Over een week is de stal van Rijnen bij Tholen operationeel Hebt U nieuws? Comité wil gesprek met de raadsleden ,Ik heb stank uit alle windstreken' ZMO houdt enquête over varkenshouderij Van den Donker als grote beschermheer Varkens Nee tegen grondwatervergunning 'V Gemeenteraad vindt lankmoedigheid b. en w. onaanvaardbaar DE THOOLSE COURANT NOG GEEN ABONNEE? BEL 0166-657007 Donderdag 10 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Alle 500 leden krijgen vragenlijst Deze week ontvangen alle 500 leden van de ZMO-afde- ling Tholen en Sint-Philipsland een vragenlijst over de varkenshouderij. Voorzitter E. Hage van de ZMO vroeg maandagavond in De Wellevaete in Sint-Annaland, tij dens een extra algemene ledenvergadering over de inten sieve veehouderij en het bestemmingsplan buitengebied, om medewerking te verlenen. Burgemeester berispt raadslid Burgemeester Van der Munnik mengde zich maan dagmiddag ook nog even in het varkensdebat in de Thoolse gemeenteraad. Hij wond zich op over de scherpe kritiek van D66-raadslid Van den Donker. „U bindt de kat de bel aan", zei de burgemeester, „door erop te hameren dat het handhaven van regels stipter moet worden toegepast. Nu zet u alles op ha ren en snaren, maar als er individuele zaken over bouwplannen in de raad ter sprake komen, pleit u steeds voor soepelheid. Als u maatregelen wil, maak dan zelf een voorstel en breng dat in de raad. Dan voeren wij het uit!" Er moet nog een week gewerkt worden aan het operatio- neel maken van het Groen Labelsysteem in de varkens- landelijkeënormen voorde intensie. wordt heel veel geControieerd", stallen van Rijnen aan de Groene- of Hokseweg tussen ve veehouderij juist zijn verruimd, antwoordde Van der Jagt. Dwang- Tholen en Oud-Vossemeer. "Ik heb er goede hoop op, De provincie heeft daarentegen be- sommen vond hij niet zomaar toe- dat he, daarna merkbaar is", zei wethouder J. van der Jagt maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad. De wethouder zei geen procedures Van Kempen vond met Heijboer, Voor koeling mest bij Geluk en Lindhoud Het actiecomité Varkens Nee heeft bij gedeputeerde sta ten van Zeeland bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een vergunning voor het onttrekken van grondwater voor de te bouwen varkensstallen van A.RJ. Geluk aan de Matheusweg in Sint-Maartensdijk en M.A. Lindhoud aan de Essendijkweg in Poortvliet. Het grondwater is nodig om de varkensmest te koelen zodat er minder stank vrijkomt. Steekspel Niks gedaan N Neus Dalempolder i Hoorzitting toegift Luchtwassers Planologisch lek Verkapte vorm Risico Zeeuwse Peel I Onze redactie staat voor U klaar. Bel 0166-657007 Ook per fax 0166-657008 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland en u krijgt elke donderdag de Eendrachtbode in huis. Maandagavond heeft het actiecomité Varkens Nee een onderhoud gehad met burgemeester H.A. van der Mun nik van ruimtelijke ordening en wethouder J. van der Jagt van openbare werken. Het gesprek was volgens voorzitter L. van der Lugt van het comité constructief. De burgemeester voelde er niet voor om nog meer deskundigen in te schakelen voor de varkensproblematiek. "Er is al het nodige geld in gestoken door juridische en bouwtechnische ondersteuning via het streekgewest westelijk Noord-Brabant en een particulier bouwbureau. ggj We proberen alles via de wet, re gelgeving en bestemmingsplannen te benaderen, maar we gaan de wet niet overtreden. Anders worden we bij beroep weggevaagd." Van der Munnik hield Van den Donker verder voor, dat hij mede voorstellen van b. en w. had 'weg gevaagd.' Twee keer in de commis sie ruimtelijke ordening en één keer in de gemeenteraad. "Dat heeft best aardig wat uitstel opgele verd", was de reactie van het D66- raadslid. PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde vond echter, dat de raad die zoneringen met concentratie van varkensbedrijven als nevenvestiging in de Weihoek, had moeten aannemen. Zowel Van den Donker als Van Kempen hiel den Van der Linde echter voor, dat er in dat voorstel ook ruimte was voor nieuwe vestigingen in de Wei- hoek. "Dan had de hele Weihoek al volgestaan met varkensstallen", merkte het D66-raadslid op. "U ontsnapt mij te gemakkelijk", zei de burgemeester. "Van den Donker komt nu naar voren als de grote beschermheer van de belan gen van de burgers, maar dat klonk niet door in de commissievergade ringen. Daar hebt u plannen van b. en w. naar de prullenmand verwe zen. Lees de notulen er nog maar eens over na!" Ook Van Kempen bekritiseerde Van den Donker. "Het is gevaarlijk om bij een schuurtje dat niet volgens de regels gebouwd wordt, wel flexibel te zijn en bij een varkensstal niet. Bij allebei is er een span ningsveld", zei de CDA-fractievoorzitter. Burgemeester Van der Munnik Varkenshouder B. Rijnen uit Oirschot (links) heeft een groen labelstal aan de Hokse-of Groeneweg in Oud-Vossemeer. Achter hem de ak kerbouwers A. Geluk (donker colbertje) en L. Kloet uit Sint-Maartensdijk die ook een groen labelstal willen laten bouwen. Maandagavond waren ze op een bijeenkomst van de ZMO-afdeling Tholen en Sint-Philipsland in De Wellevaete. i r. T,| nemen zegt u, maar feit is, dat de PvdA-fractievoorzitter. "De stal VERVOLG VAN PAGINA I Dat een camping en een varkens houderij niet harmonieus samen gaan, zag Martens wel in. Om bei de zaken te exploiteren zijn volgens hem extra maatregelen nodig. Dat bedrijven grondgebonden zouden moeten zijn, (de geproduceerde mest afzetten op eigen grond of via contracten binnen de gemeente) zo als de LTO-raad Zeeland voorstelt, ziet Martens niet als oplossing. Vol gens ir. C. Michielsen van de LTO kan op deze manier voorkomen worden dat er teveel mest wordt ge produceerd dat elders afgezet moet worden. Maar Martens ziet daar ook een gevaar in voor de onderne mer. Een nieuwkomer moet dan veel geld steken in het aankopen van de grond die nodig is voor de afzet van mest en moet er ook nog eens een bedrijf op bouwen. „Dat werkt prijsopdrijvend. Makelaars en projectontwikkelaars zullen flink uit de tas pakken. Het wordt en spiraal en maakt het probleem groter." Tholen en Sint-Philipsland zitten vol als het gaat om de afzet van mest van de bestaande bedrijven, plus de aanvragen (uitgaande van 80 kilo fosfaat per hectare). In Mar tens woorden: „Het evenwicht is hier al een heel eind bereikt, alleen het gevoelsmatige evenwicht is er niet." Van Nieuwenhuyzen is bang dat er geen 'afgrendeling' kan plaatsvin den. Martens hoopt dat de minister daar klaarheid in kan brengen. Hij is echter sceptisch over de opstel ling van de provincie Zeeland die alleen een aanvraag voor 1000 var kens wil honoreren als er ook een milieu-effecten-rapportage over- t legd wordt. „Als varkensboeren daartegen in beroep gaat, zou de provincie wel eens onderuit kunnen gaan als de Europese regelgeving als maatstaf wordt gebruikt." Die gaat uit van 3000 varkens. Michielsen stelde dat de deur van de gemeente Tholen niet wagen wijd open staat. „Degenen die een milievergunning hebben gekregen, kunnen niet starten. De bouwaan- vraag moet nog getoetst worden aan het bestemmingsplan." Om de stank in te dammen ziet zij een wapen in de milieuvergunning. Meer nog dan het toepassen van de algemene plaatselijke verordening. Penningmeester L. de Oude wilde weten aan welke criteria de aanvra gen getoetst zullen worden. Op dat gene wat er ten tijde van de aan vraag gold of aan het nieuwe beleid dat de minister voor zal stellen. Zelf zag De Oude zich in Sint-Phi lipsland geconfronteerd met aan vragen voor 22.000 ('waarvan CCn dubbeldekker') op anderhalve kilo meter van zijn huis. „Met inbegrip van de bestaande bedrijven komen er 34.000 varkens op 1600 hectare grond. Sint-Philipsland wordt een exporterende regio. Kan daar nog wat aan veranderd worden?" Volgens Martens en Michielsen is het moment van aanvraag bepalend voor de behandeling van de aan vraag. Michielsen lichtte toe dat door het afkeuren van g.s. van het bestemmingsplan er op Tholen nieuw beleid gemaakt kan worden waar de aanvragen dan aan getoetst moeten worden. Martens was wat minder overtuigd. Hij verwacht ook een juridisch steekspel: „De tijd zal het leren. Wat is juridisch betaal baar?," zei hij veelbetekenend. De stank die omwonenden van de Schriftelijke vragen van RPF/GPV en de PvdA over die stallen en brie ven van de heren Pot en De Vries uit St. Maartensdijk en mevr. Hees termans uit Oud-Vossemeer lever den voldoende stof op voor een uit voerig varkensdebat. De schrijver George Orwell met zijn Animal Farm werd er zelfs bijgehaald en de interpretatie van D66-raadslid J. van den Donker was, dat de varkens in dat boek de macht overnemen. Burgemeester Van der Munnik vond dat een wat vrije vertaling. Volgens hem ging het bij George Orwell om het uitbannen van een bepaald poli tiek systeem. Hoe dan ook, Van den Donker con cludeerde, dat het met de varkens op Tholen helemaal uit de hand gaat lopen. „B. en w. moeten hun afwachtende houding laten varen en de bevolking steunen in de strijd te gen deze ramp. De procedures dus niet verdedigen en de varkenslobby niet steunen. De zwakke punten moeten juist blootgelegd worden en daarvoor dienen we een rechtskun dig adviesbureau in te schakelen. We moeten ook een voorlichtings campagne beginnen en de hoorzit tingen naar de avonduren verplaat sen. En zolang het Groen Labelsys teem niet operationeel is, geen cou lance betrachten. Het college moet minder lankmoedig zijn, want het toerisme en de leefbaarheid lijden onder de komst van zoveel varkens stallen. Er ontstaat grote economi sche schade voor de gemeente om dat andere bedrijven niet meer ko men", zei Van den Donker. Ook P. van Belzen vond, dat de stal van Rijnen te vroeg is begonnen omdat het Groen Labelsysteem nog niet werkt. "De klachten zijn dus nog niet voorbij, terwijl de geur van nieuwe bedrijven ondervinden, bleef een steeds terugkerend onder werp. P. Menheere uit de Weihoek verwoordde het kernachtig. „De stallen stinken de pan uit. Bij mij staan er drie. Ik heb stank uit alle windstreken. Praktisch iedereen is er tegen. Ze stinken goed hoor. Als de stank evenredig toeneemt met het aantal bedrijven dan is het str aks voor iedereen te ruiken. Het is een industrie die ze nergens willen hebben. En de ZMO heeft daar niks tegen gedaan. De mensen die het zo'n stal niet hinderlijk zou zijn. En in de buurt wordt er nog één bijge bouwd!" W.C. van Kempen concludeerde, dat het best lucratief kan zijn om zo snel mogelijk varkens in de stallen te krijgen, maar als men te vroeg begint, moeten de richtlijnen onver kort gehandhaafd worden. "We moeten de touwtjes goed vasthou den", zei de CDA-fractievoorzitter. Hij was het met zijn VVD-collega R. Ravensteijn eens, dat b. en w. de uitleg in de brief aan mevr. Heester mans over de varkensproblematiek eens zouden moeten publiceren. "Er is nu onbekendheid bij de in woners over deze zaak en dat is een gemis op dit moment", zei Raven- .steijn. "Er moet niet van alles aan de stal len ontbreken voordat ze begin nen", zei ook K.A. Heijboer. Hij vond dat de normen via hogere overheden aangescherpt moesten worden. Ook pleitte hij voor onder zoek naar de mogelijkheden van luchtwassers ter beperking van de stank. Een ammoniak-reductieplan leek de SGP-woordvoerder ook wel wat. M.A.J. van der Linde noemde het voor de bewoners van de Thool se wijk Dalempolder 'grote onzin' dat b. en w. vinden, dat de richtlij nen van het ministerie van milieu beheer het exclusieve toetingskader vormen voor stankoverlast. „Het exclusieve toetingskader van de mensen in Dalempolder is hun neus! De overlast van de stal van Rijnen is onaanvaardbaar. Het ligt aan de bedrijfsvoering, want met dezelfde windrichting zijn er wisse lende ervaringen. Wethouder Van der Jagt vond, dat Van den Donker 'heel fors' had ge reageerd. "Wij moeten actie onder- nu nog niet begrijpen, gaan dat nog wel doen als er weer een stal bij komt." Voorzitter E. Hage bestreed dat het bestuur van de ZMO niets tegen de komst van de varkensstal len zou hebben gedaan. „We zijn altijd tegen nieuwvestiging ge weest. Ook op 25 april 1996 bij de commissie ruimtelijke ordening toen het erom ging om na de zeven aanvragen er nog eens zes toe te staan, nog wel in uw gebied, de Weihoek." Volgens Hage was het de provinciaal inspecteur van ruim- nemen zegt u, maar feit is, dat de landelijke normen voor de intensie ve veehouderij juist zijn verruimd. De provincie heeft daarentegen be perkingen aangebracht tot 1000 var kens; daarna is er een mer-plicht." De wethouder zei geen procedures te verdedigen, maar alleen de wette lijk voorgeschreven regels in acht te nemen. „De bevolking wil ik een zo goed mogelijke inbreng geven. Ver dedigen doe ik alleen de ontwerp- milieuvergunning van b. en w. en die is nog aanpasbaar wanneer er punten naar voren komen, waar het college, noch de ambtenaren aan hebben gedacht. "En of er nog voorlichting nodig is voor iemand die toch alleen op de eigen reuk af gaat, dat is de vraag. Ruiken is sub jectief", aldus Van der Jagt. De hoorzittingen over de milieuver gunningen noemde hij een handrei king van de gemeente, een toegift, maar geen verplichting. Ambtena ren kunnen daar bezwaren zo breed mogelijk toegelicht krijgen, maar hij wilde die middag-bijeenkomsten niet naar de avond verschuiven. Van den Donker bleef daar op ha meren omdat er nu mensen snipper dagen hebben moeten opnemen. Hij vond ook, dat de gemeente niet met zich moet laten sollen wanneer er stallen te vroeg beginnen. "Werk met dwangsommen! Je moet zo moeilijk mogelijk doen, want wij vinden deze ontwikkeling helemaal niet leuk. En als we het zelf niet weten, moeten we naar instanties die er verstand van hebben. Helaas heb ik geen oplossing, maar b. en w. ook niet. Neem maatregelen, an ders is het te laat!", zei het D66- raadslid. Ook Van Belzen zei het onbevredi gend te vinden, dat er niks gedaan kan worden. „Moeten we dan alles accepteren?", vroeg hij zich af. "Het college moet stank in een woonkern niet dulden!", zei Van der Linde. "Klopt het wel allemaal in de stal van Rijnen? Vanmorgen hing de varkensgeur er weer in Da lempolder. Zie daar toch eens nauwlettend op toe", benadrukte de is ,/L V ss e l||p?£s l telijke ordening die daar toen bij de gemeente op aan had gestuurd. „Dat was een voorgekookt voorstel. Zo van: als je er nog een paar toe staat, dan is het goed. Op basis van solidariteit zijn we mordicus tegen geweest." K.E. Reiners van het comity Var kens Nee vroeg aandacht voor de infrastructuur. Volgens hem zijn de wegen er niet voor geschikt om het toenemende verkeer van zware vrachtwagens op te vangen. Maar Hage zei dat er ook nu zwaar ver- Pvd A-fractievoorzitter. "De stal wordt heel veel gecontroleerd", antwoordde Van der Jagt. Dwang sommen vond hij niet zomaar toe pasbaar. "De stallen staan er name lijk en met varkens erin." Van Kempen vond met Heijboer, dat een ammoniak-reductieplan en de inzet van luchtwassers bekeken moesten worden. "Doe daar eens kennis over op", zei het CDA- raadslid.Over het eerste is nog geen besluit gevallen, meldde de wethou der. En met luchtwassers met filters wordt met name in het buitenland geëxperimenteerd. "Maar onze ad viseurs zullen we er steeds naar blijven vragen." Burgemeester Van der Munnik bracht naar voren, dat de varkens stallen die op Tholen draaien, dat op eigen risico doen. Bij de Raad van State liggen namelijk nog altijd bezwaren tegen de milieuvergun ningen. Er is nog steeds geen uit spraak omdat de Raad van State dat heel moeilijk vindt gezien de ver schillende besluiten van gemeenten en provincies. Ten aanzien van de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring aan de 9e/4e herziening van bestemmings plan Buitengebied door g.s. van Zeeland, uitte Van den Donker twij fels. "Halen we hiermee niet auto matisch de verplichting binnen om nieuwe vestigingen van varkensstal len te regelen?", vroeg hij zich af. "Dan had u in de commissie ruim telijke ordening moeten adviseren om in beroep te gaan", was de reac tie van de burgemeester. "We mo gen ons gelukkig prijzen dat deze herziening afgewezen is", zei Van der Linde. "Er is sprake van een planologisch lek. Niet het algemeen belang heeft geprevaleerd bij deze herzieningen, maar het groepsbe lang van Thoolse boeren. De ZMO mag de agrarische belangen beplei ten, maar als gemeenteraad staan we voor het algemeen Thools be lang. Samen moeten we nu werken aan meer evenwichtigheid in de be langen", aldus de PvdA-fractie voorzitter. keer over rijdt, zoals vrachtwagens met bieten en aardappelen en dat de wegen daar ook van de lijden heb ben. D. Bevelander stelde dat hij tegen omschakeling van 5000 vierkante meter is. „Daarmee haal je nieuwe binnen. Als alles maar doorver kocht wordt aan varkensboeren, dan heb ik daar moeite mee. Het is een verkapte vorm van nieuwvesti ging-" Hage kon die leden niet afvallen: „Al onze leden zijn ons even lief. Een bestemmingsplan wordt voor 20 jaar vastgesteld. Wij worden ge vraagd welke ruimte we willen. Het is moeilijk om daarin terug te gaan. De provinciale politiek laat dit ook toe. En het gaat ook niet altijd om een verkapte nieuwvestiging." AOV-statenlid L. van Doorn vond dat een termijn van 20 jaar goed was, maar dat een streekplan van de provincie gerust korter gehouden kon worden. Ook Van Doorn wees naar de groen labelstallen als ver oorzakers van stank. „De maatrege len die genomen moeten worden, worden niet genomen. Sommige brijvoeders liggen er zou bij, dat ze de toets van de kritiek niet kunnen doorstaan.'.' Volgens Van Doorn ligt de fout bij de gemeente. „De poli tiek is niet op tijd wakker ge schud." Hage was het daare mee eens maar legde ook de verant woordelijkheid bij de provinciale politiek. Die moeten volgens de voorzitter immers toezicht houden op de gemeenten. Het bestuur wil de mening onder de leden peilen over de varkensproble matiek in het licht van de algehele herziening van het bestemmings plan buitengebied. Het college van b. en w. heeft de landbouworganisa tie gevraagd vier leden aan te wij zen die zitting nemen in een zoge naamde klankbordgroep die zich met het bestemmingsplan gaat be zighouden. „De uitslag van de en quête willen we als leidraad meene men bij de meningsvorming," zo lichtte Hage toe. De vragenlijst moet voor 19 juli ingevuld zijn en verstuurd naar de ZMO. De leden hoeven geen postzegel te plakken of een envelop te kopen. Daar voor ziet het bestuur in. Maar volgens het comité wordt er onzorgvuldig met de bodem omge gaan als er water, onttrokken wordt voor een veehouderijbedrijf dat vol gens het provinciebestuur te groot is. Geluk en Lindhoud willen bei den een stal van 5000 vierkante me ter bouwen, terwijl de provincie nu alleen de bouw van 1000 vierkante meter toestaat (de interim-maatre gel uit februari). Volgens het actie comité komen de stallen op een ver keerde plaats te staan en worden de onderkomens zo dieronvriendelijk dat het 'systeem van roosters en koeling te zijner tijd zo in strijd is met de welzijnsregels voor de var kenshouderij dat het economisch functioneren van deze bedrijven niet meer haalbaar is.' Dat zou kun nen gebeuren onder invloed van de vraag uit de omringende landen die varkensvlees 'voortkomende uit dit type stallen weigeren te importe ren.' Verder is de lozingsvergunning die de provincie wil verlenen volgens het comité onvoldoende onder bouwd. G.s. zien de aanvraag ge- Martens was het eens met een kor tere periode voor een streekplan. En de gemeente zou beter moeten controlen op de naleving van de richtlijnen voor een groen labelstal. Dat kan volgens hem op grond van een algemene maatregel van be stuur. Zowel Martens als Michielsen zijn tegen het indelen van Tholen en Sint-Philipsland in zones om inten sieve veehouderijen gedeeltelijk te kunnen weren. Volgens De Oude zou het opheffen van het zogenaamde verplaatsings- besluit (de mogelijkheid om mest- rechten naar andere gebieden over te brengen) de enige oplossing zijn. „Als het fosfaat niet meer geëxpor teerd mag worden, voorkom je dat er een Zeeuwse Peel ontstaat." Martens sloot niet uit dat de minis ter met die maatregel op de prop pen komt. „Daarmee kan hij be staande niet tegenhouden, wel nieu we." C. de Rijke stelde voor het bouwblok voor intensieve veehou derij te beperken tot 1000 vierkante meter voor bestaande bedrijven. En 'de stront moet op eigen grond.' Volgens De Rijke betekent dat ie mand op 60 hectare 1000 varkens zou kunnen houden. Hij is tegen volledige omschakeling en nieuw vestiging. Ook de bloemdijken moeten in de strijd worden gewor pen. Door daarover een convenant af te sluiten hoeven bestaande be drijven geen beperkingen te worden opgelegd. Maar volgens Michielsen zijn bloemdijken als instrument om nieuwe bedrijven te weren, niet rechtsgeldig. Bovendien maakt vol gens haar een bloemdijk ook ande re bedrijfstakken onmogelijk. „Een bloemdijk maakt geen onderscheid tussen kip, varken, schaap of koe." Eind juli wordt de uitslag verwacht. Mevr. M.K. van Gorsél-de Oude wilde bij de lijst ook een vra'ag op genomen zien voor de leden die niet op de vergadering waren ver schenen. „Die moeten we medever antwoordelijk maken. Vraag waar om ze er niet bij waren." De opkomst bij de ledenvergade ring was niet erg groot. Door het mooie weer waren veel boeren op het land bezig. De voorzitter wacht te een kwartier voordat hij de ver gadering begon. Enkele tafels voor in de zaal bleven leeg. In de loop van de avond kwamen er meer mensen binnen, zodat er uiteinde lijk bijna zeventig leden en belang stellenden aanwezig waren. steund door een rapport van de Hei- demij. waarin gesteld wordt dat de grondwaterspiegel niet essentieel verandert als er water op- en terug gepompt wordt. 'Over wel of niet te verwachten schade door de opwar ming van het teruggepompte water wordt niet gerept. Evenmin wordt over het risico van verontreinigin gen van het terug in de grond te pompen koelwater gesproken. Dat is ook niet mogelijk omdat de kwa liteit van het grondwater (volgens de milieuvergunning) pas vastge steld wordt na het installeren van de pomp en de lozingsputten.' Het comité reageert verder op de bepaling dat koelelementen en lei dingen bestand moeten zijn tegen corrosie door mest en 'eventueel daaraan toegevoegde middelen'. Corrosie door grondwater blijft vol gens Varkens Nee buiten beschou wing. .Verontreiniging via aantas ting van het buizensysteem is op voorhand niet uit te sluiten. Aange zien het continue analyseren van het grondwater in de milieuvergun ning niet is voorgeschreven, is uw voornemen deze lozingsvergunning te verstrekken onvoldoende onder bouwd.' „We wilden graag weten hoe de gemeente tegen ons aankijkt en horen wat de gemeente kan doen om de invasie tegen te houden." De comitQleden Van der Lugt uit Oud-Vossemeer, A. van de Velde uit Tholen en A. Pot uit Sint- Maartensdijk kregen uitleg over het Thoolse bestemmingsplan buitengebied dat door de provin cie gedeeltelijk is afgekeurd. En over de voorbereidingen om een nieuw plan op te stellen. „Alle bouwaanvragen worden aange houden. De komende twee jaar zullen we niet geconfronteerd worden met nieuwe stallen, maar in die periode moet er wel een nieuw bestemmingsplan liggen." Het actiecomité zal door de ge meente als een serieuze gespreks partner worden gezien, verwacht Van der Lugt. „Wij willen ook een goede sa menwerking. Maar voor ons kan de gemeente weinig doen." Het actiecomité heeft er bij de burge meester en de wethouder voor ge pleit de milieuregels die de var kensboeren dienen na te leven, streng te controleren om overlast tegen te gaan. En als het mogelijk is de stallen te sluiten.De vraag of het comité ook zitting kan hebben in de klankbordgroep voor het maken van het nieuwe bestemmingsplan, werd afgewezen. Het comité kreeg het advies de Haagse poli tiek te benaderen. Varkens Nee gaat deze week de plaatselijke politici benaderen. Alle fractievoorzitters ontvangen een brief met de uitnodiging 'in gesprek te treden met het actieco mité. Volgens Van der Lugt is dit een goed moment omdat er volgend jaar verkiezingen wor- den gehouden. r Overleg achter de ZMO-bestuurstafel in De Wellevaete, vlnr penningmeester L. de Oude, voorzitter J. Martens van de vakgroep varkenshouderij en voorzitter E. Hage.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9