Stoeltjes 440 gulden topstukken op rommelmarkt in Vossemeer Je kunt ook een boete krijgen van moeders met een spiegelei Hout stoken duurder dan onbetaalbaar gas (S)tanklied an de polletiek Weerstand van Tholen blijkt goed Ook Tholen krijgt nieuw soort camping Succesvolle verkoping levert N.H.-kerk bruto 7400 gulden op D.J. van de Velde stopt na 10 jaar met verkeersbrigadiers f Donderdag 17 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Vrijdags en zaterdags GEOPEND De Nederlandse Hervormde Kerk in Oud-Vossemeer or ganiseerde zaterdag een zeer succesvolle rommelmarkt. Alles zat mee. Het aantal bezoekers was enorm, mede door het goede weer en er waren meer spullen dan voor gaande jaren. Klapper bij de verkoop bij opbod waren vier oude stoeltjes die samen 440 gulden opbrachten. In totaal leverde de rommelmarkt bruto 7400 gulden op. Nostalgie Opbod Na ruim tien jaar is DJ. van de Velde uit Tholen gestopt als coördinator van de Thoolse verkeersbri- gadiers. De mede-oprich ter en grote voortrekker van de brigadiers met hun oranje jasjes en 'spiegel ei', droeg donderdagmor gen zijn functie over aan mevr. U.J.E. van Zetten. Namens de vrijwilligers, scholen, politie en ge meente werd Van de Velde in het zonnetje gezet. Niet gemakkelijk '7 Officiële status Tholenaren leggen cv aan in Salard Op 26 september gaat een groep Thoolse mannen, onder leiding van directeur Jan Wesdorp van zorgcentrum De Schutse uit Sint-Annaland, naar het Roemeense dorp Salard om in het bejaardenhuis Filadelfia centrale ver warming aan te leggen. De cv-ketel is afkomstig uit en geschonken door psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren. Wachten op gas Koffer met geld Marshall-plan Vraeg jie je noe nóóit af van 't schóón Toolse land? Mi tie móóie diekjes, mee sukke schööne waaien, mee te vruchtbaere hrond in de zonne of de reehen: wie ei tae noe nóóit 's z'n arte an verpand? 't Land van de bolus in 'ier hroei te vleehel! Vlak achter d'n diek mee 't hetieje as de reehel. In: Neeme zo a 't valt, want je eit eus nie vö 't saahen. Ja zo vlak as 'n spiehei a te wind is hae laahe. Of neem noe de Waai'oek mee tie eldere slóöten. Ja, 't oa wat voeten in d' aerde om die te vergrööten mee hemael in oal vd beter zoet-waeter(ge)vaerten. Of zaejen van stront, van die krul in d'r staerten? (Even pauzeere vö koffie mee 'n bolus mö je weete) 't Stienkt in 't mö stoppe, ma ze weete nie oe. Ja: 'Neeme zo a 't valt, want we ent nie mêê vd 't saahen Dat oar tan wachte op te wind tot a t'n hae laahe. M'n eeden, m 'n eeden! Wae mö tat toch zo nae toe? 'n Rotonde: Ja eine Rotonde! Die mö t'r komme! In wa God in 't Woord zeit, wa kan ons da noe bomme. Bi jie sondags hesloote, dan wil ons dae parkere. Polletiek bombardere: Ja, Weg van die Fahre. Wa kan ons 'n paer van die maansen noe scheele? Vd vee bloet of seks a m'n ons sondags verveele. Wie oa 't óóit kunne dienke, wè a 't leeven nog lacht. Polletiek die hae sienge 'Keine Fehler gemacht! Nije, ons doe nie an zukke hoddelööze diengen. Dan hae m 'n toch nae de kaareke om psalmen te ziengen! Nije, sondags oare m 'n pas echt oe at 't mot, ma deudeweeke maekt nie uut, a maek je 'n oare kepot. (Hèhè, 't most even van 't art in zo doet 't nog wat) Ja die spot overa mee, oar tan zachjes hezeit. Ma maansen, aleevel! E 'k tan noe leuhes hezeit? Polletiek mee 'n vies luchje: 'k kan 't nie werdêêre. Wat a 'n oare d'r van vindt? Volhent jaer za 't lêêre! D.K. Bruijnzeel Dzn. (ex-klant Q8-benzine Eskes Tholen) W. van Beierenstraat 6 Oud-Vossemeer. Stemmen van lezers De provincie is een convenant aan gegaan met de vereniging van Zeeuwse gemeenten (VZG) over een experiment met 'landschaps campings'. In Zeeland mogen nu in totaal acht boeren maximaal een kwart van hun bedrijf omzetten in een camping met een natuurgebied eraan. Daarvoor zijn een aantal mo gelijke gebieden en gemeenten aan gewezen. Eén daarvan is Tholen. Aan de zuidkant van het eiland Tholen zou maximaal één boer een landschapscamping aan mogen leg gen. Daarvoor mag hij maximaal een kwart van zijn landbouwgrond gebruiken. De inrichting van de camping en het natuurgebied, het beheer en het onderhoud komen De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. voor rekening van de boeren zelf. De agrariër moet echter wel blijven boeren naast de recreatietak. De eenmaal nieuw aangelegde natuur blijft als natuurgebied bestemd, ook als de boer besluit met de camping te stoppen. Alleen als hij nog voor het jaar 2000 stopt, mag de grond weer voor landbouwdoeleinden ge bruikt worden. Verkoop van het he le bedrijf (met camping en al) mag wel, maar de regels blijven dan voor de nieuwe eigenaar gelden. De provincie en gemeenten stellen te genover al deze eisen eigenlijk al leen dat ze volledige medewerking zullen geven bij het verlenen van de nodige vergunningen. Onlangs werd het eerste contract getekend tussen de provincie, de gemeente Schouwen-Duiveland en dhr. Deïst uit Zonnemaire. Het is nog maar de vraag of de gemeente Tholen een agrariër vindt die met een dergelij ke camping wil beginnen. De ge meente heeft daarvoor tot 1 januari de tijd. Daarna gaat de plaats naar een andere gemeente. Hoofdofficier vertrekt. Mr. J.M. Huijgen vertrekt als hoofdofficier van justitie in het parket Middel burg. Ter gelegenheid van zijn af scheid is er 29 augustus in de aula van Zeeuwse Bibliotheek een le zing over de toekomst van het Openbaar Ministerie. Sprekers zijn prof.dr. J.C.M. Leijten (voorheen advocaat-generaal bij de Hoge Raad) en mr. J.A. Blok (procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch). Vrijdagavond zijn de vrijwilligers van de Hervormde Gemeente al in de weer om de kraampjes klaar te zetten. Daarvoor wordt wederom een terrein, naast de ijsbaan aan de Veerstraat gebruikt. In de maanden voorafgaand aan deze rommelmarkt konden mensen hun spullen elke vrijdagavond inleveren bij de loods van zeilmakerij Aarnoudse aan de Veerstraat. De kerkeraadsleden na men de goederen bij toerbeurt in ontvangst. „Je had er soms avonden bij dat je je een uur lang zat te ver velen, maar op andere dagen moest je hulp hebben om alles te kunnen dragen", zegt president-kerkvoogd G. Pladdet, die zelf de verkoop bij opbod leidde. Een ongekende hoe veelheid spullen werd ingeleverd. Twee boxen van Aarnoudse werden volgestopt, terwijl men normaal ge sproken maar iets meer dan één volle box heeft. Al om zeven uur staan er zaterdag mensen voor het rommelmarktter rein, dat echter pas om negen uur open gaat. „We hebben ze maar weggestuurd, want ze konden toch nog niets kopen", zegt ouderling kerkvoogd J.A. Krijger die met een tevreden gezicht rondloopt over de rommelmarkt. „Meteen vanaf ne gen uur was het al erg druk. En dat is zo gebleven tot elf uur. Daarna nam het iets af en na twee uur had den we alles echt wel gehad. Je hebt natuurlijk altijd nog mensen die tot aan het opruimen blijven. Die krijgen dan spullen bijna Voor niets mee en dat weten ze ook." Er zijn zoveel spullen, dat er een extra rij tafels op het terrein wordt weggezet. De merkwaardigste din gen zijn te koop op de rommel markt. Van oude stencilmachines tot gehaktmolens, knuffelberen en meubilair. Op één van de tafels lig gen zelfs - bij 25 graden - diverse paren schaatsen en sneeuwlaarzen. Glazen, potten, pannen, tegeltjes met allerlei spreuken en wijsheden erop, van alles wordt onderzocht en veel verruilt van eigenaar. Soms zelfs met de verzuchting: 'Ik weet niet waar ik het zetten moet, maar het is zo leuk.' Rondlopend blijkt nostalgie een nogal ruim begrip te zijn. Een dame kijkt vertederd naar een oud potje. „Zo één hadden wij er thuis vroeger ook", zegt ze, ter wijl een ander blij naar huis gaat met een singletje van De Duiven melkers. Een twintiger trekt zijn vriend aan zijn mouw en wijst op een computer die eveneens op de tafel ligt. „Kijk nou, een Commod ore 64 met turbo-cartridge, da's een ouwetje!" De rommelmarkt wordt bezocht door allerlei mensen. Beslist niet alleen Vossemeerders, maar ook veel toeristen uit ondermeer België en Duitsland. Het is zo druk, dat de auto's tot ver op de Vogelsangsedijk en in de Kalisbuurt staan. Voordat men alle tafels gezien heeft, is er dan ook heel wat tijd verstreken. Sommige bezoekers blazen na een rondje langs de stands even uit op één van de banken die in de ver koop staan. Anderen hebben het juist weer te druk met het sjouwen van spullen. Een aantal mannen stopt ongekende hoeveelheden koopwaar in een busje dat tenslotte afgeladen vertrekt. „Je vraagt je af waar ze het moeten laten", zegt een voorbijganger. Wie wat uit wil rus ten of trek begint te krijgen, kan bij de vrouwenvereniging terecht voor de inwendige mens. Voor de geeste lijke verzorging, is er een stand van de zending met ondermeer diverse boeken. De kraam waar de spullen staan voor de verkoop bij opbod, trekt al tijd veel bekijks. Het zijn de dingen waarvan de organisatie denkt dat ze toch wel meer waard zijn dan de rest. „Het is heel goed gegaan", zegt Pladdet. „We zetten altijd mi nimaal in op vijf gulden en dan mag er opgeboden worden. En je weet toch maar nooit waarvoor iets weg zal gaan. Vorig jaar hadden we bijvoorbeeld petroleumstellen die we vrijwel niet kwijt konden en op het eind gingen ze voor vijf gulden per stuk weg. Nu hebben we er ook een aantal verkocht waarvan er één 45 gulden opbracht en de ander 35." Maar het topstuk van de ver koping bij opbod is een serie van vier stoeltjes. Dankzij een opmerk zaam gemeentelid kwam men er achter dat er toch wel iets bijzon ders aan was. „Dat was me wel een ritje naar Halsteren waard. Daar heb ik ze laten zien aan een antiek handelaar en die schatte dat ze in het begin van deze eeuw gemaakt zijn", vertelt Krijger. „We hadden er een bod van 400 gulden op ge kregen en uiteindelijk zijn ze voor 440 gulden weggegaan." De ver koop bij opbod brengt uiteindelijk zo'n 1100 gulden op. Een hoog be drag. Maar de hele rommelmarkt is een succes. „Bruto hebben we 7400 gulden overgehouden aan de rom melmarkt. Dat is zo'n 1500 gulden meer dan vorig jaar. Maar niet al leen financieel was het een geslaag de dag. Ook de ongeveer 40 mede werkers hebben het naar hun zin gehad. Het was een gezellige sfeer", kijkt Krijger na afloop te rug. De opbrengst wordt besteed aan het onderhoud van de kerkelij ke gebouwen. Geen mooiere gelegenheid om af scheid te nemen van verkeersbri- gadiers dan op de Molenvlietsedijk om kwart over acht 's morgens wanneer alle kinderen naar school gaan. Het krioelt van de rennende, fietsende en slenterende leerlingen die door de verkeersbrigadiers net jes en veilig over de weg geleid worden. Een enkeling wordt door pa of ma met de auto afgezet. Ge routineerd en schijnbaar achteloos stappen de dames in hun oranje vestjes het witgestreepte wegdek op dat officieel 'voetgangersoversteek plaats' heet (wat is er toch gebeurd met het eenvoudige woord zebra pad?). Op het trottoir staat D.J. van de Velde toe te kijken samen met zijn opvolgster mevr. U.J.E. van Zetten, hoofdagent E.C.J. ten Voor den en verkeersambtenaar mevr. C.J.W.M. van de Sanden. Elf jaar geleden begonnen Van de Velde en enkele andere ouders met het opzetten van een brigadiers- groep. „Dat duurde alles bij elkaar toch nog wel een jaar", vertelt Van de Velde. „Maar uiteindelijk had den we het voor elkaar met verte genwoordigers van alle ouderraden van de - toen nog - drie scholen hier aan de Molenvlietsedijk (De Re genboog, Eben-Haëzer en Ter Tolne - red.). Van die eerste groep ben ik alleen nog overgebleven. Ik had zo'n beetje de coördinatie op me genomen." Dat hield in dat Van de Velde op zoek moest naar tientallen brigadiers. „Je hebt er per week 36 nodig. Elke schooldag - behalve woensdag - vier 's morgens en vier 's middags, want er zijn twee ze brapaden", zegt de ex-coördinator. Hij had het er soms erg moeilijk mee. „Het valt niet mee om vol doende mensen bij elkaar te krij gen. We moeten het vooral van mond-op-mondreclame hebben. We hebben wel eens twee maanden geen brigadiers gehad omdat er ge woon veel te weinig waren. Toen dacht ik: Ik stop ermee, zo gaat het niet." Hoewel die perikelen nog steeds spelen, gaat het op het mo ment weer iets beter. „Er zijn nu zo'n 45 verkeersbrigadiers", vertelt mevr. Van Zetten, die Van de Velde als coördinator opvolgt. „Maar dat is echt niet teveel. Integendeel, we hebben er zelfs nog hard een paar nodig. Want niet iedereen kan op elke dag brigadieren om maar eens wat te noemen. Donderdagmiddag is bijvoorbeeld een moeilijk tijdstip en de meeste brigadiers doen het maar één keer per week." Het zonnetje schijnt en de tempera tuur is aangenaam. Zo op het ge zicht lijkt het geen slecht baantje, maar ook als het regent en het guur weer is, moeten de brigadiers met hun bordjes klaar staan voor de kin deren. Maar dat het moeilijk is om vrijwil ligers te vinden, is voor Van de Vel de niet de reden om ermee op te houden. „Ik heb altijd gezegd: Als mijn jongste van school is, dan stop ik ermee. En dat gebeurt dit jaar. Ik vind het belangrijk dat een jonger iemand het overneemt. Die kennen weer andere, jongere mensen en als je zelf kinderen op de basisschool hebt zitten, heb je meer contacten", legt de oud-coördinator uit. „Ik was al op zoek naar iemand die het over zou kunnen nemen en mevr. Van Zetten bood zich aan. Ze is boven dien nog verkeersouder ook, dus dat komt goed uit." Wie denkt dat verkeersbrigadiers 'maar een paar moeders zijn die helpen overste ken', komt bedrogen uit. Hoofda gent Ten Voorden - namens de poli tie Tholen begeleider van de bri gadiers - legt uit dat deze hulpverle ners een officiële status hebben. „Ze krijgen een korte opleiding van de politie en ze worden aangesteld door de gemeente. Ze zijn verze kerd en moeten het tenue (oranje hesje en stopbordje) dragen", zegt Ten Voorden. „Dat stopteken is dan ook verplicht voor alle weggebrui kers. En als er iemand toch door rijdt, dan kunnen ze het kenteken noteren en die persoon krijgt dan gewoon een proces-verbaal." Ten Voorden probeert zoveel mogelijk aanwezig te zijn bij het brigadieren. „Dan zie je pas wat er hier gebeurt. Het is een kwartier lang gewoon chaos en dan is het weer over. En het zijn meestal de ouders die de gevaarlijke situaties creëren als ze hun kinderen naar school brengen. Ze stoppen met de auto links en rechts of lopen zelf met hun kinde ren - tussen de twee oversteekplaat sen in - de weg over. Ik heb het zelfs nog wel eens gezien dat er ie mand zijn auto óp het zebrapad wegzette. Aan zulke dingen maak je dan een einde", vertelt de hoofda gent. Mevr. Van de Sanden verte genwoordigt de gemeente bij het afscheid van Van de Velde. „De ge meente is in zoverre bij de ver keersbrigadiers betrokken dat de burgemeester ze officieel aanstelt. Bovendien proberen we ieder jaar aandacht aan het werk van deze mensen te besteden", zegt mevr. Van de Sanden. „Dat doen we door bijvoorbeeld een bijeenkomst in Meulvliet of een presentje. In elk geval een blijk van waardering. Ver der worden er speldjes uitgereikt aan mensen die vijf jaar brigadie ren. En eventuele kosten, zoals die van het materiaal, worden door de gemeente betaald." Uiteindelijk is het voor Van de Vel de dan officieel afgelopen. Hij krijgt namens de brigadiers een bos bloemen en een cadeaubon en ook de gezamenlijke scholen hebben een blijk van waardering gegeven in de vorm van een cadeaubon. Me vr. Van de Sanden heeft ook nog bloemen voor de scheidend coördi nator. „Bedankt. Ik kan alleen maar zeggen dat ik het altijd met plezier heb gedaan", zegt Van de Velde, die zijn opvolgster veel succes wenst en haar het eerste jasje en 'spiegel ei' overhandigde waarmee de groep tien jaar geleden begon. Mensen die verkeersbrigadier willen wor den, kunnen contact opnemen met mevr. Van Zetten tel. 604021. Het bejaardenhuis Filadelfia in Salard wordt al langer door een groep Tholenaren gesteund, waarbij Wesdorp en de familie J.L. Noom uit Scherpenisse voortrekkers zijn. Eerder was al het nodige verbouwd en een drinkwatervoorziening aan gelegd. J9u zijn de voorbereidingen in volle gang om centrale verwar ming aan te gaan leggen. Onlangs gingen men naar Salard om de za ken op papier te zetten. „Het lijkt misschien raar, maar een cv-instal- latie op gasi is in Roemenië veel goedkoper dan op hout stoken", zegt Wesdorp. „Je zou zeggen dat er hout genoeg is, maar vreemd ge noeg is het ontzettend duur. In de steden liggen echter wel gasleidin gen en ook in Salard is dat zo, maar de aansluiting daarop moeten de mensen zelf betalen en verreweg de meesten hebben daar gewoon het geld niet voor. Het is best cynisch, dat goedkoper gas voor de deur ligt, terwijl geen mens de aansluiting kan betalen." In een auto van automobielbedrijf J.D. de Graaf uit Poortvliet en een tank brandstof van autorijschool Van Popering uit Sint-Annaland, vertrok de ploeg naar Salard, een rit van ruim 1800 kilometer. Men ver trok 's maandagsmorgens om zes uur en om drie uur 's nachts ston den de Tholenaren aan de deur van Filadelfia. Om vijf uur in de mor gen zag men de eerste mensen al komen met één of twee lege gas flessen aan het fietsstuur of in een gammel karretje. Ze hoopten een volle gasfles te kunnen bemachti gen. Die was dan overigens inmid dels wel twee keer zo duur gewor den. Een flink aantal van de onge veer 150 wachtenden moest tot na de middag geduld hebben voor ze aan de beurt waren. De Thoolse groep bezocht ook nog een wijkgebouw waar in 1994 de waterleiding werd vernieuwd. De Roemenen waren er nog altijd en thousiast over. In Filadelfia werd alles zo nauwkeurig mogelijk op papier gezet om straks in september genoeg materiaal beschikbaar te hebben. Een geluk voor de Thole naren is dat twee monteurs van de firma Wolter Dros uit Goes van hun baas tien dagen 'buitengewoon verlof' kregen om mee te gaan mét een volledig uitgeruste servicewa gen. Een monteur van dit bedrijf maakte eerder al de cv-ketel be drijfsklaar. Om het project finan cieel rond te krijgen, is echter nog wel het nodige geld nodig. Want ondanks het feit dat het overige ma teriaal tegen een gunstige prijs kan worden gekocht, moet er toch be taald worden. Een aantal Thoolse bedrijven hebben het project ge sponsord en op 30 juli wordt er in De Schutse een rommelmarkt geor ganiseerd ten bate van deze actie voor Filadelfia. Ook het echtpaar Noom gaat regel matig naar Salard met hulpgoede ren. Dit voorjaar brachten ze nog een bezoek aan dit dorp. Het was voor de tijd van het jaar erg koud en nat. Op het land was nog bijna niets gedaan. De meegebrachte voedselpakketten werden eerst weggebracht bij een aantal arme gezinnen. Die waren er heel blij mee, vooral de kinderen. De armoe de is er enorm. De inflatie bedroeg het laatste jaar maar liefst ruim 170 procent. Alles is veel duurder ge worden en de mensen verdienen slechts weinig meer.Ook op de weg was dit te zien. Er waren dui delijk minder auto's en er werd kal mer gereden om zoveel mogelijk kilometers uit een liter benzine te halen. Apart was ook het verhaal van Noom over het betalen van een gas- rekening voor Filadelfia. „We gin gen mee om de gasrekening te beta len op het kantoor van het gasbe drijf in de stad Margitha, ongeveer 50 km van Salard. Dit moet nog steeds contant gebeuren. Voor één maand gasverbruik, moest Filadel fia 800.000 lei betalen. Het was een half koffertje vol bankbiljetten", vertelt Noom. „Toen die voor het loket van het kantoortje lagen, heb ik vlug een foto genomen. Maar door de flits, stormde opeens een bewaker op ons af. Hij dacht dat er een overval gepleegd werd. De sta pel geld werd door twee man nage teld en dat duurde een hele tijd." Op een school in een dorpje, 60 ki lometer van Salard, werden vorig jaar 100 stoeltjes en tafeltjes uitge deeld. Het zag er allemaal nog steeds netjes uit en de kinderen kre gen van de familie Noom een doos je kleurpotloden en een kleurplaat. Die platen werden ingekleurd mee terug genomen yoor de school die het meubilair geschonken had. Als cadeau kregen de kinderen een heuptasje met daarin een versnape ring en de leerlingen in de hoogste klassen ontvingen een Hongaarse bijbel. Ook de meegebrachte schrif ten waren heel welkom, omdat de ouders de leermiddelen zelf moeten betalen. Velen kunnen dat niet en daardoor gaan kinderen vaak maar één a twee jaar naar school en soms zelfs helemaal niet. Ook een gezin (met vier kinderen) werd bezocht dat in een kamertje van drie bij vier meter woont. Vorig jaar kreeg het houten platen om de kapotte topge vel mee dicht te maken en glas voor in de kapotte ruiten. De gevel was dicht, zodat sneeuw en regen buiten bleven, maar de ruiten waren nog steeds kapot en de ramen waren zo slecht, dat er geen glas meer in ge zet kon worden. Voor het nieuwe gebouw van de baptistenkerk in Salard had de fa milie Noom een geluidsinstallatie gekregen van een Thoolse kerk. De installatie werd na de wekelijkse vrijdagavonddienst in het stampvol le kerkje overhandigd. De nieuw bouw zal echter nog wel op zich la ten wachten, wegens geldgebrek. De papieren zijn al in orde. Volgens Noom zal het wooncom fort van de bejaarden in Filadelfia aanzienlijk verbeteren met de aan leg van de cv-installatie. "Voor de plaatselijke bevolking is het triest dat de gasleiding die nu door het dorp loopt, niet benut kan worden wegens de hoge aansluit kosten. Ook de overheid geeft geen geld om dergelijke werken uit te voeren. Een Marshall-plan, waar voorzich tig over gesproken wordt in West- Europa, zou voor veel Oost-Euro- pese landen een uitkomst zijn (zo als het destijds ook voor Nederland was)." Noom kocht net als voorgaande ke ren, porselein en kristal in Salard om in Nederland te verkopen ten bate van Filadelfia. Giften kunnen overgemaakt worden op bankreke ning 34.02.31.777 of gironummer 303076 ten name van Actie hulp Roemenië. Een monteur van Wolter Dros met W. Beeke, J.L. Noom en J. Wesdorp bij de cv-ketel die in Roemenië dienst moet gaan doen. Het weerstandsvermogen van de gemeente Tholen is goed. Dat con cludeert de provincie in een nota aan gedeputeerde staten. Jaarlijks onderzoekt de provincie hoe de ge meenten ervoor staan. Het gaat er om te meten in hoeverre een ge meente ook in ongunstige tijden haar taken nog ongestoord uit kan voeren. Het blijkt dat lang niet alle gemeenten dat zouden kunnen. Al leen Tholen, Axel, Kapelle en Oost burg komen als goed uit de bus. Het gros van de Zeeuwse gemeenten valt onder de categorie 'redelijk'. Vlissingen, Goes en Sas van Gent 'doen het maar matig. Echt slecht is er geeneen. Om te meten wat het weerstandsvermogen van een ge meente is, wordt er gekeken naar de hoogte van de belastingen en hoe veel ruimte daar nog in zit voor ver hoging. Maar ook effecten van de herverdeling van overheidsgeld in het gemeentefonds en de reserves van gemeenten worden meegeno men in de berekening. De situatie is voor de meeste Zeeuwse gemeenten overigens niet of nauwelijks gewij zigd ten opzichte van vorig jaar. Visserijdagen Bruinisse. Op 17, 18 en 19 juli zijn de traditionele visserijdagen in Bruinisse. Hoogte punten zijn donderdagavond een optreden van de koninklijke militair re kapel, vrijdag ia de braderie met karaoke en zaterdag vanaf 13.30 uur kan men inschepen voor de vlootshow. Even uitblazen op de rommelmarkt in Oud-Vossemeer. De bankjes en stoelen staan er toch. D.J. van de Velde (rechts) draagt na tien jaar de coördinatie van de verkeersbrigadiers over aan mevr. U.J.E. van Zetten (midden). Links hoofdagent E.C.J. ten Voorden en verkeersambtenaar mevr. C.J.W.M. van de Sanden van de gemeente. Tweede van rechts mevr. N.C.M. van de Velde-Glerum.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9