'Met jaaropbrengst van stroom ben je verzekerd van eten' Leden VVV moeten in oktober kiezen Zomer in Tholen weer begonnen Samenwerking bij kwijtschelden lasten voordeel inwoners Woonlasten in Tholen het laagst Aardappelen blijven 10-20 cent bij een lagere aanvoer Afvalstoffenheffing vrij hoog Donderdag 24 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Op Tholen is plaats voor twaalf windmolens. Land schappelijk is dat verantwoord en voor dat aantal is een maatschappelijk draagvlak te vinden. Voor boeren is het een interessante neventak: een agrarische ondernemer kan winst uit wind maken want het verkopen van groene energie loont. Zeker als de molens na 13 of 14 jaar afge schreven zijn. Dat stelt Ronald Kloet van projectma nagement bureau Wind+ uit Bergambacht en mede- sa mensteller van het mbo-eindwerkstuk windenergie in de landbouw. R. Kloet uit Sint-Maartensdijk gaat de boer op voor windenergie: Flink wat winst Handleiding Groenfondsen Per molen 6 tot 7000 gulden Kantoor op Tholen behouden De leden van de streek VVV-eiland Tholen zullen zich in oktober uit moeten spreken over de toekomstige structuur van de VVV. Samen met andere VVV's op Zuid-Beveland en de gemeenten Tholen, Goes, Kapelle, Reimerswaal en Borsele zal de VVV een keuze moeten maken uit twee mogelijkheden die door het bureau De- loitte Touche vorige week zijn gepresenteerd. Twee percentages Drie maanden Leges documenten Tholen en waterschap Zeeuwse Eilanden Het waterschap en de gemeente gaan samenwerken op het terrein van het kwijtschelden van belastingen. Voor de inwoners betekent het, dat ze daarvoor voortaan op één adres terecht kunnen. Een kleine 300 Tholenaren vraagt jaarlijks om vermindering van de lasten. De belastingdruk is in Zeeland voor inwoners van Tho len het laagst en voor die van Hontenisse het' hoogst. Dat blijkt uit gegevens die de provincie op een rij heeft gezet. Daarbij zijn, voor een woning met een waarde van twee ton, de gemeentelijke en waterschapslasten on der de loep genomen. Ronald Kloet roemt de opstelling van de windmolens van Zeeuwind bij Stavenisse. Er kunnen wat hem betreft dus nog een aantal windmolens bij. „Het mooiste zou natuurlijk zijn als Tho len als gemeente kan zeggen dat al le electriciteit op Tholen uit wind energie komt. Dat zou nog eens een goede reclame zijn." Maar zo hard gaat het niet. Tholen telt nu drie windmolens van de ver eniging Zeeuwind bij Stavenisse, het enige parkje binnen de gemeen te. Tot bij de Raad van State werd dat aangevochten. En de aanvraag van G.J. Hoek en Zeeuwind voor nog eens drie (maar dan grotere tur bines) in de Noordpolder in Sint- Maartensdijk is door de gemeente in de ijskast gezet omdat er nog geen nieuw bestemmingsplan bui tengebied gereed is. Op Sint-Phi- lipsland wil E-Connection uit Delft in de Willemspolder vier molens plaatsen. Daartegen heeft de stich ting het Zeeuwse landschap echter bezwaar gemaakt. Kloet denkt dat er ondanks deze strubbelingen, steeds meer belang stelling zal komen voor windener gie. „Zeker vanuit de landbouw. Een boer kan meeparticiperen. Als hij na ruim tien jaar de molens kan afschrijven, kan hij er flink wat winst op maken." Volgens Kloet hebben de boeren in Zeeland een streepje voor. „De meesten hebben behoorlijk veel grond. Veel raken ze niet kwijt voor de bouw van drie of vier molens. Het land ligt meest al dicht bij het water waar een goe de windaanvoer bestaat. En ze heb ben de tijd mee: het is milieuvrien delijk en dat telt steeds meer in hun branche." Een jaartje geleden was de boeren zoon uit de Uiterst Nieuwlandpol- der in Sint-Maartensdijk nog een leek op het gebied van windener gie. Samen met Gert-Jan de Jager uit Anna Jacobapolder zocht hij een onderwerp om de studie aan het Groen College in Goes af te ron den. „We hadden eerst plattelandsver nieuwing op Tholen op het oog, maar Gert-Jan kwam met wind energie op de proppen. Die had van huis uit al wat ervaring opgedaan met de aanvraag voor de vier mo lens op het land van zijn vader op Sint-Philipsland, waar Wind+ ook een bod op had gedaan." De Jager en Kloet maakten in feite een wegwijzer in zes hoofdstukken voor de agrariër en grondbezitter die wat wil verdienen aan wind energie. Het werkstuk werd geno mineerd voor de innovatieprijs Zee land en won uiteindelijk de vierde prijs. De innovatieprijs werd voor de derde maal uitgreikt. De Jager en Kloet zijn er blij mee. „Het was de eerste keer dat het Groen Colle ge genomineerd was. Ook voor de school was dat prachtig.' Een mooi gedocumenteerd werk stuk,' noemde de jury het eindpro duct van het tweetal. ,De studenten hebben in hoofdlijnen beschreven hoe men te werk gaat bij het ont dekken en realiseren van een wind energieproject. Windenergie is niet nieuw, maar het is voor nu en later een zeer belang rijke vorm van energie aan het wor den. De studenten geven in het rap port een duidelijke visie over de mogelijkheden van ondernemen met windenergie.' Een puntje van kritiek was dat Kloet en De Jager geen vergelijking hadden gemaakt met de conventionele energie. Kloet: „Achteraf hadden we daar best een paar pagina's aan kunnen wijden." Behalve de aandacht die ze kregen door de prijs, kon het tweetal zich ook verheugen op een flinke be langstelling tijdens een informatie avond op de school over hun pro ject. Zo'n zestig mensen bezochten de avond waaronder zo'n 30 be langstellenden van Tholen. Ondanks het kritiekpuntje kan de boer of grondbezitter volgens Kloet zijn voordeel doen met windmolens op de akker. „Het is een handlei ding geworden, een soort stappen plan. Wat de boer zelf kan doen en wat hij uit moet besteden. We heb ben alles aan bod laten komen wat je zoal tegenkomt. De conclusie is, dat het onmogelijk is om het alle maal in je eentje te doen." Om zich zo goed mogelijk te verdiepen in de materie worstelden De Jager en Kloet stapels literatuur door. Maar ze bezochten ook bestaande wind energieprojecten van onder meer Delta Nuts bedrijven, Zeeuwind aan de Pilootweg in Stavenisse, Wind+ in Bergambacht, de jaarlijk se winddag in Flevoland, het be drijf E-Connection in Delft en de standerdmolen van M. Kodde in Sint-Annaland. Veel aandacht be steedden de studenten aan de pun ten waarmee rekening moet worden gehouden bij het beoordelen van een vestigingsplaats. De lijst is lang en menigeen zal de moed in de schoenen zakken. Zo mag een windturbine niet te dicht bij woningen komen en voor zonf- likkering zorgen. Ook in vogelge- bieden, beschermde natuur-en stil- tegebieden zijn windmolens taboe. Er moet rekeningen gehouden wor den met het zicht van radar, met straalverbindingen, ontvangst-of zendmasten, aanvliegroutes voor vliegtuigen en de aanwezigheid van een vliegveld, spoorweg, snelweg, electriciteitsmast, gasbuis, PTT-ka- bel, andere windturbines, en dorps- en stadssilhouetten met cultuurhis torische waarden, enz. ,Het is een hele zoektocht naar een geschikte plaats,' zo schrijven ze dan ook in hun eindrapport. Wie verder wil, moet kijken naar het windaanbod, of de turbine in het landschap past, of er een netaan- sluiting in de buurt is, hoeveel mo lens er zouden kunnen komen, of ze langs 'een bestaande lijn' van dijk, sloot of weg kunnen komen. En wat het bestemmingsplan zegt over de plek. Geen onbelangrijk gegeven, gezien het uitstel voor de drie turbines van Hoek langs de Gemaalweg in Sint- Maartensdijk. Tot dat moment zijn er voor de kan didaat participant nauwelijks kos ten te maken. Degenen die informa tie verstrekken, doen dit gratis. Sommigen zelfs gretig want, 'er komt van alle kanten veel promo- tiegeld op tafel.' Als neventak voor een agrarische ondernemer is windenergie volgens Kloet en De Jager lonend. Er is geld te verdienen in deze branche, 'met onuitputtelijke eeuwige wind.' Veel grond is er niet nodig voor vier windmolens: 64 m2. Tussen de molens is 150 meter afstand ge noeg. Daartussen kunnen gewoon gewassen geteeld worden en het vee kan er grazen. „De boer gaat de energie verkopen aan het energie bedrijf. De stroom komt via een aansluiting op het electriciteitsnet. Het energiebedrijf heeft de plicht om het af te nemen. Delta Nutsbe drijven geeft 15 cent per kW. Dat is niet veel. Er zijn anderen die beta len 16,5 cent. Eén cent op een kW is heel veel. Dat kan elk jaar 30.000 tot 25.000 gulden schelen." Pas als duidelijk is wat de investe ringskosten zijn, wat de hoogte van de turbines volgens de gemeente mogen zijn, hoe de begroting eruit ziet aan kW-opbrengst per jaar en wat de 'terugleververgoeding' van het energiebedrijf is, kan de onder nemer afwegen of een en ander fi nancieel haalbaar is. Er komt een investeringsplan en dan beginnen volgens Kloet en De Jager de kos ten pas echt. Want de 'projectontwikkeling' moet volgens hen onafhankelijk worden uitgevoerd om de nodige vergunningen te verkrijgen. Boven dien is een banklening nodig om de investering te kunnen doen. De uit besteding is nodig 'omdat u het zelf zonder ervaring en hulpmiddelen gewoon niet kan,' stellen de studen ten boud. De investeringen zijn groot. Voor een windmolen met een capa citeit van 600 kW is een turbine no dig van 885.000 gulden, op een fundering van 85.000 gulden. De aansluiting op het net kost 100.000 gulden, de installatie 60.000, ont wikkeling en diversen 75.000 en 30.000 gulden respectievelijk. To taal maar liefst 1.235.000 gulden. Exploitatiekosten bedragen jaarlijks 200.000 gulden (inclusief rente en aflossing). Of er winst kan worden gemaakt, is afhankelijk van de jaarlijkse op brengst aan kW, de vergoeding van het energiebedrijf en de duur van het contract, meestal tien jaar. De ondernemer zal een bedrijf moeten kiezen die de projectontwikkeling doet, een turbine moeten selecteren, het contract met het energiebedrijf afsluiten en contact moeten opne men met de financiers. Kloet: „Er zijn groenfondsen van banken. Een b.v. ligt niet zo lekker bij een boer. Via een groenfonds hoeft hij niet zelf te investeren. Een belangrijk punt is dat als er iets mis gaat en de boel moet worden opge ruimd, de bank daar dan garant voor staat." Dient een agrariër een aanvraag in bij de gemeente, dan kan die vol gens de Jager en Kloet niet uitge breid genoeg zijn. De gemeente moet immers toe stemming verlenen en het bestem mingsplan wijzigen om de bouw mogelijk te maken. Zorg voor plaatjes is hun advies, 'zodat we kunnen zien hoe de verandering eruit gaat zien in het landschap'. Ook het verrichten van geluidsme tingen is van belang en het in kaart brengen van de baan die schaduwen maakt. Ook de schittering van draaiende wieken moet berekend zijn en de invloed op vogels in het gebied. Lang duurt het allemaal wel, vin den ze. De groenfondsen hanteren lagere rentes en financieren het pro ject voor 100 procent. Het rijk doet er het nodige aan om de windener gie te blijven stimuleren. Om een project winstgevend te maken, zijn er verschillende regelingen. Zo kan een ondernemer een groene investe ring (die op de milieulijst van het rijk staat) vrij afschrijven. Ook is er een extra aftrekmogelijkheid van de fiscale winst mogelijk. Zijn de windturbines eenmaal geplaatst, dan kan de boer ook een actief be heer voeren. „Met een computer in huis kan hij de gegevens opslaan. En als er een molen stilstaat, even bellen. Daar staat een behoorlijke vergoeding te genover. Met de jaaropbrengst van de stroom ben je verzekerd van eten." Met de liberalisering van de Europese energiemarkt over drie jaar zal er heel wat veranderen als grootverbruikers zelf hun energiele verancier mogen kiezen. Door de concurrentie zullen de prijzen on der druk komen te staan, verwach ten Kloet en De Jager. Om dat te beteugelen, verplicht de wet vanaf 2001 energiebedrijven een deel van hun afzet in duurzame energie te voldoen. Kloet werkt nu drie dagen voor Wind-I- en staat nog een dag als ver koper in de Waterput in Bergen op Zoom. Het bevalt hem prima. Voor het bureau is hij belast met het on derzoek naar mogelijke vestigings plaatsen. „Ik ken de Thoolse situ atie heel goed. Wij willen alleen maar wat doen in de zogenaamde witte gebieden op Tholen. Alleen maar daar waar de gemeente wat wil." Voor de manier waarop Zeeuwind werkt heeft hij bewonde ring. „Dat is een goed voorbeeld voor ons. Ze bekijken plaats na plaats. De landschappelijke inpas sing weegt bij Zeeuwind heel zwaar. De molens die door hen zijn ge bouwd, staan allemaal prachtig. Ze zijn kleinschalig. Wij denken wat groter." De reacties op het schrijven van Wind+ vielen bij de boeren goed, op het moment dat Kloet kon noemen hoeveel een molen van 300 kW per jaar opbrengt. „Dat is 6000 tot 7000 gulden. Dat was meestal een goed bericht." De molens op Tholen moeten allemaal draaien met drie wieken. „Zo'n derde wiek kost 60.000 gulden en geeft 2 tot 3 procent meer stroom. Het is mooier en de meeste mensen willen dat ook omdat ze vaker draaien dan een tweewieker." Wind+ is bezig een aanvraag op te stellen voor een windmolenparkje langs de Ooster-' schelde. Waar en bij welke lanbou- wer wil Kloet echter niet kwijt. Herdenking belegering. Op 6 sep tember wordt in de Sint Gertrudis- kerk te Bergen op Zoom herdacht dat de Markiezenstad tijdens de Oostenrijkse successie-oorlog door de Fransen werd ingenomen (1747). Burgemeester A. v.d. Berg opent de avond en de historie wordt verteld, waarna 'De partituur van de adel en de maagd' uitgevoerd wordt door Hortus Musicus Religiosus. Mu ziek, toneel in klederdracht en ge- luids- en lichteffecten maken er deel van uit. De avond begint om acht uur. De samenwerking strekt zich uit tot vijf heffingen: het gebruikersdeel van de onroerende-zaakbelasting, de afvalstoffenheffing, het riool recht, de verontreinigingsheffing en de ingezetenenomslag. Voor de kwijtschelding hiervan wordt één belastingvrije som berekend. Ook kwijtschelding van de hondenbelas ting is mogelijk, maar die wordt niet in deze berekening meegeno men. Vraagt iemand dus kwijtschelding bij het waterschap óf bij de ge meente van één van bovengenoem de heffingen, dan worden voortaan de andere heffingen daar automa tisch bij betrokken. Het normbe drag voor de berekening is bij de gemeente 95% van de netto-inkom sten, bij het waterschap 91%. Dat verschil is voor diverse gemeenten in het waterschapsgebied aanlei ding om niet aan de samenwerking mee te doen. Behalve Tholen heb ben alleen Noord-Beveland, Vliss- ingen en Middelburg het convenant met Zeeuwse Eilanden onderte kend. De Thoolse chef financiën J.A. van Akkeren is verbaasd over de opstelling van de andere ge meenten. „De samenwerking levert voordeel op voor de inwoners en daar gaat het toch om. Het hanteren van twee verschillende percentages is geen probleem voor de bereke ning; met een speciaal computer programma is dat een fluitje van een cent." Het gecombineerd be handelen van de verzoeken bespaart zowel de gemeente als het water schap tijd en geld. Het percentage van 91 is eind vorig jaar vastgesteld door de hoofdinge landen van Zeeuwse Eilanden. Ho- Mosseltocht. De stichting Behoud Hoogaars organiseert morgen voor de zesde keer de mosseltocht waar bij Zeeuwse mosselen per zeilschip naar Antwerpen worden gebracht. Zo'n twintig oude hoogaarzen en hengsten vertrekken morgen vanuit Yerseke. Zaterdag biedt gedeputeerde Van Zwieten (plaatsvervangend com missaris van de koningin) de Zeeuwse mosselen aan de gouver neur van de provincie Antwerpen en de Nederlandse consul in Vlaan deren aan. De schepen zijn te zien in het Bonapartedok te Antwerpen. ger wil men niet, omdat dan de heffingen voor de overige belas tingbetalers zouden moeten stijgen. De kosten voor een bepaalde taak worden namelijk over alle gebrui kers omgeslagen. Hoe hoger de kwijtscheldingsnorm, hoe kleiner de groep die de kosten (die gelijk blijven) moet dragen. De Thoolse gemeenteraad heeft in het verleden diverse keren aangedron gen op één percentage voor zowel gemeente als waterschap. En een minderheid van de raad wil het kwijtscheldingspercentage op 100 brengen om zo de mensen met een minimum-inkomen tegemoet te ko men. Volgens wethouder I.C. Moerland van financiën kost dat te veel. Dit jaar heeft de gemeente 85.000 gul den begroot voor het kwijtschelden van lasten, maar waarschijnlijk is dat bedrag niet toereikend. Het normbedrag voor kwijtschel ding wordt gebaseerd op de totale kosten die noodzakelijk zijn voor iemands levensonderhoud. Vooruit lopend op de ondertekening van de overeenkomst, heeft het waterschap alle dit jaar ontvangen verzoeken voor kwijtschelding al doorge stuurd naar de gemeente. Er zijn er nu zo'n 230 binnen. Tot 1 september hebben de mensen nog tijd om kwijtschelding te vra gen. De overeenkomst noemt een termijn van vijf maanden na dagte kening van de aanslag, maar Van Akkeren meldt dat Tholen uitgaat van drie maanden. De termijn gaat in op de datum van de laatst ont vangen aanslag. De meeste verzoe ken hebben betrekking op de afval stoffenheffing, meldt de ambtenaar. Het wordt een keus tussen integra tie van de VVV's en een minder strakke samenwerkingsvorm waar bij alleen wordt gekeken welke za ken samen gedaan kunnen worden (zoals het uitbrengen van een geza menlijke folder). In beide gevallen wil het bestuur van de VVV het kantoor op Tholen behouden, zo licht voorzitter A. Meloen van de streek VVV toe. „Ook de andere VVV's willen hun kantoor behou den. Wel kan een kantoor als cen trale plek worden aangewezen. Dat zou Goes kunnen zijn." Wordt er voor integratie gekozen dan zullen de VVV's in een nieuwe structuur gegoten worden. Hetzij in een verenigingsvorm (Tholen en Yerseke) of in een stichtingsvorm (Goes, Reimerswaal). Dan zou er één bestuur moeten komen. Meloen: „Dat is niet zo maar ge daan. Daar zou je dan naar toe moeten groeien. Wij vinden het verenigingsmodel een mooi goed, omdat we als bestuur heel dicht bij de leden staan." Uit de vergelijking tussen de verschillende VVV's blijkt dat Yerseke financieel flink wordt gesteund door de visserijsec tor. Tholen krijgt jaarlijks een fi nanciële bijdrage van de gezamen lijke campinghouders. Meloen die samen met wethouder J. Versluijs de bijeenkomst bezocht, noemt de besprekingen constructief. „De ge meenten die er nu bij betrokken zijn, denken in dezelfde richting van schaalvergroting. Een beleid dat overigens ook de provincie voorstaat." Het bestuur van de VVV heeft een bezoek gebracht aan Indoor Karting Smalstad op het industrieterrein om de ruimte in het gebouw te bekijken die eigenaar H. Chastelet de VVV had aangeboden als kantoor. Vol gens Meloen zou de ruimte kunnen voldoen (balie, administratie en magazijn) maar is de ligging op het industrieterrein een bezwaar. „De klanten voor de VVV komen toch naar het dorp. Dit ligt minder cen traal. We hebben vooralsnog beslo ten te blijven zitten." Ondertussen is ook overleg gevoerd met de eigenaren van Haven 10, het gebouw waar het VVV-kantoor mo menteel in is gehuisvest. Gepoogd wordt om via sponsering de kosten van de huisvesting te drukken. Mosseldag Yerseke. Op zaterdag 16 augustus wordt in Yerseke de traditionele mosseldag gehouden. Behalve dat men van twaalf tot vijf uur gratis mosselen kan eten bij de Julianahaven, is er ook een braderie van tien tot vijf uur, een vloot- schouw om half vier, een taptoe om half acht, vuurwerk om tien uur en van twaalf tot twaalf het festival 'Mosselrock'. Verder is er vanaf donderdag al een kermis en live-op tredens. De aardappelprijzen handhaven zich bij een verminderde aanvoer onveranderd op de lage niveaus van 10 tot 20 cent per kilo. Voor Eigenheimers wordt nog 38 een? betaald; de Bildtstar is goed voor 27 cent. De aanvoeren blijven inmiddels be neden de 400 ton. Een groot deel van de vroege aardappelen is al ger ooid. Als het om de gemeentelijke woon lasten gaat, komt Tholen in Zeeland op de derde plaats, na Oostburg en Sluis-Aardenburg (Goes is het duurst). Maar doordat de heffingen in het waterschap Het Vrije van Sluis aanmerkelijk hoger liggen dan in het waterschap Zeeuwse Ei landen, komt Tholen uiteindelijk als goedkoopste uit de bus. Een Thools gezin dat een eigen huis met een waarde van twee ton bewoont, is dit jaar 1379 gulden aan lasten kwijt. Zo'n twee tientjes minder dan een vergelijkbaar gezin in Vee- re, Kapelle of Noord-Beveland. Een Hontenissenaar betaalt maar liefst 595 gulden méér. Bij een huis van drie ton loopt dat verschil op tot 826 gulden. In de berekening zijn de volgende lasten meegenomen: onroerende-zaakbelasting, riool recht, afvalstoffenheffing, water schapsomslag en verontreinigings heffing. Het tarief van de onroerende-zaak belasting is in Tholen op één na het laagst van Zeeland. Het rioolrecht voor huurders op twee na, maar voor eigenaren/gebruikers van een huis juist op drie na het hoogst. Axel, Borsele en Goes heffen geen rioolrecht; beide laatstgenoemde gemeenten verrekenen dat via de onroerende-zaakbelasting. Wat de afvalstoffenheffing betreft, is Tho len allerminst de goedkoopste. Het tarief voor huishoudens ligt in vijf Zeeuwse gemeenten lager, dat voor alleenwonenden in acht. Ondanks dat zijn er maar vier Zeeuwse ge meenten waar de opbrehgst van de ze heffing minder van de kosten dekt dan in Tholen (88%). Betalen Thoolse gezinnen dit jaar 362,40 Woensdag 23 juli 1997: Doré 10- 19, bonken 8, drielingen 18-20, kriel 1,42-1,40, Première 11-16, bonken 36-40, drielingen 21, kriel 1,46, Gloria 13-18, bonken 29-35, drielingen 17-20, kriel 1,46-1,58, Frieslander 10-17, bonken 36-39, drielingen 21-23, kriel 1,49, Eigen heimer 32-38, Bildtstar 25-27, Uka- ma 12, bonken 26, aanvoer 357 ton. Dinsdag 22 juli: Doré 10-20, bon ken 9, drielingen 18-20, kriel 1,28- 1,42, Première 11-14, bonken 35- 37, Gloria 8-19, bonken 25-27, drielingen 18, kriel 1,45, Frieslan der 10-16, bonken 31-36, drielin gen 18-19, kriel 1,46-1,47, Eigen heimer 32-37, Bildtstar 22-26, drie lingen 10, kriel 35, Ukama 11, aan voer 381 ton. gulden, het duurst zijn de inwoners van Schouwen-Duiveland uit. Zij moeten 400 gulden ophoesten. Oostburg kent met 283 gulden het laagste tarief; Kapelle zit daar twee dubbeltjes boven. Wat de hondenbelasting betreft, zit Tholen ongeveer in de midden moot. Het begraafrecht daarentegen is met 147 gulden bijzonder laag. Sluis-Aardenburg rekent nog zo'n drie tientjes minder, maar geen en kele andere Zeeuwse gemeente heeft een tarief beneden de 285 gul den. Uitgesproken duur is Tholen bij het heffen van leges voor be paalde documenten. Voor een rijbe wijs zijn de leges 45 gulden.. Slechts twee gemeenten vragen meer, terwijl Axel en Sluis-Aarden burg met drie tientjes het goed koopst zijn. De leges voor een pas poort bedragen 105 gulden, waar mee Tholen één van de drie ge meenten is die meer dan 100 gul den rekent. Reimerswaal hanteert dat tarief uitsluitend in de periode april-september. Goes en Hontenis- se zijn met 82,50 gulden het voor deligst. Voor een uittreksel uit het bevolkingsregister rekent Tholen een tientje; negen Zeeuwse ge meenten doen het voor minder. Rei merswaal is met 5,50 gulden het goedkoopst, Vlissingen en Borsele met 14 gulden het duurst. Aan de hand van een drietal fictieve bedrijven heeft de provincie uitge rekend hoe het gesteld is met de be lastingdruk voor bedrijven. Ook dan komt Tholen heel gunstig voor de dag. Wat stond er ook al weer op die overbekende bordjes die je her en der kunt vinden: 'Laat niet als dank voor 't aangenaam verpozen, de eigenaar de schillen en de dozen'. De zomer is weer begonnen, warme tijden zijn aangebroken. In hordes stromen de mensen naar het water om daar elk plekje dijk en strand in te nemen. Zeeuwen, Brabanders, Belgen, Duitsers en Aziaten. Iedereen haast zich gedeeltelijk (en soms zelfs geheel) ont bloot richting het koele water en het hete zand. De Oesterdam - de Thoolse Riviera - is hierop geen uitzondering. Voor antropologen (onderzoe kers van culturen) is het een lusthof, voor de vuilnismannen van de gemeente echter een crime. De vuilnisbakken die rijkswaterstaat neerzette aan de Oesterdam, worden ontegenzeggelijk goed gebruikt. Ze zitten vol. Heel erg vol. Maar de recreanten zijn óf heel erg bijziend óf ze willen de moeite niet nemen om overtollig afval zelf even mee naar huis te nemen. In elk geval ziet de omgeving van de vuilnisbakken er net zo uit als de emmer zelf: vol afval. De vraag dringt zich op: meer bakken of een actie om de levensgenieters bewust te maken? Misschien is verzwaarde dijk bewaking een idee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7