Provincie Zeeland i Geen nieuw beleid met financiële ruimte Autisme op het spoor 4 r Bewoners worden betrokken bij JOP in Tholen WHS F2 scoort bij bruidspaar Kwaliteit op campings Sportraad in de herhaling met fietsrit «Officiële Mededelingen Niet langer leges betalen verklaring g.s. Donderdag 24 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Overheden, bedrijven en instanties werken op Schouwen-West samen aan de verbetering van de kwaliteit van landschap, natuur en milieu. Ook moeten er betere mogelijkheden komen voor recreatie en landbouw. Het werk gebeurd op basis van een soort draaiboek, de Regiovisie. Milieu Saneringsplan Kerkstraat 6-8 Stavenisse Provincie heeft drie miljoen te verteren De financiële positie van de provincie Zeeland ziet er de komende jaren goed uit. Naar verwachting is er jaarlijks ruim drie miljoen gulden beschikbaar, die praktisch vol ledig gebruikt zal worden voor incidentele uitgaven. Op die manier worden pijnlijke ingrepen bij eventuele te genvallers voorkomen. Groene stroom Ouders van autisten hebben samen met professionele deskundigen op een rijtje gezet wat er nodig is voor goede hulpverlening aan autisten. Na het in beeld brengen van de zorg die er is, is het dan niet lastig meer vast te stellen wat er ontbreekt: onder meer een woon-/werkvoorziening. Aan de provincie is bij'de aanbieding van de rapportage gevraagd te helpen op het goede spoor te komen. Als proef trekt het gemeentebestuur van Tholen volgend jaar 75.000 gulden uit voor de aanleg van een ontmoe tingsplaats voor jongeren, een zogenaamde JOP. De fracties van de SGP en RPF/GPV in de gemeenteraad tekenden bezwaar aan tegen zo'n hangplaats voor de nix-generatie. Landschaps camping Abdij Nieuws Meer dan 35 kampeeronderne- mers in de Westhoek van Schouwen hebben plannen inge diend die moeten leiden tot een verhoging van de kwaliteit van hun kampeerterreinen. Ook is het de bedoeling dat er meer verschei denheid komt in het aanbod. Een onafhankelijke commissie is druk doende met de beoordeling van de plannen. Het gaat er om of ze voldoen aan de ideeën over verbe tering van kwaliteit en diversiteit die in de Regiovisie zijn beschre ven. Meer kwaliteit De herstructurering van de ver- blijfsrecreatie, zoals dit project heet, is een essentieel onderdeel van de plannen om Schouwen- West aantrekkelijker te maken voor bewoners, toeristen en plan ten en dieren. De consument wil meer kwaliteit. Dat wil zeggen, hij wil goede sanitaire voorzieningen, liefst een zwembad bij de cam ping, meer ruimte voor zijn tent of caravan, veel groen om zich heen, meer privacy enzovoort. Meer keuzes De consument wil ook kunnen kie zen uit zoveel mogelijk verblijfs- vormen. Dat kan een trekkershut zijn voor fietsers, een huurtent of -caravan met ontbijt of alleen ruimte om een kampeerauto neer te zetten. De Schouwse kampeeronderne- mers beseffen dat ze de concur rentie alleen aan kunnen als ze aan de wensen van de consument tegemoet komen. Daarvoor is ruimte nodig. Veel ruimte. Ruimte In de Regiovisie is met de vraag naar ruimte rekening gehouden. Voor kampeerterreinen is extra Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een bodemonderzoeks rapport en een saneringsplan ont vangen van de Stichting Uitvoe ring Amovering Tankstations te Rotterdam met betrekking tot de bodemverontreiniging op de loca tie Kerkstraat 6-8 te Stavenisse. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ernstig te beschouwen en tevens een sane ringsplan (artikel 39 Wet bodem bescherming) goed te keuren. De stukken, inclusief de ontwerp beschikking, liggen van 24 juli tot en met 21 augustus 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkda gen van -9-12 en 14-16 uur, en in gemeentehuis Tholen en Sint Philipsland, Markt 1-5, Sint Maartensdijk, werkdagen van 9-12 en (na telefonische afspraak 0166-668200 tst 13) van 14-16 uur en woensdagavond van 17-20 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerp-beschik- king naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631736. Voor volgend jaar is er zelfs tien miljoen gulden beschikbaar, groten deels als gevolg van eenmalige meevallers. In de voorjaarsnota gin gen gedeputeerde staten nog uit van 14 miljoen, maar inmiddels worden minder inkomsten verwacht uit le ges voor de verdieping van de Wes- terschelde. Het geeft al aan, hoe zeer een dergelijke 'spaarpot' aan schommelingen onderhevig kan zijn. Nu verwacht wordt jaarlijks zo'n drie miljoen ruimte te hebben, wil len g.s. daarvan acht ton gebruiken voor nieuw beleid. De rest moet in cidentele uitgaven dekken. Op die manier wordt voorkomen dat bij te genvallers noodgedwongen bezui nigingen doorgevoerd moeten wor den. Bovendien zou er geen geld zijn voor actuele en waardevolle ontwikkelingen en initiatieven, wanneer de beschikbare ruimte vol ledig benut zou worden voor nieuw beleid. Vanaf 1999 zullen g.s. nieu we vaste uitgavenposten in de be groting slechts toestaan als die ge dekt worden door het schrappen van bestaande vaste uitgaven. Die voorzichtigheid wordt onder meer ingegeven door het feit dat de in komsten niet rechtstreeks door de provincie te beïnvloeden zijn. Die inkomsten bestaan uit de rijksuitke ring uit het gemeentefonds en de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting. Die opcenten willen g.s. volgend jaar met 2,5% verhogen, een percentage dat gelijk is aan de stijging van de consumentenprijsin dex. Inspelend op signalen uit de provin ciale staten trekken g.s. meer geld uit voor de welzijns- en de zorgsec tor. Aan nieuw beleid staan zaken op het lijstje als een personeelsblad (ƒ24.500,-), subsidie meer bewegen voor ouderen (ƒ14.500,-), subsidie provinciaal overleg- en samenwer kingsverband ouderenbonden, lan delijk overleg bewonerscommissies bejaardentehuizen en vakantiewe ken ouderen/gehandicapten (samen ƒ180.000,-), thema verdraagzaam heid (ƒ150.000,-) en zuid-Neder landse samenwerking (ƒ50.000,-). Verder wil Middelburg zich verbin den om 15 jaar lang groene stroom (windenergie) af te nemen van Del ta kosten ƒ60.000,-). Totaal wordt voor structurele prioriteiten 824.000 gulden begroot en voor eenmalige uitgaven 8.962.871 gul den. ruimte vrijgemaakt buiten het kwetsbare duin- en vroongebied. Alleen bedrijven die de kwaliteit van het kampeerterrein verbete ren en/of een bijdrage leveren aan de verbreding van het recre atieve aanbod, mogen die ruimte benutten. Kwaliteit en diversiteit boven kwantiteit is dan ook het motto. De plannen De plannen van de ondernemers voorzien onder meer in vergroting van de standplaatsen, moderne sanitaire voorzieningen, verbete ring van de ontsluiting, milieu maatregelen, natuurvoorzieningen en verbetering van de landschap pelijke inpassing van de terreinen. De commissie die de plannen beoordeelt, bestaat uit vier onaf hankelijke deskundigen. Nadat zij hun oordeel hebben gegeven, volgt nog een planologischatoet sing. Er wordt immers nieuwe ruimte in beslag genomen. Uiteindelijk is het aan de gemeen teraad van Schouwen-Duiveland het sein al dan niet op groen te zetten. Nieuwsbrief Dit artikel is ontleend aan de Nieuwsbrief Schouwen-West. De nieuwsbrief verschijnt vier maal per jaar en bevat beschrijvingen van de vorderingen die worden gemaakt vanuit de Regiovisie. Zo bevat het nieuwste nummer ver der artikelen over "Gratis parke ren en gratis vervoer" en over de lange weg die is te gaan "Naar een vernieuwend product voor plattelandstoerisme". De nieuwsbrief is gratis ver krijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Pak even uw THOLEN juli en aug. Fototentoonstelling Leen Verhage, Ten Anker. 26 juli en 2, 9 en 23 aug. Stadswan deling onder leiding van gids, hoek Markt/Kerkstraat 19 u. 25 juli Huifkartocht onder leiding van VVV-gids, Markt 14 u. 16 aug. Orgelconcert Peter Eilander met samenzang, N.H.-kerk 20 u. 25 t/m 28 aug. Fietsvierdaagse 15 of 25 km, start Markt 18.30-19.30 u. 29 en 30 aug. Braderie, vr 13-21 u. za 9-21 u. 30 aug. Vuurwerk, haven bij Ge- maalweg 21.30 u. OUD-VOSSEMEER 9 aug. Huifkartocht met VVV-gids, Ring 14 u. Zeeland telt ruim zevenhon derd autisten. Velen verblijven in een instelling voor verstan delijk gehandicapten. De zorg daar is te verbeteren door meer specifiek in te spelen op de mogelijkheden en onmoge lijkheden van mensen met autisme. Wie autisme heeft is het hele leven aangewezen op begeleiding, stellen de ouders en professionele hulpverle ners. Autisme Autisme is een ontwikkelings stoornis die al op jonge leeftijd optreedt. Dat maakt dat het invloed heeft op het functioneren van de persoon in elke volgende levensfase. Zoals bij iedere ziekte en afwijking komt autisme voor van lichte tot ernstige mate en zijn er normaal begaafde autisten en autisten met een verstandelijke handicap. Een van de lastige din gen is dat autisme niet direct aan de buitenkant herkenbaar is. Als dat wel zo zijn, zou er vooral in sociale contacten minder zijn uit te leggen. Daar openbaart de ziekte zich het sterkst. Mensen met autisme zijn niet in staat alle informatie uit hun omge ving in zich op te nemen en van daaruit een keuze te maken hoe te handelen. Vaak valt hen dus onbegrip ten deel. De mensen zijn dan ook vaak angstig en verward, vallen terug in stereotiep gedrag SINT-ANNALAND t/m oktober Tentoonstelling streek museum Meestoof over fotografie en bruiloften, di t/m za 14.15-16.45 u. 29 juli Natte-laarzentocht over schorren, aanmelden bij VVV, start Sluispolderdijk 22 juli 10.30 u. en 29 juli 15.30 u. 9 aug. Braderie, centrum 10-21 u. 28 aug. Vakantiebijbelclub met 's avonds kampvuur, verenigingsgeb. Het Trefpunt 9.30 u. STAVENISSE 26 juli Braderie. SINT-MAARTENSDIJK 2 aug. Braderie, centrum 10-21 u. 30 aug. Fietstoertocht Schouwen- Duiveland, start café Smerdiek 9 u. SCHERPENISSE 26 juli Live muziek, camping Go- rishoek 20 u. 2 aug. Braderie camping Gorishoek vanaf 12 u. 2 aug. Voorronde Thoolse kinder- De Zeeuwse sportraad organiseert op vrijdag 19 september een fiets tocht over Tholen voor bestuursle den en medewerkers van sportorga nisaties, politici van de provincie en de gemeente en mensen uit het be drijfsleven. Aanvankelijk was deze tocht op 28 juni gepland, maar toen hadden zich maar dertig deelne mers gemeld en dat vond de sport raad te weinig. Bovendien zat het weer niet mee. Deze keer is er voor een vrijdag gekozen in plaats van de zaterdag waarop veel sportlief hebbers langs de lijn staan. Volgens de Zeeuwse sportraad is de vrijdag toch al ingeburgerd als gehele of gedeeltelijke vrije dag in verband met arbeidsduurverkorting. De fietstocht is bedoeld om de contac ten tussen sportorganisaties, politici en het bedrijfsleven te verstevigen. De rit duurt van half elf tot vier uur en beslaat 60 km. Aanmelden kan nog tot 1 september bij de Zeeuwse sportraad in Middelburg. P. van Belzen meende, dat de JOP in de Kotterstraat in Tholen komt en hij had in de stukken het verslag van de besprekingen met de bewo ners gemist. „We hebben buurtcon- tacten, zowel met de bewoners, als met de jongeren en de jeugdwer ker", liet wethouder J. Versluys we ten. Mevr. E. van der Wal-Vermeulen juichtte het initiatief van b. en w. toe. "Luister goed naar de jongeren zelf en betrek de jeugd- en jonge renwerker bij de aanleg van de JOP", adviseerde het PvdA-raads- lid. Ook J. de Jager vond het 'een bijzonder goede zaak', al merkte hij tegelijk op, dat er 'financieel veel aan vast zit.' De JOP (voor jongeren vanaf 12 jaar) maakte deel uit van de notitie speelruimtebeleid, waaraan dit jaar al 55.000 gulden wordt besteed. Alle zandbakken voor de groep 0- 6-jarigen worden verwijderd. Speelterreinen worden alleen ge handhaafd waar ze een functie heb ben, maar toestellen worden dan herplaatst. Voor de groep van 6-12 jaar worden de grotere speelterrei nen bij geplande opknapbeurten omgebouwd tot geïntegreerde speelterreinen van 0-12 jaar of van 4-12 jaar. Het grootste deel van de kosten, 51 mille, komt uit de post onvoorzien; het restant van 4000 gulden wordt gevonden uit de on- derhoudspot. en sluiten zich op in zichzelf. Om de wereld om hen heen hanteer baar te maken, zijn ze gebaat bij eindeloos geduld en structuur. In beeldtaal gesproken is een goede spoorlijn en goed spoorwegmate- rieel nodig. Locomotief Bij het aanbieden van de rapporta ge zeiden de ouders van kinderen met autisme zichzelf wel eens te vergelijken met een locomotief: je duwt of trekt hem/haar voort om op het goede spoor te blij ven, je verzet de wissels en atten deert op signalen, die je soms ook moet vertalen, playbackshow, camping Gorishoek 14 u. 4 aug. Modeshow camping Goris hoek vanaf 20 u. 6 aug. Braderie camping De Pluim- pot, 14-20 u. 10 aug. Voorronde Thoolse play backshow, camping Gorishoek 14 u. 12 aug. Finale kinderplaybackshow, camping Gorishoek 14 u. 16 aug. Goud van Oud, camping Gorishoek 20 u. 30 aug. Oosterschelde zwemtocht, start Gorishoek 12 u. 31 aug. Koggenroute motortoerclub Tholen, start 10 u. veiling aan Veer- dijkseweg. POORTVLIET 1 aug. Huifkartocht met VVV-gids, start Kerkplein 14 u. 16 aug. Zomermarkt 14-21 u. BERGEN OP ZOOM t/m 31 aug. Expositie polyptiek 'Aetheria Sapientia' van Frans v.d. Boom, Markiezenhof. t/m sept. Expositie beelden en ob- je stopt bij stations die hij of zij anders voorbij zou rijden, als het nodig is over te stappen breng je het kind naar het juiste perron om de aansluiting niet te missen, als ontsporing dreigt of als de wereld te snel langs flitst, trek je aan de noodrem, je laat hem of haar uitstappen waar hij moet zijn. Voor jezelf is dan het moment gekomen gebruik te maken van je retourtje. Bij de overhandiging van de rap portage ontving de gedeputeerde dan ook een locomotief met een haakje. jecten uit speksteen door P. Make- new uit Tholen, kunst- en antiek kelder 1'Amuse di t/m za 12-17 u. t/m 28 sept. Historische tentoon stelling '1747: Bergen op Zoom be legerd', Markiezenhof, t/m 21 sept. Expositie schilderijen Louis Swagerman, Markiezenhof. rilm+++fïlm+++film+++fïlm ROXY 1: Men in Black - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. Lady en de Vagebond - za 16.15 u. ROXY 2: Bean, the Ultimate Dis- astermovie - do, vr en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 16-15. 18.45 en 21.30 u. CINEM'ACTUEEL 1: Men in Black - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. CINEM'ACTUEEL 2: Bean, the Ultimate Disastermovie - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. Nog een karretje De structuur voor de zorg voor autisten in Zeeland, zeg maar de spoorlijn, ligt er eigenlijk al. De professionals weten elkaar steeds beter te vinden en voortdurend ervaringen met elkaar uitwisselen maakt dat het mogelijk is binnen bestaande instellingen steeds beter in te springen op de speci fieke behoefte van autisten. Ouders, hulpverleners en ziekte kostenverzekeraars blijven wat dat betreft op de ingeslagen weg voortgaan. De locomotief rijdt. Maar achter die locomotief hoort nog een karretje. Een woon/werk voorziening voor (jongvolwasse nen. Niet apart Het is niet de bedoeling een nieu we en aparte instelling van de grond te tillen en autisten daar naar over te plaatsen. Waar het om gaat is die stoornissen cen traal te stellen die voortvloeien uit het autisme. De mate van intelli gentie of een eventuele verstande lijke handicap is voor een plekje in de woon/werkvoorziening dan ook niet van doorslaggevende betekenis. De zorg voor autisten beweegt zich vaak op het grens vlak van de zorg voor verstande lijk gehandicapten en de geestelij ke gezondheidszorg. Soms kan noch het ene noch het andere 'hulpverleningscircuit' voldoende inspringen op de behoefte aan begeleiding, ondersteuning en zorg. Vandaar dat de opstellers CINEM'ACTUEEL 3: Speed 2: Cruise Control - do t/m za en wo 18.45 en 21.30 u„ zo 16,15, 18.45 en 21.30 u., ma en di 18.45 u. Lady en de Vagebond - do t/m wo 14 u. Cinema Paradiso: Antonia - ma 21 u. Salto al Vacio - di 21 u. van de rapportage pleiten voor een gezamenlijk initiatief en ver volgens een samenwerkingsver band van de instellingen voor ver standelijke gehandicaptenzorg en voor geestelijke gezondheids zorg. De woon-/werkvoorziening hoort dan ook aangehaakt te zijn bij een van de bestaande instellingen. De stichting Arduin en de stichting Emergis lijken voor dit samenwer kingsverband het meest in aan merking te komen. Rectificatie Vorige week heeft AbdijNieuws een hoofdartikel gewijd aan de Landschapscamping. Daarin staat beschreven dat een ondernemer die een dergelijke camping wil beginnen 5 hectare moet onttrek ken aan de boerderij: drie voor inrichting natuur en 2 voor de- landschapscamping. Deze gege vens zijn niet juist. In principe moet een boer 7 hectare ontrek ken aan de boerderij: voor inrich ting natuur en twee voor de land schapscamping. Wie minder natuur wil inrichten, krijgt ookmin- der ruimte voor camping en aan tal standplaatsen. Overigens komen boerderijen bin nen de ecologische hoofdstruc tuur en binnen WCL-gebieden niet in aanmerking voor de aanleg van een landschapscamping. Voor de Zak van Zuid-Beveland betekent dat, dat de schil rond het WCL- gebied wel in aanmerking komt, het WCL-gebied zelf niet. Radio Sloth is te beluisteren op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te beluisteren op 101.9 MHz op de FM en op Tho len via de kabel op 88.9 MHz Een arrest van de Hoge Raad heeft tot gevolg dat de provincie Zeeland jaarlijks ruim 120.000 gulden aan leges misloopt. Het hoogste rechts college in ons land heeft onlangs bepaald dat niet langer leges in re kening gebracht mogen worden voor het behandelen van aanvragen om een zogenaamde 'verklaring van geen bezwaar ex artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening'. Een dergelijke verklaring is nodig voor het mogelijk maken - via een ontheffing - van bouwplannen die in strijd zijn met geldende bestem mingsplannen. De Hoge Raad ver biedt het heffen van leges omdat het in de eerste plaats gaat om het dienen van een publiek belang. Er worden zo'n 600 besluiten per jaar genomen in het kader van de arti kel-19 procédure. Vorig jaar leverde dat de provincie 144.300 gulden op, dit jaar wordt op 121.600 gulden gerekend. Inmiddels heeft Middel burg met de Vereniging van Zeeuw se Gemeenten afgesproken om de vanaf 1 januari 1996 betaalde leges terug te betalen. Patrick Quist uit Sint-Annaland die deze dag in het huwelijk trad met Moniek v.d. Male. De pupilten van WHS F2 houden hun bogen hoog voor Patrick Quist en Moniek v.d. Male. Met smart stonden ze vrijdag middag te wachten; de F2-pupil- len van voetbalvereniging WHS. Bij gemeenschapscentrum De Wellevaete in Sint-Annaland wa ren de jeugdige voetballertjes opgesteld om met erebogen een hulde te brengen aan hun leider De 24-jarige werknemer van straatmakersbedrijf Goedege- buure in Sint-Annaland en zijn 25-jarige eega (werkzaam bij het Sint-Maartensdijkse bedrijf Ce- milas) lieten echter lang op zich wachten. Na de foto-sessie in de Efteling te Kaatsheuvel, ging het bruid spaar naar het gemeentehuis waar het huwelijk werd voltrok ken door L. Quist, ambtenaar van de burgerlijke stand én broer van de bruidegom. Geluk kig voor de WHS'ers was het goed weer en toen het bruid spaar arriveerde, stonden de pu pillen dan ook snel in het gelid. Deze verrassing scoorde duide lijk bij het kersverse echtpaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 13