De Schutse mag aanleunwoningen bouwen van g.s. Drang bij varkenshouders om te groeien is erg groot' Schooljeugd rent voor Cliniclowns Wel instemmen met gedoogbeleid B. en w. willen geen coffeeshop AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vlag uit voor eeuwelinge in Vossemeer Stichting fleurt leven jonge ziekenhuispatiëntjes op r Varkens Nee schrijft minister 326") Donderdag 10 juli 1997 53e jaargang no. 33 Na vier maanden antwoord over doorschakeltijd van brandmelding i Negatief advies en bezwaren genegeerd Zorgcentrum De Schutse te Sint-Annaland mag dertig seniorenwoningen op zijn terrein neerzetten. Gedepu teerde staten hebben daar een verklaring van geen be zwaar voor afgegeven. Daarvoor schoof het dagelijks provinciebestuur drie bezwaren en een negatief advies van de provinciale subcommissie voor de gemeentelijke plannen opzij. Twijfel Stankoverlast kan door controle gemeente beter aangepakt worden Deze week Het college van b. en w. willen geen coffeeshop voor de verkoop, van softdrugs gedogen in de gemeente Tholen. Dat staat in een voorstel van het college dat vanavond om zeven uur zal worden behandeld in de gezamenlijke openbare vergadering van de commissies bestuurlijke aangelegenheden en welzijn en onderwijs. Bergen op Zoom en Goes moeten de plaatsen worden waar wél le gaal softdrugs te krijgen zijn. Deur dicht t I De leerlingen van de Die Heenetrechtschool in Oud- Vossemeer spanden zich maandagmiddag, zo vlak voor de vakantie, nog even extra in. Niet met leren, maar met lopen. Rond de school werd voor het tweede jaar een sponsorloop gehouden. Hardlopen De gemeente Tholen kan via een algemene maatregel van bestuur varkenshouders met een groen labelstal dwingen betere maatregelen te nemen om stankoverlast te beperken. Hoe de v arkensstallen geweerd kunnen worden uit het landschap bleef maandagavond in De Wellevaete in Sint-Annaland tijdens de algemene leden vergadering van de ZMO-afdeling Tholen en Sint-Phi- lipsland nog onduidelijk. Veel hoop is gericht op de mi nister van landbouw en de politiek. Gesloten bedrijven Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. ZIE VERDER PAGINA 9 Ze werd I00 jaar, maar wilde niet in de schijnwerpers staan. Geheel onopgemerkt ging de verjaardag van J.P. Rijstenbil-van der Werff uit de Hofstraat in Oud-Vossemeer echter niet voorbij. De bewoners van de straat hingen vorige week zaterdag 's morgens allemaal de vlag uit en de Oud-Vossemeerse muziekvereniging bracht de eeuwe linge om kwart over vijf 's middags een muzikale felicitatie. Bovendien boden de dames A. Luijks en C. Hopmans-van Boven haar namens alle bewoners van de Hofstraat ben bloemstuk en een fruitmand aan. Zij waren ook dege ne die het initiatief namen voor de ze geste. Mevr. Hopmans: „We hebben bij twintig huizen een brief je bezorgd en om een kleine bijdra ge gevraagd. Iedereen reageerde enthousiast. Het is toch wel bijzon der om iemand in de straat te heb ben die honderd wordt. Het was bij zonder leuk en echt feestelijk want ook de majorettes kwamen met de muziek mee. Alle bewoners kwa men er bij staan. En mevrouw Rijs- tenbil is even buiten komen zitten. Ze genoot ervan." Op 19 februari schreef C. Kaat uit Tholen een brief aan de gemeente raad over de lange doorschakeltijd bij brandmelding. Pas maandagmiddag stond die op de agenda. R. Ravenstijn betreurde het, dat het antwoord vier maanden op zich had laten wachten, terwijl bij een vorig soortgelijk geval bin nen twee weken een rapport bij de raad lag. "Het had sneller ge kund", erkende de burgemeester. "Als je een serieus onderzoek vraagt, kan dat zolang duren, want we hebben advies bij de alarmcen trale gevraagd. Maar Kaat heeft 9 juni al bericht gekregen", liet de burgemeester weten. Ravensteijn vond dat de informatie eerder had gemoeten en hij wees er ook op, dat de inwoners meer ge rustgesteld zouden zijn als men wat over de alarmering had gehoord. "De mensen worden er zenuwach tig van", zo herhaalde Ravensteijn een eerdere uitspraak van M.A.J. van der Linde en die bleek nog niet helemaal gerust te zijn. "Met de te genwoordige stand van de automa tisering begrijp ik niet, dat die brandmelding niet beter kan. Er moet ook meer geoefend en getest worden, zeker met nieuwe mensen op de centrale", vond Van der Lin de. Ook M. Dijke noemde het 'een kwalijke zaak' wanneer er met de alarmering in het verleden zoveel mis is gegaan. "Vinger aan de pols houden en controleren", vond hij. "Garanties zijn niet te geven", ant woordde de burgemeester. "Het be stuur van de alarmcentrale is ver antwoordelijk en die hebben we na drukkelijk op de klachten gewezen. We houden de vinger goed aan de pols", zei de Thoolse raadsvoorzit ter. De actiegroep Varkens Nee is blij met de speciale aandacht die minis ter J.J. van Aartsen van landbouw besteedt aan de roze invasie in Gro ningen en Zeeland. Dat schrijft het comité in een brief aan de minister. De bewindsman heeft gezegd dat Zeeland en Groningen 'schone' provincies moeten blijven bij de herstructurering van de varkenssec tor. Het comité maakt de minister er op attent, dat de gemeente Tholen 'ge plaagd wordt door veel overlast (vooral stank) van grote nieuwves- tigingen, die gedeeltelijk al weer streven naar uitbreiding.' De actiegroep wijst de minister op de tientallen aanvragen die bij de gemeente zijn ingediend voor om schakeling of nevenactiviteit van bestaande bedrijven. ,Dit betreft grotendeels pseudo omschakelin gen van bestaande akkerbouwbe drijven, willekeurig verspreid over Tholen en Sint-Philipsland. In feite worden de meeste bedrijven geli quideerd en is het streven gericht op nieuwvestiging van grote tot zeer grote bedrijven.' Het comité dringt er bij de minister op aan de wettelijke regelgeving voor de ruimtelijke ordening zo toe te pas sen dat de 'bestaande plaag' niet verder uitbreidt en dat de 'omscha kelingstruc' niet gerealisserd kan worden. De brief is ook verstuurd aan de minister van VROM, de vaste com missie van LNV van de Tweede Kamer, gedeputeerde staten van Zeeland en de raad en het college van b. qn w. van Tholen. Begin dit jaar diende de gemeente Tholen een verzoek in bij g.s. voor een verklaring van geen bezwaar voor de bouw van dertig senioren woningen (zogenaamde aanleun woningen). Die moeten gereali seerd worden in de tuin achter De Schutse. Het gaat om één deel van drie woonlagen en twee delen van twee lagen. Tegen het plan werden drie bezwaren ingediend. Molenaar Ver- hage, van de molen aan de F.M. Boogaardweg, vindt dat die nieuw bouw de wind zal wegvangen. Bo vendien zouden de mensen in de Van den Bosstraat minder van de molen kunnen zien. Gedeputeerde staten vonden dat geen steekhou dende argumenten. Het provinciebestuur constateerde dat er overheersend een zuidwesten wind staat, terwijl de nieuwbouw ten noorden van de molen gereali seerd wordt. Verder stellen g.s. vast dat de bele ving van de molen in de Van den Bosstraat toch al minimaal was, zo dat er van een verdere achteruit gang nauwelijks sprake is. Ook de bezwaren van de stichting Beter Wonen (de nieuwbouw zou te dicht bij de seniorenwoningen van de stichting in de Van den Bosstraat komen te liggen) en van J. de Boer die zelf geen vergunning kreeg om op tuingrond te bouwen en die een parkeerstrook vlakbij zijn perceel krijgt, werden eveneens niet geho noreerd. Ernstiger was het feit dat de provinciale subcommissie voor de gemeentelijke plannen dwars lag. De commissie had twijfels over de noodzaak voor de dertig aan leunwoningen. De commissie vindt dat de bebouwingscapaciteit in Sint-Annaland aangetast wordt. Een groot stuk open ruimte ver dwijnt in het dorp. In elk geval zou den de 30 woningen in mindering moeten worden gebracht op de grootte van het bestemmingsplan Vroonstede. Verder vroeg de commissie zich af of aanleunwoningen niet gewoon (n het plan Vroonstede konden wor den verwerkt. Daarnaast wordt het bestemmingsplan aangetast en er zou onvoldoende inzicht zijn in de gevolgen van het bouwplan voor de omgeving en met name de ontslui ting ervan. Naar aanleiding van het negatieve advies ging de provincie in overleg met de gemeente. Die kwam daar bij op de proppen met een omvang rijke, schriftelijke onderbouwing van de aanvraag. Dat bleek genoeg om g.s. om te krijgen. „Weliswaar is er sprake van een positief beeld bepalend element van het gebied rond De Schutse, maar het is geen kenmerkend groot open binnenter rein waar geen bebouwing is toege staan", vinden de gedeputeerden. Na de nieuwbouw blijft overigens nog steeds zeventig procent van het terrein van het bejaardentehuis on bebouwd. Voor de ontsluiting van de aanleun woningen wordt de huidige weg bij het bejaardentehuis gebruikt. Gede puteerde staten namen verder mee in de overweging dat op termijn er dertig kamers in De Schutse zullen worden omgevormd tot twintig ver pleeghuisplaatsen. Daarom is het noodzakelijk dat eerst de aanleunwoningen zijn ge bouwd. P.J. Menheere (midden) uit de Weihoek verwoordde het probleem van de varkensstallen kernachtig: 'Het stinkt uit alle windstreken'. Links van hem M. den Engelsman en J.J. van der Slikke. Uitvoerig varkensdebat in gemeenteraad over groen-labelstallen Zonnige braderie Oud-Vossemeer trekt veel bezoek, maar weinig eigen ondernemers Groei van Tholen is van cruciaal belang voor een grotere financiële armslag Kinderen CNS De Regenboog leren over poppen VVD en PvdA vinden dat CDA veel vraagt over veiligheid, maar weinig doet Zeven-dorpentocht voorbij magische grens van 1000 deelnemers Voorzitter W.D. van Doorn kampioen kleiduivenschieten van KNJV-afdeling Tholen/Sint-Philipsland Vroege duiven van combinatie De Rijke ALLEEN DE DAAD BEWIJST HOE STERK DE LIEFDE IS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De gemeenten in het Oosterschel- debekken (Tholen, Schouwen-Dui- veland en de gemeenten op de Be- velanden) hebben samen een nota drugsproblematiek opgesteld samen met de politie, het openbaar minis terie en het Zeeuws consultatiebu reau voor alcohol en drugs (ZCAD). Omdat er tot nu toe geen gezamenlijk beleid was, werd er volgens b. en w. nooit opgetreden tegen drugshandel zolang er geen onaanvaardbare overlast ontstond. Maar nu moet daar verandering in komen. „Het verdient aanbeveling om bin nen het district Oosterscheldebek- ken een gezamenlijk en evenwich tig gedoogbeleid ten aanzien van softdrugs (coffeeshops) te voeren. Daarbij kan binnen bepaalde ge meenten een nul-optie worden ge hanteerd", schrijft het Thoolse col lege van b. en w. aan de commis sies. Die nul-optie houdt in dat er (onder meer) in de gemeente Tholen geen coffeeshop zal komen. Dit omdat er in veel gemeenten 'slechts in be perkte mate sprake is van handel in softdrugs'. De gemeente Bergen op Zoom heeft ook een nota coffeeshop- en softdrugsbeleid. Daar wordt de ver koop in coffeeshops wel toegelaten. De Brabantse gemeente heeft daar bij volgens b. en w. van Tholen een beperkte regiofunctie waaronder ook Tholen valt. Voor de rest van het Oosterscheldebekken zou Goes de stad moeten worden waar cof feeshops gedoogd worden. De an dere gemeenten kunnen dan de deur gesloten houden. B. en w. stellen voor om voor Tholen de nul-optie aan te houden. Als handhavingsmaatregelen kan een artikel in de algemene plaatse lijke verordening worden opgeno men waardoor elke ruimte waarin zonder toestemming verdovende middelen worden verhandeld, ge maakt of gebruikt gesloten kunnen worden verklaard. Dat geldt echter alleen voor ruim ten die niet als woning in gebruik zijn. Maar op grond van de gemeentewet kan de burgemeester wél besluiten om een woning te sluiten. Zo zou het mogelijk moeten zijn om drugs handel en -gebruik in de gemeente Tholen tegen te gaan. Het college van b. en w. wil verder ook het preventiebeleid aanscher pen, samen met de andere gemeen ten in het Oosterscheldebekken. Daarvoor moet een regionale pro jectcoördinator aangetrokken wor den die aanhaakt bij het ZCAD. Voor die regionale preventie zou de gemeente Tholen in 1998 20.000 gulden bij moeten dragen. En daarna telkens 11.000 gulden per jaar. De politie heeft toegezegd dat ze extra personeel beschikbaar zal stellen om illegale verkoop van softdrugs te bestrijden. Het voorstel van b. en w. past pre cies in het straatje van het CDA dat eind april in schriftelijke vragen aan het college vroeg op de nul-op tie. Vanavond praten de commissies over het voorstel van b. en w. om de richtlijnen van de nota drugsproble matiek Oosterscheldebekken te vol gen. De vergadering begint om zeven uur in het gemeentehuis. Asfaltwerken. De asfaltwerken in Noord- en Midden-Zeeland zijn door het provinciaal bestuur voor 1.242.000 gulden, exclusief btw, gegund aan wegenbouwmij. Els- hout uit Breda. Lachen en lopendaar ging het maandag om tijdens de sponsorloop van de Die Heenetrechtschool te Oud-Vossemeer ten bate van de stichting Cliniclowns. Hier zijn de leerlingen van groep 4 in actie. Vorige keer werd de opbrengst (3000 gulden) aan het Foster Pa- rentsplan geschonken. Dit jaar ko zen de ouderraad en het personeel van de school voor de stichting Cli niclowns. Deze stichting heeft zestien clowns in dienst die bij een aantal grote ziekenhuizen (zoals de Emma, Ju liana en Sophia kinderziekenhui zen, het brandwondencentrum Be verwijk en het Eemlandziekenhuis in Amersfoort. Het principe van de Cliniclowns is over komen waaien uit Amerika waar professor Micha el Katz - hoofd van het Presbyte rian hospital in New York - in 1987 ontdekte dat de jonge pati%ntjes in zijn ziekenhuis opknapten van re gelmatig bezoek van clowns. La chen is dus werkelijk gezond. De stichting Cliniclowns in Nederland werkt in nauw overleg samen met de behandelteams, verplegers, pe dagogisch medewerkers en kinder psychologen van de ziekenhuizen. De meeste Cliniclowns hebben zelf een medische of pedagogische ach tergrond en krijgen regelmatig bij scholing. In 1993 kwamen de eer ste Cliniclowns in Nederland. Vorige week kwam een voorlicht ster van Cliniclowns uit Amersfoort naar de Die Heenetrechtschool om uitleg te geven over het werk van de stichting. Aan het hand van een film en een uitgebreide folder wer den de kinderen goed ge<nfor- meerd. De leerlingen gingen ijverig op zoek naar sponsors. Vaders, moe ders, opa's, oma's, andere familie leden, maar ook volslagen vreem den werden aangesproken om te sponsoren. De tegenprestatie van de jeugd was dat ze een aantal ron den zouden hardlopen. Maandag was het dan zover. Als eerste kwa men de kinderen uit de groepen 1 en 2 aan bod. Ouders verkleed als clown gaven het startsein. De kinderen moesten vijfmaal een klein parcours lopen. De kinderen van de groepen 3 en 4 liepen vijf keer een grote ronde, de groepen 5 en 6 vijftien keer en het zwaarst hadden het de leerlingen uit de groepen 7 en 8 die twintig grote ronden af mijesten leggen. Maar ondanks de warmte maakten ze toch hun belofte aan de sponsors (en aan Cliniclowns) waar. De op brengst, waarvan nu al vaststaat dat het in elk geval meer dan duizend gulden is (een bedrag van vier cij fers), wordt morgen (vrijdag) tij dens het pleinfeest bekend ge maakt. r In de zaal zaten akkerbouwers, boe ren die varkens willen gaan houden, veeboeren, tuinders, varkenshou ders en vertegenwoordigers van het actiecomité Varkens Nee. Vooral de eerste categorie voerde het woord. De varkenshouders en de akkerbou wers (op één na) die om willen schakelen, hielden zich stil. Zij lie ten inleider J. Martens, voorzitter van de vakgroep varkenshouderij West-Brabant, de vragen uit de zaal beantwoorden. Hij kreeg er veel. Martens is voorstander van nieuw vestiging 'onder randvoorwaarden'. Het is volgens hem op Tholen en Sint-Philipsland zoeken naar een evenwicht tussen akkerbouwer en varkensboer. Maar de nieuwkomer mag geen overlast veroorzaken bij degene die er al woont. En aan 'on eigenlijke constructies tussen var kensboer en akkerbouwer met de hulp van makelaars en juristen' moet volgens hem paal en perk worden gesteld. „Maar de drang om te groeien is bij sommigen zeer groot. Enkelen maken er een hobby van. Ze zijn op twee handen te tel len maar ze willen wel de grootsten zijn. Ik waardeer hun ondernemers schap maar het is niet zaligma kend." Dat de varkensboeren naar nieuwe gebieden zoeken kómt volgens Martens onder meer omdat ze in de buurt van de grote steden uitge kocht worden. De toch al rijke sec tor, kijkt niet op een dubbeltje meer of minder. „Er is steeds meer geld: per geanvesteerde gulden heeft de varkenssector de laatste jaren het meest verdiend. Dat leidt tot nieu we investeringen." En daar spinnen de makelaars en juristen garen bij, aldus Martens. A. van Nieuwenhuyzen uit Sint- Philipsland vond Martens' streven De voorzitter van de vakgroep zei voorstander te zijn van zogenaamde gesloten bedrijven voor zeugen en vleesvarkens, zodat er niet meer met biggen hoeft te worden gere den. Dat zou betekenen dat de stal- naar evenwicht wel erg ruim. „De streek is vrij tolerant geweest te genover de intensieve veehouderij. Nu heeft het een agressieve wen ding gekregen en dreigt er een inva sie. We willen geen escalatie. Dat is de zorg die we hebben, los van de eco nomische belangen. Zeeland als aantrekkelijk gebied, wat is dat? Ik had een mooi plan om een natuur- camping te beginnen, maar mijn beide buurmannnen willen omscha kelen naar de varkenshouderij. We willen geen stank, we willen even wicht, maar de ruimte voor een in vasie is nog ruim aanwezig." Martens erkende geen oplossing in petto te hebben. Wel wees hij erop dat de varkenshouders in staat zijn de stankoverlast te beperken. Dat kan door bepaalde bijproducten op te slaan in afgesloten silo's. De ge meente zou daar richtlijnen voor op moeten stellen. Martens erkende ook dat het met de stank 'hier en daar niet mis is'. Meestal zit het hem in de aard van de brijvoer. len kleiner worden, dat het stank probleem beperkt wordt en infectie ziektes worden geweerd. Beter voor het evenwicht, stelde hij. Volgens Martens zouden nieuwkomers zich dan alleen mogen vestigen als ze zo'n type bedrijf stichten, 'al zullen sommige ondernemers dat niet leuk vinden.' In Bretagne en Normandié zijn der gelijke gesloten bedrijven gewoon. „Dat type moet je de minister sug gereren," stelde hij de afdeling voor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1