Visstraat weer een visafslag worden gehou den. En 's avonds verzorgt Concor dia een lampionoptocht. Dat de open monumentendag zich dit keer wat meer op de jeugd richt, heeft alles te maken met het thema: monumentale schoolgebouwen. In de gemeente Tholen zijn die nauwe lijks meer te vinden. Die aan de Da- lemsestraat in Tholen moest in 1984 plaats maken voor bibliotheek en postkantoor. Een - minder kostbaar - restauratieplan dat door Huis en Heem was gemaakt, werd niet uit gevoerd. Evenmin was dat het geval bij de school aan de Schoolstraat in Scherpenisse. Van drie voormalige lagere scholen zijn nu in ieder geval de gevels nog praktisch intact terug te vinden: in de Langeweg in Anna Jacobapolder, de Dorpsweg en de Hofstraat in Oud-Vossemeer. Het klaslokaal in streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland is het enige dat nog herinnert aan het on derwijs van vroeger. In andere plaatsen dan Tholen-stad komt de open monumentendag maar moei lijk van de grond, vindt Heijbroek. „Je kunt niet meer volstaan met het openstellen van een kerk. Er moet een programmaatje opgesteld wor den." In Oud-Vossemeer is het niet gelukt voldoende mensen te vinden om iets op touw te zetten. Misschien lukt dat in Sint-Philipsland wel. Ponyclub en landelijke rijvereni- ging Eendrachtruiters houdt woensdag 6 augustus een open middag op het Pluimpotterrein te Scherpenisse. Iedereen kan dan kennis komen maken met de ver eniging en men kan ook zelf een dressuurproef afleggen. De Eendrachtruiters is aangesloten bij de koninklijke Nederlandse fe deratie van rijverenigingen (van daar landelijke rijvereniging). Het doel is om de leden in de gelegen heid te stellen aan wedstrijden in dressuur of springen deel te nemen. Verder kan men bij de Eendrach truiters in het zomerseizoen dres- suurlessen volgen bij instructrice Edith Kommers. De lessen worden gehouden op een terrein bij de wa tertoren van Scherpenisse. Ook springlessen kunnen gevolgd wor den. Wanneer iemand voor het eerst aan wedstrijden mee gaat doen, begint hij in de klasse B. In de dressuur betekent dit dat de pony of het paard gehoorzaam zijn bewegingen en oefeningen maakt in stap, draf of galop. Bij 156 punten of meer wordt een winstpunt toegekend. Bij een bepaald aantal winstpunten promoveert de ruiter naar een hoge re klasse. Vanaf B zijn dat de cate gorieën L, M2, Ml, Z2, Z1 en ZZ. De moeilijkheidsgraad wordt steeds hoger en ook de grens voor een winstpunt stijgt mee. Om aan een springconcours mee te mogen doen, moet men tenminste één winstpunt in de B-klasse dres suur behaald hebben. Voor pony's worden de hindemissen aangepast aan de hoogte van het dier. Bij paarden is er geen aparte indeling in klassen. Ook bij het springen kan men via winstpunten in een hogere klasse terecht komen. De Eendrach truiters houdt zelf jaarlijks een wedstrijd op de Speelmansplaten, maar krijgt ook uitnodigingen van andere verenigingen om deel te ne men aan concoursen. Tijdens de open middag in Scher penisse kan men informatie inwin nen over de Eendrachtruiters of men kan zelf een dressuurproef rij den die door G.T. Bril uit Sint-An- naland (officieel jurylid) beoor deeld wordt. Bril zal tevens uitleg geven over hoe een proef beoor deeld wordt. De open middag be gint om half twee. Opgave voor het proefrijden kan nog tot en met maandag bij wedstrijdsecretaris mevr. Reinerman tel. 0166-672167. De 32e Tholencup zal voorlopig de laatste zijn die in de voorbereiding naar de nieuwe competitie plaats vindt. De besturen van de Thoolse voetbalclubs hebben in principe be sloten om het gemeentelijke toer nooi voortaan in het naseizoen te organiseren. Een terugkeer dus naar de maand mei, zoals dat tot en met 1991 gebruikelijk was. Verder is het de bedoeling om het toernooi in de toekomst op één dag af te werken. Dit najaar wordt de toekomstige opzet definitief bepaald. De finale van de 32e editie wordt op 16 augustus gespeeld op het ter rein van Noad '67 in Sint-Philips land. Op 9, 12 en 14 augustus staan de poulewedstrijden gepland. In poule A nemen Smerdiek, Noad '67 en Vosmeer het tegen elkaar op; in poule B strijden SPS, WHS en Sta- venisse. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 9 aug.: Noad-Vosmeer en Stavenisse-SPS, 14.30 u. Dinsdag 12 aug.: Smerdiek-Noad en WHS-Stavenisse, 19.30 u. Donderdag 14 aug.: Vosmeer- Smerdiek en SPS-WHS, 19.30 u. Op de finaledag wordt voorafgaand aan de finalewedstrijd een penalty bokaal voor C-pupillen en D-junio- ren afgewerkt. Hieraan doet, anders dan aan het toernooi, ook Tholense Boys mee. Zaterdag geeft Belinda Dhaeze een demonstratie zijdeschilderen in ga- lerie 't Huis Tijdverdrijf in Tholen. Mevr. Dhaeze laat zien hoe men van een lap zijde van 90 bij 90 cen timeter een fraaie sjaal kan maken. Diverse technieken komen aan de orde. De schilderes gaf jarenlang les in het zijdeschilderen in het vroegere zijdemuseum in Wouw. Tijdens de demonstratie in 't Huis Tijdverdrijf vertelt mevr. Dhaeze ook iets over andere toepassingen en over mogelijkheden om cursus sen te volgen. Het is voor zijde schilderen niet noodzakelijk om te kunnen tekenen. Spelen met kleu ren kan ook een leuk resultaat ge ven. In de Thoolse galerie, aan de -Stoofstraat, worden op een aantal zaterdagen meerdere demonstraties gegeven en zowel professionele als amateur-kunstenaars kunnen hun werk er tentoonstellen. Momenteel loopt er nog tot 17 augustus een ex positie van hedendaagse schilderij en, aquarellen en etsen van Russi sche kunstenaars. De toegang is gratis. Voor zowel jonge als oude duiven werd zaterdag een wedvlucht georganiseerd vanuit Sourdun. De duiven werden om 10.45 uur gelost voor de vlucht van cir ca 350 kilometer, de wind was matig westzuidwest. Bij de jonge duiven klok te W. Eissens bijna vier uur later de snelste duif in de regio met 1472 meter per minuut. Bij de oude duiven had Jan Jaap Bolier de snelste prijsduif met 1454 meter per minuut. De Vredesduif Sint-Philipsland, 268 jonge duiven, afstand 347 km. Eerste duif 14.44.42 u. is 1450 m/min, laatste duif 15.13.50 u. is 1291 m/min. L. Reijngoudt 1, 37, 49, 50, 64; comb. Reijngoudt en Zn. 2, 5, 10, 14, 15, 18, 19, 27, 46, 54, 67; L. v.d. Reest 3, 4, 9, 22, 38, 58, 61; J.F. Neele 6, 12, 24, 41, 55, 56, 59, 60, 66; gebr. Reijngoudt 7, 23, 44, 45; J.D. Quist 8, 11, 21, 25, 28, 33,43,47, 48, 52; K. de Frel 13, 17, 29, 32, 34, 35, 36, 42, 63, 65; R. Noorthoek 16, 26; R. v.d. Reest 20, 31, 51; A. van Dommelen 30, 62; W. van Dommelen 39, 53; M. Meijer en Zn. 40; K. van Dommelen 57. De Trouwe Duif Tholen, 210 jonge dui ven van 13 deelnemers, afstand 338 km. Eerste duif 14.35.17 u. is 1469,765 m/min, laatste duif 14.55.36 u. is 1354,219 m/min. M.J. Laban en Zn. 1, 2, 4, 5, 7, 13, 15, 16, 18, 21, 28, 31, 37, 38, 48; C. Moeli- ker en Zn. 3, 19, 27, 30, 35, 42, 47, 50; C. Laban 6, 8, 9, 29, 44; C.J. v.d. Berge en Zn. 10, 22, 25, 52, 53; P. Laban 11, 14, 51; A.C. Laban 12, 20, 33, 39; L. v.d. Kleijn 17, 23, 34, 40; J. van Dijke 24; J. Kegge 26, 36, 43; C.J. Deurloo 32,41,45; J. Vaders 46, 49. De Reisduif Scherpenisse, 174 jonge duiven, afstand 340 km. Eerste duif 1471 m/min. A. Moerland 1, 6, 7, 12, 19, 20, 21, 24, 34, 36, 42, 43, 53, 54; D.J. Menheere 2, 9, 17, 29, 37, 38,45; H. Krijger 3, 8, 10, 11, 13, 14, 31; J. o.d. Brouw 4, 32; J.J. Bolier 5, 22, 23, 25, 28, 35, 41, 56; J. Moerland 15, 18, 26, 27, 30, 44, 48, 49, 50, 51, 52, 57; P. Stoutjesdijk 16, 46, 58; C. de Graaf 33; comb. Hage-de Ja ger 39; A. Hage 40; P. Potappel 47; M. Potappel 55. Samenspel De Zwaluw St.Maartens- dijk en De Reisduif St.Phiiipsland, 231 jonge duiven. Eerste duif 1472 m/min. W. Eissens 1, 10; J. Wielaard 2, 7, 8; J. Heijboer 3; L. Lindhout 4, 9; D. de Wil de jr. 5; J. v.d. Repe 6. De Zwaluw Sint-Maartensdijk, 189 jonge duiven van 12 deelnemers. Eer ste duif 14.39.17 u. is 1472,425 m/min, laatste duif 15.19.30 u. is 1256,698 m/min. W. Eissens 1, 10, 21, 29, 30, 48; J. Wielaard 2, 7, 8, 11, 14. 17, 22, 23, 24, 28, 34, 36, 42; J. Heijboer 3, 19; L. Lindhout 4, 9; D. de Wilde jr. 5, 12, 18, 25, 38,40,41; J. v.d. Repe 6, 13, 27, 46; L. v.d. Berge 15, 37, 43, 44; H. Rensink 16, 20, 26; C. van Gorsel 31; A. Bijl 32, 33, 35, 39; D. de Wilde sr. 45; J. Lind hout 47. De Vredesduif Sint-Philipsland, 54 oude duiven, afstand 347 km. Eerste duif 14.51.49 u. is 1406 m/min, laatste duif 15.02.49 u. is 1346 m/min. J.D. Quist 1, 2; J. Quist 3, 11; J. Reijn goudt 4, 5, 6, 7, 12; comb. Reijngoudt en Zn. 8, 10; R. v.d. Reest 9, 14; A. Goudzwaard 13. De Trouwe Duif Tholen, 40 oude dui ven van 8 deelnemers, afstand 339 km. Eerste duif 14.41.18 u. is 1434,904 m/min, laatste duif 14.57.35 u. is 1356,587 m/min. L. v.d. Kleijn 1, 3; J. Vaders 2; T. Win kels 4, 6, 7, 10; C.J. Deurloo 5; F. Bal 8, 9. De Reisduif Scherpenisse, 113 oude duiven, afstand 340 km. Eerste duif 1454 m/min. J.J. Bolier 1; J. Moerland 2, 5, 8, 12, 25; L. Hage 3, 6, 7, 13, 18, 19, 21; P. Potap pel 4, 10, 14, 20, 37; H. Krijger 9, 15, 38; L. de Kwak Koolaard 11, 22, 32; M. Potappel 16, 34; A. Moerland 17, 26, 28, 30, 31; comb. Hage-de Jager 23, 24, 36; M. de Viet 27; A. Hage 29; J. o.d. Brouw 33; J. Potter 35. Samenspel De Zwaluw St.Maartens- dijk en De Reisduif St.Phiiipsland, 102 oude duiven. Eerste duif 1432 m/min. J. Lindhout 1; J. Wielaard 2, 3, 5, 6, 7, 8; C. Rijnberg 4; H. Rensink 9; A. Bo- lijn 10. De Zwaluw Sint-Maartensdijk, 84 ou de duiven van 7 deelnemers. Eerste duif 14.41.33 u. is 1432,967 m/min, laatste duif 14.54.58 u. is 1368,089 m/min. J. Lindhout 1, 10, 19; J. Wielaard 2, 3, 5, 6, 7, 8, 11. 12, 14, 16, 21; C. Rijnberg 4, 13, 15, 18, 20; H. Rensink 9; Vermaas en Zn. 17. De overnachtvlucht vanuit Bordeaux, over een kleine 830 kilometer, leverde in de streek het beste resultaat op voor Bentschap Knook. Deze duivenmelker klokte zijn eerste duif om 8.53 uur, snel heid 1188 meter per minuut. De Vredesduif Sint-Philipsland, Bor deaux 27 juli, 82 duiven van 14 inzen ders, afstand 827 km. Eerste duif 10.12.39 u. is 1067,739 m/min, laatste duif 14.17.36 u. is 811,388 m/min. K. van Dommelen 1, 5, 7, 8, 9, 10, 15; K. de Frel 2, 16; W. van Dommelen 3, 4; P. Wagemaker 6, 13, 20; J.D. Quist 11; A. Goudzwaard 12, 18; M. Meijer en Zn. 14, 17, 19; gebr. Reijngoudt 21. De Reisduif Scherpenisse, Bordeaux 27 juli, 56 duiven, afstand 826 km. Eerste duif 1034 m/min. P. Bevelander 1,3, 11; J. Moerland 2, 7, 8, 12, 15; D.J. Menheere 4; H. Krijger 5; J.J. Bolier 6, 17; C. Lisseveld 9; A. Moerland 10; P. Potappel 13, 16; J. Pot ter 14; J. v.d. Zande 19. De Zwaluw Sint-Maartensdijk, Bor deaux 27 juli. Eerste duif 8.53.46 u. is 1187,751 m/min. Bentschap Knook 1, 12, 18, 20, 28; A. Gebraad 2, 3, 7, 10, 11, 16, 23; J. v.d. Repe 4, 15, 24; Vermaas en Zn. 5; J. Wielaard 6, 13, 17, 33; comb. De Rijke 8, 14, 25, 26, 29, 31; A. Bijl 9, 27; H.T. van Hemert 19, 34; C. van Gorsel 21; A. van Luijk 22, 32; L. v.d. Berge 30. Natuurvaartocht. Vandaag en op donderdag 14 en 28 augustus worden er natuurvaartochten op de Oosterschelde gehouden met de Breeveertien. On der meer de Schelphoek en de Roggenplaat worden bezocht. Vanaf het dek kunnen de opvarenden luisteren naar een gids en kijken naar de waterdie ren en -planten die met een klein kruisnet worden opgevist. De vaartochten beginnen om half zeven aan de grote steiger bij Burghsluis. Reserveren kan op tel. 06-53535297.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 15