K-3> Vier varkens bij vossenjacht n Wrangier Gemeente verhoogt de heffingen flink 'Rondweg twintig jaar te laat' Zestienjarige slaat Belg ziekenhuis in Braderie in Stavenisse AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT by Young Style jeans casual Op Tholen is nog plaats voor 12 windmolens Wij voorspelden: 0164-249207 Geen boot met 90 asielzoekers Meningen Poortvlietenaren over verbinding lopen uiteen Donderdag 24 juli 1997 53e jaargang no. 35 W SCH oir, GE EN Donderdagmiddag werden de leerlingen uit groep acht van de openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maar tensdijk op vossenjacht gestuurd. Behalve een man ach ter een draaiorgeltje en enkele kabouters, troffen de kin deren in het centrum van het dorp vier mensen aan die als varken waren verkleed. Rooms-katholieke parochie Tholen eert toegewijde vrijwilligers Les geven aan kleuters is een hele verantwoordelij kheid, zegt zilveren juf Francien Burgers R. Kloet gaat met windenergie de boer op Zomer in Tholen weer begonnen Begin van nieuwbouw wijk achter Lange weg in'Scherpenisse Heerlijke verjaardags traditie: advocaatje met slagroom Jachthaven Sint-Annaland groeit spectaculair Thoolse deelnemers aan Nijmeegse vierdaagse niet in problemen Maikel den Ouden zegeviert in ronde van Sint-Maartensdijk VERVELING OP HET JUISTE MO MENT IS EEN TE KEN VAN INTELLI GENTIE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's AEX INDEX 1000 Dollar boven 2,05 1e verdieping Voorstraat 5-7 4697 EH St. Annaland Tel. 0166-652798 Style Afvalstoffenheffing, rioolrechten, leges De inwoners van de gemeente Tholen zullen in 1998 aanzienlijk meer moeten gaan betalen voor het ophalen van huisvuil en de riolering. Zo willen b. en w. de afval stoffenheffing verhogen van ƒ362,40 naar 432 gulden per huishouden en voor alleenstaanden gaat het tarief omhoog van ƒ271,20 naar 324 gulden. Baan in tarweveld De eerste aanzet voor de aanleg van de rondweg bij Poortvliet is gegeven. Bewoners reageren verschillend op de komst van de nieuwe verbinding, die het Zuid plantsoen en de Stoofstraat moet ontlasten. „Ze zijn er twintig jaar te laat mee", meent een bezoeker van café Tolrust terwijl hij aan jonge klare nipt. Probleem verplaatst Geen wekker Geruchten Fietspad Molest aan de haven te Sint-Philipsland Een 38-jarige man uit het Belgische Gent is twee weken geleden zwaar mishandeld door een 16-jarige jongen uit Sint-Philipsland. De verwondingen waren zo ernstig, dat het slachtoffer bijna twee weken in het ziekenhuis heeft gelegen. De politie hield het misdrijf tien dagen stil om dat ze bang was dat het onderzoek geschaad zou wor den. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. NAMENS VELE INVASIE De vier als varkens verklede vossen liepen van de Markt door de Ds. de Bresstraat. Gewapend met borden liepen ze over straat met de teksten: 'Sa je buur ma weze'. 'Wat ons wacht: stankvliegen, zwaar verkeer, veilig heid? en kapotte wegen'. 'Namens vele scholen, geen varkens op Tho len'. En: 'Geen roze invasie!!!' De kinderen kregen een vragenlijst je uitgereikt en de opdracht dat te laten invullen door voorbijgangers. Of ze wisten wat een roze invasie was en wat ze ervan vonden dat er zoveel varkens Tholen naar komen. En of men een idee had hoe deze 'invasie' te keren. De vier krulstaarten (in geleende pakken uit Sint-Annaland) gingen ook het gemeentehuis binnen op zoek naar wethouder J. van der Jagt. Die was echter niet aanwezig. Wel troffen ze wethouder J. Vers- luys aan, die wel kon lachen om de ludieke vossenjacht. De vossen leg den de wethouder uit waarom ze met de borden op pad waren ge gaan. De gemeénte Tholen hoeft niet bang te zijn dat er overal windmo lens worden geplaatst in de polders van Tholen. Het projectmanage- ment-bureau Wind+ uit Bergam bacht onderzoekt momenteel ge schikte plekken op Tholen maar wil hooguit drie windmolenparkjes ver wezenlijken van twee of drie turbi nes elk. Met 12 windmolens is Tho len vol. Dat stelt Ronald Kloet uit Sint- Maartensdijk die na de afronding van zijn studie aan het Groen Colle ge in Goes part-time in dienst is van Wind+. Burgemeester H.A. van der Munnik deelde begin juli in de commissie ruimtelijke ordening mee dat er 34 plaatsen waren beke ken en dat er met vier of vijf grond eigenaren onderhandeld werd over plaatsing van windmolens. Het bleek om een initiatief van Wind+ te gaan die alle boeren en grondbe zitters in Tholen en Sint-Philips- land aanschreef. Zeventig agrariërs wilden meer over windenergie we ten, 40 werden bezocht, bij 32 zou den volgens Kloet eventueel wind molens geplaatst kunnen worden. Maar Wind+ wil zich houden aan de richtlijnen van de gemeente die slechts enkele gebieden heeft aan gewezen voor windmolenparkjes. Samen met Gert-Jan de Jager uit Anna Jacobapolder won Kloet de vierde prijs in de wedstrijd voor het middelbaar beroepsonderwijs van het Innovatiecentrum Zeeland. Het duo kreeg voor hun werkstuk over windenergie in de landbouw 500 gulden, plus nog eens 300 gulden omdat ze (samen met 14 anderen) genomineerd waren. Volgens de 20- jarige Kloet zit er toekomst in windenergie voor landbouwers, maar kan een boer de molens niet op eigen houtje opzetten. Pagina 7: 'Met jaaropbrengst van stroom ben, je verzekerd van eten' Zaterdag wordt in Stavenisse de jaarlijkse braderie gehouden. Zo'n negentig stands met een grote ver scheidenheid aan koopwaar en spel letjes zijn te vinden in de Voorstraat en op het Van der Lek de Clercq- plein. Zo is er bijvoorbeeld een de monstratie van fitnesscentrum Is land Power, men kan een portret la ten maken door een karikatuurteke naar en de cafetaria organiseert de zomers klinkende 'bierfietswed- strijden'. De braderie, georgani seerd door SC Stavenisse, duurt van tien uur 's morgens tot half negen 's avonds. Bel voor meer informatie of voor een vrijblijvende afspraak onze advieslij n (24 uur per dag, 6 dagen per week): SCHOT FINANCIAL SERVICES Advies en beheer van uw effectenportefeuille met behoud van uw bankrelatie Advertentie I.M. B. en w. hebben een verzoek van het Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) om in één van de Thoolse havens een ligplaats te scheppen voor een boot met 90 asielzoekers, afgewezen. "Er is met het COA een oriërend gesprek ge weest, maar dit past niet in het be leid van de gemeente Tholen", zegt Die voornemens moeten overigens nog door de gemeenteraad bespro ken worden, maar het blijft niet al leen bij de verhogingen van de af valstoffenheffing met bijna 20%. Ook de kosten van de riolering rij zen de pan uit en daarom moet aan rioolrecht zo'n 50 gulden per wo ning meer betaald worden. Een ei genaar gaat - als de plannen van het college doorgaan - ƒ81,80 betalen in plaats van nu 56,80 en voor de meeste gebruikers gaat hetzelfde ta rief gelden. Alleen wie minder dan 75 m3 water verbruikt, betaalt de lagere heffing van ƒ40,90 in plaats van ƒ28,40 per jaar. B. en w. laten het daar niet bij. De leges, grafrechten, honden- en fo rensenbelasting zullen in 1998 met 10% omhoog gaan. Het provinciaal bestuur rekende onlangs uit, dat het weerstandsvermogen van de ge meente Tholen goed is. Tholen be hoort tot de vier financieel meest gezonde gemeenten van de provin cie. Volgens gedeputeerde staten is er nog ruimte voor belastingverho ging aanwezig. De woonlasten (de combinatie van heffingen van gemeente en water schap) blijken in Tholen het laagst van de hele provincie te zijn. Alleen voor wat de gemeentelijke tarieven betreft, zou Tholen op de derde plaats staan, maar dankzij het 'goedkope' waterschap Zeeuwse Eilanden streeft Tholen in het alge meen klassement twee gemeenten uit Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg en Sluis-Aardenburg) voorbij. B. en w. van Tholen willen een deel van die ruimte in 1998 gaan benutten. pad wordt aangelegd. Het land- bouwverkeer zal daardoor nog ge deeltelijk van de oude route gebruik moeten blijven maken. En van zijn bedrijf moeten alle vrachten rich ting Scherpenisse, naar de weeg brug aan de Veerdijkseweg. Inmiddels is het tracé van de rond weg in het landschap duidelijk zichtbaar. Wie van Tholen over de Lageweg gereden komt, ziet de uit gegraven baan liggen in het tarwe veld van K. Deurloo. Aan de over kant van de Geerweg is de vorm van de rotonde herkenbaar. Een kraan graaft de sloot aan weerskan ten uit, want hier moeten buizen in om de waterafvoer te waarborgen. Die buizen worden pas na de bouw vakvakantie gelegd. De aanvoer van zand is dinsdag op gang gekomen, enigszins vertraagd door het uitval len van een zandzuiger in de Oos- terschelde. Het zand wordt in Sint- Annaland aan de wal gebracht en dan met vrachtwagens naar het werk vervoerd. „We willen het eer ste stuk, tot en met de rotonde, deze week nog volrijden en er de dek laag van klei op aanbrengen", ver telt B. v.d. Berg die namens de pro vincie toezicht op het werk houdt. „Dat kan zich dan in de vakantie al drie weken zetten." Morgen is de laatste werkdag voor de vakantie. De aanleg van de rondweg kost drie miljoen gulden. Er is negen hectare grond voor nodig, die via de ruil verkaveling wordt verworven. Zes hectare wordt gecompenseerd uit de grondpot van het bureau beheer landbouwgronden. „Op twee na zijn we met alle grondgebruikers tot een akkoord kunnen komen over de structurele schadeloosstelling", meldt de heer Postma van de landinrichtings- dienst. De versnelde aanleg van de weg heeft ertoe geleid, dat boeren in het gebied hun grond een jaar eerder vrij moesten maken dan voor de verkaveling nodig was. Daarom is een zogenaamd plan van tijdelijk gebruik opgesteld en via die weg kon met alle veertig grondgebrui kers overeenstemming bereikt wor den over een schadeloosstelling. De plaats en vorm van de toekomstige rotonde in de nieuwe rondweg hij Poortvliet zijn al duidelijk zichtbaar. Maandagmorgen in de Stoofstraat, een stuk provinciale weg dwars door de bebouwde kom van Pooif- vliet. Onophoudelijk rijden auto's in beide richtingen. Wie niet beter wist, zou denken dat hij in de grote stad loopt. Op de klinkerbestrating maken de passerende personen auto's behoorlijk lawaai. Als een vrachtwagen voorbij komt, is dat helemaal oorverdovend. Geen won der dat de bewoners actie gevoerd hebben om hier verandering in te krijgen. „Eigenlijk heb ik er niet zo'n last van", zegt mevrouw Bouman die met een emmertje sop bij de voor deur staat. Ze woont nu acht jaar in het huis naast de Ontmoetingskerk en heeft het verkeer in die periode zien toenemen. „Vooral zo rond half vijf is het erg druk." Het verkeerslawaai stoort haar met name als ze eens een buurpraatje wil maken. Ook me vrouw Jansen, die al bijna haar hele leven in de Stoofstraat woont, stoort het verkeer nauwelijks. „Ik ben die drukte gewend, merk het niet eens meer." Als je daar niet te gen kunt, moet je niet in de straat willen wonen, vindt ze. „Het zal vreemd zijn als het hier volgend jaar rustiger wordt." Een overbuur vrouw zegt hetzelfde. Even verderop is de heer Slimmens zijn voordeur aan het schilderen. Hij is erg blij dat de aanleg van de rondweg eindelijk is begonnen. „Toen we hier negen jaar geleden kwamen wonen, werd er al over ge sproken." Vooral het vracht- en landbouwverkeer bezorgt hem overlast. „Je hele huis dreunt. En 's nachts is het lawaai nog erger, want wethouder J. Versluys. „Ten aan zien van de opvang van asielzoe kers zijn wij bereid om aan onze verplichtingen te voldoen en zelfs meer dan dat, maar dan wel ge spreid over de verschillende kernen en met begeleidingsgroepen." Achtergrond van het verzoek was volgens de wethouder het aflopen van een huurcontract van drie jaar voor een opvangcentrum in Roosendaal. De boot zou zo'n twee jaar in een Thoolse haven blijven liggen. "Het COA wilde de moge lijkheden hier aftasten, maar hun verzoek paste niet ons beleid", al dus wethouder Versluys. Advertentie I.M. 1 het verkeer gaat 24 uur door." Slim mens is blij dat hij het vrije uitzicht de polder in houdt. „En als ze de straat netjes aankleden, dan gaan we 100% vooruit." De Poortvliete- naar denkt overigens, dat het pro bleem verplaatst wordt door de nieuwe weg vrij dicht achter de be bouwing aan te leggen. Hij doelt met name op het stuk tussen de Lange Zandweg en de Koningsweg. „Voor de overburen is dat nogal dichtbij." Op dit traject komt aan weerszijden van de weg een aarden geluidswal van zo'n 2,5 meter hoogte. „Prima, want als je nu hier buiten zit, versta je elkaar amper", re ageert Joost Krijger op de aanleg van de rondweg. „De klinkerbestra ting zorgt ook voor veel meer la waai dan het asfalt een stuk verder op. Bovendien staat het huis soms te trillen." Krijger kijkt al uit naar april, wanneer de nieuwe verbin ding er moet liggen. „Dan zal het hier een stuk rustiger worden." Ook mevrouw Rijsdijk is er mee in genomen dat de overlast op een einde loopt. „Het is verschrikkelijk druk hier, wel zo'n 6000 auto's per dag. Poortvliet is nog het enige dorp waar de provinciale weg De knokpartij deed zich voor in de late avond van maandag 7 juli. Aan de haven van Sint-Philipsland hield zich een groep jongeren op, waar van er één op een bromfiets rond reed. Dat gebeurde om half twaalf 's avonds. In de haven lag de zeil boot van de 38-jarige Gentenaar. De man had meegedaan aan de Deltaweek in Bruinisse. Omdat hij zich stoorde aan het geluid van de brommer, ging hij naar de groep jongens toe en vroeg de 16-jarige die op de brommer reed om ermee te stoppen. De jongeman deed dat echter niet en in plaats daarvan sloeg hij op de Belg in. De man uit Gent (wiens kinderen aan boord lagen te slapen) werd zo danig hard in elkaar geslagen, dat hij zwaar gewond raakte aan zijn gezicht. Een ambulance vervoerde hem naar het Sint Franciscuszie- kenhuis in Roosendaal. Vandaar dwars doorheen loopt." Haar man heeft destijds in de buurt handteke ningen verzameld om gedaan te krijgen dat er wat aan de situatie in de Stoofstraat gedaan zou worden. „In de spits rijdt het verkeer af en aan en dat gaat dag en nacht door. Je hoeft geen wekker te zetten, want 's morgens word je automa tisch je bed uit geschud. En na drie uur 's nachts kun je gerust de ra men sluiten, want dan begint het la waai al weer." Volgens mevrouw Rijsdijk wordt er veel te hard gere den en ze heeft haar kinderen dan ook op het hart gebonden om niet zomaar de straat over te steken. „Ik kom zelf uit de stad, maar toch niet uit zo'n drukke straat." Onder enkele bezoekers van café Tolrust heerst de opvatting dat de rondweg een goede zaak is voor de bewoners van de Stoofstraat, maar niet voor het dorp. Uitbaatster me vrouw De Jonge verwacht dat de nieuwe verbinding Haar klanten - en dus inkomsten - kost. Via de roton de op een steenworp afstand wordt het verkeer achterlangs haar zaak geleid. Ook de benzinepomp van haar man - tegenover het café - zal de gevol gen merken. „Er is niks aan te doen. Maar voor veel mensen die hier wonen, is het een verbetering. Hoewel het langzame verkeer ge woon door de straat zal blijven ko men." Wat zowel mevrouw De Jon ge als enkele klanten niet begrijpen, is dat er naast de nieuwe weg ook een fietspad komt. „Er ligt toch al een fietspad hier in de Stoofstraat." werd de man overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Gent. Het slachtoffer moest een operatie aan zijn oogkas en z'n kaak ondergaan. De politie stelde een uitgebreid on derzoek in en kwam uit bij de 16- jarige Sint-Philipslander. Die be kende de mishandeling en kreeg een proces-verbaal. De officier van justitie is ingeschakeld en de min derjarige zal zich vermoedelijk voor de kinderrechter moeten ver antwoorden. De politie bracht de zaak niet meteen naar buiten, maar wachtte tot ze helemaal was afge rond. Intussen deden in het dorp echter allerlei geruchten de ronde over hoe erg de man uit Gent eraantoe was. Hij zou in coma zijn geraakt en er werd zelfs beweerd dat hij bezwe ken was aan zijn verwondingen. Een politiewoordvoerder deelde echter mee dat de Belg afgelopen vrijdag uit het ziekenhuis is ontsla gen en dat het 'naar omstandighe den' redelijk met hem gaat. tp. In de zomermaanden passeren nu ndgal wat fietsers en onderbreken hun tocht vaak bij het café om er wat te gebruiken. „Economisch ge zien was het beter geweest om de weg aan de andere kant van het dorp, bij het industrieterrein, te leg gen", vindt één van de bezoekers. Een andere ondernemer, aardappel handelaar Bijl, verwacht juist mak kelijker te kunnen werken als de rondweg er eenmaal ligt. Zijn be drijf in de Lageweg ligt pal naast de provinciale weg. „Wanneer vracht wagens of tractoren de weg op wil len rijden, moeten ze altijd extra goed uitkijken. Als het hier rustiger wordt, zal dat makkelijker zijn." Het vrachtverkeer zal ook moeten wennen aan de rotonde die bij de Geerweg komt te liggen. Bijl vindt het jammer dat van de Geerweg tot de Lange Zandweg alleen een fiets-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1