Een parasolletje boven je bolletje Braderie Sint-Philipsland wisselvallig als het weer Nachtvorst brengt fruitbedrijven op Tholen een gevoelige klap toe Veel animo sport en spel op schoolplein Ter Tolne Donderdag 3 juli 1997 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Vrienden onder elkaar Verenigingen draaien redelijk tot goed, handel is minder Natte en droge periodes wisselden elkaar zaterdag af op de braderie in Sint- Philipsland. Zo wisselval lig het weer, zo wisselval lig waren de bevindingen van de deelnemers. Regen kleding en paraplu's domi neerden het straatbeeld. Standhouders moesten re gelmatig een extra zeil in zetten om hun waren droog te houden; eenmaal droog zat de stemming er weer goed in en liep het braderieterrein weer vol bezoekers. En geen stand bleef onbezet. Bijverdienen Milieu Stormverzekering Niet denderend Het in banen leiden van agressie, het voorkomen van pesten op school. Er wordt veel aandacht aan besteed de laatste jaren. Dat ook het schoolplein daar een rol in speelt, wordt steeds duidelijker. Het herinrichten van het ouderwetse, meestal kale en lege schoolplein wordt bijna overal met verve ter hand genomen. Geen cent van de gemeente Ouders en bedrijven brengen bijna 40 mille bij elkaar Acht onderdelen Bittere pil Zoet water t IVF.RVOLG VAN VOORPAGINA Het nieuwe bestuur bestaat uit ze ven leden. Tholen levert er daarvan drie waarbij de secretaris en de vi- ce-voorzitter. Van het huidige be stuur wordt voorzitter L. Geluk de nieuwe vice-voorzitter. Secretaris P. Alkema neemt ook in de nieuwe af deling oost-Zuid-Beveland/Tholen het secretariaat op zich. De Sint- Maartensdijkse fruitteler staat ech ter niet direct te springen om deze functie. „Ik dank u voor het ver trouwen dat u in mij stelt en in principe wil ik het ook wel doen. Maar toen ik terugkwam in het Thoolse afdelingsbestuur, heb ik gezegd dat dat voor maximaal drie jaar was. Dat wil ik hier nog eens herhalen", houdt Alkema de aan wezigen voor. „Bovendien ben ik niet van plan om overal zelf achter aan te hollen. Ik zal ook het nodige delegeren naar de andere bestuurs leden. Ik ga deze kar niet alleen trekken, dat moeten we samen doen." Ook bestuurslid P. Rogge band gaat mee naar het nieuwe af delingsbestuur dat verder bestaat uit de Bevelandse leden: voorzitter T. Vogelaar, penningmeester W. Bruijnzeel, I. Barendrecht en T. Gouloze. De Bevelandse voorzitter T. Voge laar is niet helemaal onbekend met Tholen. „Mijn voorouders komen hiervandaan. Mijn oma uit de Hol- Onder hen ook M.H. Murre uit Poortvliet. Hij was vanaf de oprich ting tot 1968 bestuurslid van de af deling. Murre geeft een overzicht van gebeurtenissen in de afdeling sinds de oprichting in het najaar van 1946. Al in 1949 wordt er ge zocht naar vereenvoudigde ziekte bestrijding, een zoektocht die nu nog niet ten einde is. In 1952, zo meldt Murre, was er slechts een ba tig saldo van 29 gulden. „Ook toen had men het financieel al moei lijk", zegt de Poortvlietse oud-be stuurder. „De veilingvereniging De Eendracht had een subsidie toege zegd en men besloot daar gebruik van te maken. Er werd een bijdrage van 50 gulden gevraagd." De finan ciën bleven kwakkelend en in 1957 vroeg de toenmalige voorzitter zich af of de NFO wel zou blijven be staan. In die jaren doet de nevel spuit zijn intrede. In 1958 zijn er minder plezierige berichten. Spint blijkt steeds vaker resistent (onge voelig) te worden voor bestrijdings middelen. Daarnaast duikt meel dauw op, een nieuwe plaag voor de fruittelers. In 1959 zakt het batig saldo naar 25 gulden en men vreest dat er geldgebrek zal komen. Maar in de volgende jaren trekt de situ atie wat aan. De EEG komt steeds meer in beeld. „In 1960 wordt ge constateerd dat er veel jonge fruit- teeltbedrijven op Tholen zijn. De veilingvereniging Eendracht sprong daarop in door een koelcel te bou wen. Vooral veel landbouwbedrij- De braderie van Sint-Philipsland was er eentje met veel paraplus 's in de aanslag maar ook open zoals bij dit meisje in de Voorstraat. Ze had geen parasolletje voor de zon nodig hoewel het hartje zomer is. De regen mocht de pret voor de meesten niet drukken... Bij de kraam van De Kleine Winst is het niet druk. „Jammer van de weer," zegt mevrouw A. Neele die elk jaar met ondergoed voor haar winkel staat. „Ik moet mijn spullen steeds afdekken en alles opruimen. Een verregende braderie kun je wel stellen," vindt ze 's middags even na vieren. Toch heeft ze nog rede lijk verkocht. Voornamelijk aan vaste klanten die elk jaar terugko men voor dezelfde aanbieding: het tweede stel ondergoed voor de hal ve prijs. Bij voetbalvereniging Noad'67 gaan de zaken goed. „Ondanks de regen kopen de mensen envelop pen. We raken er elk jaar 1200 kwijt. Dat zal vandaag ook wel luk ken, zegt voorzitter R. Houdé van de activiteitencommissie. Wel heeft hij een extra zeil moeten spannen om te voorkomen dat alle prijzen weer nat zouden regenen na een flinke regenbui rond een uur of een. Visboer C. van Vossen van vishan del A.J. Schot uit Tholen heeft he lemaal niet te klagen. De gerookte paling en de haring gaan als warme broodjes over de toonbank. „Mis schien niet zo'n topdag als andere jaren, maar toch heel goed. Mensen wilen nu eenmaal graag eten op zo'n dag." Bij de kraam van vrijetijdskleding cipe mogelijk zijn omdat men in Zuid-Beveland gebruik kan maken jan landbouwwater dat de Deltan levert. „Voor Tholen is dat echter geen optie, want dat water hebben we hier niet. En er wordt ook geen water uit het Zoommeer in de Thoolse sloten gepompt zodat we daaruit zouden kunnen putten", zegt secretaris Alkema die het voor Tholen somber inziet. „Je weet na tuurlijk nooit of en wanneer je nachtvorst krijgt. Maar als dit nog een keer zou gebeuren, kan dat be drijven de kop gaan kosten." Een ander probleem van de fruitte lers is de pma-regeling die per 1 maart is ingegaan. Mensen met een uitkering mogen zes weken per jaar een bepaalde premie bijverdienen. „Wij staan niet direct te juichen om deze nieuwe wet", legt Alkema uit. „Voorheen viel onze piekarbeid (in de plukperiode) onder een speciale fruitplukregeling. Nu zijn alle rege lingen komen te vervallen." Omdat de pluk van fruit pas aan het eind van de zomer en in het najaar plaats vindt, zijn de fruittelers bang dat veel mensen hun premievrijstelling al bij andere bedrijven op hebben gebruikt. „En het is nu zo dat ie mand op zijn uitkering wordt ge kort als hij wat bijverdiend. Dat be tekent dat iemand per maand 140 gulden over zou houden als hij geen premie vrijstelling meer heeft. En voor iets meer dan een gulden voor dames- en heren heerst een mineurstemming. Mevrouw R. Staps uit Rijen komt al voor het zesde jaar. „Ik heb het hier altijd verschrikkelijke goed gehad maar de mensen die komen, komen schuilen. Dat geldt voor iedereen vandaag, hoor." Om tot negen uur 's avonds te blijven, vindt ze erg lang. Als het weer niet verandert, breekt ze eerder op, zegt ze. Toch komt ze graag op Tholen en Sint per uur gaat natuurlijk niemand in de boomgaard staan", zegt Alkema. „Het is zowel voor ons als voor de mensen die willen plukken geen voordeel. En de gemeente mag wel meer doen, maar dat moeten ze dan uit eigen zak betalen. En in Tholen wordt dat niet gedaan." De fruitte lers zien verder op tegen de admini stratieve rompslomp en ze zijn bang voor de regeling dat ze de fruitplukkers ook bij ziekte door moeten betalen. „We zijn bang dat veel mensen, al dan niet ten on rechte, gebruik zullen gaan maken van deze regeling", voegt ook voorzitter T. Vogelaar hieraantoe. „Voor ons is het een heel slechte ontwikkeling." Tot slot komt ook het milieu aan de orde in de rij van problemen voor de fruittelers. Bestrijdingsmiddelen tegen allerlei ziekten, insecten en schimmels waren vroeger in ruime re mate voorhanden. Murre weet zich nog goed te herinneren waar men vlak na de oorlog mee werkte. „We hadden diverse papjes. En ook wel andere middelen. We gingen steeds zwaardere middelen gebrui ken om alle ongerechtigheden te doden. Maar je kreeg steeds meer resisten tie. Men zag in dat het een heilloze weg was en er werd daarna meer gezocht naar specifieke middelen om één bepaalde groep aan te pak ken", vertelt Murre. „Er waren Philipsland. „Het is hier een prettig publiek. Het is wel of het is niet goed bij de mensen." De gospelgroep Rejoice uit Anna Jacobapolder maakt fruitcoctails alsof het een tropisch zomer is. Geen verkeerde keus, die menge ling van appel, kiwi, peer en ban aan want de verkoop loopt goed. Ook voor het spelltej kratje tillen is veel belangstelling. „Naar omstan digheden niet slecht," zegt A. van toen veel bedrijven die bestrijdings middelen op de markt brachten. Maar nu zijn daar alleen nog maar de grootste van overgebleven zoals Bayer. Ik weet nog dat we zelf ko per en kalk moesten mengen met warm water." Oud-lid J.A. v.d. Ber ge voegt daar grappend aan toe: „En de vraag was dan: Moet ka bij ko of ko bij ka?" Steeds meer bestrijdingsmiddelen werden in de loop der jaren uit de handel genomen, vaak omdat ze te schadelijk waren voor het milieu. Vee4 Thoolse fruittelers doen aan 'milieubewuste teelt'. W. Nieuwen- huize uit Stavenisse is lid van de 'gewasbeschermingsregistratie- club'. „Het is een groep telers die precies bijhoudt en met elkaar be spreekt wat er gespoten wordt en hoeveel. Voor mij is het een verrij king, want je ziet resultaten van an deren en die worden ook nog eens met cijfers onderbouwd. Het is ook nuttig en goed om bewust te leren kijken naar waar je mee bezig bent. Je moet leren wat je moeilijkheden en je mogelijkheden zijn", zegt Nieuwenhuize. „Je kunt ook eens in de keuken kijken bij iemand an ders. Hoeveel spuit hij, met welk middel en wat kost het? Dat bete kent natuurlijk wel dat je volstrekt eerlijk moet zijn. In die tijd dat we nu bezig zijn, zijn we er in elk ge val achter gekomen dat het zonder een degelijke gewasbescherming echt niet kan. We zijn echter wel een klein beetje bang dat de cijfers die deze club oplevert verkeerd ge- den Burg, terwijl er weer iemand probeert met gestrekte armen het kratje zo lang mogelijk voor zich uit te houden. De winnaar krijgt een vol kratje. De vraag naar naambordjes is groot in Sint-Philipsland. J. Walhout en D. Bruijnzeel uit Sint-Annaland hebben bijna onafgebroken klanten aan hun kraam. Ze frezen de na men, al dan niet met een figuurtje versierd, in de hardhouten plankjes bruikt worden. Je moet zulke din gen altijd over meerdere jaren be kijken, want het ene jaar ligt het middelenverbruik heel laag, maar dat kan het jaar erop wel eens heel anders zijn. De omstandigheden waaronder je moet spuiten spelen een grote rol. Vorig jaar had ik een heel laag middelengebruik bijvoor beeld, maar nu is er veel schurft en moet ik veel meer spuiten. Het blijft een moeilijke zaak. Want het is echt niet zo dat fruittelers graag veel willen spuiten. Het kost je dui zenden guldens per jaar en ik zou dan ook liever met schoon water spuiten, maar dat gaat nu eenmaal niet." Voorzitter L. Geluk stelt de leden ook nog de vraag of er belangstel ling is voor een verzekering tegen storm en vorstschade. „Onze verze keringsmaatschappij heeft gepro beerd om van het ministerie van landbouw steun te krijgen voor fruittelers die getroffen worden door storm of vorst. Maar de minis ter wilde daar niet aan. Hij is wel bereid om een bedrag als starton dersteuning voor een verzekerings fonds te geven", leggen Geluk en secretaris Alkema uit. De verzeke ring is vrij uniek omdat tot nu toe de risico's van storm en vorst ner gens onder te brengen waren. Maar toch wordt er maar lauw gere ageerd door de meeste aanwezigen. De premie voor de verzekering be- die de bezoeker kan uitkiezen. Na men voor aan de gevel, maar ook naar bordjes als Vrij en Bezet voor bij een toilet, wordt gevraagd. Of naar namen van paarden en zelfs konijnen. Bij de klimwand die de braderie commissie voor de kinderen heeft laten komen staat, zo gauw het droog is, een rij wachtenden. De kleurige wand uit Haarlem is een attractie en een blikvanger aan de Kerkring voor bezoekers die in de Voorstraat de braderie oplopen. Een verkoopster uit Den Haag heeft twee kramen gehuurd voor vrij etijdskleding. „Niet echt dende rend," zegt ze en ze drukt het voor zichtig uit. „Het weer is ook zo vreemd. Dan regent het en dan draait het ineens weer om. Ik hoop dat het nog goed wordt," zegt ze te gen vijf uur, „nu is het een ramp." Bij de kraam van Pieneke met T- shirts, speelgoed en sweaters is de stemming opgewekt. Ook in de winkel achter de kraam. J. Oskam: „Als het regent komen de mensen hier naar binnen. Kopen doen ze ook wel. In Sint-Philipsland is het altijd druk. De mensen uit het dorp willen toch een keer over de brade rie, maar mensen van buitenaf zul len door het slechte weer eerder thuisblijven." Bij de stand van de welfare van het Rode Kruis is het maar 'magertjes,' zegt mevrouw C.S. Nuijens die sa men met N. ten Hove probeert on der meer sokken, tafelkleden en schorten te verkopen voor de ver eniging. „Het komt gewoon door het weer. De mensen van buiten blijven weg. Ik heb bewondering voor de mensen die nu over straat lopen." Bij radio Sloth is animo voor het dartspel. Ook het guldenspel loopt goed. Volgens p.r.-man A. Tichem heeft de lokale omroep niet te kla gen over belangstelling. „Vanaf ne gen uur al heeft het gelopen." Tij dens de hoosbui moest de appara tuur snel worden afgedekt, maar daar waren de vrijwilligers op bere kend. draagt maximaal drie gulden per 1000 gulden verzekerde waarde. Dat komt neer op zo'n 64 gulden per hectare. Een aantal fruittelers vindt dat te veel. „Je hebt eens in de vijftien a twintig jaar een echte catastrofe. Maar je betaalt dan wel al die tijd premie", verwoordt Van Nieuwenhuize de twijfel over de verzekering. W.C. van Kempen ziet het vooral als een solidariteitsmaat regel. „Het is een stuk risicodekking voor fruittelers die in de problemen ko men door dit soort rampen. En als je zo'n risico af kunt dekken, moet je dat doen", zegt de kringvoorzit ter. Ook het bestuur en de Beve landse voorzitter Vogelaar zijn po sitief over de verzekering. „Ik ga ervanuit dat het bedrijfsresultaat in de plus zit. Nou, dan valt 640 gul den voor een bedrijf van tien hecta re best op te brengen. Bovendien moet je niet vergeten dat de belas ting er ook een deel aan meebe taalt." Ondanks deze woorden is er echter weinig animo voor de verze kering te merken bij de NFO'ers, mede door het eigen risico van der tig procent. Daar de klok al half elf aangeeft en er niets meer op de agenda staat, overhandigt L. Geluk symbolisch de voorzittershamer aan de kersver se voorzitter T. Vogelaar van de nieuwe NFO-afdeling oost-Zuid- Beveland/Tholen. Daarmee ver dwijnt na een halve eeuw (weer) een zelfstandige afdeling van een 'boeren'organisatie van Tholen. Tovert de ene school het plein om in een schoolhof met een tuinge- deelte, de andere school zoekt het meer in spelactiviteiten. Zo beleef de de openbare basisschool Ter Tol- ne in Tholen vrijdagmiddag de eer ste school-speel-plein-spel-dag, zo als het schoolteam het zelf om schreef. Alle groepen van 1 tot en met 6 konden aan spelletjes mee doen op het nieuw ingerichte schoolplein, begeleid door kinderen uit groep zeven en acht. Door de school wordt het plein nu niet lan ger schoolplein genoemd maar schoolspeelplein. Want er kan van alles gespeeld worden: volleybal, basketbal, tafeltennis, jeu de boules en voetbal. Er wordt al enkele maanden ge bruik van gemaakt en de kinderen zijn zo enthousiast dat er een roos ter is gemaakt om iedereen aan zijn trekken te laten komen. Zowel in de pauze als voor schooltijd. Directeur J.F. Kousemaker van ter Tolne: „We zijn er vorig jaar al een beetje mee begonnen. Het werkt heel goed. Kinderen kunnen zich nu uiten in het spel en reageren zich niet af op anderen. Ze zijn ge woon bezig. Dat is heel positief. Er wordt zoveel gebruik van gemaakt dat we in de pauze zelfs een keer moeten wisselen om iedereen aan de beurt te laten komen." Aan de deur hangt dan ook een heus weekrooster voor de spelon- derdelen, met een indeling van groep en tijd. Ook hier zijn ouders Bij het onderdeel tafeltennis slaan de kinderen de ballen over het net nadat ze uit een houten gootje zijn gerold. en bedrijven betrokken bij het in richten van het plein. Sponsors kwamen dan ook een kijkje nemen. Het plein met een stuk gras (langs de Molenvlietsedijk) is voor een groot deel benut. "Er is ontzettend veel door de ouders gedaan. Bedrij ven hebben ons gesteund. Ik denk dat alles bij elkaar toch tussen de 30.000 en 40.000 gulden heeft ge kost. Er zit geen cent van de ge meente bij." Het volleybalveld (weliswaar op te gels) is dicht bij de ingang van de school. De aluminium palen zijn licht en gemakkelijk op te ruimen. Het net kan op verschillende hoog tes worden gespannen zodat er be halve volleybal, ook badminton en voetbaltennis gespeeld kan worden. De betonnen tafeltennistafel staat in een hoek van het schoolplein, in de luwte van het gebouw, zodat de wind het spel met de pingpongbal minder kan beïnvloeden. De jeu de boulesbaan is nog niet helemaal af, maar er wordt tijdens de speldag druk gebruik van gemaakt. De kin deren zijn betrokken bij de keuze van de verschillende onderdelen. „Dat niet alleen. Ze hebben ook het voorstel gedaan voor een kapstok aan de buitenmuur. Als ze voor schooltijd op het plein willen spe len, willen ze vaak hun jas uitdoen en hun tas ergens kwijt kunnen. We laten ze niet steeds in een uit lopen. Nu gaan we ook de ruimte naast de ingang benutten voor het opbergen van hun tassen." De opzet van de school-speel-plein-speldag is om kinderen uit groep 1 tot en met 6 een schoolsportdiploma te laten ha len, zoals de groepen 7 en acht dat kennen. Oplopend in moeilijkheidsgraad: A, B, C, D en E. De kinderen uit de hoogste groepen zijn belast met het invullen van de resultaten en het toezicht houden bij de toestellen. De jonge begeleiders lopen met de kleintjes mee. Leerkracht O. Huis kamp heeft de verschillende onder delen bedacht en ervoor gezorgd dat de verrichtingen meetbaar zijn. Zo mogen de kinderen vijf keer schieten op de goal. Is het vijf keer raak, dan is dat een E. Vanaf het klauterrek is een touw gespannen waarlangs de kinderen zich hangend moeten voortbewe gen. Hoe verder ze komen, hoe ho ger ze scoren. Op de tegels zijn vakken geplakt die aangeven welke letter is gehaald. In totaal zijn er acht onderdelen. Elke groep is verdeeld in drie groe pen van acht. Bovendien is er ook verschil gemaakt in de zwaarte van de onderdelen. De groepen 1 en 2 werken een lichter programma af dan de groepen 3 en 4. Mogen de kleintjes proberen de bal in een korf op geringe hoogte te werpen, de grote leerlingen wagen een po ging in de veel hogere basket. Bij het touwtje springen wordt gekeken hoe vaak een leerling het kan in één minuut. Ook de duikelstangen zijn in het programma opgenomen. En bij het tafeltennissen hoeven de leerlingen niet zelf het balletje op te gooien, maar moeten ze proberen het balle tje dat uit een gootje naar beneden valt, over het net te slaan. Bijna op het eind van de middag, met nog twee rondjes te gaan, gooide het weer roet in het eten. Een zware re genbui met onweer maakte een ab rupt eind aan de speldag. In een mum van tijd was het volle en le vendige plein, leeg. Het bleef rege nen. De kinderen vonden het jam mer dat niet alle onderdelen afge rond kon worden, maar ze kregen op basis van hun reeds behaalde re sultaten toch een diploma. t ontdoken op Tholen. De hectarebij- drage is ook nu nog een probleem. Op Tholen is ongeveer de helft van het aantal hectares boomgaard in handen van niet-Thoolse bedrijven. Die betalen de hectarebijdrage aan hun eigen NFO-afdeling (of hele maal niet). Dat zou de afdeling Tholen graag anders zien. „De hec tares horen bij Tholen, dus zouden wij de bijdrage moeten krijgen. Dat zou een verdubbeling van de hecta res betekenen", zegt Alkema. Ook zou hij graag zien dat de Sint-Phi- lipslandse telers zich bij de nu Thools/Bevelandse organisatie aan sloten. Maar die zitten van oudsher bij noord-West-Brabant ingedeeld en willen niet naar de Zeeuwse af deling komen. Murre meldt in zijn verslag ook een catastrofale hagelbui die in 1988 in het westen van het eiland hele boomgaarden vernielde. In 1989 werd het zoetwaterprobleem aange kaart bij het waterschap. In de jaren '90 kwamen allerlei nieuwe pro ductiemethoden en -materialen in de belangstelling (bevloeiingssyste- men en pluktreinen bijvoorbeeld). Het milieu ging een steeds grotere rol spelen en de milieubewuste teelt (mbt) brak door. In 1995 maakten veel fruittelers gebruik van de Eu ropese rooiregeling. Tegenwoordig kampen de fruitte lers met diverse problemen. Het fruit levert weinig meer op en vaak wordt het onder de kostprijs ver kocht. Concurrentie uit lage-lonen- landen en strakke regelgeving zijn daarvan oorzaken. Op de op heffingsvergadering is er daarom ook bezorgdheid over deze ontwik kelingen te horen. Dit jaar is er een zeer forse daling van de oogst te verwachten. „Er zal bij de appels gemiddeld njaar zo'n vijftig tot ze stig procent van de normale oogst binnengehaald worden. Bij peren ligt dat op ongeveer zeventig tot tachtig procent", houdt secretaris Alkema de aanwezigen voor. „Er zijn zelfs bedrijven waar nog maar tien procent van de normale oogst aan de bomen hangt. Oorzaken zijn één keer nachtvorst in maart en twee keer in april, stormschade en een te forse natuurlijke rui van de bomen. Het is een sombere situatie. In deze tijd waarin het toch al niet best gaat met het fruit, kunnen we voor de continuïteit van het bedrijf eigenlijk geen oogst meer missen. Maar we kunnen er niets tegen doen. Het ontbreekt ons hier aan water om vorstschade goed te kun nen bestrijden." Elders in den lande is de nachtvorst dit voorjaar bestreden door te bere genen. Het water bevriest dan rond de bloesem en merkwaardig ge noeg, blijven bloem en vrucht dan gespaard. „Maar wij hebben hier niet voldoende water bij de hand om dit voor een redelijke prijs te kunnen doen", zegt Alkema. „Des tijds is het verdichtingenplan voor de zoetwatervoorziening door de landbouw afgestemd. Voor ons was dat een bittere pil en nu zitten we met de resultaten daarvan." Naar schatting is in Zeeland de helft van de fruitoogst verloren ge gaan door de nachtvorst. Op Zuid- Beveland is men bezig te bezien of er (in samenwerking met het water schap Zeeuwse Eilanden en Delta nutsbedrijven) basins aangelegd kunnen worden waaruit fruittelers water kunnen halen om te berege nen bij nachtvorst. Dat zou in prin- In het vijftigjarig bestaan van de NFO-afdeling Tholen veranderden de technieken veel. Zo deden bijvoorbeeld pluktreintjes hun intrede zoals hier bij fruitkweker L. Hoek in Poortvliet. lairepolder en mijn opa van Sint- Philipsland. Dus de binding is er wel", meent Vogelaar. „Ik hoop dat we een bloeiende afdeling zullen krijgen. Maar bloei kan alleen als de leden ook meeleven. Ze moeten ook ideeën aandragen. Ik beschouw het als een soort coöperatie. On danks de privatisering van onder meer de voorlichting, moeten wij juist ook saamhorig zijn, ervaringen delen en de informatie die we van onze voorlichters krijgen ook delen. Nu heerst er op veel bedrijven toch nog een waas van geheimzinnig heid. Het zou goed zijn als de fruit teelt onder één noemer zou opere ren. Ik hoop dan ook op een vrucht bare samenwerking als vrienden onder elkaar." W.C. van Kempen, lid en oud-bestuurslid van de afde ling Tholen, brengt als voorzitter van de kring Zeeland/West-Brabant van de NFO de felicitaties over van de kring en het hoofdbestuur. Ook hij meent dat kennisoverdracht en samenwerking belangrijk zijn voor de fruitteelt. Op de vergadering zijn een aantal leden van het eerste uur aanwezig. ven schakelen over naar fruitteelt", vertelt Murre. „En mechanisatie is in deze tijd het toverwoord." De Poortvlietenaar stopte in 1974 als bestuurslid en werd tot erelid van de afdeling benoemd. Niets nieuws onder de zon. Dat bleek zo nu en dan in het verhaal van Murre. Zo werd er al in 1979 gesproken over de mogelijkheid van een zoetwatervoorziening. Op dit moment is het basisplan zoetwa tervoorziening in uitvoering bij het waterschap. Eind jaren '70 brak ook het perenvuur uit en bleef ja renlang een terugkerende kwaal. Er werd gesproken over een betere presentatie van het fruit en over nieuwe rassen zoals discovery, alk- mene en summerred. Bij het begin van de NFO-afdeling teelde men ondermeer Jonathan en James Greeve en de golden delicious wa ren nieuw. Het areaal aan boom gaarden slonk eind jaren '70 be hoorlijk. In 1985 werd voor een kwart van de hectares de bijdrage Bij de gospelgroep Rejoice konden bezoekers 'kratje tillenHet gewicht was gelijk aan een krat ge vuld met lege flesjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 5