Gemiddelde rente leningen 6,63 'Groei van cruciaal belang voor grotere financiële armslag gemeente' Klanten geven 8,59 tot 9,39 bij tevredenheidsonderzoek Bank biedt VVV computer met chipknip aan Donderdag 10 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Fiscus staat grotere stroppenpot niet toe De rentemarge wordt door de Rabobank St. Annaland/Poortvliet bewust lager geworden, zei direc teur A. Slieker donderdagavond bij de presentatie van de cijfers over 1996 tijdens de 86ste algemene vergadering in de Wellevaete. Waren de percentages voor leningen en spaargeld vorig jaar 7,58 en 5,01%, per 1 juni waren die cijfers 7,11 en 5,2 en de ramingen voor heel 1997 zijn 6,8 en 5,21%. "De kortingen die we toepassen bij de leningen variëren tussen de 0,5 en 0.9%", zei de di recteur. Burgemeester: lange bouwprocedures stuiten ons tegen de borst Gezond Bijzonder goede jaren Provisie stijgt fors Bij het slaan van de eerste paal voor het laatste bouw project in Buitenzorg III in Tholen heeft burgemeester Van der Munnik zijn onge noegen uitgesproken over de trage gang van zaken bij de voortgang van be stemmingsplannen. Mo lenhoek, Stadszicht, Slachtveld, het waterfront, het komt allemaal slecht van de grond. "En dat stuit ons tegen de borst, want we hebben groei no dig. Groei is van cruciaal belang voor grotere finan ciële armslag." Stadszicht vlot niet Bij de Rabobank St. Anna land/Poortvliet is een in terne werkgroep ingesteld om aan de coöperatieve gedachte een nieuwe toe komst te geven. Voorzitter J. de Boer zei dat donder dagavond tijdens zijn eer ste algemene vergadering in de Wellevaete te St. An- naland. Hij maakte duide lijk, dat er meer is dan ren dement. "We moeten als bank op maatschappelijk verantwoorde wijze bezig zijn en dat vergt een goede communicatie met de om geving." Geldautomaat Rapportcijfers Naar uitgekeken Euro komt in 1999 Bezwaar Zwart geld Hydrauliekslangen Cijfers 1996 van de twee Rabobanken Aan de Meanderlaan sloeg de burgemeester vrijdagmiddag de eerste paal voor de laatste fase van de woonwijk Buitenzorg III in Tholen. Voorzitter J. de Boer had in zijn openingswoord naar voren ge bracht, dat de rentemarge door de zwaardere concurrentie en de kriti scher consument steeds verder krimpt. "En daar moeten we nog steeds van leven." P.M. Scherpenisse was daar beslist niet ongerust over. Hij had het jaar verslag doorgerekend en volgens hem was de rentemarge van 38% in 1995 zelfs gestegen tot 40% in 1996. "Met dezelfde marge als in 1995 was de opbrengstrente op 6,44 in plaats van op 6,7% uitgekomen, dus 335.000 gulden rente minder." Als nu niet het maken van winst voorop staat, maar het belang van de leden en klanten, dan verwachtte Scherpenisse voor de toekomst wel een ander beleid met direct voor deel voor de leden. Hij rekende ver der voor, dat van de 1,2 miljoen gulden winst al 611.000 gulden af komstig is van 6,7% rente van het vermogen. Er blijft dan 599 mille over, waarvan 570.000 gulden af gaat voor de stroppenpot. "Er is dus praktisch geen winst gemaakt op vreemd kapitaal. De overwinst gaat geheel op aan wanbetalers", aldus Scherpenisse. "Het tekent uw interesse en aan dacht", concludeerde voorzitter De Boer, maar directeur Slieker vond het te kort door de bocht. "U mag zo niet rekenen en eigenlijk is het voor de leden onmogelijk om hier bij een link te leggen", zei de direc teur. "Ongetwijfeld zullen uw bere keningen goed zijn, maar de 100 miljoen gulden aan spaargelden mogen we van de Nederlandse Bank niet allemaal uitzetten. We moeten 15% aan liquiditeiten aan houden. Voor de 17 miljoen gulden die we bij Rabobank Nederland (RN) hebben gestald, krijgen we 7% rente en dat is een heel hoog percentage. Dat betaalt niemand in deze zaalAan de andere kant heeft RN ons hogere kosten doorbere kend. De 7% van RN maakt de ren temarge dus hoger, zodat de klanten minder betalen. In 1996 komen we gemiddeld uit op 6,63%", aldus de ^directeur. Hij bracht verder naar voren, dat de fiscale cijfers uit het oogpunt van bescherming van de privacy niet ge publiceerd worden. Óp landelijk ni veau gebeurt dat wel en recent heb ben alle banken ook de omvang van hun stroppenpotten bekend moeten maken. Overigens wees de direc teur op het jaarverslag 1996 waar de Rabobank St. Annaland/Poort vliet toch een tip van de sluier toont. De nettowinst kwam uit op 4 ton, terwijl aan het vermogen 5 ton werd toegevoegd als buffer voor de toekomst. "Omdat onze bank fi nancieel gezond is, mochten we met de stroppenpot niet verder van de fiscus", zo verklaarde Slieker het verschil van 1 ton. Naast het jaarverslag 1996 had de directeur ook al cijfers per 1 juni 1997, evenals de begroting voor het gehele lopende jaar. Daaruit bleek een verdere groei. Vorig jaar steeg het bedrijfsresultaat voor belastin gen met 24% tot 6 ton, de krediet verlening nam toe met 14% tot 128 miljoen gulden. Steeg het aantal re keningen-courant in 1996 al van 3060 tot 3179, per 1 juni zijn dat er al 3208. Slieker verklaarde die stij ging door de terugkomst van klan ten van collega-banken en van con currenten. Het aantal leningen nam vorig jaar met 47 toe tot 917 en per 1 juni bedroeg dat cijfer 932. "Als u weet, dat er per jaar 156 leningen vervallen, dan hebben we gezien de toename twee bijzonder goede ja ren", merkte de directeur op. Het balanstotaal blijft ook groeien. Na de stijging van 131 tot 151 mil joen in 1996, werd per 1 juni de 168 miljoen bereikt en per eind de cember verwacht de directie op 171 miljoen uit te komen. Trots meldde Slieker een toename van de uitzettingen met 50% ten op zichte van 1994: toen was dat 106 miljoen, dit jaar wordt 150 miljoen gulden verwacht, nadat per 1 juni al 144 miljoen aan leningen werd ge haald. De spaargelden kunnen dat lang niet bijbenen. De rente is laag en aandelen zijn heel populair. Per 1 juni had de bank 112 miljoen gul den aan spaargeld, wat slechts 1 miljoen meer was dan 1 januari, toen het niveau van 1994 werd geë venaard. De rentebaten zullen dit jaar de 10 miljoen gulden over schrijden, zo verwachtte Slieker, terwijl de rentelasten net binnen de 6 miljoen zullen blijven. Over 1996 was dat respectievelijk 9,7 en 5,6 miljoen gulden. Het lukte de bank niet om de kosten in de hand te houden. Vorig jaar was er sprake van een stijging van 330.000 gulden. Gezien de positie ve resultaten was een investering in het automatiseringsproject Laura vervroegd van 1997 naar 1996, maar een tegenvaller was de ver plicht van Rabobank Nederland om 100.000 gulden te reserveren voor invoering van de euro. Uitgaande van de kosten per 1 juni dacht de directeur per 31 december op 3443 mille uit te komen, wat hoger is dan de begroting van 3315 mille. Invoe ring van de 36-urige werkweek en uitbreiding van het personeelsbe stand met 1 medewerker deden de kosten toenemen. De provisie vormt een belangrijke inkomstenpost. Vorig jaar was er al sprake van een toename van 611 naar 670.000 gulden en gezien de 315 per 1 juni denkt Slieker voor 1997 op 756.000 gulden uit te ko men, wat flink boven de begroting van 735 mille ligt en 86.000 gulden boven het niveau van 1996. Het bedrijfsresultaat 1997 zal daar door op een niveau belanden van 1.450.000 gulden, wat 50 mille bo ven de begroting is. De directeur baseerde dat op de winst van 632.000 gulden per 1 juni. De winst voor belastingen zal nog verder toe nemen omdat de stroppenpot goed op peil is. Slieker toonde op het witte doek een toename van 640 in 1996 tot 925.000 gulden voor dit lopende jaar. Die cijfers werden te vreden aangehoord. Alleen merkte RM. Scherpenisse op, dat hij een specificatie wilde zien van de provi sie, de verdeling naar verzekerin gen, beleggingen en de verkoop van reizen. De directeur zegde dat toe voor volgend jaar. t De burgemeester legde uit, dat de gemeente Tholen slechts een paar honderd inwoners verwijderd is van de volgende schaal voor de uitke ring van het rijk: 24.000 inwoners. "Dan kunnen we nog betere ambte naren aantrekken en mensen die goed zijn langer vasthouden. In fei te doen we het werk al voor een ge meente van die schaal, alleen de bijbehorende financiën missen we nog." De burgemeester zei niet gerust te zijn op geluiden uit Den Haag, dat er in Zeeland geen woningnood is, zodat er weinig gebouwd hoeft te worden. "De gemeente Tholen heeft een tekort aan bouwpercelen. Er is duidelijk behoefte aan", aldus Van der Munnik. Voor het invullen van open gaten in de bebouwde kommen, zoals de Molenstraat in Poortvliet, vérwacht hij weinig pro blemen, maar voor nieuwe bestem mingsplannen zou de provincie op last van Den Haag wel eens voor vertraging kunnen zorgen. En het gaat allemaal al zo moeilijk. In Mo lenhoek I zijn er 17 huizen gereed en wanneer het tweede gedeelte pachtvrij is, kan er in september/ok tober 1998 begonnen worden met de bouw van 43 huizen. Op de plaats van de huidige boerderij Bui tenzorg kunnen na sloop 11 vrij staande huizen gebouwd worden. "Maar dan is Tholen dicht", stelde De Rabobank Tholen heeft het coö peratieve voordeel van 0,25% voor houders van een rendementreke ning en mensen die een variabele lening hebben. Ook is geld gereser veerd voor het lokale spaarpro gramma loko om de plaatselijke winkeliers te stimuleren en meer koopkracht op het eiland te houden. Bij de Rabobank St. Annaland/Poortvliet is loko afge blazen omdat na gesprekken met de middenstandsvereniging Activa en individuele ondernemers bleek, dat er te weinig animo voor was. Nu broedt een interne werkgroep op andere coöperatieve voordelen voor de plaatselijke gemeenschap, maar de voorzitter maakte nog niet dui delijk in welke richting dat gaat. Volgens De Boer is de coöperatieve bank niet winst gedreven, maar wil zij zoveel mogelijk toegevoegde waarde voor de leden bieden. "En dat is uniek. De klant zal zich re gelmatig verbazen over de vele nieuwe ontwikkelingen, zoals de chipknip en internet. En dat gaat al maar sneller, maar we rijden niet weg, zonder eerst in de achteruit kijkspiegel gekeken te hebben. Dan pas richten we de blik naar voren." De volledige vernieuwing van het kantoor Poortvliet paste in die coö peratieve gedachte. Er kwam een geldautomaat, die in toenemende mate gebruikt wordt. Door huisves ting van de verzekeringsafdeling werd de ruimte op de begane grond benut, waardoor het pand aan de Schoolstraat met drie personeelsle den zijn bestemming kon behou den. Volgens De Boer wordt de advise rende rol van de bank steeds be langrijker nu er door Rabobank Ne derland gekozen is voor brede fi nanciële dienstverlening. "De klant verlangt zorgvuldige procedures en dan is kennis bij het personeel heel de burgemeester vast. In Stadszicht vlot het namelijk niet. De verschil lende partijen zijn nog niet tot over eenstemming te brengen. Er zijn twee projectontwikkelaars met grond, Minnaard en Development Coordination, de Gereformeerde Gemeente die aan de Postweg een nieuwe kerk wil bouwen en de ge meente, die onlangs met dhr. L. Sie- ling tot overeenstemming kwam belangrijk. Deskundigheid en inle veringsvermogen staan voorop, want er is èen duurzaam en regel matig contact nodig met de klant, die toegevoegde waarde wil." Directeur A. Slieker maakte mel ding van twee tevredenheidsonder- zoeken, in 1994 en 1996 gehouden, waaruit lering is getrokken. Ter wil le van de privacy werd achtergrond muziek ingevoerd in zowel het kan toor St. Annaland als Poortvliet. In de laatste plaats werd ook een strip aangebracht op de vloerbedekking, dat de klanten op afstand op hun beurt wachten. De kwaliteit van de dienstverlening verbeterde van 8,79 bij het eerste onderzoek tot 9,02 bij het tweede. Vooruitgang zat er ook in de kwali teit van het personeel: van 9,22 tot 9,39. Hetzelfde gold voor de telefo nische benadering: van 9,15 tot 9,22. De klanten gaven twee keer hetzelfde cijfer voor de situatie in het bankgebouw: 8,59. Alleen bij de advisering rondom producten liep het rapportcijfer van de klanten terug van 9,42 tot 9,19. De direc teur kon daaruit echter geen conclu sie trekken, want sommigen vinden I over de aankoop van 7,4 ha grond aan de Luchtenburgseweg voor de nog verdere toekomst. Van der Munnik noemde ook het plan voor het Slachtveld met 80 ap partementen en het waterfront in de baai van Duivendijk. "Maar daar voor moeten allemaal nog procedu res gevoerd worden en als er in dat traject nog bezwaren komen, kan dat er juist teveel informatie is over allerlei bankproducten zijn en ande ren weer te weinig. Volgens Slieker blijft er wel een productenafname, maar wordt de advisering over fi nanciële dienstverlening in de bre de zin van het woord steeds belang rijker. Daarom onderstreepte hij de noodzaak van het investeren in op leidingen van het personeel. De lokale worteling van de Rabo bank St. Annaland/Poortvliet kwam naar voren door de ondersteuning van diverse activiteiten en vereni gingen. Zo is de oprichting van een beleggingsstudieclub in mei 1996 een succes geworden, stelde Slie ker. Die club had juist diezelfde avond een vergadering in het bank gebouw, waardoor de opkomst in de Wellevaete beperkt bleef tot 31 leden en een vijftiental personeels leden. De bank bood klanten verder de mogelijkheid om de landbouw-, detailhandel-, horeca-, tuinbouw- of bouwbeurs te bezoeken. Dhr. Boers had echter dit keer de reis naar de bouwbeurs gemist. Volgens de di recteur was de belangstelling voor een busreis naar de bouwbeurs on voldoende, in tegenstelling tot de jaren 1995 en 1996. Het huishoudelijk gedeelte leveren het wel vier jaar duren voordat er gebouwd wordt." Het laatste project van de tweede fase van Buitenzorg III liep ook niet van een leien dakje. "We hebben er al een paar jaar naar uitgekeken", zei de burgemeester. "Over de haalbaarheid hebben we wel eens geen problemen op. De heren Boers en Goedegebuure werden aangewe zen om de notulen voorlopig vast te stellen. Verkiezingen waren er dit keer niet omdat de zittingsduur van de tot 3 leden teruggebrachte colle ges (bestuur en raad van toezicht) 5 jaar is. Aangezien landelijk de be heersvorm van de Rabobanken nog in discussie is, zal het punt verkie zingen in 1998 opnieuw worden be keken. Na de pauze sprak drs. K.B. van Popta, directeur beleid en onder zoek van MKB Nederland, de orga nisatie voor het midden- en klein bedrijf, over de invoering van de euro, het geld van de toekomst. Met een steeds Europeser wordende economie noemde Van Popta de eu ro een logische zaak, zoals Neder land in 1909 ook overal dezelfde tijdsaanduiding kreeg. Met de euro zijn de prijzen beter vergelijkbaar en koersrisico's zijn dan verleden tijd. Dat dit ook voor klanten van de Rabobank St. Annaland/Poort vliet van belang is, gaf directeur Slieker aan met het aantal transac ties in het buitenlands betalingsver keer: 3735 per jaar. twijfels gehad. Daarom zijn we nu erg blij, dat de kogel door de kerk is." De grond ligt al meer dan 2 1/2 jaar braak. Bouwbureau de Kroon slaag de er maar niet in om de zaak rond te krijgen. Dhr. Van Opstal uit Ois- terwijk nam de grond over en archi tect Jos Franken uit Bergeyk paste zijn oorspronkelijke plan aan. De parkeergarages gingen eruit. Dat De MKB-voorman noemde de kans 'zeer redelijk' dat de meeste Euro pese landen in mei 1998 slagen voor het euro-examen. Griekenland en mogelijk Italië, Spanje, Portugal en Engeland kunnen nog wel eens buiten de boot vallen. De euro wordt volgens Van Popta net zo de gelijk als de gulden en de mark. "We hebben weinig behoefte aan een Europese lire of peseta." De bedoeling is, dat men vanaf 1 januari 1999 giraal met de euro kan betalen. Men kan dan ook een euro rekening bij de bank openen. Pas vanaf I januari 2002 krijgt elke Tholenaar de euro in zijn porte- monnee^ Van Popta schatte de euro op 2,20 zodat voor een prijsverge lijking globaal alles door twee ge deeld moet worden. Vanaf 1 juli 2002 kan men niet meer met guldens betalen. Een halfjaar gebeurt dus alles dubbel: prijsaanduidingen bij winkels zijn dan zowel in guldens als in euro's. Alle Nederlandse bankbiljetten en munten moeten ingeleverd worden. Van Popta zei dat zijn organisatie probeert om de periode te bekorten, door pas half of eind januari te be ginnen met de euro. Dan wordt ook j werd te duur door de kwaliteit van de grond en het waterprobleem. In dat eerste plan zaten de helft van de bouwkosten onder de grond en dat bleek-teveel van het goede. Er ko men nu twee huizen minder en ie dereen krijgt een berging en een parkeerplaats. Baas makelaardij uit Halsteren is met de verkoop begon nen. Er zijn al gegadigden, maar geen enkele van de 20 appartemen ten is verkocht. Volgens de make laar zitten er topappartementen bij met uitzicht op de toren van de Grote Kerk in Tholen en aan de achterkant kijkt men de polder in. Over een paar jaar komt daar via het ruilverkavelingsplan een groot bos van 20 ha. De 20 appartemen ten komen in twee delen van elk 10 huizen, steeds in vier bouwlagen. Men hoeft geen trappen te lopen, want er komt een lift in het com plex van zodanige afmetingen, dat er een brancard in kan. De apparte menten krijgen een woonkamer vanaf 42 m2, een open keuken en twee slaapkamers. De goedkoopste uitvoering kost 251.000 gulden. De bouw wordt uitgevoerd door aannemer gebr. Janssen uit Moerge stel, een bedrijf met 42 personeels leden, dat al eerder opdrachten uit voerde voor grondeigenaar Van Op stal. De bouwer brengt zijn eigen onderaannemers mee. Alleen voor het schilderwerk wordt nog gezocht naar een bedrijf in de omgeving van Tholen. Volgend jaar juli moet het complex klaar zijn. De buren waren vrijdagmiddag uit genodigd voor het slaan van de eer ste paal. Dhr. J.C. de Waal was in genomen met de start. Hij was blij, dat er na 2 1/2 jaar een invulling komt van het perceel, dat in een uit- laatplaats voor honden en een mod derpoel was veranderd. De andere buurman, dhr. G. Polderman, was minder enthousiast omdat er vol gens hem in tegenstelling tot de te keningen die hij destijds op het ge meentehuis had ingezien, te ver achteruit gebouwd werd. "Daar door kijken ze straks van vier hoog in mijn badkamer", vreesde Polder man, die bij de gemeente bezwaar had aangetekend. Heibedrijf Ver spui uit Sleeuwijk dacht een week nodig te hebben om de 166 palen van 15,5 tot 17,5 meter aan de Me anderlaan in de Thoolse klei te krij gen. de jaarwisselingsdrukte vermeden. Ten tweede wordt bij het rijk ge pleit om fiscaal wat aan de omwis- selingskosten te doen. Ook de ban ken zouden de omwisseling van de guldens ter wille van het midden- en kleinbedrijf kosteloos kunnen uitvoeren, meende Van Popta. A.A. Geluk meende,'dat net zoals na de Tweede Wereldoorlog, de eu ro een soort geldsanering met zich meebrengt, waardoor ook het pro bleem van het zwarte drugsgeld ge lijk is opgelost. "Dat is niet de be doeling", zei Van Popta. "Er zijn zwarte guldens en zwarte euro's. Alleen geldt voor bedragen vanaf 25.000 gulden de verplichte legiti matie bij de banken." De komst van de euro doet de groe ne koersen voor de landbouw niet verdwijnen, zo kreeg M.D. Geuze te horen. Als reden noemde Van Popta het feit, dat diverse EEG-lan- den in Zuid-Europa nog niet zullen meedoen aan de euro, waardoor de groene koersen nog blijven. "Als de euro echter uitgesteld wordt, dan komt er misschien afstel en dan is het evenwicht in de financiële we reld weg", zei Van Popta op vragen van W.J. Bazen. Ook de voorzitter van de Rabobank Tholen, J.L. van Gorsel, voelde zich zodanig thuis bij de zuster- bank, dat hij aan de discussie over de euro meedeed. Hij was samen met P. Groffen, voorzitter van de raad van toezicht, in St. Annaland present en dat was voor het eerst na het afketsen van de eilandelijke fu sie in 1995. Voorzitter De Boer prees Van Popta voor zijn onderhoudende en inte ressante lezing en bood hem als dank een boekenbon en bloemen aan. Hij hoopte de volgende ledenverga dering, waarbij de coöperatie in een nieuw jasje zal zitten, op meer be langstelling. Overigens was de voorzitter tevreden over de 'plezie rige en vlotte vergadering.' Hij hoopte alleen nog op beter weer. "Want niet iedereen verkoopt laar zen en paraplu's", zei De Boer donderdagavond in de Wellevaete, waar iedereen met een euro nahr huis ging. Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Posten Tholen St. Annaland balanstotaal 377.103.000 150.613.000 algemene reserve 22.905.000 9.627.0000 brutowinst 3.036.000 1.210.000 stroppenpot 760.000 570.000 belastingen 790.000 225.000 netto winst 1.486.000 415.000 spaargeld enz. 285.426.0000 110.876.000 leningen 302.253.000 127.767.000 leden 739 691 spaarrekeningen 11.308 4.433 leningen 2.496 917 rekeningen courant 8.373 3.179 personeel 54 21 De noodlijdende Streek VVV Ei- len. Deloitte Touche voert het land Tholen kan wel een steuntje karwei uit, waarvan de provincie in de rug gebruiken, dacht het be- de helft betaalt. De gemeenten stuur van de Rabobank Tholen en Goes, Kapelle, Borsele, Reimers- daarom biedt directeur G.J. waal en Tholen zorgen voor de Harmsen het VVV-kantoor aan rest. Een bundeling van krachten de Haven in St. Maartensdijk een is gewenst voor een doelmatiger computer met een chipknip-appa- besteding van financiële midde- raat aan. Hoofd particulieren M. len en ANVV-eisen tot professio- Hoek van de bank is tevens be- nalisering. De SGP-fractie teken- stuurslid van de VVV, zodat de de bezwaar aan tegen de subsidie, lijnen kort zijn. "De VVV verleent ondersteu- De Thoolse gemeenteraad trok ning aan activiteiten op zondag", maandagmiddag 2000 gulden uit zei A. Kersbergen. "Dat doen ze de reserve recreatieve voorzienin- niet op zondag!", antwoordde gen om een onderzoek te laten wethouder J. Versluys, maar het uitvoeren over samenwerking van SGP-raadslid bleef daar anders de VVV Zuid-Beveland en Tho- over denken. Rabobank St. Annaland/Poortvliet werkt coöperatieve gedachte uit De Rabobank in Poortvliet is als kantoor gehandhaafd gebleven en zelfs verbeterd met een nieuwe inrichting en een geldautomaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 7