Politieman lost een schot na bedreiging Thoolse fruittelers fuseren met afdeling Zuid-Beveland 'Mooi, prachtig, schitterend' 3^ (V2> Na varkens dreigt nu ook invasie windmolens AL 52 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Schades, lage prijzen en strenge regels zijn problemen Met 141 km per uur door radarcontrole Sloth moet onderzoek doen naar luisteraars Ringsteken op braderie in Oud-Vossemeer Donderdag 3 juli 1997 53e jaargang no. 32 Uitstel voor turbines bij G.J.Hoek Als er geen goed bestemmingsplan komt voor het bui tengebied, wacht de gemeente Tholen niet alleen een in vasie van varkens, maar ook een invasie van windmo lens. Vrijdag meldde zich op het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk een ondernemer die zijn oog op Tholen heeft laten vallen. Er zouden 34 geschikte plaatsen op het eiland zijn voor een tot vijf windturbines per locatie. Met vier of vijf particuliere eigenaren van grond was al onderhandeld over het plaatsen van de windmolens. St.Philipslandse hennepkweker steekt met mes Zeer zelden moet de Thoolse politie naar de wapens grijpen. Maar maandagmorgen pakte een diender niet alleen zijn dienstwapen, maar hij moest het ook gebrui ken. Hij loste er ook nog een waarschuwingsschot mee. Dat gebeurde tijdens een huiszoeking bij een 34-jarige man uit Sint-Philipsland die verdacht werd van het kwe ken van hennep. Bijna 14 mille extra voor sokkel in Scherpenisse De afdeling Tholen van de Nederlandse fruittelersorga nisatie (NFO) is niet meer. Na ruim 50 jaar heeft de af deling zich maandagavond opgeheven. Ze is een fusie aangegaan met de afdeling oost-Zuid-Beveland. De nieuwe afdeling ging dinsdag al van start. In café Tol- rust te Poortvliet werden door de leden geen bezwaren ingebracht tegen de fusie. Er werden herinneringen op gehaald, maar ook de forse problemen die de fruittelers treffen, kwamen voor het voetlicht. Zware concurrentie Open dag Maartenshof trekt zon duizend bezoekers en 101-jarige ,Mooi. Prachtig hoor. Het is schitterend. En zo ruim.' De superlatieven waren zaterdag niet van de lucht tijdens de open dag in het woonzorgcentrum Maartenshof aan de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk. Een kleine duizend mensen kwamen tussen half elf 's ochtends en vier uur 's middags een kijkje nemen. De meeste bezoekers wa ren aangenaam verrast door de ruimte in de woningen. Nog 8 koopwoningen Eten proeven Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 26,40 per halfjaar, 48,25 p.j., per post 64,15 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,48 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Burgemeester H.A. van der Munnik stipte dit dinsdagavond even aan in de commissie ruimtelijke ordening tijdens de discussie over de wind molens van de vereniging Zeeuw- ind en agrariër G.J. Hoek uit Sint- Maartensdijk. Hoek en Zeeuwind zien hun plan om aan de Gemaal- weg drie windmolens te plaatsen, op de lange baan geschoven door het voornemen van het college om geen medewerking te verlenen tot dat het bestemmingsplan buitenge bied volledig is herzien. Dat kan nog twee jaar duren. Akkerbouwer Hoek, op zoek naar een neventak, wil samen met Zeeuwind de molens exploiteren. De combinatie is volgens Zeeuwind uniek in de provincie maar het zal nog even duren voordat beide par tijen aan de slag kunnen. Drie we ken geleden kregen ze weliswaar groen licht van de commissie, maar een meerderheid van het college van burgemeester en wethouders keerde 'na ampel beraad' terug op zijn schreden en riep de commissie deze week opnieuw bijeen. Het college is bang dat het toestaan van de drie windmolens op het land van Hoek in de Noordpolder gevol gen zal hebben voor andere aanvra gen in het buitengebied. Omdat de gedeeltelijke herziening van het be stemmingsplan door de provincie niet is goedgekeurd, verkeert de ge meente in onzekerheid over de mo gelijke gevolgen. Beter is het vol gens het college om te wachten tot alle zaken (zoals de vestiging van intensieve veehouderijen) definitief is geregeld. De commissieleden waren in eerste instantie verbaasd over de handel wijze van het college. P. van Bel- zen, (RPF/GPV) noemde de stap van burgemeester en wethouders knullig, M.A.J. van der Linde (PvdA) sprak van een hoogstmerk- waardige gang van zaken. „Een ge woon mens zegt: had je dit niet eer der geweten." Maar ze bleken toch gevoelig voor de problematiek. De 'pas op de plaats' van het college kreeg bijvoorbeeld steun van de grootste partij, de SGP. K.A. He ijboer verklaarde dat zijn fractie ook wilde wachten. Maar als daar geen meerderheid voor was, zou hij Van der Linde steunen die voor een uitstel van 1 jaar pleitte (na die uit leg verliet Heijboer de vergadering voor een andere vergadering). Het CDA en het AOV bleven voor het verlenen van toestemming zoals ze dat drie weken geleden ook be pleitten. D66, VVD, RPF/GPV en PvdA waren ook voorzichtiger ge worden. J. van den Donker (D66) en Van Belzen steunden het voor stel van Van der Linde dat overi gens knarsetandend door de voor standers uit de agrarische sector op de publieke tribune werd begroet. R. Ravesteijn was ook voor uitstel maar wilde op een nog kortere ter mijn duidelijkheid omdat uitstel volgens hem vaak tot afstel leidt. G.J. Hoek begreep er niets van. Vol gens de akkerbouwer (die gebruik maakte van het spreekrecht) was er geen enkel nieuw feit aangedragen in de stukken die hij had gezien. Hij mocht alleen de brief van het college zien en niet de andere voor de raadsleden ter inzage gelegde stukken. ZIE VERDER PAGINA 11 Vier politiemensen drongen maan dag omstreeks kwart voor elf de woning van de 34-jarige man aan het Karreveld in Sint-Philipsland binnen. Ze doorzochten het huis op de aanwezigheid van een installatie om hennep te kweken. De man was eerder al betrokken geweest bij de kweek van hennep in een achtertuin van een bewoner uit de Wilhelmi- nastraat. De bewoner was op dat moment bezig op de bovenetage van de woning. Hij kwam naar be neden, zag dat de huiszoeking aan de gang was en maakte zich hier over kwaad. Hij liep de woonkamer binnen, pakte een mes en bedreigde daarmee de aanwezige politie-agen- ten. Die trokken zich daarop terug naar de galerij (het betreft wonin gen in twee bouwlagen). Blijkbaar was het de man echter niet genoeg, want hij achtervolgde de politiemensen terwijl hij stéken- de bewegingen naar hen maakte. Hij reageerde niet op bevelen van de politie om zich rustig te houden. Eén politieman voelde zich - op de galerij gekomen - dusdanig be dreigd dat hij zijn pistool pakte en er een waarschuwingsschot mee loste. Dat had effect. De man ging ervan door en verschanste zich in zijn huis. Even later werd hij, inmiddels gekalmeerd, aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. In de woning werden vijftien hennep plantjes en een installatie voor de kweek ervan aangetroffen. De Sint- Philipslander is in verzekering ge steld. Zo goed het kunstwerk recent in Anna Jacobapolder is ontvan gen, zo slecht is dat in Scherpe nisse bevallen. Al snel na de plaatsing in 1995 werd duide lijk, dat het geen succes was. B. en w. geven daarvoor nu de schuld aan de Dorpsgemeen schap Scherpenisse, die destijds een dringend verzoek deed, om uit te wijken naar de Spuidam- straat. De inmiddels overleden kunstenaar David van de Kop had het kunstwerk met als the ma 'het gilde' ontworpen voor de hoek Westkerkseweg/West- zeedijk. Inclusief de sokkel was het kunstwerk op de schaal en maat van die omgeving vervaar digd. Op de Spuidamstraat bleek al snel, dat het kunstwerk - juist door zijn omvang - Wat minder tot zijn recht kwam. Daarom hebben b. en w. nu be sloten om het kunstwerk, inclu sief de sokkel die daarvan inte graal deel uitmaakt, te verhogen door het vervaardigen van een extra sokkel. De kosten daarvan zijn 13.865 gulden, waarover de gemeenteraad een beslissing moet nemen. Enkele leden van het eerste uur op de opheffingsvergadering van de NFO. Van links naar rechts: J.A. van de Berge en A. W. de Hond uit Tholen, M.H. Murre uit Poortvliet, W. Geluk en P. Roggeband uit Tholen. Naast hen de jongere J. van Dijk uit Oud-Vossemeer. In het vergaderzaaltje van café Tol- rust is het redelijk druk met zo'n dertig aanwezigen: leden, oud-le den en bestuursleden van fusiepart ner oost-Zuid-Beveland. Het is geen sombere bijeenkomst. Blijk baar is het nut en de noodzaak van een fusie voor iedereen duidelijk. De gloriedagen voor het Thoolse fruit zijn voorbij. De NFO kampt met een dalend ledental, de frtut- prijzen zijn slecht en steeds verder gaande regelgeving draait de duim schroeven strakker aan bij de telers. Voorzitter L. Geluk: „Onze afde ling is tot nu toe actief geweest in het organiseren van allerlei bijeen komsten en excursies voor haar le den. Maar het ledental loopt de laatste jaren flink terug. De finan ciële middelen nemen af en daar door ook de mogelijkheden. De in formatie van onze voorlichters was altijd gratis, maar nu moeten we er voor betalen. Daarnaast wordt het steeds moeilijker om aan goede be stuurders te komen", zegt Geluk. „Een tijdje geleden kwam de sa menvoeging met oost-Zuid-Beve land ter sprake. Ook die afdeling kampt met soortgelijke problemen. We denken na de fusie sterker te staan met zo'n 130 leden en 670 hectare." De fusie tussen de twee afdelingen is geen overbodige luxe. De fruit teelt op Tholen nam na de oorlog en vooral rond de jaren '60 een vlucht. Veel jonge bedrijven kwa men op Tholen en vooral veel land bouwers schakelden om naar de fruitteelt. Het ledental van de NFO- afdeling Tholen lag in die hoogtij dagen rond de negentig. Maar in de jaren '80 begonnen de moeilijkhe den en mede door zware concur rentie van goedkope-lonenlanden zakte het aantal bedrijven. Bij het afscheid als zelfstandige afdeling telt de NFO Tholen slechts 38 le den meer. Maar ook in Oost-Zuid- Beveland heeft zich een soortgelij ke situatie voorgedaan. Van zo'n 125 leden kwam men terug naar zo'n 90 leden nu. Secretaris P. Al- kema legt aan de leden uit dat de twee fuserende afdelingen elk 25 gulden per lid op de nieuwe bank rekening zullen storten. De rest wordt, wat Tholen betreft, gebruikt voor de jaarlijkse dagexcursie. Oost-Zuid-Beveland stemde eind mei al in met een fusie met Tholen. ZIE VERDER PAGINA 5 Tweeënzestig bekeuringen en één snelheidsduivel die met 141 kilometer per uur over een se cundaire weg reed. Dat was de oogst van een snelheidscontrole die de politie maandag hield op drie plaatsen op Tholen. Eerst was van half elf tot half één de Poortvlietsedijk te Scherpenisse aan de beurt. Hier mag 80 km per uur gere den worden, maar van de 535 passerende voertuigen reden er 26 (5 procent) harder. De hoogst gemeten snelheid was 110 km per uur. Van vijf over half één tot vijf over half twee stond de radarwagen op de Krabbenkreekweg te Oud-Vos semeer. Daar is 100 km per uur de li miet. Van de 110 voertuigen die voorbij kwamen, reden er vijf (4,5 procent) te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 126 km. Maar het record van deze dag werd geboekt op de Oud-Vossemeersedijk. Daar controleerde de politie tussen tien over half twee en tien over half vier. Er passeerden 344 voertuigen waarvan er 31 (9 procent) harder reden dan de toegestane 80 km per uur. De snelste werd geklokt op 141 km. De Thoolse lokale omroep Sloth zal een luisteraarsonderzoek moeten houden. Burgemeester en wethou ders willen eerst meer gegevens, vóór ze een besluit nemen over het al dan niet invoeren van een opslag op de omroepbijdrage. De enquête, die in overleg met de gemeente voorbereid moet worden, zal onder meer gegevens op moeten leveren over luistercijfers, de betekenis van Sloth in de Thoolse samenleving en de bereidheid van mensen om een opslag op de omroepbijdrage te be talen. Zowel over het onderzoek als de opslag zal de commissie welzijn om advies worden gevraagd. Sloth- voorzitter E. Kooiman reageert enigszins teleurgesteld. „De inwo ners moeten wél 20 gulden voor Omroep Zeeland betalen; dat is op gelegd. De kans om een kwalitatief goede lokale omroep te maken moet nu aangegrepen worden." Wettelijk is het sinds vorig jaar mo gelijk om van mensen die kijk- en luistergeld betalen maximaal twee gulden te vragen voor de lokale omroep (bij alleen luistergeld is dat 60 cent). Sloth verwacht via deze opslag 13.000 gulden te ontvangen, wat men wil gebruiken om de kwa liteit van de programma's te verbe teren. Van de gemeente krijgt de omroep op dit moment jaarlijks een subsidie van 10.000 gulden. De ge meente Heemskerk heeft in april als eerste Nederlandse gemeente deze zogenaamde 'lokale opslag' inge voerd. Bij een landelijk onderzoek van het bureau Veldkamp dat ook op Tho len werd uitgevoerd, zei 32% van de ondervraagde abonnees op de Eendrachtbode weieens naar de lo kale radio-omroep te luisteren en 68% nooit. Bij de niet-abonnees waren die percentages 18 en 82. Een tweede vraag luidde, of er de afgelopen 7 dagen naar de lokale radio was geluisterd. Van de abon nees antwoordde toen 21% ja, 11% nee en 68% gaf aan, nooit te luiste ren. Van de niet-abonnees waren die percentages 11, 7 en 82. Zaterdagmiddag en -avond staat in Oud-Vossemeer de jaarlijkse Ring- jaarmarkt op het programma. Bij zondere attractie daarbij is een wedstrijd ringsteken op het plein aan de Raadhuisstraat. Daarvoor wordt het midden van het plein vrij gehouden, zodat daar wat minder kramen staan dan voorheen. Die worden opgeschoven richting de Ring. De deelnemende onderne mers en verenigingen presenteren een gevarieerd aanbod aan artike len, koopjes en attracties. Onder meer kan een rondrit gemaakt wor den op een Zeeuwse boerenwagen met trekpaarden uit de bekende stal Brooijmans. J.A. Roggeband van de organiserende ondernemersver eniging is blij te kunnen melden, dat een aantal nieuwe plaatselijke ondernemers aan de braderie mee doet. Het kan weer druk worden in het dorp, waar 5 juli ook de negen de Zeven-dorpentocht plaatsvindt. De Ringjaarmarkt duurt van één tot negen uur. B. Gaakeer van de Oosterschelde thuiszorg legt aan bezoekers uit wat de voordelen zijn van de koelversmaaltijden die in de magnetron oven opgewarmd kunnen worden. Over de warme maaltijden wordt elke maandagmiddag (tussen 13.30 en 14.30 uur) en donderdagmor gen (tussen (11.30 en 12.30) spreekuur gehouden in het centrum thuiszorgge St. Maartensdijk. Steunpunt ouderen in Oud- Vossemeer of Poortvliet in studie Groen labelstallen geen ga rantie voor uitblijven van stank varkens Oud Gereformeerde Ge meente St. Philipsland neemt nieuw kerkinterieur in ge bruik Overlast garage Niemants- verdriet in Poortvliet over een kleine twee jaar passé J. Guiljam geeft verrassende wending aan zitting recht bank over ruilverkaveling in St. Annaland Ter Tolne neemt dankzij in zet ouders en bedrijven schoolhof in gebruik Weer zit niet mee bij opening van fietsveer St. Annaland/Bruinisse Henk Nieuwenhuis en spon sor W. de Kort ereleden van eilandelijke volleybalvereni ging A. V.C. Ongeslagen tenniskampioe nen bij Eegedima en St. An naland Eerste judoka's van CJET met zwarte band, eerste dan EEN FOUT BEGAAN EN ZICH NIET BETEREN, DAT IS EERST RECHT EEN FOUT BEGAAN! Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Dat bleek wanneer ze de bewoonde bovenwoningen bezochten, onder meer van het echtpaar J. Koopman- de Graaf en het echtpaar M. Hage- Jansen en de nog onbewoonde huurwoning en koopwoning op de begane grond. Licht en ruimte scoorden hoog in de beoordeling van de meesten. De open dag gaf bovendien bezoekers en bewoners gelegenheid oude ken nissen te ontmoeten. De contacten werden weer wat opgepoetst. Bij zonder verrassend was het bezoek van de 101-jarige Jannetje Steven- inck-Pleune uit Halsteren aan haar beide nichten met hun echtgenoot die in Maartenshof wonen, me vrouw M. Oudesluijs-Pleune (die verhuisde uit Goes) en mevrouw A. IJseldijk-Pleune (uit Utrecht). De hoogbejaarde oud-inwoonster van Poortvliet had in deze krant gelezen dat Maartenshof er zo mooi uitzag en was benieuwd geworden hoe haar 'nichtjes' (respectievelijk 79 en 81 jaar), erbij zaten. Met de auto werd ze naar de smalstad gebracht. Ze bleef ongeveer een half uur bij de familie IJseldijk, vond het prach tig maar zei toch het liefst 'op haar eigen' te willen blijven wonen in Halsteren. Uit de vragen die onder meer direc teur J. Kloet van de stichting Beter Wonen en zorgcoördinator A. Gul den van Ten Anker van de stichting voor regionale zorgverlening kre gen, bleek dat velen bij het nieuwe woonzorgcomplex toch het idee hadden met een soort verzorgings huis te maken te krijgen. Gulden: „Er waren mensen die zeiden: het is helemaal geen bejaardentehuis, het is meer een appartement." Ook Kloet merkte, dat een groot aantal bezoekers er zich een andere voorstelling van had gemaakt. „Ve len dachten nog aan het oude Sint Maartenshof. Ze zeiden: Het is alle maal zo groot. Het zijn geen kamer tjes zoals in een verzorgingshuis. Kennelijk moeten de mensen het eerst met eigen ogen zien voordat ze overtuigd zijn. Wij zelf zijn er al aan gewend dat het een vorm van zelfstandig wonen is." De enige nog lege huurwoning zal waarschijnlijk déze week nog wor den toegewezen, zo verwacht Kloet. En voor de koopwoningen hebben zich drie serieuze kandida ten gemeld van buiten de gemeente nadat de woningcorporatie twee weken geleden een advertentie plaatste in het Algemeen Dagblad en er zeven telefonische reacties kwamen. Van de veertien zijn er nog maar zes verkocht. De echtparen Koopman en Hage kregen vele bezoekers over de vloer. De gang stond steeds vol met belangstellenden. Mevr. Koopman is er ook wat door verrast, maar ze blijft er nuchter onder: „We hebben het huis opengesteld, dus ja. De re acties zijn buitengewoon. Ze vinden het schitterend en ruim. Ze zijn erg enthousiast. De douche vinden ze mooi en de lichtval boven in de ka mer. Het balkon vinden de mensen zo groot. En het uitzicht (op de paardenwei van P. Priem-red.) is natuurlijk ook mooi." Ook in de hoekwoning van Hage speelt licht en uitzicht de hoofdrol. Zittend aan het raam op het noord oosten kijkt Hage uit over een per ceel aardappelen waar pas een deel van is gerooid. In de verte is de Eerste Dijk te zien. Hage kreeg na de officiële opening vrijdag al zo'n honderd bezoekers over de vloer. „De zaal beneden was zo vol. Ik kan daar niet zo goed tegen met al dat gepraat en ben naar boven ge gaan. Toen zijn er zeker wel 100 mensen gekomen. Ze vinden het al lemaal schitterend." In de gang van de koopwoningen konden bezoekers proeven van het eten van de zogenaamde koelvers service. C. Tichem en B. Gaakeer van de Oosterschelde tuiszorg en J. Bogaart van de begeleidingscom missie warme maalijden verwarm den er soep, maar ook nasi en macaroni. Bogaart: „Het heeft de hele dag gelopen. Rond een uur of een was het even stil, maar de mag netronoven is bijna altijd aan ge weest. Over het algemeen zijn de reacties goed. Vooral de soep valt in de smaak. De aardappelen minder, want de mensen zijn gewend dat ze zo met de pan op tafel worden ge zet." Muziekvereniging Euterpe trad op in de volle recreatiezaal die over een redelijk goede akoestiek blijkt re beschikken. De muzikanten be gonnen met Engelse koralen, speel den een paar marsen en eindigden met populair werk in een volle re creatiezaal, waar behalve bewoners van Maartenshof, ook bezoekers met kleine kinderen van genoten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 1