Zeven-dorpentocht passeert voor het eerst de duizend deelnemers ƒ98,- ƒ198,- Lr— KIJK BIJ GIJS DEZE WEEK: Modebewust Zon, paarden, kraampjes en veel bezoek op Vossemeerse braderie PANTALONS nu 2 voor ƒ100, Donderdag 10 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Wandelaars Oud-Vossemeer geven 750 gulden aan Rode Kruis Zaterdag was het dan zover. Voor het eerst in het 9-jari- ge bestaan van de Zeven-dorpenwandeltocht waren er meer dan 1000 deelnemers. Het festijn is daarmee uitge groeid tot het grootste sportevenement van Tholen. Het weer zat uiteindelijk ook nog mee zodat de organiseren de wandel sportclub Vosmeer zich na afloop vergenoegd in de handen kon wrijven. Efficiënt Verzorging goed Loftrompet HERENJACKS - kort en lang model vanaf maat 46 t/m 60 -KOSTUUMS r nu al vanaf met gratis hemd/das \- TRUIEN vanaf 89,- VESTEN vanaf 79,- SPENCERS vanaf ƒ59,- DAMES: BLAZERS nu 89, REGENMANTELS NU 30,- EXTRA KORTING Gemis aan eigen middenstanders enige schaduw op ringjaarmarkt Het is altijd weer afwach ten met een braderie. Wat doet het weer? Komt er veel publiek? En zijn de mensen dan ook kooplus tig? De braderie in Oud- Vossemeer trof het dit jaar goed. Alle omstandighe den zaten mee. Mede dankzij de succesformule van het samengaan met de Zeven-dorpenwandeltocht was de opkomst van het publiek prima. Ringsteken Eindelijk 11 Het is al vroeg een drukte van je welste in dorpshuis de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Leden van wan delsportclub Vosmeer en van de Ro- de-Kruiscolonne Tholen lopen in en uit. De laatste voorbereidingen zijn nog in volle gang, maar als de eer ste wandelaars arriveren, kunnen ze terecht bij de inschrijfbalie. Vanaf half zeven kan dat gebeuren voor de wandelaars op de 30 en 50 km. Dat zijn de succesnummers van deze dag, want een lange rij auto's wordt door vrijwilligers naar de parkeer plaatsen gewezen. Na aanmelding kunnen de deelnemers hun start kaart ophalen. Alle benodigde gegevens zijn in de computer ingevoerd. Een stuk of zes pc's en draagbare computers zijn opgesteld achterin de zaal van de Vossenkuil. De mensen die al eerder aan de Zeven-dorpenwandel- tocht meededen, zijn hieraan ge wend, maar de nieuwelingen zijn verbaasd over de doelmatigheid en de snelheid waarmee de lopers kun nen inschrijven en starten. In de foyer van het dorpshuis heeft de wandelsportvereniging Vosmeer haar informatiecentrum ingericht. De Thoolse colonne van het Rode Kruis heeft er een afgeschermde post voor de behandeling van even tuele blessures. Een enorm aantal deelnemers komt af op de wandeltocht in Oud-Vosse meer, die door velen gebruikt wordt om 'nog één keer goed te oefenen voor de Nijmeegse vierdaagse die dinsdag begint. De langste route van 50 kilometer gaat langs alle plaatsen van het eiland Tholen. Via Sint-Annaland naar Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet en Tholen weer terug naar Oud-Vossemeer. Vier controle posten moeten worden bezocht. On geveer om de vier kilometer wordt er gerust en in elk dorp is er een Rode Kruisploeg aanwezig; 461 deelnemers starten op de 50 km. Dat zijn er 75 meer dan vorig jaar. Ook op de 30 km zijn er meer deel nemers; 374 tegen 358 vorig jaar. Deze lopers snijden een stuk van de lange tocht af. Ze missen Sint-An- naland en Stavenisse en komen bij Sint-Maartensdijk weer in de route. Op de 15, 10 en 5 km komen de routes steeds dichter rond Oud-Vos- semeer te liggen. Hieraan doen veelal plaatselijke deelnemers mee waaronder ook kinderen. Er waren 138 deelnemers voor de 15 km, 53 voor de 10 km en 67 lopers voor de 5 km. In totaal leverde dat 1093 deelnemers op voor de Zeven-dor- penwandeltocht. Een mijlpaal die men eigenlijk vorig jaar al hoopte te bereiken. In 1995 deden er name lijk al 970 mensen mee, toentertijd een groei van honderd. Dus de ver wachtingen voor 1996 waren hoog gespannen. Maar dat viel tegen. Noodweer met plensbuien en on weer barstte los boven de hoofden van de wandelaars. Mede hierdoor zakte het aantal naar 924 in totaal. Maar nu is het dan toch gelukt. Het weer is uitstekend. Een stralend zonnetje met af en toe wat bewol king en de wind neemt geleidelijk toe tot een stevige bries. Er wordt dan ook geen wanklank gehoord. Wanklanken zijn op deze tocht ook bepaald niet nodig. Een geoliede organisatie met voldoende medi sche hulp en vooral ook verzorging van de inwendige mens. Bij vrijwel elke stop wordt de wandelaars iets aangeboden. Fruit (bananen, appels en vooral de stukken meloen vallen in de smaak) en koffie of thee. Toch weet de doorgewinterde wandelaar dat er aan elk weertype wel een na deeltje kleeft. Als het koud is, kan dat slecht op je spieren werken, maar als het warm is, gaan de wan delaars zweten en zo worden ook de sokken nat. Daar komen dan weer gemakkelijk blaren van. En die zijn er dan ook elk jaar voldoen de om door te prikken. De mensen van het Rode Kruis hebben het ech ter niet overdreven druk. Ernstige blessures doen zich niet voor en de rest is zoals verwacht. Vijf deelne mers geven gedurende de tocht op. Een enkeling zet er werkelijk de sokken in. „De lopers van de 30 en 50 km zijn om zeven uur gestart. En nu is de eerste 50-kilometerloper Sint-Maartensdijk al gepasseerd", meldt p.r.-man J. Bosters om half tien. Dat betekent dat deze man 25 km in 2,5 uur heeft afgelegd. „Maar dat zijn maar enkelingen die zo hard lopen", meent Bosters. In de computer worden alle deelne mers geregistreerd. De duizendste die zich inschrijft is mevr. De Breedt uit Bergen op Zoom. Zij wordt hiervoor in de bloemetjes ge zet en krijgt een muzikale hulde. De grootste groep van 47 wandelaars wordt deze keer op de been ge bracht door voetbalvereniging Vo smeer die met veel jeugdleden aan wezig is. Tweede wordt het Rode Kruis met 37 deelnemers, gevolgd door de Wandelende Krabben met 33 lopers. In totaal doen meer dan 15 groepen van meer dan tien deel nemers mee. Om vier uur wordt ook bekend gemaakt dat de Oud- Vossemeerse wandelsportclub 750 gulden schenkt aan het Rode Kruis. De club zette het afgelopen jaar een collectebus weg bij alle tochten die ze organiseerde. En ook van het in schrijfgeld van de Zeven-dorpen- wandeltocht wordt per deelnemer een bedrag aan het Rode Kruis ge schonken. Het geld zal worden ge bruikt om een inwoner van de ge meente Tholen (iemand met be perkte mogelijkheden) mee te laten gaan op een vakantieproject van het Rode Kruis zoals op het schip Hen ry Dunant. Voorzitter H.A. Moeren hout van het Rode Kruis Tholen be dankt de wandelsportclub voor haar bijdrage. „Sportieve wandelaars hier, dan wel eerder dit jaar, hebben het mogelijk gemaakt om deze actie tot een succes te maken. Uit naam van één van de toekomsti ge gasten en namens het afdelings bestuur mag ik u daar bijzonder hartelijk voor bedanken", zegt Moe renhout, die ook de loftrompet steekt over de wandelsportclub. „U hebt het initiatief genomen en de inspanning gedaan om niet alleen activiteiten voor sportieve wande laars te organiseren, maar ook voor medemensen met beperkte moge lijkheden. Je mag dit 'zorg voor el kaar' noemen. Deze naam van de nieuwe koers van het Rode Kruis is hier dan ook zeer gepast. U bent een voorloper die initiatieven ont plooit en daarbij stil staat bij de ac tiviteiten van het Rode Kruis. Ik hoop dat u deze estafettestok door mag geven aan andere verenigingen op Tholen", aldus voorzitter Moe renhout. De wandelaars zelf zijn na afloop van de tocht tevreden. Twee heren uit het Flakkeese land vonden het bijvoorbeeld een uitstekende dag. „Wel wat 'blommig' op een gegeven moment, maar het ging verder pri ma", zegt één van hen. Zijn com- paan had wat last van zijn heupen. „Maar als ik in het gras in de berm ging lopen, ging het stukken beter", zegt hij. De wandelaars trainen voor een 110-kilometer lange tocht die in augustus op Goeree-Overflakke wordt gehouden. Vele lopers nemen afscheid van elkaar met een 'tot ziens'. Op de vierdaagse van Nijme gen (of de volgens sommigen nog zwaardere tocht van Apeldoorn) zal menige wandelaar een bekende te genkomen. Het Rode Kruis had het niet erg druk op de Zeven-dorpenwandeltocht, maar ieder jaar vallen er wel de nodige blaren te behandelen. i. m BERGEN OP ZOOM PARADE 6 (achter de Hema) 0164-236780 Op de braderie van Oud-Vossemeer vonden zowel volwassenen als jongeren een plekje in de zon om hun spullen aan de man te brengen. Officieel begint de braderie om één uur. 's Morgens worden de wegen rond het Raadhuisplein afgezet en de kramen worden opgesteld. Een half uur van tevoren worden er ech ter al zaken verkocht aan onder an dere de eerste deelnemers aan de Zeven-dorpentocht die binnenko men. Dankzij de eerste droge en zonnige zaterdag sinds lange tijd, is het buiten aangenaam vertoeven. Juist de afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland heeft nog wel even een ongelukje bij het opstellen van de caravan waarin men een V ogentest kon afleggen. Bij het inrij den van de smalle Ring botst men met de caravan tegen drie kramen die hierdoor omver gaan. Ze zijn echter nog leeg, dus het loopt alle maal goed af. De kledingbranche is uitermate goed vertegenwoordigd op de bra derie. T-shirts en lichte kleding heb ben nog wel belangstelling, maar bij de dikke truien en het zware leer is er toch iets minder klandizie. „Het kan beter", zeggen deze onder nemers dan ook. Een dame die drie dimensionale platen (opgebouwd uit meerdere lagen) en wat ander handwerk verkoopt, heeft het wel naar haar zin. „Ik had nergens op gerekend, dus alles wat je dan ver koopt is meegenomen. Maar het gaat best goed. Dat kun je toch niet inschatten. De ene keer verkoop je voor honderden guldens en het an dere jaar gaat het juist helemaal niet", zegt de verkoopster, terwijl ze nog een hap uit een broodje neemt. „Tot negen uur nog. Het is best wel lang, maar ik zit goed." Opvallend is het forse aantal Zuid- Amerikanen dat allerlei handwer ken te koop aanbiedt zoals truien, doeken en sieraden. En bij sommi gen kan men gekleurde draadjes in het haar laten vlechten. Vooral jon gedames laten zich hiertoe verlei den. Op het plein aan de Raadhuis straat staat deze keer geen vaste at tractie. Dat komt omdat er een par cours is vrijgehouden waarop in de middag ringsteekwedstrijden wor den gehouden. Acht teams doen hieraan mee. Ze rijden zes ronden waarbij in elke ronde drie ringen te steken zijn. Als men die in draf scoort, krijgt men voor de grootste ring tien punten, de middelste 20 en de kleinste 30 punten. Wie stap voets rijdt, krijgt minder punten. Winnaar is het echtpaar J. v.d. Werff uit Scherpenisse dat met 210 punten een fles champagne in de wacht sleept.Ook wordt het gebruikt als 'halte' voor de boerenwagen waarin men een rondrit kan maken door het dorp. De wagen wordt getrokken door twee Belgische trekpaarden van J. Brooijmans uit Tholen. Met schijnbaar enorm gemak bewegen de 'knollen' de voornamelijk met kinderen gevulde wagen voort. Een fraai gezicht waar menigeen voor stil blijft staan. Klachten zijn er niet te horen in de kraampjes. Bij visboer Schot gingen de nieuwe haringen en broodjes pa- ling grif van de hand. Zelfs enkelen van de sportieve wandelaars - som migen wat beschroomd om zich heen kijkend - doen zich te goed aan deze zilte maaltijd. „Een goede dag", concluderen de verkopers in de wagen. Die conclusie trekken vele stand houders en bezoekers. Ook carna valsvereniging De Vlööientrappers is actief om de kas te spekken. Het bierkrattillen is blijkbaar een popu lair braderiespel, want de vereni ging heeft deze wedstrijd ook op het programma staan, naast een fo topuzzel waarbij men moet raden wat er op de prenten te zien is, hoe het heet of waar het ligt. „Niet een voudig, want er zijn er maar weinig die alles goed hebben ingevuld", weet 'boer De Rieke' al te melden. Een lekkere slagroomtaart ligt in het vooruitzicht voor de winnaar. lijk 100 kunnen hebben, maar je probeert toch naar de variatie te kij: ken. J.A. Roggeband van de midden standsvereniging is tevreden. „Het was druk. Eindelijk hebben we weer eens een leuke braderie gehad. En dat was maar goed ook", zegt de supermarkteigenaar. „We hadden namelijk gezegd dat we het nog één keer zouden proberen en als het dan niet lukte, dan moesten we er waar schijnlijk maar mee stoppen. Maar het is gelukkig een goede braderie geworden. Het weer zat echt mee en er is maar één standhouder niet op komen dagen. Dat is natuurlijk een unicum. Er waren bijna zeventig kramen. Voor zo'n klein dorp is dat best veel. We hadden er gemakke- Als er veel concurrenten zijn, zie je veel kraamhouders het volgende jaar afhaken. Nee, ik heb echt veel positieve geluiden gehoord. Hier en daar wel eens een 'het kon beter', maar echt slecht is het volgens mij nergens geweest." Toch ligt er vol gens Roggeband één schaduw over de braderie. „Je mist gewoon de plaatselijke middenstanders. Er zijn er maar een paar die meedoen. En voor de eigen bedrijven organiseer je zo'n braderie toch eigenlijk. Ik vind het erg jammer dat er niet meer meedoen. Hopelijk zijn het er volgend jaar meer", zegt Rogge band. Met een warm zonnetje aan de lucht was het eindelijk weer eens tijd voor een ijsje op de braderie in Oud-Vossemeer. L Goedgemutst trekken deze wandelaars het Galgepad te Sint-Maartensdijk op tijdens de Zeven-dorpenwandeltocht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 11