Elenbaas maakt duiventrailer Doel Zoommeer was irreëel hoog gesteld eervolle warmte pot stoutenbeek Megadisco QmI "VRIJ EN BLIJ" joop tielemon f verwarming Extra bus uit St. Annaland en Sint Maartensdijk Luchtverversing is voor postduiven van levensbelang WEER OPEN! Nü VANAF 79 KORTINC *0% KORTINC 50% KORTINC NU VANAF 98 30% KORTINC NU VANAF 49 NU VANAF 89 NU VANAF 99 NU VANAF 98 18 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 3 juli 1997 Maandagmiddag valt beslissing over reconstructie Grind-/T.A.-weg De BBA laat vanaf maandag in de ochtend twee extra bussen rijden. Lijn 106 krijgt een nieuwe rit om 7.50 uur vanuit St. Maartensdijk, die via Scherpenisse en Poort vliet om 8.15 uur in Bergen op Zoom bij het NS station moet zijn. Lijn 109 vertrekt om 7.28 uur uit St. Anna land en gaat via Oud-Vossemeer naar Bergen op Zoom, waar de bus om precies 8.00 uur moet arriveren. Inwoners moeten overlast kermis voor lief nemen Gisteren werd in Kapelle de nieuwe duiventrailer voor Zeeuws-Vlaanderen afgeleverd. De Zeeuwse postdui venorganisatie liet de moderne trailer maken bij carosse riebedrijf Elenbaas in Poortvliet dat ervaring heeft met dergelijke klussen. In de duiventrailer worden de manden met wedstrijddui ven vervoerd naar het lospunt zoals Bordeaux, Orleans, Perpeignan of wat dichterbij Moeskroen. Catastrofaal Evaluatierapport rijkswaterstaat: De doelen die rijkswaterstaat in 1992 gesteld had voor het Volkerak-Zoommeer blijken irreëel hoog te zijn. Dat staat in het evaluatierapport 'Een meer in ontwikkeling' van rijkswaterstaat directie Zeeland. „Het waterbeheer van het Volkerak-Zoommeer tussen 1987 en 1995 heeft nog niet geleid tot het unieke evenwichtige natuurgebied dat men voor ogen had", zegt rijkswaterstaat. Roofvis r\ Vele zomerse prijsjes van bekende merken. TRENDY f ASH JON VEIL VOORDEUR-EI m ÖOKVOpSNtN! OerlemadÉfo OerlenTPBJ^ SPEELTUIN Het bestuur St.-Anneland, juli 1997 is openhaarden is kachels is schouwen is accessoires is schoorsteenkanalen dealer van o.a.; We maken er deze zomer een feest van. Het feest van de doorgestreepte prijzen. Pot-Stoutenbeek. Nieuwendijk 89, Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Sie Matic keukenstudio le verdieping. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. V De gemeenteraad hakt maandag middag de knoop door voor de veel besproken en omstreden re constructie van de Grindweg en Ten Ankerweg in Tholen. B. en w. schrijven in hun voorstel, dat zich een raadsmeerderheid afte kent om de rotonde met de oor spronkelijke diameter te handha ven. Sommige fracties hebben echter een voorkeur uitgesproken voor een andere kruispuntoplos sing. Duidelijker liggen de standpunten bij andere onderdelen: unaniem heeft de commissie openbare wer ken geadviseerd om de projecteerde vluchtheuvel in de Grindweg deels overrijdbaar te maken. Het wijzi gingsvoorstel voor de fietsstrook aan de Ten Ankerweg, waarvan de meerkosten 17.000 gulden bedra gen (exclusief btw), is unaniem overgenomen. In meerderheid is ge adviseerd om voor de Grindweg het oorspronkelijke plan te handhaven en eveneens in meerderhei is gead viseerd om het wijzigingsvoorstel voor de aansluiting met de Parksin gel niet over te nemen. De pijn van het geldverslindende karwei wordt enigszins verzacht door een provin ciale subsidie van 189.000 gulden. Het college wijst het plan van D66- raadslid J. van den Donker voor een verbinding tussen Edisonweg en Slachtveld en eenrichtingsverkeer in de Grindweg volledig af. Het gaat dus om twee zogenaamde sneldiensten, die niet in Tholen- stad stoppen. Ze zijn met name ge richt op scholieren die in Bergen op Zoom of verder onderwijs volgen. Tegenover deze extra ritten, die door de BBA worden uitbesteed aan een particuliere vervoerder, staat het verlies van twee belbussen uit Anna Jacobapolder: om 9.24 en 11.24 uur, die ook St. Philipsland aandeden. Het gebruik van deze diensten was veel te laag, aldus een B. en w. van Tholen vinden, dat de inwoners enige overlast van een kermis en andere evenementen voor lief moeten nemen omdat het maar over een beperkte tijd gaat. Dat staat in het antwoord van het colle ge op schriftelijke vragen van de raadsleden Van Belzen en Dijke. Kermisondernemer Mobron, die zich onlangs op Welgelegen vestig de, vroeg in januari vergunning voor 11 attracties. Een kermis van deze omvang was nieuw voor Tho len. "Een groot deel van de inwo ners, met name de jongeren, staat veelal positief tegenover het organi seren van evenementen", aldus het college.Het parkeerterrein aan de Bosstraat werd als plaats gekozen omdat het volgens b. en w. door zijn ligging bij uitstek zeer geschikt is voor het organiseren van evene menten. Het terrein is verhard, cen traal gelegen en het biedt voldoen de ruimte. Deze grotere kermis kan een jaarlijks terugkerend evenement worden als de ervaringen gunstig zijn. Hierbij zal telkens een afweging plaatsvinden tussen alle in geding zijnde belangen, aldus b. en w. op vragen van de RPF/GPV en SGP. BBA-woordvoerder. Verder zijn er gewijzigde vertrektij den op lijn 107, 108 en 102. Recon structies en verkeersdrukte bij Hal steren en verkeersremmende maat regelen in het algemeen hebben de BBA-vervoersplanners ertoe ge bracht om 3 minuten extra te ne men. Zo vertrekken de bussen op 107 en 108 van maandag tot en met vrijdag 3 minuten eerder uit Bergen op Zoom en op de terugweg vanaf het eiland Tholen komen ze weer 3 minuten later bij het NS-station te rug. Hetzelfde geldt voor lijn 102 die van Bergen op Zoom, via Tho len, Oud- en Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland naar Oude Tonge rijdt. De nieuwe dienstregeling gaat zondag 6 juli in. Alle belbussen zijn vervallen. Veel gebruikte zijn om gezet in vaste lijndiensten; een aan tal zeer slecht bezette belbusritten zoals in Anna Jacobapolder is ko men te vervallen. Zoet grondwater. Het waterschap Zeeuwse Eilanden en Delta nutsbe drijven gaan samen oplossingen zoeken voor de schaarste aan zoet grondwater. Aanvankelijk wordt er een proef genomen met het herge bruik van afvloeiend water van de afvalwaterzuiveringsinstallatie Wil lem Annapolder in 's-Gravenpolder. Doel is het onderzoeken of het mo gelijk is het gezuiverde afvalwater structureel te gaan gebruiken als al ternatief voor het steeds schaarser wordende zoete grondwater. Anjerfonds. Het Anjerfonds Zee land heeft dit jaar in totaal 123.500 gulden subsidie toegekend aan vijf tien Zeeuwse organisaties. Van dit geld (om cultuur te stimuleren) gaat echter niets naar Tholen. Het groot ste bedrag gaat naar het bureau toe risme Zeeland (VVV) in Middel burg dat 25.000 gulden krijgt voor een wand met vitrines. J.L. Elenbaas, één van de directeuren van het PoortvUetse carosseriebedrijf, overhandigt de sleutels van de trailer aan voorzitter M.J. La- ban van de Zeeuwse postduivenorganisatie. Een willekeurige vrachtwagen zou niet voldoen om de duiven te ver voeren. De diertjes moeten immers in topvorm zijn als ze gelost wor den voor de vaak honderden kilo meters lange vluchten. „Deze trail er is voorbereid op een nieuw ver luchtingssysteem. Een stelsel van verticale en hori zontale luchtkanalen zorgt ervoor dat er rond elke mand een constan te luchtstroom is", vertelt directeur J.L. Elenbaas van het carosseriebe drijf. „Er is een onderzoek bezig van de Nederlandse postduivenor ganisatie (NPO - red.) naar de con dities in de duivencontainers en met name naar de verluchting. Wij hebben eerder al zo'n zeven nieuwe duiventrailers gebouwd, maar we hebben er nog veel meer aangepast en opgeknapt. Wij heb ben nu samen met het innovatiecen trum een concept ontwikkeld voor een ventilatiesysteem in duivent railers. Sensoren houden daarbij constant de temperatuur en relatie ve luchtvochtigheid in de gaten. De NPO laat de landbouwuniversiteit te Wageningen een onderzoek uit voeren om erachter te komen wat de beste manier is om duiven te in een container te vervoeren." Elenbaas weet dat ventilatie in een wagen vol met duiven (de nieuwe trailer kan er maximaal zo'n 6000 vervoeren) van groot belang is. „Het gaat nog niet eens zozeer om de zon. We hebben dat onderzocht en als je de zonnewarmte in Frank rijk neemt, blijkt dat die maar zo'n tien procent van de temperatuur in de wagen bepaalt. Vele malen groter is de warmte die de duiven zelf produceren. Als er dan geen goed ventilatiesysteem is, kan dat catastrofale gevolgen heb ben. Daarvan hebben we recent he laas nog een schrijnend voorbeeld van gezien", zegt Elenbaas die daarmee verwijst naar de vlucht op Ablis van 17 mei jongstleden. Daarbij kwamen 65 duiven van Zeeuwse melkers om door de hitte toen de vrachtwagen bij Parijs in een file kwam te staan. Er waren 22 duiven van Thoolse melkers bij. De nieuwe trailer voor Zeeuws-Vlaanderen heeft dus de mogelijkheid om een ventilatiesys teem te installeren. Dat moet overi gens geen doodgewone ventilator zijn, want van tocht krijgen duiven snel last van hun luchtwegen. Ver der is er in de wagen een drinksys- teem dat waterpas gesteld kan wor den. „Het is niet de grootste trailer, maar er is wat ruimte opgeofferd om meer lucht te krijgen tussen de manden. De transportkosten zullen hierdoor misschien wel wat stijgen, maar dat is een zaak van de post duivenorganisatie", zegt Elenbaas. Het Poortvlietse bedrijf begon in april met de bouw van de wagen en gisterenmiddag werd hij overgedra gen aan de Zeeuwse postduivenor ganisatie. Het Volkerak-Zoommeer ontstond door de aanleg van de Philipsdam en Oesterdam. Het getij viel weg en mede door aanvoer van rivierwater verzoette het meer in een rap tem po. Het waterbeheer van rijkswater staat is er vooral op gericht om overvloedige algengroei te voorko men en verontreiniging tegen te gaan. Nog steeds is dat echter niet goed gelukt. Algen tieren nog steeds welig en de doelen die men voor ogen had, worden zeker niet gehaald. „Vergeleken met andere zoetwater- meren gaat het prima met het Vol kerak-Zoommeer als men kijkt naar helderheid, vervuiling, waterplan ten, algengroei en mogelijkheden voor vogels", zegt rijkswaterstaat. Maar aan het in 1992 gestelde streefbeeld wordt echter niet in alle gevallen voldaan. De grootste knel punten zijn de oeverbegroeiing en de visstand. Algen worden binnen de perken gehouden doordat ze op gegeten worden door watervlooien. Om te voorkomen dat witvis zoals brasem en voorns alle watervlooien opeten, moeten er voldoende roof vissen (lees snoeken) zijn om die witvis op te eten. Die roofvissen hebben echter beslist ondiepe be groeide over nodig om te kunnen paaien. Rijkswaterstaat probeerde dat wel aan te leggen, maar het blijkt dat prille oeverbegroeiing vaak wordt opgegeten door vee en ganzen. „De leefomstandigheden voor roofvissen zijn nog steeds on voldoende", concludeert rijkswa terstaat dan ook. „Bovendien is door stroperij veel snoekbaars verd wenen." Vorig jaar werd er een licht variërend waterpeil in het meer in gesteld. Dat bleek een goede maat regel, maar niet voldoende om het Zoommeer uiteindelijk te kunnen redden. Rijkswaterstaat gaat nu sa men met andere betrokken instan ties en organisaties bekijken wat er voor verdere maatregelen genomen moeten worden. Daarbij zal ook worden gekeken naar de stroomge bieden van de Brabantse rivieren Mark, Dintel en Steenbergse Vliet. In elk geval zullen de destijds ge stelde doelen naar beneden moeten worden bijgesteld, aldus rijkswater staat. Tot onze verbazing lazen we, dat er een aanvraag is voor een disco op het industrieterrein Welgelegen. Bij b. en w. van de gemeente Tholen hebben wij hiertegen bezwaar ge maakt omdat het lawaai en de komst van komende en vertrekken de discogangers voor ons polderbe woners een enorme overlast geeft. Dit nog afgezien van drugs en xtc pillen. Ons inziens is het industrie terrein bestemd voor industrie en niet voor een pleziertent. De Speel mansplaten zouden beter geschikt zijn voor discoplezier. Dat geeft niemand overlast en afkoelen kun nen ze direct in de zee. Helaas las ik echter, dat gemeente- voorlichter Bakx meldt, dat de ge meente geen grote bezwaren heeft omdat hier niemand woont. Worden de bewoners op Welgelegen en er rond voor .varkens' aangezien? Het schijnt dat de voorlichter - of het gemeentebestuur - niet op de hoog te is van wat er hier leeft. Hij loopt beslist met zijn ogen dicht. Fam. Friderichs Oud-Vossemeersedijk 2 Tholen. wO»ir aas. Sportieve puilovers en sweats van Fashionato's, Roberto Sarto en Lecomte. Van fS2%- I Leuke combinatiemode van Gerry Weber en Scarlatti. In spannende kleurstellingen, tot Combimode van Frankenwalder Barucci, Bianca en Ara. Nu tot Alle mode van H.S. Fashion. O.a. shirts, rokjes, bermuda's. Ook hoogzomercollecties, nu tot Colberts van Van Glls en Frans Molenaar, vanjfVèic en nu vanaf«| CJXJJI Nog heel veel pullovers van State of Art en Roberto Sarto, in mooie kleuren en dessins. Sportieve jacks van o.a. Bush, State of Art, en Traffic nu tot Overhemden met lange mouw, streep- en ruitdessins in diverse modekleuren. nu 39 Nog heel veel modieuze pan talons van Mexx en Jackpot, diverse kleuren. Alle jeans van Levi's. Dutch denim broeken, ook enkellang, van/F49y Leuke jacks in marine, kaki, groen en zand. Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen (0167) 563430 Mede dankzij de toegezegde financiële steun van de gemeente Tholen is een aantal afgekeurde toestellen door de firma Jeroense gesloopt en afgevoerd. Andere zijn ver plaatst of worden verplaatst. Met genoegen delen wij mee, dat de speeltuin weer beschikbaar is voor de jeugd. Sfi kachels: Faber, Dru, Oxford, Morso schouwen: marmer, hout, zandsteen Grote collectie haardstellen, haard schermen, enz. Eigen installatiedienst Erkend gasinstallateur Beneden Zandpad 9 Middelharnis Tel.: 0187-484661 De lage-prijzen- jacht is geopend: i opruiming: Wij komen graag bij u thuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1997 | | pagina 18