CDA vraagt wel veel, maar doet zelf weinig Kruising met steilere helling Niet al te moeilijk doen over kermis De burgemeester kan me nog meer vertellen Tholen krijgt een omstreden rotonde Van den Donker: lichte vorm van censuur Gemeente laat pers voor stukken betalen Rouw en spijtbetuiging: profileren was hoogmoed Reconstructie druk kruispunt Grindweg/Ten Ankerweg Donderdag 10 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 WD en PvdA over integrale veiligheid: De raadsfracties van VVD en PvdA vinden dat het CDA Zelf meer met beleid moet komen ten aanzien van vraag stukken als integrale veiligheid en zorg. Dat bleek maandagmiddag bij de behandeling van de eerste the ma-bijeenkomst van het CDA over integrale veiligheid. Burgemeester: overlast van beperkte duur "Van een kermis is enige overlast te verwachten, maar die overlast is slechts van beperkt duur. We heBben er niet moeilijk over gedaan", zei burgemeester Van der Munnik maandagmiddag in de gemeenteraad, waar RPF/GPV en SGP zich ongelukkig toonden met de toe stemming van b. en w. voor de extra kermis in Tholen. Niet knuppelen Melkert banen Extra termijnen vergen tientjes Met 8 tegen 7 stemmen heeft de Thoolse gemeen teraad maandagmiddag besloten, dat de pers moet betalen voor extra infor matie die wordt gevraagd. B. en w. voerden die maat regel per 1 mei in, waarop de redactie van de Een- drachtbode een brief aan de raad schreef om dat on gedaan te maken. Heilige boontjes Betrouwbaarheid begroting niet groot Verbaasd Kapitaalvernietiging y Degelijk en helder Burgemeester blijft er omheen cirkelen Prothese Orthese krijgt certificaat Eén schriftelijke klacht Niet overdrijven Stemmen had geen zin, zei J. van den Donker maandag middag in de gemeenteraad, want vier tegenstanders van de rotonde op het kruispunt Grindweg/Ten Ankerweg in Tholen waren afwezig. SGP en PvdA vormden samen het het college van b. en w. de royale meerderheid, waardoor de omstreden rotonde er komt. Het streven is om dit najaar het karwei aan te besteden, maar of er dan direct begonnen kan worden, is de vraag. Dat hangt af van de bereidheid van betrokken bewoners om grond af te staan. In de Scherpenissepolder op het kruispunt van de Langeweg/Lagebroekweg/Krengeweg/Koningsweg wordt een nieuwe laag asfalt aange bracht. Die thema's worden in de raad nog eens dunnetjes overgedaan doordat fractievoorzitter W.C. van Kempen via schriftelijke vragen de proble matiek aan het college van b. en w. voorlegt. In grote lijnen zei WD- fractievoorzitter R. Ravensteijn achten de punten van het CDA te staan. "Maar waarom komen jullie nu pas met die vragen, terwijl het CDA al jaren deel uitmaakt van het college van b. en w. En toen de WD-fractie voorstelde om voor de problemen aan de Oesterdam poli tiezorg in te huren, zei iedereen - behalve Van Belzen - dat dit een rijkstaak was, dus ook het CDA. In Oud-Vossemeer zijn er jongeren die de zaak daar behoorlijk onveilig maken. Laat het CDA daar dan de jeugd- en jongerenwerker meer tijd aan laten besteden", aldus Raven steijn. PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde plaatste eveneens een kanttekening bij de aanpak van het CDA, op weg naar de gemeente- W. C. van Kempen CDA raadsverkiezingen van maart 1998. "Zo'n onderwerp als integrale vei ligheid gaat verder dan normale raadsvragen. Dit zijn de grote lij nen. En behalve vragen verwacht ik ook antwoorden van het CDA. Hoe wil men de integrale veiligheid aan pakken? Met belastingverhogingen of eventueel met bezuinigingen? Dat moet een politieke partij juist aangeven. Maar deze aanpak is veel symptoombestrijding. De bron van de problemen wordt minder aange pakt. Dus niet knuppelen, maar op lossingen zoeken voor situaties als vandalisme, e.d. want het zijn toch allemaal onze kinderen waarover het gaat. Ik verwacht dus nog veel van het CDA", zei Van der Linde. Van Kempen vond, dat thema's van een politieke partij in de raad be- Raadslid Ravensteijn nam het op voor mevr. C. Vercouteren uit Tho len, die geen machtiging wil invul len, maar toch in meer dan twee termijnen haar gemeentelijke belas tingen wil betalen. "Gezien de stij gingen gaat het inmiddels om enor me bedragen en dan is betaling in meer dan twee termijnen wel ge wenst", vond Ravensteijn. Wethou der Moerland wees dat af. Hij zei, dat iemand dat al eens bij de rechter heeft aangekaart en die heeft onge lijk gekregen. "Het kost tientjes ex tra als je spreiding toepast bij het zelf betalen van de belastingen." RPF/GPV, D66, VVD en de PvdA vonden dat een onjuiste maatregel van het college. "Dat een lokale krant extra voorlichting aan de be woners wil geven door meer details te verstrekken, hoort bij het karak ter van deze krant", zei P. van Bel zen. Het opvragen van gevens die normaliter niet bij de standaard ver strekte stukken horen, valt daar vol gens hem ook onder. Om de kans van overvragen te beperken, stelde het RPF/GPV-raadslid voor om het aantal aan te houden dat de jaren door gewoonlijk aan extra's aan de Eendrachtbode werd verstrekt. Van Belzen maakte echter bezwaar tegen een brief van b. en w., waarin h'et college suggereert dat zij de li miet aangeeft op welke wijze de burgers voldoende kunnen worden geïnformeerd. "Dat moet je aan de pers overla ten", zei Van Belzen en D66, de VVD en de PvdA waren het daar mee roerend eens. Van den Donker noemde die beperking zelfs 'een lichte vorm van censuur.' "De de mocratie eist een goede voorlich ting aan de burgers en voorlichting kost nu eenmaal geld. Daarom moet je geen extra drempels opwer pen. De onafhankelijke pers beoor deelt zelf wat ze wil hebben om pl- handeld moeten kunnen worden. "Ook details, ook symptomen, als we onvoldoende gereedschap heb ben om problemen aan de basis op te lossen." De CDA-fractievoorzit- ter zei vanuit een zekere zorg aller lei veiligheidsproblemen aan te kaarten ter wille van de leefbaar heid. Drugsverkoop en -gebruik, al coholgebruik, criminaliteit, vanda lisme, dreigende verloedering, one venwichtige samenstelling van de bevolking in bepaalde wijken, de vinger moet aan de pols blijven, vond Van Kempen. En als er te wei nig politie is, dan maar mensen in schakelen via de Melkert banen. Als Tholen daarvoor te klein is, zo als b. en w. menen, dan maar in sa menwerking met de andere Ooster- schelde-gemeenten, aldus Van Kempen. Na het project kunnen ze doorstromen naar commerciële vei ligheidsdiensten. D66-raadslid J. van den Donker vond dat een goed idee. Hij zei, dat b. en w. nog eens serieus naar die Melkert banen moeten kijken. Het gaat om mensen die minstens een jaar volledig werkloos zijn. Het rijk geeft hier voor 18.000 gulden subsidie per jaar per arbeidsplaats. De burgemeester noemde integrale veiligheid echter een weerbarstige materie, die niet zo eenvoudig is op te lossen. "Het is een illusie, dat meer politie op straat, goed is voor alle kwalen. Zeeland is een krimp- regio, we moeten mensen inleveren. We moeten alles op alles zetten om de politiezorg in de Oosterschelde- regio zo goed mogelijk te laten ver lopen." Van der Munnik zei niet te weten of het lukt om de CDA-thema's nog voor de verkiezingen uit te werken. Hij ging nog even in op de samen stelling van de bevolking, waarover Van Kempen gesproken had. "Die samenstelling is redelijk evenwich tig, maar over bepaalde wijken kun je wel opmerkingen maken. Het zijn niet allemaal heilige boontjes op Tholen, maar het is ook weer niet zo erg, dat je de stormbal moet hijsen", aldus de burgemeester. Naar aanleiding van het antwoord van de minister van binnenlandse zaken over klachten van b. en w. over de politiezorg en korpssterkte in Zeeland, concludeerde Van Bel zen, dat er toch sprake is van een verkapte vorm van het inhuren van politie. "Wanneer politiemensen van elders in Zeeland vakantiehuis jes worden aangeboden, komt men wel." Volgens de burgemeester was dit geen wijziging van het systeem. "De politiemensen doen dat alleen op basis van vrijwilligheid. Ze brengen hun zomervakantie hier door, met het hele gezin. Vandaar die huisjes." VVD-raadslid R. Ravensteijn plaatste maandagmiddag vraagte kens bij de ontwerp-begroting 1998 van de sociale werkplaats de Betho uit Tholen/Goes. "Wat is de zin hiervan als de betrouwbaarheid niet groot is", stelde Ravensteijn. Vol gens wethouder Moerland was dat heel eenvoudig. "Het rijk heeft de datum van 1 juli vastgesteld en als de begroting er dan niet is, wordt de geldkraan dichtgedraaid." Hij wees er verder op, dat de Betho bij de uitvoering van de w.s.w. met een veranderingsproces bezig is. P. van Belzen (RPF/GPV) uriform te kunnen informeren", zei het D66-raadslid. R. Ravensteijn sloot zich daarbij aan en vond het onjuist om de kos ten die ambtenaren maken om stuk ken te produceren, bij de pers in de schoenen te schuiven. Hij wees ook op het feit, dat het comité Varkens Nee ook een rekening kreeg gepre senteerd voor stukken die bij de ge meente opgevraagd werden. "Alleen de pers moet de conclusie trekken of ze vpldoende informatie krijgen", bracht PvdA-fractievoor- zitte M.A.J. van der Linde naar vo ren. "Met voorlichting moeten we positief omgaan. Het is in het be lang van de gemeente, dat we daar in vrij ver gaan. De voorlichtende rol van de pers kan namelijk alleen goed tot zijn recht komen, als men informatie heeft. Ik heb zelf ook niet voldoen- De verkeersplateaus in de Scherpe nissepolder en in de Poortvlietpol- der zijn na bijna een jaar opnieuw onder handen genomen. Vorig jaar augustus werden de kruisingen op de route van Poortvliet naar Goris- Na de zeer uitvoerige discussies in de commissie openbare werken en bij hoorzittingen, werden er maan dagmiddag niet zoveel woorden meer aan vuil gemaakt. D66, RPF/GPV, VVD en CDA herhaal den hun bezwaren en PvdA en SGP steunden het voorstel van b. en w. „Als hier aanwezige fractie van de SGP gaan we akkoord", zei K.A. Heijboer, waarmee hij de verdeeld heid in de partij nog eens bloot leg de. De beide tegenstanders, M.J. Klip- pel uit Scherpenisse en L. Walpot uit St. Philipsland waren beiden wegens ziekte afwezig. En dames Frigge (VVD) en Roelvink (AOV) waren op vakantie. Maar gezien de 10 voorstanders van de rotonde, waren de tegenstanders ook met de afwezigen erbij, nooit verder geko men dan 9. Van den Donker, die een alternatief via het Slachtveld had bedacht, vond dat b. en w. de beschikbare middelen niet doelmatig hadden be nut. "De'veiligheid is met deze op zet niet gegarandeerd", vond Van Belzen. "Voor een rotonde is geen ruimte. J. van den Donker (D'66) de aan de raadsagenda. Als men niet weet waar het over gaat, kan men niet goed voorlichten. Het ver strekken van stukken of mondelin ge informatie hoort bij de voorlich tingstaak van de gemeente", zei Van der Linde. "Ik ben wat verbaasd, dat hier zo diep op ingegaan wordt", zei de burgemeester. "We verschillen niet zoveel van mening, want sinds jaar en dag verstrekken we informatie aan de pers. Ook notities en rappor ten. Wil men iets extra's, dan zijn er contacten mogelijk met de porte feuillehouders en dat gebeurt ook regelmatig. Nu doet zich sinds dit voorjaar het fenomeen voor, dat een krant op zijn strepen gaat staan en via de hoek van een asfaltlaag voorzien om de verkeersveiligheid te verho gen. Er werd twaalf centimeter asfalt aangebracht, maar de helling bleek zo flauw, dat het nauwelijks enig De kwetsbare groepen schieten er niets mee op. De rotonde komt bovendien bij mensen over de stoep", aldus het RPF/GPV-raadslid. Ook R. Ravensteijn was tegen de rotonde in deze omvang. "De ver keersveiligheid is daarmee niet hoog." Het VVD-raadslid wees op de on- gevalcijfers in het verleden. Zelden is er op dat hele drukke kruispunt een ongeluk gebeurd. "Zo'n roton de is dan ook een behoorlijke kapi taalvernietiging", zei Ravensteijn. Hij vreesde dat de bewoners van de Grindweg en Ten Ankerweg met een enorme verkeersoverlast gecon fronteerd worden wanneer mensen uit de toekomstige nieuwbouwwij ken Molenhoek en Stadszicht alle maal via de rotonde Tholen verla ten in plaats van via de Postweg en het Stenen Kruis. "Het moet iets toevoegen aan de verkeersveiligheid en dat doet deze rotonde niet", zei ook J. de Jager. "Een kruising met zoveel mogelijk M.A.J. van der Linde (PvdA) Wet Openbaarheid Bestuur stukken opvraagt. Als men meer stukken wil - boven het normale - dan is het doodnormaal dat daarvoor een paar tientjes betaald worden. Dat heeft beslist niets met censuur te maken en er is ook nauwelijks een drempel aanwezig. De problemen vallen wel mee. Kennelijk is er ook een misverstand aanwezig, dat wij voorlichting niet zo belangrijk vinden, maar dat is onjuist. Ik vind het echter merkwaardig dat Van Belzen een plaatselijke krant wil bevoordelen", zei burgemeester Van der Munnik. Het RPF/GPV-raadslid herhaalde, dat een lokale krant meer details brengt en die wenst de redactie dan ook in handen te krijgen. Hij wilde echter niet ongebreideld stukken toesturen. "De pers krijgt geen car- effect resulteerde. Het initiatief om de kruisingen te verhogen, kwam van de landinrichtingsdienst Poort vliet en werd gehonoreerd door de dienst landinrichting en beheer landbouwgronden. Volgens A. van gescheiden fietspaden is de beste oplossing voor de inwoners van Tholen", aldus het CDA-raadslid. Daarentegen noemde M.A.J. van der Linde de voorgenomen recon structie 'degelijk, helder en tijdsbe- stendig.' „Er is een zorgvuldige procedure gevoerd, waaruit we een verant woorde keuze kunnen maken. An dere oplossingen zouden alleen maar een verschuiving van de pro blemen betekenen en in alle alter natieven bleek het tankstation van Eskes niet te handhaven." Het Pv- dA-raadslid wees nog wel op de knelpunten van een aantal bewo ners die persoonlijk nauw bij de re constructie betrokken zijn omdat hun tuin, uitrit of garage in het ge drang komt. "Los die problemen op!"K.A. He ijboer sprak eveneens over 'een be hoorlijk goede oplossing voor de toekomst' al had hij dan liever een gescheiden fietspad. Maar de SGP-woordvoerder stelde dat er voldoende uitvoerig overleg was geweest en nu moest er een keuze gemaakt worden. Hij pleitte nog wel voor bewegwij zering op de splitsing Meander laan/Ten Ankerweg/-Postweg om het verkeer uit de wijken Buiten zorg, Molenhoek en in de toekomst ook Stadszicht via het Stenen Kruis Tholen uit te leiden. Wethouder J. van der Jagt had het niet moeilijk met zijn beantwoor ding. Hij bracht naar voren, dat de veiligheid op de Ten Ankerweg op- R. van Ravensteijn (WD) te blanche. Als er vorig jaar gemid deld 20 stukken per maand werden verstrekt en men wil er nu 100, dan moet voor dat meerdere betaald worden. Maar kreeg de Eendracht bode vorig jaar dan geen enkele gratis kopie?", wilde Van Belzen weten. „We doen wat u zegt. Wat ons be treft, is er niet veel bijzonders aan de hand", antwoordde de burge meester. „Over elk woord kun je strijden, maar het is onmogelijk om van alle brieven een kopie te sturen. Maar informatie geven we al jaren en als daar extra kopieën voor no dig zijn, maken we die ook. Boven dien krijgt de pers ook spontaan Cleef van de dienst hebben de krui singen nu het juiste profiel. De her stelwerkzaamheden zijn door A.V.K. uit Oude Tonge uitgevoerd. Er komt nog een dunne slijtlaag op en belijning. gekrikt moet worden en daarvoor is deze hele reconstructie, inclusief rotonde bedoeld. "De ruimte is ge ring,. maar toch nog vrij aardig in vergelijking met een gemeente in het noorden. We krijgen hier geen rotondje." De wethouder hield de raad voor, dat een advies van een speciaal bureau als basis diende voor de reconstructie en dat bureau vond een rotonde de beste oplos sing voor de Thoolse situatie. "En er komen aparte fietsstroken met een eigen kleur, dus die zijn goed te zien", zei Van der Jagt. De stichting Prothese Orthese (dochteronderneming van zieken huis Lievensberg) te Bergen op Zoom heeft vrijdag het kwaliteits certificaat van de vakvereniging Or- thobanda gekregen. De Bergse stichting is daarmee één van de on geveer 90 bedrijven in Nederland die dit certificaat in ontvangst mochten nemen. Het papiertje is in de toekomst nodig om medische hulpmiddelen te mogen leveren die vergoed worden door de zorgverze keraars. Prothese Orthese maakt hulpstukken zoals kunstbenen en - armen, maar ook kniebanden, cors- etten en steunzolen. En alles ge beurt met de hand, want ieder mens en elk lichaamsdeel is anders. In augustus vorig jaar verhuisde de stichting naar een eigen onderko men vlakbij ziekenhuis Lievensberg aan het Boerhaaveplein in Bergen op Zoom. van anderen informatie. Het gaat er ons niet om om de pers te muilkor ven, maar als er in een week drie tot vier brieven komen, gaat men op een formeel spoor zitten en dan klinkt er tussendoor nog dat we ons aan een bepaalde termijn moeten houden. Er is altijd over te praten, maar voor stapels papier is het re delijk dat er voor betaald wordt", zei Van der Munnik. „Is er wat veranderd?", zo vroeg Van Belzen bij herhaling. „Voor één krant is de legesverorde ning van toepassing", antwoordde de burgemeester. „Daar heeft de krant juist proble men mee", merkte Van den Donker op. „Wij hebben er niet veel problemen mee", was de reactie van de burge meester. „U blijft er omheen cirkelen", con stateerde Van der Linde. "Gaat u daar eens als normale mensen met de persvertegenwoor digers over praten", stelde de Pv dA-fractievoorzitter voor. „Kennelijk vond men de weg naar de raad beter, dan een gesprek met b. en w. Voor ons is er geen aanlei ding om het initiatief te nemen voor een gesprek", aldus de burgemees ter. De fracties van RPF/GPV, D66, VVD en de PvdA op wethouder Moerland na, tekenden bezwaar aan tegen het beleid van b. en w.. SGP- fractievoorzitter M. Dijke steunde het college. "Laat de Eendrachtbode zich maar tot derden wenden om stukken op te vragen. Dan is het probleem opgelost", al dus Dijke. Het CDA deed er het zwijgen toe, maar schaarde zich ook achter b. en w. Er ontbraken maandagmiddag vier raadsleden: L. Walpot en M.J. Klip- pel waren ziek, E. Frigge en M. Roelvink waren op vakantie. P. van Belzen miste een duidelijk beleid van het college. In het ant woord dat b. en w. hadden gegeven op schriftelijke vragen van hem en M. Dijke, had hij dat niet kunnen vinden. "Het initiatief van een on dernemer wordt zonder meer geho noreerd en omwonenden worden niet meer rechtstreeks ingelicht. Bij het toelaten van ambulante handel hanteert het college wel een beleid, maar hier niet en het aantal kermis attracties was verdubbeld", aldus Van Belzen. "Alleen de wensen van een deel van de Thoolse jeugd zijn ingewil ligd", zei Dijke. Hij noemde het antwoord van b. en w. op de schrif telijke vragen 'zeer teleurstellend.' "De behoefte onder de totale be volking is niet gepeild. Omwonen den hebben overlast gehad, maar al leen de wensen van een deel van de Thoolse jeugd zijn ingewilligd. Een groot deel van de inwoners van Tholen-stad heeft principiële be zwaren tegen de kermis." De burgemeester had daarvan wei nig kunnen merken. „Ik heb maar 1 schriftelijke klacht ontvangen over de kennis in Tholen." Hij erkende, dat er een kermis toegevoegd was aan het bestaande beleid, maar een kermis extra in een woonkern met bijna 7000 inwoners moet kunnen, vond de meerderheid van b. en w. (Wethouder Van der Jagt was te gen). Van der Munnik zei verder, dat het aantal kermissen dit jaar on geveer gelijk is aan dat van 1996 en 1995. "Op de Oesterputten hebben we onlangs een manifestatie gehad over alcohol en verkeer voor de jeugd, waarbij er tot 1 uur 's nachts muziek was. Daarover hebben we geen schriftelijke klachten ontvan gen. En kermissen duren veel maar tot half negen tot kwart voor negen 's avond. We zijn een veelkleurige gemeente waar de één veel van dit houdt en de ander weer van dat", aldus de burgemeester. Van Belzen vond dat b. en w. 'een hap-snap-beleid' voeren. "Behalve die in Tholen is er namelijk ook in St. Annaland een extra kermis ge- Naar aanleiding van het met mij ge houden interview in de Eendracht bode van donderdag 19 juli wil ik de navolgende berouw- en spijtbe tuiging geven. Achteraf bezien heb ik berouw over de uitspraken die ik in het interview heb gedaan richting de personen Dijke en Klippel. Het zou beter zijn geweest wanneer ik intensievere pogingen in het werk had gesteld om hen via een per soonlijk gesprek mijn mening over gedane zaken kenbaar te maken. Nu is van bepaalde feiten een verkeer de voorstelling ontstaan. Ik wil dan ook mijn excuses aanbieden en vra gen aan allen die zich door mijn woorden gekrenkt voelen of ze mij dat willen vergeven. Bovendien heb ik er spijt van, dat ik mij heb laten verleiden in een vroegtijdig stadium via de pers naar buiten te treden. Hierdoor is veel verwarring ont- weest en ook hier niet tijdens de va kantie of tijdens de braderie. B. en w. willigen verzoeken van onderne mer in en denken: het staangeld is meegenomen. En de bewoners wor den daarover niet meer rechtstreeks ingelicht, terwijl ze in hun slaap ge stoord worden. Want in plaats van 5 ging het bij de kermis in Tholen nu op 11 attracties", zei Van Belzen. VVD-raadslid R. Ravensteijn noemde het 'een beetje overdreven' om tegen uitbreiding met twee ker missen te zijn. „B. en w. zijn niet volledig op de hoogte van de Overlast. U moet de hinder bij de inwoners ernstig ne men", zei Dijke. „Niet overdrijven", vond de burge meester. „We hebben dit jaar een minimum aan circussen, maar dat wisselt van jaar tot jaar." Hij wees erop, dat er ieder jaar 11 kermissen zijn in de gemeente, waarbij Van der Munnik de ene draaimolen tij dens een braderie op een lijn plaats te met de traditionele kermissen in Oud-Vossemeer, St. Maartensdijk en Tholen. "Waarom zou je dat evenement in Tholen moeten weigeren, terwijl je dat elders wel toestaat?" De burge meester en de fracties van RPF/GPV en SGP bleven van me ning verschillen. M. Dijke (SGP) staan. Het zou beter zijn geweest om eerst het verdere verloop van dingen af te wachten en intern de ontstane situatie grondig te bespre ken. Nu heb ik in de hand gewerkt, dat de suggestie is ontstaan, dat ik mijn persoon en kunnen boven die van de zittende raadsleden wil stel len. Dat leert Gods Woord ons an ders en de Heere heeft ook mij la ten zien, dat mijn profileren getuigt van hoogmoed. Wie roeme, roeme in den Heere. Van harte hoop ik, dat de zittende raadsleden getrouw en met eenvoudigheid des harten hun werk mogen doen. Dat getuigt van kwaliteit. Die wordt niet uit de mens, maar door genade uit God gevonden. Dan tellen beroep, oplei ding, kerkverband en woonplaats (hoewel ook van belang) niet meer mee en zal blijken dat Gods Woord normgevend is voor al ons doen en laten.Op verzoek van de betrokke nen wordt hiermee de discussie ge sloten. Drs. H. Franssen Bakkerstraat 13, Scherpenisse. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP) organiseren 9 oktober in de schouwburg van Doetinchem een gezamenlijk congres onder de titel: 'De burgemeester kan (me) nog meer vertellen.' Volgens de uitnodiging staat de verstand houding tussen enerzijds het gemeentebestuur en de gemeentelijke voorlichters en anderzijds de redacteuren en uitgevers van nieuwsbla den nog wel eens onder druk. Een duidelijk voorbeeld is de situatie op Tholen. 'De burgemeester kan me nog meer vertellen' moet de conclu sie zijn van het raadsdebat maandagmiddag over het wel of niet gratis verstrekken van gemeentelijke stukken. Hij doet voorkomen alsof er niets veranderd is, maar sinds 1 mei moet de Eendrachtbode betalen voor stukken die opgevraagd worden om de inwoners beter te informe ren over de raadsagenda. De burgemeester hield volkomen ten on rechte de raad voor, dat er vanaf dit voorjaar plotseling meer stukken opgevraagd worden. Op 24 juni 1996, dus vorig jaar, werd aan de hand van de raadsagenda over 19 onderwerpen informatie gevraagd bij de afdeling voorlichting. Op 17 maart 1997 werden eveneens van 19 agendapunten stukken opgevraagd. De burgemeester vertelt de ge meenteraad dus maar wat. Hij haalt ook zaken door elkaar. Aparte verzoeken volgens de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB), die elke in woner kan doen, gooit hij op één hoop met de normale voorlichtings taak van de gemeente en dat is het geven van nadere informatie over de agenda van de openbare raadsvergadering. Wat in juni 1996 nog ge woon gratis werd verstrekt, is op 1 mei 1997 plotseling 'boven nor maal' geworden. Maar de meerderheid van de raad laat zich door on juiste informatie van de burgemeester inpakken en neemt de moeite niet om zich in de zaak te verdiepen. De fracties die dat wel deden, hadden overigens de grootste moeite om de waarheid boven tafel te krijgen. Bij herhaling moest Van Belzen vragen of er dan toch wat ver anderd was en Van der Linde concludeerde terecht, dat de burgemees ter rond de hete brij bleef cirkelen. Heel delmoedig hield hij de raad voor, dat er altijd te praten valt, maar het voorstel van Van der Linde om daarvoor het initiatief te nemen, wees hij af. Toen wij in december op ons initiatief in het gemeentehuis het spreekuur van de burgemees ter bezochten, was er ook al weinig te praten. 'Ik discussieer niet, dat doe ik alleen in de b. en w.-vergadering' zei de burgemeester. Deze zaak leert, dat de gemeenteraad van Tholen op grond van onjuiste in formatie van de voorzitter een besluit neemt. Via de raads- en commis siestukken kunnen de burgers ruim voldoende geïnformeerd worden, is de stelling van het college. De raadsmeerderheid vindt het niet no dig, dat de inwoners kennis kunnen nemen van bijvoorbeeld de brief van C. Kaat over de lange doorschakeltijd bij brandmeldingen. Voor lichten vereist een speciale mentaliteit met openheid richting de inwo ners en die ontbreekt. Misschien kan het gemeentebestuur van Tholen 9 oktober nog iets opsteken tijdens het VNG-congres. De burgemeester kan me nog meer vertellen, (w.h.) 5

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5