Guiljam verrast rechtbank met oplossing in conflict verkaveling Groen-labelstallen geen garantie voor uitblijven stank van varkens Grondeigenaar boerderij Candia gaat door tot de laatste snik Geen bezwaren tegen stal Fase Gemeente stelt provincie voor schadeclaims aansprakelijk Burgers accepteren minder dan de norm die overheid stelt Donderdag 3 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De ene keer leek het een niet te ontwarren knoop, maar dan was er weer een verrassende oplossing. De zitting van de Middelburgse arrondissementsrechtbank over acht bezwaren tegen het plan van toedeling van de land inrichtingscommissie St. Annaland, leverde woensdag wisselende resultaten op. In zes gevallen zal de recht bank 27 augustus uitspraak doen. Onbespreekbaar Kleine Dijk Brooijmans Broedertwist Stoofweg Kavelvorm slechter Te lang en te smal Groen-labelstallen voor mestvarkens mogen dan aan de normen voldoen die de overheid stelt, mensen die er in de buurt wonen ervaren dat totaal anders. Tholenaren die be zwaar hebben tegen de bouw van varkensstallen in Oud- Vossemeer en in Sint-Maartensdijk maakten dat maandag duidelijk op een hoorzitting in het gemeentehuis. Etagestal Misselijkheid Nek uitsteken Rampenplan Een zeer verrassende wending "We betreuren het, dat we bij de kreeg de zaak van J. Guiljam uit St. Annaland. Hij had zich tevoren bui tengewoon ontevreden getoond over de toedeling van gronden. Zelfs op de ledenvergadering van de veiling was dat tot uitbarsting gekomen, toen de herverkiezing van bestuurslid J.L. Goedegebuure (tevens lid van de landinrichtings commissie) aan de orde kwam. De commissie had met een wijzigings voorstel nog zoveel mogelijk ge probeerd om Guiljam aan meer ge schikte percelen voor vroege aard appelen te hebben, zoals een stuk van 3,75 ha aan de Staart weg. Daarvoor moest hij wel aan de Weg van Kodde 2 ha afstaan aan C. Sla ger, maar dan was er nog een winst van 1,75 ha. Tegen een kromme ka vel aan de Vierde Dijk tegenover Nelisse bleef Guiljam echter on overkomelijke bezwaren houden. Zowel de ligging, de vorm als de minder lichte grond wees hij af. De raadsman van Guiljam kwam tijdens de zitting echter met een verrassend ruilvoorstel: Guiljam te rug op de oorspronkelijke plaats en dan kon Slager veel meer grond bij elkaar krijgen. Voor de ook aanwe zige vader en zoon Slager was dat onbespreekbaar. "We raken 2 ha grond kwijt, wat terugkomt is van mirfÜere kwaliteit en er komt een ander perceel met een oud waren huis erop tussen te zitten." J. Dek ker van het Kadaster moest toege ven, dat er inderdaad een duidelijk kwaliteitsverschil in de gronden zit. "Meer dan twee klassen lager", vulde J. Akkermans van de landin richtingscommissie aan. Slager handhaafde zijn bezwaren, hoewel de raadsman van Guiljam er nog op wees, dat de grotere oppervlakte de mindere kwaliteit compenseerde. Toen dat ook niet werkte, zei de raadsman, dat Guiljam zich dan ge woon aan het oorspronkelijke plan van toedeling houdt. Mr. H.J.W. Leenen, die de landin richtingscommissie bijstond, con cludeerde, dat daarmee Guiljam zijn bezwaren introk, waardoor ook de toedeling van de 3,75 ha aan de Staartweg niet meer doorging. Dat bleek zelfs geen bezwaar. De leden van de landinrichtingscommissie vielen bijna van hun stoel van ver bazing. "Er zit toch al een overbe- deling in en het punt is, dat een an dere zoon van Guiljam aan de Weg van Kodde een kas wil bouwen, zo dat hij daar voldoende grond nodig heeft. Dan laten we ons bezwaar te gen de vorm van het perceel aan de Vierde Dijk waren", aldus de raadsman. Dekker van het Kadaster stelde daarop voor om de 3,75 ha aan de Staartweg aan Slager toe te wijzen, die dan de 2 ha aan de Steenblokweg/Weg van Kodde aan Guiljam zou kunnen overdragen. huiskavel 2 ha moeten inleveren en dat we verder weg, aan de Staart weg, daarvoor een stuk terugkrijgen met een overbedeling. Maar mis schien hebben we daar nog geld voor. En ik probeer ook altijd tot een akkoord te komen", zei Slager sr. "Ik ben blij, dat het zo is opge lost", merkte de president van de rechtbank op. Wat grimmig begon, eindigde in harmonie. En Slager kwam onverwacht met 1,75 ha ex tra grond in St. Annaland terug. Zo ging het niet in alle gevallen en als gebruiker van grond van mevr. Wessels-van Ast aan de Kleine Dijk/Bram Groenewegeweg bleef Guiljam bezwaren houden. De kwaliteit van het perceel van 0.37.30 ha, dat in verband met overbedeling was gegeven, stond Guiljam niet aan. „Als je het aan 15 boeren vraagt, wil niemand het hebben. Geef het aan Akkermans (lid van de landinrichtingscommis sie-red) dan kan mevr. Wessels haar overbedeling in zijn plaats in de Priestermeetpolder krijgen." Mr. Leenen noemde de waarde van de nieuwe grond van mevr. Wessels nagenoeg gelijk aan haar inbreng. Het perceel was opnieuw getaxeerd en verder was er nog een alternatief aangeboden, maar dat bleek niet bespreekbaar. Van zilte plekken is er volgens Leenen geen sprake, maar wel laat de ontwatering te wensen over. Het waterschap is ak koord gegaan met verbreding van de sloot en met egalisatiewerk zaamheden. Het perceel aan de Kleine Dijk was eerst toegewezen aan Akkermans, maar die wilde het beschikbaar stellen aan mevr. Wes sels zodat zij haar grond aanéén kreeg. Mr. Leenen merkte nog op, dat er in deze zaak overigens geen sprake was van geregistreerde pacht. Niettemin bleef Guiljam be zwaren houden en hij citeerde com missielid Goedegebuure nog, die gezegd zou hebben dat het achter ste deel van het perceel aan jagers kan worden verhuurd omdat er niets groeit. De rechtbank zal 27 augustus uitspraak doen in deze zaak. Guiljam was als pachter nog betrokken bij een bezwaar van grondeigenaar Iz. van Poortvliet uit Oud-Vossemeer, die protest had aangetekend tegen de twee klassen zwaardere grond aan de Hikse- dreef. Mr. Leenen wees de recht bank erop, dat het om een gebrui kersverkaveling gaat en aangezien Guiljam op zich geen bezwaren had. moeten de belangen van de ei genaar wijken. Geen oplossing kwam er in de zaak van de familie Brugman, die be zwaar had gemaakt tegen toewij- ik heb een moeilijk te verkavelen bedrijf." De vertegenwoordiger van de stich ting noemde de vergelijking van Smits 'volledig mank lopen.' "We leveren een perceel aan de Broekse- dijk in, dat rechtstreeks ontsloten is. En straks moeten we over een on verhard pad rijden. Het is ook een sterk vervuild perceel van mindere kwaliteit." Smits merkte op, dat de stichting Boschuyzen de zaak niet serieus neemt omdat er eerder bij de rechter-commissaris niemand was. "Ik maak daar ernstig bezwaar te gen", aldus de vertegenwoordiger van de stichting. Hij was er namelijk wel geweest, maar toen had Smits afgebeld, waarna er een tweede zit ting volgde. Mr. Leenen noemde de uitspraken van Smits 'niet redelijk en billijk.' Het betwistte perceel vond hij een alleszins aanvaardbaar te bewerken stuk grond, waarvan de gemiddelde lengte 65 meter is. Smits bleef grote bezwaren houden, want op sommige punten is de diep te 77 m. De openbare dreef van 300 m gaat naar het waterschap. De Am bachtsheerlijkheid stemt in met het aanleggen van een dam voor een be tere ontsluiting van de grond van Smits. De rechtbank zal 27 augustus uitspraak doen. Een 'broedertwist' was er over de toewijzing van een stuk stond aan de Langeweg/Weg van Kodde in St. Annaland. P.A. Fase en M.W. Fase hadden elk een advocaat meege bracht, respectievelijk mr. Den Hol lander en mevr. M.J. van der Slikke- Verwijs om hun argumenten kracht bij te zetten. De grond in die hoek is allemaal eigendom van Rien Fase, maar een klein stuk aan de Lange- weg krijgt Piet in pacht. Die wilde een groter, rechthoekig deel met een uitweg via de rustiger Weg van Kodde in plaats van aan de druk be reden Langeweg. "Voor zowel de teelt, de bewerking van het perceel als de verkeersveiligheid is dat van groot belang", zei mr. Den Hollan der. Zijn collega mevr. Van der Slik- ke hamerde op de ontbrekende pachtregistratie van Piet Fase. "Per 1 januari 1996 had die ingediend moeten zijn en dat is niet gebeurd." Den Hollander: "Bij de pachtkamer is het wel vastgelegd, maar kenne lijk is dat niet bij de commissie overgekomen." Namens de landin richtingscommissie zei mr. Leenen, dat -hoewel niet ingezonden - de pacht wordt beschouwd, als ware die geregistreerd. Hij noemde een vonnis van het kantongerecht van 18 februari 1994. Mevr. Van der Slikke sprak over het verplaatsen van een probleem door Piet Fase, wanneer diens wens ingewilligd zou worden. "Dan moet mijn cliënt heel onhandig en onpraktisch gaan ploegen aan de Bruynzeeldreef, waar hij zijn loods heeft en ook zo veel mogelijk grond wil hebben." Mr. Leenen bracht naar voren, dat de grond van Rien Fase bij deze landinrichting van 3 naar 2 kavels gaat. De belangen van de eigenaar zouden teveel versnipperd worden, wanneer die grond aan de Staartweg zou krijgen. Bovendien ligt de Staartweg veel verder van het be drijf van Piet Fase af. "Er ligt daar al 2,5 ha van ons en daar willen we meer", merkte Piet Fase op. Leenen wees dat echter af en benadrukte, dat ook de schuine lijn van het per ceel aan de Langeweg geen hout sn eed. Die is er nu ook al. Het verleg gen van de dam naar de Weg van Kodde is akkoord en ook voor Rien Fase wordt er nog een dam verlegd. Mr. Den Hollander bleef bezwaren houden. Hij wees erop, dat Rien Fa se een stuk grond van P.C. Fase (Annavosdijk) aan de Staartweg in eigendom heeft. "Hij lag er dus al, zodat het niet zo'n bezwaar is om daar nog meer pachtgrond te leg gen." De rechtbank zal 27 augustus uitspraak doen in deze zaak. De finale voor de Middelburgse rechtbank vormde woensdag de zaak P.A. Snoep. Hij heeft een per ceel grond aan de Stoofweg in St. Annaland, naast de bedrijfsgebou wen van J.L. van Iwaarden. De laatste wil uitbreiden en daarom wees de landinrichtingscommissie hem via een wijzigingsvoorstel de strook van Snoep toe. Een andere belanghebbende in de buurt, M. v.d. Jagt uit Poortvliet, kreeg daardoor al zijn grond aan de Stoofweg. Zo wel Van Iwaarden als Van der Jagt waren tevreden, maar Snoep niet. "Hij zit nu met een huiskavel aan de Bierensstraat, maar in verband met dorpsuitbreiding moet hij daar verhuizen. Daarom wil hij zijn toe komstige huiskavel aan de Stoof weg zo groot mogelijk houden", zei raadsman Mieras namens Snoep. "Mijn cliënt wil wel over de hele lengte 30 meter afstaan aan Van Iwaarden. Dan kan hij bouwen. Bovendien heeft hij aan de noord west kant ruimte genoeg." Van Iwaarden ging daarmee niet ak koord omdat hij dan 1,8 ha grond moet inleveren. "Het stuk dat Snoep ter compensatie aan de Bos weg krijgt, zou ik namelijk eerst krijgen."Namens de landinrich tingscommissie zei mr. Leenen, dat er ten opzichte van de inbreng voor iedereen sprake is van een verbete ring. "Snoep profiteert van de wij zigingen omdat er nagenoeg een optimale concentratie komt. Van 5 percelen gaat hij naar 2. Aan het bezwaar van geren wordt tegemoet gekomen en qua vorm, zijn de inge brachte percelen ook niet allemaal ideaal. Snoep vreest wateroverlast omdat de drainage wordt doorsne den, maar met de kavelaanvaar- dingswerken wordt dat ondervan gen", aldus mr. Leenen. Uit de dis cussie bleek, dat Snoep een overbe deling kreeg van 6,5% en met de stroom van 20 meter die hij naast Van Iwaarden wil houden, zou dat op meer dan 10% uitkomen. Bij Van Iwaarden is er een overbede ling van 13,9% Snoep merkte op, dat hij op advies van dhr. Louise van het Kadaster bezwaren had in gediend tegen geren. "De geren zijn een vergissing van de tekenaar, zei Louise. Als je bezwaren maakt, wordt dat opgelost. De commissie heeft dat echter totaal anders ge bruikt", zei Snoep. Ook in deze zaak zal de rechtbank 27 augustus de knoop doorhakken. Naast het bedrijf van J.L. van Iwaarden aan de Stoofweg in St. Annaland, ligt een perceel van P.A. Snoep, dat de laatste bij de rechtbank betwistte. De ruilverkavelingscommissie wil de grond toedelen aan Van Iwaarden voor uitbreiding van zijn bedrijfsgebouwen. zing van een perceel aan de Bartel- meetweg, tegenover de boerderij Candia van de gebroeders Brooij mans. "Onacceptabel", zei dhr. Van de Vijver namens de familie Brugman. De vorm van het perceel in de hoek van de dijk naast de wo ning van Haentjes Dekker en de overlast van een rij bomen beteke nen minpunten. "We gaan door om dit tot de laatste snik te bevechten, want we zijn al zoveel grond kwijt geraakt door wegenaanleg en nu komen we langs een drukke provinciale weg te lig gen met alle hinder van zwerfvuil. Dat is een falikante verslechtering, een extreme achteruitgang." Van de Vijver zei, dat eigenaar en gebrui ker op één lijn zitten. In plaats van aan de overkant, zou Brooijmans wel een perceel achter zijn boerde rij willen, dat nu van C.A. Hommel is. „Die hoeft dan de Krabbenkreek- weg niet over te steken en wij de Bartelmeetweg niet. En die twee wegen kunnen dan ook niet bevuild worden", zo bracht J. Brooijmans de verkeersveiligheid nog in stel ling. Mr. Leenen van de landinrichtings commissie bracht naar voren, dat de toewijzing van het omstreden perceel van 6.01.65 ha in het totaal van de toedeling moet worden be keken. "Toegegeven, de kavelvorm is slechter aan de Bartelmeetweg, maar de afstand tot de bedrijfsge bouwen is aanzienlijk korter dan naar de Roolandpolder (daar heeft Brooijmans nu 7.89.70 ha op de hoek Roolandseweg/Turkseweg- red). En de grond is lichter, dus be ter te gebruiken. Bovendien is aan Brooijmans 2 ha. eigendom overbe- deeld. En door deze toedeling kan de verkaveling bij Lindhoud, Buijs en Goense worden verbeterd." Leenen hield Van de Vijver nog voor, dat van eigen gebruik geen sprake is. De familie Brugman ver pacht alle grond aan Brooijmans. op 3,5 ha aan Aarnoudse na. Van de Vijver noemde het 'van den gekke' dat hij als eigenaar zo het onderspit moest delven. En voor de verpachte waarde mocht het dan niets uitmaken, voor de verkoop is boerderij Candia op deze manier toch minder waard. Leenen noemde dat onaannemelijk en voor zover daar sprake van zou zijn, dan komt dat bij de lijst met geldelijke rege lingen bij deze ruilverkaveling nog aan de orde. Van de Vijver bleef be zwaren maken. "Andere belangen schijnen te prevaleren boven die van eigenaar en gebruiker. Voor ons is er sprake van een forse achteruit gang. Iedereen is tegen, maar ik ben bang, dat we tegen de bierkaai of tegen windmolens vechten." Ook Brooijmans was die mening toegedaan. "Vanaf het begin van de procedure hebben we bezwaren ge maakt, maar als ik de sfeer zo proef, zijn we er weinig mee opge schoten. Wij zijn het met de familie Brugman eens. Er is emotionele schade, op het perceel aan de Bar telmeetweg zul je minder plezierig werken en je hebt opbrengstderving door de bomen", aldus Brooijmans. "De vorm is slecht, daar zijn we het allemaal over eens, maar we moeten ook allemaal geven en ne men bij deze ruilverkaveling", zei de rechtbankpresident, die 27 au gustus uitspraak zal doen. Mevr. Jansen uit Wageningen, eige naresse van een dijk tussen de Hol- lairepolder en het Stinkgat, ver scheen woensdag niet in Middel burg. Belanghebbende W.J. van En gelen was er wel, maar de recht bankpresident concludeerde, dat wanneer men niet verschijnt, het be zwaar is ingetrokken. Daarmee was de zaak Jansen van de baan. R Smits was er wel om zijn bezwaar tegen een lang, smal perceel aan de Vrij- berghsedijk toe te lichten. Daarente gen waren de stichting Boschhuyzen uit Den Haag als eigenaar en B.J. van Westen als pachter wel akkoord met de toewijzing ter plaatse. Smits kon dat goed begrijpen. "Ik ben ja loers op de stichting Boschhuyzen, die alle grond bij elkaar krijgt, maar „De overheid bepaalt hoeveel stank er acceptabel is. Maar het blijkt dat de burgers minder accepteren", zei mevrouw Y. Heestermans uit Oud- Vossemeer tijdens de hoorzitting. Ze drong er bij wethouder J. van der Jagt en diens ambtenaren op aan om dit soort geluiden door te spelen naar hogere overheden. „Klagen de gemeenten toch ook bij het rijk? Want anders verandert er nooit iets", zei de Vossemeerse en ze oogstte daarmee applaus van an dere aanwezigen. De wethouder legde uit dat de gemeente alleen iets kan met tastbare zaken. Zo is er in de Dalempolder in Tholen een actie gaande, waarbij bewoners wordt gevraagd aan te tekenen wan neer ze last hebben van stank van de varkensstal aan de Groeneweg. „En we hebben de waarnemingen van- onze eigen medewerkers, die verspreid door de gemeente wonen. Soms vragen we hen om een be paald iets in de gaten te houden en dat te melden." A. Pot uit Sint- Maartensdijk vond dat het simpele feit dat zovelen naar de hoorzitting waren gekomen, voor de gemeente al voldoende zou moeten zijn. „U als gemeente bent er toch voor ons", vulde J. van Dijk uit Oud- Vossemeer aan. „Ik beklaag degene die met de richtlijn van het ministerie moet werken, want deze is werkelijk krankzinning", merkte A.J. de Vries uit Sint-Maartensdijk op. Hij had het boekwerk bestudeerd. Hoe wel daarin wordt gesteld dat groen- labelstallen een lagere ammoniak- uitstoot hebben en dus minder stank veroorzaken, staat er ook in dat het meetprogramma om de norm vast te stellen nog gestart moet worden. Daarmee wordt dan in een lacune voorzien. „Ik begrijp best dat deze richtlijn het enige is waaraan u kunt toetsen, maar de praktijk is heel anders", al dus De Vries. Volgens hem zou de Raad van State direct door zo'n va ge richtlijn heen moeten prikken. Maar nee, in februari heeft die uit gesproken deze factoren acceptabel te achten, liet ambtenaar Merkx weten. „We moeten het met zijn al len, u als gemeentebestuur, de in woners, de gemeenteraad en de ac tiegroep, zoeken op hogere ni veaus", vond De Vries. „De Raad van State weet nog niet dat een groen-labelstal niet functioneert. Ik heb de afgelopen maand vier keer een overschrijding van de toegesta ne waarden gemeten bij de stal aan de Groeneweg", merkte W. Mol uit Tholen op. De bijeenkomst was belegd in ver band met de aanvragen om een mi lieu-vergunning door M.A.M. Ve raart uit Oud-Vossemeer en A. Straathof uit Kapel-Avezaath. Zij willen varkensstallen bouwen voor respectievelijk 1848 en 10.416 die ren. Veraart bij zijn bedrijf aan de Langeweg, Straathof aan de Kei- zersweg in Sint-Maartensdijk. Over de laatste zei De Vries: „Dit is de ergste die we hier krijgen, een zo genaamde etagestal." Van der Jagt werd tijdens de zitting geassisteerd door ambtenaren van de milieu dienst van het streekgewest weste lijk Noord-Brabant. Ingehuurd om de werkdruk van de eigen ambtena ren te verlichten. De wethouder maakte duidelijk, dat de gemeente wettelijk verplicht is binnen zes maanden over een ver gunningaanvraag te beslissen. Pas als een milieuvergunning is ver leend, kan een beslissing genomen worden over de bouwvergunning. Omdat het gemeentebestuur een herziening voorbereidt van het be stemmingsplan buitengebied, wor den de aanvragen om een bouwver gunning momenteel aangehouden. Na het verlenen van een milieuver gunning heeft de aanvrager drie jaar de tijd om zijn stal te realise ren, daarna vervalt de vergunning. Pot wilde weten hoever hij met een aanvraag kan gaan. Uit het antwoord bleek, dat ieder een een milieu-vergunning kan vra gen. Zelfs voor een perceel dat geen eigendom is. De oppervlakte speelt daarbij geen rol. „Als aan de normen qua afstand voldaan wordt, kan zelfs een aanvraag in een woonwijk gehonoreerd Worden", zei Merkx. In theorie zou een stal van 20.000 vierkante meter voor tien dieren gebouwd kunnen wor den. „Maar we toetsen de reële be drijfssituatie. Als zo'n stal ruimte biedt voor 10.000 dieren, dan toet sen we ook op dat aantal, op grond van de stankrichtlijn van november vorig jaar", vulde ambtenaar Ooms aan. Met betrekking tot de aanvraag van Veraart wees mevrouw E. Geluk op een fout in de tekening. Het woord 'Langeweg' stond op de verkeerde de vast dat het handhaven van alle in de vergunning opgelegde voor schriften een probleem zal worden en veel tijd gaat kosten. De wethou der beaamde dat. Evenals hij ook toegaf dat hier tegengestelde belan gen in het geding zijn. „Maar er is regelgeving van de rijksoverheid die we moeten volgen." Merkx vulde aan dat het objectieve criteria zijn. Legt de gemeente die naast zich neer, dan kan dat leiden tot schade claims van de aanvragers. De Vries zei dat de richtlijnen de gemeente de mogelijkheid aanrei ken voor een gebiedsgerichte aan pak. „U spreekt over ruimtelijke or dening. In het bestemmingsplan wilden we gaan zoneren, waardoor bepaalde gebieden uitgesloten zou den worden van intensieve veehou derij. Maar dat is afgeblazen", al dus de wethouder. Pot wilde weten hoe het zou zijn als op het moment van een aanvraag een bloemdijk in de buurt zou liggen. Volgens Merkx moet zo'n dijk dan al vanaf 1988 als zodanig in gebruik zijn. „Bij de Raad van State loopt nog een procedure over bloemdij- ken. Die wachten we af", zei Van der Jagt. Pot informeerde ook nog, of het rampenplan rekening houdt met het evacueren van grote aantal len dieren. De wethouder moest het antwoord schuldig blijven, de bur gemeester gaat over het rampen plan. Raadslid J. van den Donker informeerde of een gemeente de mogelijkheid heeft een 'varkensbe lasting' in te voeren om de toevloed van deze roze krulstaarten af te remmen. Maar dat kan volgens Merkx niet. Tenslotte sprak De Vries de hoop uit dat landbouwminister Van Aart- sen 'zijn nek wil uitsteken' bij het herstructureren van de branche. In een interview voor de radio zei de bewindsman, de verhuizing van varkenshouders naar Zeeland en Groningen te willen inperken. Er wordt momenteel gewerkt aan een plan om de varkenshouderij te her structureren en daarbij is een forse inkrimping van het aantal dieren voorzien. Van verschillende kanten is er inmiddels op gewezen, dat vóór Van Aartsen andere landbouw ministers dit tevergeefs hebben ge probeerd. Het enige middel om de zaak te reguleren zouden de ge meentelijke bestemmingsplannen zijn. Overigens zegt ook het rijksin stituut voor volksgezondheid en mi lieu (RIVM) dat er minder varkens moeten komen - 20 tot 60 procent minder in 2020 - om de milieudoel stelling te halen. Volgens hét RIVM komt er nog steeds teveel stikstof in het grondwater en de lucht terecht, en vermindert ook de uitstoot van ammoniakgas te weinig. Niemand verscheen er dinsdagmid dag op de hoorzitting over de ont- werp-milieuvergunning voor de fir ma Fase, die aan het Kortwegje te St. Annaland een stal voor 3800 varkens wil bouwen. Een betrekke lijk kleine Groen Labelstal van 83,8 x 47,5 meter, aangezien het tot nu toe meest om stallen voor 5 tot 6000 varkens ging. In de raadszaal van het gemeente huis te St. Maartensdijk zat wet houder Van der Jagt met ambtenaar Stouten en twee specialisten van de West-Brabantse milieudienst klaar om bezwaren aan te houden, maar er kwam geen letter op papier. Op 145 meter van de toekomstige stal staat een tweede woning in het groen langs de Noorddijk. Aangezien de vereiste afstand 141 meter is, hebben de aanvragers het emissiepunt in het bouwplan ver plaatst. Hoe meer varkens, hoe gro ter de afstand tot bebouwing moet zijn. B. en w. van Tholen hebben het provinciaal bestuur op voorhand aansprakelijk gesteld voor eventu ele schadeclaims die varkensbedrij ven bij de gemeente indienen als gevolg van het nieuwe beleid met de mer-plicht. Het college weet niet meer waar het aan toe is en verkeert in grote onze kerheid. Vanaf 1000 mestvarkens moet voortaan een milieu-effectenrappor tage worden gemaakt. B. en w. con cluderen echter uit de beslissing van de provincie, dat alle lopende aanvragen opnieuw ingediend moe ten worden, ongeacht in welk stadi um de procedure zich bevindt. Op dit moment heeft de gemeente 19 aanvragen in behandeling, maar toen die werden getoetst, was de mer-plicht nog niet van kracht. Vol gens de wet milieubeheer moet in principe binnen zes maanden een beslissing worden genomen en de gemeente vreest schadeclaims wan neer de termijnen overschreden worden. Daarom willen b. en w. op zeer kor te termijn helderheid van de provin cie over de juridische en praktische gevolgen van het nieuwe beleid voor de huidige 19 aanvragen. De gemeente wil een pasklare en juri disch verantwoorde oplossing. De Weihoek in optima forma: op de voorgrond koeien van het melkveebedrijf van de familie Van Dieren en op de achtergrond de in aan bouw zijnde varkensstallen van de Brabantse onderneming Van Balkom. plaats. „Dat klopt niet. Ik ga daar niet mee akkoord", zei de Vosse meerse die verder wilde weten of er rekening was gehouden met de al aanwezige stal van Reijnen aan de Groeneweg. Volgens ambtenaar Van Dijk was dat het geval. Er is gekeken naar het versterkende effect van stank. Maar omdat de stal aan de Groene weg beneden de minimum norm blijft, hoeft deze niet meegerekend te worden. De afstand tussen een 'stankbron' en een woning moet minimaal 130 meter zijn. Fruitkwe ker Van Dijk, die aan de Langeweg woont, zei dat zijn gezin geplaagd wordt door hoofdpijn en misselijk heid als er bij oostenwind stank overlast is van de stal aan de Groe neweg. Verder was hij bezorgd over de invloed van ammoniak in de lucht op de kwaliteit en houdbaar heid van de appels en peren. Merkx zei dat de regelgeving van het mi nisterie een afstand van 50 meter noemt tot fruitbomen. Van Dijk toonde zich verder onge rust dat Veraart straks 28.000 ku bieke meter grondwater mag ont trekken voor een koelsysteem van de mest. „Ons bedrijf mag maxi maal 10.000 kubieke meter onttrek ken." Hij was bang voor verzilting en verdroging. Maar Van Dijk zei dat Veraart zout water oppompt en dit na gebruik weer terug in de bo dem leidt. Tijdens de discussie bleek, dat bij de beoordeling van een milieu-aan vraag diverse aspecten buiten schot blijven. Mol informeerde naar de vermesting, de hoeveelheid nitraat in het grondwater. Maar met de meststoffenwet mag geen rekening worden gehouden. En Tholenaar J.L. Duijzer noemde het kwalijk dat in de milieuwetgeving niets wordt geregeld ten aanzien van de afstand tussen stallen. Dit met het oog op de varkenspest. Een al bestaand mestbassin, dat Ve raart voor zijn stal gaat gebruiken, valt evenmin onder deze milieuver gunning. En datzelfde geldt voor de afnemende verkeersveiligheid op polderwegen door toenemend vrachtverkeer, zo kreeg mevrouw Geluk te horen. Alle negen insprekers maakten for meel bezwaar tegen de vergunning verlening aan Veraart, die zelf niet op de zitting aanwezig was. Ook Straathof was niel naar Sint-Maar tensdijk gekomen. Bij de stal aan de Keizersweg maakten Pot en mevrouw Goddrie aanmerkingen over geluidsoverlast door ventilatoren en door vrachtver keer, het landschapsschoon en het veldonderzoek. „Blijft Tholen wel leefbaar, ook voor de toeristen", zei mevrouw Goddrie. In de overwegin gen zal meegenomen worden of een verplichte rijroute opgelegd moet worden, zegde Merkx toe. Wat ge luidsoverlast betreft mag twaalf keer een overschrijding plaatsvin den. „Die twaalf keer moeten we van de Raad van State toestaan", al dus de juridisch ambtenaar. Pot stel

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 9